یکشنبه ۶ تیر ۱۳۹۵ تهران ۱۴:۲۵ - ۲۶ ژوئن ۲۰۱۶

  ايران / سياسی

  ممانعت از حضور موسوی در مراسم ۱۳ آبان؛ موسوی در حصر

  گزارش‌ها از تهران حاکی از آن است که به دنبال ممانعت نیروهای امنیتی از خروج میرحسین موسوی از محل کارش در فرهنگستان هنر در روز ۱۳ آبان، وی عملاً در حصر قرار گرفته است.

  آقای موسوی قرار بود امروز در راهپیمایی ۱۳ آبان که معترضان آن را به صحنه‌ای دیگر از نمایش اعتراض‌ها به نتایج انتخابات بدل کردند شرکت کند و اعلام شده بود که وی در خیابان طالقانی تهران به راهپیمایان خواهد پیوست.

  با این حال آن طور که از تهران خبر می‌رسد، عده‌ای نیروی امنیتی موتورسوار با لباس شخصی با تجمع در برابر هر دو در ساختمان فرهنگستان هنر از خروج خودروی او ممانعت کرده و عملاً وی را در حصر قرار داده‌اند.

  آقای موسوی که از رهبران جنبش سبز ایران است پیش از این در بیانیه‌ای «۱۳ آبان را سبزترین روز سال و میعادی دوباره» خوانده بود تا به گفته وی یادآور ‌کند که این روز را میعادی دانسته تا «از نو به یاد بیاوریم که در میان ما مردم رهبرانند».

  ۱۳ آبان که در ایران به عنوان «روز مبارزه با استکبار جهانی» نام‌گذاری شده هر ساله صحنه برگزاری راهپیمایی‌هایی در شهرهای مختلف ایران است، اما امسال برای نخستین بار در تاریخ ۳۰ ساله جمهوری اسلامی مقامات امنیتی برگزاری راهپیمایی در این روز را منوط به اخذ مجوز کرده‌اند.

  با این حال گزارش‌های اولیه از تهران در روز چهارشنبه، ۱۳ آبان، حاکی است که به‌رغم هشدار نیروهای امنیتی، تظاهرات این روز بار دیگر به صحنه اعتراض‌های مردمی به حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری بدل شد و در جریان این اعتراضات درگیری‌های پراکنده‌ای در حوالی هفت تیر تهران رخ داد و نیروهای امنیتی به سرکوب مردم معترض پرداختند.

  بیشتر چهره‌هایی که سی سال قبل اشغال سفارت آمریکا در تهران توسط دانشجویان موسوم به خط امام را رهبری می‌کردند و در انتخابات اخیر از حامیان اصلی میرحسین موسوی به شمار می‌آمدند، هم اکنون به اتهام مشارکت در براندازی نرم جمهوری اسلامی در زندان هستند.

  به رغم در بند بودن این افراد، آقای موسوی تأکید کرده است این که «حرکت مردم بر اثر بازداشته شدن همراهی از همراهی» خاموش نشود، نشانه‌ای از ریشه‌های انقلابی است که «ما با اتکای این ریشه‌ها سبز شده‌ایم».

  گزارش‌ها همچنین حاکی است مهدی کروبی دیگر نامزد معترض به نتایج انتخابات که در میدان هفت تیر به معترضان پیوسته بود مورد حمله نیروهای امنیتی قرار گرفت.

  در همین زمینه محمدتقی کروبی، فرزند مهدی کروبی، در گفت‌وگو با رادیوفردا از حمله نیروهای انتظامی و حکومتی و شلیک مستقیم گلوله گاز اشک‌آور به پدرش در راهپیمایی ۱۳ آبان خبر داد و مسئولیت هرگونه اتفاق برای این نامزد معترض انتخابات را به عهده مقامات جمهوری اسلامی دانست.

  محمدتقی کروبی گفت که در اثر شلیک مستقیم گاز اشک‌آور به سوی آقای کروبی، دو تن از محافظان وی و شماری از مردم مجروح شده‌اند.

  آقای کروبی پس از این حمله و در پی ممانعت نیروهای امنیتی از ادامه حضور در راهپیمایی ۱۳ آبان باز مانده است.

