لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ تهران ۰۰:۱۹

خبرخوان

سه نماینده محافظه‌کار بریتانیا هم در اعتراض به برگزیت از حزب خود جدا شدند

نمایندگان جدا شده از دو حزب کارگر و محافظه‌کار

سه نماینده محافظه‌کار پارلمان بریتانیا در اعتراض به نحوه مدیریت خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا از این حزب جدا شدند. این نمایندگان به گروه نمایندگان جدا شده از حزب کارگر پیوستند.

در حالی که تنها ۳۷ روز به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا باقی مانده، هیدی الن، آنا سوبری و سارا ولاستون در نامه‌ای به ترزا می نخست‌وزیر بریتانیا نحوه مدیریت برگزیت از سوی دولت محافظه‌کار را «فاجعه‌بار» خواندند.

این سه نماینده در نامه خود به نخست‌وزیر تاکید کرده‌اند دیگر نمی‌توانند عضو حزبی باشند که از سوی نمایندگان طرفدار برگزیت و حزب وحدت‌طلب ایرلند شمالی کنترل می‌شود.

هفت نماینده حزب کارگر بریتانیا نیز روز ۲۹ بهمن در اعتراض به رهبری جرمی کوربین، از این حزب جدا شدند.

این نمایندگان کوربین را به داشتن عقاید چپ افراطی متهم می‌کنند و می‌گویند وی تلاش کافی برای برگزاری همه‌‌پرسی دیگر نکرده است. لوسیانا برگر یکی از هفت عضو جداشده از حزب کارگر دلیل استعفای خود را مواضع «یهودستیزانه» این حزب اعلام کرده است.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

وزارت اطلاعات از کشف «بزرگترین محموله» مواد مخدر صنعتی در شرق ایران خبر داد

یک گذرگاه مرزی در شرق ایران (عکس از آرشیو)

اداره کل اطلاعات استان سیستان و بلوچستان روز پنجشنبه از کشف «بزرگترین محموله مواد مخدر صنعتی شیشه» توسط نیروهای این وزارتخانه در شرق ایران خبر داده است.

به گزارش ایرنا، مدیرکل اطلاعات استان سیستان و بلوچستان گفته است: «با اقدامات پیچیده اطلاعاتی و عملیاتی این اداره کل و تعامل مرزبانی استان در درگیری مسلحانه با یکی از باندهای قاچاق مواد مخدر ۱۳۰۰ کیلوگرم مواد مخدر بویژه بیش از ۸۵۰ کیلوگرم ماده صنعتی اعتیادآور شیشه هنگام ورود از مرز افغانستان به داخل کشور در حوزه سیستان استان سیستان و بلوچستان مورد شناسایی و ضربه قرار گرفت.»

این مقام اطلاعاتی ایران گفته است در جریان این عملیات دو نفر از قاچاقچیان مسلح کشته و تعدادی زخمی و دستگیر شده اند و مقادیری سلاح و مهمات کشف و ضبط شد.

مدیرکل اطلاعات استان سیستان و بلوچستان هویت افراد بازداشتی و کسانی که کشته شده‌اند را مشخص نکرده است.

مقام‌های سازمان ملل متحد از افغانستان به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده تریاک و هرویین در جهان یاد می‌کنند. ایران به دلیل همسایگی با افغانستان همواره در مسیر انتقال مواد مخدر، به‌ویژه تریاک و هرویین، به غرب و اروپا قرار داشته است.

اما ایران تنها بخشی از گذرگاه انتقال مواد مخدر جهان نیست؛ مقدار قابل توجهی از این مواد در خود کشور فروخته و مصرف می‌شود تا آنجا که، طبق گزارش‌های رسمی، مصرف مواد مخدر و روان‌گردان در مدارس و دبیرستان‌های ایران رواج دارد.

در آذرماه سال ۹۶، انوشیروان محسنی بندپی، رئیس سازمان بهزیستی، تعداد معتادان شناسایی شده در ایران را دو میلیون و هشتصد هزار نفر و گروه سنی آنها را ۱۵ تا ۶۴ سال اعلام کرد.

وزیر نیرو: افزایش ۱۷۵ درصدی بارندگی در امسال

رضا اردکانیان

وزیر نیرو اعلام کرد که بارندگی در ایران از آغاز سال آبی ۱۷۵ درصد افزایش یافته است.

رضا اردکانیان گفت: «در پنجاه سال گذشته متوسط بارش در کشور ۲۱۰ میلی متر بوده است، این در حالیست که در سال آبی جاری که از مهرماه سال ۹۷ تا کنون ۷ ماه گذشته است، ۳۱۵ میلی متر باران باریده است و این یعنی ۱۷۵ درصد بارش بیشتر».

سال آبی در ایران از پاییز آغاز می شود.

آقای اردکانیان روز ۵ فروردین نیز سیلاب‌های اخیر را ناشی از «تحمیل تغییرات اقلیمی» دانسته و گفته بود که «پس از گذر سال‌های خشک شدید بلافاصله ترسالی‌های شدیدی رخ می‌دهد که باید خود را برای آن آماده کنیم».

با این حال برخی از کارشناسان اعلام کرده‌اند که افزایش بارندگی به معنای گذر از خشکسالی در ایران نیست و این افزایش بارندگی باید در چندین سال آینده نیز تکرار و سفره‌های آب زیرزمینی در ایران احیا شوند.

از جمله اسماعیل کهرم، استاد دانشگاه و کارشناس محیط زیست، در مصاحبه با رادیو فردا گفته بود که به دلیل از بین رفتن پوشش گیاهی در سال‌های گذشته، با وجود بارندگی‌های زیاد، این آب‌ها باعث شسته شدن خاک می‌شود و جذب خاک نیز نمی‌شود.

انتقال جسد یک نیروی ایرانی پس از سه سال و نیم از سوریه به تهران

تصاویر منتشر شده از انتقال جسد مجید قربانخانی

رسانه‌های ایران خبر دادند که جسد مجید قربانخانی که سه سال و نیم پیش در خان طومان در سوریه کشته شده بود به ایران منتقل شده است.

مجید قربانخانی ۲۱ دی ماه سال ۹۴ درخان طومان در سوریه کشته شده بود اما در این مدت «مفقود الاثر» بود وجنازه او اخیرا کشف و در روزهای گذشته به ایران منتقل شده است.

در اردیبهشت سال ۹۵ و در خان طومان سوریه چندین نیروی سپاه پاسداران کشته شدند.

پس از آن حسینعلی رضایی، مسئول روابط عمومی سپاه مازندران، گفته بود که جنازه ۱۲ تن از این کشته شدگان در اختیار مخالفان بشار اسد است.

جنازه‌های تعدادی از نیروهای ایرانی و افغان کشته شده در سوریه در سال‌های اخیر کشف نشده است. درهمین حال رسانه‌های ایران سال ۹۵ از آغاز عملیات «تفحص(جست و جو)» برای کشف این جنازه‌ها خبر داده بودند.

روز هشتم اسفند نیز سپاه پاسداران اعلام کرده بود که جنازه پنج تن از نیروهای ایرانی در سوریه « کشف و پس از انجام آزمایش های DNA هویت آنان شناسایی شد»

کاهش چشمگیر فروش خودرو پژو بخاطر قطع صادرات به ایران

دو سوم افت فروش پژو بخاطر قطع صادرات به ایران بوده است

شرکت خودروسازی فرانسوی پژو سیتروئن، گزارش سه ماهه اول سال ۲۰۱۹ را منتشر کرد که نشان می‌دهد فروش خودرو این شرکت نسبت به دور مشابه پارسال ۱۵.۷ درصد کاهش یافته و به ۸۸۴ هزار و ۴۰۰ دستگاه رسیده است.

به گزارش سایت رسمی این غول فرانسوی، دو سوم افت فروش بخاطر قطع صادرات به ایران بوده است. پژو در سه ماهه اول ۲۰۱۸ حدود ۱۰۸ هزار خودرو به ایران فروخته بود، اما با خروج آمریکا از برجام، صادرات خود را قطع کرد.

این شرکت در سال ۲۰۱۷ حدود ۴۴۴ هزار و ۶۰۰ خودرو به ایران فروخته بود.

افزایش قیمت خودرو توانسته است درآمدهای افت فروش خودرو این شرکت را تا حدودی جبران کند، برای نمونه به رغم افت ۱۵.۷ درصدی صادرات خودرو، درآمدهای فروش خودرو این شرکت تنها ۱.۸۵ درصد کاهش یافته و به ۱۴ میلیارد و ۱۵۷ میلیون یورو رسیده است.

کل درآمد این شرکت نیز با افتی ۱.۱ درصدی به ۱۷ میلیارد و ۹۷۹ میلیون یورو افت کرده است.

افت درآمدهای شرکت در سه ماهه اول ۲۰۱۹ باعث شد که ارزش سهام این شرکت ۱.۸ درصد در بازارهای بورس افت کند.

پیامک‌های حجاب و ازدحام در خیابان وزرا‎

عکس منتشر شده از تجمع خیابان وزرا.

به گفته شماری از کاربران توئیتر، تعدادی از شهروندان در تهران در دو روز اخیر پیامکی دریافت کرده‌اند که آنها را به «کشف حجاب در خودرو» متهم کرده و خواستار مراجعه آنها به «پلیس امنیت اخلاقی» شده است.

بنابر همین گزارش، روز پنج‌شنبه در برابر ساختمان «پلیس امنیت اخلاقی» در خیابان وزرا شمار زیادی از مراجعان حضور داشتند که چنین پیامکی دریافت کرده بودند.

کاربرانی در اینستاگرام ویدئوهایی از تجمع شهروندان در این منطقه به نمایش گذاشتند و شماری از کاربران توئیتر نیز با اشاره به دریافت این پیامک، احتمال داده‌اند که این اس‌ام‌اس‌ها به طور تصادفی (رندوم) ارسال شده است.

هفته گذشته حسین ساجدی‌نیا، رئیس پلیس تهران، از آغاز «گشت نامحسوس پلیس امنیت اخلاقی» با استفاده از بیش از هفت‌هزار نیروی زن و مرد خبر داده بود.

مرگ وکیل «مرتبط با» پرونده حسین هدایتی به ضرب گلوله در تهران

حمید حاجیان

حمید حاجیان، وکیل دادگستری، چهارشنبه شب در منطقه کامرانیه تهران به ضرب دست‌کم سه گلوله کشته شد. نام آقای حاجیان در دفاعیات حسین هدایتی، از سرمایه‌گذاران فوتبال، در دادگاه مطرح شده بود.

آن طور که در گزارش‌ها آمده است، حمید حاجیان، ۴۱ ساله، تنها ساعاتی پس از صدور حکم دادگاه حسین هدایتی به قتل رسیده است.

حسین هدایتی، متهم به اخلال در نظام اقتصادی کشور، به دلیل حمایت مالی چشمگیرش از برخی از باشگاه‌های فوتبال مشهور است.

روز چهارشنبه رئیس شعبه سوم دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی از صدور حکم آقای هدایتی خبر داده و گفت که «بخشی از حکم این پرونده صادر و تا قبل از ماه رمضان اعلام می‌شود».

حسین هدایتی در یکی از جلسات دادگاه خود با اشاره به حمید حاجیان گفته بود: «به سراغ حمید حاجیان که یک وکیل بانفوذ است و ۵۰ میلیارد تومان پول بنده را خورده و برده است بروید. حاجیان گفته بود که اگر اسمش را در دادگاه ببرم از من شکایت می‌کند.»

در واکنش به همزمانی خبر صدور حکم هدایتی و قتل حاجیان خبرگزاری فارس به نقل از مدیر خراسانی، وکیل این متهم فساد مالی، نوشت: «قتل حاجیان هیچ ارتباطی به این پرونده ندارد.»

همین خبرگزاری پیشتر به نقل از سرپرست دادسرای جنایی تهران نوشته بود: «برخی از افراد و همکاران وی [حمید حاجیان] مدعی شدند که حاجیان در یک سری پرونده مفاسد اقتصادی وکیل بوده است، اما این موضوع هنوز به اثبات نرسیده است.»

هنوز انگیزه و هویت قاتل حاجیان مشخص نیست و طبق گزارش‌ها دوربین‌های مداربسته پارکینگ محل حادثه نیز «خراب بوده و لحظه حمله خونین مرد ناشناس در آن ثبت نشده است».

اعلان رسمی نامزدی بایدن: «وقت آمدن رهبری به صحنه جهانی است که مورد احترام باشد»

جو بایدن، معاون سابق رئیس جمهور آمریکا

جو بایدن، دموکرات میانه‌رو و معاون سابق باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، روز پنج‌شنبه رسما نامزدی خود برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ را اعلام کرد.

پس از ماه‌ها گمانه‌زنی و انتظار، آقای بایدن، ۷۶ ساله، روز پنج‌شنبه با انتشار ویدئویی در وب‌سایت یوتیوب چنین گفت: «وقت آمدن رهبری [از ایالات متحده] به صحنه جهانی است که مورد احترام باشد.»

این گفته او می‌تواند گوشه و کنایه‌ای به دونالد ترامپ، رئیس جمهور کنونی آمریکا، باشد.

بایدن اما با اشاره مستقیم به حوادث شارلوتزویل در ایالت ویرجینیا در تابستان سال ۹۶ گفته دونالد ترامپ را یادآوری کرد که انتقاد گسترده از رئیس جمهور آمریکا را به دنبال داشت.

جو بایدن بیش از همه به رای‌دهندگان متعلق به طبقه کارگر نظر دارد، همان رای‌دهندگانی که در شهرهای دورافتاده و مناطق دور از واشینگتن زندگی می‌کنند و در سال ۲۰۱۶ از دموکرات‌ها دور شده و به دونالد ترامپ رای دادند.

با اعلام نامزدی جو بایدن، به گزارش رویترز، اکنون تعداد دموکرات‌هایی که اعلام کرده‌اند حاضرند در سال ۲۰۲۰ به رقابت با ترامپ بپردازند به ۲۰ نفر می‌رسد.

با این حال آن طور که از نظرسنجی‌ها برمی‌آید، در این صحنه شلوغ، آقای بایدن بیش از همه شانس انتخاب شدن به عنوان نماینده حزب دموکرات در انتخابات آینده را دارد.

در روزهای پایانی سال ۹۷، یک نظرسنجی در شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان نشان داد که جو بایدن، معاون رئیس‌جمهوری سابق آمریکا، با ۲۸ درصد آرا بیشترین محبوبیت را در میان نامزدهای دموکرات برای انتخابات ۲۰۲۰ دارد.

این محبوبیت در حالی بود که وی هنوز به طور رسمی وارد گود رقابت‌های حزب دموکرات برای تعیین نامزد مقابل دونالد ترامپ نشده بود.

حال به نظر می‌رسد رقابت اصلی بین جو بایدن و برنی سندرز، سناتور مستقل، باشد.

مسابقه جنجالی برنده باش از برنامه‌های صداوسیما «حذف شد»

محمدرضا گلزار، ستاره سینمای ایران، مجری «برنده باش»

یک روز پس از تذکر رهبر جمهوری اسلامی به تلویزیون حکومتی ایران در مورد «ترویج بخت‌آزمایی»، وب‌سایت خبری جماران از حذف مسابقه جنجالی «برنده باش» با مجری‌گری محمدرضا گلزار خبر داد.

آیت‌الله علی خامنه‌ای روز چهارشنبه، چهارم اردیبهشت، در سخنرانی برای شماری از کارگران گفته بود که «... روش‌هایی شبیه بخت‌آزمایی را ترویج نکنیم که دستگاه‌های مختلف از جمله صداوسیما باید متوجه این معنا باشند».

پیشتر آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، از مراجع تقلید در قم، در پاسخ به یک استفتا درباره جوایز یک مسابقه تلویزیونی آن را به قمار تشبیه کرده بود.

در پی تذکر این دو مقام مذهبی، محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات، در حساب توییتری خود خبر داد که «طی دستوالعملی، مدیران عامل اپراتورهای تلفن همراه را موظف کردم شخصا بر روند مسابقات غیرمشروع بخت‌ آزمایی در تلویزیون و غیر آن نظارت کنند و جلوی این پدیده سوء را بگیرند».

حال وب‌سایت جماران در این باره نوشته است: «پیرو فتوای آیت‌الله مکارم شیرازی و تذکر مقام معظم رهبری مبنی بر حذف برنامه‌های بخت‌آزمایی صداوسیما، برنامه جنجالی "برنده باش" بدون هیچ توضیحی تاکنون از کنداکتور شبکه ۳ صداوسیما حذف شده است، اما بنر آن در سایت موجود است.»

شرط حضور در مسابقه تلویزیونی «برنده باش» خرید سؤال و پاسخ درست به آنها از طریق اپلیکیشنی مخصوص است و در صورت درست بودن جواب‌ها چهار نفر به مسابقه حضوری دعوت می‌شوند.

این مسابقه در اسفندماه سال ۹۷ هم زمانی جنجالی شد که نامش به جای نام برنامه «نود» با اجرای عادل فردوسی‌پور به عنوان برنامه منتخب مردم اعلام شد.

ثبت نخستین «مریخ‌لرزه» توسط کاوشگر ناسا

عکس ناسا از گنبد پوششی کاوشگر اینسایت بر روی مریخ

گزارش‌ها حاکی است کاوشگر رباتیک ناسا به نام «اینسایت (InSight)» لرزش‌هایی را در سیاره مریخ (بهرام) شناسایی و ثبت کرده که به گفته دانشمندان اولین «زمین‌لرزه‌های» ثبت‌شدهٔ بیرون از کره زمین به‌ شمار می‌آیند.

این کاوشگر حدود پنج ماه پیش بر سطح سیاره سرخ فرود آمد تا در مناطق مرکزی آن به تحقیقات لرزه‌شناسی بپردازد و این نخستین بار است که موفق به ثبت یک «مریخ‌لرزه» شده است.

