لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۰۵

کری خواستار خلع سلاح سریع جدایی‌طلبان اوکراین توسط روسیه شد


جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده

وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه، پنجم تیر، از مسکو خواست که جدایی‌طلبان طرفدار روسیه در اوکراین را «ظرف چند ساعت آینده» خلع سلاح کند. در همین حال رییس جمهوری اوکراین خواستار حمایت عملی روسیه از طرح صلح در کشورش شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جان کری با اشاره به اجماع قدرت‌های غربی در رابطه با رویدادهای اوکراین تاکید کرده که روسیه باید نسبت به خلع سلاح جدایی‌طلبان سریعا اقدام کند.

وی اظهار داشت: «ما کاملا بر این نکته توافق داریم که روسیه باید در چند ساعت آینده واقعا نشان دهد که می‌خواهد برای خلع سلاح جدایی‌طلبان کمک کند، آنها را تشویق به خلع سلاح کند، از آنها بخواهد که سلاح‌های خود را زمین بگذارند و تن به فرایندهای قانونی بدهند.»

آقای کری تاکید کرد که رهبران اتحادیه اروپا در اجلاس روز جمعه که در بلژیک برگزار می‌شود درباره امکان تشدید تحریم‌ها علیه روسیه گفت‌وگو خواهند کرد.

‌اوکراین در ماه‌های اخیر صحنه درگیری‌های شدید بین تجزیه‌طلبان طرفدار روسیه در شرق کشور و نیروهای دولتی است که این درگیری‌ها تاکنون بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر تلفات داشته است.

در این شرایط رییس جمهوری اوکراین اواخر خرداد به طور یک‌جانبه اعلام آتش‌بس کرد که اگرچه در ابتدا با حملات جدایی‌طلبان نقض شد، اما دو روز قبل الکساندر بورودای، رهبر خودخوانده جدایی‌طلبان دونتسک در شرق اوکراین، آن را پذیرفت و گفت که تا یکشنبه آینده خود را به این آتش‌بس متعهد می‌داند.

رادیو اروپای آزاد / رادیو آزادی گزارش می‌دهد که پترو پوروشنکو، رییس جمهوری اوکراین روز پنج‌شنبه در پارلمان اروپا خواستار حمایت روسیه از طرح صلح در اوکراین شد و تاکید کرده که این حمایت باید «در عمل باشد، نه فقط در حرف».

روسیه پیش از این اعلام کرده بود که از طرح صلح پترو پوروشنکو حمایت می‌کند، اما در برابر، دولت اوکراین نیز برای آغاز گفت‌وگوهای صلح با تجزیه‌طلبان دست به اقدام عملی بزند.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG