لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۱۱:۳۹

سازمان ملل درباره احتمال توقف برنامه‌های کمک رسانی به یمن هشدار داد


جنگ در یمن باعث از بین رفتن زیر ساخت‌های اقتصادی این کشور فقیر شده است (عکس از آرشیو)

سازمان ملل چهارشنبه ۳۰ مرداد هشدار داده است، در صورتی که یک میلیارد دلار تعهدات مالی جامعه بین الملل پرداخت نشود، ۲۲ برنامه کمک رسانی در یمن در دو ماه آینده متوقف خواهد شد.

سازمان ملل از وضعیت یمن که جنگ داخلی در آن از چهار سال پیش تاکنون هزاران کشته برجای گذاشته و میلیون‌ها نفر را در معرض گرسنگی و قحطی قرار داده، به عنوان بزرگترین فاجعه بشری در جهان یاد می‌کند.

به گزارش رویترز، در ماه فوریه ، شماری از کشورها جهان تعهد کردند که دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار برای کمک به مردم یمن بپردازند، اما لیز گراند، هماهنگ كننده کمک های بشردوستانه یمن گفته است، نیمی از این کمک ها پرداخته شده است.

سازمان ملل می گوید، از ۳۶ برنامه کمک رسانی به یمن تنها منابعی مالی برای سه برنامه از آنها تامین شده است و ۲۲ برنامه «نجات زندگی» در دو ماه آینده متوقف خواهد شد.

لیز گراند گفته است: از دریافت بودجه وعده‌های داده شده، ناامید شده‌ایم. وقتی پول نباشد مردم می میرند. واقعا این بسیار غم انگیز است که در چشم خانواده نگاه می کنیم و می گوییم: پول برای کمک نداریم.

مارک لوکوک، رئیس بخش کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل طی یک ماه گذشته از عربستان و امارات متحده عربی خواست است تا بخشی از تعهد چند صد میلیون دلاری خود به یمن را بپردازند. رویترز می‌گوید، این دو کشور متعهد شده اند ۷۵۰ میلیون دلار کمک بپردازند.

از درگیری‌ها در یمن عمدتا به عنوان جنگ نیابتی بین ایران و عربستان یاد می‌شود.

ائتلاف عربی به رهبری عربستان به دنبال تصرف صنعا، پایتخت یمن توسط حوثی‌ها در سال ۱۳۹۴ و همچنین به حمایت از دولت عبدربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری قانونی یمن، در این کشور دخالت نظامی کرد. ایران نیز از شبه نظامیان حوثی در یمن حمایت می‌کند.

با استفاده از رویترز و رادیو فردا؛ خ

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG