لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۴۱

حزب حاکم زیمبابوه استیضاح رابرت موگابه را کلید زد


رابرت موگابه با برکناری معاون اول رئیس جمهور تلاش کرد که همسر خود را به این سمت بگمارد اما با عکس‌العمل ارتش مواجه شد

یک مقام حزب حاکم در زیمبابوه اعلام کرد که با سر آمدن مهلت رابرت موگابه رئیس جمهور زیمبابوه برای کناره‌گیری از قدرت تا ظهر دوشنبه، این حزب روند استیضاح وی را آغاز می‌کند.

لاومور ماتوک روز دوشنبه ۲۹ آبان به خبرگزاری رویترز گفت که اعضای خزب حاکم «زانو-پی‌اف» در پارلمان زیمبابوه امروز در نشستی طرح استیضاح رابرت موگابه را کلید می‌زنند.

حزب حاکم زیمبابوه در پیش‌نویس این طرح استیضاح، آقای موگابه را «عامل بی‌ثباتی» در کشور نامیده و تاکید داشته که او حاکمیت قانون را زیرپا گذاشته و باعث «سقوط اقتصادی بی‌مانند» زیمبابوه در پانزده سال اخیر شده است.

این متن همچنین عنوان می‌کند که رابرت موگابه با ابطال اصل قانون اساسی کشور به سود همسر تندخو و نامحبوب خود و برکشیدن او در قدرت کاری کرد که ارتش وارد عمل بشود و تانک‌های خود را به خیابان‌های پایتخت بیاورد.

رابرت موگابه ۹۳ ساله که مسن‌ترین رهبر کنونی جهان محسوب می‌شود سه‌شنبه گذشته با برکناری معاون اول رئیس‌جمهور تلاش کرد که همسر خود، گریس را به این سمت بگمارد اما با عکس‌العمل ارتش مواجه شد که او را در خانه خود محصور کردند.

آقای موگابه این مدت حمایت حزب حاکم را نیز از دست داد، اما وی علی‌رغم فشار اعضای حزب همچنان از استعفا خودداری می‌کند، امری که باعث شده حزب «زانو-پی‌اف» بخواهد از ابزار استیضاح برای برکناری رئیس‌جمهور استفاده کند.

رویترز می‌نویسد که فرایند برکناری آقای موگابه از طریق استیضاح روی کاعذ به نظر طولانی می‌رسد چرا که لازمه آن برگزاری نشست مشترک سنا و مجمع ملی زیمبابوه است. پس از آن نیز کمیته‌ای با حضور نه نفر از اعضای سنا باید تشکیل شود و سپس یک بار دیگر نشست مشترک سنا و مجمع ملی برگزار می‌شود تا در نهایت رئیس‌جمهور با دو سوم آرا از قدرت کناره بگیرد.

اما تحلیل‌گران معتقدند که حزب «زانو – پی‌اف» به تعداد کافی سناتور و نماینده دارد که همه این فرایند را در ظرف یک روز به انجام برساند.

پیش از این شبکه تلویزیونی سن‌ان‌ان گزارش داده بود که رابرت موگابه پیش‌نویس استعفای خود را آماده کرده و به او و همسرش مصونیت کامل قضایی اعطا شده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG