لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ تهران ۱۰:۳۴

اصرار موگابه بر ماندن در قدرت؛‌ بحران در زیمبابوه ادامه دارد


روزنامه‌ها در زیمبابوه روز پنج‌شنبه از حصر خانگی رابرت موگابه خبر دادند.

در پی اقدام ارتش زیمبابوه و اعلام رسمی در روز چهارشنبه، خبرگزاری رویترز به نقل از منابع خود در هراره، پایتخت زیمبابوه، از اصرار رابرت موگابه ۹۳ ساله به ماندن در قدرت «به عنوان تنها حاکم مشروع» این کشور خبر می‌دهد.

ارتش زیمبابوه صبح روز چهارشنبه، ۲۴ آبان‌ماه، رسما اعلام کرد که قدرت را از رابرت موگابه، رئیس‌ جمهوری این کشور، گرفته ‌است.

به گفته مقام‌های ارتش، موگابه و خانواده او «در سلامت و امنیت» هستند.

روز چهارشنبه یک شاهد عینی در پایتخت زیمبابوه به خبرگزاری رویترز گفت که سربازان و خودروهای زرهی جاده‌های منتهی به دفاتر اصلی دولتی را مسدود کرده و مانع ورود به پارلمان و دادگاه‌ها در مناطق مرکزی هراره را شده‌اند.

رویترز روز پنج‌شنبه، ۲۵ آبان‌ماه، در گزارشی دیگر به نقل از منابعی که از آنها نام نبرد از اصرار رابرت موگابه بر ریاست جمهوری خبر داد.

بنا بر این گزارش، آقای موگابه خود را «تنها حکمران مشروع» زیمبابوه تلقی می‌کند و حتی میانجی‌گری یک کشیش کاتولیک نزدیک به خود را نیز برای کناره‌گیری آرام از قدرت رد کرده است.

یک منبع در گفت‌وگو با رویترز اشاره کرد که رابرت موگابه «هیچ قصدی برای استعفای داوطلبانه ندارد».

در مقابل، به گفته این منبع، رابرت موگابه و اطرافیانش «اصرار دارند که رئیس جمهور باید دوره ریاست خود را به پایان برساند».

روز چهارشنبه جیکوب زوما، رئیس جمهوری آفریقای جنوبی، که در همسایگی زیمبابوه قرار دارد، گفت با موگابه تلفنی حرف زده و او تایید کرده‌ است که به اتفاق همسرش، گریس، در بازداشت است.

با این حال ارتش زیمبابوه با تکذیب کودتا در این کشور تأکید کرده است که تنها هدفش، کنار زدن اطرافیان «جنایتکار» رابرت موگابه است.

ناآرامی‌ها در هراره، پایتخت زیمبابوه، پس از آن آغاز شد که رابرت موگابه معاون خود،‌ اِمِرسون منان‌گاگ‌وا، را برکنار و همسر خود گریس را جایگزین او کرد.

طبق گزارش‌ها، آقای منان‌گاگ‌وا، گزینه ارتش برای در دست گرفتن قدرت به دنبال استعفای رابرت موگابه است.

گریس موگابه به دلیل ولخرجی‌هایش محبوبیت چندانی ندارد، آن هم در کشوری که به‌ویژه در یک دهه گذشته با مشکلات اقتصادی حادی دست و پنجه نرم کرده است.

آن طور که رویترز در گزارش خود می‌گوید، اقتصاد زیمبابوه پس از آن در سراشیبی سقوط افتاد که در اوایل دهه ۲۰۰۰ دولت زمین‌های زراعی در مالکیت سفیدپوستان را تصرف کرد و چاپ اسکناس بدون پشتوانه در مقطعی در سال ۲۰۰۸ تورم را به «۵۰۰ میلیارد درصد» رساند.

در پی پیش آمدن این اوضاع اقتصادی، میلیون‌ها نفر از این کشور مهاجرت کردند و اغلب آنها در آفریقای جنوبی مسکن گزیدند. تعداد شهروندان زیمبابوه در این کشور سه میلیون نفر تخمین زده می‌شود.

دیدن نظرات (۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG