لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۴۱

موگابه برای نخستین بار پس از بازداشت خانگی در انظار عمومی ظاهر شد


نخستین حضور عمومی رابرت موگابه پس از بازداشت خانگی

رابرت موگابه، رئیس جمهور زیمبابوه، روز جمعه برای نخستین‌بار پس از بازداشت خانگی در یک مراسم فارغ‌التحصیلی دانشجویان حضور یافت.

حضور او در این مراسم در حالی صورت گرفت که ارتش زیمبابوه اعلام کرد «پیشرفت عمده‌ای» در مذاکرات برای کناره‌گیری آقای موگابه صورت گرفته است. رهبران آفریقایی در این گفت‌وگوها میانجی‌گری کرده‌اند.

آسوشیتدپرس می‌نویسد ارتش زیمبابوه در عین اینکه تلاش دارد با رئیس‌جمهور خواندن و فرمانده کل قوا خطاب کردن رابرت موگابه، شأن و منزلت او را رعایت کند، اما روز جمعه تأکید کرد که به تعقیب و بازداشت برخی از نزدیکان موگابه و همسرش ادامه می‌دهد.

سران ارتش طی بیانیه‌ای گفته‌اند که «در تعامل با موگابه فرمانده کل قوا هستند» و در اسرع وقت نتیجه را به ملت اعلام خواهند کرد.

در بیانیه ارتش آمده است که «پیشرفت چشمگیری در عملیات پاکسازی مجرمان پیرامون رئیس‌جمهور موگابه حاصل شده است».

از سوی دیگر رهبران حزب حاکم زیمبابوه در نظر دارند اگر رابرت موگابه رئیس‌جمهور این کشور از قدرت کنار نرود، او را وادار به استعفا کنند.

یکی از افراد بلندپایه حزب زانو-پی اف روز جمعه ۲۶ آبان به خبرگزاری رویترز گفت: «اگر لجاجت به خرج دهد، ما برنامه داریم که روز یکشنبه او را برکنار کنیم».

این هم‌حزبی رابرت موگابه گفت: «وقتی او برکنار شد، روز سه‌شنبه استیضاح می‌شود».

به گفته این مقام بلندپایه حزب زانو-پی‌اف «راه بازگشتی برای موگابه وجود ندارد».

رابرت موگابه که از زمان استقلال زیمبابوه در سال ۱۹۸۰ رهبری این کشور را در دست دارد، همچنان اصرار می‌ورزد که در راس قدرت بماند.

روز سه‌شنبه ارتش در یک اقدام «بدون خونریزی» کنترل زیمبابوه را به‌دست گرفت. ارتش می‌گوید که کودتا نکرده و رابرت موگابه همچنان رئیس‌جمهور است. این اقدام یک هفته پس از آن صورت گرفت که رابرت موگابه معاون خود منانگاگوا را برکنار کرد و به تبعید فرستاد.

گفته می‌شود ژنرال‌های ارتش نگران آن هستند که موگابه قدرت را به همسر جنجالی‌اش گریس، واگذار کند.

هم‌اکنون نیروهای ارتش محل اقامت رابرت موگابه را در محاصره دارند. گریس همسر موگابه در بازداشت خانگی است و متحدان سیاسی موگابه نیز در بازداشتگاه ارتش به‌سر می‌برند.

رویترز می‌افزاید رابرت موگابه در هراره پایتخت از محبوبیت چنداتی برخوردار نیست و این شهر پایگاهی برای مخالفان به‌شمار می‌آید.

با فروپاشی اقتصاد زیمبابوه در سال ۲۰۰۰، از محبوبیت رهبر استقلال زیمباوه کاسته شده است. رابرت موگابه اواخر دهه ۹۰ میلادی مزارع سفیدپوستان این کشور را مصادره کرد و کشور در بحران فرو رفت.

نرخ بیکاری در زیمبابوه نزدیک به ۹۰ درصد است و این کشور در برهه‌ای دچار «ابرتورم» شد. در نوامبر سال ۲۰۰۸ نرخ تورم برپایه گزارش‌های غیررسمی به ۷۹.۶ میلیارد درصد رسید.

در حال حاضر خودروهای زرهی ارتش در سطح شهر هراره مستقر هستند و و مردم به صورت عادی به کسب و کار خویش مشغولند.

در همین حال آسوشیتد پرس می‌نویسد ارتش درصدد است انتقال قدرت را قانونی جلوه دهد تا مورد تأیید ۱۶ کشور «جامعه توسعه جنوب آفریقا» و «اتحادیه آفریقا» قرار بگیرد؛ چراکه هرگونه تحریمی از سوی این کشورها لطمات عمده‌ای به اقتصاد فروپاشیده این کشور وارد خواهد کرد.

یک کمیته «جامعه توسعه جنوب آفریقا» روز پنجشنبه خواستار نشست اضطراری این سازمان برای بررسی اوضاع زیمبابوه شد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG