لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸ تهران ۱۸:۲۶

نازنین زاغری «به زودی دوباره دادگاهی می‌شود»


نازنین زاغری رتکلیف، شهروند ایرانی‌بریتانیایی زندانی در ایران

رئیس کل دادگستری استان تهران از برگزاری دوباره دادگاه برای نازنین زاغری، شهروند ایرانی-بریتانیایی زندانی در ایران طی چند هفته آینده خبر داد. وی به اتهام تازه‌ای برای خانم زاغری اشاره‌ای نکرده‌است.

غلامحسین اسماعیلی روز چهارشنبه (دوم خرداد) در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر این خبر را اعلام کرده‌است.

ریچارد رتکلیف، همسر خانم زاغری در روزهای گذشته گفته بود که وی ۲۹ اردیبهشت در جلسه دادگاه با اتهام جدیدی روبه‌رو شده‌است.

در بیانیه آقای رتکلیف آمده بود که جلسه دادگاه به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی برگزار شده و به همسرش اتهام «تبلیغ علیه نظام» وارد شده‌است.

نازنین زاغَری که برای مؤسسه خیریه تامسون رویترز فعالیت می‌کرد، بیش از دو سال پیش در فروردین ماه ۹۵ هنگام خروج از ایران بازداشت شد و پس از متهم شدن به جرائمی از جمله «مشارکت در فعالیت‌های مرتبط با براندازی نرم» به پنج سال زندان محکوم شد.

در آن زمان نازنین زاغری با دختر خردسالش گابریلا و برای دیدن خانواده خود به ایران سفر کرده بود، و از زمان بازداشت او، گابریلا که اکنون سه ساله است، نزد پدر و مادر خانم زاغری در تهران زندگی می‌کند.

رئیس کل دادگستری استان تهران دربارهٔ آخرین وضعیت پرونده نازنین زاغری گفته که پرونده وی «دو بخش دارد که در مورد یک بخش حکم قطعی است، بخش دوم نیز همچنان مفتوح است.»

اسماعیلی نیز حضور اخیر زاغری در دادگاه را تأیید کرده و بدون اشاره به جزئیات افزوده در دادگاه «صحبت‌هایی هم با وی انجام شده بود.»

رئیس کل دادگستری استان تهران همچنین از برگزاری دادگاه رسیدگی به «اتهامات» زاغری که محتوای آن اعلام نشده، «ظرف چند هفته آینده» خبر داده‌است.

خبرگزاری میزان، خبرگزاری رسمی قوه قضائیه، نیز روز آخر اردیبهشت‌ماه ضمن تکذیب تفهیم اتهام جدید به نازنین زاغری، شهروند ایرانی‌بریتانیایی، اعلام کرد که وی به دادگاه احضار شده اما به دلیل نداشتن وکیل «تفهیم اتهام نشده‌است».

بر اساس این گزارش، خانم زاغری در جلسه دادگاه اعلام کرده که به وکیل نیاز دارد و به همین دلیل، وی «تفهیم اتهام نشده» و زمان جدیدی برای جلسه دادگاه تعیین شده‌است.

خبرگزاری میزان در واکنش به بیانیه ریچارد رتکلیف، در گزارش خود نوشته که «خبرسازی» دربارهٔ اظهارات قاضی مبنی بر اینکه انتظار می‌رود نازنین زاغری «در پرونده جدید نیز محکوم شود عاری از صحت و اعتبار است».

گزارش شده که خانم زاغری به تازگی خواستار آن شده که دست‌کم ماه آینده برای حضور در جشن تولد چهارسالگی دخترش مرخصی داشته باشد.

روزهای گذشته و در آستانه دیدار محمدجواد ظریف و همتای بریتانیایی‌اش بوریس جانسون در بروکسل، کمپین آزادی نازنین زاغری خبر داد که پرونده قضایی او مجدداً بازگشایی شده‌است.

در طول دو سالی که از بازداشت و محکومیت خانم زاغری در ایران می‌گذرد، بریتانیا بارها خواستار آزادی او شده و بوریس جانسون وزیر خارجه این کشور در سفر چند ماه پیش خود به تهران، خواستار آزادی خانم زاغری به دلایل بشردوستانه شده بود.

نهادهای حقوق بشری و برخی چهره‌های سیاسی، ایران را متهم می‌کنند که با بازداشت و آزار شهروندان دوتابعیتی، در ازای برآورده شدن توقعات خود از سوی دیگر کشورها از آنها به عنوان گروگان استفاده می‌کند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG