قتل یک زن سردشتی به دلایل «ناموسی» توسط همسرش

یک زن اهل سردشت، در استان آذربایجان غربی ایران، به دلایل «ناموسی» توسط همسرش در اربیل عراق به قتل رسید.

سایت حقوق بشری هه‌نگاو، هویت این زن را «فاطمه زارعی» اعلام کرده و گفته است که او پنجم ماه تیر در اربیل توسط همسرش، اسماعیل عبدالله‌منش با ضربات متعدد چاقو به گردن به قتل رسیده است.

به گزارش هه‌نگاو، آقای عبدالله‌منش سه سال پیش نیز یک جوان ۲۰ ساله را به دلیل داشتن رابطه با همسرش در سردشت ‌به قتل رسانده و همسر خود را نیز با ضربات چاقو زخمی کرده بود. خانم زارعی پس از ترخیص از بیمارستان به شهر اربیل رفته و در سال‌های اخیر در این شهر به کار مدلینگ مشغول بوده است.

بر اساس این گزارش، جسد خانم زارعی دو روز پس از قتل در سلیمانیه واقع در اقلیم کردستان عراق بدون برگزاری مراسم ختم و حضور اعضای خانواده‌اش به خاک سپرده شده است و خانواده او نیز هیچ گونه مراسمی در سردشت برگزار نکرده‌اند.

آقای عبدالله‌منش که پس از قتل همسرش متواری شده، تاکنون بازداشت نشده و پلیس اربیل نیز تا زمان تنظیم این گزارش درباره این قتل اظهار نظری نکرده است.

‌در سال‌های گذشته، گزارش‌های متعددی از خشونت علیه زنان و قتل‌های‌ موسوم به «ناموسی» در ایران منتشر شده که بیشتر توسط یکی از مردان نزدیک به خانواده رخ داده است.

در مواجهه با عاملان قتل‌های ناموسی در ایران خلاء‌های قانونی بسیاری وجود دارد که مورد انتقاد فعالان حقوق بشر ایران است. از جمله این که بر اساس ماده ۶۱۲ قانون مجازات اسلامی، پدران قاتل محسوب نمی‌شوند و در صورت اثبات جرم به دلیل قتل فرزندان خود، حداکثر به پرداخت دیه و حبس تا ده سال محکوم می‌شوند.

در بسیاری از موارد هم که قتل ناموسی توسط سایر مردان خانواده صورت می‌گیرد، اولیای دم با گذشت از خون فرزند خود، زمینه آزادی قاتل را فراهم می‌کنند.