لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۶:۴۳

تاکید ظریف بر آمادگی ایران برای بازگشت به تعهداتش در صورت اقدام اروپا


محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران جمعه ۲۵ بهمن گفته است، چنانچه اروپا در چارچوب توافق هسته‌ای، موسوم به برجام به طور «معناداری» منافع اقتصادی ایران را تامین کند، تهران مایل خواهد بود به اجرای تعهداتش در این توافق باز گردد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، محمد جواد ظریف که در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ صحبت می‌کرد، اظهار داشت: ایران آماده است با توجه به اقدامات اروپا، روند اقدامات خود در عدول از تعهداتش را « کُند و یا معکوس کند.»

وزیر امور خارجه ایران گفته است، ما تصمیم خواهیم گرفت که آیا اقدامات اروپا در این زمینه ، برای کند یا معکوس کردن برخی از گام ها کافی است یا نه. ما حتی بازگشت از برخی از گام های برداشته شده را رد نکرده ایم.

آمریکا، روسیه، فرانسه٬چین و بریتانیا و آلمان در ۱۳۹۴ در وین با ایران به توافق موسوم به برجام، دست یافتند که براساس آن ایران برخی از فعالیت های هسته‌ایش را محدود کرد و در مقابل تحریم‌های هسته‌ای علیه تهران تعلیق شد.

اما امریکا اردیبهشت سال گذشته از این توافق خارج شد و تحریم های خود را بازگرداند. ایران نیز از ۱۸ اردیبهشت امسال و‌ در سالگرد خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم ها علیه تهران، رسما عدول از «برخی» تعهداتش در «چارچوب این توافق» را اعلام کرد.

فرانسه، آلمان و بریتانیا برای حفظ توافق برجام، سازوکار حمایت از مبادلات تجاری با ایران موسوم به اینکس‌تکس، را به عنوان مجرایی برای برای همکاری با ایران مطرح کردند. اما مقام‌های ایران اقدامات انجام شده در این زمینه را ناکافی می‌دانند

محمد جواد ظریف همچنین گفته است که موضوع بهره‌مندی اقتصادی ایران از مزایای برجام به مثابه دریافت کمک «خیریه» یا انساندوستانه نیست، بلکه این مساله مربوط به حقوق مردم ایران است .

وزیر امور خارجه ایران در ادامه اضافه کرده است: ما به دلیل تحریم های ایالات متحده صدمات جبران ناپذیری را متحمل شده‌ایم، اما با این وجود، اگر اروپا قدم‌های معناداری بردارد ما نیز گام‌های برداشته شده را معکوس خواهیم کرد.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در ۱۴ آبان در دیدار با جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تهران گفته بود که هر زمان اروپا به‌طور کامل به تعهداتش در برجام عمل کند، ایران نیز به تعهدات خود بازخواهد گشت.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید، برجام راه را برای دستیابی ایران به سلاح های هسته ای در آینده باز گذاشته است.

آمریکا خواهان پیوستن اروپا به سیاست فشار حداکثری اقتصادی به ایران با هدف وادار کردن آن کشور به پذیرش یک توافق جدید با واشنگتن است.

جمهوری اسلامی همواره تاکید کرده که برنامه های هسته‌ای‌اش اهداف غیر نظامی دارد و حاضر به مذاکره مجدد درباره برجام نیست.

منابع: خبرگزاری فرانسه و رادیو فردا
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG