چهارشنبه ۹ تیر ۱۳۹۵ تهران ۰۴:۲۸ - ۲۹ ژوئن ۲۰۱۶

  ايران

  انتقاد خامنه ای از تحصیل دو میلیون دانشجو در رشته های علوم انسانی

  رهبر جمهورى اسلامى ايران از مدافعان جدى و سرسخت اسلامى كردن دانشگاه ها و بازبينى در دروس رشته هاى علوم انسانى است كه به گفته او از تئورى هاى غربى نشات گرفته و مروج سكولاريسم دينى است.
  رهبر جمهورى اسلامى ايران از مدافعان جدى و سرسخت اسلامى كردن دانشگاه ها و بازبينى در دروس رشته هاى علوم انسانى است كه به گفته او از تئورى هاى غربى نشات گرفته و مروج سكولاريسم دينى است.
  آيت الله على خامنه اى، رهبر ايران، با ابراز نگرانى از تحصيل دو ميليون دانشجو ايرانى در رشته هاى علوم انسانى گفت: آموزش علوم انسانى در دانشگاه ها منجر به ترويج شكاكيت و ترديد در مبانى دينى و اعتقادى خواهد شد.

  رهبر جمهورى اسلامى ايران روز يكشنبه با اشاره به تحصيل حدود دو ميليون دانشجو از سه ميليون و ۵۰۰ هزار دانشجوى ايرانی در رشته هاى علوم انسانى گفت: «اين مسئله نگران كننده است زيرا توانايى مراكز علمى و دانشگاه ها در زمينه كار بومى و تحقيقات اسلامى در علوم انسانى و همچنين تعداد اساتيد مبرز و معتقد به جهان بينى اسلامى رشته هاى علوم انسانى در حد اين تعداد دانشجو نيست.»

  آيت الله خامنه اى كه در حضور جمعى از اساتيد، اعضای هیئت های علمی و روساى دانشگاه ها سخنرانى مى كرد، افزود: «بسيارى از علوم انسانى مبتنى بر فلسفه هايى است كه مبانى آنها ماديگرى و بى اعتقادى به تعاليم الهى و اسلامى است و آموزش اين علوم موجب بى اعتقادى به تعاليم الهى و اسلامى مى شود و آموزش اين علوم انسانى در دانشگاه ها منجر به ترويج شكاكيت و ترديد در مبانى دينى و اعتقادى خواهد شد.»

  وى از دولت محمود احمدى نژاد، مجلس شوراى اسلامى و شوراى عالى انقلاب فرهنگى خواست تا به گفته او، اين موضوع را مورد «توجه جدى» قرار دهند.

  رهبر جمهورى اسلامى ايران از مدافعان جدى و سرسخت اسلامى كردن دانشگاه ها و بازبينى در دروس رشته هاى علوم انسانى است كه به گفته او از تئورى هاى غربى نشات گرفته و مروج سكولاريسم دينى است.

  «بسيارى از علوم انسانى مبتنى بر فلسفه هايى است كه مبانى آنها ماديگرى و بى اعتقادى به تعاليم الهى و اسلامى است و آموزش اين علوم موجب بى اعتقادى به تعاليم الهى و اسلامى مى شود و آموزش اين علوم انسانى در دانشگاه ها منجر به ترويج شكاكيت و ترديد در مبانى دينى و اعتقادى خواهد شد.»

  آیت الله خامنه ای
  وى از ابتداى دهه ۱۳۷۰ بارها خواستار اسلامى شدن دانشگاه و مراكز علمى و تحقيقاتى شده است.

  مردادماه سال گذشته، محمد مهدى زاهدى، وزير علوم، تحقيقات و فناورى، اعلام كرد كه پروژه اسلامى كردن دانشگاه ها در دستور كار قرار دارد و چندين پژوهشكده آموزشى از جمله «موسسه پژوهشى امام خمينى» كه زير نظر محمد تقى مصباح يزدى اداره مى شود در حال كار بر روى آن هستند.

  آقاى زاهدى در همين زمينه «شوراى اسلامى شدن دانشگاه ها» را تشكيل داد و حجت الاسلام «روح الله شاطرى» را به رياست آن برگزيد.

  وى در قدم بعدى خود، كميته «پيگيرى مطالبات مقام معظم رهبرى از وزارت علوم راجع به اسلامى شدن دانشگاه ها» را در وزارت علوم مستقر كرد.

  اين كميته در زمينه اسلامى شدن دانشگاه ها «راهبردى» را در شوراى عالى انقلاب فرهنگى به تصويب رساند و در سه حوزه «استاد، متون درسى و دانشجو» كار خود را آغاز كرد.

  در همين زمينه، آيت الله مصباح يزدى، از روحانيون بلندپايه محافظه كار جمهورى اسلامى ايران و حامى اصلى دولت آقاى احمدى نژاد نيز در ديدار آذرماه سال ۸۶ وزير علوم با او خواستار تلاش سريع دولت نهم در زمينه اسلامى كردن دانشگاه ها شد.

  زاهدى در پاسخ قول داد كه «ظرف پنج سال آينده دانشگاه هاى كشور را اسلامى كند» تا به گفته وى، «با برنامه ريزى هاى منسجم به جايى برسيم كه هنگام ورود به دانشگاه حس كنيم به يك دانشگاه اسلامى قدم گذاشته ايم.»

  تلاش دولت احمدی نژاد برای اسلامی کردن دانشگاه در حالی دنبال می شود که در چهار سال گذشته دهها تن از استادان رشته های مختلف علوم انسانی اخراج و یا بازنشسته شدند. منتقدان این اقدام می گویند که هدف دولت نهم و دهم، راه اندازی انقلاب فرهنگی جدید و تصفیه دانشجویان و اساتید مخالف است.

  «تعبد و تدين دانشجويان»

  رهبر جمهورى اسلامى ايران در سخنان روز يكشنبه خود خواستار «گسترش فضاى معنويت در دانشگاه ها» شد و گفت: «هر چه جوانان و دانشجويان داراى تعبد و تدين بيشتر باشند، عمل، رفتار و فكر آنها از آسيب كمترى برخوردار خواهد بود.»

  آيت الله خامنه اى «آزادى در نظام اسلامى» را «آزادى واقعى» خواند و ابراز عقيده كرد كه «جمهورى اسلامى، آزادى غير واقعى و مورد نظر غرب را مطلقا قبول ندارد و در اين خصوص هيچ رودربايستى هم با غرب نخواهد داشت.»

  در اين مراسم كه عبدالحسين روح الامينى، پدر محسن روح الامينى از كشته شدگان زندان كهريزك پس از نا آرامى هاى ناشى از اعلام نتيجه انتخابات حضور داشت، رهبر ايران به وقايع پس از انتخابات رياست جمهورى اشاره كرد و گفت: «همه افرادى كه در اين حوادث دچار آسيب شده اند، بدانند نظام، تصميم بر مجامله و گذشت ندارد.»

  وى افزود: «همانگونه كه با افرادى كه صريحاً با نظام مقابله مى كنند (نظام) از موضع قانون و حق برخورد مى كند، اگر كار بد و جنايتى انجام شده باشد، با عوامل اين اقدامات نيز از موضع قانون و حق، برخورد خواهد شد.»

  به رغم گذشت بيش از دو ماه از سركوب اعتراض هاى خيابانى به نتيجه انتخابات رياست جمهورى و كشته شدن دهها نفر از معترضان، مقام هاى جمهورى اسلامى ايران هنوز برخوردى با عوامل اين حوادث انجام نداده اند.

  در حالى كه مقام هاى ايران از كشته شدن حداقل ۳۰ نفر در اين اعتراض ها خبر داده اند مخالفان مى گويند كه سركوب هاى پليس ضد شورش و بسيجى ها نزديك به ۶۹ كشته و چندين نفر مفقودى بر جاى گذاشته است.
  زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
  ترتیب:
  نظرات
       
  توسط: سوگول از: tehran
  ۱۲ ۰۶ ۱۳۸۸ ۰۵:۰۲
  اقای خامنه ای واقعا از شما سوالی داشتم به عنوان یک دانش اموزی که می خواهم متاسفانه دانشجو این مملکت بشوم در رشته علوم انسانی که در کجای این رشته ریشه ای از ماده گرایی می بینید؟بلکه فلسفه ان دقیقا فلسفه اسلامی است!ما با این همه درس خواندن انتظار این بی احترامی و نا اگاهی را نداریم!!آقای خامنه ای!سالیان سال است ثابت کرده اید که آنقدر هوش و ذکاوت ندارید خودتان به این قضیه فکر کنید و بنده با کمتر از نیمی از سن شما ناچارم توجه شما را به این نکته جلب کنم! 30 سال است که شما و نوچه هایتان تلاش کردید یک ملت اسلامی تربیت کنید . اگر جرات کردید روزی به مرکز شهر یا حتی شهرستانها بروید نگاهی از شیشه ماشین ضد گلوله تان به مردم شهر بیندازید و ببینید چند درصد از مردم مطابق امیال طالبانی تان و با شکل و شمایل شما در خیابانها می بینید.در حال حاضر خیلی مسائل مهمتر از انتقاد شما در این رشته وجود داره و جای نگرانی بیشتری است که به اقای احمدی نژاد بخواهید که موضوع را جدی بگیرند از جمله فقر که دارد مملکت را فلج می کند

  توسط: محمد
  ۱۲ ۰۶ ۱۳۸۸ ۰۳:۵۳
  انیجانب به همه ی دانش آموزان سخت کوش این کشور پیشنهاد می کنم که اگر توانستید از سد انبوه و روزافزون سهمیه داران که دیگر از این پس سهمیه صد در صدی خواهند داشت گذشته و کارنامه ی قبولی در کنکور خود را دریافت نمودید آنرا به همراه برگ انتخاب رشته به بیت رهبری و دفتر معظمن لهو ارسال نمایید تا بهترین انتخاب رشته که هم مورد رضایت آقام و هم خدای توی جیب عبایش می باشد برایتان انجام شود تا یک وقتی نروید فلسفه بخوانید کافر شوید.

  توسط: محفوظ از: محفوظ
  ۱۱ ۰۶ ۱۳۸۸ ۰۱:۰۵
  الان 28 سال است در مدارس و دبیرستان ها بینش اسلامی تدریس می شود در دانشگاه ها معارف اسلامی با دیدگاه مصباح یزدی و تاریخ اسلام و ریشه های انقلاب اسلامی و... تدریس می شود چه شده است که 80درصد دانشجویان از نظام بریده اند و حکومت نیز از آنها می ترسد تا جایی که دو بار در این چند سال به خوابگاه آنها حمله شده است یعنی کاری را که شاه هم نکرد آقای خامنه ای کرد : "حمله به خوابگاه، شبیخون زدن به جوانان" که همه میدانیم رعب و وحشت ایجاد کردن حکمش محاربه با خداست. این آقا چگونه می خواهد جواب خدا را بدهد ؟ آن مزدورانی که دست به چنین کاری زده اند در قیامت چگونه حق الناس را جواب میدهند؟ چه چیز عامل برش از اسلام و حکومت شده است ؟ چرا این خ.ر. این قدر فکر نمی کند که دنبال علت بگردد بلکه با معلول برخورد می کند ؟ علوم انسانی عامل بی دینی نیست عمل نکردن به اسلام توسط شما رهبران طاغوتی به رنگ اسلام عامل گریز جوانان از شما و اسلام شده است .

  توسط: نسیم
  ۱۰ ۰۶ ۱۳۸۸ ۰۲:۳۱
  چقدر خوشحالم که در دوران حکومت ایشان زندگی می کنم تا حقیقت اسلام را به واقع در یابم و خود را از این جهل رها سازم و به دنیای مدرن بپیوندم. آقا خامنه ای ممنون که تا این حد مرتجع بودید وهستید تا اسلام و خودتان هر دو را به زباله دان تاریخ بفرستید.

  توسط: ایران ایرانی
  ۱۰ ۰۶ ۱۳۸۸ ۰۱:۳۹
  آقای خامنه ای!سالیان سال است ثابت کرده اید که آنقدر هوش و ذکاوت ندارید خودتان به این قضیه فکر کنید و بنده با کمتر از نیمی از سن شما ناچارم توجه شما را به این نکته جلب کنم! 30 سال است که شما و نوچه هایتان تلاش کردید یک ملت اسلامی تربیت کنید . اگر جرات کردید روزی به مرکز شهر یا حتی شهرستانها بروید نگاهی از شیشه ماشین ضد گلوله تان به مردم شهر بیندازید و ببینید چند درصد از مردم مطابق امیال طالبانی تان و با شکل و شمایل شما در خیابانها می بینید. جبر تاریخ سرانجام شما و اوباش دست به فرمانتان را به زباله دانی تاریخ خواهند انداخت . تماشا بفرمایید !

  توسط: ابوالمعالی نصراله منشی از: ایران -کلیله ودمنه
  ۱۰ ۰۶ ۱۳۸۸ ۰۰:۵۹
  خویشتن را در لباس عروسان به جهانیان می نماید..آرایش ظاهر را مددغرور بی خردان نموده ونمایش بی اصل را مایه شره وفریب حریصان کرده تا همگان در دام آفت او افتند اسیر مراد و هوای او شوند واز خبث باطن ومکر خلقتش غافل واز دنائت طبع وسستی عهدش بی خبر ...که اندر سر روزگار بس بازیهاست <br />هست چون مار گرزه دولت دهر <br />نرم ورنگین واندرون بر زهر <br />از او طمع حلم وحزم وعلم وعقل وکیاست داشتن وبه کرم عقل وکیاستش امیدوار بودن هوسی است که هیچ خردمندی خاطر بدان مشغول نگرداند چه در آب خشکی جستن واز آتش سردی طلبیدن سودایی است که آن نتیجه صفراهای محترق باشد....

  توسط: ميلاد
  ۱۰ ۰۶ ۱۳۸۸ ۰۰:۴۲
  درود بر نائب المهدي ايت اله عظمي خامنه اي

  توسط: اسلام از: ایران
  ۰۹ ۰۶ ۱۳۸۸ ۲۲:۴۴
  چه کسانیکه بر سر قضاوت وبرداشتهای علمی وعلوم انسانی نشسته اند که می توانند به افسونی دوشاب را به دوغ وسفید را به سیاه روز را به شب وبوقلمونی را رنگ کرده وبه جای قناری به ما قالب کنند وآنگاه روح انسانی را به تراشند واره به استخوان کشند<br />اکنون خامنه ای این عفریت جهل که به کشتن چراغ آمده است بایست نور را در پستوی خانه نهان نمود وآنگاه بدنبال علم بار سفر بربست وتا چین و روسیه و.. با بای پیاده دوید ودم نزد تا به بهشت و حوریانش برسی اما افسوس که خامنه ای در بند نام و نان مرده است و تنها به خود زنده است و<br /> نمی تواند همراه ما گردد..

  توسط: ehsan از: mashhad
  ۰۹ ۰۶ ۱۳۸۸ ۲۲:۳۸
  کی مشه از شر این طالبان نماهای با مارک ایرانی راحت شیم...این انقلاب فرهنگی و اسلام ارزونی خودتونو خانوادتون باشه...رها کنیداین ملتو...

  توسط: کیوان
  ۰۹ ۰۶ ۱۳۸۸ ۲۱:۰۳
  روح الامینی را عمدا برده بودند که مثلا به مردم بگوییند ما اگه بچه کسی رو هم بکشیم باز خانوادش پیرو ولایت هست .

  توسط: حسین
  ۰۹ ۰۶ ۱۳۸۸ ۲۰:۳۴
  حیا ت آخوند بستگی مستقیم به نادونی مردم داره. دیگه از این واضح تر می‌شه اعتراف کرد؟ علم و دانش باعث شکاکیت می‌شه و مردم حقیقتو میفهمن. پس تا میشه مردمو نادون نگه دارین تا تعبد یعنی‌ بندگی داشته باشن و ما بتونیم حکومت کنیم. به به از این آفتاب عالم تاب.<br /><br />

  توسط: کورش از: قم
  ۰۹ ۰۶ ۱۳۸۸ ۲۰:۳۴
  این یک واقعیت است که همواره علوم انسانی نظیر فلسفه مدیریت حقوق ، جامعه شناسی ، پایه های پیشرفت و امنیت یک جامعه را در تمام زمینه ها حتی علوم مادی و تجربی شکل می دهد .و از این رو در کشور های پیشرفته این علوم در اولویت یک قرار دارند. متاسفانه با این طرز فکر پیش پاافتاده ی این شخص ، مسلم گردید که این نظام به هیچ عنوان خواهان شکوفایی ایران در عرصه های علمی نیست و همواره از بالا رفتن سطح فکری و شعور ملت ایران بیمناک است . سانسور در سطح وسیع فیلترینگ . ممنوعیت ماهواره و ... گواه و مؤیدات خوبی دال بر این نکته است .

  توسط: کورش از: قم
  ۰۹ ۰۶ ۱۳۸۸ ۲۰:۳۱
  این یک واقعیت است که همواره علوم انسانی نظیر فلسفه مدیریت حقوق ، جامعه شناسی ، پایه های پیشرفت و امنیت یک جامعه را در تمام زمینه ها حتی علوم مادی و تجربی شکل می دهد .و از این رو در کشور های پیشرفته این علوم در اولویت یک قرار دارند. متاسفانه با این طرز فکر پیش پاافتاده ی این شخص ، مسلم گردید که این نظام به هیچ عنوان خواهان شکوفایی ایران در عرصه های علمی نیست و همواره از بالا رفتن سطح فکری و شعور ملت ایران بیمناک است . سانسور در سطح وسیع فیلترینگ . ممنوعیت ماهواره و ... گواه و مؤیدات خوبی دال بر این نکته است .

  توسط: حافظ
  ۰۹ ۰۶ ۱۳۸۸ ۲۰:۲۸
  بنده به شخصه از از آخوندها علی الخصوص آقایانی چون خامنه ای ،مصباح یزدی و...کمال تشکر را دارم که واقعا&quot; اینجانب را با واقعیات دین اسلام آشنا ساختند تا من خودم را از قید و بند اسارت اسلام و حتی دین رهایی سازم.بنده به این گفته خود واقعا&quot; اعتقاد دارم.با تشکر از ایشان و همه شما.

  توسط: قربان
  ۰۹ ۰۶ ۱۳۸۸ ۲۰:۰۳
  آقا بیا خودتو راحت کن بگو معیار قبولی در دانشگاه طول ریشه. طالبان که شاخ و دم نداره

  به ما بپیوندید