لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸ تهران ۲۱:۲۶

خبرخوان

یک نماینده مجلس: ایران جزو ۱۰ کشور اول دنیا از نظر تعداد زندانی است

محمود صادقی، نماینده مجلس شورای اسلامی، می‌گوید ایران از نظر تعداد زندانیان، در رده ۱۰ کشور اول دنیا قرار دارد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس افزوده که «براساس آمار در سال ۵۸ از هر ۱۰۰ هزار نفر، ۲۳ نفر زندانی بوده‌اند که این میزان در سال ۹۶ به ۲۸۰ نفر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر رسیده است».

وی همچنین از «افزایش آمار طلاق، اعتیاد، کودکان طلاق و دیگر نابسامانی‌های اجتماعی به خصوص در دو دهه اخیر» ابراز نگرانی کرده است.

پیش از این نیز مقام‌های سازمان زندان‌ها بارها اعلام کرده بودند که زندان‌های ایران حدود دو تا سه برابر ظرفیت خود زندانی دارد.

گزارش‌های متعددی از زندانیان سیاسی درباره وضعیت نامناسب زندان‌ها به ویژه از نظر بهداشتی و به طور اخص در مورد زندانیان عادی منتشر شده است.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

بیانیه ۱۱۶ فعال مدنی و رسانه‌ای درباره پیامدهای جنگ ایران و آمریکا

۱۱۶ نفر از فعالان مدنی و سیاسی و روزنامه‌نگاران ساکن داخل و خارج از ایران در بیانیه‌ای نسبت به پیامدهای منفی جنگ ایران و آمریکا هشدار داده‌اند.

در این بیانیه از نهادهای بین‌المللی خواسته شده که «اقدامات ضروری و فوری را به منظور جلوگیری از این رویارویی صورت دهند.»

در بخشی از این بیانیه، از «درگیری‌های خشونت‌آمیز داخلی» و «نقض گسترده حقوق بشر»، به عنوان دو پیامد مهم «اقدام نظامی علیه ایران» نام برده شده است.

نویسندگان بیانیه نوشته‌اند که «تهدید جنگ» سبب «تقویت رویکردهای امنیتی حکومت» جمهوری اسلامی شده است.

در بخش دیگری از این بیانیه با اشاره به اینکه تشدید تحریم‌ها، فعالیت‌های حقوق‌بشری را دشوارتر کرده است، از «طرفین» خواسته شده که با خویشتن‌داری، از بروز جنگ جلوگیری کنند.

مهرانگیز کار، محمد اولیایی‌فرد، هادی قائمی، فاطمه حقیقت‌جو، مسعود باستانی، ضیاء نبوی، علی‌اکبر موسوی‌خوئینی، عماد بهاور و عیسی سحرخیز، از جمله فعالانی هستند که این بیانیه را امضا کرده‌اند.

ظریف: تحریم خامنه‌ای نقض حقوق مسلمانان آمریکایی است

وزیر امورخارجه ایران گفته است دولت آمریکا با اسلام و روابط مرجعیت و پیروان‌شان بیگانه است.

وزیر امور خارجه ایران گفته است تحریم آیت‌الله خامنه‌‌ای توسط دولت آمریکا می‌تواند «رعایت نکردن حق آزادی مذهب مسلمانان آمریکایی تلقی شود».

محمدجواد ظریف روز چهارشنبه در حاشیه مراسم بزرگداشت روز آفریقا در مصاحبه با خبرگزاری فارس، واشینگتن را به بیگانگی با اسلام و «روابط بین مرجعیت و پیروان‌شان» متهم کرده و گفته است اقدامات دولت آمریکا می‌تواند «بسیاری از مردم آمریکا را به لحاظ اجرای وظایف دینی‌شان در مضیقه» قرار دهد.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، هم یادداشتی درباره «خطای شناخت» مقام‌های غربی درباره «نفوذ معنوی» خامنه‌ای منتشر کرده و به مقام‌های غربی توصیه کرده که کتاب خاطرات رهبر جمهوری اسلامی را بخوانند.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، نیز روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت با اشاره به موضوع «نفوذ معنوی رهبر جمهوری اسلامی»، از تحریم او توسط دولت آمریکا انتقاد کرده و گفته است: «رئیس‌جمهور آمریکا با اعتقاد مسلمان‌ها، مسأله مرجعیت و ولایت و رهبری که رهبر معنوی، فقهی و فتوایی مردم است، آشنا نیست».

چاپ کاغذی پایان‌نامه‌ در ایران ممنوع شد

وزارت علوم ایران در نامه‌ای به رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور، چاپ کاغذی پایان‌نامه‌ها را از سال آینده ممنوع اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در این نامه، چاپ کاغذی «پایان‌نامه‌ها، رساله‌ها، گزارش‌های علمی و درسی و یا تکالیف آموزشی رایج در همه مقاطع و رشته‌ها» را ممنوع اعلام کرد.

مجتبی شریعتی نیاسر، معاون وزیر علوم، دلیل این اقدام را «عزم دستگاه آموزش عالی در کاهش هزینه‌ها، صرفه‌جویی در مصرف کاغذ و دستیابی به اهداف برنامه مدیریت سبز» بیان کرده و آن را در راستای توجه به «نقش آموزش عالی در بهینه‌سازی رفتارهای صحیح در جامعه» توصیف کرده است.

بر اساس این نامه، تشخیص موارد استثنا که امکان نشر الکترونیکی آن وجود ندارد، بر عهده دانشگاه گذاشته شده است.

تولید انواع پایان‌نامه و رساله دانشگاهی در ایران با توجه به جمعیت گسترده دانشگاهی و مراکز آموزش عالی آمار قابل‌توجهی دارد.

برای مثال تعداد پایان‌نامه‌های ثبت‌شده در سامانه ایرانداک (پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران) در اردیبهشت سال جاری، ۷۵۳۱ پایان‌نامه و رساله بوده است که از این تعداد ۶۸۶۷ پایان‌نامه مربوط به کارشناسی ارشد و ۶۶۴ مورد آن رساله دکتری بوده است.

بر اساس آمار ایرانداک، مجموع پایان‌نامه‌ها و رساله‌های داخل کشور تا پایان اردیبهشت سال جاری ۳۷۸هزار و ۷۰۹ مورد بوده است.

رئیس بانک مرکزی ایران: اجازه صادرات به اروپا نداریم

رئیس کل بانک مرکزی ایران کشورهای اروپایی را متهم کرده که به وعده‌های مالی خود عمل نکرده‌اند.

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران، گفته است که «اجازه صادرات به اروپا نداریم».

او که پس از جلسه هیات دولت با خبرنگاران گفت‌وگو می‌کرد، گفته است: «وقتی ما به اروپا صادراتی نداریم، نمی‌توانیم وارداتی هم داشته باشیم».

آمارهای رسمی اتحادیه اروپا نشان می‌دهد صادرات ایران به این اتحادیه در دو ماهه اول سال ۲۰۱۹ (ژانویه و فوریه) نسبت به دوره مشابه در سال گذشته ۱۶ برابر کاهش یافته است.

صادرات اروپا به ایران نیز تقریبا به یک‌سوم کاهش یافته است.

بر اساس آمارهای کمیسیون اروپا، ایران در دو ماهه اول سال تنها ۱۳۶ میلیون یورو صادرات به اتحادیه داشته، در حالی که این رقم در دوره مشابه سال گذشته که هنوز آمریکا از برجام کنار نکشیده بود، حدود دو میلیارد و ۱۵۸ میلیون یورو بود.

آقای همتی ریشه این مشکل را عدم وجود کانال مالی بین ایران و کشورهای اروپایی دانسته و گفته است: «تا وقتی که در قالب اینس‌تکس منابعی جابجا نشود، فایده‌ای ندارد. باید خط اعتباری در اختیار ایران قرار بگیرد، آن وقت اجرای اینس‌تکس یک هفته هم زمان نمی‌برد».

اینس‌تکس سازوکاری مالی است که سه کشور آلمان، فرانسه و بریتانیا راه‌اندازی کرده‌اند تا به رغم تحریم‌های آمریکا، به تجارت مشروع با ایران ادامه دهند.

مقام‌های جمهوری اسلامی در ماه‌های اخیر بارها از اجرایی نشدن اینس‌تکس انتقاد کرده و اروپا را به «کم‌کاری» در این زمینه متهم کرده‌اند.

پایان دوران محکومیت بانکدار ترک «ناقض تحریم‌های ایران»

محمد هاکان آتیلا، بانکدار ترک

گزارش‌ها حاکی است که محمد هاکان آتیلا، بانکدار ترک که در ماه مارس ۲۰۱۷ به اتهام کمک ایران برای دور زدن تحریم‌ها بازداشت و در دادگاه نیویورک به ۳۲ ماه زندان محکوم شده بود، با سپری شدن دوران محکومیتش، ۱۹ ژوئیه آزاد خواهد شد.

این مطلب را وکلای آقای آتیلا، معاون مدیر کل «هالک بانک» (بانک خلق) ترکیه، به بخش ترکی صدای آمریکا گفته‌اند.

پس از بازداشت آتیلا، دادستانی نیویورک درخواست ۲۰ سال زندان برای وی کرد و نهایتاً این بانکدار ترک در ماه مه ۲۰۱۸ به ۳۲ ماه زندان در آمریکا محکوم شد.

اخیراً نیز دادستانی نیویورک درخواستی برای افزایش مدت زندان وی ارائه کرده بود که در دادگاه نیویورک رد شد.

تیم وکلای مدافع آقای هاکان آتیلا می‌گویند او «قربانی رضا ضراب، معمار این دسیسه شده‌است». آقای ضراب، تاجر ایرانی-ترکیه‌ای، که در سال ۲۰۱۶ به اتهامات مشابهی بازداشت شده، گناه خود را پذیرفت و به امید تخفیف مجازات با دادستانی آمریکا همکاری کرد و علیه آقای آتیلا در دادگاه منهتن نیویورک شهادت داد.

پرونده آقای آتیلا و محکومیت وی با واکنش تند دولت ترکیه مواجه شد و هنوز هم وکلای آتیلا به‌رغم سپری شدن دوران محکومیت وی، خواستار بازبینی در رای دادگاه و تبرئه او هستند.

عراق: اجازه نمی‌دهیم آمریکا از پایگاه‌های ما برای حمله به ایران استفاده کند

برهم صالح، رئیس‌جمهوری عراق

برهم صالح، رئیس‌جمهوری عراق، می‌گوید بغداد تحت هیچ شرایطی اجازه نمی‌دهد آمریکا از پایگاه‌های این کشور برای حمله به ایران استفاده کند.

آقای صالح در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان، گفت نمی‌خواهیم عراق تبدیل به محلی برای انجام اقدامات خصمانه علیه همسایگانمان شود.

به گفته آقای صالح، عراق از نیروهای نظامی آمریکا و ائتلاف بین‌المللی علیه تروریسم، تنها با هدف مقابله با گروه حکومت اسلامی (داعش) دعوت کرده‌است.

تنش میان ایران و آمریکا در هفته‌های اخیر به دنبال حملات به نفتکش‌ها در دریای عمان و سرنگونی یک پهپاد آمریکایی از سوی ایران به شدت افزایش یافته‌است.

فرمانده سپاه، تحریم‌های آمریکا را ناشی از «اوج درماندگی» دانست

حسین سلامی می‌گوید که تحریم‌ها «موضوع جدیدی نیست».

فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می‌گوید که تحریم‌های جدید آمریکا «واکنشی منفعلانه» به سرنگونی «پهپاد پیشرفته جاسوسی متجاوز آمریکایی» توسط پدافند سپاه است.

حسین سلامی در گفت‌وگویی که خبرگزاری‌های ایران روز چهارشنبه آن را بازتاب دادند، تحریم‌های روز دوشنبه آمریکا علیه فرماندهان سپاه را «اوج استیصال، درماندگی و غضب آنان برابر اقتدار و عظمت ایران اسلامی» توصیف کرده و افزوده که این تحریم‌ها «موضوع جدیدی نیست».

سپاه پاسداران روز ۳۰ خرداد یک فروند پهپاد آمریکایی را سرنگون کرد و مدعی شد که این هواپیمای بی‌سرنشین در حریم هوایی ایران در پرواز بوده است. ارتش آمریکا این ادعا را رد کرده و گفته که پهپاد یاد شده در قلمرو بین‌المللی پرواز می‌کرده و ایران بی‌دلیل به آن شلیک کرده است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، گفته است که طرح حمله محدود به برخی از مواضع نظامی ایران در روز جمعه در دستور کار بوده ولی بعد آن را متوقف کرده است.

آمریکا در مقابل، آیت‌الله علی خامنه‌ای، بیت رهبری و منصوبان آنها را همراه با هشت فرمانده سپاه پاسداران تحریم کرد.

روحانی در مورد تحریم خامنه‌ای: دولت آمریکا مسائل دینی را نمی‌تواند درک کند

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، دو روز پس از تحریم شخص آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، از سوی آمریکا در جلسه امروز هیئت دولت گفت که «دستگاه سیاسی آمریکا با تحریم‌های اخیر ثابت کرد که مسائل دینی را نمی‌تواند درک کند و فهم‌ آن را ندارد».

به گزارش خبرگزاری ایسنا، رئیس‌جمهور ایران در توضیح سخن خود با بیان این‌که «رئیس‌جمهور آمریکا با اعتقاد مسلمان‌ها، مسئله مرجعیت و ولایت و رهبری آشنا نیست» گفت که رئیس‌جمهور آمریکا «حد خود را نمی‌شناسد.»

حسن روحانی همچنین افزود: «به آمریکایی‌ها توصیه می‌کنیم راهی که شما انتخاب کردید، راه اشتباه و نادرستی است. به اروپایی‌ها توصیه می‌کنیم بی‌عملی شما نسبت به برجام نادرست بوده است و به هر دو می‌گوییم به پیمان‌ و عهدتان برگردید».

رئیس‌جمهوری آمریکا با امضای یک فرمان اجرایی در روز سوم تیرماه اعلام کرد که واشینگتن «تحریم‌های سختی» علیه رهبر جمهوری اسلامی ایران و منصوبان او وضع می‌کند.

حسن روحانی در جلسه امروز هیئت دولت همچنین با اشاره به «صحبت بسیاری از رهبران دنیا» با خود، افزود: «آن‌ها می‌گویند این حرف‌هایی که رئیس‌جمهور آمریکا می‌زند برای مسائل داخلی خودشان است.»

رئیس‌جمهور ایران همچنین در مورد افزایش تنش‌های بین ایران و آمریکا گفت: «ما جنگ و درگیری در منطقه نمی‌خواهیم، اما در عین حال نمی‌گذاریم کشور ما مورد تجاوز قرار بگیرد».

جدال لفظی مقامات ایران و آمریکا در پی سرنگونی یک پهپاد آمریکایی توسط سپاه پاسداران در ۳۰ خرداد ماه بالا گرفته است.

دونالد ترامپ در واکنش به ساقط شدن این پهپاد، در روز ۳۱ خرداد اعلام کرد که قرار بوده ارتش این کشور حملات محدودی علیه پایگاه‌های نظامی ایران انجام دهد، ولی به دلیل عدم تناسب و احتمال کشته شدن «۱۵۰ نفر» در طرف ایرانی، این حمله را متوقف کرده است.

وی روز گذشته نیز در توئیتی هشدار داد که حمله مجدد ایران با پاسخ سهمگین آمریکا روبه‌رو خواهد شد‎.

مقام سپاه: سخن از سایه جنگ، ساخته و پرداخته غرب است

امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران

امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران، بامداد امروز در ایلام گفت که «باید آمریکایی‌ها متوجه رفتار خود باشند و قرار نیست که کشورها همواره از آنها تبعیت کنند.»

به گزارش خبرگزاری ایسنا، او «طرح مباحثی همچون جنگ نظامی و سایه جنگ» را «ساخته و پرداخته غرب» عنوان کرد و گفت: «به‌رغم طرح این موضوعات اراده‌ای در دشمن وجود ندارد و امروز نیز این قضیه بر همگان ثابت شده‌است.»

این سخنان امیرعلی حاجی‌زاده یک روز پس از آن بیان می‌شود که رئیس جمهوری آمریکا هشدار داد که حمله مجدد ایران با پاسخ سهمگین آمریکا روبه‌رو خواهد شد‎.

دونالد ترامپ در هشداری شدیداللحن به مقامات ایران گفت که هر حمله‌ای به نیروهای آمریکایی و هر آن‌چه به آمریکا ربط پیدا می‌کند به بهای نابودی کامل برخی بخش‌ها و مواضع ایران تمام خواهد شد.

اما امیرعلی حاجی‌زاده با بیان این‌که به باور او «آمریکا و هیچ کشور دیگری جسارت تجاوز به خاک ایران را ندارد»، گفت: «آمریکایی‌ها باید متوجه رفتارهای خود باشند.»

«رایزنی» روحانی با وزیر کشور درباره درگیری پلیس با دختر جوان

علی ربیعی، سخنگوی دولت

سخنگوی دولت امروز، چهارشنبه ۵ تیرماه، درباره برخورد خشونت‌آمیز مأموران نیروی انتظامی با یک دختر جوان در بوستان پلیس تهرانپارس گفت: «اطلاع دارم که رئیس‌جمهور با وزیر کشور در این زمینه صحبت کردند».

برخی منابع سن این دختر را «۱۵ سال» ذکر کرده‌اند و مقام‌های انتظامی می‌گویند که دلیل این برخورد «کشف حجاب، هنجارشکنی و درگیری با مأمور» بوده است.

علی ربیعی، سخنگوی دولت، پس از جلسه امروز هیئت دولت با بیان این‌که «این موضوع نیازمند رسیدگی قضائی است»، گفت: «اساساً نمی‌دانیم چه اتفاقی افتاده است ولی نوع واکنش مأموران قانون با جرم - اگر برفرض جرمی صورت گرفته - قطعاً قابل قبول نبوده است».

وی همچنین افزود: «مطمئن هستیم، [حسن روحانی،] رئیس شورای امنیت کشور، هم در این زمینه تذکر لازم را داده است».

سخنگوی دولت با بیان این‌که «فرمانده نیروهای انتظامی هم از این نوع برخورد راضی نبوده»، گفت: «اجازه بدهید موضوع به یک جامعیتی برسد تا نتیجه آن را اعلام کنیم».

در پی انتشار فیلم درگیری چند مأمور پلیس با دختر جوان در تهرانپارس و مقاومت او در برابر بازداشت شدن و طرح انتقادات گسترده به نحوه برخورد صورت‌گرفته، فرمانده انتظامی پلیس تهران بزرگ روز گذشته اعلام کرد که «دو مأمور انتظامی این پارک عزل شدند».

پس از آن خبرگزاری ایسنا به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ اعلام کرد که «دستور حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران، در مورد رخدادهای بوستان پلیس متوقف شده‌ است».

بنا به اطلاعیه مرکز اطلاع‌رسانی پلیس تهران: «به دنبال بررسی‌های اولیه توسط بازرسی فاتب (فرماندهی انتظامی تهران بزرگ)، سردار حسین رحیمی دستور قبلی خود مبنی بر بازداشت و عزل دو مأمور را متوقف و اجرا یا تعلیق آن را منوط به پایان تحقیقات کرد».

نامه بیش از ۱۰۰ نفر از دانشگاهیان ایران به رئیس قوه قضائیه برای آزادی زندانیان محیط زیستی

شماری از فعالان محیط زیست از زمستان ۱۳۹۶ در «بازداشت موقت» به سر می‌برند.

بیش از یکصد نفر از استادان دانشگاه‌ها و اعضای جامعه علمی ایران در نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه از او خواستند با ورود به پرونده فعالان محیط زیستی، این پرونده مفتوح را به سرانجام خوش برساند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، امضاکنندگان این نامه همچنین با اشاره به گذشت ۵۰۰ روز از بازداشت موقت این افراد تأکید کرده‌اند که ادامه بازداشت فعالان محیط زیست «موجب گسترش ناامیدی در بین جوانان و تشکل‌های غیردولتی محیط زیستی شده است.»

استادان دانشگاه در نامه خود خطاب به ابراهیم رئیسی چنین آورده‌اند: «اختلاف‌نظر میان دو نهاد اطلاعاتی کشور در توصیف عنوان مجرمانه متهمان مزبور که یکی متهمان را جاسوس می‌داند و دیگری که مرجع تخصصی تشخیص جاسوسی در کشور است، آن‌ها را جاسوس نمی‌داند و معتقد است جرمی اتفاق نیفتاده و این اعمال را مجرمانه توصیف نمی‌کند، بلکه بخشی از فرآیند رایج تحقیقات محیط زیستی است، باعث سردرگمی و اطاله دادرسی شده است».

امضاکنندگان نامه همچنین از «وضعیت نامعلوم بازداشت‌شدگان» انتقاد کرده و به «تخصص و توانمندی» شماری از آنان همچون طاهر قدیریان، امیرحسین خالقی و هومن جوکار اشاره کرده‌اند.

استادان دانشگاه و اعضای جامعه علمی کشور در پایان نامه خود خطاب به رئیس قوه قضائیه آورده‌اند: «درخواست داریم با ورود به جزئیات حقوقی موضوع، این پرونده مفتوح را به سرانجام خوش برسانید».

در زمستان سال ۹۶ شماری از فعالان محیط زیست بازداشت شدند. چندی بعد مقامات زندان اعلام کردند کاووس سیدامامی که یکی از بازداشت‌شدگان بود در زندان خودکشی کرده است. با ادامه‌دار شدن بازداشت فعالان محیط زیستی، قوه قضائیه اعلام کرد که اتهام بازداشت‌شدگان جاسوسی است.

هم‌زمان با این بازداشت‌ها، اعتراضات بسیاری نسبت به این اقدام صورت گرفت. حتی چند ماه بعد از این بازداشت‌ها، محمود علوی، وزیر اطلاعات، و عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، اعلام کردند که بازداشت‌شدگان فعالیت جاسوسی نداشته‌اند و باید آزاد شوند.

نزدیک به یک سال و نیم از بازداشت فعالان محیط زیست می‌گذرد و تکلیف پرونده آنان همچنان نامشخص مانده است.

رئیس پلیس تهران دستور خود علیه ماموران برخوردکننده با شهروند زن را متوقف کرد

حسین رحیمی

خبرگزاری ایسنا به نقل از مرکز اطلاع رسانی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ می‌گوید، دستور حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران، در مورد رخدادهای بوستان پلیس متوقف شده‌است.

آن‌طور که مرکز اطلاع رسانی پلیس تهران می‌گوید خود رئیس پلیس این دستور را متوقف کرده‌است: «به دنبال بررسی‌های اولیه توسط بازرسی فاتب (فرماندهی انتظامی تهران بزرگ)، سردار حسین رحیمی دستور قبلی خود مبنی بر بازداشت و عزل دو مأمور را متوقف و اجرا یا تعلیق آن را منوط به پایان تحقیقات کرد».

بنا بر گزارش‌ها در جریان اعزام نیروهای پلیس ایران برای «ارشاد» گروهی از شهروندان جوان در پارک پلیس، دست‌کم دو مامور با یک شهروند زن «برخورد» کرده‌اند.

در ویدئویی که از این حادثه در شبکه‌های مجازی دست‌به‌دست شده، ماموران پلیس در حال کتک زدن یک زن دیده می‌شوند در حالی که این شهروند در حال مقاومت در برابر بازداشت خود است.

انتشار گسترده این فیلم بازتاب‌های گسترده‌ای را نیز همراه داشت.

فرماندهی انتظامی تهران در عین حال که از اقدام ماموران در روند «ارشاد» شهروندان دفاع کرده، اما روز گذشته اعلام کرده بود «دو مأمور ما نیز به دلیل برخورد نامناسب با بانوان در این پارک از مسئولیت خود عزل شدند».

هر سال با فرا رسیدن فصل تابستان و افزایش قابل توجه دما در نقاط مختلف کشور، برخوردهای نیروهای پلیس و دیگر ماموران با آن‌چه «بدحجابی»، «بی‌حجابی»، «رفتارهای خلاف شان»، «رفتارهای خلاف شرع» یا «رفتارهای خلاف عفت عمومی» توصیف می‌شود، افزایش می‌یابد.

این برخوردها می‌تواند در کرانه دریا، در مناطق سبز، کوه‌ها یا پارک‌ها رخ دهد و موارد مختلفی مانند شنا، آب‌بازی و دیگر مسائل را در بر می‌گیرد.

عربستان سعودی می‌گوید یک پهپاد انفجاری حوثی‌ها را سرنگون کرده‌است

یمن و عربستان روی نقشه

عربستان سعودی می‌گوید یک هواپیمای بدون سرنشین شبه‌نظامیان حوثی که با هدف حمله به عربستان فرستاده شده بود را سرنگون کرده‌است.

ترکی مالکی، سخنگوی ائتلاف به رهبری ریاض در نبرد علیه حوثی‌ها در یمن، گفته این پهپاد شب سه‌شنبه نزدیک شهر «خمیس مشیط»، واقع در جنوب غرب آن کشور، سرنگون شده‌است.

شبکه المسیره، وابسته به حوثی‌ها، گفته است پهپادهای انفجاری شبه‌نظامیان فرودگاه‌ها ابها و جیزان را هدف قرار داده‌اند.

مالکی می‌گوید شبه‌نظامیان حوثی، غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهند. این اتهام پیشتر نیز علیه شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در یمن مطرح شده‌است.

ائتلاف به رهبری عربستان خود با انتقادهای گسترده‌ای در مورد حملات مرگبار علیه غیرنظامیان در یمن روبه‌رو است.

دو روز پیش از این حمله، در دوم تیر ماه، در حالی که مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا برای «تشکیل ائتلاف» علیه ایران، راهی عربستان و امارات شده بود ریاض اعلام کرد حمله شبه‌نظامیان حوثی یمن به فرودگاه ابها یک کشته و ۲۱ زخمی برجای گذاشته‌است.

در آن زمان نیز المسیره گفته بود شبه‌نظامیان حملاتی به فرودگاه‌های ابها و جیزان انجام داده‌اند.

حملات پهپادی و حتی موشکی حوثی‌ها به عربستان در هفته‌های اخیر به‌طور مشخصی افزایش یافته‌است. در همین زمان تنش‌ها بین ایران از یک سو، آمریکا و نیز شماری از متحدان منطقه‌ای آن از سوی دیگر، افزایش قابل‌توجهی پیدا کرده‌است.

در ۲۲ خرداد حوثی‌ها با موشک کروز فرودگاه بین‌المللی ابها را هدف قرار دادند که ۲۶ زخمی برجای گذاشت.

در ۲۴ خرداد این گروه با پهپاد، به ابها حمله کرد و دو روز بعد از آن نیز بار دیگر خبرهایی از حملات پهپادی به این شهر و نیز فرودگاه جیزان منتشر شد.

در ۲۸ خرداد نیز ائتلاف به رهبری ریاض اعلام کرد دو پهپاد انفجاری را در خاک یمن و در خاک عربستان، رهگیری کرده‌است.

سازمان ملل: استفاده از مواد افیونی به‌مراتب بیشتر از برآوردهای پیشین است

سازمان ملل می‌گوید خشکسالی گسترده در افغانستان، بزرگ‌ترین تولیدکننده تریاک، سبب شده تا تولید این کشور در سال ۲۰۱۸ کاهش پیدا کند

دفتر امور مواد مخدر و جرایم ملل متحد در گزارش تازه‌ای می‌گوید شمار مصرف‌کنندگان مواد افیونی و مشتقات تریاک ۵۶ درصد بیشتر از برآوردهای پیشین است.

در گزارش سالیانه دفتر امور مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد، چهارم تیر ماه، شمار مصرف‌کنندگان تریاک و مشتقات آن دست‌کم ۵۳ میلیون نفر برآورد شده‌است.

گزارش تازه پس از نظرسنجی‌ها و برآوردهای این نهاد در کشورهای پرجمعیتی مانند هند و نیجریه منتشر شده‌است.

مواد افیونی (اپیوئید) ترکیب‌های شیمیایی طبیعی و صنعتی هستند که عملکرد آن‌ها شبیه انتقال‌دهنده‌های عصبی ضد درد، یا اندروفین‌ها، است. تریاک و مشتقات آن یا هروئین از جمله این مواد هستند.

دفتر امور مواد مخدر و جرایم ملل متحد در گزارش تازه خود افزوده است که تولید کوکائین نیز ۲۵ درصد افزایش یافته و به رقم بی‌سابقه ۱۹۷۶ تن در سال ۲۰۱۷ رسیده‌است. این نهاد دلیل افزایش تولید این مخدر را افزایش کاشت برگ کوکا در کلمبیا می‌داند.

سازمان ملل می‌گوید خشکسالی گسترده در افغانستان، بزرگ‌ترین تولیدکننده تریاک، سبب شده تا تولید این کشور در سال ۲۰۱۸ تا ۲۵ درصد کاهش پیدا کند. در سال ۲۰۱۸ در افغانستان نزدیک به ۷۸۰۰ تن تریاک تولید شده‌است.

عربستان سعودی: رهبر شاخه «حکومت اسلامی» در يمن دستگير شد

یمن عکس از آرشیو

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی روز سه شنبه چهارم تير گفت واحدهای نيروی مخصوص اين کشور رهبر شاخه يمن گروه «حکومت اسلامی» را دستگير کرده اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی در بیانیه ای که توسط خبرگزاری دولتی عربستان منتشر شد گفت رهبر شاخه يمنی گروه «خلافت اسلامی» به نام ابو اسامه المهاجر و چند عضو ديگر اين گروه از جمله مسئول مالی آن روز سوم ژوئن در جريان يورش نيروهای سعودی و يمنی به يک خانه دستگير شده اند.

در اين بيانيه گفته می شود که در جريان اين عمليات که ده دقيقه طول کشيد تعدادی اسلحه، مقداری مهمات و وسايل ارتباطی کشف و ضبط شده است. در اين عمليات غير نظاميان، از جمله سه زن و سه کودک که در اين خانه بودند آسيبی نديده اند.

اين بيانيه می افزايد:«اين عمليات يک ضربه بزرگ به گروه تروریستی داعش (خلافت اسلامی) به خصوص در يمن تلقی می شود.»

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی و با مشارکت فعال امارات متحده عربی از بهار ۲۰۱۵ در حمايت از دولت يمن و برای مبارزه با شورشيان حوثی که از حمايت ايران برخوردار هستند وارد جنگ يمن شد.

اين ائتلاف درعين حال با گروههای اسلامگرای تندرو نظير شاخه القاعده در یمن می جنگد. آمريكا نيز در سالهای اخير با پهپاد به مواضع و مخفيگاه های اين گروه در يمن حمله کرده است.

گروه موسوم به خلافت اسلامی (داعش) که در آغاز شاخه ای از القاعده بود در سال ۲۰۱۴ حدود يک سوم از خاک عراق و سوريه را به تصرف درآورد ولی در سالهای اخير تمام اين مناطق را از دست داده است. اين گروه در کشورهای ديگر از جمله يمن، افغانستان و مناطقی از آفريقا شاخه های فعالی دارد.

مقام وزارت اطلاعات گزارش‌ها درباره جاسوس در وزارت نفت را تکذیب کرد

یک مقام وزارت اطلاعات ایران در گفت‌وگویی با خبرگزاری تسنیم اظهارات برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی مبنی بر نفوذ یک زن جاسوس در رده‌های بالای وزارت نفت را تکذیب کرد.

خبرگزاری یادشده به نام و جایگاه منبع خبری خود اشاره نکرده و تنها از قول او نوشته که «محتوای پرونده‌های امنیتی صرفا در اختیار مراجع ذی صلاح قضایی می‌گیرد».

ماجرا به اظهارات حسینعلی حاجی دلیگانی و ابوالفضل ترابی، دو نماینده مجلس شورای اسلامی و از منتقدان بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، بازمی‌گردد که عنوان کرده بودند «نهادهای امنیتی» به تازگی «یک باند نفوذی» در وزارت نفت را بازداشت کرده‌اند.

به گفته آنها، یک زن در راس این باند بوده و موفق به «نفوذ» بین ۱۶ نفر از مدیران مهم و تاثیرگذار وزارت نفت شده است.

اما منبع گزارش خبرگزاری تسنیم این اظهارات را «بی‌اعتبار» توصیف کرده است.

علینقی عالیخانی اولین وزیر اقتصاد ایران درگذشت

علینقی عالیخانی بعد از انقلاب ساکن آمریکا شد.

علینقی عالیخانی که در دهه ۴۰ خورشیدی به مدت هفت سال در کابینه‌های اسدالله علم، حسن‌علی منصور و امیرعباس هویدا وزیر اقتصاد بود، در سن ۹۰ سالگی درگذشت.

وی که دانش‌آموخته فرانسه بود، دو سال ریاست دانشگاه تهران را نیز در پرونده خود دارد و بعد از انقلاب ساکن آمریکا شد.

عالیخانی همچنین نویسنده و ویراستار برخی کتابهای تاریخی از جمله «خاطرات علم» است.

وی در سال ۱۳۴۱ بعنوان وزیر اقتصاد وارد دولت شد و تا سال ۱۳۴۸ با همین سمت سکان اقتصاد کشور را در دست داشت و سپس از کابینه دولت کناره گرفت و رئیس دانشگاه تهران شد و بعد از سال ۱۳۵۰ وارد عرصه فعالیتهای بخش خصوصی و مشاوره برای شرکتهای بین‌المللی شد.

دوران وزارت وی با افزایش چشمگیر تولید و درآمدهای نفت ایران و رشد تولید ناخالص داخلی همراه بود.

در سال ۱۳۴۱ و در اوج رکود اقتصادی کشور، محمدرضا شاه پهلوی دستور داد وزارت بازرگانی و «صنایع و معادن» ادغام شوند و وزارت اقتصاد شکل بگیرد. بدین ترتیب با راه‌اندازی وزارت اقتصاد، عالیخانی سکان این نهاد تازه‌تاسیس را در دست گرفت.

انتقاد خبرگزاری دولتی ایرنا از انتقال یک مقام از قوه قضاییه به مجمع تشخیص

صادق لاریجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام

خبرگزاری ایرنا گزارش داده که یکی از مسئولان قضایی که «فساد آشکار» داشته، در حال حاضر در مجمع تشخیص مصلحت نظام در کنار صادق لاریجانی مشغول به فعالیت است.

نام این مسئول قضایی، اکبر طبری اعلام شده است. اکبر طبری در دوران ریاست صادق لاریجانی بر قوه قضاییه به عنوان معاون اجرایی مشغول به فعالیت بود. ابراهیم رئيسی، یک هفته پس از انتصابش به عنوان رئیس قوه قضاییه، در نخستین تغییر مدیریتی در این نهاد، ۲۹ اسفند ۱۳۹۷، اکبر طبری را از معاونت اجرایی قوه قضاییه برکنار و یوسف باقری را به عنوان سرپرست این معاونت منصوب کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، علیرضا زاکانی، نماینده پیشین مجلس ایران از اکبر طبری به عنوان فردی نام برده که «بیچاره کننده دو رئیس قوه قضائیه» و «مایه بدنامی» و «زد و بند» بوده است.

اکبر طبری در دوران ریاست هاشمی‌شاهرودی بر قوه قضاییه نیز مدیر کل امور مالی این قوه بوده است.

علیرضا زاکانی چهارم خرداد در گفتگو با خبرگزاری فارس خواستار محاکمه این مسئول شده بود.

مقام‌های قضایی ایران تاکنون اظهارنظری درباره این اتهامات و درخواست‌ها نکرده‌اند.

انتقال ۲۵ پادگان به خارج از شهرها با دستور خامنه‌ای

پادگان قلعه مرغی، مشهورترین پادگانی است که در سال‌های اخبر منتقل شده و مکان سابق به یک بوستان شهری تبدیل شده است.

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی خبر داده که با دستور رهبر جمهوری اسلامی، ۲۵ پادگان از شهرهای ایران خارج می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، این پادگان‌ها در خارج از شهرها، زمین معوض دریافت می‌کنند و زمین فعلی آنها به ساخت و ساز اختصاص پیدا می‌کند.

«قانون فروش و انتقال پادگان‌ها و سایر اماکن نیروهای مسلح به خارج از حریم شهرها» در آبان ماه سال ۱۳۸۸ به تصویب مجلس رسیده است ولی در ده سال گذشته، اجرای آن به‌ویژه در تهران با مشکلات متعددی مواجه بوده است.

در طول ده سال گذشته، ۱۹ پادگان از شهرهای بزرگ خارج شده‌اند که ارزش اراضی آنها در سال ۱۳۹۷، ده هزار میلیارد تومان برآورد شده بود.

عمده پادگان‌های جابجا شده متعلق به ارتش جمهوری اسلامی هستند.

خودسوزی «اعتراضی» در وزارت ارتباطات

ظهر سه شنبه، ۴ خرداد، فردی با ورود به ساختمان مرکزی وزارت ارتباطات اقدام به خودسوزی کرد.

به گزارش رسانه‌های ایران، این فرد پس از ورود به ساختمان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در خیابان شریعتی تهران، با ریختن بنزین روی خود، اقدام به خودکشی کرد.

ساعتی پیش وزارت ارتباطات درباره جزئیات این حادثه توضیحاتی را منتشر کرد.

روابط عمومی وزارت ارتباطات با تأیید خبر اقدام به خودسوزی اعلام کرد: پیمانکار یکی از شرکت‌های طرف قرارداد با حوزه ICT در پی عدم وصول مطالباتش از شرکت مذکور به همراه گالن بنزین به ساختمان مرکزی وزارتخانه ارتباطات مراجعه و ضمن فحاشی و تخریب میز شیشه ای و مبلمان اداری ورودی وزارتخانه و پاشیدن بنزین به خودش و محیط پیرامون، قصد خودسوزی داشت.

در توضیحات روابط عمومی وزارت ارتباطات همچنین آمده است که کارکنان حراست و یگان انتظامی به محض مشتعل شدن بخشی از لباس وی آتش را خاموش کرده‌اند و فرد مذکور را بازداشت و به مراجع انتظامی تحویل داده‌اند.

بازار اینترنت ایران در سال‌های اخیر دچار تغییرات گسترده‌ای شده که در نتیجه آن شرکت‌های خصوصی عرضه‌کننده اینترنت ثابت در رقابت با اپراتورهای تلفن‌ همراه دچار مشکلات مضاعفی شده‌اند.

طی ماه‌های اخیر شاهد کنار رفتن سرمایه‌گذاران اصلی این شرکت‌ها و واگذاری شرکت‌هایی هستیم که سال‌ها در این عرصه صاحب‌نام بوده‌اند و حالا شاهد هستیم برخی بازیگران باقی مانده از عدم تناسب هزینه‌ها و تعرفه‌های تعیین شده از سوی دولت گلایه دارند و آن را مانعی برای حیات این شرکت‌ها می‌دانند.

از سوی دیگر کاربران هم از آذرماه سال گذشته و بعد از تغییر بزرگی که با هدف ارائه سرویس‌های حجمی منصفانه اجرا شد به تدریج مدل مصرف خود را به سمت استفاده بیشتر از اینترنت موبایل بردند. اپراتورهای موبایل در مقایسه با شرکت‌های اینترنتی از مدل‌های تعرفه‌گذاری آزادانه‌تری برای بسته‌های اینترنتی برخوردار بودند و همین باعث شد که هزینه مصرف اینترنت موبایل شهروندان نسبت به زمانی که از اینترنت ثابت استفاده می‌کردند بسیار بیشتر شود.

روسیه: ایران پهپاد آمریکایی را در حریم هوایی خود هدف قرار داد

نیکلای پاتروشف می‌گوید که ایران شریک منطقه‌ای ما بوده و خواهد بود.

روسیه مدعی شده که ایران پهپاد آمریکایی را در حریم هوایی خود مورد هدف قرار داده است.

نیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت روسیه، روز سه‌شنبه گفت: «اطلاعات من از وزارت دفاع روسیه حاکی است که پهپاد آمریکایی در حریم هوایی ایران بوده است. ما شواهد دیگری (خلاف این) نداریم».

وی بعد از دیدار سه جانبه با جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید و مئیر بن‌شبت همتای اسرائیلی‌اش به خبرگزاری تاس گفت هنوز درباره موضوع هدف قرار گرفتن پهپاد آمریکایی با مقامات ایران مذاکره نکرده است.

ایران روز ۳۰ خرداد اعلام کرد که یک پهپاد پیشرفته آمریکایی را در «محدوده هوایی» خود هدف قرار داده است، اقدامی که به گفته ترامپ، باعث شد وی دستور حمله محدود به ایران را صادر کند اما در آخرین لحظات از انجام منصرف شد.

آمریکا گفته که این پهپاد در حریم هوایی بین‌المللی بوده و ایران بی‌دلیل به آن حمله کرده است.

پاتروشف در ادامه گفت ایران شریک منطقه‌ای ما بوده و خواهد بود. «هر تلاشی برای تهدید جلوه دادن ایران، خصوصا قرار دادن این کشور در ردیف گروه‌های تروریستی مانند داعش و دیگران برای ما غیر قابل قبول است».

آمریکا روز دوشنبه علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی را همراه با منصوبان و هشت فرمانده سپاه پاسداران تحریم کرد.

روسیه در مورد اتهامات وارده به ایران برای حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان و آب‌های امارات نیز گفته بود که نباید این حملات را سریع به ایران نسبت داد و دستاویزی برای فشار مضاعف به ایران کرد.

دو مأمور انتظامی بوستان پلیس «از مسئولیت خود عزل شدند»

فرمانده انتظامی پلیس تهران بزرگ با اشاره به موضوع برخورد عوامل ناجا با یک زن در بوستان پلیس منطقه تهرانپارس اعلام کرد که «دو مامور انتظامی این پارک عزل شدند».

به گزارش خبرگزاری ایرنا، حسین رحیمی روز سه‌شنبه گفت: «مأموران برای ارشاد این افراد به آن محل رفته بودند که با برخورد سخت این افراد مواجه شدند».

در ویدئویی که از این حادثه در شبکه‌های مجازی منتشر شده، چند مأمور پلیس در حال ضرب‌وشتم یک زن و مقاومت وی در برابر بازداشت شدن دیده می‌شوند.

فرمانده انتظامی تهران با ادعای اینکه این افراد در بوستان «حالت عادی نداشتند و خانم‌ها نیز کشف حجاب کرده بودند» گفت: «پلیس این چند نفر را بازداشت کرده است».

وی همچنین افزود: «دو مأمور ما نیز به دلیل برخورد نامناسب با بانوان در این پارک از مسئولیت خود عزل شدند».

در پی انتشار فیلم این درگیری و طرح انتقادات گسترده به نحوه برخورد صورت‌گرفته، پلیس تهران روز دوشنبه با انتشار اطلاعیه‌ای تأکید کرد که برخورد با جرایمی که «موجب جریحه‌دار شدن عفت عمومی جامعه» می‌شود از وظایف پلیس است.

در این اطلاعیه همچنین آمده بود: «چنانچه مأمور پلیس مرتکب خطایی خارج از چهارچوب مقررات شده باشد با وی برخورد و نتیجه متعاقباً اعلام خواهد شد».

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، امروز با بیان اینکه دخالت در زندگی مردم در هر جایی «غیربهداشتی» است، گفت: «زیاد هم در زندگی خصوصی مردم دخالت نکنیم».

هر سال، با آغاز فصل تابستان، برخورد با آنچه که مقامات قضایی و انتظامی «بدحجابی و بی‌حجابی» می‌خوانند، شدت می‌گیرد. بازداشت و جریمه نقدی از جمله مجازاتی است که شهروندان با آن مواجه‌ می‌شوند.

حسن روحانی: دخالت زیاد در زندگی خصوصی مردم غیربهداشتی است

رئیس‌جمهوری اسلامی ایران می‌گوید که «دخالت در زندگی مردم در هرجایی غیربهداشتی است».

به گزارش خبرگزاری ایرنا، حسن روحانی که در دیدار با مدیران ارشد نظام سلامت کشور سخن می‌گفت، با بیان اینکه اصلاح بهداشت نیازمند با نشاط ساختن مردم است، گفت: «زیاد هم در زندگی خصوصی مردم دخالت نکنیم. در حد ضرورت قانون در زندگی مردم دخالت کنیم».

وی همچنین افزود: «تذکر زیاد انسان را کلافه می‌کند و هرکس در تذکر حد و ظرفیتی دارد. حتی اگر از سوی پدر و مادر مطرح شود و بیش از اندازه باشد ناراحت‌کننده خواهد بود».

به‌تازگی ویدئویی از ضرب‌وشتم شدید یک زن توسط چند مأمور پلیس در شبکه‌های مجازی منتشر شد که گفته شد به‌دلیل «آب‌بازی زن» بوده است. انتشار این ویدئو واکنش گسترده کاربران فضای مجازی و برخی رسانه‌ها را در پی داشت.

پس از آن، مرکز اطلاع‌رسانی پلیس تهران بزرگ با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که دلیل برخورد پلیس «پوشش نامناسب و شوخی‌های دور از شئون اخلاقی چند دختر و پسر» بوده است که به درگیری میان مأموران با آن‌ها انجامیده است.

مرکز اطلاع‌رسانی پلیس تهران بزرگ همچنین با تأکید بر این‌که «برخورد با این‌گونه جرایم که موجب جریحه‌دار شدن عفت عمومی جامعه می‌شود از وظایف پلیس محسوب می‌شود» افزود: فیلم کامل این اتفاق که بخش‌هایی از آن در فضای مجازی منتشر شده، به دقت مورد بررسی و بازبینی قرار گرفته و چنانچه مأمور پلیس مرتکب خطایی خارج از چهارچوب مقررات شده باشد با وی برخورد و نتیجه متعاقباً اعلام خواهد شد.

با فرارسیدن فصل تابستان هر سال، مأموران نیروی انتظامی برخورد با «بی‌حجابی» را شدت می‌دهند که دستگیری و جریمه نقدی بخشی از مجازات‌هاست.

فرمانده انتظامی زابل مورد اصابت گلوله قرار گرفت

فرمانده نیروی انتظامی استان سیستان‌وبلوچستان می‌گوید که احمد ثمره ابراهیمی، فرمانده انتظامی زابل، در خلال عملیات شناسایی در داخل شهر مورد اصابت گلوله قرار گرفت و از ناحیه پهلو زخمی شد.

محمد قنبری گفت که این فرمانده پلیس پس از انتقال به بیمارستان و انجام عمل جراحی «در حال بهبودی است» و افزوده که «فرد ضارب دستگیر شده و در بازرسی منزل مسکونی‌اش، دو قبضه سلاح کلاشینکف به دست آمده است».

به گزارش پایگاه خبری پلیس، این اتفاق نیمه شب دوشنبه و هنگام «اجرای حکم دستگیری فردی شرور و سابقه‌دار» رخ داد که پس از «نزدیک شدن مأموران انتظامی به محل مخفیگاه، این فرد با یک قبضه سلاح گرم به سمت خودرو تیراندازی کرد که فرمانده انتظامی شهرستان زابل از ناحیه پهلو مجروح و بلافاصله به بیمارستان منتقل شد».

به‌گفته پلیس، ضارب ساعتی پس از این حادثه دستگیر و مأموران انتظامی در بازرسی از مخفیگاه او دو قبضه سلاح کلاشینکف، هشت تیغه خشاب حاوی ۲۳۴ فشنگ جنگی و مقادیر دیگری سلاح و ادوات شکاری کشف کردند.

سفیر ایران در سازمان ملل: نمی‌توان در سایه تهدیدها دور میز مذاکره نشست

مجید تخت روانچی، سفیر ایران در سازمان ملل متحد، با انتقاد از تحریم‌های آمریکا، می‌گوید «نمی‌توان در سایه تهدیدها دور میز مذاکره نشست».

دولت دونالد ترامپ که تمایل خود به مذاکره بدون پیش‌شرط با تهران را ابراز کرده، روز دوشنبه اعلام کرد علی خامنه‌ای، وزیر خارجه ایران و شماری دیگر را در فهرست تحریم قرار می‌دهد.

به گزارش ایرنا، مجید تخت روانچی، سوم تیر ماه، پیش از آغار نشست شورای امنیت ملل متحد پشت درهای بسته، به خبرنگاران گفت در شرایط کنونی گفت‌وگو شدنی نیست: «نمی‌توان در سایه تهدیدات دور میز مذاکرات نشست».

رویترز نیز از آقای تخت روانچی نقل کرده که «نمی‌توان با کسی وارد مذاکره شد که تو را تهدید و ارعاب می‌کند».

اشاره این دیپلمات دولت ایران به تحریم‌های گسترده‌ای‌ست که ایالات متحده، به‌ویژه پس از خروج دولت دونالد ترامپ از «برجام» علیه تهران اجرا کرده‌است؛ تحریم‌هایی که روز دوشنبه به آیت‌الله علی خامنه‌ای و منصوبان او کشیده شد.

آقای ترامپ گفته حاضر به انجام مذاکرات بدون پیش‌شرط با جمهوری اسلامی‌ست، قصد تغییر رژیم این کشور را ندارد و معتقد است ایران با حکومت سیاسی فعلی نیز بخت زیادی برای رشد اقتصادی و شکوفایی دارد. با این حال او تاکید کرده تحریم‌ها ادامه خواهند یافت و معتقد است تحریم‌ها اقتصاد ایران را «در هم شکسته است».

وزیر خارجه آمریکا نیز روز شنبه گفته بود تا زمانی که ایران به دیپلماسی رو نیاورد، تحریم‌ها افزایش خواهند یافت.

رهبر جمهوری اسلامی که اکنون در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته، مذاکره با دولت دونالد ترامپ را رد کرده‌است. او می‌گوید ایالات متحده به‌دلیل خروج از توافقی که دولت قبلی آن امضا کرده بود و اعمال تحریم‌ها «صادق» نیست و نمی‌توان با آن گفت‌وگو کرد.

از سوی دیگر مایک پومپئو بیت رهبر جمهوری اسلامی را متهم کرده که با «تحمیل هزینه روی دوش مردم ایران خودش را غنی کرده است».

تنش‌ها میان ایران و آمریکا، در غرب آسیا طی هفته‌های اخیر شدت گرفته و با افزایش ظرفیت و نیروهای نظامی ایالات متحده در خاورمیانه، حملات به نفتکش‌ها و اخیرا سرنگون شدن پهپاد آمریکایی، گمانه‌زنی‌های زیادی از وقوع یک درگیری نظامی مطرح شده‌است. رهبران آمریکا و جمهوری اسلامی اما گفته‌اند آغازگر جنگی نخواهند بود.

بیشتر

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG