پنجشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۴ تهران ۰۸:۵۴ - ۲ آوریل ۲۰۱۵

ايران / سياسی

کروبی: این وحشیگری در زمان شاه هم نبود

مهدی کروبی، دبیرکل حزب اعتماد ملی
مهدی کروبی، دبیرکل حزب اعتماد ملی
مهدی کروبی، یکی از دو نامزد اصلاح‌طلب انتخابات ریاست جمهوری، در مصاحبه با شبکه دو تلویزیون هلند خشونت‌های انتخابات را در مقایسه با برخورد نیروهای امنیتی دوره محمدرضا پهلوی پدیده‌ای تازه توصیف کرد که در دوره زندگی سیاسی خود با آن روبه رو نشده است.

تلویزیون هلند صحبت‌های مهدی کروبی در این مصاحبه را با فیلم‌های روزهای انتخابات، اعتراض‌های مردمی و برخورد خشونت‌بار نیروهای امنیتی با مردم تلفیق کرده است؛ تازه‌ترین تصاویر این مصاحبه مربوط به ضرب‌وشتم دختران در روز ۱۳ آبان‌ماه به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی است.

مهدی کروبی در این مصاحبه می‌گوید: «دست‌مان خیلی بسته است؛ روزنامه ما تعطیل است؛ حزب‌مان تعطیل است و در خانه نشسته‌ایم.»

دبیرکل حزب اعتماد ملی در پاسخ به این پرسش که آیا احتمال دستگیری خود را می‌دهد، می‌گوید: «هیچ موضوعی را آدم نمی‌تواند بگوید که امکان ندارد.»

مهدی کروبی یکی از «اشکالات جدی» محمود احمدی‌نژاد، رئیس دولت دهم، را «دشمن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تراشی‌های» وی برمی‌شمارد که باعث «بسیج کشورها» علیه خودش می‌شود.

مهدی کروبی درباره نخستین واکنش خود به اعلام نتایج انتخابات نیز می‌گوید: «طبیعی بود که ناراحت شدم و یقین کردم... انتخابات ناسالم است.»

این نامزد معترض انتخابات می‌گوید: «بخش اعظم ناراحتی‌ام برای جامعه بود، نه برای خودم.»

وی در ادامه یادآور می‌شود که طبیعی است که به لحاظ شخصی نیز از این نتیجه ناراحت شده باشد.

مهدی کروبی در ادامه این مصاحبه گفت: «احساس کردم مردم با یک امیدی برای تغییر آمدند و به نظر من هم تغییر لازم است.»

دبیرکل حزب اعتماد ملی درباره سرکوب مردم در روزهای پس از انتخابات می‌گوید: «اولا من فکر نمی‌کردم این طور برخورد شود. بعد هم فکر نمی‌کردم برخورد به این گستردگی و به این وحشیگری و به این خشونت بشود. خیلی ناراحت شدم، برخی شب‌ها بدون مبالغه خوابم نمی‌برد.»

پس از این سخنان  مهدی کروبی، تلویزیون هلند فیلمی از روز ۱۳ آبان را نشان می‌دهد که در آن یک مامور نیروی انتظامی به صورت دختری با باتوم ضربه می‌زند و وی نقش بر زمین می‌شود؛ در صحنه بعد، یک پلیس ضدشورش با باتوم به پاهای دختری می‌کوبد.

تلویزیون هلند به صحبت‌های مهدی کروبی بازمی‌گردد: «می‌دیدم ماموران به شدت خانم‌ها را می‌زنند، اصلا برای من تازگی داشت؛ فکر می‌کردم این چه داستانی است. ما خیلی تظاهرات در زمان شاه دیده بودیم؛ خیلی خشونت‌ها دیده بودیم؛ مبارزه کرده بودیم، اما با این سادگی و روانی و بی‌باکی این طور کودک را بزنند، خانم‌ها را بزنند، [ندیده بودیم].»

مهدی کروبی با اشاره به تجربیات خود در دوران محمدرضا شاه پهلوی می‌گوید که در آن زمان نیروهای امنیتی به اصطلاح می‌خواستند مردم فرار کنند و هدف‌شان متفرق کردن مردم بود.

پس از این اظهارات صحنه‌ای از به محاکمه کشیده شدن محمدعلی ابطحی، از حامیان مهدی کروبی، نشان داده می‌شود و در ادامه نمایشگاه مطبوعات و حمله طرفداران محمود احمدی‌نژاد به مهدی کروبی.

مهدی کروبی از «فحاشی» و پرتاب اشیاء و انداختن عمامه خود در نمایشگاه مطبوعات می‌گوید.

«کروبی، کروبی، حمایتت می‌کنیم» شعاری است که در فیلم شنیده می‌شود.

مهدی کروبی در پایان این مصاحبه می‌گوید معترضان این دولت را قبول ندارند و «طبیعی است که اینها حرکت خود را که همان خواسته‌‌های مشروع‌شان است پیگیری می‌کنند و به آن می‌رسند».
زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
ترتیب:
صفحه از ۴
    بعدی 
توسط: kianoosh
۰۹ ۰۹ ۱۳۸۸ ۱۸:۴۰
16 آذر مقام معظم برتري آهي ديگر در مي كند.

توسط: پانته آ از: تهران
۰۹ ۰۹ ۱۳۸۸ ۱۲:۴۴
کروبی الان بحث تو و دیگری نیست فقط بحث ملت است که ساده انگاشتن شون ولی حمایتت میکنیم چون نترس و حق رو می گی

توسط: چرندابلی
۰۸ ۰۹ ۱۳۸۸ ۲۳:۵۶
تا زمانیکه اسلام و خدای اسلامی در ایران حاکم است نمی شود کاری از پیش برد.با ید
ببتهارا شکوند.

توسط: omid
۰۸ ۰۹ ۱۳۸۸ ۲۳:۲۸
وقتی‌ روز اول از خمینی پرسیده شد که بعد از مدتها سال باز گشتن به ایران چه حالی‌ درد او گفت هیچی‌،هیچی‌ ،هیچی‌ همان زمان اگر ملت ملت فهمیده بود ،هیچ فقط آخوند انتخاب نمیکرد ولی‌ افسوس که نمیفهمد،افسوس و صد افسوس.

توسط: شیدا از: تبریز
۰۷ ۰۹ ۱۳۸۸ ۲۱:۴۸
نفرین و لعنت خدا بر خامنه ای قاتل

توسط: Bijan از: Germany
۰۷ ۰۹ ۱۳۸۸ ۱۹:۱۸
Man shahmat aghaye Karubi ra misetayam, shayad waghtee an resideh bashad inshan ham ba taghyer ghanun asasi fekr konand.

توسط: عماد
۰۷ ۰۹ ۱۳۸۸ ۱۴:۳۷
دوستانی که نشستن و از ان طرف دنیا دارن نسخه می پیچن بهتره حرفی نزنن ، واقعا اگه مرد و مبارز هستید پاشید بیاید ایران بعد به آقای کروبی ایراد بگیرید ، واقعا کروبی این همه کنار مردم مونده این همه افشاگری کرده این همه کتک خورده اونوقت یک عده خارج نشستن و ادعاهای بیجا میکنن حتی جرات ندارن یکی از کارای این جوونا و مردم و اقای کروبی رو انجام بدن

توسط: siahkel از: denmark
۰۷ ۰۹ ۱۳۸۸ ۱۲:۱۵
برای رسیدن به ازادی و مردم سالاری باید اهسته ومصمم حرکت کرد در این هیچ شکی نیست که ولایت خامنه ای

برای حفظ رژیم اسلامی اولین بمب اتمی اسلامی را بر علیه این مردم استفاده خواهد کرد

توسط: omid از: esfahan
۰۷ ۰۹ ۱۳۸۸ ۱۰:۰۲
اگر نگذارند مردم به صورت صلح آمیزی تغییر ایجاد کنند باید حکمرانان منتظر انقلابی دیگر باشند

توسط: RICOMORFI از: UK
۰۷ ۰۹ ۱۳۸۸ ۰۸:۴۲
مسبب همه این بدبختیها فقط خامنه ای هست و بس.
باید او را به عنوان یک جنایتکار ضد بشری محاکمه کرد.
صفحه از ۴
    بعدی 

به ما بپیوندید