لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۴۳

«به رابرت موگابه مصونیت قضایی» داده شده است


رابرت موگابه به همراه همسرش گریس موگابه

گزارش ها حاکی است که رابرت موگابه، رئیس‌جمهور سابق زیمبابوه ، از سوی مقام های این کشور مصونیت کامل قضایی و همچنین تضمین هایی در مورد سلامت و امنیت خود و خانواده‌اش دریافت کرده است.

رابرت موگابه روز سه شنبه بالاخره پس از ۳۷ سال حکومت بر زیمبابوه به دنبال فشارهای نیروهای مسلح این کشور و نگرانی از استیضاح در پارلمان، از قدرت کنار رفت.

به گزارش رویترز، منابع نزدیک به این مذاکرات روز پنجشنبه دوم آذرماه با بیان این موضوع اعلام کرده اند، رابرات موگابه در این مذاکرات تاکید داشته است که می خواهد در زیمبابوه بمیرد و قصدی برای زندگی در تبعید ندارد.

یک منبع دولتی نزدیک که خواست نامش فاش نشود به رویترز گفته است: لحظه بسیار عاطفی و احساسی بود و او در این خصوص خیلی جدی بود.

وی اضافه کرده است: برای او (موگابه )بسیار مهم بود که امنیت اقامت او در کشور تضمین شودو این که اجازه خروج و سفر هر زمان که بخواهد را داشته باشد.

رابرت موگابه هفته گذشته ابتدا در اقدامی که تحلیل‌گران آن را شبیه کودتا توصیف کردند، توسط نیروهای ارتش تحت بازداشت خانگی قرار گرفت . این اقدام ارتش واکنشی بود به برکناری معاون اول ریاست جمهوری از سوی رابرت موگابه که گفته می‌شود قصد داشت به این وسیله راه را برای به قدرت رسیدن همسر خود، یعنی گریس موگابه، فراهم کند.

یک منبع دولتی روز پنجشنبه به رویترز گفته است، رییس جمهوری سابق زیمبابوه از خشم افکار عمومی از همسرش و همچنین نحوه رفتار همسرش با اعضای حزب «زانو پی اف» آگاه است.

وی اضافه کرده است: به همین دلیل می بایست این اطمینان به او داده می شد که خانواده اش و به ویژه همسرش از امنیت و سلامت برخوردار خواهد بود.

استعفای رابرت موگابه در سن ۹۳ سالگی و پس از ۳۷ سال در دست داشتن قدرت مطلق پایان یک دوران تاریخی برای زیمبابوه است. او از سال ۱۹۸۰ و استقلال زیمبابوه از بریتانیا تنها رهبری است که بر این کشور حکومت کرده‌است.

اعلام ناگهانی استعفای رابرت موگابه پس از بیش سه دهه حکمرانی بر زیمبابوه شادی و تجمع های خیابانی مردم را درپی داشت.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG