لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ تهران ۰۰:۲۲

خبرخوان

اسماعیل بخشی:‌ حرف‌هایم را نشنیده‌اند، به مردم دروغ نگویید

اسماعیل بخشی فعال کارگری

اسماعیل بخشی، از نمایندگان کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه، می‌گویدگروه‌های تشکیل شده از سوی دولت، مجلس و قوه قضاییه در ارتباط با موضوع شکنجه‌اش در زمان بازداشت در وزارت اطلاعات، تا چهارشنبه شب با او گفت‌وگو نکرده و حرف‌های او را نشنیده‌اند.

بخشی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «حرفی ندارم و فقط می‌گویم به مردم دروغ نگویید».

پیش از این، شماری از مقام‌ها، موضوع شکنجه اسماعیل بخشی را با استناد به آنچه بررسی هیئت‌های‌ تحقیق یا رسیدگی نامیده‌اند، تکذیب کرده‌اند.

این فعال کارگری پنجشنبه هفته گذشته عنوان کرد که در دوره ۲۵ روز بازداشتش در بازداشتگاه اداره اطلاعات شکنجه جسمی و روحی شده است.

انعکاس گسترده این موضوع در شبکه‌های اجتماعی که تاکنون ادامه داشته، واکنش مقام‌های دولتی و قوه قضاییه را به همراه داشته است.

در این ارتباط، رئیس جمهور و رئیس قوه قضاییه دستور رسیدگی و تحقیق درا ین مورد را صادر کردند که تاکنون نتیجه آن اعلام نشده است.

همچنین نشستی در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در روز سه‌شنبه تشکیل شد که محمود علوی، وزیر اطلاعات،‌ در آن شکنجه آقای بخشی را رد کرد.

این در شرایطی بود که اسماعیل بخشی که از وی برای شرکت در مناظره تلویزیونی دعوت کرده، در آن جلسه حضور نداشت.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

یک شهروند آمریکایی در انفجار بیروت کشته شده است

در انفجار عظیم در بندر بیروت ده‌ها نفر کشته و هزاران نفر نیز زخمی شده‌اند

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت، در انفجار بزرگ در بیروت پایتخت لبنان، دست‌کم یک شهروند آمریکایی آمریکایی کشته است.

به گزارش سی ان ان، این سخنگو وزارت امور خارجه ایالات متحده تاکید کرده است، تعدادی از شهروندان آمریکایی در این انفجار زخمی شده اند، اما تمامی اعضا و کارکنان سفارت این کشور در لبنان سالم هستند.

این سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده همچنین از همکاری با مقامات لبنان جهت مشخص شدن تلفات احتمالی دیگر شهروندان آمریکایی در بیروت خبر داده است.

در انفجار عظیمی که روز سه‌شنبه، ۱۴ مرداد، در بندر بیروت رخ داد دست کم ۱۳۵ نفر کشته شده و بیش از ۵۰۰۰ نفر نیز زخمی شده‌اند اما گزارش‌ها حاکی است که همچنان صدها نفر در محدوده انفجار مفقودالاثر هستند.

دادستانی خراسان رضوی: ما دوچرخه‌سواری زنان را ممنوع نکرده‌ایم

رئيس هیئت دوچرخه‌سواری استان خراسان رضوی ۱۴ مرداد ماه از ممنوع شدن دوچرخه‌سواری زنان در مکان‌های عمومی خبر داده بود.

دادستان عمومى و انقلاب مرکز استان خراسان رضوى صدور دستور قضایی به منظور ممنوعیت استفاده بانوان از دوچرخه در شهر مشهد مقدس را تکذیب کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم در پى انتشار «مطالبى در فضاى مجازى مبنى بر ممنوعیت استفاده بانوان از دوچرخه» در مشهد با دستور قضایى، محمدحسین درودى، دادستان عمومى و انقلاب مرکز استان خراسان رضوى ‌ضمن تکذیب این موضوع گفته است «دادسراى عمومى و انقلاب مرکز استان خراسان رضوى هیچ گونه دستور قضایى در این زمینه صادر نکرده است».

اظهارات وی در حالی است که مهدی روزبهانه، رئيس هیئت دوچرخه‌سواری استان خراسان رضوی ۱۴ مرداد ماه از ممنوع شدن دوچرخه‌سواری زنان در مکان‌های عمومی خبر داده بود.

اواخر خرداد امسال که ممنوعیت دوچرخه‌سواری زنان در شهرستان طرقبه شاندیز در این استان ممنوع اعلام شد، هادی سبحانی، دادستان این شهر گفت این ممنوعیت بر اساس «مصوبه ستاد امر به معروف و نهی از منکر» اعمال شده است.

احمد علم‌الهدی،‌ امام جمعه مشهد، نیز اول تیرماه امسال ضمن مخالفت با دوچرخه‌سواری زنان در مکان‌های عمومی گفته بود که باید زنان در مکان‌هایی «دور از نگاه مردها» دوچرخه‌سواری کنند.

او تاکید کرده بود که اگر زنان در مکان‌های عمومی مثل دانشگاه دوچرخه‌سواری کنند، آتش «غرایز جنسی جوانان» را شعله‌ور می‌کنند و دانشگاه «کانون فساد» می‌شود.

بحث دوچرخه‌سواری زنان بیش از ۲۰ سال است در فضای عمومی و رسانه‌های ایران مطرح است و به دلیل مخالفت‌های سرسختانه نهادهای مذهبی و حکومتی،‌ همواره با حاشیه و جنجال همراه بوده است.

اوکراین: ایران باید درباره ساقط کردن هواپیما گزارش «کامل» ارائه کند

ایران پس از سه روز پنهانکاری، نهایتا اعلام کرد که پرواز ۷۵۲ با موشک‌های پدافندی سپاه سقوط کرده است.

وزارت خارجه اوکراین با انتشار گزارشی از گفتگوی تلفنی وزیر خارجه این کشور با همتای ایرانی خود محمدجواد ظریف خبر داده است.

طبق این گزارش، در این تماس تلفنی تاکید شده است ایران باید در رابطه با ساقط کردن پرواز ۷۵۲ شرکت هواپیمایی اوکراین در ۱۸ دی ماه سال گذشته گزارشی «کامل و مطابق استانداردهای بین‌المللی» ارائه دهد.

دمیترو کولِبا، وزیر خارجه اوکراین چهارشنبه ۱۵ مرداد از ظریف خواسته است در اجلاس آتی هیات ایرانی و اوکراینی، جمهوری اسلامی گزارش کاملی از چگونگی ساقط شدن هواپیما ارائه دهد و بعد از آن امکان ارزیابی و محاسبه غرامت از دولت ایران می‌تواند انجام شود.

دور قبلی مذاکرات هیات ایرانی در اوکراین از روز جمعه هفته گذشته به مدت دو روز انجام شد.

خبرگزاری تسنیم درباره گفتگوی تلفنی ظریف با همتای اوکراینی گزارش داده است در این گفتگو ظریف بر آمادگی ایران برای پرداخت غرامت به خانواده و بستگان قربانیان این حادثه تاکید کرده است.

ایران پس از سه روز پنهانکاری، نهایتا اعلام کرد که پرواز ۷۵۲ با موشکهای پدافندی سپاه سقوط کرده و شش ماه بعد از این حادثه که منجر به کشته شدن ۱۷۶ نفر از شهروندان ایران، افغانستان، بریتانیا، کانادا و اوکراین شد، نهایتا در روز ۲۷ تیرماه جعبه‌ سیاه را برای بازخوانی تحویل فرانسه داد.

ایران مدعی است ساقط شدن هواپیما به‌خاطر «وقوع خطای انسانی» اتفاق افتاده، اما اوکراین و کانادا می‌گویند این روایت را قبول ندارند و جمهوری اسلامی باید گزارش دقیق و توضیح قانع‌کننده ارائه کند.

«یک‌سوم» جمعیت افغانستان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند

بیمارستانی در ولایت لغمان

وزارت بهداشت افغانستان روز چهارشنبه، ۱۵ مرداد، با انتشار گزارشی گفت که در این کشور حدود ده میلیون نفر، یعنی یک‌سوم از کل جمعیت افغانستان، به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، احمد جواد عثمانی، وزیر بهداشت افغانستان، در یک نشست مطبوعاتی گفت که این رقم با بررسی نتایج تست پادتن ۲۵۰۰ نفر در سراسر کشور به دست آمده است.

این تست و بررسی که با کمک سازمان جهانی بهداشت انجام شده تخمین می‌زند که اکنون ۳۱.۵ درصد از جمعیت افغانستان به این ویروس مبتلا شده‌اند و بیشترین مورد مربوط به کابل است.

برآورد سازمان جهانی بهداشت و مسئولان این است که نیمی از ساکنان کابل به ویروس کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند.

ویروس کرونا از ماه فوریه با بازگشت هزاران مهاجر افغان از ایران به این کشور وارد شد.

گزارش‌ها حاکی است که یک بررسی برای تخمین شمار جان‌باختگان از ویروس کرونا در افغانستان نیز در دست انجام است.

تاکید دوباره مطهری: به علت نیاز به چین چشم خود را بر ظلم بسته‌اند

علی مطهری

علی مطهری، نماینده پیشین مجلس ایران، روز چهارشنبه به نقل از یکی از مقامات عالی وزارت خارجه ‌دلیل سکوت حکومت در برابر «جنایت‌های» دولت چین در قبال مسلمانان این کشور را «نیاز اقتصادی» عنوان کرد.

آقای مطهری در گفت‌وگو با سایت عصر ایران ضمن اشاره به «بی‌تفاوتی» حکومت ایران در قبال رفتار دولت چین با مسلمانان این کشور گفت: «چندی پیش علت سکوت ایران را از یکی از مقامات عالی وزارت امور خارجه پرسیدم. او گفت به دلیل نیاز اقتصادی مجبور به سکوت هستیم. گفتم مگر مجبورید رابطه با سایر نقاط دنیا را به این‌جا برسانید که در دامن چین بیفتید.»

این نماینده سابق درباره نقض حقوق شهروندی مسلمانان در چین از سوی دولت این کشور گفت: «دولت چین مسلمانان این کشور را به فراگیری زبان چینی و صحبت کردن و نوشتن فقط به زبان چینی و عدم استفاده از زبان قومی آن‌ها مجبور می‌کند و بنا دارد که آن‌ها را از فرهنگ اسلامی خود دور کند. بسیاری از مساجد را در سین کیانگ تخریب کرده‌اند و اجازه مراسم مذهبی را نمی‌دهند. حتی زنان آن‌ها را عقیم می‌کنند تا جمعیت آنها افزایش پیدا نکند.»


نماینده سه دوره مجلس شورای اسلامی با انتقاد به رفتار مقامات جمهوری اسلامی بیان کرد: «مسئولان به علت نیاز اقتصادی به چین، چشمان خود را بر این ظلم آشکار بسته‌اند و سکوت اختیار کرده‌اند. اگر ادعای اصولگرایی و آرمان‌گرایی داریم نباید نسبت به این گونه مسائل بی‌تفاوت باشیم.»

در چند روز گذشته دو توئیت علی مطهری درباره وضعیت مسلمانان در چین که یادآور استانداردهای دوگانه جمهوری اسلامی در قبال مسلمانان است، موجب بحث‌های گسترده‌ در میان چهره‌های سیاسی و رسانه‌ها شده است.

تعداد قربانیان کرونا در ایران به ۱۸ هزار نفر نزدیک شد

سخنگوی وزارت بهداشت ایران می‌گوید در ۲۴ ساعت گذشته ۱۸۵ نفر دیگر جان خود را بر اثر ابتلا به ویروس جدید کرونا از دست دادند.

به این ترتیب بر اساس آمار رسمی تعداد جان‌باختگان کرونا در ایران به ۱۷ هزار و ۸۰۲ نفر رسیده است.

سیما سادات لاری روز چهارشنبه، ۱۵ مرداد، در گزارش روزانه خود، همچنین از ثبت ۲۶۹۷ مورد جدید ابتلا به کووید ۱۹ در کشور خبر داد.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: «۴۱۲۹ نفر از بیماران کرونا در بخش مراقبت‌های ویژه بستری‌اند.»

او تعداد کل بیماران بهبودیافته را که از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند، ۱۷۴ هزار و ۹۳۲ نفر اعلام کرد.

بر همین اساس، تاکنون ۳۱۷ هزار و ۴۸۳ نفر در ایران به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند.

خانم لاری روز گذشته وضعیت ۱۷۰ شهرستان در کشور را قرمز اعلام کرده بود.

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، استان‌های مازندران، تهران، گلستان، خراسان شمالی، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، کرمان، سمنان، آذربایجان شرقی، مرکزی، یزد و گیلان در وضعیت قرمز قرار دارند.

او افزود در استان‌های فارس، ایلام، لرستان، هرمزگان، زنجان، قزوین، آذربایجان غربی، بوشهر، همدان، قم، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد نیز وضعیت هشدار گزارش شده است.

آمار رسمی جان‌باختگان کرونا در ایران نه تنها مورد تایید نهادهای مستقل نیست، که حتی بعضی از مقامات جمهوری اسلامی هم آن را مورد تردید قرار داده‌اند، و برخی منابع از چند برابر بودن شمار مرگ و میرها سخن گفته‌اند.

در همین حال، معاون آموزشی و پژوهشی سازمان نظام پزشکی می‌گوید از میان شش هزار نیروی سلامت در تهران که به کرونا مبتلا شده‌اند، بیش از ۱۵۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

علیرضا سلیمی در نشستی مجازی تاکید کرد که شرایط برای کادر درمان به ویژه در تهران حادتر شده و آمار ابتلا در میان نیروهای این بخش خدمت‌رسانی بسیار زیاد است.

چند روز پیش، رئیس بیمارستان سینای تهران از ابتلای یک سوم کادر پزشکی، پرستاری و خدمات این مرکز درمانی خبر داده بود.

آقای سلیمی همچنین از شهروندان خواست رعایت دستورالعمل‌هایی مانند شست‌وشوی دست و زدن ماسک را جدی بگیرند و از شرکت در مراسم عروسی و عزا خودداری کنند.

این توصیه‌ها از سوی برخی مسئولان در حالی مورد تاکید قرار می‌گیرد که نگرانی‌ها درباره شیوع بیشتر کرونا در ایام محرم، به دلیل برگزاری مراسم عزاداری عمومی، در حال افزایش است.

بانک کونلون چین هم «با ایران همکاری نمی‌کند»

علی شریعتی، عضو اتاق بازرگانی ایران، روز چهارشنبه، ۱۵ مرداد، گفت که «در دور جدید تحریم علیه ایران بانک کونلون چین با ما همکاری نمی‌کند».

او افزود که بیشترین مشکل مربوط به کالاهای اساسی است که از چین و بعضاً روسیه وارد می‌شود و «چین بابت تحریم کشتیرانی و نقل و انتقال پول بهانه آورده و همکاری نمی‌کند».

آقای شریعتی در گفت‌گو با خبرگزاری ایلنا گفت: «لیست جدید اف‌ای‌تی‌اف قطعاً مشکلات جدیدی را به وجود آورده، حتی با کشورهای همسایه و اطراف هم به مشکل برخوردیم.»

گروه ویژه اقدام مالی علیه پول‌شویی، اف‌ای‌تی‌اف، دوم اسفند پارسال اعلام کرد که ایران را به فهرست سیاه خود بازگردانده است.

این نهاد بین‌المللی با هدف مبارزه با پول‌شویی در سطح جهانی فعالیت می‌کند و اواخر مهرماه پارسال برای ششمین و آخرین بار به ایران مهلتی چهارماهه داد تا لوایح مربوط به کنوانسیون‌های پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم را تأیید کند، اما ایران از تصویب لوایح آن خودداری کرد.

مخالفان این لوایح در ایران می‌گویند که در صورت تصویب آنها، کمک‌های مالی ایران به گروه‌هایی مانند حزب‌الله لبنان با مشکل مواجه خواهد شد و ترفندهای پنهانی که اکنون برای دور زدن تحریم‌ها استفاده می‌شود، کارایی خود را از دست خواهد داد.

چند روز پیش از این، مجیدرضا حریری، رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین هم گفته بود که «هیچ بانکی حاضر به همکاری با ما نیست، چون در مظان پول‌شویی هستیم و این منهای تحریم‌های آمریکا است که باعث فشار مضاعف بر روی ما شده‌ است.»

او اضافه کرد که ایران در حال حاضر عملاً هیچ مبادله بانکی با روسیه و چین ندارد و اگر فردی با گذرنامه ایرانی در این کشورها درخواست خدمات بانکی کند، از ارائه آن خودداری می‌شود.

توفان گرمسیری «ایسایاس» دست‌کم پنج کشته بر جای گذاشت

توفان در منهتن نیویورک

توفان «ایسایاس» در حال پیشروی به سمت سواحل شرقی ایالات متحده جان دست‌کم پنج نفر را گرفت. همزمان، بیش از ۳.۷ میلیون نفر در ۱۳ ایالت آمریکا با قطعی برق مواجه هستند.

به گزارش ای‌بی‌سی نیوز، باد و باران موسمی اکنون به غرب نیوانگلند رسیده است و با پیشروی به سوی شمال شرقی ایالات متحده به تدریج از شدت آن کاسته خواهد شد.

ایسایاس در مسیر حرکت خود به سوی سواحل شرقی باعث وقوع گردباد و جاری شدن سیلاب، قطع درختان و مسدود شدن جاده‌ها در چندین ایالت آمریکا از جمله نیوجرسی، نیویورک، ویرجینیا، مریلند و پنسیلوانیا شده و خساراتی سنگین به جا گذاشته است.

به نوشته ای‌بی‌سی نیوز، در نتیجه این توفان گرمسیری تا پایان روز سه‌شنبه یک نفر در مریلند، یک نفر در کانه‌تیکت، یک تن نیز در نیویورک و دو نفر در کارولینای شمالی جان خود را از دست داده‌اند.

همچنین وقوع دست‌کم ۲۱ گردباد در مسیر کارولینای شمالی تا نیوجرسی گزارش شده که قطع دسترسی میلیون‌ها نفر به برق در ایالات مختلف آمریکا را به دنبال داشت.

بر همین اساس، سرعت این توفان در «لانگ‌بیچ آیلند» در نیوجرسی در حدود ۱۷۵ کیلومتر در ساعت ثبت شده است.

هنوز آمار دقیقی در مورد مفقودشدگان این حادثه طبیعی در دست نیست، اما پیشتر، یک شبکه تلویزیونی محلی به نقل از رئیس پلیس منطقه از ناپدید شدن چندین نفر از جمله دو کودک خبر داده بود.

انفجار «شیء صوتی» در زاهدان؛‌ چهار پلیس «آسیب دیدند»

عکسی که خبرگزاری ایسنا از «درمان سرپایی مجروحان» منتشر کرده است

خبرگزاری مهر روز چهارشنبه از وقوع یک انفجار در «مسیر گشت انتظامی در شهرستان زاهدان» خبر داد.

این خبرگزاری به نقل از روابط عمومی قرارگاه منطقه‌ای قدس نزسا، نیروی زمینی سپاه، خبر داد که دلیل انفجار یک «شی‌ء صوتی» بوده است.

در بیانیه مربوطه آمده است که در اثر این انفجار «چهار نفر از پرسنل ناجا به طور سطحی آسیب دیده‌اند و به یک دستگاه خودرو خسارت وارد شده است».

به نوشته خبرگزاری ایسنا، این انفجار در منطقه زیباشهر زاهدان رخ داده است.

انفجار بزرگ بیروت بیش از صد کشته و «۲۵۰ هزار بی‌خانمان» بر جای گذاشت

صلیب سرخ لبنان روز چهارشنبه از افزایش تعداد قربانیان انفجار بیروت،‌ پایتخت این کشور،‌ به صد نفر خبر داد.

ساعتی بعد یک رسانه محلی خبر داد که در نتیجه این انفجار ۲۵۰ هزار نفر در شهر بیروت بی‌خانمان شده‌اند.

در همین حال روزنامه گاردین به نقل از مروان عبود، فرماندار بیروت، تعداد کشته‌ها را «صدها نفر» اعلام کرد.

به دلیل حجم تخریب و آوار موجود هنوز از آمار قطعی قربانیان و بی‌خانمان‌ها اطلاعی در دست نیست.

سه‌شنبه بعدازظهر انفجاری مهیب شهر بیروت و مناطق اطراف آن را لرزاند که ده‌ها کشته و هزاران زخمی و مجروح بر جای گذاشت.

پیشتر اعلام شده بود که آمار قربانیان این حادثه بسیار بیشتر از آمار اولیه خواهد بود.

حال خبرگزاری رویترز به نقل از رئیس صلیب سرخ لبنان نوشته است که در حال حاضر تعداد قربانیان صد نفر بوده و هنوز تعداد بسیاری زیر آوار قرار دارند.‌

رسانه‌ها و مقام‌های لبنانی می‌گویند، محموله ۲۷۵۰ تن نیترات آمونیم که طی شش سال گذشته در بندر بیروت توقیف شده بود، باعث وقوع انفجار بزرگ در پایتخت لبنان شده است.

مدیر آژانس پدافند موشکی آمریکا: تهدیدهای چین، روسیه، ایران و کره شمالی افزایش یافته

بخشی از سامانه پدافندی آمریکایی «پاتریوت» در نزدیکی پایگاه هوایی شاهزاده سلطان، در شهر الخرج عربستان سعودی

مدیر آژانس پدافند موشکی آمریکا، بخشی از وزارت دفاع آن کشور، می‌گوید طی سال‌های اخیر تهدیدهای ناشی از سامانه‌های جدید موشکی روسیه، چین، کره شمالی و ایران، افزایش یافته است.

به گزارش وب‌سایت وزارت دفاع آمریکا دریاسالار جان هیل، در جریان نشست دفاع موشکی و فضایی در واشینگتن، گفته این تهدیدها نه تنها متوجه ایالات متحده که همچنین تهدیدی برای متحدان، دوستان و نیروهای آمریکایی مستقر در گوشه‌وکنار جهان است.

جان هیل می‌گوید در بازه‌ای از زمان آژانس دفاع موشکی آمریکا متمرکز بر تهدیدهای ناشی از موشک‌های بالیستیک بود؛ اما کشورهای «متخاصم» به ساخت موشک‌های کروز خیلی سریع و مانورپذیر و دیگر ادوات نظامی ابـَرصوت روی آورده‌اند و این موضوع «شرایط خیلی سختی در زمینه دفاعی به‌وجود آورده است».

او اما تاکید کرده بازنگری در سیاست‌های دفاع موشکی، به تهدیدهای جدید می‌پردازد و راه تازه‌ای برای تولید و توسعه جنگ‌افزارهای آفندی و پدافندی برای مقابله با این تهدیدها می‌گشاید.

مقام‌های ایالات متحده بارها در مورد آن‌چه «تهدیدهای» شماری از کشورها به‌ویژه روسیه، چین، ایران و کره شمالی توصیف می‌کنند، هشدار داده و در عین حال از آمادگی در برابر آن سخن گفته‌اند.

در یکی از تازه‌ترین موارد مربوط به ایران، مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، در تیر ماه طی نشست تلفنی با روزنامه‌نگاران از تعهد ایالات متحده به حفاظت از کشورهای عرب خلیج فارس در مقابل «تهدید‌های موشکی» جمهوری اسلامی خبر داد.

جمهوری اسلامی اتهام‌های پی‌درپی در مورد «تهدید» یا «دخالت» در اوضاع منطقه و کشورهای آن را رد می‌کنند و همزمان خواستار خروج نیروهای آمریکایی از خاورمیانه است. مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی در عین حال بارها از «نابودی» اسرائیل سخن گفته‌اند و از گروه‌های مختلف شبه‌نظامی در منطقه حمایت می‌کنند.

ممنوعیت دوچرخه‌سواری زنان در خراسان رضوی اجرایی شد

عکس از آرشیو

ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان خراسان رضوی ممنوعیت دوچرخه‌سواری زنان در مکان‌های عمومی را اجرایی کرد.

به گفته مهدی روزبهانه، رئيس هیئت دوچرخه‌سواری استان خراسان رضوی، این ستاد «مجوزهای مربوط» در این زمینه را گرفته است و «تصویب شد دوچرخه‌سواری بانوان در مکان‌های عمومی و در ملاء علام» ممنوع باشد.

او اشاره نکرد که کدام نهاد «مجوزهای مربوط را صادر کرده»، ولی اواخر خرداد امسال که ممنوعیت دوچرخه‌سواری زنان در شهرستان طرقبه شاندیز در این استان ممنوع اعلام شد، هادی سبحانی، دادستان این شهر گفت این ممنوعیت بر اساس «مصوبه ستاد امر به معروف و نهی از منکر» اعمال شده است.

ستاد امر به معروف و نهی از منکر یک نهاد حکومتی است که در همه شهرهای ایران شعبه دارد. در شورای مرکزی این نهاد، چهره‌هایی چون وزرای علوم، آموزش و پروش و فرهنگ ارشاد، یک عضو مجلس خبرگان، دبیر شورای عالی حوزه علمیه و رئيس سازمان صداوسیما حضور دارند.

احمد علم‌الهدی،‌ امام جمعه مشهد، نیز اول تیرماه امسال ضمن مخالفت با دوچرخه‌سواری زنان در مکان‌های عمومی گفته بود که باید زنان در مکان‌هایی «دور از نگاه مردها» دوچرخه‌سواری کنند.

او تاکید کرده بود که اگر زنان در مکان‌های عمومی مثل دانشگاه دوچرخه‌سواری کنند، آتش «غرایز جنسی جوانان» را شعله‌ور می‌کنند و دانشگاه «کانون فساد» می‌شود.

بحث دوچرخه‌سواری زنان بیش از ۲۰ سال است در فضای عمومی و رسانه‌های ایران مطرح است و به دلیل مخالفت‌های سرسختانه نهادهای مذهبی و حکومتی،‌ همواره با حاشیه و جنجال همراه بوده است.

علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران آذرماه سال ۹۶ در پاسخ به سوالی اعلام کرد دوچرخه سواری زنان در مکان‌های عمومی«جایز نیست».

رئیس جمهور بلاروس مخالفان خود را به «طراحی کشتار» متهم کرد

آلکساندر لوکاشِنکو بر صفحه تلویزیون

همزمان با آغاز رای‌گیری برای انتخابات ریاست جمهوری، رئیس جمهور بلاروس روز سه‌شنبه مخالفان خود را به طراحی یک توطئه برای به خشونت کشاندن پایتخت متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آلکساندر لوکاشنکو روز سه‌شنبه همزمان با باز شدن زودهنگام حوزه‌های رای‌گیری مخالفان خود را متهم کرده است که قصد دارند در مینسک، پایتخت، «کشتار» به راه بیندازند.

او در یک سخنرانی گفت: «جنگ آشکار و تیراندازی در کار نیست... اما تلاشی در کار است برای کشتار در مرکز مینسک.»

این اتهام یک هفته پس از آن مطرح می‌شود که مقامات پلیس بلاروس اعلام کردند که ۳۲ «مزدور نظامی روسی» را که وارد کشور شده بودند، بازداشت کرده‌اند.

بلاروس می‌گوید این افراد عضو مزدوران شرکت نظامی «واگنر» روسیه هستند و برای بی‌ثبات کردن کشور در انتخابات ۹ اوت سال جاری وارد بلاروس شده‌اند.

این ششمین بار است که آقای لوکاشنکو برای ریاست جمهوری در بلاروس خود را نامزد کرده است.

کرونا جان بیش از ۲۰۰ نفر دیگر را در ایران گرفت، ۱۷۰ شهر در وضعیت قرمز

در ادامه کشتار سه‌رقمی ویروس کرونا در ایران، در ۲۴ ساعت گذشته بار دیگر ۲۱۲ نفر جان خود را به دلیل ابتلا به این بیماری از دست دادند.

سخنگوی وزارت بهداشت روز سه‌شنبه در گزارش روزانه خود همچنین خبر داد که هم‌اکنون ۱۷۰ شهرستان در ایران در وضعیت قرمز قرار دارند.

به گفته سیما سادات لاری، در حال حاضر نزدیک به ۳۱۵ هزار نفر به بیماری کووید ۱۹ مبتلایند و شمار قربانیان آن نیز به ۱۷ هزار و ۶۱۷ نفر رسیده است.

به‌رغم افزایش هر روزه بیماران و قربانیان، بسیاری حتی از میان مقامات جمهوری اسلامی به آمار رسمی وزارت بهداشت به دیده شک می‌نگرند و معتقدند که آمار واقعی بسیار بیشتر است.

به گفته خانم لاری،‌ بیش از ۲۷۲ هزار نفر تاکنون از بیماری کووید خلاص شده‌اند، اما از سوی دیگر در حال حاضر ۴۱۳۲ نفر «در وضعیت شدید این بیماری» قرار دارند.

او ادامه داد: «باید توجه کرد که در حال حاضر ۱۷۰ شهرستان در کشور در وضعیت قرمز و ۱۰۱ شهرستان در وضعیت هشدار قرار دارند.»

واکنش تند چین به موضع دولت ترامپ در برابر اپلیکیشن تیک‌تاک

اعضای کنگره آمریکا پیش از این در مورد نحوه استفاده از اطلاعات کاربران تیک تاک از منظر امنیت ملی اظهار نگرانی کرده بودند

یک روز پس از آن که رئیس جمهور آمریکا فشار را بر اپلیکیشن چینی تیک‌تاک افزایش داد و برای فعالیت آن شرط گذاشت، چین روز سه‌شنبه این کشور را به «قلدری» متهم کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز دوشنبه ۱۳ مرداد گفت، در صورتی که اپلیکیشن تیک‌تاک تا ۱۵ سپتامبر، کمی بیش از یک ماه دیگر، بخش فعالیت‌های خود در آمریکا را نفروشد، فعالیت این شبکه در ایالات متحده ممنوع خواهد شد.

مقام‌های آمریکا در مورد فعالیت «تیک تاک» که مالکی چینی دارد در این کشور ابراز نگرانی می‌کنند و می‌گویند، این اپلیکیشن اطلاعات کاربران خود در ایالات متحده را در اختیار دولت چین قرار می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از سخنگوی وزارت خارجه چین، موضع‌گیری رئیس جمهور آمریکا «خلاف اصول اقتصاد بازار و اصول شفافیت و عدم تبعیض» است.

این مقام چینی اقدام آمریکا را «چیزی جز قلدرمآبی» ندانسته است.

وانگ وِن‌بین در ادامه دولت ترامپ را متهم کرد که «بدون ارائه مدرک... و بدون دلیل بر بعضی از شرکت‌های غیر آمریکایی فشار می‌آورد».

طبق قوانین داخلی چین، «شرکت‌ها موظف به همکاری با فعالیت‌های امنیتی هستند که توسط حزب کمونیست چین کنترل می‌شود».

همزمان با تشدید تنش‌ها در مناسبات واشینگتن و پکن، شرکت تیک‌تاک و مالک چینی آن نیز زیر ذره‌بین قرار گرفته‌اند.

بیشتر

XS
SM
MD
LG