چهارشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۵ تهران ۱۹:۲۴ - ۲۵ مه ۲۰۱۶

  ايران / سياسی

  انتشار فهرست ۷۲ نفره کشته‌شدگان حوادث انتخاباتی

  صدها هزار نفر از معترضان به نتایج انتخابات روز دوشنبه ۲۵ خرداد در تهران راهپیمایی کردند.
  صدها هزار نفر از معترضان به نتایج انتخابات روز دوشنبه ۲۵ خرداد در تهران راهپیمایی کردند.
  سایت نوروز، ارگان جبهه مشارکت ایران اسلامی، اسامی و مشخصات ۷۲ تن از افرادی را که در رویداد‌های پس از انتخابات کشته‌ شده‌اند منتشر کرد.

  برپایه گزارش سایت نوروز در مورد این فهرست ۷۲ نفره، کشته شدن ۲۵ نفر از سوی خانواده‌ها به کمیته پیگیری موسوی و کروبی اطلاع داده شده است و بقیه  این فهرست، افرادی هستند که خانواده‌های آنها هنوز برای اعلام رسمی کشته شدن نزدیکان خود «تحت فشار» هستند و به مراجع رسمی اعلام شده از سوی میرحسین موسوی و مهدی کروبی مراجعه نکرده‌اند.

  کمیته پیگیری میرحسین موسوی و مهدی کروبی، پیش از این اعلام کرده بود که تاکنون برای این کمیته کشته شدن ۷۲ نفر در روزهای پس از انتخابات محرز شده است.

  سایت نوروز می‌نویسد در واکنش به «اظهارات بی‌پایه و اساس که برای پاک کردن صورت مسئله و منحرف کردن اذهان عمومی از جنایات انجام شده در حوادث پس از انتخابات بیان می‌شود» و به ویژه اظهارات فرمانده سپاه پاسداران درباره قربانیان انتخاباتی این فهرست منتشر شده است.

  محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران، به تازگی ضمن تقدیر و تشکر از نیروهای تحت امر خود در کنترل اعتراض‌های پس از انتخابات گفته بود که در این رویدادهای ۲۰ نفر از نیروهای انقلابی و بسیجی «شهید» شده و از «مخالفین» نیز  ۹ نفر کشته شده‌اند.

  در میان این فهرست ۷۲ نفره، هفت نفر به نام‌های مصطفی غنیان، مبینا احترامی، ایمان نمازی، فاطمه براتی، محسن ایمانی، کامبیز شعاعی و کسری شرفی در حمله نیروهای امنیتی به کوی دانشگاه تهران از شامگاه روز ۲۴ خرداد تا بامداد ۲۵ خرداد ماه امسال کشته‌ شده و بیشتر آنها بی‌اطلاع خانواده‌ها مخفیانه به خاک سپرده شده‌اند.
  مطابق فهرست منتشر شده در سایت نوروز، در رویدادهای پس از انتخابات دو نفر در شهر اصفهان، یک نفر در کرمانشاه و یک نفر نیز در شهر مشهد کشته‌ شده‌اند. دیگر نام‌های این فهرست که در بیشتر موارد نام محل کشته‌شدن آنها نیز ذکر شده است، متعلق به شهر تهران هستند.

  در میان این فهرست ۷۲ نفره، هفت نفر به نام‌های مصطفی غنیان، مبینا احترامی، ایمان نمازی، فاطمه براتی، محسن ایمانی، کامبیز شعاعی و کسری شرفی در حمله نیروهای امنیتی به کوی دانشگاه تهران از شامگاه روز ۲۴ خرداد تا بامداد  ۲۵ خرداد ماه امسال کشته‌ شده و بیشتر آنها بی‌اطلاع خانواده‌ها مخفیانه به خاک سپرده شده‌اند.

  تاکنون منابع دولتی، کشته‌شدن دانشجویان در ۲۵ خرداد ماه ۱۳۸۸ را انکار کرده‌اند. فرمانده سپاه پاسداران نیز در عین حال که حضور نیروهای بسیج در کوی دانشگاه را تأیید کرده‌، اما هرگونه حمله به دانشجویان را به نیروهای «خودسر» نسبت داده است.

  برپایه این گزارش شمار زیادی از این افراد که علت مرگ آنها قید شده است به وسیله گلوله کشته شده و شمار قابل توجهی نیز بر اثر ضرب و شتم و از جمله اصابت باتوم جان خود را از دست داده‌اند.

  در این فهرست که مرگ افراد قید شده در آن از نظر کمیته پیگیری موسوی و کروبی محرز شده است، یازده نفر زن و بقیه مرد هستند و بیشترین کشته‌شدگان این فهرست در روزهای ۲۵ خرداد و ۳۰ خردادماه جان خود را از دست داده‌اند.

  روز دوشنبه ۲۵ خرداد، صدها هزار نفر از معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در خیابان‌های تهران دست به راهپیمایی زدند که برپایه گزارش‌ها در تاریخ ۳۰ ساله پس از انقلاب بی‌سابقه بود.

  بر پایه فهرست منتشر شده در سایت نوروز، روز ۳۰ خرداد، و تنها یک روز پس از آنکه آیت‌الله خامنه‌ای، به معترضان هشدار داد که مسئولیت هرگونه خونریزی خودشان هستند، شمار قابل توجهی از معترضان به دست نیروهای امنیتی کشته شدند.
  زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
  ترتیب:
  صفحه از ۴
      بعدی 
  توسط: افشین از: باکو
  ۲۰ ۰۶ ۱۳۸۸ ۱۶:۲۳
  با سلام حیف به خون اون جوونای گلی که نامردونه به زمین ریخته شد خدا به اینا لعنت بکنه.

  توسط: MAHDI از: MASHHAD
  ۲۰ ۰۶ ۱۳۸۸ ۱۳:۲۴
  تقديم به روح شهداي جنبش سبز<br />دوش ديدم ظاهر فريبي رسوا را<br />كه در تلويزيون نطق ميكردكشتند بسيجي هارا<br />وجدانش از درون بانگ ميزد دروغ است<br />ولي اسكناس ها مي گفت دنيا شلوغ است<br />مانداريم به اين مردم تعلق<br />دروغ است در انتخابات تقلب<br />ما راخدا كرده بر اين مسلط<br />تانبيننددر زندگي ذلت<br />به ناگه چهره واقعي رو شد<br />اعرابي،آسا،روح الاميني و ندا غرق خون شد<br />اينان شهيدان ازاده و مظلوم بودند

  توسط: گودرز از: سرخس
  ۲۰ ۰۶ ۱۳۸۸ ۱۱:۴۰
  پس از غارت اسناد و مدارک دفتر آقای کروبی توسط "سربازان گمنام امام زمان"آقای باهنر نماینده ملت!!!!!فرمایش کرده اند که "اگر آقای کروبی مدارکی دال بر صحت ادعای خود درخصوص تجاوز به جوانان در بند ارائه ندهد مجرم شناخته میشود".از طرف دیگر فرزند آقای بهشتی را دستگیر میکنند و اسناد و مدارک دفتر ایشان را هم به یغما میبرند.<br />آقای باهنر و سایر نمایندگان به جای اینکه دنبال احقاق حق مردم باشند باجنایتکاران همراه و هم سخن شده و وظایف نمایندگی خودرا فراموش کرده اند.آقایان نمایندگان به یاد داشته باشید شما مثلا نمایندگان مردم هستید بجای جانبداری از ناحق و پایمال کردن خون شهدای این نهضت حقایق را روشن و به اطلاع مردم برسانید و مطمئن باشیدمردم هم از شما پشتیبانی خواهند کرد ودر پیشگاه خداوند متعال و مردم شریف ایران سر بلند خواهید شد.در غیر اینصورت بدانید که "درب" همیشه روی یکپاشنه نمیچرخدواگر روی آن یکی پاشنه چرخید چه کار خواهید کرد؟از سر نوشت گذشتگان عبرت بگیرید.

  توسط: فریاد از: ;کرمان
  ۲۰ ۰۶ ۱۳۸۸ ۰۲:۵۹
  با سلام من از کرمان هستم می خواستم بگویم مردم ایران من یک پاسدار ونماینده عده کثیری از پاسداران انقلاب هستم به زورگویان نظام مخصوصا آقای خامنه ای می گوییم مطمئن باش ما همگی با مردمیم و به امید ما نباش ومطمئن باش روزی محاکمه ات می کنیم. انشا اله

  توسط: داريوش
  ۱۹ ۰۶ ۱۳۸۸ ۱۰:۴۳
  اگر سردمداران اين جنايات به سزاي اعمالشون نرسن همون يه ذره اعتقادم به خدا از بين ميره

  توسط: Iranpour از: rotterdam
  ۱۹ ۰۶ ۱۳۸۸ ۰۵:۳۸
  هرچند تعداد شهدای جنبش مردم ایران خیلی‌ بیش از اینهاست. اما مسبب اصلی‌، تنها دلیل، آمر و قاتل این ۷۲ شهید شخص علی‌ خامنه‌ای است. مسبب و شکنجه اگر اصلی‌ در زندانها علی‌ خامنه‌ای است. زندانی کردن این همه انسان‌های بی‌ گناه و بی‌ پناه فقط به اصرار و فرمان خامنه‌ای شدنی است. مسبب شماره یک تجاوز‌های هولناک و ننگین خود خامنه‌ای است. دروغپردازی‌های شبانه روزی صدا و سیمای منفور و رسوا با تایید و خوشایندی خامنه‌ای ممکن است. همهٔ اینها هم فقط میتوانند پیامد‌های آن کودتای خونین، ننگین و رسوایی باشد که آمر و عامل آن، یکجا خود خامنه‌ای بود. و اما ما، تو را ‌ای خامنه ای به زیر می‌‌کشیم و ایرانمان را از اسارت خون آشام قصی القلبی چون تو آزاد می‌‌کنیم.<br />

  توسط: مریم از: اصفهان
  ۱۸ ۰۶ ۱۳۸۸ ۱۷:۲۰
  تنها چیزی که ما میخوایم آزادی, پیشرفت رفاه و در یک کلام زندگی است که با این رژیم مسخره هرگز به دست نخواهد آمد. من یک دانشجوی معمولی هستم نه از عوامل بیگانه و نه دارودسته کفار

  توسط: دریا
  ۱۸ ۰۶ ۱۳۸۸ ۱۴:۳۰
  عجب عجب ! ! ! ! آقای سردار احمدی مقدم امروز در روزنامه کیهان هر گونه شکنجه وآزار جنسی را در کهریزک وغیر استاندارد وبهداشتی این بازداشتگاه را شایعه ودورغ خواند !!!! از طرفی بگفته یکی از نماینده گان مجلس دادگاه عوامل متخلفان بازداشتگاه کهریزک نیز بزودی برگزار خواهد شد . حیف آقا " که ته دارهم نیستی چه رسد به سردار"

  توسط: بسیجی
  ۱۸ ۰۶ ۱۳۸۸ ۰۳:۳۷
  برادر بسیجی و سپاهی<br />لطفا دست روی ملت خودت بلند نکن<br />یک لحظه به حرف من کوچیکت گوش کن<br />سال 57 هم به طرفدارهای شاه این موقیعت را ملت داد<br />امریکا اسراییل یا هر دشمن دیگه ای<br />سبز یا هر رنگ دیگه ای<br />اول بدون که وظیفه شما از ایران و مرزهاش حفاظت کردنه<br />ابروی اون همه سپاهی و بسیجی که بخاطر این ایران شهید شدن را نبرید<br />خ.ر. بر خلاف قانون و وظایفش با پشتیبانی با منظور از ا.ن. خلاف حق رفتار عمل کرد.<br />کی به ایشون اجازه داد که قبل از تایید قانونی ا.ن. را تایید و یا اصلا انتخابات را؟<br />امام خمینی اینجور نکرد.<br />کرد؟<br />نه.<br />یعنی اسلام اینقدر حقیر شده که ترس از علوم انسانی داشته باشه؟<br />یعنی اسلام اینقدر حقیر شده که از یک رنگ بترسه؟<br />یعنی اسلام از ایرانیها میترسه؟<br />پس بترسید شما سپاهی یا بسیجی های خود فروخته!<br />ما بسیجی ها و سپاهیان مخالف شما بعد از خدای بزرگ و مهربان و قران کاملش<br />دنباله روی ملت مظلوم خود خواهیم بود.<br />از این ملت ایران فقط کمی کمتر از خدا میترسیم.<br />

  توسط: دریا
  ۱۸ ۰۶ ۱۳۸۸ ۰۰:۵۴
  هشدار این رهبر جنایت کاران " خامنه ای وقیه" تا جائی اعتبار دارد که متکی به مشتی اراذل اوباش بسیجی است و آنها بسیج کرده و به تهران آورده جهت سرکوب آزادی خواهان این جنایت کار بزرگ تاریخ بداند که هیچ وقت ظلم پایدار نیست ، شاید بتواند چندی حکمت کند ولی نمی تواند مملکت ومردم را اداره کند .<br />لازم میدانم ملت ایران بدانند چند ساعت پیش از استایوم آزادی برمیگشتیم که ماشینهای مخصوص پلیس ها ضد شورش را در مسیر دیدیم که در این خودورها بجای پلیس با لباس فرم ، لباس شخصی ها با آن قیافه های کریه نشسته واحتمالا" برای سرکوب میرفتند. <br />17/6/1388 ساعت 21:30 زمان رؤیت مورد فوق<br />

  توسط: احمد از: اصفهان
  ۱۸ ۰۶ ۱۳۸۸ ۰۰:۲۰
  الملک یبقی مع الکفر ولایبقی مع الظلم.

  توسط: 12
  ۱۸ ۰۶ ۱۳۸۸ ۰۰:۱۷
  ای صاحب قرآن در این شب های قدر پایان حکومت ظالمان به ظاهر دین دار اما دنیا پسند را نزدیک گردان . آمین

  توسط: ایرانی از: اواره
  ۱۷ ۰۶ ۱۳۸۸ ۲۲:۲۰
  اقای خامنه ای شما میفرمائید که معترضان متقلب هستند اخر مردکه متقلب تر از خودت کی هست بخودت ودار دسته خودت فکر کن ملت شریف ایران را بدست یزید که فرزند ناخلفت باشد دادی.در ضمن اگر ممکن است شما بفرمائید چه سودی برای کشور من داشتید از آن بزرگ تا کوچکتان سود شما برای ان کشور چه بود ؟؟ ان کارگر سود داشت ان سپور سود داشت آن معلم ویا دیگر کار کنان وکارمندان سودی برای جامعه داشتن ولی شما آخوندهای تن پرور چه سودی برای کشور من داشتید بفرمائید بجز اینکه سالیان سال از دل پاکی ان ملت استفاده کردید با خمس وذکات زندگی کردید وحالاهم که حکومت را دست گرفتید اینگونه جوانهارا میکشید <br />

  توسط: داریوش از: قم
  ۱۷ ۰۶ ۱۳۸۸ ۱۷:۲۵
  نفس هاي عمررژيم بشماره افتاده پس براي بقاي خودش هركاري مي كنه ولي تا كي ميتونه دوام بياره باكشتار جوانان اين مرزوبوم اين قيام خاموش نمي شه بلكه پر بارتر درودبر شهيدان وحماسه سازان ومرگ بر جلادان وخوناشمان ايران

  توسط: داریوش از: قم
  ۱۷ ۰۶ ۱۳۸۸ ۱۷:۲۵
  باور نمی کردم در سال 88 در خیابانهای تهران مردمی را که با دست خالی و در چارچوب نظام به نتیجه انتخابات معترض بودند، بیرحمانه و فقط به منظور کشتن به گلوله ببندند. آن هم از سوی نظامی که خود را تنها نظام الهی موجود در جهان می داند.
  صفحه از ۴
      بعدی 

  به ما بپیوندید