لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ تهران ۰۹:۰۳

خبرخوان

انتقاد اردوغان از «سکوت» آمریکا در قبال قتل خاشقجی

جمال خاشقجی در مهر ماه در کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسید

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه از آنچه «بی‌عملی» ایالات متحده در قبال قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد ولیعهد عربستان سعودی، نامیده، انتقاد کرده‌است.

اردوغان به شبکه دولتی تی‌آر‌تی گفته است او قادر نیست «سکوت» آمریکا در پی قتل خاشقجی را درک کند.

رئیس‌جمهوری ترکیه می‌گوید «قتل صورت گرفته، بی‌رحمی صورت گرفته و به همی خاطر ما می‌خواهیم همه‌چیز روشن شود». او افزوده است که «قتل خاشقجی یک قتل معمولی نیست».

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار و منتقد محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، در مهر ماه پس از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول به‌دست تیم ویژه‌ای که برای قتل اعزام شده بود، کشته شد.

عربستان برای مدتی اساسا وقوع هر اتفاقی در کنسولگری را رد کرده و می‌گفت خاشقجی از محل خارج شده‌است. اما سپس پذیرفت او «در جریان نزاع» جان خود را از دست داده‌است. در نهایت و پس از فشارهای بین‌المللی ریاض اعلام کرد خاشقجی به‌قتل رسیده‌است.

اتهام‌های زیادی حتی از سوی برخی چهره‌های جمهوری‌خواه و نزدیک به رئیس‌جمهوری آمریکا مانند سناتور گراهام، مستقیما متوجه محمد بن سلمان شد، اما ریاض هرگونه دخالت ولیعهد سعودی در جریان قتل را رد کرده‌است.

مقام‌های دولت آمریکا در مواردی مسئله قتل خاشقجی را با مقام‌های سعودی مطرح کرده‌اند و گفت‌وگوهایی در این زمینه انجام شده‌است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، گفته‌است او مخالف تحریم دستگاه رهبری سعودی‌ست چراکه ریاض یک «متحد استراتژیک» آمریکا در منطقه است.

آقای ترامپ ۲۹ آبان ماه اعلام کرد که ایالات متحده «شریک ثابت قدم» عربستان سعودی باقی خواهد ماند حتی اگر محمد بن سلمان، از طراحی قتل جمال خاشقجی، مطلع بوده باشد.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

هیات منصفه دادگاه‌های مطبوعاتی و سیاسی تهران از بین «اصولگرایان» انتخاب شدند

نشست معرفی اعضای هیات منصفه دادگاه‌های مطبوعاتی و سیاسی تهران

با تعیین اعضای جدید هیات منصفه دادگاه‌های مطبوعاتی و سیاسی تهران، بار دیگر اصولگرایان بر این هیات تسلط پیدا کردند.

خبرگزاری‌های ایران به نقل از ناصر سراج، نماینده رئیس قوه قضاییه در تعیین اعضای هیات منصفه مطبوعات سراسر کشور، گزارش دادند که از بین ۱۴ صنف، ۲۱ عضو جدید هیات منصفه دادگاه‌های مطبوعاتی و سیاسی تهران تعیین شدند و از این به بعد دادگاه‌های مطبوعاتی و سیاسی با حضور هیات منصفه جدید برگزار خواهند شد.

از جمله اعضای این هیات می‌توان به علی اکبر کسائیان، یوسف غروی قوچانی، علی اکبر اشعری، نادر قدیانی، حسن خجسته باقرزاده، محسن اسماعیلی و ابوالقاسم طالبی اشاره کرد.

پس از تصویب قانون جرم سیاسی، از سال ۱۳۹۶ اعضای هیات منصفه مطبوعات، اعضای هیات منصفه جرایم سیاسی نیز محسوب می شوند.

مطابق اصل ۱۶۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که در سال ۱۳۵۸ به تصویب رسید، «رسیدگی به جرایم سیاسی و مطبوعاتی علنی است و با حضور هیأت منصفه در محاکم دادگستری صورت می‌گیرد».

با این حال، قانون مربوط به جرایم سیاسی تا اردیبهشت سال ۱۳۹۵ به تصویب نرسید. این قانون خردادماه سال ۹۵ برای اجرا از طرف حسن روحانی، رئیس‌جمهوری، به وزارت دادگستری ابلاغ شد.

با استفاده از خبرگزاری‌های ایران و رادیو فردا/ ف.ق/ ک.ر

آمریکا می‌گوید گفت‌وگوهای اضافی با ایران در بروکسل ضرورتی ندارد

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز دوشنبه ۲۶ مهر گفت ایالات متحده فکر نمی‌کند گفت‌وگوهای اضافی در بروکسل قبل از آغاز مجدد مذاکرات غیرمستقیم با ایران در وین برای بازگشت به برجام ضرورتی داشته باشد.

رسانه‌های ایران روز یکشنبه به نقل از نماینده تبریز و پس از حضور وزیر خارجه ایران در جلسه غیرعلنی مجلس گزارش دادند که نمایندگان ایران و اتحادیه اروپا قرار است روز پنجشنبه ۲۹ مهر در بروکسل با هم دیدار و مذاکره کنند، ولی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا احتمال برگزاری مذاکره، خارج از چارچوب گفت‌وگوهای وین، را ضعیف دانست.

جوزپ بورل تصریح کرد مذاکرات برجامی با ایران در وین انجام خواهد شد و مذاکراتی بین اتحادیه اروپا و دیپلمات‌های ایرانی در بروکسل برای روز پنج‌شنبه در نظر گرفته نشده است.

ایران و کشورهای عضو برجام تاکنون شش دور گفت‌وگو برای احیای توافق هسته‌ای سال ۹۴ برگزار کرده‌اند که آمریکا غیرمستقیم در آن شرکت داشته است ولی به نتایج مشخصی که مورد توافق طرف‌ها قرار بگیرد، نرسیده است.

بر اساس گزارش رویترز و سایت رادیو فردا/ک.ر

ابراز نگرانی آمریکا از احتمال کاربرد موشک‌های مافوق صوت توسط چین و روسیه

موشک کروز مافوق‌صوت «زیرکون» در حال پرتاب از یک ناوشکن روسی در دریای بارنتز

نماینده آمریکا در امور خلع سلاح روز دوشنبه ۲۶ مهر در مورد فناوری سلاح‌های مافوق صوت و احتمال استفاده چین و روسیه از این تسليحات ابراز نگرانی کرد.

رابرت وود در یک نشست خبری در شهر وین، در واکنش به انتشار گزارش اخیر روزنامه فاینشنال تایمز در مورد آزمایش یک موشک مافوق صوت توسط چین که قادر به حمل کلاهک هسته‌ای است، گفت: «ما در مورد فعالیت‌های چین در زمینه موشک‌های مافوق صوت نگران هستیم. نه فقط ما بلکه چین و روسیه نیز نمی‌دانند که چگونه می‌توان در برابر خطر این نوع موشک‌ها از خود دفاع کرد».

اشاره او به قابلیت چنین موشک‌هایی برای گریز از سامانه‌های رهگیری و دفاع ضد موشکی است.

وزارت خارجه چين روز دوشنبه ضمن تکذیب گزارش روزنامه فاینشنال تایمز ادعا کرد که موضوع آزمایشی که در ماه ژوئیه انجام شده یک فضاپیما بوده است و نه یک موشک نظامی.

همزمان لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، که در حال دیدار از تفلیس، پایتخت گرجستان، است حاضر نشد مستقیما در مورد انتشار گزارش مربوط به اين آزمایش اظهار نظر کند ولی تاکید کرد که واشینگتن تمامی برنامه‌های تسلیحاتی پیشرفته چین را با دقت زیر نظر دارد.

وزیر دفاع آمریکا در یک نشست خبری افزود: «ما توسعه برنامه‌های تسلیحاتی پیشرفته و فناوری‌های نظامی چین را که فقط موجب افزایش تنش در منطقه خواهد زیر نظر داریم».

او افزود واشینگتن به تمرکز روی مقابله با چالش‌های نظامی از سوی چین ادامه خواهد داد.

آمریکا و روسیه در رقابت برای دستیابی به تسلیحات جدیدی که رهگیری آن دشوارتر باشد در سال‌های گذشته سلاح‌های مافوق صوت را آزمایش کرده‌اند که موشک قلمداد می‌شود و سرعتش بیش از پنج برابر سرعت صوت است.

وزارت دفاع آمریکا در بیانیه‌ای گفت: «هدف از سفر لوید آستین به کشورهای اروپایی دادن تضمین به متحدان ما در مورد تعهد واشینگتن به دفاع از آن‌ها در برابر سیاست‌های تهاجمی روسیه است».

آقای آستین در بخش دیگری از نشست خبری خود گفت دولت آمریکا برای تقویت توان نظامی و قدرت بازدارندگی گرجستان به این کشور کمک خواهد کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز/ش.ر/ک.ر

استاندار تهران می‌گوید نمازجمعه تهران این هفته برگزار می‌شود

حضور دسته‌جمعی نظامیان در مراسم نمازجمعه تهران

محسن منصوری، استاندار تهران، روز دوشنبه ۲۶ مهرماه گفت که نمازجمعه تهران از این هفته برگزار می‌شود و مدعی شد که این اقدام با «رعایت پروتکل‌های بهداشتی» صورت می‌گیرد.

نمازجمعه تهران بیش از یکسال است که به‌دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا برگزار نمی‌شود و در حالی که آمار ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از این ویروس روند کاهشی را تجربه می‌کند ولی به گفته محسن منصوری، «این وضعیت اصلا حاشیه امنی نیست، لذا نباید خیال ما راحت باشد. بعضی از استان‌های همجوار شیب صعودی کرونا را دارند و این برای تهران خطرناک است».

استاندار تهران با این حال تاکید کرده که نمازجمعه تهران قرار است از روز ۳۰ مهر از سرگرفته شود.

او همچنین از برگزاری «مراسم ۱۳ آبان» به مناسبت سالروز اشغال سفارت آمریکا توسط دانشجویان موسوم به پیرو خط امام خبر داده و گفته که کمیته‌ای متشکل از معاونان بهداشتی سه دانشگاه، «جزئیات پروتکل‌های بهداشتی را تدوین می‌کنند تا به فرمانداران ابلاغ و مراسم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شود».

برگزاری این مراسم‌ها همواره خبرساز بوده و انتقادات زیادی به‌دلیل تجمع افراد و شیوع کرونا برانگیخته است.

استان تهران یکی از بحرانی‌ترین مناطق کشور در زمینه بحران کرونا است و مقام‌های وزارت بهداشت بارها اعلام کرده‌اند که هیچ استانی با این منطقه از نظر پیچیدگی و تراکم جمعیت قابل مقایسه نیست.

آخرین آمار رسمی کرونا که روز دوشنبه از سوی وزارت بهداشت جمهوری اسلامی منتشر ‌شد، حاکی است که تعداد مبتلایان به این ویروس به پنج میلیون و ۸۰۰ هزار نفر رسیده و مرگ‌ومیر ۲۴ ساعت گذشته، ۱۸۱ نفر بوده است.

این در حالی است که آمارهای رسمی وزارت بهداشت با تشکیک کارشناسان و حتی برخی از نمایندگان مجلس روبرو شده و آمار واقعی را سه تا چهار برابر بیشتر می‌دانند.

بر اساس گزارش خبرگزاری‌های ایران و سایت رادیو فردا/ک.ر

آمار رسمی مبتلایان به کرونا در ایران به پنج میلیون و ۸۰۰ هزار نفر نزدیک شد

در گزارش وزارت بهداشت ایران در روز دوشنبه، ۲۶ مهر، شمار جان‌باختگان بیماری ناشی از کرونا در شبانه‌روز گذشته ۱۸۱ نفر و موارد جدید ابتلا به این ویروس بیش از ۱۱ هزار و ۸۰۰ نفر اعلام شده است.

بنا به این آمار، مجموع جان‌باختگان کرونا در ایران به بیش از ۱۲۴ هزار نفر رسید و شمار کل مبتلایان نیز به پنج میلیون و ۸۰۰ هزار نفر نزدیک شد.

آمار رسمی کرونا در حالی به صورت روزانه از سوی وزارت بهداشت اعلام می‌شود که سازمان نظام پزشکی پیشتر آمار واقعی را سه تا چهار برابر آمار رسمی عنوان کرده بود.

در همین حال حمید سوری، استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن هشدار درباره «طغیان‌های مجدد بیماری در برخی استان‌ها»،‌از آغاز «پیک ششم» خبر داد و گفت که هنوز کانون‌های این خیزش مشخص نشده است.

به گفته آقای سوری اخیرا استان‌های غربی که رفت‌وآمدهای بیشتری را تجربه کرده‌اند با افزایش آمار بستری‌ روبرو شده‌اند و وضعیت کرونا در استان‌ها آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه و برخی نقاط سیستان و بلوچستان با توجه به کاهش ۵۰ درصدی رعایت پروتکل‌های بهداشتی «نگران‌کننده» است.

مسعود یونسیان، رئیس کمیته راهبری مطالعات واکسیناسیون وزارت بهداشت، نیز روز یکشنبه ۲۵ مهر گفته بود که روند کاهش ابتلا به کرونا در کشور متوقف شده و «اختلاط جمعیتی قابل ملاحظه در انتهای ماه محرم ناشی از سفرهای داخلی و راهپیمایی اربعین» را دلیل اصلی شرایط فعلی عنوان کرده بود.

منابع حقوق بشری کُرد از وضعیت وخیم کمال شریفی در زندان خبر می‌دهند

کمال شریفی، زندانی سیاسی کُرد

سازمان حقوق بشری هَه‌نگاو در گزارشی نوشته است که کمال شریفی، زندانی سیاسی کُرد، باوجود دوبار سکته در زندان و بیماری‌های متعدد، نزدیک به پنج هزار روز است که از مرخصی و ملاقات با خانواده محروم است.

بنا به این گزارش، کمال شریفی زندانی سیاسی و روزنامه‌نگار اهل سقز که چهاردهمین سال حبس خود را سپری می‌کند، پیش از این در نامه‌ای به این سازمان اعلام کرده بود که پس از شش ماه شکنجه به عضویت در حزب دموکرات کردستان اعتراف کرده است.

کمال شریفی ۴۹ ساله که از خرداد سال ۱۳۸۷ زندانی است، با حکم دادگاهِ انقلاب سقز به اتهام «محاربه» از طریق عضویت در حزب دمکرات کُردستان به تحمل ۳۰ سال حبس و تبعید به زندان میناب محکوم شده است.

بر اساس حکم دادگاه انقلاب، او از تمامی حقوق یک زندانی از جمله مرخصی، اشتغال، ملاقات با خانواده، مراوده و معاشرت محروم است.

ملاقات با کمال شریفی
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:20 0:00

ایران در ماه‌های آینده با ونزوئلا «سند همکاری ۲۰ ساله» امضا می‌کند

دیدار حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران با فلیکس پلاسنسیا گونسالس، وزیرخارجه ونزوئلا در تهران

وزیر خارجه ایران از امضای سند همکاری‌های ۲۰ ساله با ونزوئلا در ماه‌های آینده خبر داد اما توضیحی در مورد جزئیات این سند نداد.

به گزارش ایرنا، حسین امیرعبداللهیان روز دوشنبه، ۲۶ مهر در نشست خبری مشترک با فلیکس پلاسنسیا گونسالس، وزیرخارجه ونزوئلا که اخیرا به تهران سفر کرده، بدون اشاره به زمان دقیق و جزئیات گفت که امضای این سند در جریان سفر رئیس جمهور ونزوئلا به تهران در ماه‌های آینده صورت خواهد گرفت.

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران نیز روز دوشنبه در دیدار با وزیر امور خارجه ونزوئلا، گفت: «آمریکای لاتین بخصوص ونزوئلا جزو اولویت‌های دیپلماسی اقتصادی جمهوری اسلامی ایران است و برای توسعه مناسبات دوجانبه باید برنامه روشن و بلندمدت طراحی شود.»

ونزوئلا یکی از متحدان جمهوری اسلامی در آمریکای جنوبی به‌شمار می‌رود که در پی اتخاذ سیاست‌ها و موضع‌گیری‌های مشابه علیه آمریکا در سال‌های اخیر مراودات سیاسی و اقتصادی قابل توجه از جمله در حوزه نفت با ایران داشته است.

خبرگزاری رویترز روز شنبه ۲۴ مهر گزارش داده بود که یک ابرنفت‌کش با پرچم ایران با محموله دو میلیون بشکه نفت خام سنگین دریافتی از شرکت دولتی «پترولئوس دی ونزوئلا» در آستانه ترک یک بندر ونزوئلا قرار دارد.

بر اساس این گزارش این محموله دو میلیون بشکه‌ای بخشی از توافق بین «پترولئوس دی ونزوئلا» و شرکت ملی نفت ایران است که براساس آن ایران در ازای ارسال فرآورده‌های نفتی از ونزوئلا نفت خام دریافت می‌کند.

برپایه این گزارش، ونزوئلا به دلیل کمبود مواد و تجهیزات لازم در پالایشگا‌ه‌های خود با بحران کاهش تولید فرآورده‌های سبک نفتی مواجه است و مبادله با ایران در همین راستا انجام می‌شود.

پیش از این امضای سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین در فروردین امسال با واکنش‌های بسیاری از سوی شهروندان، کاربران شبکه‌های اجتماعی و کارشناسان همراه شد.

بسیاری از منتقدان این قرارداد را در تعارض با منافع ملی ایران می‌دانند.

نمایندگان مجلس: مجمع تشخیص تصویب کرد که اموال مسئولان محرمانه باشد

مجتبى یوسفی، عضو هیات رئیسه مجلس ایران، گفته است مجمع تشخیص مصحلت نظام در یک مصوبه «با قید محرمانه» تایید کرده است که اموال مسئولان جمهوری اسلامی محرمانه باشد.

او به جزئیات این مصوبه اشاره نکرده ولی گفته است که روند نهایی شدن این مصوبه طبق قانون صورت گرفته است.

پیش‌تر علی خضریان، نماینده تهران، نیز به تصویب این موضوع در مجمع تشخیص مصحلت نظام اشاره کرده بود و گفته بود «به این سادگی» امکان تغییر و اصلاح چنین مصوبه‌ای وجود ندارد.

ماجرای محرمانه ماندن دارایی‌های مسئولان جمهوری اسلامی در روزهای اخیر به یک مناقشه سیاسی بین نمایندگان مجلس و منتقدان این موضوع تبدیل شده است. حسن نوروزی، نایب رئيس کمیسیون قضایی مجلس روز ۱۸ مهرماه خبر داد که مجلس به دنبال طرح نظارت بر اموال مسئولان است و این کمیسیون تصویب کرده است که اموال مسئولان حکومت ایران «کاملا محرمانه و امنیتی» باشد.

این سخنان با بازتاب منفی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مواجه شد و محمدباقر قاليباف، رئيس مجلس شورای اسلامی، گفت مجلس یازدهم مصوبه‌ای در این زمینه نداشته و این مصوبه مربوط به مجلس هشتم است.

اشاره او به مصوبه‌ای است که سال ۹۱ در مجلس هشتم تصویب شد و پس از مخالف شورای نگهبان به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفت و سرانجام آذرماه سال ۹۴ مجمع تشخیص مصلحت آن را تصویب کرد.

آیین‌نامه اجرایی این مصوبه نیز آذر سال ۹۸ برای اجرا ابلاغ شده است و در آن تاکید شده است که «فهرست دارایی مقامات مسئول که به قوه قضاییه ارائه می‌شود، محرمانه بوده و افشای آن ممنوع است».

نخست‌وزیر اسرائیل می‌گوید جمهوری اسلامی ایران مقصر بحران‌های لبنان و عراق است

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، یکشنبه ۲۵ مهر در جلسه هفتگی کابینه خود با اشاره به تحولات جاری در لبنان و عراق گفت، جمهوری اسلامی ایران «مقصر اصلی» این نابسامانی‌ها است.

آقای بنت در سخنان خود در مورد لبنان به ضدوخوردهای مسلحانه روزهای اخیر در بیروت در میانه تظاهرات سازمان‌یافته توسط حزب‌الله علیه تحقیق دربارهٔ انفجار سال قبل در بندر بیروت اشاره کرد.

او در مورد عراق نیز به موفقیت مقتدی صدر، روحانی شیعه ضد جمهوری اسلامی، در انتخابات اخیر آن کشور اشاره کرد و افزود در هر دو مورد، یک روند مردمی ضد جمهوری اسلامی مشهود است.

به گفته وی، هرجا که جمهوری اسلامی «وارد آن می‌شود، [آن محل] در سرازیری خشونت، فقر، شکست، و بی‌ثباتی قرار می‌گیرد.»

نخست‌وزیر اسرائیل همچنین ابراز امیدواری کرد مردم لبنان و عراق خود را از «چنگ خفه‌کننده» سپاه پاسداران نجات دهند و آینده‌ای بهتر برای خود بسازند.

راه‌اندازی رشته تحصیلی «امر به معروف و نهی از منکر» در ایران

ستاد امر به معروف و نهی از منکر قرار است رشته‌ای به همین عنوان در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا راه‌اندازی کند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، مهران صمدی، رئیس «قرارگاه احیای بینش امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر» شامگاه یک‌شنبه، ۲۵ مهر در یک نشست مجازی هدف از راه‌اندازی این رشته را «تشکیل گروه‌های مطالبه‌گری توسط اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی و گشت ارشاد مسئولان» عنوان کرده است.

آقای صمدی درباره جزئیات این رشته و قدرت اجرایی «گروه‌های مطالبه‌گر» توضیح نداد اما گفت کسانی که مایل‌اند «گروه‌های مطالبه‌گری» تشکیل دهند، می‌توانند حوزه کاری و مسئله مورد نظر خود را انتخاب و در سایتی با عنوان «میدان مطالبه» ثبت‌نام کنند و طی ۱۰ روز با گرفتن مجوز قانونی و رسمی از ستاد امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر کشور می‌توانند رسماً از مردم «مطالبه‌گری»کنند.

بر اساس دین اسلام «امر به معروف و نهی از منکر»، «واجب کفایی» است و هر فرد مسلمان موظف است به دیگران برای انجام امور دینی «به قدر کفایت» امر و نهی کند.

بسیاری از فعالان حقوق بشر این مسئله را ناقض حریم خصوصی شهروندان می‌دانند.

از بارزترین جلوه‌های امر به معروف و نهی از منکر در ایران راه‌اندازی «گشت کمیته» بعد از پیروزی انقلاب ۵۷ و با فرمان روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی است.

اساس تشکیل این سازمان نظامی، شناسایی و انهدام گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی بود، اما به تدریج برخورد با زنان به دلیل عدم تطابق پوشش آن‌ها با معیارهای تعیین‌شده از سوی حاکمیت و تجسس در مورد نسبت شهروندان با یکدیگر در خیابان‌ها، از جمله اختیارات این گروه شد.

این گروه بعدتر با عنوان «گشت ارشاد» زیر نظر نیروی انتظامی به فعالیت خود ادامه داد و هر از چند گاه اخبار مربوط به برخورد خشن ماموران با زنان و دختران و بازداشت آنها به دلیل آن‌چه «بدحجابی» خوانده می‌شود، خبرساز می‌شود.

احمدی‌نژاد با توصیه مسئولان امارات به ایران بازگشت

محمود احمدی‌نژاد رئیس دولت‌های نهم و دهم که با هدف بازدید از نمایشگاه بین‌المللی اکسپو ۲۰۲۰ به کشور امارات متحده عربی سفر کرده بود، به توصیه مسئولان این کشور، مجبور شد سفر خود را نیمه کاره رها کرده و به تهران بازگردد.

محمود احمدی‌نژاد در پیامی ویدیویی که در کانال تلگرامی‌اش منتشر شده گفته‌است که مدت سفرش به پایان رسیده بود.

پیشتر حساب رسمی پایگاه خبری «آلارم ترور» در توئیتر، با انتشار تصویری از محمود احمدی‌نژاد نوشته بود که رئیس جمهوری سابق ایران از غرفه اسرائیل دیدن کرده است. اما وب‌سایت دولت بهار، نزدیک به محمود احمدی‌نژاد، این خبر را رد کرد.

در همین حال انتشار تصاویر آقای احمدی‌نژاد در کنار زنانی که پوشش مورد قبول جمهوری اسلامی ندارند در شبکه‌های اجتماعی بحث‌انگیز شده است.

محمود احمدی‌نژاد همراه همسرش از نمایشگاه اکسپوی ۲۰۲۱ در دبی بازدید کرده که تازه‌ترین دستاوردهای حوزه‌های صنعت، فناوری، گردشگری و بازرگانی در جهان را معرفی می‌کند.

گفت‌وگوی بورل با بلینکن درباره مذاکرات احیای برجام

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز یکشنبه ۲۵ مهر در پایان سفر خود به واشینگتن اعلام کرد که با وزیر خارجه ایالات متحده درباره لزوم ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای با ایران گفت‌وگو کرده است.

آقای بورل طی یادداشتی که در وبسایت سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا منتشر شده است، عنوان کرد که از جمله موضوعات گفت‌وگوی وی با آنتونی بلینکن توافق هسته‌ای موسوم به برجام بوده است.

وی نوشت: «ما همچنان به همکاری‌های خود در راستای حفظ پیمان عدم اشاعه سلاح هسته‌ای و لزوم بازگشت فوری به مذاکرات وین ادامه خواهیم داد و این که اطمینان یابیم برنامه هسته‌ای ایران صرفا ماهیتی صلح‌آمیز دارد.»

مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین از زمان پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری به درخواست تهران متوقف شده است.

هفته گذشته همزمان با سفر جوزپ بورل به واشینگتن، هیاتی نیز از اتحادیه اروپا به تهران سفر کرد که هدف از آن مجاب کردن ایران برای بازگشت فوری به مذاکرات وین بود. نشریه پولیتیکو اما به نقل از یک مقام ارشد اتحادیه اروپا نوشت که این هیات نتوانست ایران را متعهد کند که به مذاکرات بازگردد.

با این حال روز یکشنبه احمد علیرضابیگی، نماینده تبریز در مجلس شورای اسلامی، به نقل از حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، گفت که مذاکرات مرتبط با احیای برجام «از روز پنج‌شنبه [۲۹ مهر] در بروکسل آغاز خواهد شد».

گزارش‌ها حاکی است که این مذاکرات نه با اعضای باقی‌مانده در برجام، بلکه صرفا با مقامات اتحادیه اروپا انجام خواهد شد.

با استفاده از گزارش‌های‌ رادیو فردا و وبسایت سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا؛ س.ن

جاده خاکی برنده جایزه بهترین فیلم جشنواره فیلم لندن شد

پناه پناهی (چپ) و سولماز پناهی در هفتاد و یکمین دوره از جشنواره کن

فیلم «جاده خاکی» ساخته پناه پناهی، کارگردان جوان سینمای ایران، برنده جایزه بهترین فیلم شصت و پنجمین جشنواره فیلم لندن شد.

فیلم جاده خاکی، داستان سفر جاده‌ای خانواده‌ای چهار نفره به سوی مرزهای غربی ایران برای خارج کردن قاچاقی پسر بزرگ از کشور است که علت خروج او مشخص نیست.

پناه پناهی پیشتر با حضور در فیلم‌های پدرش جعفر پناهی به عنوان دستیار، حضور در فضای سینما را تجربه کرده بود و فیلم جاده خاکی، اولین ساخته او محسوب می‌شود.

جشنواره فیلم لندن که از روز ۱۴ مهر شروع شده بود، روز یک‌شنبه ۲۵ مهر با معرفی برندگان به کار خود خاتمه داد.

سفر رئيس ستاد کل نیروهای مسلح ایران به مسکو در آستانه دیدار رهبران روسیه و اسرائیل

در آستانه دیدار رهبران اسرائیل و روسیه که قرار است «پیرامون موضوع ایران» صورت گیرد، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران برای سفری «چهار روزه» به مسکو رفته است.

به گزارش تسنیم، محمدحسین باقری در بدو ورود به مسکو اعلام کرد که در این سفر، علاوه بر مسائل دوجانبه نظامی، همکاری دو کشور در سوریه و حوادث افغانستان، درباره پی‌گیری قراردادهای خرید تسلیحاتی از روسیه بعد از خاتمه تحریم تسلیحاتی ایران نیز مذاکره خواهد شد.

براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که سال ۱۳۹۴ در پیوند با توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی تصویب شد، تحریم‌های تسلیحاتی تهران ۲۷ مهر پارسال منقضی شد، اما همان زمان دولت سابق آمریکا به رهبری دونالد ترامپ اعلام کرد که با استفاده از تمامی ابزارهای دیپلماتیکی که در زرادخانه خود دارد، مانع خرید و فروش سلاح توسط ایران خواهد شد.

سفر آقای باقری به مسکو در حالی شروع شده است که نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، قرار است روز جمعه ۳۰ مهرماه با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، در شهر سوچی دیدار کند و محور مذاکرات، موضوع «برنامه هسته‌ای ایران و مسائل منطقه‌ای، خصوصا سوریه» اعلام شده است.

پنج‌شنبه هفته گذشته نیز رهبران روسیه و اسرائیل گفت‌وگوی تلفنی داشتند و ماه گذشته نیز وزیر خارجه اسرائیل به روسیه رفته بود.

با استفاده از گزارش تسنیم، رادیو فردا. د.خ

سه فرمانده دیگر سپاه به دولت ابراهیم رئيسی پیوستند

حسن کاظمی قمی، سفیر سابق ایران در عراق، نماینده رئيسی در امور افغانستان شده است

در ادامه حضور گسترده فرماندهان سپاه در دولت رئيسی، سه فرمانده سپاه پاسداران به عنوان استاندار و نماینده ویژه وارد دولت رئيسی شدند.

در جلسه روز یک‌شنبه، ۲۵ بهمن دولت ایران، زین‌العابدین رضوی‌خرم، از فرماندهان سپاه استان‌های آذربایجان غربی و شرقی به عنوان استاندار آذربایجان شرقی انتخاب شد. یعقوب‌علی نظری، فرمانده «سپاه امام رضا» نیز به عنوان استاندار خراسان رضوی انتخاب شد.

از سوی دیگرحسن کاظمی قمی، از فرماندهان پیشین سپاه، به عنوان نماینده ویژه ابراهیم رئیسی در امور افغانستان تعیین شد.

آقای کاظمی قمی در دهه ۸۰ به نیروی قدس سپاه رفت و از سال‌های ۸۲ تا ۸۹ کاردار و سفیر ایران در عراق بود. او پس از پایان ماموریت دیپلماتیک خود به عنوان رئيس کميته‌ گسترش روابط اقتصادی ايران و عراق منصوب شد.

حسن کاظمی قمی که سابقه کنسولگری ایران در هرات را نیز دارد، در سال‌های اخیر مسئولیت اجرایی نداشت و به عنوان کارشناس مسائل منطقه و عراق با رسانه‌ها گفت‌وگو می‌کرد.

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG