مهدی حاجتی، عضو زندانی شورای شهر شیراز، «موقتاً» آزاد شد

مهدی حاجتی در کنار همسرش، پس از آزادی از زندان

مهدی حاجتی، عضو زندانی شورای شهر شیراز که به دلیل اعتراض به بازداشت دو بهایی به یک سال زندان محکوم شده بود، در پی «قبول اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور»، روز پنج‌شنبه، ۳ بهمن، از زندان آزاد شد.

زهره رستگاری، همسر مهدی حاجتی، با اعلام این خبر نوشت که علی‌رغم نافرجام ماندن درخواست مرخصی پایان دوره حبس همسرش، اجرای حکم او تا رسیدگی مجدد متوقف شد.

آقای حاجتی مهرماه سال گذشته پس از انتشار توئیتی درباره بازداشت دو بهایی در این شهر بازداشت شد. او پس از ۱۰ روز حبس به قید وثیقه آزاد شد، اما سپس به یک سال زندان محکوم شد و از ۱۲ خردادماه در زندان شیراز بود.

اتهام مهدی حاجتی «تبلیغ علیه نظام» اعلام شده و در پی شکایت مدعی‌العموم به یک سال حبس و دو سال تبعید محکوم شده بود که این حکم در دادگاه تجدیدنظر هم تأیید شد.

جمهوری اسلامی بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. آنان حتی از حقوقی مانند تحصیل در دانشگاه و داشتن شغل‌های دولتی در ایران نیز محروم‌اند.

در تازه‌ترین مورد از فشار به بهائیان، سازمان ثبت احوال گزینه تعیین دین در فرم دریافت کارت ملی را از «سایر ادیان» به «انتخاب یک گزینه از ادیان رسمی» تغییر داده و بهائیان مجبورند برای دریافت کارت ملی دین دیگری را به‌عنوان دین خود اعلام کنند، در غیر این صورت قادر به دریافت کارت ملی نخواهند بود.