لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸ تهران ۱۸:۰۳

حوثی‌ها مدعی حمله موشکی به تأسیسات آرامکوی عربستان شدند


تأسیسات آرامکو

حوثی‌های شیعه مورد حمایت ایران مدعی حملات گسترده «با تعداد زیادی راکت و پهپاد» به اهدافی در عربستان شدند.

شبکه تلویزیونی المسیره، متعلق به حوثی‌ها چهارشنبه ۹ بهمن گزارش داد که نیروهای حوثی ازجمله تأسیسات نفتی آرامکو در جازان (جیزان)، در نزدیکی مرز با یمن، را مورد حمله موشکی قرار داده‌اند.

حوثی‌ها همچنین می‌گویند فرودگاه ابها، پایگاه خمیص مشیط و اهداف دیگری در عربستان را هدف حمله موشکی قرار داده‌اند.

هنوز عربستان واکنشی به این خبر نداشته‌است.

به گزارش المسیره، یحیی سریع، سخنگوی نیروهای مسلح یمن، هم گفته است که ساعت چهار عصر امروز چهارشنبه قرار است «بیانیه مهمی» قرائت کند.

پیشتر نیز حوثی‌ها در فروردین و اردیبهشت ماه حملات موشکی به شهر جازان داشتند، اما عربستان اعلام کرد که موشک‌ها را ردگیری و منهدم کرده‌است. این شهر مرزی به‌خاطر وجود تأسیسات نفتی برای عربستان بسیار مهم است.

شهریورماه امسال نیز حملاتی به تأسیسات نفتی بقیق و خریص شرکت ملی نفت عربستان، آرامکو، انجام شده بود که آمریکا، قدرت‌های اروپایی و عربستان ایران را متهم به این حملات کردند، اما حوثی‌ها مدعی شده بودند این حملات توسط آنها انجام شده است.

تیرماه امسال نیز عربستان اعلام کرد که حملات حوثی‌ها به فرودگاه آبها ۹ زخمی برجای گذاشته است.

موج جدید حملات حوثی‌ها به اهدافی در عربستان در حالی انجام می‌شود که در پی کشته شدن ۱۱۶ نفر با حمله موشکی به مسجدی در یک مرکز آموزشی در شهر مارب یمن که نیروهای وفادار به دولت تحت حمایت سازمان ملل در آن حضور داشتند، نیروهای هوایی عربستان سوم بهمن‌ماه بمباران هوایی سنگینی علیه مواضع حوثی‌ها آغاز کرده و ارتش یمن نیز با شبه‌نظامیان حوثی درگیر شده‌اند.

شبکه العربیه و روزنامه الشرق‌الاوسط طی گزارش‌هایی از حملات سنگین هوایی عربستان به منطقه «نِهم» در ۱۱۰ کیلومتری صنعا خبر داده و مدعی شده بودند «شمار زیادی از نیروهای حوثی کشته شده‌اند».

حوثی‌ها در سال ۲۰۱۴ بخش‌های وسیعی از یمن، شامل صنعا را تحت کنترل خود درآوردند و از سال ۲۰۱۵ ائتلاف عربی به رهبری عربستان در حال نبرد با این گروه هستند.

یحیی سریع، سخنگوی نیروهای مسلح یمن، همچنین طی اعلامیه‌ای که در سایت رسمی تلویزیون المسیره منتشر شده‌است، گفته است بعد از حملات عربستان و ارتش یمن، نیروهای حوثی ضدحمله‌های گسترده‌ای علیه پیش‌روی آنها انجام داده و مناطق زیادی را، از جمله شهر مارب بازپس گرفته است.

وی مدعی شده‌است ۱۷ تیپ و ۲۰ گردان از نیروهای دشمن در منطقه «نهم» شکست داده شده و «هزاران» نفر از آنها کشته، زخمی و اسیر شده‌اند.
به گفته وی حوثی‌ها امکان فرار نظامیان دشمن را هنگام نبرد فراهم کرده تا «خون کمتری ریخته شود».

منابع: المسیره، رادیو فردا / ف.ق / پ.پ

دیدن نظرات (۲۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG