نازنین زاغری در دادگاه اخیر خود با اتهام جدیدی روبه‌رو شده است

یکی از تجمعاتی که با درخواست آزادی نازنین زاغری در لندن برگزار شده است.

همسر نازنین زاغری، شهروند ایرانی-بریتانیایی زندانی در ایران می‌گوید که خانم زاغری شنبه این هفته، ۲۹ اردیبهشت در جلسه دادگاه با اتهام جدیدی روبه‌رو شده است.

ریچارد رتکلیف در بیانیه‌ای که روز دوشنبه منتشر شده، یادآوری کرده است که جلسه دادگاه به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی برگزار شده و به همسرش اتهام «تبلیغ علیه نظام» وارد شده است.

خانم زاغری که برای مؤسسه خیریه تامسون رویترز فعالیت می‌کرد، بیش از دو سال پیش در فروردین ماه ۹۵ هنگام خروج از ایران بازداشت شد و پس از متهم شدن به جرائمی از جمله «مشارکت در فعالیت‌های مرتبط با براندازی نرم» به پنج سال زندان محکوم شد.

در آن زمان نازنین زاغری با دختر خردسالش گابریلا و برای دیدن خانواده خود به ایران سفر کرده بود، و از زمان بازداشت او، گابریلا که اکنون سه ساله است، نزد پدر و مادر خانم زاغری در تهران زندگی می‌کند. گزارش شده که خانم زاغری خواستار آن است که دست کم ماه آینده برای حضور در جشن تولد چهارسالگی دختری مرخصی داشته باشد.

هفته گذشته در آستانه دیدار محمدجواد ظریف و همتای بریتانیایی‌اش بوریس جانسون در بروکسل، کمپین آزادی نازنین زاغری خبر داد که پرونده قضایی او مجدداً بازگشایی شده است.

اکنون ریچارد رتکلیف گفته است که قاضی دادگاه به همسرش اعلام کرده باید در انتظار صدور حکم دیگری علیه خود باشد.

آقای رتکلیف همچنین خبر داده که روز یکشنبه سفیر بریتانیا در تهران موفق به دیدار با نازنین زاغری شده و این دیدار نخستین دسترسی دیپلماتیک به خانم زاغری از زمان بازداشت او بوده است.

رسانه‌ها و مقام‌های رسمی در ایران، هنوز در مورد برگزاری دادگاه جدید این شهروند ایرانی-بریتانیایی گزارشی منتشر نکرده‌اند.

در طول دو سالی که از بازداشت و محکومیت خانم زاغری در ایران می‌گذرد، بریتانیا بارها خواستار آزادی او شده و بوریس جانسون وزیر خارجه این کشور در سفر چند ماه پیش خود به تهران، خواستار آزادی خانم زاغری به دلایل بشردوستانه شده بود.

در عین حال از ماه‌ها پیش گزارش شده که بریتانیا در صدد با بازپرداخت نزدیک ۴۰۰ میلیون پوند پول مرتبط با یک قرارداد تسلیحاتی پیش از انقلاب به ایران، زمینه آزادی او را فراهم کند.

ایران در آستانه اجرایی شدن برجام، در زمستان ۹۴، به شکل مشابهی چند زندانی ایرانی آمریکایی را همزمان با دریافت یک بدهی قدیمی خود از آمریکا آزاد کرد، گرچه این دو رویداد همزمان به گمانه‌زنی‌هایی در مورد آزادی این زندانیان در ازای پرداخت باج به ایران دامن زد. دونالد ترامپ رئیس‌جمهور کنونی آمریکا از جمله کسانی است که به این دلیل منتقد دولت پیشین آمریکاست.

از آن زمان نهادهای حقوق بشری و برخی چهره‌های سیاسی، ایران را متهم می‌کنند که با بازداشت و آزار شهروندان دوتابعیتی، در ازای برآورده شدن توقعات خود از سوی دیگر کشورها از آنها به عنوان گروگان استفاده می‌کند.

با استفاده از گزارش‌های آسوشیتدپرس، خبرگزاری فرانسه، و رادیوفردا؛ م.ا.