لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸ تهران ۱۳:۴۱

خبرخوان

آغاز تجارت آزاد اروپا و ژاپن برای یک بازار ۶۳۵ میلیون نفری

امضای توافق تجارت آزاد میان اتحادیه اروپا و ژاپن در سال ۲۰۱۸

توافق تجاری اتحادیه اروپا و ژاپن روز جمعه ۱۲ بهمن( اول فوریه) برای حذف تعرفه‌ها اجرایی می‌شود.

ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا گفت اتحادیه اروپا با این توافق درباره آینده تجارت آزاد و منصفانه پیام می‌دهد.

پیامی که می‌تواند کنایه‌ای به دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا باشد که «جنگ تجاری» را مثبت دانسته و گفته است که آمریکا می‌تواند در این جنگ برنده شود.

یونکر اظهار داشت این بازار ۶۳۵ میلیون نفر جمعیت دارد و تقریبا یک‌سوم تولید ناخالص داخلی جهان را شامل می‌شود.

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا گفت این توافق تنها تعرفه و سهمیه و میلیون و میلیارد نیست بلکه به گفته او دربرگیرنده ارزش‌ها، اصول و انصاف است.

به گفته یونکر، در این توافق حقوق کار، امنیت، تغییرات اقلیمی و حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان لحاظ شده است.

در صورت اجرای کامل این توافق ژاپن تعرفه ۹۷ درصد از کالاهای اروپایی را حذف می‌کند.

در توافق یاد شده، دو طرف برای نخستین‌ بار بر اجرای توافق آب‌وهوایی پاریس تاکید کردند.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

علی مطهری: دستور برکناری فردوسی‌پور قاعدتاً از ناحیه رهبری نبوده است

علی مطهری، نایب رئیس مجلس

علی مطهری، نایب رئیس مجلس، حذف عادل فردوسی پور، مجری برنامه ورزشی نود، از این برنامه پربیننده تلویزیونی را «دزدانه و بی‌اعتنایی به نظر مردم» و «یک نوع استبداد» خواند و این‌گونه اظهار نظر کرد که «قاعدتاً این دستور از ناحیه رهبری و بیت ایشان نیست.»

آقای مطهری در این باره در صفحه اینستاگرام خود نوشت که «همه می‌دانیم که این حذف یک اجرای دستور بوده ولی وقتی که مقام رهبری می‌گویند من فقط رئیس صدا و سیما را تعیین می‌کنم و وارد جزئیات نمی‌شوم قاعدتاً این دستور از ناحیه رهبری و بیت ایشان نیست. پس این گونه دستورات که رئیس سازمان هم از آن راضی به نظر نمی‌رسد از کجا صادر می‌شود؟»

نایب رئیس مجلس خواستار پیگیری این موضوع از سوی «شورای نظارت در صدا و سیما» شد و اضافه کرد که اگر برنامه نود ایرادی دارد باید با تذکر رفع شود.

خبر کنار گذاشته شدن عادل فردوسی‌پور از تهیه کنندگی و اجرای برنامه نود، واکنش‌های زیادی را از جمله در شبکه‌های اجتماعی به همراه داشته‌است.

اسرائیل دو مقر گروه حماس در غزه را بمباران کرد

تصویری از حملات هوایی پیشین اسرائیل به غزه

ارتش اسرائیل روز یکشنبه اعلام کرد در واکنش به پرتاب اشیاء انفجاری از غزه به داخل این کشور، نیروی هوایی اسرائیل، دو پُست دیدبانی گروه حماس را در غزه بمباران کرده‌است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در بیانیه ارتش اسرائیل آمده که پرتاب اشیاء انفجاری در نزدیکی حصار مرزی با غزه صورت گرفته‌است و یکی از آنها باعث به صدا درآمدن آژیر هوایی در مناطق جنوبی این کشور شد. ارتش اسرائیل توضیحی دربارهٔ این اشیاء انفجاری نداده‌است.

اسرائیل، گروه حماس را مسئول هرگونه حملات از نوار غزه به داخل خاک خود می‌داند. این گروه کنترل نوار غزه را در دست دارد. تاکنون گزارشی از تعداد تلفات این حمله هوایی منتشر نشده‌است.

در این حال، منابع بیمارستانی در غزه اعلام کردند که یک جوان فلسطینی که در اعتراض‌های چند روز گذشته در مرز غزه با اسرائیل مجروح شده بود، درگذشته است.

نخستین انتخابات تایلند پس از کودتای ۱۳۹۳ در حال برگزاری است

شهروندان تایلندی برای نخستین بار از زمان کودتای خرداد ۱۳۹۳ پای صندوق‌های رای رفته‌اند.

نزدیک به ۵۱ میلیون تن از شهروندان تای واجد شرایط رای دادن هستند.

مخالفان کودتاچیانی که در حال حاضر قدرت را در دست دارند خواستار «حضور گسترده» شهروندان شده‌اند و می‌گویند تنها در صورتی که شمار رای‌دهندگان بالا باشد امید به جلوگیری از ادامه قدرت نظامیان است.

از سوی دیگر پرایوت چان-اوچا، نخست‌وزیر فعلی که در مقام فرمانده ارتش رهبری کودتا را برعهده داشت نیز امیدوار است که نفوذ و قدرت خود را در این کشور جنوب‌شرق آسیا افزایش دهد.

چان‌-اوچا از نخستین افرادی بود که رای خود را به صندوق انداخت. او به خبرنگاران گفته است «امیدوارم همه با رای دادن به هم کمک کنند… این حق همه است».

صحنه سیاسی تایلند به‌طور معمول محل رقابت دو گروه عمده است؛ نیروهایی که به‌طور معمول سنت‌گرا یا محافظه‌کار به‌شمار می‌روند و بخش‌هایی از ارتش معمولا به آن‌ها نزدیک است و هواداران و گروه‌های نزدیک به تاکسین چیناوات، سیاستمدار عوام‌گرایی که زمانی صحنه سیاسی را به لرزه انداخت.

آخرین بار ارتش تایلند در اول خرداد ماه ۱۳۹۳ کنترل اوضاع را در دست گرفته و کودتا کرد؛ امری که در تایلند نسبتا رایج است. ارتش دست‌کم ۱۲ بار طی هشتاد سال گذشته کودتا کرده‌است.

این کودتا پس از تظاهرات و درگیری‌های خیابانی مخالفان دولت اینگلاک چیناوات و هواداران او صورت گرفت.

کودتای قبلی ارتش تایلند نیز زمانی انجام شده بود که برادر نخست‌وزیر پیشین، یعنی خود تاکسین چیناوات بر سر قدرت بود.

کودتاهای اخیر هر دو علیه دولت‌های انتخاب شده در آرای عمومی انجام شده است.

از سوی دیگر مخالفان دولت خانواده چیناوات و حزبشان، آنها را متهم می‌کردند که با عوامفریبی، مردم را به ویژه در مناطق فقیر و دورافتاده کشور به نفع خود به رای دادن می‌کشانند.

پیشنهاد تاج‌زاده برای ادغام ریاست جمهوری و رهبری

پس از پیشنهاد برخی از نزدیکان آیت الله خامنه‌ای برای حذف سمت ریاست جمهوری، مصطفی تاج‌زاده، عضو سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، پیشنهاد کرد که سمت رهبری و ریاست جمهوری در هم اذعام شوند.

آقای تاج‌زاده همچنین گفت که در این صورت باید سمت رهبری در جمهوری اسلامی انتخابی و حداکثر دو دوره‌ای باشد.

محمدحسین صفار هرندی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، در آخرین روزهای اسفند با اشاره به گفته چند سال پیش آیت الله خامنه‌ای درباره تغییر نظام سیاسی ایران از «ریاستی» به «پارلمانی» پیشنهاد داده که اداره کشور به نخست وزیر منتخب مجلس سپرده شود.

علی مطهری، نایب رئیس مجلس، در واکنش به این پیشنهاد گفته که حذف ریاست جمهوری باعث «کم شدن نقش مردم می‌شود».

وی تاکید کرد که به دلیل «تحریم‌ها و فشار اقتصادی» اکنون زمان مناسبی برای بازنگری در قانون اساسی نیست.

موضوع تغییر نظام سیاسی ایران نخستین بار در سال ۹۰ و با اظهارات علی خامنه‌ای به طور جدی مطرح شد.

رهبر جمهوری اسلامی در جریان سفرش به کرمانشاه گفته بود: «اگر روزی، در آینده احتمالا دور، احساس شود که نظام پارلمانی برای انتخاب مسئولان قوه مجریه بهتر است هیچ اشکالی در تغییر سازوکار فعلی وجود ندارد».

در نظام پارلمانی، ریاست قوه مجریه بر عهده نخست وزیر است و مجلس او را انتخاب می‌کند؛ بر خلاف نظام ریاستی که نهادهای اجرایی زیر نظر رئیس جمهوری هستند که در انتخابات سراسری و با رأی مستقیم مردم انتخاب شده است.

جهانگیری استاندار گلستان را برکنار کرد

مناف هاشمی در چند هفته گذشته و همزمان با سیل استان گلستان در سفر خارج از کشور به سر می‌برد

خبرگزاری ایسنا خبر داد که اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهور ایران، مناف هاشمی، استاندار گلستان، را به دلیل غیبت او در جریان سیل در این استان برکنار کرده است.

در همین حال بعد از برکناری استاندار گلستان، عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، علی قرابی، معاون عمرانی وی، را به عنوان سرپرست استانداری گلستان منصوب کرد.

مناف هاشمی در چند هفته گذشته و همزمان با سیل استان گلستان در سفر خارج از کشور به سر می‌برد و روز شنبه به این استان بازگشت.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، در مصاحبه‌ای با شبکه خبر ایران، گفته بود که استاندار گلستان یک ماه است «برای حل و فصل مسایل شخصی و خانوادگی خود مرخصی گرفته و در خارج از ایران به سر می‌برد.»

غیبت مناف هاشمی و سفر او به خارج از کشور، موضوع انتقادهای گسترده‌ای در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی شده است.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری ایران، عصر شنبه وارد گرگان مرکز استان گلستان شد تا ضمن دیدار از مناطق سیل‌زده این استان، جلسه ستاد مدیریت بحران را با حضور مدیران استان و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط تشکیل دهد.

قیمت پیاز به ۱۱ هزار تومان رسید

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی دلیل افرایش قیمت پیاز به ۱۱ هزار تومان را صادرات این محصول دانست. قیمت پیاز در آبان ماه بر اساس آمار بانک مرکزی ۲۷۰۰ تومان بود.

براساس گزارش‌ها، طی روزهای اخیر عرضه پیاز در مغازه‌های تهران کاهش یافته و قیمت آن به کیلویی ۱۱ هزار تومان رسیده است.

به گفته اسدالله کارگر، رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی، «دلیل اصلی کاهش عرضه و افزایش قیمت پیاز در بازار داخلی صادرات است که باید جلوی آن را بگیرند».

وی افزود که در شهرهای دیگر هم قیمت پیاز افزایش یافته است. آقای کارگر همچنین خبر داد که قیمت چغندر نیز «به دلیل صادرات» به هفت هزار تومان رسیده است.

نماینده پارلمان افغانستان در یک سوء قصد کشته شد

عبیدالله بارکزی، نماینده ارزگان در مجلس سفلای افغانستان موسوم به «وُلِسی جرگه»، روز شنبه در شهر قندهار هدف تیراندازی افراد ناشناس قرار گرفت و کشته شد.

به گفته مقام‌های امنیتی قندهار، مهاجمان پس از این حمله از محل تیراندازی گریختند.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته و گروه طالبان نیز گفته است دخالتی در این حمله نداشته است.

عبیدالله بارکزی که ۶۰ سال داشت ریاست کمیسیون شکایت از پارلمان افغانستان را نیز بر عهده داشت.

ساعاتی پیش از حمله به این نماینده پارلمان افغانستان، دو انفجار در ورزشگاهی در ولایت هلمند روی داد که دست‌کم ۴ کشته و ده‌ها زخمی برجای گذاشت.

واکنش‌ها به خبر «شکست کامل داعش»

در واکنش به خبر نیروهای دموکراتیک سوریه مبنی بر شکست کامل «خلافت اسلامی» و پاکسازی آخرین روستای سوریه از بقایای این گروه، مقام‌های فرانسه و آمریکا از این خبر استقبال کردند.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، روز شنبه در دو پیام توئیتری، از نیروهای فرانسوی و ائتلاف بین‌المللی علیه داعش قدردانی کرد و ضمن گرامیداشت قربانیان داعش نوشت که امروز «نقطه عطفی بزرگ» به شمار می‌رود.

ویلیام روباک، مسئول امور سوریه در وزارت خارجه آمریکا، نیز روز اعلام شکست کامل داعش و بازپس‌گیری زمین‌ها از این گروه را «نقطه عطفی حساس» توصیف کرد و در عین حال افزود: داعش همچنان در برخی نقاط منطقه تهدید به شمار می‌رود و کار ائتلاف بین‌المللی پایان نیافته است.

گفت‌وگوی تلفنی دونالد ترامپ و آنگلا مرکل

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، و آنگلا مرکل، صدر اعظم المان، در تماسی تلفنی، درباره موضوعاتی از جمله تأمین مالی ناتو گفت‌وگو کردند.

به گفته کاخ سفید، این تماس تلفنی عصر جمعه دقایقی پس از ورود آقای ترامپ به اقامتگاهش در فلوریدا انجام شد.

بنابر همین گزارش، تحولات مربوط به برگزیت، مسائل تجاری و همچنین دیدار آتی دو رهبر نیز در گفت‌وگوی آنها مطرح شده است.

دونالد ترامپ بارها از آلمان و برخی دیگر از اعضای ناتو انتقاد کرده است که سهم خود را در تأمین مالی این سازمان نمی‌پردازند و در سال‌های گذشته، حجم زیادی از بودجه ناتو را آمریکا تأمین کرده است.

انفجارها در ولایت هلمند افغانستان دست‌کم ۴ کشته برجای گذاشت

وقوع دو انفجار در جریان مراسمی در یک ورزشگاه در ولایت هلمند، در جنوب افغانستان، دست‌کم ۴ کشته و حدود ۳۰ زخمی برجای گذاشت.

محمدخان نصرت، یک مقام اقتصادی دولت، نیز در بین کشته‌هاست.

انفجارهای روز شنبه زمانی روی داد که شماری از مقام‌های دولتی و همچنین بیش از یکهزار تن از مردم برای برگزاری مراسم «روز دهقان» در ورزشگاه شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند، گرد آمده بودند.

گروه طالبان مسئولیت این حمله را برعهده گرفته است.

همچنین گزارش شده است که چهار تن از مقام‌های محلی شامل معاون والی، معاون شورای ولایتی، رئیس اداره اطلاعات و فرهنگ و رئیس اداره زراعت هلمند نیز در بین زخمی‌ها هستند.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور، و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت افغانستان، در پیام‌هایی جداگانه این حمله را به «دشمنان بزدل» نسبت داده و بشدت آن را محکوم کردند.

نیروهای دموکراتیک سوریه: آخرین نبرد با داعش به پایان رسید

یک عضو «نیروهای دموکراتیک سوریه» در تپه‌ای مشرف به روستای باغوز

«نیروهای دموکراتیک سوریه» با اعلام اینکه نبردها در روستای باغوز، در جنوب سوریه، پایان یافته است، از «پاکسازی کامل» بقایای داعش و «پایان حکمرانی موسوم به خلافت اسلامی» خبر داد.

مصطفی بالی، سخنگوی نیروهای دموکراتیک سوریه، صبح شنبه در پیامی توئیتری ضمن اعلام این خبر نوشت که داعش صد درصد زمین‌هایش را از دست داده و شکست خورده است.

روز جمعه ساعاتی پس از آنکه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، اعلام کرد داعش دیگر هیچ منطقه‌ای را در اختیار ندارد، نیروهای دموکراتیک سوریه گفته بودند نبردهایی در روستای باغوز در جریان است.

به نوشته آسوشیتدپرس، گروه داعش اکنون هیچ زمینی را در عراق و سوریه در کنترل ندارد اما گاه به گاه دست به حملاتی در هر دو کشور و همچنین در مناطق دیگر جهان، به ویژه افغانستان و صحرای سینا، می‌زند.

چهار مرزبان آزاد شده ایرانی وارد تهران شدند

چهار مرزبان ایرانی که در روزهای پایانی سال گذشته آزاد شده بودند، روز جمعه دوم فروردین وارد ایران شدند. به گزارش خبرگزاری فارس، هنوز دو مرزبان ایرانی گروگان گروه «جیش العدل» هستند.

چهار مرزبان ایرانی به نام‌های محمود هرمزی، پدرام موسوی، کیانوش بابایی و عبدالکریم شریفی، با استقبال برخی فرماندهان و مسئولان نیروهای مسلح از جمله محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران، به ایران بازگشتند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز چهارشنبه، ۲۹ اسفند، از آزادی این چهار مرزبان ایرانی خبر داده بود.

یک روز بعد خبرگزاری فرانسه از انتشار بیانیه‌ ارتش پاکستان خبر داد که مرزبانان در «منطقه چاغی» استان بلوچستان پاکستان آزاد شده‌اند.

منطقه چاغی در نزدیکی مرز پاکستان با افغانستان قرار دارد.

در این بیانیه آمده است: «گزارش‌ها حاکی از آن بود که تروریست‌ها به همراه سربازان ایرانی ربوده‌شده از طرف افغانستان وارد خاک پاکستان شده‌اند».

براساس گزارش ارتش پاکستان مرزبانان ایرانی «پس از تبادل آتش» آزاد شدند.

گروه «جیش‌العدل» اواخر مهرماه سال جاری اعلام کرد که به یک پایگاه مراقبتی در شهرستان میرجاوه حمله کرده و ۱۲ مرزبان ایرانی را به «اسارت» گرفته است.

در آذر ماه پنج تن از این مرزبانان آزاد شده و به ایران بازگشتند.

قرارگاه قدس سپاه پاسداران پس از ربوده این ۱۲ مرزبان، در اطلاعیه‌ای رسمی «خیانت عامل یا عوامل نفوذی» را علت این حادثه معرفی کرده بود اما توضیحی درباره این افراد نداده بود.

تاکنون ۹ نفر از این ۱۲ مرزبان آزاد شده‌اند. با این حال خبرگزاری فارس روز جمعه اعلام کرد که تنها دو مرزبان دیگر ایرانی در اختیار گروه «جیش العدل» هستند.

۲ نظامی آمریکایی در افغانستان کشته شدند

یک سرباز آمریکایی در برابر مقر «حمایت قاطع» ناتو در افغانستان؛ عکس از بایگانی

فرماندهی ناتو در افغانستان روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد دو نظامی آمریکایی هنگام مدیریت عملیاتی در افغانستان کشته شدند.

نام این دو نظامی آمریکایی ذکر نشده و بیانیه ستاد نیروهای ناتو در افغانستان، موسوم به «مأموریت حمایت قاطع»، به جزئیات بیشتری اشاره نکرده است.

خشونت‌ها در افغانستان، به رغم مذاکرات اخیر آمریکا با نمایندگان طالبان، همچنان ادامه دارد.

تازه‌ترین دور مذاکرات بین زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان، و هیأت نمایندگی طالبان، ۲۱ اسفند پس از ۱۳ روز در دوحه، پایتخت قطر، به پایان رسید.

«مأموریت حمایت قاطع» ناتو حدود ۱۷ هزار نظامی در افغانستان دارد که بیش از نیمی از آنان نظامیان آمریکایی هستند.

مایک پومپئو وارد بیروت شد

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، و همسرش، سوزان، هنگام ورود به بیروت.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، در ادامه سفر به کشورهای خاورمیانه روز جمعه برای دیداری دوروزه وارد بیروت، پایتخت لبنان، شد.

به نوشته خبرگزاری آلمان، از جمله محورهای گفت‌وگوهای آقای پومپئو با مقام‌های لبنان موضوع ایران و متحدش، گروه حزب‌الله، خواهد بود.

مایک پومپئو در این سفر که نخستین سفر او به لبنان در مقام وزیر خارجه آمریکا ست، دیدارهایی جداگانه با میشل عون، رئیس جمهوری، و نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان، خواهد داشت که هر دو روابط خوبی با گروه حزب‌الله دارند.

وزیر خارجه آمریکا همچنین قرار است با سعد حریری، نخست وزیر لبنان دیدار کند که متحد عربستان سعودی به شمار می‌رود.

آمریکا تمامی شاخه‌های گروه حزب‌الله لبنان را مشمول «سازمان‌های تروریستی» قرار داده است.

آقای پومپئو در مصاحبه‌ای با شبکه العربیه نیز ضمن تأکید بر «تروریستی ماهیت این گروه»، از اینکه دولت قبلی آمریکا «اقدامی کافی» برای مهار حزب‌الله انجام نداد ابراز تأسف کرد.

سفر منطقه‌ای مایک پومپئو، که خود وی هدف از آن را گفت‌وگوی «راهبردی» با رهبران منطقه برای «مقابله با تهدید ایران» توصیف کرده، روز چهارشنبه با دیدار او از کویت آغاز شد و وی پس از اسرائیل به لبنان سفر کرد.

ظریف: «برای ایران‌هراسی، تورات را هم تحریف می‌کنند»

خبرگزاری ایرنا گزارش داد که محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، اظهارات اخیر همتای آمریکایی‌اش، مایک پومپئو، را «ایران‌هراسی» و «تحریف تورات» خواند.

با این حال در توئیت محمدجواد ظریف درباره «واقعیت‌های موجود در تورات» اشاره‌ای به نام هیچ مقام آمریکایی یا اسرائیلی نشده است.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی در توئیتش که صبح شنبه منتشر شد نوشت متن تورات نشان می‌دهد که «یک پادشاه ایرانی یهودیان را از بردگی در بابل نجات داد»، «یک پادشاه دیگر ایران یهودیان را از نسل‌کشی نجات داد»، و «تشویق‌کنندگان نسل‌کشی یهودیان نیز ساکنان صحرای نگب بودند و نه ایرانیان».

در روزهای اخیر که رئیس جمهوری آمریکا حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را به رسمیت شناخت و وزیر خارجه او، مایک پومپئو، سفری دو روزه به اسرائیل داشت، مقام‌های دو کشور چندین بار به دشمنی جمهوری اسلامی با اسرائیل اشاره کردند.

از جمله بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، شامگاه پنج‌شنبه گفت: این روزها مصادف با جشن پوریم است که یادآور آن است «۲۵۰۰ سال پیش، ایرانی‌هایی دیگر به رهبری هامان خواستند ملت یهود را از بین ببرند، نتوانستند؛ امروز هم ایرانیان به رهبری خامنه‌ای تلاش می‌کنند ملت و دولت یهود را از بین ببرند و باز هم شکست خواهند خورد».

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، نیز در مصاحبه با شبکه تلویزیونی مسیحیان (CBN) گفته بود به عنوان یک مسیحی اعتقاد دارد که شاید خدا دونالد ترامپ را برای نجات مردم یهود از تهدید ایران فرستاده باشد.

بازداشت ده‌ها تن از معترضان به تغییر نام پایتخت قزاقستان به نورسلطان

بنابر گزارش‌ها از قزاقستان، پلیس این کشور روز جمعه نیز ده‌ها تن از کسانی را که به تصمیم تغییر نام پایتخت این کشور معترض بودند در شهرهای آستانه، آلماتی و چیمکنَد بازداشت کرد.

پلیس روز پنج‌شنبه نیز حدود ۲۰ تن را در آستانه بازداشت کرده بود.

مقام‌های قزاقستان گفته‌اند نام آستانه، پایتخت این کشور، به احترام نورسلطان نظربایف که چند روز پیش از قدرت کناره گرفت، به «نورسلطان» تغییر خواهد کرد.

نورسلطان نظربایف که حدود سی سال قدرت را در این کشور در دست داشت، روز سه‌شنبه به طور ناگهانی از مقام خود استعفا کرد.

لینک مستقیم


در حال حاضر قاسم جومارت توقایف، رئیس پیشین سنای قزاقستان، ریاست جمهوری موقت این کشور را برعهده دارد و قرار است انتخابات ریاست جمهوری در آوریل ۲۰۲۰ برگزار شود.

ساعت رسمی ایران یک ساعت جلو کشیده شد

ساعت رسمی ایران با پایان اولین روز فروردین ماه یک ساعت به جلو کشیده شد.

این تغییر بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۸۶ صورت می‌گیرد که عنوان می‌کند هر سال در ساعت ۲۴ روز اول فروردین ساعت رسمی کشور باید جلو کشیده شود.

از سویی روز ۳۰ شهریور نیز دوباره ساعت رسمی ایران یک ساعت به عقب کشیده می‌شود تا به حالت اول بازگردد.

این تغییر ساعات روشی برای کنترل مصرف برق و انرژی توصیف شده است.

فاکس‌نیوز: داعش به پایان کار خود رسید

شبکه تلویزیونی فاکس‌نیوز در آمریکا گزارش داده که گروه موسوم به «خلافت اسلامی» یا داعش، آخرین شهری را نیز که در اختیار داشت از دست داده است.

این گزارش می‌گوید اگرچه خبر رسمی پایان کار داعش هنوز اعلام نشده، اما باغوز، آخرین سنگر داعش آزاد شده است.

فاکس‌نیوز به نقل از شاهدان نوشته که بمباران باغوز متوقف شده و کار امپراتوری داعش که روزگاری بر بیش از هشت میلیون نفر در عراق و سوریه حکومت می‌کرد، به پایان رسیده است.

نیروهای دموکراتیک سوریه که از پشتیبانی هوایی ایالات متحده برخوردار هستند در روزهای اخیر هجومی همه‌جانبه را به شهر باغوز تدارک دیده بودند.

سوانح رانندگی در سه روز گذشته ۷۷ قربانی گرفت

بنا بر آمار ارائه شده از سوی رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی در سه روز گذشته ۷۷ نفر در سوانح رانندگی جان خود را از دست دادند.

به گزارش ایرنا کمال هادیانفر، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی، می‌گوید در سوانح رانندگی ۷۲ ساعت گذشته ۷۷ نفر کشته و حدود یک هزار و ۷۰۰ نفر مجروح شدند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی همچنین اظهار داشت ۴۰ درصد از تصادفات رخ داده در جاده‌های کشور در این مدت مربوط به واژگونی وسیله نقلیه و بیش از ۲۰ درصد مربوط به عدم کنترل درست وسیله نقلیه بوده است.

کمال هادیانفر دلیل اصلی سوانح پیش آمده در روزهای اخیر را شرایط جوی نامساعد در غرب، شرق و شمال کشور دانست و لغزندگی سطح جاده‌ها را موجب افزایش تصادفات اعلام کرد.

حمله به شیعیان در کابل ۶ کشته و ۲۳ زخمی برجای گذاشت

یکی از مجروحان انفجارهای کابل

در پی وقوع سه انفجار در مرکز زیارتی شیعیان در غرب کابل، پایتخت افغانستان، ۶ نفر کشته و ۲۳ نفر زخمی شدند.

به گزارش رویترز این حملات در روز نوروز صورت گرفت که از سوی اسلام‌گرایان تندرو به عنوان مناسبتی غیراسلامی تلقی می‌شود.

مقام‌های دولت افغانستان گزارش‌های متناقضی از انفجارهای روز پنجشنبه در نزدیکی زیارتگاه «کارته – سَخی» ارائه می‌دهند. سخنگوی وزارت کشور از پرتاب سه خمپاره به این منطقه خبر داد. در همین حال گزارشِ وزارتِ دفاع از شلیک سه راکت به منازل مسکونی و محل تجمع برای جشن نوروز حکایت دارد.

بنا بر گزارش وزارت دفاع افغانستان، نیروهای انتظامی و امنیتی فرد مهاجم به منطقه شیعه‌نشین کابل را دستگیر کرده‌اند. داعش مسئولیت این حمله را پذیرفته است.

اقوام درجه یک زهرا رهنورد و میرحسین موسوی به دیدار آنها رفتند

زهرا رهنورد و میرحسین موسوی

سایت کلمه گزارش داد میرحسین موسوی و زهرا رهنورد در آغاز سال نو با خانواده خود ملاقات و تماس تلفنی داشته‌اند.

برپایه این گزارش اقوام درجه یک میرحسین موسوی و زهرا رهنورد در خانه این دو محصور در کوچه اختر با آنها دیدار کردند.

زهرا رهنورد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی بیش از ۸ سال است که بدون محاکمه در حصر به‌سر می‌برند و آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی هنوز به آزادی آنها رضایت نداده است.

انبار کردن صدها تن دستمال توالت در بریتانیا برای بحران برگزیت

ترزا می نخست‌وزیر بریتانیا

در آستانه خروج احتمالی بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا یکی از بزرگترین عرضه‌کنندگان دستمال توالت و آشپرخانه اقدام به انبار کردن ۳ ملیبون ۵۰۰ هزار دستمال توالت و دستمال در این کشور کرده است.

به گزارش گاردین شرکت آلمانی «وپا» ضمن اعلام این خبر گفت برای انتقال این اقلام کشتی اجاره کرده تا درصورت اختلال در تونل مانش از مسیر دریا اجناس خود را به بریتانیا برساند.

نهم فروردین موعد رسمی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپاست مگر آنکه دولت و مجلس این کشور به توافق جدیدی دست یابند.

دستکم ۶۰ نفر در حادثه واژگونی قایق در دجله غرق شدند

در پی واژگونی یک قایق در رود دجله دستکم ۶۰ نفر جان خود را از دست دادند.

به گزارش السومریه به نقل از یک منبع آگاه، این قایق بیش از ظرفیت مسافر حمل می‌کرد.

برپایه گزارش‌ها بیشتر قربانیان زن و گودک هستند.

حمایت ایران از تصمیم به «انتقال قدرت» در قزاقستان

نورسلطان نظربایف با مسکو رابطه‌ای نزدیک دارد.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی روز چهارشنبه در واکنش به تغییر و تحول در ساختار قدرت در کشور قزاقستان از تصمیم رئیس جمهور این کشور به کناره‌گیری حمایت کرد.

خبرگزاری رسمی ایرنا به نقل از سخنگوی وزارت خارجه ایران نوشت: «تغییر و تحولات کنونی در جمهوری قزاقستان و انتقال قدرت، در چهارچوب قانون اساسی این کشور صورت گرفته و لذا ما از آن حمایت می‌کنیم.»

نورسلطان نظربایف که به مدت سه دهه رئیس‌جمهوری قزاقستان بود روز سه‌شنبه، ۲۸ اسفند، از مقام خود کناره‌گیری کرد. آقای نظربایف دلیلی برای این تصمیم ارائه نکرد.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه، در واکنش به استعفای رئیس جمهور قزاقستان، نورسلطان نظربایف را «سیاستمداری برجسته، تأثیرگذار و هوشمند در جمهوری قزاقستان» توصیف کرده و روابط ایران و قزاقستان در دوران ریاست جمهوری او را «همواره روابطی دوستانه و رو به رشد» خوانده است.

نظربایف ۷۸ ساله از ۱۹۸۹ که قزاقستان هنوز بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بود رهبری این کشور را بر عهده داشت. او در ابتدا به عنوان رئیس حزب کمونیست به قدرت رسید، ولی بعد به عنوان رئیس‌ جمهوری انتخاب شد.

همزمان با رفتن این رئیس جمهور، نام پایتخت این کشور یعنی آستانه به «نورسلطان» تغییر می‌یابد.

محمد مطیع، بازیگر تئاتر و سینمای ایران، درگذشت

محمد مطیع

محمد مطیع، بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر ایران، در آخرین روز سال ۹۷ در ۷۵ سالگی درگذشت.

محمد مطیع سال‌ها بود که به سوئد مهاجرت کرده بود.

از جمله آثار محمد مطیع می‌توان به مجموعه‌های تلویزیونی «هزاردستان»، «سلطان و شبان»، «امیرکبیر» و «کوچک جنگلی» و فیلم‌های سینمایی «کلاغ»، «دایره مینا»، «بازداشتگاه»، «آوار»، «گردباد» و «روزهای انتظار» اشاره کرد.

بیشتر

XS
SM
MD
LG