لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ تهران ۲۰:۱۰

تجمع گسترده حامیان حوثی‌ها در سومین سالگرد تصرف پایتخت یمن


صنعا، پایتخت یمن، به طور مشترک تحت کنترل حوثی‌ها و نیروهای عبدالله صالح است.

شورشیان شیعه حوثی در یمن روز پنج‌شنبه ۳۰ شهریورماه سومین سالگرد تصرف پایتخت یمن، صنعا، را در تجمعی چند هزار نفره جشن گرفتند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این مراسم در حالی در مرکز شهر صنعا برگزار شد که جت‌های جنگنده ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی از فراز سر مردم پرواز می‌کردند.

حوثی‌های شیعه که از حمایت جمهوری اسلامی ایران برخوردارند در سال ۲۰۱۴ در کنار نیروهای وفادار به علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهوری پیشین، پایتخت یمن را به تصرف خود درآوردند.

این اقدام باعث آغاز درگیری‌هایی در این کشور شد که هم‌چنان ادامه دارد و تاکنون جان بیش از ۸۵۰۰ نفر را گرفته و نزدیک به ۵۰ هزار نفر را روانه بیمارستان‌ها کرده است.

چند ماه بعد یعنی در ژانویه سال ۲۰۱۵ رئیس جمهور وقت یمن یعنی عبدربه منصور هادی از پایتخت گریخت و به دومین شهر بزرگ یمن، عدن، رفت و این شهر را به عنوان «پایتخت موقت» معرفی کرد.

یک سال بعد عربستان سعودی در مقام حامی رئیس‌جمهوری مخلوع یمن ائتلافی تشکیل داد و پا به میدان جنگ با حوثی‌ها گذاشت که هنوز از پایان آن نشانی در دست نیست.

روز پنج‌شنبه در مراسم سومین سالگرد تصرف صنعا، رئیس دولت شورشیان در سخنرانی خود عربستان سعودی و امارات متحده عربی، از اعضای ائتلاف، را به «اشغال مستقیم» بخش جنوبی یمن و بخشی از مناطق شرقی این کشور متهم کرد.

در حال حاضر یمن به دو پاره تقسیم شده است: حوثی‌ها و نیروهای وفادار به علی عبدالله صالح شمال کشور را در دست دارند و دولت تحت حمایت ائتلاف سعودی در جنوب با حوثی‌‌ها و اسلام‌گرایان افراطی از جمله القاعده می‌جنگد.

صنعا به طور مشترک تحت کنترل حوثی‌ها و نیروهای عبدالله صالح است.

یک هفته پیشتر نیز رهبر حوثی‌ها به عربستان سعودی و امارات تاخته بود.

در روز ۲۳ شهریورماه رهبر شورشیان حوثی تهدید کرد که به خاک امارات متحده عربی موشک شلیک خواهند کرد و به کشتی‌های عربستان سعودی نیز در دریای سرخ حمله خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، عبدالمالک الحوثی در مصاحبه با شبکه تلویزیون المسیره که تحت کنترل شورشیان است گفت امارات متحده عربی که یکی از اعضای مهم ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی است «اکنون در تیررس موشک‌های ماست».

در حال حاضر بیش از ۱۷ میلیون نفر در یمن با کمبود شدید غذا دست و پنجه نرم می‌کنند و بیماری همه‌گیر وبا از ماه آوریل تاکنون جان بیش از ۲۱۰۰ نفر را گرفته است.

XS
SM
MD
LG