لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۳۴

فدریکا موگرینی می‌گوید به نظر می رسد کنگره تمایل دارد آمریکا در برجام باقی بماند


فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، که در حال دیدار از آمریکا است می گوید نشانه‌ها حاکی است که اعضای کنگره آمریکا خواستار باقی ماندن این کشور در توافق هسته ای با ایران هستند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، ماه گذشته با متهم کردن ایران به نقض روح برجام، پایبندی تهران به این توافق را تایید نکرد و تصمیم‌گیری درباره تحریم‌های هسته‌ای را به عهده کنگره گذاشت.

خانم موگرینی روز سه شنبه پس از دیدار با اعضای کنگره آمریکا در واشینگتن ،‌در گفتگو با خبرنگاران تاکید کرد که اتحادیه اروپا مایل است آمریکا در آینده ،اجرای توافق هسته‌ای را ادامه بدهد. وی همچنین در یادداشتی در واشینگتن پست نوشت با آمریکا درباره برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران نگرانی‌های مشترکی دارد.

این در حالی است که یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز روز سه‌شنبه در گفتگو با نشریه فاینشال تایمزگفت آژانس تا کنون به همه اماکنی که لزوم بازدید از آن بوده،‌ دسترسی کامل داشته و امکان بازدید از اماکن نظامی ایران نیز برای آژانس وجود دارد .

مقام‌های دولت آمریکا خواستار دسترسی به اماکن نظامی برای راستی‌آزمایی از برنامه اتمی ایران شده‌اند، ولی مقام‌های جمهوری اسلامی در پاسخ به این درخواست ها گفته‌اند، ‌اجازه این بازدیدها داده نخواهد شد

XS
SM
MD
LG