لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۴:۵۰

عربستان ده ها زندانی یمنی را آزاد کرد


گزارشها حاکی است عربستان ده ها زندانی یمنی را آزاد کرده و تحویل گروه شبه نظامی حوثی مورد حمایت ایران داده است.

خود عربستان شمار زندانیان آزاد شده را ۲۰۰ نفر عنوان کرده، اما خبرگزاری رویترز با استناد به شاهدان محلی و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، نوشته ظاهرا ۱۲۸ نفر توسط این کمیته تحویل حوثی‌ها شده است.

رویترز می‌گوید، معلوم نیست باقی افرادی که آزاد شده، از چه طریقی تحویل یمن داده شده‌‌اند، اما آزادی این افراد توسط عربستان می‌تواند نشانه‌ای از تمایل طرفین به صلح باشد. از مارس سال ۲۰۱۵ (فروردین ۹۴) نیروی ائتلاف به رهبری عربستان جنگ با حوثی‌ها را که برای پنج سال است بخشهایی از یمن را تحت کنترل گرفته‌اند، آغاز کرده و سازمان ملل وضعیت یمن را «بحرانی‌ترین فاجعه انسانی موجود جهان» عنوان کرده است.

چند روز پیش نیز حوثی‌ها چندین شناور را رفع توقیف کردند که یک نفتکش کوچک عربستان نیز شامل آن بود.

گزارش‌ها حاکی است افراد آزاد شده توسط دو هواپیمای صلیب سرخ به صنعا که تحت کنترل حوثی‌ها است، منتقل شده‌اند.

صلیب سرخ با استقبال از تصمیم عربستان و نیروهای ائتلاف عربی برای آزادی زندانیان یمنی گفته است امیدوار است زندانیان بیشتری آزاد شوند.

عربستان از سه ماه پیش اظهار تمایل کرده بود که با رهبران حوثی‌ها پیرامون صلح وارد مذاکرات مستقیم شود و امارات بعنوان عضوی از ائتلاف عربی نیز نیروهای خود را از یمن بیرون کشیده است.

سازمان ملل نیز تلاشهایی برای صلح در یمن آغاز کرده است. تاکنون دهها هزار یمنی در جنگ با ائتلاف عربی کشته شده و میلیونها نفر با قحطی مواجه شده‌اند.

این جنگ به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، نبرد نیابتی میان تهران و ریاض است.

سپتامبر سال جاری حملاتی به تاسیسات نفتی عربستان انجام شد که شبه‌نظامیان حوثی و ایران می‌گویند از مناطق تحت کنترل حوثی‌ها در یمن انجام شده، اما آمریکا، فرانسه، بریتانیا، آلمان و عربستان می‌گویند این حملات مستقیما از ایران انجام شده است و اخیرا رویترز نیز اسنادی منتشر کرد که نشان می‌دهد سپاه پاسداران تصمیم به حمله به عربستان گرفته است.

هنوز معلوم نیست آزادی بازداشتی‌ها توسط عربستان چه تاثیری بر کاهش تنشها داشته باشد، اما گزارشها حاکی است حملات هوایی عربستان به مواضع حوثی‌ها کماکان ادامه دارد و رویترز پنج‌شنبه طی گزارش جداگانه‌ای از کشته شدن ۲۰ یمنی در هفته گذشته در جریان حملات هوایی عربستان منتشر کرد که بخشی از آنها آفریقایی‌های مهاجر بوده‌اند.

این آفریقایی‌ها به امید زندگی بهتر به کشورهای عربی، از جمله یمن مهاجرت کرده‌اند و می‌خواستند از مناطق مرزی وارد خاک عربستان شوند.

سازمان ملل با انتشار گزارشی گفته است به غیر از ۲۰ کشته در حملات هوایی چهارشنبه هفته گذشته، بسیاری نیز مجروح شده‌اند.

منابع: رویترز، رادیو فردا. ف.ق
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG