لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ تهران ۰۶:۰۱

انفجار در یک همایش انتخاباتی در افغانستان ۲۲ کشته بر جای گذشت


۱۰ روز قبل نیز انفجار در یکی دیگر از همایش‌های انتخاباتی در جلال آباد افغانستان، ۱۳کشته و شماری زخمی بر جای گذاشته بود
۱۰ روز قبل نیز انفجار در یکی دیگر از همایش‌های انتخاباتی در جلال آباد افغانستان، ۱۳کشته و شماری زخمی بر جای گذاشته بود

انفجار در یک همایش انتخاباتی در شمال افغانستان دست‌کم ۲۲ کشته برجای گذاشت.

یک هفته مانده به انتخابات پارلمانی در افغانستان، روز شنبه انفجار در یک همایش انتخاباتی در ولایت تَخار در شمال این کشور دست‌کم ۲۲ کشته و نزدیک به ۳۶ زخمی برجای گذاشت.

احمد جواد هجری، سخنگوی والی تخار، در گفت‌وگو با بخش افغان رادیو اروپای آزاد، رادیو آزادی گفت: «این انفجار ظهر شنبه در یکی از شهرهای این ولایت و در جریان همایش انتخاباتی یکی از زنان نامزد در انتخابات روی داد.»

به گفته این مقام محلی، عامل انفجار خودروی بمب‌گذاری شده بوده و تحقیقات در این باره آغاز شده است، شماری از کشته‌شدگان این انفجار، نیروهای امنیتی بودند و شماری دیگر را مردم عادی شرکت‌کننده در این همایش تشکیل می‌دادند.

در این انفجار که در جریان همایش انتخاباتی نظیفه یوسفی بیگ، نامزد انتخابات در این ولایت روی داده است به این نامزد انتخاباتی، آسیبی نرسیده است.

هنوز فرد یا گروهی مسئولیت این انفجار را برعهده نگرفته اما گروه طالبان در ولایت تخار فعالیت گسترده دارد.

این سومین حمله به کارزارهای انتخاباتی افغانتسان در یک ماه گذشته است. خانم نظیفه یوسفی بیگ، یکی از ۴۱۷ زنی است که در سراسر افغانستان در رقابت‌های انتخاباتی افغانستان شرکت کرده‌اند که در تاریخ این کشور بی‌سابقه است.

این حمله به کارزار انتخاباتی در حالی صورت گرفته است که طالبان با انتشار بیانیه‌ای تایید کرده است که هیئت مذاکره‌کننده طالبان در دفتر قطر این گروه با زلمای خلیل‌زاد، مشاور وزارت خارجه‌ آمریکا، درباره حل مسالمت‌آمیز مسئله افغانستان و پایان دادن به درگیری‌ها، دیدار و گفت‌و گو کرده‌است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان، در عین حال تاکید کرده‌است که «مهم‌ترین مانع بر سر راه برقراری صلح در افغانستان، حضور نیروهای خارجی است».

به گزارش بخش افغان رادیو اروپای آزاد، رادیو آزادی، زلمای خلیل‌زاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان، روز شنبه در دیدار با اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان، گزارش سفرهای خود به پاکستان، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و قطر را با مقامات افغان در میان گذاشته است.

مشاور ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان، اطمینان داده که آمریکا برای هر نوع همکاری در مسئله صلح افغانستان آماده همکاری است و تلاش‌ها برای برقراری صلح ادامه دارد.

بیش از دو هزار و ۵۰۰ نفر از جمله ۴۱۷ زن در رقابت برای ۲۴۹ کرسی مجلس نمایندگان افغانستان شرکت خواهند کرد.

تبلیغات انتخاباتی در شرایطی آغاز می‌شود که طالبان و گروه «خلافت اسلامی» حملات خود را در سراسر کشور تشدید کرده‌اند.

حدود ۵۴ هزار نفر از نیروهای نظامی و انتظامی افغانستان در روز انتخابات مسئول حفاظت از حوزه‌های رای‌گیری خواهند بود.

منابع: رادیو اروپای آزاد، رادیو فردا، رویترز، خبرگزاری فرانسه- آ.ن/س.ن
XS
SM
MD
LG