  تجمعات اعتراضی امروز تهران از آن رو اهمیت دارد که اکنون نزدیک به پنج ماه از اعلام نتایج انتخابات می‌گذرد.

  با این حال با وجود سرکوب گسترده اعتراض‌های مسالمت‌آمیز مردمی از نخستین هفته پس از اعلام نتایج انتخابات که به کشته‌شدن ده‌ها نفر و بازداشت بیش از چهارهزار نفر بر پایه آمار رسمی انجامید، شعله اعتراض‌های مردمی هم‌چنان روشن مانده است.
  زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
  ترتیب:
  صفحه از ۲
      بعدی 
  توسط: ashena
  ۱۴ ۰۸ ۱۳۸۸ ۱۵:۵۲
  درود بر کروبی، درود بر موسوی، درود بر ابر مردان و افتخار آفرین زنان ایران زمین و درود بر تمام کسانیکه در این موقعیت حساس و سرنوشت ساز خود را از مسیر وحدت خارج نکنند و براه تفرقه قدم نگذارند. امروز بیشتر از هر زمان مردم ایران به همبستگی‌ احتیاج دارد، اگر بجای مقایسه و انتقاد از این و آ‌ن‌ که آب به آسیای کودتاگران میندازد، به تشویق کسانیکه برای رهایی از این وضعیت خفقان آور چه با نوشتن و گفتن و چه عملا اقدام میکنند بپردازیم به سلاح نزدیکتر است.

  توسط: Amir از: Kermanshah
  ۱۴ ۰۸ ۱۳۸۸ ۱۲:۵۸
  Aslan mohem nist aghaye mosavi nayamade mardom rahbarane gonbeshand

  توسط: آرین
  ۱۴ ۰۸ ۱۳۸۸ ۱۱:۲۰
  باید بپذیریم که می شود کسی که در جایی مشخص حضور دارد را حصر کرد!!!! آقای کروبی برای این روز بهتر از موسوی برنامه ریزی کرده بودن!!! اما به هر حال این موسوی بود که محکم بر ادعای تقلب ایستادگی کرد! آیا سکوت کروبی بعد از تقلب در دور قبل را می توان دلیل ترسو بودن ایشون دونست؟ به هر حال از نظر بنده هنوز جنبش سه رهبر اصلی دارد که موسوی و کروبی و خاتمی هستند!!! آقای محمد شاید ندیده باشند اما ما دیدیم که در تمام تجمع هایی که رکوبی حظور داشته موسوی هم بوده. اما منم بر این باورم که رکوبی بهتر از موسوی در تجمع ها حظور پیدا میکند.

  توسط: آسماني
  ۱۴ ۰۸ ۱۳۸۸ ۱۰:۴۶
  دوستان سبز آقايان كروبي و موسوي دو نماد جنبش سبز هستند و تضعيف آنها تضعيف جنبش سبزه.پس نگذاريد كه جنبش سبز رو با اين سخنان ضعيف كنند.اين هم روش جديد كودتا گران هست.در راهپيمايي 13 آبان هم با فرستادن عده اي نفوذي مي خواستند مردم را از رسيدن به هدفهاشان دلسرد كنند.پس كساني كه نمادهاي جنبش سبز را تضعيف ميكنند يا كودتاچي هستند يا نا خواسته هيزم به اجاق آنها ميريزند.
  به اميد پيروزي
  هميشه سبز باشيد

  توسط: مهدي از: تهران
  ۱۴ ۰۸ ۱۳۸۸ ۰۹:۲۰
  دوستاني كه به آقاي ميرحسين موسوي شك كردند بايد خدمتشون چند نكته عرض كنم: اول- مردم به خاطر بيانيه هاي ايشان يا هركس ديگري به خيابان نميان. اونها ميان چون خودشون رهبران اين جنبش هستن و هركسي هم كه جا بمونه فرصت همراهي رو از دست داده.
  دوم: ايشان به جز راهپيمايي 13 آبان در آزادي و توپخانه و روز قدس حضور داشتند پس لطفا اين جور شبهات رو منتشر نكنيد.
  سوم: به فرض صحت اين حرفهاي شما، نتيجه اين جور اظهارات چيزي جز ايجاد اختلاف و شكاف در همدلي مردم نداره و به نفع كودتاگرانه پس لطفا همه حول اشتراكات اجتماع كنيم نه اينكه عملكرد سي ساله افراد رو مرتبا يادآوري كنيم. اين ها نتيجه مثبتي همراه نداره. ممنون و اميدوارم به كسي بي احترامي نكرده باشم.

  توسط: هومان از: استرالیا ادلاید
  ۱۴ ۰۸ ۱۳۸۸ ۰۲:۳۵
  زمستان تمام میشود و رو سیاهییش برای جمهوری اسلامی خواهد ماند.

  توسط: Azade از: Azadi
  ۱۴ ۰۸ ۱۳۸۸ ۰۰:۴۲
  درود بی کران بر کروبی وموسوی
  خواهش می کنم به این چیزا بها ندین که کروبی میاد و موسوی نمیاد
  شاید این حرفا خاطره ی مصدق و کاشانی رو به ذهن نزدیک کنه
  بی شک اگر آقای موسوی هم مثل آقای کروبی یک روحانی بود، قضیه ی چاقو دسته ی خودشو نمی بره شامل حالش می شد واکنون روند دیگری در جریان بود؛ حکومتی که فعلا روحانیت دررأس آن قرار دارد مطمئنا ملاحظه ی عکس العمل دنیای خارج وپیامدآن را در مقابل بر خورد جدی با روحانیت مد نظر می گیرد.
  در جریانات اخیر هرگز دیدین یک روحانی بطور جدی بازداشت بشه یا اونقدری که سر فلش به سمت آقای موسوی هست به سمت آقایان کروبی وصانعی باشه علیرغم همه ی مخالفت های آشکار.
  روراست باشیم اگر این عبا روی دوش آقای کروبی نبود با این همه بیانات شجاعانه وشدیداللحن الان توفیق اجباری برچسب شهروند افتخاری اسراییل یا آمریکای جهانخوار نصیب ایشون شده بود!!!!!!
  ضمن اینکه حمایت آقای خاتمی که همه ی ما از خصومت حتی رهبری با ایشون آگاهیم از آقای موسوی تمرکز روی ایشونو خیلی بیشتر ازآ قای کروبی می کنه.
  باور اکثریت مردم هم خیلی مهمه که جنبشو سبز می دونن وسبز با نام موسوی تداعی میشه.
  مطلب آخر اینکه اگر آقای کروبی هم مثل آقای موسوی رهبر اغتشاشات لقب می گرفت مطمئنا امروز ایشونم درحصر می بودن.البته به هیچ وجه نمی توان از شجاعت آقای کروبی با نگاه به سرنوشت روحانیونی چون آقای منتظری گذشت و او قطعا در حافظه ی ملت ایران خواهد ماند .

  توسط: شری از: ایران- اصفهان
  ۱۴ ۰۸ ۱۳۸۸ ۰۰:۱۲
  سلام به همه
  چقدر زود همگی تلاشهای آقای مهندس موسوی را فراموش کردید!!! هر سایتی خواستید جستجو کنید و متوجه خواهید شد که واقعا" اجازه نمی دهند ایشون شرکت کنند... فکر می کنم تمام عکسها گویا هستند دوباره دارید تفرقه ایجاد می کنید؟ کروبی موسوی همه یکی هستند.فکر نمی کنید دیگه جای این انتقادها گذشته؟ تفرقه کافیه! این اومد و اون نیومد رو بگذارید کنار...
  اینها رهبران جنبش سبزند و اصلی ترین رهبر جنبش سبز همونطور که می دونید مهندس موسوی هست
  تو را به خدا این حرفها را بگذارید کنار و به فکر ایران و مردمی که هر بار هزاران ضربه باتوم می خورند باشید!به فکر عزیزان که در اوین هستند...

  بدرود

  توسط: بهنام از: تهران
  ۱۳ ۰۸ ۱۳۸۸ ۲۳:۱۶
  درود بر موسوي و كروبي عزيز
  عمال اين رژيم مي دونن كه اگه موسوي بتونه بين جمعيت معترض قرار بگيره كارشون براي متفرق كردن مردم خيلي سخت ميشه،
  من امروز جلوي فرهنگستان هنر بودم و به چشم ديدم كه ايشان چندين بار مي خواستن كه طبق وعده اي كه داده بودن از اونجاخارج بشن و به طرف راه پيمايي بيان ولي مزدوران موتورسوار مانع شدن و ايشان را مجبور كردن كه در فرهنگستان باقي بمونه،
  تو رو خدا اين حرفها رو نزنيد كه موسوي با يه بهونه اي نخواسته كه به راه پيمايي بياد،
  ايشان واقعا مرد بزرگي است.

  توسط: داوود از: مشهد
  ۱۳ ۰۸ ۱۳۸۸ ۲۲:۵۲
  دوستاني كه ميگن چرا كروبي در حصر نيست و رژيم هميشه مانع از حضور موسوي در اين اجتماعات ميشه و اينو به حساب فريبكاري مهندس موسوي ميذارن خواستم بگم آيا به نظر شما همين كار رژيم نمي تونه يه تاكتيك براي جدايي انداختن بين مردم و دلخوري از رهبران جنبش باشه ؟ من كه فكر ميكنم سياست كودتاچيان دقيقا همينه وگر نه خيلي راحت مي تونن مانع حضور كروبي تو همچين مراسمي بشن . بايد به هوش بود دوستان !

  توسط: م مستعار از: از تهران
  ۱۳ ۰۸ ۱۳۸۸ ۲۲:۱۱
  فراموش نشود که هر ایرانی با روش خودش سعی در تضعیف متقلبان نماید
  هر کس سخن از مقایسۀ «مبارزان سبز» و راه روشنایی به میان آورد نفوذی است

  توسط: Mohammad از: Karman
  ۱۳ ۰۸ ۱۳۸۸ ۱۹:۲۴
  میرحسین موسوی امیدمردم ایران

  توسط: Orod Bozorg
  ۱۳ ۰۸ ۱۳۸۸ ۱۸:۵۸
  جايي که شمشير است آرامش نيست . ارد بزرگ

  توسط: Anahita
  ۱۳ ۰۸ ۱۳۸۸ ۱۸:۵۲
  رژیم با وجود دشمنی با این عزیزان(آقای شجأع‌الدین مهدی کروبی و آقای مهندس میر حسین موسوی) در عین حال ترس از ترور(خدای نا کرده) این عزیزان به وسیله بیگانگان ویا احیانا افراطیون رژیم برای ایجاد هرج و مرج در کشور را، دارد، چون واقف است که به محض کم شدن مویی از سر این عزیزان چه سر نوشتی در انتظارشان است. بنابر این در عین حال محافظت از ایشان را نیز به عهده می‌گیرد. البته با گاز اشک آور!

  توسط: محمد از: تهران
  ۱۳ ۰۸ ۱۳۸۸ ۱۸:۴۱
  این چطور می شه که این آقای موسوی هر وقت قصد داشته توی تظاهرات شرکت کند محاصره شده یا ممانعت شده ولی آقای کروبی براحتی در تظاهرات شرکت می کند کتک هم می خورد و مورد بی احترامی واقع می شود و حضورش چشم گیر است.
  من اعتقادی به این آقای میر حسین موسوی ندارم. تا کنون این همه آدم در تظاهرات شرکت کرده اند میر حسین موسوی که اصل مطلب بوده شرکت چندانی نداشته. ما فقط یکبار آنهم برای مدت کوتاهی در تظاهرات آزادی دیدیم که آنجا را بلافاصله ترک کرد. در بقیه اعتراضات اثری نبوده و بهانه هایی هم برای نبودش بوده. مثلا این آخری 13 آبان که می گویند در محاصره بوده. چرا آقای کروبی نبوده. کروبی که به این رژیم ضربه بیشتری زده.
  مردم ستمدیده ایران به آقای میر حسین موسوی تکیه نکنید. ایشان آن شجاعت جوانان 18 ساله ما را ندارند که بخواهند در مقابل رژیم ایستادگی کنند. شجاعت ایشان فقط در همان خانه نشستن و اطلاعیه دادن تمام می شود. در ضمن ایشان هم در زمان شدیدترین دوران خفقان و مخوف ترین دوران زندانیان سیاسی این مملکت که پشه هم جرات ویز ویز کردن را نداشت رئیس همین مملکت بود.
  صفحه از ۲
      بعدی 

  به ما بپیوندید