لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۱۲:۴۱

خبرخوان

وزیر ورزش: ۱۰ ورزشگاه آماده حضور زنان است

مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان ایران

مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان ایران، می‌گوید ۱۰ ورزشگاه در شهرهای مختلف آماده حضور زنان هست. به گفته مسعود سلطانی‌فر این شرایط در ورزشگاه آزادی از حدود یکسال‌ونیم پیش فراهم بوده‌است.

بنا بر اعلام وزیر ورزش در کنار ورزشگاه آزادی، استادیوم‌های ۱۵هزار نفری از جمله در اصفهان، تبریز، مشهد، اهواز، شیراز و سایر استادیوم‌های ۱۵ هزار نفری آماده حضور زنان هستند.

۱۸ مهر ۱۳۹۸ روزی تاریخی برای ورزش و زنان ایران بود، چرا که برای نخستین بار از سال ۱۳۶۰ تعدادی از زنان توانستند به صورت غیر گزینشی و با خرید بلیت برای تماشای مسابقه فوتبال وارد ورزشگاه در ایران شوند.

رئیس فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) سازمانی که پیگیر حضور زنان در استادیوم‌های ایران بوده‌است، می‌گوید اقدام اخیر ایران یک گام در مسیر درست بود. جانی اینفانتینو، رئیس فیفا با «خاطره‌انگیز» خواندن حضور زنان در ورزشگاه آزادی، تأکید کرده‌است که در این مسیر «توقف و بازگشتی در کار نخواهد بود».

مقام‌های ایرانی دربارهٔ احتمال حضور زنان در استادیوم برای تماشای بازی‌های باشگاهی اظهارات ضدونقیضی مطرح کرده‌اند.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

کاظم خاوازی به عنوان وزیر جهاد کشاورزی ایران تایید شد

مجلس شورای اسلامی ایران صلاحیت کاظم خاوازی به عنوان وزیر پیشنهادی حسن روحانی برای جهاد کشاورزی را تائید کرد.

به گزارش روز چهارشنبه، ۲۰ فروردین، در خبرگزاری ایسنا، از میان ۲۱۰ نماینده حاضر در جلسه علنی امروز مجلس، ۱۹۶ نماینده به خاوازی رای موافق، ۱۵ نفر رای مخالف و چهار نفر رای ممتنع دادند.

آقای خاوازی پیش از این معاون وزیر و رئیس موسسه تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی بود.

وزیر پیشین جهاد کشاورزی ایران محمود حجتی بود که به‌ دنبال اصرار مجلس به استیضاح وی، از سمت خود استعفا کرد. او از دولت اول حسن روحانی، وزیر جهاد کشاورزی بود.

نمایندگان مجلس دلایلی چون «عدم رعایت مفاد اقتصاد مقاومتی و رها کردن تولید داخلی»، «عدم حمایت از صادرکنندگان» و بی‌توجهی وی به «تخلفات مالی» وزارتخانه تحت نظر وی را از دلایل استیضاح حجتی عنوان می‌کردند.

در جریان بررسی صلاحیت کاظم خاوازی، محمود صادقی و حسین مقصودی نمایندگان تهران و سبزوار به عنوان مخالف و هادی قوامی، علی‌محمد مرادی و محمدعلی وکیلی نمایندگان اسفراین، قروه و تهران به عنوان موافق صحبت کردند.

محمود صادقی در مخالفت با وزارت آقای خاوازی گفت که وی «گرفتار همان گلوگاه‌های فسادی خواهد شد که در دوره آقای محمود حجتی اتفاق می‌افتد. برنامه ایشان شعاری و اغراق‌گونه است.»

با این حال آقای خاوازی قول داد: «با هر نوع پیگیری که شده حق کشاورزان را در زمینه قیمت‌های تضمینی پس بگیرم.»

قصد سناتورهای آمریکایی برای مذاکره با عربستان بر سرِ کاهش تولید نفت

سناتور کوین کریمر (در تصویر) و سناتور دن سالیوان قرار است با عربستان تماس بگیرند

یک منبع آگاه خبر می‌دهد سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکا که لایحه‌ای را برای تحت فشار گذاشتن عربستان سعودی جهت کاهش تولید نفت ارائه کرده‌اند، روز شنبه با مقامات سعودی تماس خواهند گرفت.

لایحه سناتورهای آمریکایی تهدید می‌کند که اگر عربستان از تولید نفت خود نکاهد، آمریکا موشک‌های پاتریوت و سامانه‌های پدافندی «تاد» خود را از خاک عربستان خارج کرده و آنها را در جای دیگری در خاورمیانه مستقر خواهد کرد.

قیمت‌های جهانی نفت طی هفته‌های گذشته به شدت سقوط کرده و با این شرایط، بخشی از نفت تولیدی آمریکا صرفه اقتصادی ندارد و پیش‌بینی می‌شود که این کشور به زودی دوباره به واردکننده نفت تبدیل شود.

عربستان که در ماه فوریه، روزانه ۹.۷ میلیون بشکه تولید نفت داشت، در نظر دارد تا ماه آینده تولیدش را به ۱۲.۳ میلیون بشکه برساند، موضوعی که به نگرانی‌ از افت بیشتر قیمت نفت دامن زده است.

آمریکا می‌گوید با پایین آمدن قیمت‌ها، تولیدکنندگان نفت در آمریکا خودبه‌خود تولید را هم کاهش داده‌اند، اما عربستان و روسیه در رقابت برای به‌ دست آوردن سهم بیشتری از بازار نفت چنین نکرده‌اند.

جمعی از سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکا با ارسال نامه‌ای به مایک پومپئو، وزیر خارجه این کشور، درخواست کرده‌اند با عربستان مذاکره کرده و این کشور را به خروج از سازمان نفتی اوپک ترغیب کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، منبع آگاه که نخواسته نامش فاش شود گفته است که در تماس سناتورهای جمهوری‌خواه با مقام‌های سعودی که قرار است روز شنبه، ۲۳ فروردین، انجام شود موضوع ثبات بازارهای جهانی به بحث گذاشته خواهد شد؛ او جزئیات بیشتری ارائه نکرده است.

دولت سنگاپور مهمانی‌های خصوصی و خانوادگی را هم «به‌دلیل کرونا» ممنوع کرد

مناطق مرکزی و توریستی سنگاپور، در کنار مناطق کاری و تجاری آن، از جمعیت خالی شده، فروشگاه‌ها و مغازه‌ها تعطیل شده‌اند

دولت سنگاپور در ادامه افزایش دوباره موارد ابتلا به ویروس کرونا، قوانین سختگیرانه‌تری وضع کرده، که در عمل مانع از گرد آمدن اعضای خانواده، برگزاری مهمانی‌های خصوصی، و دیدار دوستان و آشنایان می‌شود.

واکنش سنگاپور به موج اولیه ناشی از شیوع ویروس کرونا فرای مرزهای چین، بارها به‌عنوان یک نمونه موفق در رسانه‌های جهانی بازتاب یافته است. اما این دولت-‌شهر کوچک و غنی در جنوب شرق آسیا با موج تازه‌ای از شیوع ویروس روبه‌رو شده‌است.

دولت سنگاپور برای مقابله با موج دوم دست به اقدامات پیشگیرانه شدیدی زده‌است.

تازه‌ترین قوانینی که در این کشور وضع شده مانع از گرد هم آمدن دوستان و اعضای خانواده در محیط‌های خصوصی، حتی در خانه افراد می‌شود.

آن‌طور که وزیر بهداشت سنگاپور گفته جمع شدن افرادی که در یک محل با هم زندگی نمی‌کنند عملا ممنوع خواهد بود.

قوانین تازه به وزارت بهداشت سنگاپور اجازه می‌دهد مانع از هرگونه تجمع یا گردهمایی شود، یا آن را محدود کند و یا در مورد شرکت‌کنندگان در چنین تجمعاتی تصمیم‌گیری کند.

وزارت بهداشت مشخصا اعلام کرده است «ما اجازه گردهمایی‌های اجتماعی را نمی‌دهیم، از جلمه مهمانی‌های خصوصی، جمع شدن دوستان و اعضای خانواده. شخص حقیقی می‌تواند برای ارائه کمک‌های روزانه، از جمله به سالخوردگان، و یا مسائل مربوط به مراقبت از کودکان، به دیدار اعضای خانواده‌اش برود».

پارلمان سنگاپور این قانون را روز ۱۹ فروردین تصویب کرده است. البته این مقررات «موقتی» توصیف شده، با این حال برخی نهادهای بین‌المللی در مورد وضع این قوانین و احتمال تمدید آن‌ها برای مدتی نامعلوم، در کشورهای آسیایی که دارای سیستم باز سیاسی نیستند، ابراز نگرانی کرده‌اند.

هفته پیش نیز رئیس‌جمهوری فیلیپین، با هشداری شدید به کسانی که قوانین و مقررات قرنطینه و محدودیت‌های آمد و شد را رعایت نمی‌کنند، خطاب به ارتش و پلیس کشورش گفته بود «اگر مشکلی وجود داشت، اگر اتفاقی افتاد و افراد با شما درگیر شدند و زندگی شما به خطر افتاد، با تیر بزنید و بکشید».

سازمان ملل متحد «به‌تاکید» از کشورها خواسته است واکنشی‌ مناسب به بحران کرونا نشان دهند و از اقدامات تبعیض‌آمیز یا اقداماتی که هدف آن‌ها تنها مقابله با مخالفت‌هاست دوری کنند.

مدیرعامل توئیتر یک میلیارد دلار از ثروت خود را برای حل پیامدهای کرونا صرف می‌کند

جک دورسی، مدیرعامل توییتر

جک دورسی، مدیرعامل توییتر و از بنیانگذاران این شبکه اجتماعی، روز سه شنبه اعلام کرده است که یک میلیارد دلار تقریبا معادل ۲۸ درصد از ثروت خود را جهت کاهش آلام بیماری کرونا در سراسر جهان اهدا می‌کند.

جک دورسی در یک سری توئیت گفته است، پس از خلع سلاح این بیماری همه گیر، این پول به مسائلی مانند بهداشت و آموزش دختران و اقشار کم درآمد اختصاص خواهد یافت.

وی تصریح کرده است، این پول را از نه از دارایی‌های توییتر، بلکه از سهام خود به پیامدهای ویروس کرونا اختصاص خواهد داد.

شمار قربانیان کرونا در جهان در روز سه‌شنبه ۱۹ فروردین از مرز ۸۰ هزار نفر و شمار مبتلایان به حدود ۱.۴ میلیون نفر اوج گرفته است.

سرپرست نیروی دریایی آمریکا استعفا کرد

توماس مودلی

منابع مطلع به خبرگزاری رویترز گفته‌اند، توماس مودلی، سرپرست وزارت نیروی دریایی آمریکا به دلیل نحوه برکناری فرمانده ناو هواپیمابر تئودور روزولت از سمت خود استعفا کرده است.

سی ان ان گزارش داده است توماس مودلی استعفای خود را به وزیر دفاع آمریکا ارائه کرده و استعفای او پذیرفته شده است.

اما رویترز می‌گوید، هنوز معلوم نیست که استعفای او پذیرفته شود.

پیش از این نمایندگان دموکرات در کنگره آمریکا از نحوه برکناری برت کروزیر انتقاد کرده و خواستار کناره گیری توماس مودلی شده بودند.

برت کروزیر، فرمانده ناو هواپیمابر تئودور روزولت، هفته گذشته در نامه‌ای در خصوص چالش‌ها پیش رو برای قرنطینه کردن ملوانان این ناو هواپیمابر هشدار داده و خواستار اقدامی قاطع در این مورد شده بود. این نامه به رسانه‌های درز کرد و واکنش‌هایی در پی داشت.

چند روز بعد توماس مادلی گفته بود که فرمانده این ناو هواپیمابر به دلیل «اشتباه در داوری» از کار برکنار شده است.

آمریکا ماه ژوئن درباره حضور نظامی خود با عراق مذاکره می‌کند

مایک پومپئو٬ وزیر خارجه آمریکا

وزیر خارجه آمریکا می‌گوید مذاکرات درباره حضور نظامی آمریکا در عراق در ماه ژوئن سال جاری انجام خواهد شد.

مایک پومپئو٬ وزیر خارجه ایالات متحده سه‌شنبه بدون اشاره به برنامه آتی آمریکا درباره حضور نظامی در عراق اعلام کرد در «مذاکرات استراتژیک» که برای نیمه ژوئن برنامه‌ریزی شده است، این موضوع مطرح خواهد شد.

آمریکا ۵۲۰۰ نیروی نظامی در عراق دارد و بعد از کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده نیروهای قدس سپاه پاسدارن در عراق در دی‌ماه پارسال توسط پهپادهای آمریکایی در نزدیکی فرودگاه بغداد، پارلمان عراق رای به خروج نیروهای خارجی از کشور داد.

قبلا آمریکا تهدید کرده بود که اگر عراق چنین درخواستی دارد، باید میلیاردها دلار هزینه‌ای که آمریکا در پایگاههای نظامی این کشور انجام داده را پرداخت کند، وگرنه تحریم می‌شود.

پومپئو می‌گوید در مذاکرات آتی واشنگتن و بغداد، موضوع همه‌گیری ویروس کرونا و تاثیر افت چشمگیر قیمت نفت بر اقتصاد عراق، همچنین راههای تثبیت امنیت این کشور و ممانعت از هدر رفتن تلاشها برای مبارزه با داعش، مورد بررسی قرار خواهد گرفت و موضوع حضور نظامی آمریکا در عراق نیز یکی از موضوعات مذاکرات است.

آمریکا دوباره به وارد کننده نفت تبدیل می‌شود

تانکر نفتکش (عکس از آرشیو)

اداره اطلاعات انرژی آمریکا طی گزارشی که سه‌شنبه در سایت رسمی خود منتشر کرد، می‌گوید، این کشور در سه ماهه سوم سال جاری میلادی با کاهش تولید نفت مواجه شده و دوباره به واردکننده نفت و محصولات نفتی تبدیل می‌شود.

قیمت‌های جهانی نفت طی هفته‌های گذشته به شدت سقوط کرده و با این شرایط، بخشی از نفت تولیدی آمریکا صرفه اقتصادی ندارد.

متوسط قیمت نفت برنت در ماه مارس به ۳۲ دلار رسید که ۲۴ دلار کمتر از ماه فوریه و کمترین میزان از ژانویه سال ۲۰۱۶ است.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا می‌گوید احتمالا قیمت نفت برنت در سال جاری میلادی به طور متوسط ۳۳ دلار باشد و سال آینده به ۴۶ دلار برسد. این رقم پارسال ۶۴ دلار بود.

این گزارش می‌افزاید احتمالا تقاضای جهانی نفت در سال جاری نسبت به پارسال ۵.۲ میلیون بشکه کاهش یابد. البته آژانس بین‌المللی انرژی می‌گوید تقاضای جهانی نفت احتمالا ۲۰ میلیون بشکه کاهش داشته باشد.

تولید نفت آمریکا نیز بنابر ارزیابی اداره اطلاعات انرژی این کشور در سال جاری با نیم میلیون بشکه کاهش نسبت به پارسال به ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یابد.

در نیمه دوم پارسال، آمریکا بعد از دهه‌ها، به صادرکننده نفت تبدیل شده بود. این کشور طی سه سال گذشته، تولید روزانه نفت خود را بیش از ۳ میلیون بشکه افزایش داده بود.

کیومرث مرزبان، طنزنویس زندانی، به مرخصی آمد

کیومرث مرزبان (چپ) و محمد حسین آقاسی وکیلش

کیومرث مرزبان، طنزنویس زندانی، روز سه‌شنبه ۱۹ فروردین به مرخصی آمد. آقای مرزبان به ۱۱ سال زندان محکوم شده بود که پنج سال آن مشمول عفو شده است.

محمدحسین آقاسی، وکیل آقای مرزبان، در صفحه توئیتر خود نوشت که موکلش باید قبل از عید به مرخصی می‌آمد «اما مشغله متصدیان امر وکثرت مواردی که باید رسیدگی می‌شد میزان دقت را کاهش داده بود و این امر با تأخیر انجام گرفت»..

شهریور ۹۷ «کمپین حقوق بشر» با انتشار خبر بازداشت کیومرث مرزبان اعلام کرد که وی حدود یک سال قبل از آن برای دیدار با «مادربزرگ بیمارش» به ایران بازگشته بود و روز ۴ شهریور مأموران اطلاعات سپاه او را بازداشت کردند.

آقای مرزبان به ۲۳ سال زندان محکوم شد که بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی ۱۱ سال از آن قابل اجرا است.

وکیل آقای مرزبان آذرماه پارسال خبر داده بود که پنج سال از این حکم مشمول عفو شده و شش سال دیگر از آن قابل اجرا است.

«انتقال ۸۰ زندانی سیاسی» زندان شیبان اهواز به مکان نامعلوم

زندانیان زندان شیبان اهواز روز ۱۲ فروردین در اعتراض به عدم رسیدگی پزشکی و نگرانی از شیوع کرونا دست به اعتراض زده بودند.

کریم دحیمی فعال حقوق بشر روز سه‌شنبه ۱۹ فروردین خبر داد که بیش از ۸۰ نفر از فعالان سیاسی و مدنی زندانی در زندان شیبان اهواز پس از اعتراض زندانیان در روز ۱۲ فروردین به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.

زندانیان زندان شیبان اهواز در اعتراض به عدم رسیدگی پزشکی و نگرانی از شیوع کرونا دست به اعتراض زده بودند که باعث درگیری نیروهای امنیتی با آنها شد.

در همین حال تعدادی از زندانیان این زندان با شلیک مستقیم گلوله از سوی ماموران مجروح شدند که پس از زخمی شدن از این زندان منتقل شده‌اند و اطلاعی از سرنوشت آنان در دسترس نیست.

آقای دحیمی به رادیو فردا گفت که اسامی هشت نفر از این زندانیان را در اختیار دارد.

او افزود تعدادی از زندانیان نیز توسط ماموران امنیتی ضرب‌وشتم و شکنجه شده‌اند.

تعدادی از زندانیان این زندان و زندان سپیدار اهواز نیز در شلیک ماموران امنیتی کشته شده‌اند.

برخی از زندا‌ن‌های ایران در روزهای گذشته شاهد اعتراض زندانیان به ندادن مرخصی و شرایط زندان بودند که در پاره‌ای موارد به شورش منجر شد.

نهادهای مدنی و حقوق‌بشری تاکنون در گزارش‌های جداگانه از مرگ ۱۰ زندانی در زندان‌های فشافویه تهران،‌ قرچک ورامین و ارومیه خبر داده‌اند. قوه قضائیه چنین اخباری را تایید نکرده است.

سازمان عفو بین‌الملل روز هفتم فروردین به دلیل نگرانی از شیوع ویروس کرونا در زندان‌های ایران خواستار آزادی بلادرنگ و بدون قید و شرط زندانیان سیاسی شده بود.

وزیر خارجه ایران خواستار لغو تحریم‌های نفتی از سوی آمریکا شد

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران

وزیر خارجه ایران خواستار لغو تحریم‌های نفتی آمریکا علیه جمهوری اسلامی شد.

محمدجواد ظریف روز سه‌شنبه ۱۹ فروردین با انتشار توئیتی گفته است «ایران از لحاظ منابع طبیعی و انسانی کشوری ثروتمند است و نیازی به صدقه دونالد ترامپ (رئیس‌جمهوری آمریکا) نداریم که خود مجبور به خرید دستگاه‌های تنفسی از همان کشورهایی شده که تحریم کرده است».

او افزوده که آنچه ایران می‌خواهد، توقف ممانعت از صادرات نفت و دیگر محصولات، خرید نیازمندی‌ها و نقل و انتقالات آزاد مالی است.

آمریکا اخیرا اعلام کرد که آماده کمک‌های مالی به جمهوری اسلامی برای مبارزه با کرونا است، اما ایران فورا این پیشنهاد را رد کرد و خواستار لغو تحریم‌ها شد.

شرکت اطلاعات انرژی و ردیابی نفتکش‌ها، کپلر، در تازه‌ترین آماری که در اختیار رادیو فردا قرار داده است، میزان صادرات نفت ایران در ماه مارس را ۱۴۳ هزار بشکه در روز برآورد کرده که این رقم معادل حدود پنج درصد از حجم صادرات نفت ایران در زمان قبل از تحریم‌های آمریکا است.

ایران قبل از تحریم‌ها بالای ۶۰ میلیارد دلار صادرات نفت داشت، اما با ادامه قیمت‌های کنونی و حجم فعلی صادرات، انتظار می‌رود درآمدهای نفتی ایران در سال جاری به دو میلیارد دلار نیز نرسد.

تایوان استفاده از نرم‌افزار ارتباط ویدئویی «زوم» را ممنوع کرد

پس از انتشار گزارش‌های متعدد از حفره‌های امنیتی در نرم‌افزار ارتباط ویدئویی «زوم»، دولت تایوان استفاده از این نرم‌افزار را برای کنفرانس‌های ویدئویی دولتی و نظام آموزشی کشور ممنوع اعلام کرد.

محبوبیت نرم‌افزار کاربردی زوم بعد از شیوع کرونا و قرنطینه شدن تقریبا نیمی از جمعیت جهان به شدت افزایش یافت و بسیاری از مدارس و نهادهای دولتی کنفرانس‌ها و آموزش‌های آنلاین خود را از طریق زوم برگزار می‌کنند.

روز سه‌شنبه کابینه دولت تایوان اعلام کرد استفاده از زوم برای کارمندان دولتی ممنوع است و باید از نرم‌افزارهای مشابه و امن‌تر مانند برنامه‌های شرکت مایکروسافت یا گوگل برای کنفرانس ویدئویی استفاده شود.

شرکت زوم بعد از انتشار گزارش‌هایی از حفره‌های امنیتی این نرم‌افزار، موضوع هدایت داده‌های برخی کاربران به سرورهای چینی را تایید کرد و گفت این تنها یک اشتباه بوده است.

اریک یوآن میلیاردر و تاجر چینی بنیانگذار این شرکت آمریکایی است که در ایالت شاندونگ چین متولد شده و همانجا تحصیلات عالی خود را تمام کرده، اما در دهه ۹۰ میلادی به آمریکا نقل مکان کرد.

آقای یوآن می‌گوید هدایت داده‌های کاربران به سرورهای چینی اشتباهی انجام شده و قول داده تمام حفره‌های امنیتی و مشکلات پیرامون آن در برنامه زوم حل شود.

شمار کاربران زوم با شیوع کرونا به شدت افزایش یافته و ارزش سهام این شرکت نیز از ژانویه تا اول آوریل سال جاری دو برابر شده بود، اما طی هفته گذشته و با آشکار شدن حفره‌های امنیتی آن، ارزش سهامش بیش از ۲۰ درصد افت کرد.

روحانی: عجله‌ای برای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها نداریم

حسن روحانی، رئیس‌ جمهوری ایران، اعلام کرد که دولت با توجه به شیوع بیماری کرونا در کشور، «عجله‌ای» برای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها ندارد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، آقای روحانی روز سه‌شنبه، ۱۹ فروردین، این موضوع را در ارتباط ویدئو کنفرانسی با استانداران چند استان، روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی این استان‌ها و مسئولان برخی مراکز درمانی و تولیدی در این مناطق بیان کرده است.

وی در پاسخ به درخواست استانداران در زمینه «اعمال حساسیت بیشتر» درباره بازگشایی اضافه کرد: «باید شرایط برای بازگشایی مدارس به گونه‌ای باشد که هم از اجرای کامل دستورالعمل‌های بهداشتی اطمینان داشته باشیم و هم بتوانیم دغدغه خانواده‌ها را در این راستا از بین ببریم.»

از زمان شیوع گسترده ویروس کرونا در ایران، مدارس و دانشگاه‌ها تعطیل هستند و برنامه‌های آموزشی از طریق آنلاین یا شبکه‌های اجتماعی دنبال می‌شود.

عالی‌ترین مقام اجرایی جمهوری اسلامی با اشاره به تصمیم ستاد مقابله با کرونا برای آغاز به کار «مشاغل کم‌ریسک» از روز ۲۳ فروردین‌ماه نیز گفته این اقدام باید «با دقت و رعایت کامل تمام دستورالعمل‌ها و اصول بهداشتی انجام شود.»

وی هشدار داد در صورت رعایت نشدن اصول بهداشتی، «ممکن است این اقدام نه تنها مفید نبوده، بلکه خطرناک هم باشد.»

آقای روحانی در حالی این موضوع را بیان کرده که پس از پایان تعطیلات نوروز و باز شدن ادارات و شرکت‌ها، به طور غیررسمی دوران قرنطینه در ایران به پایان رسید و بار دیگر خیابان‌های شهرهای بزرگ از جمله تهران با ترافیک و ازدحام جمعیت روبه‌رو شد.

اوکراین رسما خواستار توضیح درباره اظهارات نماینده مجلس مربوط به سرنگونی هواپیما شد

تصویری از لاشه هواپیمای اوکراینی که با شلیک موشک توسط سپاه سرنگون شد

معاون نخست وزیر اوکراین از حکومت ایران خواست تا درباره اظهارات یک نماینده مجلس پیرامون سرنگونی هواپیمای اوکراینی به سرعت توضیح دهد.

وادیم پریستایکو در توییتی که روز دوشنبه ۱۸ فروردین منتشر کرد نوشته است اظهارات این نماینده مجلس «تاسف‌آور» و «بی‌احترامی محض» به قربانیان سرنگونی هواپیما است.

حسین نوروزی، نماینده مجلس روز ۱۷ فروردین در گفت‌وگو با روزنامه همدلی مدعی شد که هواپیمای اوکراینی قبل از پرواز در ایران در اسرائیل بوده و احتمالا دستکاری شده و در هنگام پرواز هم «به نظر می‌سد» در کنترل دولت آمریکا بوده و سپاه در شلیک به آن «وظیفه خود را به خوبی انجام داد».

این اظهارات واکنش فوری سازمان قضایی نیروهای مسلح ایران را به دنبال داشت که در وب‌سایت رسمی خود آن را تکذیب کرد و گفت که در رابطه با این پرونده تاکنون «چند نفر بازداشت شده‌اند» و برای آنها «پرونده قضایی تشکیل شده است».

آقای نوروزی در مصاحبه خود گفته بود که این پرونده هیچ بازداشتی در پی نداشته است.

شکرالله بهرامی، رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح ایران، روز دوشنبه ۱۸ فروردین اظهارات آقای نوروزی را «برخلاف حقیقت» و «موجب تشویش اذهان عمومی» دانست.

با وجود این، او اشاره‌ای به بازداشت چند نفر نکرد و گفت هم‌اکنون یک نفر به خاطر این پرونده در بازداشت به‌ سر می‌برد و چند نفر نیز به عنوان متهم احضار شده‌اند.

پرواز شماره ۷۵۲ هواپیمایی بین‌المللی اوکراین صبح روز ۱۸ دی ۱۳۹۸ با شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد و ۱۷۶ مسافر آن کشته شدند.

مقامات جمهوری اسلامی اما در ابتدا شلیک به این هواپیما را انکار کردند و «نقص فنی» را علت سقوط هواپیما خواندند و در مرحله بعدی گفتند علت شلیک موشک «خطای انسانی» بوده است.

پیام‌های رهبران جهان در پی بستری شدن بوریس جانسون در بیمارستان

نمایی از بیمارستان سن توماس لندن که بوریس جانسون در بخش مراقبت‌های ویژه آن بستری شده است

رهبران جهان در پیام‌های جداگانه‌ای برای بوریس جانسون، نخست‌ وزیر بریتانیا که بر اثر ابتلا به کرونا در بخش‌ مراقبت‌های ویژه بستری شده، آرزوی سلامتی کردند.

آن‌ طور که روزنامه گاردین نوشته، از جمله این افراد، دیوید کامرون و ترزا می، نخست وزیران پیشین بریتانیا و نیز رقبای سیاسی آقای جانسون همچون جرمی کوربین، رهبر پیشین حزب کارگر و کیر استارمر، رهبر فعلی و نیکلا استرجن وزیر اول اسکاتلند هستند.

میشل بارنیه، مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا در امور خروج بریتانیا از این اتحادیه نیز در پیامی نوشت که در این شرایط، تنها به جانسون و خانواده‌اش فکر می‌کند.

آقای جانسون که بر اثر ابتلا به کرونا، در قرنطینه خانگی به سر می‌برد، روز دوشنبه، ۱۸ فروردین بر اثر وخامت شرایط جسمی‌اش به بخش مراقبت‌های ویژه منتقل شد، اتفاقی که بر اساس این گزارش، «تاثر» همکارانش را در پی داشته است.

دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهوری آمریکا نیز گفته که برای «دوست خوبش» دعا می‌کند.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا،‌ نیز که همسرش یکی از نخستین چهره‌های جهانی مبتلا به کرونا بود نیز در پیامی آرزو کرده که بوریس جانسون هر چه زودتر به ساختمان شماره ۱۰ در لندن (دفتر نخست‌ وزیری بریتانیا) بازگردد.

امانوئل مکرون نیز ضمن آرزوی بهبود سریع جانسون، نوشته که در شرایط «دشوار» فعلی، به جانسون، خانواده وی و مردم بریتانیا فکر می‌کند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، جوزپه کونته، نخست‌ وزیر ایتالیا، اسکات موریسون، نخست‌ وزیر استرالیا و بنیامین نتانیاهو و شینزو آبه، نخست‌ وزیران اسرائیل و ژاپن نیز برای جانسون آرزوی بهبود کرده‌اند.

سخنگوی قوه قضاییه مدعی اعطای مرخصی به نیمی از زندانیان سیاسی شد

سخنگوی قوه قضاییه با ادعای این که در روزهای اخیر به ۵۰ درصد زندانیان سیاسی مرخصی داده شده، گفت اقدام حکومت ایران برای آزاد کردن زندانیان در دوران کرونا «یک الگو در جهان شد».

غلامحسین اسماعیلی که روز سه‌شنبه ۱۹ فروردین در یک نشست خبری آنلاین به سوالات خبرنگاران پاسخ می‌داد، بدون اشاره به تعداد این افراد گفت: «ما به بیش از ۵۰ درصد زندانیان امنیتی مرخصی دادیم. بعضی هم به مرخصی نیامدند.»

قوه قضاییه ایران از عبارت «زندان امنیتی» به جای زندانی سیاسی استفاده می‌کند. حکومت ایران همچنین تاکنون اعلام نکرده است که چند نفر به دلیل جرائم سیاسی در زندان به سر می‌برند.

ادعای سخنگوی قوه قضاییه ایران در حالی مطرح می‌شود که سازمان عفو بین‌الملل روز پنج‌شنبه ۷ فروردین به دلیل نگرانی از شیوع ویروس کرونا٬ در زندان‌های ایران خواستار آزادی بلادرنگ و بدون قید و شرط زندانیان سیاسی شد.

دستگاه قضایی ایران اعلام کرده که حدود صد هزار زندانی نیز به دلیل شیوع کرونا مرخصی دریافت کرده‌اند.

در این میان، عدم مرخصی به برخی از زندانیان سیاسی و عقیدتی در چنین شرایطی انتقادات بسیاری را متوجه قوه قضاییه ایران کرده است.

سخنگوی قوه قضاییه ایران این انتقادات را رد کرده و گفته است روند اعطای مرخصی‌ها خوب بوده است و این روند ادامه خواهد داشت.

بیشتر

XS
SM
MD
LG