لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۷:۵۷

ژینوس سبحانی، شهروند بهایی فعال حقوق بشر، «بازداشت و آزاد شد»


ماموران خانم سبحانی را به مکان نامعلومی منتقل کرده بودند

مرکز اسناد حقوق بشر ایران خبر داد که ژینوس سبحانی، شهروند بهائی و منشی سابق کانون مدافعان حقوق بشر، عصر روز ۱۱ فروردین در تهران بازداشت شد.

کمی بعد منابعی آگاه از آزاد شدن دوباره او خبر دادند.

براساس گزارش مرکز اسناد حقوق بشر ایران، ماموران امنیتی پس از مراجعه به منزل خانم سبحانی، وی را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کرده‌بودند.

از نهاد بازداشت‌کننده و اتهام احتمالی خانم سبحانی اطلاعی در دست نیست. مامورین امنیتی همچنین‌ وسائل شخصی از جمله لپ‌تاپ و تلفن همراه خانم سبحانی را ضبط کرده‌اند.

ژینوس سبحانی ۲۵ دی ماه سال ۸۷ و پس از پلمب شدن کانون مدافعان حقوق بشر نیز بازداشت و با سپردن وثیقه ۷۰ میلیون تومانی آزاد شده بود.

وی تا زمان پلمپ دفتر «کانون مدافعان حقوق بشر»، منشی این کانون و «کانون مشارکت در پاکسازی مین» بود.

پس ازهجوم ماموران انتظامی امنیتی به دفتر کانون مدافعان حقوق بشر ایران در اول دی ماه ۸۷ و پلمب آن، ژینوس سبحانی نیز در منزل شخصی خود بازداشت شده بود.

آرتین غضنفری، همسر ژینوس سبحانی، نیز پس از اعتراض‌ها به انتخابات ریاست جمهوری در سال ۸۸، به همراه تعداد دیگری از شهروندان بهایی بازداشت و به یک سال زندان محکوم شده بود.

پس از انقلاب ۵۷ در ایران صدها بهایی بازداشت و تعدادی از آنان اعدام شده‌اند. از جمله سال ۸۷ عفیف نعیمی، فریبا کمال‌آبادی، مهوش شهریاری، وحید تیزفهم، جمال‌الدین خانجانی، سعید رضایی و بهروز توکلی،مدیران جامعه بهایی، بازداشت شدند.

عفیف نعیمی آخرین عضو زندانی مدیران جامعه بهایی بود که پس از ۱۰ سال حبس روز ۳۰ آذر ۹۷ از زندان آزاد شد.

در سال‌های اخیر شهروندان بهایی در ایران به جز بازداشت و دریافت احکام حبس، همواره با محدودیت‌های شغلی، پلمب مغازه‌ها و محرومیت از تحصیل هم مواجه بوده‌اند.

با استفاده از کانال تلگرامی مرکز اسناد حقوق بشر و شبکه‌های اجتماعی؛ ا.م / پ.پ

دیدن نظرات (۱۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG