لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۶:۰۸

خبرخوان

تابش: اسماعیل بخشی با ماموران نیروی انتظامی زد و خورد داشت

 محمدرضا تابش

محمدرضا تابش نایب رئیس فراکسیون امید می‌گوید اسماعیل بخشی فعال کارگری کشت و صنعت هفت‌تپه از سوی نیروهای اطلاعات شکنجه نشده اما با ماموران نیروهای انتظامی زد و خورد داشته است.

اسماعیل بخشی پس از بازداشت یک ماهه خود اعلام کرد در طول این مدت زیر شکنجه قرار گرفته، اما وزارت اطلاعات، و مقام‌های قضایی اظهارات وی را رد کردند.

محمدرضا تابش درباره نشست فراکسیون امید با وزیر اطلاعات درباره اسماعیل بخشی به خانه ملت گفت: «طبق اعترافات و اسناد، اسماعیل بخشی با احزاب کمونیستی در خارج از کشور مراوده داشته است.»

وی افزود: «هیاتی از فراکسیون امید با آقای بخشی و وکیل ایشان ملاقات کردند. فراکسیون امید نیز در جلسه‌ای با مدیرکل اطلاعات استان خوزستان، وزیر اطلاعات و معاون امور مجلس وزیر اطلاعات و دوستانی که با آقای بخشی ملاقات کردند به بررسی مسئله شکنجه وی پرداخت.»

نایب رئیس فراکسیون امید گفت: «آنچه بر ما مُسجل شده اینکه آقای اسماعیل بخشی شکنجه نشده است، در واقع در معیت دو مامور انتقال ناجا از شوش به اهواز زد و خوردی بین آقای بخشی که دستش باز بوده و ماموران صورت می‌گیرد، مصدومیت هم ظاهرا نشأت گرفته از این زد و خورد است.»

به گفته تابش وزیر اطلاعات اذعان کرده «مامورانی که با اسماعیل بخشی زد و خورد کردند از کادر وزارتخانه نبودند اما از همکاران بوده‌اند.»

در واکنش به اظهارات نمایندگان، محمود واعظی رئیس دفتر روحانی و مقام‌های دادستانی که شکنجه را رد کرده‌اند ژیلا زیلابی وکیل اسماعیل بخشی می‌گوید موکلش تحت انواع شکنجه‌های جسمی و روحی قرار گرفته بود.

به گفته وکیل اسماعیل بخشی ضرب و شتم (حین دستگیری و در طول مدت بازداشت)، چشم‌بند، پابند و دستبند زدن و بستن به صندلی، نگهداری در سلول انفرادی در شرایط نامساعد، تلاش برای برای القا خیانت به وطن و تحت فشار قرار دادن وی از این طریق، عدم دسترسی به داروها در تمام مدت بازداشت، اهانت‌های رکیک کلامی، عدم دسترسی به وکیل انتخابی مطابق میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی از مصادیق بارز شکنجه است.

وکیل اسماعیل بخشی خطاب به نمایندگان و مقام‌های دولتی و قضایی گفت: «آقایان یا تعریف شکنجه را نمى‌دانند، یا خود را به خواب زده‌اند.»

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

رئیس جمهور بلاروس مخالفان خود را به «طراحی کشتار» متهم کرد

آلکساندر لوکاشِنکو بر صفحه تلویزیون

همزمان با آغاز رای‌گیری برای انتخابات ریاست جمهوری، رئیس جمهور بلاروس روز سه‌شنبه مخالفان خود را به طراحی یک توطئه برای به خشونت کشاندن پایتخت متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آلکساندر لوکاشنکو روز سه‌شنبه همزمان با باز شدن زودهنگام حوزه‌های رای‌گیری مخالفان خود را متهم کرده است که قصد دارند در مینسک، پایتخت، «کشتار» به راه بیندازند.

او در یک سخنرانی گفت: «جنگ آشکار و تیراندازی در کار نیست... اما تلاشی در کار است برای کشتار در مرکز مینسک.»

این اتهام یک هفته پس از آن مطرح می‌شود که مقامات پلیس بلاروس اعلام کردند که ۳۲ «مزدور نظامی روسی» را که وارد کشور شده بودند، بازداشت کرده‌اند.

بلاروس می‌گوید این افراد عضو مزدوران شرکت نظامی «واگنر» روسیه هستند و برای بی‌ثبات کردن کشور در انتخابات ۹ اوت سال جاری وارد بلاروس شده‌اند.

این ششمین بار است که آقای لوکاشنکو برای ریاست جمهوری در بلاروس خود را نامزد کرده است.

کرونا جان بیش از ۲۰۰ نفر دیگر را در ایران گرفت، ۱۷۰ شهر در وضعیت قرمز

در ادامه کشتار سه‌رقمی ویروس کرونا در ایران، در ۲۴ ساعت گذشته بار دیگر ۲۱۲ نفر جان خود را به دلیل ابتلا به این بیماری از دست دادند.

سخنگوی وزارت بهداشت روز سه‌شنبه در گزارش روزانه خود همچنین خبر داد که هم‌اکنون ۱۷۰ شهرستان در ایران در وضعیت قرمز قرار دارند.

به گفته سیما سادات لاری، در حال حاضر نزدیک به ۳۱۵ هزار نفر به بیماری کووید ۱۹ مبتلایند و شمار قربانیان آن نیز به ۱۷ هزار و ۶۱۷ نفر رسیده است.

به‌رغم افزایش هر روزه بیماران و قربانیان، بسیاری حتی از میان مقامات جمهوری اسلامی به آمار رسمی وزارت بهداشت به دیده شک می‌نگرند و معتقدند که آمار واقعی بسیار بیشتر است.

به گفته خانم لاری،‌ بیش از ۲۷۲ هزار نفر تاکنون از بیماری کووید خلاص شده‌اند، اما از سوی دیگر در حال حاضر ۴۱۳۲ نفر «در وضعیت شدید این بیماری» قرار دارند.

او ادامه داد: «باید توجه کرد که در حال حاضر ۱۷۰ شهرستان در کشور در وضعیت قرمز و ۱۰۱ شهرستان در وضعیت هشدار قرار دارند.»

واکنش تند چین به موضع دولت ترامپ در برابر اپلیکیشن تیک‌تاک

اعضای کنگره آمریکا پیش از این در مورد نحوه استفاده از اطلاعات کاربران تیک تاک از منظر امنیت ملی اظهار نگرانی کرده بودند

یک روز پس از آن که رئیس جمهور آمریکا فشار را بر اپلیکیشن چینی تیک‌تاک افزایش داد و برای فعالیت آن شرط گذاشت، چین روز سه‌شنبه این کشور را به «قلدری» متهم کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز دوشنبه ۱۳ مرداد گفت، در صورتی که اپلیکیشن تیک‌تاک تا ۱۵ سپتامبر، کمی بیش از یک ماه دیگر، بخش فعالیت‌های خود در آمریکا را نفروشد، فعالیت این شبکه در ایالات متحده ممنوع خواهد شد.

مقام‌های آمریکا در مورد فعالیت «تیک تاک» که مالکی چینی دارد در این کشور ابراز نگرانی می‌کنند و می‌گویند، این اپلیکیشن اطلاعات کاربران خود در ایالات متحده را در اختیار دولت چین قرار می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از سخنگوی وزارت خارجه چین، موضع‌گیری رئیس جمهور آمریکا «خلاف اصول اقتصاد بازار و اصول شفافیت و عدم تبعیض» است.

این مقام چینی اقدام آمریکا را «چیزی جز قلدرمآبی» ندانسته است.

وانگ وِن‌بین در ادامه دولت ترامپ را متهم کرد که «بدون ارائه مدرک... و بدون دلیل بر بعضی از شرکت‌های غیر آمریکایی فشار می‌آورد».

طبق قوانین داخلی چین، «شرکت‌ها موظف به همکاری با فعالیت‌های امنیتی هستند که توسط حزب کمونیست چین کنترل می‌شود».

همزمان با تشدید تنش‌ها در مناسبات واشینگتن و پکن، شرکت تیک‌تاک و مالک چینی آن نیز زیر ذره‌بین قرار گرفته‌اند.

پنج میلیون دانش‌آموز در ایران با خطر «بازماندگی از تحصیل» مواجه‌اند

بیشتر شمار دانش‌آموزان محروم از تبلت برای آموزش از راه دور در استان سیستان و بلوچستان هستند

وزارت آموزش و پرورش ایران می‌گوید نزدیک به پنج میلیون دانش‌آموز، به ‌دلیل نداشتن تبلت و گوشی، امکان عضویت در شبکه «شاد» را ندارند و با خطر «بازماندگی از تحصیل» روبه‌رو هستند.

رضوان حکیم‌زاده، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش، روز سه‌شنبه، ۱۴ مرداد، به خبرگزاری ایلنا گفت چهار میلیون و ۷۱۸ هزار دانش‌آموز عضو این شبکه نشده‌اند که دلیل عمده آن «عدم دسترسی به تبلت و گوشی در مناطق کم‌برخوردار» است.

شبکه شاد را دولت ایران پس از شیوع ویروس کرونا در ایران و تعطیلی مدارس، برای آموزش از راه دور دانش‌آموزان راه‌اندازی کرد.

به‌ گفته خانم حکیم‌زاده، این مسئله با سازمان‌ها و دستگاه‌های گوناگون مطرح شده و برای جلوگیری از بازماندگی از تحصیل این دانش‌آموزان «نیاز است آن‌ها به ابزارهای آموزش دسترسی داشته باشد».

ارزان‌ترین تبلت در ایران فعلاً یک و نیم میلیون تومان قیمت دارد. در همین حال ناپایداری اتصال و سرعت اینترنت و نیز قیمت استفاده از اینترنت موضوعات دیگری هستند که در مورد آن‌ها نیز نگرانی وجود دارد.

معاون ابتدایی آموزش و پرورش همچنین گفته است حدود ۵۰۰ هزار نفر از دانش‌آموزانی که عضو شبکه شاد نشده‌اند، از دانش‌آموزان اتباع عمدتاً افغانستانی هستند و بیشترین شمار دانش‌آموزانی که به دلیل نداشتن تبلت امکان عضویت در این شبکه را ندارند، در استان سیستان و بلوچستان‌ زندگی می‌کنند.

پیش از این، در آغاز راه‌اندازی شبکه شاد، محسن حاجی‌میرزایی، وزیر آموزش و پرورش ایران، نیز گفته بود بخشی قابل‌توجهی از دانش‌آموزان به دلایلی مانند «عدم دسترسی به اینترنت یا ابزارهای ارتباطی»، از آموزش از راه دور محروم مانده‌اند.

اتصال روستاهای ایران به اینترنت در سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته، اما به‌ گفته وزیر ارتباطات، همچنان حدود ۲۰ درصد از روستاها به اینترنت متصل نشده‌اند، ضمن آن‌ که «ناپایداری اتصال و سرعت اینترنت در کنار فیلترینگ برخی پیام‌رسان‌های کاربردی» از جمله مشکلاتی است که کاربران همواره از آن شکایت دارند.

سفیر استرالیا با کایلی مور گیلبرت در زندان ایران «دیدار کرده است»

خانم گیلبرت به اتهام جاسوسی به ده سال زندان محکوم شده است.

لیندال ساکس، سفیر استرالیا در تهران، روز یکشنبه ۱۲ مرداد با کایلی مور گیلبرت، شهروند استرالیایی-بریتانیایی که در زندان قرچک به سر می‌برد، دیدار کرده است.

بر اساس اطلاعیه‌ای که سفارت استرالیا در تهران منتشر کرده، حال این زندانی «خوب است» و «به غذا، مراکز درمانی و کتاب دسترسی دارد».

دولت استرالیا پیش از این با ابراز نگرانی از انتقال خانم گیلبرت به زندان قرچک، درباره وضعیت جسمانی این زندانی هشدار داده بود.

کایلی مور‌ گیلبرت حدود دو سال پیش به اتهام «جاسوسی» در ایران بازداشت شد. او پژوهشگر و استاد پژوهش‌های اسلامی در دانشگاه ملبورن استرالیاست و در راه بازگشت به این کشور بود که در فرودگاه امام دستگیر و به اتهام جاسوسی به ده سال زندان محکوم شد.

«۶۹ میلیون نفر» در ایران مشترک اینترنت موبایل هستند

بر اساس آمار جدید سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در ایران ۶۹ میلیون نفر مشترک اینترنت موبایل هستند.

خبرگزاری مهر روز سه‌شنبه بر اساس همین آمار از نفوذ «۹۴ درصدی» اینترنت در ایران خبر داد.

این آمار که مربوط به پایان سه ماه نخست سال ۹۹ است حاکی از آن است که «تا پایان خردادماه ۹۹ بالغ بر ۷۸ میلیون و ۸۶ هزار و ۶۶۳ نفر در ایران از اینترنت استفاده می‌کنند».

به نوشته خبرگزاری مهر،‌ از این تعداد ۶۸ میلیون و ۹۹۲ هزار و ۱۱۵ نفر مشترک اینترنت موبایل و ۹ میلیون و ۹۴ هزار و ۵۴۸ نفر مشترک اینترنت ثابت هستند.

آمار تازه حاکی از آن است که در مقایسه با پایان سال ۹۸، شمار مشترکان اینترنت موبایل در ایران «تغییر محسوسی نیافته، اما تعداد مشترکان اینترنت ثابت خانگی کمی افزایش داشته» است.

بر این اساس، تعداد مشترکان اینترنت ثابت که در پایان سال ۹۸ حدود ۹ میلیون و ۲۴ هزار نفر اعلام شده بود طی سه ماهه نخست امسال حدود ۷۰ هزار نفر افزایش داشته است.

مهر نوشت:‌ «هزینه اینترنت موبایل به مراتب از اینترنت ثابت گران‌تر است، اما به دلیل کیفیت نامناسب اینترنت ثابت در کشور، کاربران ترجیح می‌دهند از موبایل برای اتصال به اینترنت استفاده کنند و این موضوع افزایش ضریب نفوذ اینترنت موبایل را در سال ۹۸ به همراه داشته است.»

کرونا در فیلیپین ده‌ها میلیون نفر را بار دیگر به خانه فرستاد

در پی هشدار پزشکان و مقامات مسئول در فیلیپین، ده‌ها میلیون نفر بار دیگر مجبورند برای جلوگیری از سرایت ویروس کرونا در خانه بمانند.

حال ساکنان مانیل،‌ پایتخت فیلیپین، و چهار استان پیرامونی آن در جزیره لوزون باید دو هفته دیگر در خانه بمانند.

دستور جدید برای خانه‌مانی در این مناطق پس از آن صادر شد که پزشکان هشدار دادند موج جدید موارد ابتلا به بیماری کووید ۱۹ می‌تواند باعث فروپاشی نظام درمانی فیلیپین شود.

هنوز دو ماه نشده است که فیلیپینی‌ها در پی موج اول کرونا اجازه یافته‌اند بخ زندگی روزمره بازگردند.

فیلیپین در روزهای گذشته شاهد «افزایش پنج برابری» موارد ابتلا به ویروس مرگبار بوده است.

آمار موارد ابتلا تنها در روز یک‌شنبه گذشته بیش از پنج هزار نفر اعلام شد.

تاکنون ۲۱۰۴ نفر در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

در حال حاضر در سراسر جهان نزدیک به ۱۸.۵ میلیون نفر به ویروس آلوده شده و نزدیک به ۷۰۰ هزار نفر نیز بر اثر بیماری کووید ۱۹ جان باخته‌اند.

وزیر بهداشت: زمان برگزاری کنکور تغییری نمی‌کند

وزیر بهداشت ایران اعلام کرده‌است که کنکور سراسری امسال در ایران «با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در موعد مقرر» برگزار خواهد شد؛ با افزایش شدید شمار مبتلایان به کووید-۱۹ در ایران موضوع برگزاری یا تعویق کنکور بازتاب فراوانی یافته بود.

سعید نمکی، وزیر بهداشت، ۱۳ مرداد ماه گفت در پی نشست مشترک با وزیر علوم، گروهی از نمایندگان مجلس و نیز رئیس سازمان سنجش تصمیم گرفته شد که کنکور سراسری و آزمون کارشناسی ارشد «راس موعد مقرر برگزار شود».

مشخص نیست آیا متخصصان بیماری‌های عفونی، پژوهشگران و همه‌گیرشناسان نیز در این نشست‌ها شرکت داشتند یا نه.

وزیر بهداشت در بخشی از سخنانش اظهار داشته که «بسیج، نمایندگان و سازمان‌های مردم‌نهاد» نیز قرار است به ناظران کمک کنند.

آقای نمکی می‌گوید قرار شده «کمیته تخصصی برای پروتکل‌های بهداشتی سختگیرانه‌تر از آزمون دکتری تشکیل شود، تا برای برگزاری آزمون‌های سراسری با سختگیری بیشتری اجرا شود».

از جمله پروتکل‌های بهداشتی فضای اشغال سالن‌هاست که قرار است ۲۰ درصد بیشتر نباشد. فاصله‌گذاری‌هاب دو متری و آماده‌سازی ماسک برای دانش‌آموزانی‌ که ماسک ندارند، از دیگر موارد عنوان‌شده است.

برخی از کارشناسان می‌گویند تاکید بر برگزاری کنکور امسال عمدتا به‌خاطر هزینه‌هایی‌ست که طی یک سال انجام شده و عقلانی‌تر آن است که در شرایط فعلی و کم‌توانی برای مدیریت و اجرای پروتکل‌های بهداشتی، کنکور امسال به زمان دیگری موکول شود.

پادشاه پیشین اسپانیا در میانه تحقیقات مربوط به خط‌آهن عربستان کشورش را ترک می‌کند

خوان کارلوس در سال ۲۰۰۷؛ در خرداد ۱۳۹۳ فلیپه ششم رسما پادشاه اسپانیا شد. 

خوان کارلوس در نامه‌ای به پسرش فلیپه ششم، پادشاه فعلی اسپانیا، گفته این کشور را ترک می‌کند.

این در حالی‌ست که تحقیقات در مورد پرداخت میلیون‌ها دلار در معامله مربوط به ساخت خط‌ قطارهای سریع‌السیر عربستان در زمان پادشاهی او ادامه دارد.

در نامه خوان کارلوس به فلیپه ششم آمده است «یک سال پیش اعلام کردم علاقه‌ای به ادامه فعالیت‌های سازمانی ندارم. اکنون تصمیم به ترک اسپانیا گرفته‌ام تا به این شکل به مردم اسپانیا، سازمان‌ها و نهادهای کشوری و شما به‌عنوان پادشاه، بهترین خدمت ممکن را کرده باشم».

خوان کارلوس می‌گوید این تصمیم را «در اندوه، اما در آرامش خاطر» گرفته‌است.

او در نامه خود به فلیپه ششم نوشته «من نزدیک به چهل سال پادشاه اسپانیا بودم، و در تمام این مدت، خواستار بهترین‌ها برای اسپانیا و تاج و تخت آن».

نامه پادشاه پیشین و تصمیم به ترک کشور در حالی‌ست که در خرداد ماه امسال دادستان‌های دیوان عالی اسپانیا تحقیق در مورد احتمال دریافت میلیون‌ها دلار از سوی پادشاه پیشین، در جریان معامله مربوط به ساخت خط‌آهن قطارهای سریع‌السیر عربستان توسط شرکت‌های اسپانیایی را آغاز کردند.

تحقیقات در پیوند با رخدادهای اواسط سال ۲۰۱۴ است؛ زمانی‌ که فاز دوم قرارداد احداث خط آهن قطارهای سریع‌السیر بین شهرهای مکه و مدینه کلید خورده بود.

در همین بازه زمانی خوان کارلوس از پادشاهی کناره گرفت و در خرداد ۱۳۹۳ فلیپه ششم رسما پادشاه اسپانیا شد.

دادستانی سوئیس نیز مشغول تحقیقات در مورد یک حساب بانکی خوان کارلوس است که گفته می‌شود ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی، میلیون‌ها دلار به آن واریز کرده بود.

زمستان گذشته پس از انتشار گزارشی در روزنامه بریتانیایی دیلی‌تلگراف که پادشاه فعلی اسپانیا به‌ عنوان وارث بخشی از این دارایی تعیین شده، فلیپه ششم، بدون اشاره به جزئیاتی، اعلام کرد از دریافت هر ارثی از پدرش خودداری می‌کند.

هشدار عفو بین الملل نسبت به احتمال اجرای حکم اعدام ارسلان خودکام

سازمان عفو بین الملل روز دوشنبه ۱۳ مرداد هشدار داد که ارسلان خودکام، از کردهای ایرانی در استان آذربایجان غربی در معرض خطر اعدام قرار دارد.

این سازمان در بیانیه‌ای دادگاه آقای خودکام را «غیرمنصفانه» خوانده و نوشته که او پس از محاکمه‌ای سی دقیقه‌ای به اتهام «جاسوسی» به اعدام محکوم شده است.

عفو بین الملل در بیانیه خود به اظهارات ارسلان خودکام اشاره می‌کند که می‌گوید «تحت شکنجه» او را وادار به اعتراف علیه خود کرده‌‌اند و همین امر مبنای حکم دادگاه قرار گرفته است.

به گفته این نهاد مدافع حقوق بشر، آقای خودکام اجازه نیافته است که دست به انتخاب وکیل بزند.

عفو بین الملل در خاتمه تاکید کرده که استفاده از مجازات اعدام برای اتهام «جاسوسی» ناقض قانون بین الملل است.

ایسپا: بیش از ۸ درصد خانوارهای ایرانی در طول سال گوشت قرمز مصرف نکرده‌اند

بازار تهران (عکس از آرشیو)

نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد که ۸.۲ درصد خانوارهای ایرانی در طول سال گوشت قرمز مصرف نکرده‌اند.

مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران، ایسپا، روز یکشنبه ۱۲ مرداد نتایج این نظرسنجی را منتشر کرد که گویای افزایش ۳.۵ درصدی این آمار به نسبت خرداد سال ۹۸ است.

طبق این نظرسنجی، ۱۴.۴ درصد خانوارهای ایرانی نیز در سال گذشته تنها چند بار گوشت قرمز مصرف کرده‌اند. اما در برابر، ۴۰.۲ درصد گفته‌اند در هفته چند روز و ۳۲.۸ درصد نیز در ماه چند روز گوشت قرمز مصرف می‌کنند. همچنین یک اقلیت ۴.۳ درصدی هم این میان وجود دارد که هر روز گوشت قرمز مصرف می‌کنند.

اواخر تیر ماه گزارش‌هایی از گران شدن قیمت گوشت قرمز در ایران منتشر شد که وبسایت تابناک یکی از دلایل مهم آن را قاچاق عنوان می‌کرد. این گزارش می‌گفت که «با توجه به نوسان نرخ ارز، انگیزه خروج غیرقانونی دام به آن سوی مرز‌ها افزایش یافته است».

آخرین قیمت اعلام شده گوشت در میادین میوه و تربار نشان می‌دهد که هر کیلو ران گوساله تازه حدود ۹۰ هزار تومانو هر کیلو ران تازه گوسفندی نیز حدود ۱۱۹ هزار تومان است.

نماینده مجلس: اتصال برق کولر عامل انفجار کلینیک سینا اطهر تهران بوده است

مرکز درمانی سینا اطهر در یکی از کوچه‌های منشعب از خیابان شریعتی واقع شده است.

جلیل میرمحمدی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس روز دوشنبه گفت، براساس گزارش کارشناسی «اتصال برق کولر» در پارکینگ کلینیک سینای اطهر عامل آتش سوزی در این مجموعه بوده است.

جلیل میرمحمدی با اشاره به برگزاری نشست حادثه کلینیک سینا اطهر در مجلس در خصوص کارشناسی انجام شده درباره این حادثه اظهار داشت: «آغاز حادثه ناشی از اتصالی برق کولر موجود در سقف کاذب پارکینگ مجموعه اعلام شده که منجر به آتش سوزی کولر و فروریختن سقف کاذب شده است. در اثر این ریزش مواد الکلی و اشتعال‌زای موجود در زیر آن محل آتش گرفته و نهایتاً به دو تا از کمپسول‌های اکسیژن سرایت کرده و منجر به انفجار آنها می‌شود.»

در حادثه آتش سوزی و انفجار در مرکز درمانی «سینا اطهر» در شامگاه ۱۰ تیرماه سال جاری ۱۹ نفر کشته و دست‌کم ۱۴ نفر مصدوم شدند.

حزب دموکرات کردستان ایران از «حمله موشکی» سپاه به مواضع خود خبر می‌دهد

تصویری از انفجارهای حمله قبلی موشکی سپاه به مقر حزب دموکرات کردستان در کوی‌سنجق

حزب دموکرات کردستان ایران روز دوشنبه ۱۳ مرداد، از حمله پهپادی و موشکی سپاه پاسداران به پایگاه‌های خود در نواحی مرزی خبر داد.

این گروه مخالف جمهوری اسلامی، در پیامی توئیتری نوشته است که «در این حملات نیروی پیشمرگه هیچگونه تلفات جانی نداشته‌اند.» این پیام، محل رخ دادن این حمله را اعلام نکرده است.

هنوز منابع دیگر گزارشی در مورد این حمله منتشر نکرده‌اند.

ماه گذشته، روز ۲۸ خرداد، خبرگزاری‌های داخلی ایران از حملات موشکی سپاه پاسداران به مواضع حزب دموکرات کردستان ایران و کومله در ارتفاعات آلانه، چومان و حاجی عمران خبر دادند که در مرز استان کردستان ایران و اقلیم کردستان عراق واقع شده‌اند.

خبرگزاری ایرنا در آن تاریخ نوشت که با تداوم حملات توپخانه‌ای سپاه پاسداران، مصطفی هجری و خالد عزیزی، رهبران حزب دمکرات کردستان ایران، «به نیروهای خود دستور داده‌اند» تا به اردوگاه اصلی در کویه (کوی‌سنجق) عراق بازگردند.

ایرنا نوشت که اعضای کومله و دو شاخه دموکرات «قرار شد» در آن تاریخ جابه‌جا شده و به مکان‌های دیگر کوهستانی در شمال عراق عزیمت کرده و پایگاه‌های دیگری را در مناطق دورتر ایجاد کنند.

حملات روز ۲۸ خرداد سپاه پاسداران همزمان بود با حملات هوایی و توپخانه‌ای ارتش ترکیه به مواضع حزب کارگران کردستان (پ‌کا‌کا) در منطقه هفتانین شمال عراق.

عمران خان: میانجی‌گری پاکستان بین ایران و عربستان به کندی پیش می‌رود

عِمران خان

عِمران خان، نخست‌وزیر پاکستان، روز دوشنبه ۱۳ مرداد، گفت میانجی‌گری کشورش بین عربستان سعودی و ایران که به درخواست آمریکا دنبال می‌شود، پیشرفت کندی داشته است.

عمران خان، به تشویق واشینگتن، در ماه اکتبر، هم به تهران و هم به ریاض سفر کرد تا راه گفت‌وگوها برای تنش‌زدایی از وضعیت پیش‌آمده پس از حمله به منافع نفتی عربستان را هموار کند.

ریاض که در چند جنگ نیابتی با ایران درگیر است، جمهوری اسلامی را متهم کرده که در حملات ۲۳ شهریور ۹۸ به دو تأسیسات نفتی آرامکو دست داشته است. عربستان در عین حال گفته که خواستار راه حلی صلح‌آمیز برای این تنش است.

تهران ادعای دست داشتن در این حملات را رد کرده و آن را به حوثی‌های یمنی مورد حمایتش نسبت داده است.

عمران خان، در مهرماه سال گذشته در سفری به تهران گفت که در سفرش به نیوریورک رئیس جمهوری آمریکا از او خواست تسهیل‌کننده گفت‌وگو میان ایران و آمریکا باشد.

او اما در تازه‌ترین اظهارات خود در این باره، روز دوشنبه به شبکه خبری الجزیره گفت که «میانجی‌گری ما بین ایران و عربستان سعودی متوقف نشده و پیشرفت‌هایی داشته‌ایم اما روند آن کند است.»

وی اضافه کرد که «نهایت سعی خود را به‌کار بردیم تا بین ایران و عربستان سعودی رویارویی نظامی پیش نیاید و تلاش‌های ما موفقیت‌آمیز بوده است.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، شکل کامل مصاحبه عمران خان با شبکه الجزیره قرار است روز چهارشنبه، ۱۵ مرداد، پخش شود.

کیوان خسروی: به‌دلیل ملاحظات امنیتی علت حادثه نطنز در زمان مناسب اعلام می‌شود

کیوان خسروی٬ سخنگوی شورای عالی امنیت ملی ایران گفته است، به دلیل ملاحظات امنیتی، علت رخداد در نطنز در زمان مناسب اعلام می‌شود.

آقای خسروی مدعی شد که با بررسی‌های فنی و امنیتی، علت حادثه به صورت دقیق مشخص شده است.

تهران محل وقوع حادثه در ۱۲ تیرماه سال جاری را یک سوله اعلام کرد که ساعاتی بعد برخی ناظران خارجی آن را محل تازه تاسیس مونتاژ سانتریفوژ شناسایی کردند.

به گفته مقام‌های جمهوری اسلامی این رخداد هیچ تلفاتی نداشته و ماده رادیواکتیو نیز در محل بروز حادثه وجود نداشته است.

برخی رسانه‌های غیرایرانی خسارت وارد شده به محل این حادثه را نتیجه انفجار یک بمب و برخی دیگر آن را نتیجه یک حمله سایبری ارزیابی کرده‌اند.

ده سال پیش نیز تاسیسات نطنز مورد یک حمله سایبری توسط ویروس استاکس‌نت قرار گرفت که از جمله اسرائیل متهم به انجام آن شد.

بیشتر

XS
SM
MD
LG