دوشنبه ۷ تیر ۱۳۹۵ تهران ۲۱:۰۶ - ۲۷ ژوئن ۲۰۱۶

  ايران / سياسی

  قوه قضائیه: مهدی هاشمی در صورت بازگشت دستگیر و زندانی می‌شود

  ابراهیم رئیسی، معاون اول رئیس قوه قضائیه
  ابراهیم رئیسی، معاون اول رئیس قوه قضائیه
  معاون اول رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی گفته است،‌ حکم جلب مهدی هاشمی، پسر آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، صادر شده و وی در صورت بازگشت به ایران بازداشت و روانه زندان خواهد شد.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، ابراهیم رئیسی، معاون اول رئیس قوه قضائیه روز سه‌شنبه گفته است، حکم بازداشت مهدی هاشمی، پسر رئیس مجلس خبرگان رهبری جمهوری اسلامی، صادر شده است.

  وی در این باره اظهار داشته است: «حکم جلب مهدی هاشمی صادر شده و وی دستگیر و روانه زندان خواهد شد؛ بنابراین پرونده ایشان مانند بقیه پرونده‌های دیگر، عادلانه رسیدگی خواهد شد.»

  این سخنان تنها چند روز پس از انتشار نامه‌ای از سوی مهدی هاشمی خطاب به غلامحسین محسنی‌اژه‌ای بیان شده است که در آن آمادگی خود را برای بازگشت به ایران و حضور در «دادگاهی عادل» اعلام کرده بود.

  پسر رئیس مجلس خبرگان رهبری که از سوی حامیان دولت به عنوان یکی از «طراحان فتنه» قلمداد می‌شود، در نامه روز شنبه خود به سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی اعلام کرده بود،‌ در حال حاضر سرگرم تحصیل در دانشگاه آکسفورد بوده و مسئولیت نظارت بر دانشگاه‌های آزاد خارج از کشور را بر عهده دارد.

  مهدی هاشمی در نامه خود به غلامحسین محسنی‌اژه‌ای به شرایط خود برای «حضور در محکمه» نیز اشاره کرده و نوشته بود: «شرط‌‌های من را هم می‌دانید که هیچ درخواست غیرقانونی در آن نیست... مهمترین آنها دادگاه مستقل و مصون از تحمیل‌های نیروهای امنیتی است با همه حقوق دادگاه و متهم و نیز توجه به شکایات متهم.»

  وی همچنین افزوده بود: «هر زمان که لازم می‌بینند که اینجانب در محکمه‌ای حاضر باشم، احضاریه‌ای در فرم قانونی توسط وکلای اینجانب ابلاغ کنند و من در وقت قانونی حضور خواهم داشت. چون مطمئنم یک دادگاه عادل منع تعقیب صادر خواهد کرد و تهمت‌زنان رسوا خواهند شد.»

  نامه پسر آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی به محسنی‌اژه‌ای پس از آن منتشر شده بود که احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و از حامیان دولت محمود احمدی‌نژاد در خطبه‌های نماز جمعه هفته گذشته تهران بدون نام بردن از مهدی هاشمی خواستار برخورد با «کسانی که هنوز دستگیر نشده‌اند» شده بود.

  احمد جنتی در سخنان خود که واکنش مهدی هاشمی را نیز به دنبال داشت،‌ در این باره گفته بود: «این را باید جدی بگیریم، اگر اینها به ایران آمدند باید دستگیر شوند. درباره بعضی از این‌ها پیش‌تر بچه‌های اطلاعات پیش من می‌آمدند و ناراحت بودند از این ‌که این فرد فسادهای گوناگون دارد و جرات ندارند علیه او دم بزنند.»

  وی همچنین افزوده بود: «همین‌طور خواسته‌اند که پرونده‌اش به اطلاعات و سپاه نرود و در همان قوه قضاییه آن هم توسط قاضی عادل ـ از نظر این‌ها ـ رسیدگی شود. قاضی عادل از نظر این‌ها کسی است که تبرئه کند و یا محکومیت کمی بدهد والا ظالم است. چنین توقعی وجود دارد که بی‌عدالتی است.»

  از سوی دیگر هفته گذشته، عباس جعفری‌دولت‌آبادی، دادستان تهران، نیز در باره «پرونده مهدی هاشمی» گفته بود: «پرونده مهدی هاشمی در دادسرای شهید مقدس مفتوح است و در صورت مراجعت به ایران قطعاً دستگیر و محاکمه خواهد شد.»

  پیش از آن نیز غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی، گفته‌ بود: «به محض ورود مهدی هاشمی، با او همانند سایر متهمان برخورد و پرونده‌اش در دستگاه قضایی بررسی می‌شود.»

  در این میان ابراهیم رئیسی، معاون اول قوه قضائیه با اشاره به نامه مهدی هاشمی گفته است: «در دستگاه قضایی قضات عادل کم نیستند و توسط قاضی عادلی که از طرف دستگاه قضایی تعیین می‌شود، به پرونده مهدی هاشمی رسیدگی می‌شود.»

  وی در عین حال افزوده است: «دستگاه قضایی بنای امتیاز دادن به احدی را ندارد و انتساب به شخصیت‌ها و افراد شناخته شده در جامعه به هیچ عنوان نمی‌تواند دستگاه قضایی را نسبت به اجرای قانون و عدالت دچار تردید کند.»

  ابراهیم رئیسی همچنین درباره «پرونده مهدی هاشمی»‌ گفته است: «ایشان تفاوتی با دیگر متهمان از نظر دستگاه قضایی ندارد و چون ایشان از نظر دستگاه قضایی در معرض اتهام قرار دارند، اتهام ایشان مانند تمامی افراد در معرض اتهام، رسیدگی خواهد شد.»
  زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
  ترتیب:
  صفحه از ۲
      بعدی 
  توسط: Sadegh از: Tehran
  ۰۴ ۰۹ ۱۳۸۹ ۱۰:۰۹
  آفرین, پسر اکبر شاه را بگیرد تا سر جلوی خا منه ایی فرو ارد بفهمد این عمامه شاهی به کسی وفادار نیست. عدالت را بی خیال مال غربی ها است ربطی به ما جهان آخریی ها ندارد . کوی دانشگاه و قتل های زنجیره ایی و تجاوز به پسر ها و دختر ها در زندانهای جمهوری اسلامی ربطی به عدالت نداره

  توسط: مریم از: ایران
  ۰۳ ۰۹ ۱۳۸۹ ۱۷:۲۶
  توصیه من به دوستان اینست که وجوه مثبت شخصیت آقای رفسنجانی و خانواده ایشان را فراموش نکنند و با هوادارن خامنه ای و احمدی نژاد در قضاوت در مورد آقای رفسنجانی همصدا نشوند. آقای رفسنجانی یک سیاستمدار اصلاح طلب است که در پیشبرد اهداف اصلاح طلبانه در کشور ما زحمات زیادی کشیده است و به همین دلیل هم الان خودش و خانواده اش تا این حد زیر ضرب وتحت فشار هستند. تضعیف شخصیت هایی مثل آقای رفسنجانی تضعیف جنبش سبز و خواست حکومت ولی فقیه است. در عین حال امیدواریم که آقای رفسنجانی با درایت و فراستی که دارند راهکارهای موثرتری برای مقابله با شورای نگهبان و دار و دسته خامنه ای درپیش بگیرند و با قدرت بیشتری در مقابل حکومت بایستند و نتیجتا جبهه مردم و جنبش سبز را بیشتر تقویت کنند.

  توسط: نام مستعار
  ۰۳ ۰۹ ۱۳۸۹ ۱۶:۴۷
  شما که اینقدر به این مسئله حساسیت نشان می دهید ، آیا
  قاتل سیداحمدخمینی را هم تابحال به دادگاه فراخوانده اید ؟
  اصلا زمانی که سیداحمدخمینی در آخرین ماههای دوران ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی به قتل رسید ، کسی جرأت داشت اعتراض کنه یا نه؟
  حتما جواب این سوال را می خواهیم .
  ما ملت ایران اجازه نمی دهیم این حرامزاده افغانی الاصل بیاید و
  خون ملت ایران را بخورد فرزند امام را به قتل رساند . دارایی ملت ایران را در بانک جهانی سوئیس تو حساب خودش نگه داشته و از 70میلیون ایرانی احدالناسی هم اعتراض نکند .
  نه آقا ما ایرانی هستیم . خون ایرانی تو رگ های ما داره می جوشه .
  به این توریست های افغانی هرگز اجازه نمی دهیم .

  توسط: amin از: tehran
  ۰۳ ۰۹ ۱۳۸۹ ۱۲:۲۰
  خیلی خوشحالم
  چند وقت دیگه مهدی هاشمی هم نامه سرگشاده میفرسته به سازمان حقوق بشر

  توسط: rezvan از: zamin
  ۰۳ ۰۹ ۱۳۸۹ ۱۱:۵۲
  بهرام که گور میگرفتی همه عمر
  دیدی که چگونه گور بهرام گرفت

  توسط: آرش از: تهران
  ۰۳ ۰۹ ۱۳۸۹ ۰۸:۴۴
  تمام اینها یک شو تلویزیونی است که بصورت سریال درآمده و هدف فقط گول زدن مردم هست. این رژیم پلید بخوبی می داند که مردم از چه کسی بیشتر متنفر هستند و این را بهترین نقطه برای جهت دادن اعتراض مردمی انتخاب کرده اند. اگر مردم از رفسنجانی و خاندانش متنفرند بخاطر دروغ ها و خیانت هایی است که به ملت ایران کرده اند و به دروغ فردی را رهبر بی چون و چرا این مملکت کرده .
  در این سریال هیچکس دستگیر و محاکمه نمی شود و این سریال همینطور بدون نتیجه ادامه می یابد. قوه قضائیه اگر واقعا خواستار دستگیری مهدی هاشمی است می تواند از پلیس اینترپل کمک بگیرید که به یک چشم بهم زدن دستگیرش می کنند.
  در ضمن می توانند از امثال انیس نقاش و یا خدایی و یا محسن رفیقدوست که چماق بدست بودنش هم خوب است برای کشتن او کمک بگیرند.

  توسط: خروس
  ۰۳ ۰۹ ۱۳۸۹ ۰۸:۳۳
  جالبه؟؟؟؟

  توسط: نام مستعار
  ۰۳ ۰۹ ۱۳۸۹ ۰۶:۵۰
  بچه ها گول نخورید اینها همش نمایشه و دعوا زرگری میخواهند ما را رنگ کنند

  توسط: hossain از: iran
  ۰۳ ۰۹ ۱۳۸۹ ۰۳:۳۰
  جمهوری اسلامی و سناریوی مهدی هاشمی رفسنجانی چرا و چگونه؟
  با سلام ،
  محاکمه مهدی هاشمی سناریوی نمایشی حکومت چمهوری اسلامی برای انحراف افکار عمومی از فساد عظیم حاکمان و بی عدالتیهای متعدد روزانه حکومتی است که پرچم عدل امام علی را یدک می کشد می باشد. موارد ذیل قابل توجه می باشد:

  1- حکومت می خواهد بدینوسیله به مردم عامه ایران بگوید که عدالت را در مورد همه اجرا می کند.
  2- حکومت جمهوری اسلامی می خواهد تا با اینکار هاشمی رفسنجانی را که عمر عاص جمهوری اسلامی است و اینک بدلیل تامین نشدن منافع باندش در دفاع از حکومت سست شده ، وادار به تلاش و حیله گری برای نجات جمهوری اسلامی کند. گواه این موضوع نحوه اظهارات و اقدامات دستگاه قضایی با مهدی هاشمی است در حالیکه شهرام جزایری عرب را با نیروی اطلاعاتی از دل یک مخفیگاه در یک روستای سلطان نشین عمان دستگیر و زندانی می کنند چگونه با مهدی هاشمی از مسولین دانشگاه آزاد اینگونه برخورد می کنند لذا بدون شک این گرو کشی برای همکاری بیشتر هاشمی رفسنجانی در نجات دیکتاتوری است.
  3- هدف دیگر جمهوری اسلامی انحراف افکار عمومی داخل و جهانی از توجه به نیروهای معتبر و بالقوه جانشینی روحانیون همچون نهضت آزادی است که در بدترین شرایط و در سکوت رسانه ای زندانی و تحت شکنجه می باشد.
  در حقیقت جمهوری اسلامی با طرح و تولید دشمن فرضی از میان خود تلاش می کند از مطرح شدن منتقدان جدی و دارای توانایی برای جایگزینی با روحانیون جلوگیری کند.
  4- نقشه دیگر حکومت جمع کردن مخالفان حول هاشمی رفسنجانی است تا وی همچون گذشته آنان را استحاله و در پای ولی فقیه قربانی کند.
  لذا پیشنهاد می شود:
  1- رسانه های جهان آزاد بجای تبلیغ خبری روی اینگونه سوژهای دست ساخته جمهوری اسلامی ،ضمن تبیین این موضوعات برای مردم ایران زمینه آزادی و مطرح شدن اهداف و آرمانهای منتقدان جدی استبداد در ایران و شتاساندن آنان به مردم ایران و جهانیان را بنمایند.
  2- رسانه ها و دولتهای ازاد می توانند برای کمک به ملت زندانی ایران - با تضعیف انگیزه و کمک در حذف هاشمی رفسنجانی و باندش این سوژه سازیهای رژیم را نقش بر آب کرده و معکوس نمایند.
  جمعی از اساتید دانشگاههای تهران
  2آذرماه 1389- تهران

  توسط: passenger از: london
  ۰۳ ۰۹ ۱۳۸۹ ۰۳:۲۰
  پس از کودتای انتخاباتی سال 1388 و اعتراض مردم به تقلب و مهندسی نتایج انتخابات و متعاقب آن سرکوب خونین تظاهرات های آرام و مسالمت آمیز و وقوع رخدادهای تلخی نظیر فجایع کهریزک، بستن مجدد مطبوعات، انحلال احزاب و بازداشت هزاران نفر از منتقدان، روزنامه نگاران و فعالان حقوق بشری، اقتدارگرایان حاکم بر ایران مجبورشدند که برای فریب افکار عمومی، اقناع بدنه هوادار و توجیه اقدامات زشت و غیر انسانی، فضاسازی رسانه ای را در دستور کار قرار دهند و در همین راستا سناریوی "فتنه" را طراحی و در تیراژ و ابعاد وسیع و با امکانات گسترده رسانه ای اقدام به تبلیغ آن نمودند. در این سناریو که اساس آن را توهم توطئه تشکیل می دهد گویا اصلاح طلبان و اپوزیسیون خارج کشور قصد داشته اند با کمک کشورهای بیگانه مسیر جمهوری اسلامی را تغییر داده و زمینه های برسر کارآمدن دولت های طرفدار غرب در فرآیندی مشابه آنچه که در انقلاب های رنگین اروپای شرقی بوقوع پیوست را فراهم نمایند که به دلیل "بصیرت" رهبر انقلاب و البته توانمندی های ویژه سپاه و نیروهای امنیتی این توطئه مخوف کشف و با یاری امت همیشه در صحنه، اقدامات "ضد انقلابی" خنثی شده است. در قالب این سناریو نقشه های خارجی ها و در راس آن استکبار جهانی در وقایع پس از انتخابات تاثیر بسزایی داشته است که اکثر عوامل آن بازداشت و عده ای نیز یا از قبل در خارج بودند و یا پس از ناکامی و شکست طرح هایشان از ترس گرفتار شدن در چنگال عدالت به خارج گریخته اند. در این میان "مهدی هاشمی" بدلیل نسبت نزدیکش با آیت الله هاشمی و همچنین حضور معنادارش در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری بنفع رقبای احمدی نژاد، سوژه ای مناسب و با کارکرد چندگانه محسوب می شد لذا در این سناریو بعنوان یکی از پایه های اصلی "فتنه" تعریف شده است بنابراین بازگشت داوطلبانه او به کشور و حضور در دادگاه و تبرئه احتمالی می تواند مشروعیت، صحت و اساس سناریوی فتنه ای که اقتدارگرایان برای ترویج آن هزینه های سنگینی متحمل شده اند، را با تزلزل جدی در افکار عمومی مواجه نماید. از سوی دیگر نفوذ و توان هاشمی پدر(مخصوصا برای عبور از بحران ها) در کنار یک دادگاه علنی و همچنین تمهیدات احتمالی که مهدی هاشمی قبل از بازگشت به کشور تدارک دیده است می تواند اقتدارگرایان را غافلگیر نماید

  توسط: نادر از: ایران
  ۰۳ ۰۹ ۱۳۸۹ ۰۳:۰۴
  دوستان از جوک (حجت از کرج ) کلی خندیدم براتون میگم شما هم حتما خواهید خندید ! توسط: حجت از کرج :
  عدالت قوه قضاییه ایران مثال زدنی است و در هیچ کجای دنیا دیده نمی شود
  وای دلم 

  توسط: ایرانی با پدر و مادر
  ۰۳ ۰۹ ۱۳۸۹ ۰۲:۴۱
  میدونم اگه بگم: این چه مملکتیه که داریم؟
  دوباره حرف تکراری زدم و نمک روی زخم ایرانیهای ایراندوست میپاشم.
  اخه این چه مملکتیه؟
  حکومتیها ادعای اداره نظم جهانی میکند (به نظر من انها به نظم دادن در تروریستها هسنند)
  هنوز نمیتونند بگن چه دلایلی دارند بر علیه رفسنجانیها.
  امام سیاستهایی که رفسنجانیها در ایران پیاده کردند دارند انجا م میدن و انها را خاین مینامند.
  اخه این چه دینیه که انسانها را در هر گروه طبقاتی به پس رفت بیشتر میبره تا پیش رفت.
  اگه تکنیکهای دزدی شده یا خریداری شده برای تسلیحات نظامی و اتمی یا فقیر کردن ایرانیها پیش رفته شما درست میگه.
  اخه این چه مملکتیه که بعد 30 سال هنوز نفهمیده که دوست کیه و دشمن را فقط میشه تراشید و هیچ ملتی با داشتن دشمن نمیتونه ملت خوشبختی باشه.
  اخه چه حکومتیه که 30 سال دشمنشو داره ولی نتونسته که یا باهاش صلح کنه یا بجنگه و تموم کنه مسیله را.
  اقا مردم عزیز ما میخوان یک روزی را هم داشته باشند که بدون دشمن باشند.

  توسط: مازیار از: ایران سرفراز
  ۰۳ ۰۹ ۱۳۸۹ ۰۲:۲۹
  با دیدن سرنوشت سید احمد و خلخالی و پسران صدام وخود صدام و کروبی و هاشمی و پسر هاشمی و.... به شما میگم اقای جنتی و اقای .....ای -روزی که نردبان جهانی شما افتاد دست بر شکم می نهم و به سرنوشت شکستن استخوانهایتان قاه قاه خواهم خندید.

  توسط: parviz از: England
  ۰۳ ۰۹ ۱۳۸۹ ۰۱:۴۹
  Ghoveh Ghazee dar Iran vaghan yek joke ast. Hokomat Iran az payeh khrab va fased ast. Akh in ha ke ham migan dar rabari hal shodand chetor mitonand bar khalaf nazar rahbari va jannat ghezavat konand. In hokomat ke Englisi ast , In Akhund haye engilisi az bikh o bon fased va bi maghz hastand. bayad beravan va Iran ra be Irani vagozar konand.

  توسط: فرزاد کیانی
  ۰۳ ۰۹ ۱۳۸۹ ۰۱:۲۸
  دستگیری مهدی هاشمی و همه سران رژیم اسلامی آرزوی دیرین و همیشگی مردم ایران هست و ای کاش این فرد بصورت علنی محاکمه گردد و حتی پدر ایشان هم محاکمه گردند تا عبرتی گردد برای آنانی که به خاطر مصالح شخصی این رژیم را پابرجا نگه می دارند.
  در ضمن نزدیک هست روزی که مجتبی خامنه ای و خود خامنه ای اگر زنده بماند نیز محاکمه گردند.
  صفحه از ۲
      بعدی 

  به ما بپیوندید