لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ تهران ۲۱:۰۹

انتقاد ظریف از اعمال محدودیت برای تردد دیپلما‌ت‌های ایرانی در نیویورک 


محمد جواد ظریف می‌گوید، محدودیت‌های در نظر گرفته شده برای کارکنان نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد «اقدامی دوستانه نیست.»

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، روز چهارشنبه از محدودیت های اعمال شده برای دیپلمات های ایرانی و خانواده های آنها در نیویورک انتقاد کرده است.

​دولت آمریکا روز سه شنبه به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک اطلاع داده است که محدودیت‌های جدیدی را برای تردد دیپلمات‌های ایرانی و خانواده‌های آنها در نیویورک وضع کرده است.

به گزارش رویترز، دولت آمریکا پیشتر برای تردد محمد جواد ظریف در نیویورک محدودیت هایی را اعلام کرده بود و اینک این محدودیت ها شامل دیپلمات‌های ایرانی و خانواده‌های آنها در نیویورک خواهد شد.

طبق این گزارش، کارکنان نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد و خانواده های آنها فقط مجاز هستند در محدوده اقامتگاه رسمی نماینده ایران ، دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی و ساختمان سازمان ملل متحد تردد کنند. آنها همچنین تنها می‌توانند از طریق فرودگاه جان اف کندی نیویورک وارد آمریکا شده و از آن خارج شوند.

محمد جواد ظریف در واکنش به محدودیت‌های در نظر گرفته شده برای کارکنان نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد، به خبرنگاران گفت، قطعا این اقدامی دوستانه نیست.

وی اظهار داشت: «این مساله کارکنان نمایندگی و خانواده های آنان را در معرض محدودیت قرار داده است که یک شرایط غیر انسانی است.»

به گزارش ایرنا، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی که خود هم در معرض این محدودیت قرار گرفته است، افزود: این شرایط برای من تاثیری نداشته است چرا که پیش از این هم در این سه محدوده تردد داشته ام.

رویترز می‌گوید، تا پیش از این محدودیت های تازه، دیپلمات های ایرانی می‌توانستند مانند دیپلمات های کره شمالی، سوریه و کوبا تا شعاع ۴۰ کیلومتری در نیویورک تردد کنند. ولی اینک آنها تنها می‌توانند در محدوده هشت کیلومتری در نیویورک تردد کنند.

طبق این گزارش، هم اکنون ۱۳ دیپلمات ایرانی در نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک فعالیت می کنند.

یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا هفته جاری گفته بود که محدودیت اعمال شده برای محمدجواد ظریف کاملا با توافق آمریکا و سازمان ملل متحد در سال ۱۹۴۷ مطابقت دارد.

بر اساس «قرارداد دفاتر نمایندگی» سازمان ملل که در سال ۱۹۴۷ امضا شد، از آمریکا خواسته شده است که به دیپلمات‌های خارجی اجازه دسترسی و حضور در سازمان ملل را بدهد، اما آمریکا می‌گوید می‌تواند به‌ خاطر مسائل «امنیتی، تروریسم و سیاست خارجی» از صدور ویزا برای دیپلمات‌ها امتناع کند.

با این حال، یک سخنگوی سازمان ملل روز دوشنبه نسبت به اعمال محدودیت برای سفر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در شهر نیویورک ابراز نگرانی کرد.

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا هم در مصاحبه با واشینگتن پست گفته بود، وقتی دیپلمات‌های آمریکایی اجازه ندارند به تهران بروند، ما هم دلیلی برای گشت و گذار آزادانه دیپلمات‌های ایرانی در نیویورک نمی‌بینیم.

مایک پومپئو در ادامه محمد جواد ظریف را متهم کرد که از آزادی‌های موجود در آمریکا برای نشر تبلیغات «مخرب» استفاده می‌کند.

با استفاده از رویترز و رادیو فردا؛ خ

دیدن نظرات (۲۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG