دوشنبه ۷ تیر ۱۳۹۵ تهران ۰۴:۵۰ - ۲۷ ژوئن ۲۰۱۶

  ايران / سياسی

  «طرح عملیاتی مشترک» ایران و ترکیه علیه شورشیان کُرد

  نشست مشترک خبری علی‌اکبر صالحی و احمد داوداغلو، وزیران خارجه ایران و ترکیه. آنکارا. ۲۱ اکتبر ۲۰۱۱.
  نشست مشترک خبری علی‌اکبر صالحی و احمد داوداغلو، وزیران خارجه ایران و ترکیه. آنکارا. ۲۱ اکتبر ۲۰۱۱.
  در شرایطی که ۱۰ هزار سرباز ارتش ترکیه از روز چهارشنبه عملیات گسترده‌ای را علیه شورشیان کرد ترکیه آغاز کرده‌اند، آنکارا که میزبان وزیر خارجه جمهوری اسلامی است، روز جمعه از ایران خواست تا در این درگیری‌ها به ترکیه کمک کند.

  به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس این درخواست در سفر علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران، به آنکارا و دیدار او با مقام‌های بلندپایه ترک مطرح شده است.

  در همین حال خبرگزاری رویترز گزارش داد که علی‌اکبر صالحی روز جمعه در نشست خبری مشترکی با همتای ترک خود احمد داوداوغلو در باره مبارزه با شورش گروه‌های کُرد در نواحی مرزی ایران و ترکیه گفت که «لازم است تا با همکاری جدی بیشتری با آن مبارزه کنیم.»

  احمد داوداغلو نیز در این نشست خبری گفت: «اراده مشترک ما برای مبارزه با پ‌کاکا و پژاک به قوی‌ترین وجه ادامه خواهد یافت.» وی افزود: «از این پس ما با هم در یک طرح عملیاتی مشترک همکاری خواهیم کرد تا این تهدید تروریستی به طور کامل منهدم شود.»

  بنا بر گزارش‌ها، شبه نظامیان پ‌کاکا از ماه ژوئیه به این سو عملیات مسلحانه خود را علیه دولت مرکزی ترکیه به‌طور قابل ملاحظه‌ای افزایش داده‌اند و درگیری‌های حزب حیات آزاد کردستان، پژاک، نیز با سپاه پاسداران در ماه‌های اخیر شدت بیشتری به خود گرفته‌است.

  ترکیه پس از کشته شدن ۲۴ سرباز ارتش خود در شهر چوکورجه به دست نیروهای پ‌کاکا که روز چهارشنبه اتفاق افتاد از همان روز تهاجم بزرگی را علیه شورشیان کرد در جنوب شرق ترکیه آغاز کرده‌است.

  بنا بر گزارش‌ها در این هجوم که در مناطق مرزی ترکیه با عراق متمرکز شده‌است در حدود ۱۰ هزار ارتشی ترکیه شرکت دارند که ۶ هزار نفر از آنها از اعضای یگان‌های ویژه هستند.

  جنگنده‌های ترکیه روز جمعه نیز با پرواز بر فراز کوهستان قندیل در چندین نوبت اقدام به بمباران اردوگاه‌های شورشیان در امتداد مرز ترکیه و عراق و در امتداد رودخانه زاب کردند.

  طی ۲۷ سال درگیری میان ارتش ترکیه و پ‌کاکا، ارتش این کشور تاکنون ده‌ها تهاجم زمینی و هوایی در مناطق مرزی با عراق ترتیب داده‌است که این حملات نتایج مختلفی را دربر داشته‌است.

  حزب حیات آزاد کردستان طی سال‌های اخیر عملیات مسلحانه‌ای را در مناطق مرزی ایران انجام داده‌است و سپاه پاسداران طی ماه‌های اخیر عملیاتی را علیه نیروهای پژاک در مناطق مرزی غرب ایران آغاز کرده‌است.

  ایران و آمریکا، پژاک را یک گروه تروریستی می‌دانند و جمهوری اسلامی از کشورهای اتحادیه اروپا نیز خواسته‌است تا گروه پژاک را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهند.

  سازمان بین‌المللی مهاجرت به تازگی اعلام کرد که گلوله‌باران شمال عراق از سوی سپاه پاسداران باعث آواره شدن صدها خانوار شده‌است و در اردوگاه‌های این آوارگان خطر شیوع بیماری‌های مختلف وجود دارد.
  زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
  ترتیب:
  نظرات
       
  توسط: علیرضا از: ایران
  ۰۲ ۰۸ ۱۳۹۰ ۰۰:۵۶
  باسلام؛ من بانظریکی ازکسانی که نظرداده بود کاملا موافقم. ملت ایران ازهرقوم وتبارکه هستند باید فقط به فکر پیشرفت کشورشان باشند وبس. البته مسئولین حکومت نیز فقط باید به فکر معیشت این مردم شریف ومظلوم باشند.

  توسط: باوای پیر از: سلیمانیه‌
  ۳۰ ۰۷ ۱۳۹۰ ۲۲:۰۶
  سلام، خواستم بگویم دولتمردان آمریکا چگونه‌ می توانند به‌ قوانین لینکلن افتخار کنند و به‌ دروغ شعار آزادی خواهی سر دهند، در حالی که‌ از دولت فاشیست ترک پشتیبانی می کنند و کردها را سرکوب می نمایند، واقعا مایه‌ی شرمساری است... کردها آزادیخواه ترین ملت خاورمیانه‌ هستند و تا به‌ حقوق خود نرسند و دولت مستقل کردی را تشکیل ندهند خاورمیانه‌ روی صلح و آرامش را به‌خود نخواهد دید، رادیو فردا هم باید در ادبیات خود تجدید نظر کند و کردها را تروریست قلمداد نکند...

  توسط: fereydoon از: hran
  ۳۰ ۰۷ ۱۳۹۰ ۱۸:۳۹
  تاریخ 12هزارساله ایران باستان را ورق بزنید وایرانیان اصیل رابشناسید بعدبگواید کر دها تروریستند کردها دراب وخاک خودشان مورد حمله های دد منشانه دو رزیم خونخوار اسلامی ایران وترکیه عثمانی قرار میکیرند البطه باحمایت امریکا وانهابشینند ونگاه کنند چون امریکا انهارا تروریست مینامد بسی مایه تاسف است ؟؟؟؟؟؟

  توسط: آیدین
  ۳۰ ۰۷ ۱۳۹۰ ۱۳:۴۳
  این کارتروریست های پ کاک نشان از زبونی انها دارد. در حالی که جا برای مذاکره با انها در ترکیه باز است انها در تاریکی های شب مانند موش از لانه های خود بیرون می آیند و ترور میکنند و میروند.همین روش را هم در ایران به کار می گیرند. درحالی که دولت ایران آماده بها دادن بیشتر به کردها ست اما انگار گروه های تروریست فقط زیان جنگ بلدندو از نظر آنها برنده نهایی در میدان جنگ مشخص می شود. تا جایی که خبر می رید این بار ارتش ترکیه عزم خود را برای نابودی تک تک افراد پ کاکا جزم کرده و در روزهای آینده به طرز بی سابقه ای مواضع تروریست ها را خواهد کوبید. این اقدامات و از طرف دیگر اقدامات کروه های کردی در ایران به هیج وجه مناسب ملت کرد نیست.
  جناب آقای رامان : بدون خواندن تاریخ و فقط برای این که احساسات خود و دیگران را تهییج کنید تاریخ را تحریف نکنید. امپراتوری عثمانی وجه غالب ترکی نداشت. متشکل از بی شمار ملل بود که به صورت تقریبا خودمختار بودند. و کردها در زمان عثمانی وارد هیچ جنگی با عثمانی نشدند. در ضمن کسی جلودار برگشت شما از اسلام نیست. می تواید به راحتی همانند بقیه همفکرانتان به دین دیگری بگروید. همان چیزی در کردستان به وضوح مشهود است. عوض این که به افزایش آگاهی ملت کرد بپردازید فقط بر طبل جنگ می کوبید. اما این را مطمئن باشید که دولت ترکیه به همین راحتی به تروریست ها باج نخواهد داد!

  توسط: نام مستعار
  ۳۰ ۰۷ ۱۳۹۰ ۱۲:۴۷
  بعید نیست که خود ایران به کردها سلاح داده باشد تا هم منطقه را متشنج کند و از آب گل آلود ماهی بگیرد و ترکیه را که به مخالفان سوریه جا داده ادب کند و به این بهانه قتل عام کردها را توجیح کند و هم قدرت نظامی خودش را به رخ آمریکا و ترکیه بکشد و ...

  توسط: D از: D
  ۳۰ ۰۷ ۱۳۹۰ ۱۱:۲۳
  رضا شاه كردها را ميكشت شاه كردها را ميكشت خمينى كردها را ميكشت
  صدام كردها را ميكشت تركيه كردهارا

  ميكشه سوريه كردها را ميكشه خيلى عجيب است با جنكً نميتوانند به خواستهاى
  وبه هدف خود برسند

  توسط: نام مستعار
  ۳۰ ۰۷ ۱۳۹۰ ۰۹:۵۷
  شیوه مقابله نظامی ایران با ترکیه متفاوت میباشد، شیوه ارتش ترکیه شباهت بسیاری با کشورهای غربی و ناتو دارد در صورتی که ایرانیان هم سیستم غربی و هم سیستم بومی مختلف را در توان نظامی دارند.
  از این رو در درگیری نظامی چریکی ایرانیان بسیار خبره تر و مملو از پیچیدگیها اما بسیار ساده به مقابله میپردازند.
  ترکیه گرچه 6 هزار یگان ویژه اعزام کرده ولی هر کدامشان به اندازه سرکار استوار قدیم خودمان برندگی ندارند.

  توسط: ریبوار از امارات از: امارات
  ۳۰ ۰۷ ۱۳۹۰ ۰۵:۲۷
  از مدتها قبل حکومت های ایران و ترکیه عملیات مشترک همه جانبه و تمام عیار بر علیه کردها انجام میدهند که در این راه ترکیه از حمایت ناتو نیز برخوردار است اما حاصل فقط آب در هاون کوبیدن است و هیچ چاره ای غیر از برسمیت شناختن کلیه حقوق روا و بر حق کردها ندارند و هرچه بیشتر بر این راه نا درست کنونی خود اصرار کنند بیشتر در این باطلاق فرو خواهند رفت در ضمن آنچه در بالا ذکر شده است اخرین اخبار نیست و از دوستان رادیو فردا انتظار داریم که قدری بیشتر به وظیفه روزنامه نگاری خود که رعایت بیطرفی و بیان اخبار طرفین بطور صحیح و غیر یکسویه میباشد وفادار بمانند .

  توسط: ریبوار از امارات از: امارات
  ۳۰ ۰۷ ۱۳۹۰ ۰۵:۲۵
  از مدتها قبل حکومت های ایران و ترکیه عملیات مشترک همه جانبه و تمام عیار بر علیه کردها انجام میدهند که در این راه ترکیه از حمایت ناتو نیز برخوردار است اما حاصل فقط آب در هاون کوبیدن است و هیچ چاره ای غیر برسمیت شناختن کلیه حقوق روا و بر حق کردها ندارند و هرچه بیشتر بر این راه نا درست کنونی خود اصرار کنند بیشتر در این باطلاق فرو خواهند رفت در ضمن آنچه در بالا ذکر شده است اخرین اخبار نیست و از دوستان رادیو فردا انتظار داریم که قدری بیشتر به وظیفه روزنامه نگاری خود که رعایت بیطرفی و بیان اخبار طرفین بطور صحیح و غیر یکسویه میباشد وفادار بمانند .

  توسط: نام مستعار
  ۳۰ ۰۷ ۱۳۹۰ ۰۳:۳۱
  اين نشان دهنده قدرت برترنظامي ايران درمنطقه هستش,ببينيدايران چطورپژاك رو شكست دادالان ديگه خبري ازش نيست?تركيه نزديك 30ساله كه نتونسته شبيه ايران انجام بده

  توسط: احمد اصغری از: امریکا
  ۲۹ ۰۷ ۱۳۹۰ ۲۰:۴۳
  به نظر من این گروههای مسلح کرد جز بذبختی و اوارگی و کشته شدن و عقب ماندگی و مورد تنفر و بدنام شدن کردها هیچ دستاوردی برای قوم کرد نداشته است .
  مگر یک تبعه غیر کرد زبان ترک یا ایرانی چه کاری می تواند بکند که یک تبعه کرد نمی تواند .
  مگر ابراهیم تاتلسیس و ماهسون کرد نبودند ؟ مگر دانشگاههای ایران پر از بچه های کرد زبان نیست؟
  به جای ادم کشی بهتر است قلم بدست بگیرند و قوم خود را از عقب افتادگی برهانند که خون خون می اورد .

  توسط: serwan از: alman
  ۲۹ ۰۷ ۱۳۹۰ ۱۹:۴۷
  تو این زمونه به کسانی که برایه آزادیشون می جنگند تروریسم می گند. به نظر من تروریسم به دولتهای فاسدی مثل ایران و ترکیه می گند .مطمئن باشید آینده مال ماست .به هیچ عنوان دست از مبارزه بر نمی داریم . مگر این که همی ما کردها رو بکشند.زنده باد کردستان.زنده باد آزادی.

  توسط: iranly
  ۲۹ ۰۷ ۱۳۹۰ ۱۸:۳۶
  ترکیه و ایران بایستی شمال عراق را اشغال کنند پس از کشتن همه تروریستها پرچم عراق را بر فراز به اهتزاز در آورند و شمال عراق از دست تروریستها گرفته و به دولت مرکزی عراق تحویل دهند.ترور حل نخواهد شد مگر اینکه ریشه آن حکومت کردی شمال عراق (تروریستهای سابق)قلع و قمع بشوند.تعارف بس است اگر می خواهید ترور حل شود باید ریشه اش زده شود .

  توسط: raman از: kurdistan
  ۲۹ ۰۷ ۱۳۹۰ ۱۷:۵۰
  این کار ایران فقط تیشه به ریشه فرهنگ و اصالت ایرانی زدنه.کردهایی که هنوز اصالت و ایرانی بودنشون رو حفظ کرده اند،مگه یادتون رفته که در برابر امپراتوری عثمانی و اعراب این تنها کردها بودند که قد علم کردند واز این سیاست مدارای بی فکری که حتی تاریخ بعد از وورود اعراب و اسلام را به مردم دیکته می کنند انتظاری بیش از این نیست.ما ایرانی هستیم وتا اخرین قطره خونمان ... می جنگیم تا دوباره به وطنمان ایران بر گردیم.

  توسط: امیر از: لندن
  ۲۹ ۰۷ ۱۳۹۰ ۱۷:۱۵
  واقعن بە اینها میگن سنگ پای قزوین ، آخە چرا میلیونها کرد در ترکیە و ایران حق انتخاب ندارند، چرا باید از ابتدائی ترین حقوق انسانی محروم باشند و برچسب تروریستی بهشان میزنند ؟ روزی خواهد آمد کە تاریخ این دژخیمان و حیوان صفتان را بە زبالە دان خواهد فرستاد و یا مانند صدام و قذافی کشتە خواهند شد بە دست کرد باشد یا فارس و ترک .

  به ما بپیوندید