مدیران تیم اینسایت می‌گویند با این کشف، اکنون یک رشته جدید علمی نیز به نام «لرزه‌شناسی مریخ» (بهرام‌لرزه‌شناسی) ایجاد شده است.

به گزارش رویترز، دانشمندان هنوز سرگرم بررسی داده‌ها برای مشخص کردن علت اصلی این لرزه‌ها هستند اما می‌گویند که منشأ این لرزش‌ها در سطح مریخ نیست بلکه از اعماق این سیاره نشأت گرفته است.

برخلاف زمین، مریخ و ماه صفحه‌های تکتونیکی ندارند و سطح آنها بسیار آرام و معمولاً‌ بی‌لرزه و بی‌صدا است.

شنیدن صدای مریخ‌لرزه ثبت‌شده:

ظریف: آمریکا نباید با طالبان مذاکره کند

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، با تایید مذاکرات قبلی جمهوری اسلامی با گروه طالبان، مذاکرات فعلی آمریکا با این گروه را «کاملا اشتباه» خواند و از آن انتقاد کرد.

محمدجواد ظریف روز چهارشنبه در همایشی در نیویورک گفت جمهوری اسلامی هم گفت‌وگوهایی را با طالبان آغاز کرد، اما اصرار آمریکا برای دستیابی به توافق با این گروه «به طور جدی اشتباه» است.

مقام‌های جمهوری اسلامی سال‌ها منکر هرگونه مذاکره و ارتباط با گروه طالبان یا حضور اعضای این گروه در خاک ایران بودند اما علاوه بر گزارش‌های متعدد بین‌المللی، چهار سال پیش سفر دست‌کم سه هیئت از گروه طالبان به ایران، برای مذاکره و همچنین حضور در نشست «بیداری اسلامی»، تایید شد.

محمدجواد ظریف در اظهارات روز چهارشنبه‌اش با وجودی که گفت: «من اولین فردی بودم که گفتم هیچ طرح صلحی برای افغانستان نمی‌تواند طالبان را نادیده بگیرد»، در عین حال از مذاکرات فعلی آمریکا با این گروه انتقاد کرد.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی توضیح چندانی درباره اظهاراتش نداد و تنها گفت که آمریکا نباید سایر گروه‌ها را در آینده افغانستان نادیده بگیرد و دولت این کشور را «غریبه بداند».
مقام‌های آمریکا و افغانستان هنوز واکنشی به این سخنان ابراز نکرده‌اند.

دانشمندان موفق شدند فکر افراد را از رایانه بشنوند

عکس از بایگانی

دانشمندان در دانشگاه کالیفرنیا در سان‌ فرانسیسکو موفق شدند با کاشت الکترود (برق‌رسان) در مغز چند فرد داوطلب سیگنال‌های مغزی آنها را رمزگشایی کرده و افکار این افراد را تبدیل به گفتار کرده و بشنوند.

با این پیشرفت، افرادی که به خاطر سکته یا ضربه مغزی یا مسائلی از این دست قدرت تکلم خود را از دست داده‌اند ممکن است به‌زودی با استفاده از این فناوری جدید شاهد حل مشکل خود باشند.

افکاری که می‌خواهیم بیان کنیم نخست به شکل پیامک‌های الکتریکی در مغزمان شکل می‌گیرند و با این فناوری جدید می‌شود این پیام‌ها را از طریق رایانه شنید.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دو پژوهشگر اصلی و رهبران تیم تحقیقاتی این فناوری، گوپالا آنومان‌چیپالی، دانشمند علوم گفتاری، و جاش چارتیر، دانشجوی مهندسی زیستی هستند.

سکته، فلج مغزی، بیماری پارکینسون، اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (تباه‌کننده عصب‌های حرکت ماهیچه‌ها، بیماری‌ای که استیون هاوکینگ به آن دچار بود)، ام‌اس و صدمات مغزی از بیماری‌هایی هستند که باعث از دست رفتن قدرت گفتار در افراد می‌شوند.

درخواست «دو خواهر فراری» از گوگل برای حذف اپلیکیشن «غیرانسانی»

اپ ابشر در عربستان سعودی کار دولت الکترونیکی را انجام می‌دهد

دو خواهر فراری اهل عربستان سعودی که هفته گذشته به دنبال درخواست پناهندگی در صدر اخبار قرار گرفتند، روز چهارشنبه از گوگل و اپل خواستند که یک اپلیکیشن «غیرانسانی» را حذف کنند.

نام وفا و مها السبیعی، این دو خواهر، هفته گذشته به جمع زنانی اضافه شد که برای رها شدن از قید و بندهای اجتماعی در عربستان تنها فرار را چاره کار خود می‌بینند.

این دو از طریق شبکه‌های اجتماعی تقاضای کمک کرده و خواستار پناهندگی به کشوری غربی شدند.

حال وفا و مها از دو کمپانی بزرگ آمریکایی یعنی گوگل و اپل خواسته‌اند که یک اپلیکیشن به نام «ابشر» را حذف کنند.

اپلیکیشن ابشر در عربستان سعودی حکم دولت الکترونیکی را دارد و شهروندان سعودی از طریق آن می‌توانند بخشی از کارهای اداری خود را انجام دهند.

اما ابشر همچنین به مردان عربستانی اجازه می‌دهد که مجوز سفر بستگان زن خود به خارج را آپدیت یا باطل کنند و هنگامی که زن‌ها از پاسپورت خود استفاده می‌کنند این امر را با پیامک به قیم مرد زنان اطلاع می‌دهد.

به گفته دو خواهر فراری، به همین دلیل است که ابشر به مردان اجازه می‌دهد که زندگی زنان را «کنترل کنند».

گوگل و اپل هنوز به این درخواست واکنشی نشان نداده‌اند، اما تیم کوک، مدیر کل اپل، دو ماه پیش گفته بود که با این اپلیکیشن آشنا نیست، اما آن را «بررسی خواهد کرد».

واکنش در آمریکا و بریتانیا به اعدام دسته‌جمعی در عربستان سعودی

آلن دانکن، مقام وزارت خارجه بریتانیا

در ادامه انتقاد از حکومت عربستان سعودی در پی اعدام دسته‌جمعی ده‌ها نفر در این کشور، روز چهارشنبه ایالات متحده و بریتانیا هم به این رخداد واکنش نشان داده و از آن انتقاد کردند.

یک مقام وزارت خارجه بریتانیا در واکنش، این اعدام‌ها را «منزجرکننده» و «سراسر غیر قابل قبول» خوانده و از حکومت سعودی به‌شدت انتقاد کرد.

وزارت کشور عربستان سعودی روز سه‌شنبه هفته جاری اعلام کرد که ۳۷ نفر در ارتباط با اتهامات «تروریستی» در این کشور اعدام شده‌اند.

به نوشته عفو بین‌الملل، ۱۱ نفر از اعدام‌شدگان به اتهام جاسوسی برای ایران و دست‌کم ۱۴ نفر دیگر به خاطر شرکت در اعتراضات ضد دولتی سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ در منطقه شیعه‌نشین شرق عربستان محکوم به اعدام شده‌اند.

این سازمان حقوق بشری روز چهارشنبه در بیانیه‌ای به این اعدام‌ها اعتراض کرده بود.

به دنبال این سازمان، میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، نیز روز چهارشنبه اعدام جمعی این ۳۷ تن در عربستان سعودی را قویاً محکوم کرد.

ساعاتی بعد، دو دولت بریتانیا و آمریکا نیز اعتراض خود را اعلام کردند.

آلن دانکن، مقام ارشد در وزارت خارجه بریتانیا، در انتقادی شدیداللحن اقدام سعودی را «گامی کاملا قهقرایی و از نظر ما نفرت‌انگیز» خواند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز «از دولت عربستان و تمام دولت‌ها» خواست تا به حقوق بشر احترام بگذارند.

اما در این میان واکنش چند دموکرات ارشد در کنگره آمریکا چشمگیرتر بود.

سناتور برنی سندرز ضمن انتقاد از این اقدام حکومت سعودی تاکید کرد که آمریکا باید نشان دهد که «سعودی‌ها چک سفیدامضا برای ادامه نقض حقوق بشر» ندارند.

دایان فاینستاین، دیگر دموکرات ارشد در سنای آمریکا، نیز با اشاره به پرونده قتل جمال خاشقجی از اعدام دسته‌جمعی در عربستان انتقاد کرد.

واکنش این سناتورها در واقع ادامه موضع منفی جمعی قابل توجه از نمایندگان و سناتورهای آمریکایی به موضوع روابط واشینگتن با ریاض در دولت دونالد ترامپ است.

در همین زمینه چندین عضو دموکرات کنگره در ماه‌های اخیر استدلال کرده‌اند که حمایت نظامی آمریکا از عربستان و متحدانش در جنگ یمن بدون تصویب کنگره برخلاف قانون اساسی است و تلاش کرده‌اند اعلام جنگ را که از جمله اختیارات قانونی کنگره است به این نهاد بازگردانند.

با این حال آقای ترامپ که ریاض را متحد استراتژیک خود می‌داند قطعنامه کنگره در این باره را وتو کرد.

وزیران خارجه آمریکا و قطر در مورد ایران گفت‌وگو کردند

وزیر خارجه قطر

وزیر خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه در دیدار با همتای قطری خود در مورد ایران و آن‌چه واشینگتن «تاثیرات بدنهاد» اقدامات تهران در منطقه توصیف کرده، گفت‌وگو کرده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای افزوده است مایک پومپئو و محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، در مورد دیگر مسائل منطقه، افغانستان، مسائل لیبی و سودان، نیز گفت‌وگو کرده‌اند.

به گفته مورگان اورتاگوس «وزیر خارجه [پومپئو] از هم‌تای قطری خود به‌خاطر تلاش‌های ممتد او برای استحکام بخشیدن به روابط آمریکا و قطر» تشکر کرده‌است.

دیدار دو طرف در ساختمان هری ترومن وزارت خارجه آمریکا انجام شده‌است.

دیدار آقای پومپئو و همتای قطری‌اش در حالی انجام می‌گیرد که آمریکا در راستای «فشارهای حداکثری» بر تهران، به معافیت‌های نفتی ایران پایان داده و در عین حال در اقدامی بی‌سابقه سپاه پاسداران را نیز به فهرست «سازمان‌های تروریستی» خود افزوده است.

دوحه روابط پرتنشی با دیگر متحدان عمده آمریکا در منطقه، عربستان سعودی، بحرین و امارات دارد. این کشورها که در خرداد ۱۳۹۶ رابطه خود را به قطر قطع کردند، از دوحه خواسته‌اند «دست از حمایت از تروریسم» بردارد در امور آن‌ها دخالت نکند و از روابط با ایران و ترکیه بکاهد. اتهام‌هایی که قطر رد کرده و این کشورها را متهم به «تلاش برای دخالت در امور داخلی» خود کرده‌است.

قطر مقر پایگاه هوایی مورد استفاده ارتش آمریکا، العدید و پایگاه السیلیه‌است. عربستان از مهم‌ترین شرکای منطقه‌ای آمریکا و بحرین، مرکز ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده است.

وزیر نفت عربستان می‌گوید چین «هنوز» درخواستی برای خرید نفت بیشتر نکرده‌است

وزیر نفت عربستان به خبرگزاری رویترز گفته کشورش هنوزی درخواستی از سوی چین برای خرید مقدار بیشتری نفت دریافت نکرده‌است.

خالد فالح این اظهارات را پس از آن بیان کرده که آمریکا به معافیت‌های نفتی ایران پایان داده‌است.

چین مهم‌ترین خریدار نفت ایران است و از تصمیم آمریکا برای پایان معافیت‌ها انتقاد کرده‌است.

ساعاتی پیش رویترز به نقل از شماری از مقام‌های آمریکایی گفته بود واشینگتن معتقد است که چین و دیگر خریداران «جایگزینی برای نفت ایران پیدا خواهند کرد».

خالد فالح روز چهارشنبه نیز گفته بود متعاقب لغو معافیت آمریکا برای هشت کشور مشتری نفت ایران، عربستان نیازی به افزایش فوری تولید نفت خود نمی‌بیند اما اگر مشتریان نفت بیشتری بخواهد کشورش آن را تأمین خواهد کرد.

وزیر نفت عربستان روز پنج‌شنبه اظهار کرده «اول ماه مه (‌کم‌تر از یک هفته دیگر) تقاضاها برای ژوئن و ژوئیه را بررسی خواهیم کرد و بعد واکنش نشان خواهیم داد».

او افزوده تولید نفت خام عربستان کم‌وبیش برابر با ماه گذشته «شاید کمی کم‌تر» و ۹.۸ میلیون بشکه در روز است.

هشدار در مورد رشد اقتصادی کره جنوبی: «بدترین آمار طی یک دهه گذشته»

تصویر آرشیوی از شاخص بورس کره جنوبی

بانک مرکزی کره جنوبی -که با نام «بانک کره» شناخته می‌شود- می‌گوید اقتصادی آن کشور در سه ماهه اول سال ۲۰۱۹ به‌دلیل کاهش صادرات و سرمایه‌گذاری، به‌طور چشم‌گیری منقبض شده‌‌است.

بنا بر آمار «بانک کره» تولید ناخالص داخلی آن کشور در سه ماهه اول سال جاری میلادی، در بدترین حالتی‌ست که از بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ تا کنون دیده شده‌است.

کاهش تولید ناخالص داخلی در حالی‌ست که خبرگزاری رویترز می‌گوید چنین چیزی در هیچ‌یک از برآوردهای اقتصادی مطرح نشده بود و انتظار می‌رفت تولید ناخالص داخلی با رشدی اندک همراه شود.

در سال ۲۰۰۸ میلادی کره جنوبی با کاهش ۳.۳ درصدی تولید ناخالص داخلی دچار بحران شده بود.

بحران مالی سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲ دامن‌گیر کشورهای مختلفی شده بود که با انفجار حباب در بازار مسکن ایالات متحده آغاز شد.

کره جنوبی چهارمین اقتصاد بزرگ آسیا و یکی از اعضای گروه ۲۰ اقتصاد بزرگ جهان است.

خبرگزاری دولتی کره جنوبی می‌گوید در سه ماهه اول سال جاری میلادی، در مقایسه با بازه زمانی مشابه در سال گذشته، صادرات ۲.۶ درصد و سرمایه‌گذاری بیش از ۱۰ درصد کاهش داشته‌است.

اقتصاد کره جنوبی در سال ۲۰۱۸ مجموعا ۲.۷ درصد رشد کره بود که خود کم‌تر از ۳.۱ درشد رشد اقتصادی در سال ۲۰۱۷ بود.

یک عضو سپاه پاسداران در یک درگیری در شهرستان کامیاران کشته شد

یک عضو سپاه پاسداران در جریان تیراندازی افراد مسلح در منطقه شاهو در اطراف شهرستان کامیاران در استان کردستان کشته شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، این تیراندازی روز چهارشنبه، چهارم اردیبهشت، از سوی «اشرار وابسته به ضد انقلاب» انجام شد.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار کردستان به مهر گفت که جزئیات این حادثه اطلاع رسانی خواهد شد.

در سال‌های اخیر، بارها درگیری‌های پراکنده‌ای میان گروه‌های مسلح کرد مخالف جمهوری اسلامی در مناطق غرب و شمال غرب ایران روی داده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم‌هایی را علیه دو شخص و سه شرکت مرتبط با حزب الله لبنان وضع کرد

وزارت خزانه‌داری آمریکا به منظور افزایش فشار بر گروه حزب‌الله لبنان، تحریم‌هایی را علیه دو شخص و سه شرکت وضع کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اداره کنترل دارایی‌های خارجی در وزارت خزانه‌داری آمریکا روز چهارشنبه،‌ چهارم اردیبهشت، اعلام کرد که وائل بزی، ساکن بلژیک، به نمایندگی از پدرش،‌ محمد ابراهیم بزی، که مسئول مالی حزب‌االله لبنان بود،‌ عمل کرده است.

این اداره همچنین علیه دو شرکت بلژیکی و یک شرکت بریتانیایی که به وسیله خانواده بزی اداره می شدند، تحریم‌هایی وضع کرده است.

علاوه بر این، وزارت خزانه‌داری آمریکا حسن تباجا، ساکن لبنان، را که به نمایندگی از طرف برادرش، ادهم حسین تباجا،‌ مسئول مالی حزب‌الله لبنان،‌ عمل می‌کرد تحت تحریم قرار داده است.

پیشتر آمریکا روز دوم اردیبهشت ضمن تاکید بر «تعهد» خود برای استفاده از تمامی امکاناتش برای از بین بردن شبکه مالی حزب‌الله لبنان، ۱۰ میلیون دلار دیگر جایزه برای شناسایی منابع مالی این سازمان و اطلاعاتی که به دستیابی آمریکا به سه تن از گردانندگان امور مالی این سازمان شیعی لبنانی شود، تعیین کرد.

بیانیه مشترک وزارت‌خانه‌های خارجه و خزانه‌داری آمریکا تاکید دارد که این پاداش به کسانی داده خواهد شد که آگاهی‌های متقنی در مورد مراودات بانکی، نقل و انتقال پول و اموال و معاملات حزب‌الله در جهان، در اختیار آمریکا بگذارند.

در این ارتباط،‌ مقام های آمریکایی از ادهم حسین تباجا، محمد ابراهیم بزی و علی یوسف چراره به عنوان سه تن از مسئولان مالی حزب‌الله، که واشینگتن خواستار دسترسی به آنها است، نام بردند.

خامنه‌ای:‌ صدا و سیما، بخت آزمایی را ترویج نکنند

خبرگزاری خبرآنلاین گزارش داد که رهبر جمهوری اسلامی از رادیو و تلویزیون خواسته است «بخت آزمایی را ترویج نکنند».

بر اساس این گزارش، آیت‌الله علی خامنه‌ای روز چهارشنبه، چهارم اردیبهشت، و در سخنرانی برای شماری از کارگران گفت: «باید فرهنگ کار و تولید و تلاش را ترویج دهیم و روحیه انتظار برای ثروت بادآورده را از بین ببریم و روش‌هایی شبیه بخت آزمایی را ترویج نکنیم که دستگاه‌های مختلف از جمله صدا و سیما باید متوجه این معنا باشند».

پیشتر آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، از مراجع تقلید، در پاسخ به یک استفتاء، درباره جوایز یک مسابقه تلویزیونی، گفته بود: ««این کار قمار است و کسانی که شرکت می‌کنند مالک جوایز نمی‌شوند».

اما روابط عمومی برنامه تلویزیونی مورد نظر این مرجع تقلید در پاسخ نوشت: «فرض مطرح‌شده در سوال استفتا کامل نیست و طبیعتاً فرض ناکامل، جایگاه سوال را مخدوش می‌سازد».

شورای نگهبان مصوبه مجلس درباره حمایت از سپاه را تایید کرد

سخنگوی شورای نگهبان روز چهارشنبه از تأیید مصوبه مجلس درباره حمایت از سپاه پاسداران از سوی این شورا خبر داد.

وی افزود: اعضا با اتفاق آراء، طرح دوفوریتی حمایت از سپاه پاسداران را مغایر با موازین شرع و قانون اساسی ندانستند و آن را تأیید کردند.

بر اساس این طرح، «کلیه نیروهای نظامی امنیتی و اطلاعاتی ایالات متحده آمریکا که در غرب آسیا فعالیت می‌کنند و کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که به‌نمایندگی از آنها در منطقه غرب آسیا و… فعالیت می‌کنند، تروریست اعلام می‌شوند و هرگونه کمک مالی، فنی، آموزشی، خدماتی و تدارکاتی و غیر آن به این دسته از نیروها از نظر این قانون معاونت در اقدامات تروریستی به‌حساب می‌آید».

به گزارش خبرگزاری تسنیم، این طرح با تایید شورای نگهبان و پس از ابلاغ از سوی حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، برای دستگاه‌های مربوطه لازم‌الااجراست.

پیش از این، آمریکا در ۱۹ فروردین ماه سپاه پاسداران را به فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی خود افزوده بود.

بنا بر قوانین ایالات متحده، ارائه «حمایت‌های مادی» به «سازمان‌های تروریستی خارجی» که در کل، شامل گستره‌ای از مسائل از جمله خدمات یا دارایی‌های ملموس و ناملموس است، جرم محسوب می‌شود.

مقام‌های آمریکایی گفته‌اند قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست «سازمان‌های تروریستی خارجی» انزوای بیشتر ایران را همراه خواهد داشت و دربرگیرنده این پیام است که ایالات متحده «حمایت‌های» ایران از گروه‌های شورشی و دیگر «اقدامات بی‌ثابت‌کننده» در خاورمیانه را تحمل نخواهد کرد.

جمهوری اسلامی همواره اتهام‌های آمریکا در مورد دخالت در امور کشورهای منطقه را رد کرده‌است.

محسن رضایی: تروریست خواندن سپاه از سوی آمریکا بر سرنوشت اف.ای.تی.اف تاثیرگذار خواهد بود

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: تروریست خواندن سپاه پاسداران از سوی آمریکا «بر تصویب شدن یا نشدن اف.ای.تی.اف تاثیرگذار خواهد بود».

به گزارش خبرگزاری ایرنا، محسن رضایی روز چهارشنبه چهارم اردیبهشت،‌ قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست گروه های تروریستی از سوی آمریکا را «یک برنامه از قبل طراحی و حساب شده» دانست و گفت: آمریکا، اسرائیل و برخی کشورها «خواستند اول جزو اف.ای.تی.اف قرار بگیریم، بعد سپاه را تروریست اعلام کنند تا راه برگشتی نداشته باشیم».

محسن رضایی با اشاره به اینکه «این موضوع را از قبل به ما اطلاع داده بودند» اضافه کرد: «برای همین، روند بررسی اف.ای.تی.اف با کندی پیش رفت».

گروه ویژه اقدام مالی، اف‌ای‌تی‌ِاف، روز سوم اسفند سال گذشته در پایان نشست یک‌هفته‌ای خود در پاریس به تهران مهلت داد و اعلام کرد تعلیق ایران از لیست سیاه این گروه تا ماه ژوئن، چهار ماه دیگر، تمدید می‌شود.

این گروه تاکنون چهار بار به جمهوری اسلامی ایران فرصت داده‌ است تا با تصویب قوانین و رعایت استانداردهای جهانی از فهرست سیاه این گروه درآید.

مخالفان پیوستن ایران به مقررات اف‌ای‌تی‌اف، می‌گویند با تصویب این لوایح، راه برای اعطای کمک مالی به «حماس»، «حزب‌الله لبنان» و گروه‌های مشابه مسدود می‌شود.

موافقان پیوستن ایران به این پیمان‌نامه می‌گویند که مخالفان آن، از شفافیت اقتصادی و جلوگیری از فساد بانکی می‌ترسند.

عربستان: نیازی به افزایش فوری تولید نفت خود نمی‌بینیم

خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان

وزیر انرژی عربستان روز چهارشنبه گفت متعاقب لغو معافیت آمریکا برای هشت کشور مشتری نفت ایران، کشور نیازی به افزایش فوری تولید نفت خود نمی‌بیند اما اگر مشتریان نفت بیشتری بخواهد عربستان آن را تأمین خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، خالد الفالح در ریاض گفت که «به‌رغم آنچه در ونزوئلا اتفاق افتاده و به‌رغم تنگ‌تر شدن حلقه تحریم‌ها علیه ایران، موجودی نفت در بازار همچنان افزایش نشان می‌دهد و من فعلاً نیازی به اقدامی در این زمینه نمی‌بینم.»

آمریکا دوشنبه اعلام کرد که معافیت هیچ‌یک از مشتریان نفتی ایران را تمدید نمی‌کند و خریداران نفت ایران با تحریم مواجه خواهند شد. عربستان، امارات و عراق برای افزایش عرضه نفت و جلوگیری از کمبود آن در بازارهای جهانی اعلام آمادگی کرده‌اند.

وزیر انرژی عربستان در ادامه سخنان تأکید کرد که فعلاً کمبودی متوجه بازار نفت نیست اما اگر مشتریان نفت ایران در دوره‌های پیش رو هرگونه نیاز نفتی پیدا کنند عربستان آن را تأمین خواهد کرد.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه در واکنش به عدم تمدید معافیت‌های نفتی آمریکا برای مشتریان ایران، گفت که «ما آن ‌قدری که نیاز داریم و خودمان اراده می‌کنیم، می‌توانیم نفت خود را صادر کنیم».

او توضیحی در مورد چگونگی ادامه صدور نفت ایران «به اندازه‌ای که خودمان اراده می‌کنیم» نداد.

سازمان ملل اعدام جمعیِ ۳۷ نفر در عربستان را قویاً محکوم کرد

میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد

میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، روز چهارشنبه اعدام جمعی ۳۷ شهروند عمدتاً شیعه عربستان سعودی را قویاً محکوم کرد.

وزارت کشور عربستان روز سه‌شنبه خبر داد که سر ۳۷ نفر را از شش شهر مختلف این کشور به خاطر جرایم مرتبط با «تروریسم» از تن جدا کرده است.

گزارش‌های حاکی است ۱۱ نفر از این اعدام‌شدگان به اتهام جاسوسی برای ایران و دست‌کم ۱۴ نفر دیگر به خاطر شرکت در اعتراضات ضد دولتی سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ در منطقه شیعه‌نشین شرق عربستان محکوم به اعدام شده‌اند.

میشل باشله نسبت به فقدان روند دادرسی عادلانه در عربستان و گزارش‌های مربوط به «اعتراف‌گیری‌های تحت شکنجه» از این افراد ابراز نگرانی کرده و از مقام‌های سعودی خواست تا قوانین «ضد تروریستی» خود را بازنگری کنند.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل همچنین از مقام‌های سعودی خواست تا احکام اعدامی را که صادر کرده‌اند، ازجمله برای سه مرد دیگر که در حال حاضر در آستانه اعدام قرار دارند، لغو کنند.

روز سه‌شنبه سازمان عفو بین‌الملل نیز ضمن محکوم کردن اعدام ۳۷ مرد متهم به «تروریسم» در عربستان، حکومت این کشور را متهم کرد که از اعدام به عنوان «ابزار سیاسی سرکوب» استفاده می‌کند.

مدیرعامل تپ‌سی: مشکل نفوذ به سرور جانبی رانندگان کاملا رفع شد

خبرگزاری رسمی ایرنا روز چهارشنبه به نقل از مدیرعامل شرکت تاکسی تلفنی تپ‌سی خبر داد که «مشکلات نفوذ به سرور جانبی رانندگان کاملا رفع»‌ شده است.

پنج‌شنبه هفته گذشته در حالی که شرکت تَپ‌سی در ایران تایید کرد در حمله هکرهای ناشناس به یکی از سِرورهای جانبی‌اش «فاکتورهای ۶۰ هزار راننده» لو رفته، یک مقام وزارت ارتباطات این اتفاق را «فاجعه امنیتی» خواند.

میلاد منشی‌پور، مدیرعالم تپ‌سی، روز چهارشنبه در این باره توضیح داد: «سرور مورد نظر شامل آرشیو فاکتور سفرهای ۶۰ هزار راننده فعال و ۱۸۰ هزار راننده غیرفعال برای سال‌های ۹۵ و ۹۶ بوده و هیچ‌ گونه اطلاعاتی از مسافران، مسیر سفرها، مبدا و مقصد، جزئیات سفرها و یا اطلاعات حساب‌های بانکی رانندگان در آن نبوده است.»

به گفته آقای منشی‌پور، «تنها دسترسی صورت گرفته [به این سرور]، توسط یک شخص فعال در حوزه امنیت داده از اوکراین بوده است.»

خبر نفوذ به دیتابیس این شرکت تاکسی‌رانی ایرانی را روز پنج‌شنبه هفته گذشته باب دیاچنکو، کارشناس امنیت سایبری، اعلام کرده بود.

واکنش خامنه‌ای به اقدام تازه آمریکا: این دشمنی بی‌جواب نخواهد ماند

دیدار آیت‌الله خامنه‌ای با گروهی کارگر

در نخستین واکنش به اقدام تازه آمریکا در جهت فشار بر مشترین نفتی ایران، رهبر جمهوری اسلامی روز چهارشنبه تاکید کرد که «این دشمنی [آمریکا] بی‌جواب نخواهد ماند».

آیت‌الله علی خامنه‌ای همچنین این ادعا را مطرح کرد که ایران به هر میزان که خود «اراده کند» نفت صادر خواهد کرد.

اظهار نظر رهبر جمهوری اسلامی واکنشی است به تصمیم کاخ سفید در هفته جاری درباره عدم تمدید معافیت مشترین نفتی ایران از تحریم‌های یک‌جانبه این کشور.

معافیت‌ها به طور موقت شامل کشورهای چین، هند، ترکیه، یونان، ایتالیا، ژاپن، کره جنوبی و تایوان شده بود، اما حال این کشورها تنها تا ۱۲ اردیبهشت، یک هفته دیگر، فرصت دارند که خرید نفت از ایران را به صفر برسانند.

آیت‌الله خامنه‌ای روز چهارشنبه در این باره گفت: «این حرکت اخیر آمریکا برای تحریم فروش نفت ایران به‌جایی نمی‌رسد. ما آن قدری که نیاز داریم و خودمان اراده می‌کنیم، می‌توانیم نفت خود را صادر کنیم.»

او در ادامه تهدید کرد: «بدانند این دشمنی بی‌جواب نخواهد ماند و پاسخ این دشمنی را خواهند گرفت.»

بیشتر

XS
SM
MD
LG