لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۲۲

دیپلمات‌ها: دور دوم مذاكرات ایران و ۵+۱ روز پنج شنبه برگزار می‌شود


دومين روز مذاکرات جمهوری اسلامی ايران و گروه ۵+۱ روز پنجشنبه در 'دارالضيافه' بغداد برگزار خواهد شد. به گزارش خبرگزاری رسمی ايران سعيد جليلی دبير شورای عالی امنيت ملی ايران چهارشنبه شب در بغداد با 'کاترين اشتون' مسوول سياست خارجی و امنيتی اتحاديه اروپا ديدار کرد.

خبرگزاری‌های رویترز، فرانسه و آسوشیتد پرس نیز به نقل از دیپلمات‌ها گزارش داده‌اند که مذاکرات در روز پنجشنبه ادامه خواهد یافت.

روز چهارشنبه ايران و گروه ۵+۱ در مذاکرات بغداد پيشنهادهای خود را برای حل مسئله هسته ای ايران مبادله کردند. به گفته وزارت خارجه آمريکا، بسته پيشنهادی گروه ۵+۱ حاوی جزئيات روندی گام به گام برای اعتمادسازی متقابل است. بنا بر گزارشها بسته ۵+۱ به نگرانی ها درباره غنی سازی اورانيوم با درصد بالا پرداخته که جمهوری اسلامی ايران را به مرحله توانايی توليد سلاح هسته ای نزديک می کند.

همزمان ايران می گويد در مذاکرات هسته ای در بغداد بسته تازه ای شامل پنج محور به شش کشور قدرتمند جهان ارائه داده است. بر اساس گزارشهای خبرگزاريهای داخلی ايران اين بسته شامل پيشنهادهای هسته ای و غير هسته ای و گامهای مشخص است.

از سوی ديگر خبرگزاری رسمی ايران از علی الدباغ سخنگوی دولت عراق نقل کرد که ديرگاه چهارشنبه گفت و گوها وارد مرحله حساسی شد و طرفهای مختلف سرگرم ديدارهای حاشيه ای دوجانبه شدند.
XS
SM
MD
LG