لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۰۸

دو آمریکایی زندانی در ایران محاکمه می شوند


«ایرنا»، خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی، از قول حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات آن کشور، خبر داده است که دو جوان آمریکایی زندانی در ایران به اتهام جاسوسی محاکمه خواهند شد. حجت الاسلام حیدر مصلحی همچنین به «ایرنا» گفته است که این دو باید منتظر محاکمه شان بمانند، و حکم مربوط به آن ها بزودی صادر خواهد شد.

مسوولان امنیتی جمهوری اسلامی «شِین باوئر» Shane Bauer ، «جاش فتال» Josh Fattal و «سارا شورد» Sara Shourd را تابستان سال گذشته در حالی بازداشت کردند که، بگفته همین مسوولان، از گذرگاه علامت گذاری نشده یی در منطقه مرزی میان ایران و عراق، بطور غیر قانونی وارد خاک ایران شده بودند.

این دو جوان و بانوی همراهشان، بارها تاکید کرده اند که هنگام کوهپیمایی در منطقه کردستان عراق، ندانسته و سهواً وارد خاک ایران شده اند، و درباره ایران و دولت حاکم بر آن هیچ گونه نیت سوئی نداشته اند.

خانم «شورد»، هم اکنون، با سپردن وثیقه، آزاد شده و به کشور زادگاهش، آمریکا، بازگشته است اما تاکید می کند که تا دو همراهش آزاد نشوند، احساس آزادی نخواهد کرد.

محمود احمدی نژاد در سفر اخیرش به نیویورک، برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل، اعلام کرد که آمریکا، در ازای آزادی خانم «شورد» باید ایرانیان زندانی در آمریکا را آزاد کند. این ایرانیان، که شماری از آنان تبعه آمریکا نیز هستند، به اتهام مشارکت در داد و ستدهایی با جمهوری اسلامی زندانی شده اند که در آمریکا غیر قانونی است.
XS
SM
MD
LG