لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۱۶

واکنش منفی جهانی به پیامد خونین انتخابات در زیمبابوه


خشونت نیروهای ارتش با مردم معترض به واکنش منفی گسترده دامن زده است.

در پی مرگ سه معترض در خیابان‌های پایتخت زیمبابوه به دنبال برگزاری انتخابات در هفته جاری، چند کشور به این اتفاق واکنش منفی نشان داده و خواهان برقراری نظم و آرامش در این کشور شدند.

خبرگزاری رویترز روز پنج‌شنبه، ۱۱ مردادماه، به نقل از پلیس زیمبابوه از مرگ سه نفر در روز گذشته در هراره، پایتخت این کشور، به دست نیروهای ارتش خبر داد.

همین خبرگزاری می‌گوید که پنج‌شنبه صبح خیابان‌های این شهر آرام و مغازه‌ها و فروشگاه‌ها بسته بوده است.

روز چهارشنبه پس از آن که معترضان و حامیان اپوزیسیون زیمبابوه به خیابان‌ها آمدند و حزب حاکم را متهم کردند که سعی در تقلب در انتخابات ریاست جمهوری داشته، نیروهای ارتش پا به عرصه گذاشتند.

با این حال برخورد نیروهای نظامی با معترضان که مرگبار از آب درآمد به واکنش منفی گسترده در سطح جهانی دامن زد.

اولین انتخابات زیمبابوه پس از برکناری رابرت موگابه، رئیس جمهور سابق این کشور، روز دوشنبه هفته جاری برگزار شد.

به گفته ناظران اتحادیه اروپا، رای‌گیری در برخی مناطق «به خوبی» و در برخی مناطق دیگر «کاملا بی‌نظم و ترتیب» انجام شد.

در این انتخابات امرسون منانگاگوا، رئیس جمهور فعلی و متحد قدیمی رابرت موگابه، با نلسون چامیزا رهبر ۴۰ ساله حزب جنبش دموکراتیک رقابت داشت، و تاکنون شمارش آرا نشان می‌دهد که آقای منانگاگوا با فاصله اندکی از رقیب خود جلوتر است.

نتیجه نهایی این انتخابات قرار است روز پنج‌شنبه اعلام شود.

با این حال آن طور که اوضاع تاکنون پیش رفته است، به نظر می‌رسد اعلام نتیجه در سایه اتفاقات پس از انتخابات خواهد بود.

اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه در انتقاد از مرگ معترضان در خیابان‌های هراره بیانیه صادر کرد و خواهان آرامش و خویشتن‌داری طرفین شد.

از سوی دیگر مجمع کشورهای مشترک‌المنافع نیز در بیانیه‌ای که یک رئیس جمهور پیشین غنا از طرف این مجمع منتشر کرد اتفاق روز چهارشنبه را محکوم کرده و اعمال زور از طرف ارتش را «افراطی» توصیف کرد.

این مجمع همچنین از کمیسیون انتخابات زیمبابوه خواست که به اعلام نتیجه انتخابات سرعت ببخشد.

پیشتر بریتانیا که زیمبابوه زمانی مستعمره‌اش بود به شدت ابراز نگرانی کرده و سازمان ملل نیز خواهان برقراری آرامش در کشور شده بود.

در همین حال رویترز گزارش می‌دهد که امرسون منانگاگوا، رئیس جمهور، با رهبر اپوزیسیون به گفت‌وگو نشسته تا برای رفع تنش راه حلی بیابد.

آقای منانگاگوا همچنین در پیامی توئیتری خواستار تحقیقات مستقل در مورد خشونت روز گذشته شده و به بازماندگان قربانیان خشونت تسلیت گفت.

وزارت خارجه چین روز پنج‌شنبه در بیانیه‌ای چنین نظر داد که انتخابات «به طور کلی» خوب و منظم برگزار شده و حال طرفین باید به فکر ثبات کشور باشند.

چین چند سالی است که با زیمبابوه همچون دیگر کشورهای آفریقایی روابط دیپلماتیک و اقتصادی بسیار نزدیک دارد و امیدوار است که بتواند این مناسبات را حفظ کند.

رابرت موگابه، ۹۴ ساله، از زمان استقلال کشور در سال ۱۹۸۰ تا نوامبر سال ۲۰۱۷ که تحت فشار ارتش مجبور به کناره‌گیری شد بر زیمبابوه حکومت کرد.

با استفاده از رویترز / ف.د. / پ.پ

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG