لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۰۳:۳۱

تهاجم تازه نیروهای دولتی یمن؛ نگرانی سازمان ملل درباره غیرنظامیان در حدیده


دولت یمن که در شهر عدن در جنوب این کشور مستقر است روز جمعه اعلام کرد نیروهای دولتی با حمایت ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی تهاجم جدیدی برای تصرف بندر حدیده را آغاز کرده اند.

به گزارش رویترز، همزمان کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهجویان هشدار داد که تعداد زیادی از مردم به خاطر درگیری‌های نظامی در شهر حدیده گرفتار شده و حدود نیم میلیون نفر از زمان آغاز این نبردها در ماه ژوئن از شهر گریخته اند.

دولت یمن که از سوی جامعه بین المللی به رسمیت شناخته می شود در بیانیه‌ای گفت:«یک عملیات نظامی جدید آغاز شده و نیروهای ارتش ملی در حال پیشروی به سوی شمال و غرب حدیده هستند و با حمایت نیروهای ائتلاف در همه جبهه‌ها پیشروی می کنند.»

در جنگ یمن بین شورشیان حوثی و نیروهای دولتی با حمایت ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی بندر حدیده که از سال ۲۰۱۴ در تصرف شورشیان بوده به یک جبهه مهم بدل شده است.

روز جمعه و چند ساعت پس از بیانیه دولت یمن ساکنان شهر حدیده گفتند که پیشروی‌های نیروهای دولتی و ائتلاف محدود بوده است. به گفته آنها حوثی‌ها از یک بیمارستان در حومه شرقی حدیده که از کانون‌های اصلی نبرد بوده عقب نشینی کرده ولی هنوز در آن منطقه مستقر هستند.

به گفته نهادهای امداد و مدافع حقوق بشر پیکارجویان حوثی چند روز پیش به این بیمارستان حمله کرده و در بام ساختمان مستقر شده اند. این گروه‌ها در مورد به خطر افتادن جان بیماران و کارکنان بیمارستان هشدار داده اند.

آمریکا و بریتانیا، حامیان تسلیحاتی و اطلاعاتی ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی در هفته‌های اخیر بارها درخواست خود برای توقف جنگ در یمن را تکرار کرده اند. با توجه به اعتراضات بین المللی به قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در شهر استانبول روز دوم اکتبر ریاض اکنون تحت فشار بیشتری قرار دارد.

خبرگزاری رویترز می افزاید روز جمعه کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهجویان در مورد سرنوشت مردمی که هنوز در شهر حدیده باقی مانده اند به شدت اظهار نگرانی کرد.

سخنگوی این نهاد در یک کنفرانس خبری در ژنو گفت:«طبق آمارهای سازمان ملل متحد از زمان آغاز درگیری‌های سنگین در حدیده حدود ۴۴۵ هزار نفر از ساکنان شهر و اطراف آن گریخته اند که به خوبی وضعیت خطرناک منطقه را نشان می دهد.»

به گفته او برخی از مردم به مناطق دیگر استان حدیده و برخی به سایر مناطق یمن گریخته اند.

طبق آمارهای دولتی جمعیت استان حدیده در سال ۲۰۱۱ و چهار سال قبل از شروع جنگ ۲.۶ میلیون نفر بود.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهجویان افزود تحت تاثیر درگیری‌های روزهای اخیر رفت و آمد به انبارها و سرپناه‌های اضطراری این نهاد در شهر حدیده بسیار دشوار یا ناممکن شده و از همه طرف‌های درگیر در جنگ خواست امنیت این تاسیسات و رفت و آمد به آنها را تضمین کنند.

برنامه جهانی غذا وابسته به سازمان ملل روز پنجشنبه اعلام کرد برای پرهیز از وقوع قحطی و گرسنگی میلیونی ارسال مواد غذایی به یمن را دو برابرخواهد کرد و در نظر دارد حدود ۱۴ میلیون نفر را تحت پوشش قرار دهد.

یکی از نگرانی‌های سازمان ملل متحد و سایر نهادهای امدادرسان متوقف شدن انتقال کمک‌های بشردوستانه به دليل ادامه نبرد در بندر حدیده است. این بندر در ساحل دریای سرخ محل ورود بخش اعظم واردات تجاری یمن و تمامی کمک‌های بشردوستانه خارجی است.

با استفاده از گزارش رویترز؛ ش.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۱۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG