لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۵ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۹:۰۳

خبرخوان

روحانی: هر چه لعنت دارید بر کسی لعنت کنید که این شرایط را برای کشور به‌وجود آورد

حسن روحانی چند کشور خارجی را مسبب به وجود آمدن شرایط کنونی در ایران دانست

حسن روحانی در آخرین جلسه هیئت دولت در سال ۹۷ گفت: «هر چه لعنت دارید بر کسی لعنت کنید که این شرایط را برای کشور به‌وجود آورد.»

او چند کشور خارجی را مسبب به وجود آمدن شرایط کنونی در ایران دانست و از کسانی که به مدیریت دولت او خرده می‌گیرند انتقاد کرد. آقای روحانی در دفاع از مدیریت دولت خود، راه‌اندازی اخیر چند پروژه زیرساخت را برشمرد.

حسن روحانی در سخنان روز دوشنبه خود اضافه کرد که آمریکا، اسرائیل و هم‌پیمانان منطقه‌ای آنها در زمینه ارز و قیمت کالاها برای ایران «مشکل درست کرده‌اند».

رئیس جمهور ایران همچنین بار دیگر تکرار کرد که رهبر جمهوری اسلامی به‌طور خصوصی به او گفته که در جنگ روانی و اقتصادی رئیس‌جمهور «باید فرمانده باشد.»

این در حالی است که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، هنوز مطلبی مبنی بر «فرماندهی» حسن روحانی در «جنگ» مورد اشاره وی اعلام نکرده و مشخص نیست که آیا چنین «دستوری» به سران دو قوه دیگر ابلاغ شده‌است یا نه.

به گزارش ایسنا، آقای روحانی روز دوشنبه گفت: «من یک بار به صورت خصوصی به رهبر انقلاب گفتم و یک بار هم در جمع مسئولان به رهبری گفتم که ما در شرایط جنگ روانی و اقتصادی هستیم. آیا شما قبول دارید؟ ایشان گفتند بله.»

رئیس‌جمهور ایران افزود: «من گفتم آیا شما قبول دارید در این شرایط به یک فرمانده نیاز داریم که مثل دوران دفاع مقدس همه به او کمک کنند؟ پیشنهاد من این بود که رهبری فرماندهی را قبول کنند و ما همه تابع و کنار ایشان باشیم اما ایشان گفتند ما به فرمانده نیاز داریم ولی رئیس‌جمهور باید فرمانده باشد.»

حسن روحانی روز ۱۵ اسفند نیز نقل قول مشابهی از رهبر جمهوری اسلامی ذکر کرده بود اما علی خامنه‌ای هنوز چنین موردی را تأیید یا تکذیب نکرده‌است.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

هشدار وزیر خارجه بریتانیا: رئیسی راه تخاصم را در پیش بگیرد، برای ایران هزینه خواهد داشت

دومینیک راب

دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، روز پنجشنبه با اشاره به این که باب دیپلماسی در قبال ایران «نیمه باز» است، هشدار داد، اگر ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری جدید ایران، راه تخاصم را در پیش بگیرد، برای جمهوری اسلامی هزینه درپی خواهد داشت.

به گزارش اسکای نیوز، وزیر خارجه بریتانیا در مصاحبه‌ای گفته است که تغییر دولت در ایران می‌تواند فرصت‌هایی برای رئیس جمهوری جدید این کشور فراهم کند.

اما دومینیک راب هشدار داد، اگر ایران به اقدامات خود در «حمله به کشتیرانی در خاورمیانه »، به «فعالیت‌های بی ثبات کننده از طریق نیروهای نیابتی» ادامه دهد، اگر «همچنان از اجرای تعهدات هسته‌ای خود عدول» کند. آن زمان ما هزینه اعمال خواهیم کرد. ما ایران «را پاسخگو خواهیم کرد.»

او همچنین زندانی کردن شهروندان از جمله نازنین زاغری، انوشه آشوری و مراد طاهباز را از اقدامات خصمانه حکومت ایران دانست.

وزیر امور خارجه بریتانیا اضافه کرده است، همانطور که در دو سال گذشته نشان داده‌ایم باب دیپلماسی برای حرکت در مسیر بهتر رو به جلو نیمه باز بوده است، اما نمی‌توانیم حوادثی مانند حمله‌ (به نفتکش) در سواحل عمان را داشته باشیم و ایران را پاسخگو نکنیم.

در حمله به نفتکش «مرسر استریت» در پنجشنبه گذشته دو خدمه آن که شهروند بریتانیا و رومانی بودند کشته شدند. این کشتی تحت مدیریت شرکت اسرائیلی زودیاک است و با پرچم لیبریا تردد می‌کند اما مالک اصلی آن یک ژاپنی است.

همشهری آنلاین: بازداشت ۳۰۰ تن در سوسنگرد در جریان اعتراضات اخیر خوزستان

با گذشت چند روز از سرکوب اعتراضات گسترده مردمی در استان خوزستان، همشهری آنلاین روز پنج‌شنبه ۱۴ مرداد گزارش داد که در سوسنگرد به‌عنوان مهم‌ترین کانون اعتراضات اخیر ۳۰۰ تن بازداشت شده‌اند.

بر اساس این گزارش، سوسنگرد با تجمعاتی که تا «۱۲ هزار نفر» برآورد شده است، شاهد بیشترین حضور مردم و مدت تجمع در جریان اعتراضات اخیر خوزستان با تمرکز بر بی‌آبی بوده است.

این گزارش استفاده از «تیرهای جنگی» توسط یگان ویژه پلیس را رد کرده و کشته شدن معترضان در تجمعات اخیر را «عجیب» خوانده است.

در حالی‌که مقام‌ها و رسانه‌های رسمی حکومت ایران شلیک به معترضان را به «اراذل و اوباش» و «افراد نفوذی» نسبت می‌دهند، سازمان عفو بین‌الملل روز یکم مرداد در بیانیه‌ای استفاده از «مهمات جنگی» علیه معترضان غیرمسلح به‌دست عوامل و نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی را محکوم کرد.

هنوز آمار دقیقی از تعداد کشته‌شدگان و زخمی‌ها در دست نیست اما سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید دست‌کم هشت تن در این اعتراضات بر اثر شلیک گلوله جان باخته‌اند.

سرکوب‌ها در خوزستان در شرایطی صورت گرفت که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در واکنشی دیرهنگام به ناآرامی‌های اخیر گفت که نمی‌توان از اعتراضات مردم این استان نسبت به بی‌آبی، «گلایه‌ای» داشت. در روزهای اخیر شهروندان در دیگر مناطق ایران از جمله لرستان، اصفهان و تهران، تبریز و مشهد نیز با برگزاری تجمعاتی از معترضان خوزستانی حمایت کردند.

با استفاده از گزارش همشهری آنلاین و وب‌سایت رادیو فردا/ آ.ت/ س.ن

«کشف حدود ۴۰ جسد» در جنگل‌های نواحی مرکزی میانمار

تصویری آرشیوی از اعتراضات به کودتای نظامی در میانمار

شبه نظامیان مخالف حکومت نظامی میانمار و نماینده این کشور در سازمان ملل که به دولت غیرنظامی سرنگون شده وفادار است، روز پنجشنبه ۱۴ مرداد گفتند طی هفته‌های اخیر اجساد حدود ۴۰ نفر که آثار شکنجه بر بدن آنها مشهود است در جنگل‌های نواحی مرکزی این کشور کشف شده است.

در جریان اعتراض‌ها به حکومت نظامی میانمار که روز اول فوریه با سرنگون کردن دولت غیرنظامی قدرت را به دست گرفت و طی درگيری‌های شبه نظامیان با ارتش صدها نفر کشته شده‌اند.

این اجساد در نقاط مختلفی در جنگل‌های اطراف شهر کانی کشف شده‌اند که در ماه‌های اخیر صحنه نبرد شبه نظامیان با ارتش میانمار بوده است.

خبرگزاری رویترز به طور مستقل نتوانسته صحت این گزارش‌ها را تایید کند و دولت نظامی میانمار نیز به درخواست این خبرگزاری برای اظهار نظر در این مورد پاسخ نداد.

نماینده میانمار در سازمان ملل که به دولت غیرنظامی سرنگون شده وفادار است در نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل گفت در مجموع ۴۰ جسد کشف شده و تاکید کرد که تکرار این کشتارها «مصداق جنایت علیه بشریت است.»

او در بخش دیگری از نامه خود افزود: «هیچ نشانه‌ای از توقف سرکوب و کشتار توسط حکومت نظامی دیده نمی‌شود. ما خواستار مداخله بشردوستانه جامعه بین‌المللی هستیم و از شورای امنیت می‌خواهیم علیه ارتش میانمار تحریم تسلیحاتی بین المللی وضع کند.»

یک فرمانده شبه نظامیان در اطراف شهر کانی گفت نبرد با نیروهای حکومت نظامی در این منطقه متوقف شده ولی ممکن است در آینده اجساد بیشتری کشف شود.

او ارتش میانمار را به کشتار انتقام‌جویانه ساکنان روستاهای دورافتاده و غارت اموال مردم متهم کرد و گفت اکثر ساکنان این روستاها به شهرها گریخته‌اند.

حکومت نظامی میانمار روز ۸ مرداد در بیانیه‌ای گفته بود که نیروهای دولتی در این منطقه از سوی ۱۰۰ «تروریست» مورد حمله قرار گرفته و در پایان درگیری اجساد نه نفر از مهاجمان به دست نیروهای دولتی افتاده است.

انجمن دفاع از زندانیان سیاسی میانمار که در تایلند مستقل است در تازه‌ترین بیانیه خود اعلام کرد که تاکنون حدود ۹۵۰ نفر توسط نیروهای حکومت نظامی کشته شده‌اند. حکومت نظامی ضمن تکذیب این ادعا اعلام کرده که تعداد زیادی از پرسنل ارتش و نیروهای امنیتی نیز در ماههای اخیر کشته شده‌اند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ ش.ر/س.ن

اعتراض کانون صنفی معلمان ایران به طرح محدودسازی اینترنت

کانون صنفی معلمان ایران روز پنج‌شنبه ۱۴ مرداد با انتشار بیانیه‌ای در اعتراض به طرح محدودسازی اینترنت، پیاده‌سازی «الگوی حکمرانی کره شمالی و چین» را در ایران «ناممکن» خواند.

در بیانیه این کانون آمده است که طراحان طرح محدودسازی اینترنت موسوم به «صیانت از فضای مجازی» به خوبی می‌دانند که این طرح «با منافع و مصالح عمومی جامعه» مغایرت دارد.

این بیانیه می‌افزاید که اجرای چنین طرحی «مشکلات بخش‌های وسیعی از جامعه را به نهایت می‌رساند» و صرفاً تامین‌کننده «منافع برخی باندهای قدرت» خواهد بود.

کانون صنفی معلمان در پایان خواستار «مخالفت جدی» نهادهای مدنی با تصویب احتمالی طرح صیانت از فضای مجازی شده است تا از اجرای سیاست‌های مخاطره‌آمیز «مجموعه‌ای تمامیت‌خواه» در کشور جلوگیری شود.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از رأی‌گیری در روز ششم مرداد ماه سال جاری، طرح موسوم به «صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی» را یک مرحله به احتمال اجرای آن نزدیک‌تر کردند.

منتقدان می‌گویند حامیان این طرح به دنبال اعمال فیتلرینگ گسترده‌تر و پس از آن جایگزینی برخی اپلیکیشن‌های داخلی هستند.

طرح «صیانت از فضای مجازی» پس از آن در دستور کار قرار گرفت که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در سخنانی فضای مجازی در ایران را «ول و رها» خواند و از محدود نکردن آن توسط نهادهای مسئول انتقاد کرد.

با استفاده از کانال تلگرامی کانون صنفی معلمان ایران و وب‌سایت رادیو فردا/ آ.ت/ س.ن

شورای امنیت روز جمعه حمله مرگبار به نفتکش در دریای عمان را بررسی می‌کند

تصویری آرشیوی از شورای امنیت سازمان ملل متحد

دیپلمات‌های غربی می‌گویند که نماینده بریتانیا در سازمان ملل روز جمعه ۱۵ مرداد بحث حمله مرگبار اخیر به یک نفتکش در نزدیکی سواحل عمان را در جلسه شورای امنیت مطرح خواهد کرد ولی انتظار نمی‌رود که پانزده عضو شورای امنیت در این زمینه تصمیم خاصی اتخاذ کنند.

نماینده بریتانیا روز سه‌شنبه به شورای امنیت گفت که ایران به احتمال فراوان در این حمله از یک یا چند پهپاد استفاده کرده است.

در حمله به این نفتکش ژاپنی که در اجاره شرکت حمل و نقل دريايی «زودياک» متعلق به یک ثروتمند اسرائیلی است دو خدمه بریتانیایی و رومانیایی کشته شدند.

معاون نماینده روسیه در سازمان ملل روز پنجشنبه در یک نشست خبری گفت:«در این زمینه اطلاعات متناقضی وجود دارد. ما با برداشت‌های مطرح شده که اساسا بر تحلیل استوار هستند مخالفیم. ابتدا باید حقایق مشخص شود و از نظر ما تعجیل در اتخاذ یک تصمیم و یا اقدام مشخص بدون در دست داشتن شواهد مستند در مورد نحوه وقوع این حادثه کار درستی نیست.»

حکومت ایران دخالت در حمله به نفتکش «مرسر استریت» را که روز پنجشنبه ۷ مرداد روی داد، تکذیب کرده است.

دولت‌های آمریکا و بریتانیا روز یکشنبه ایران را مسئول این حمله معرفی کرده و گفتند در همکاری با کشورهای متحد به این اقدام پاسخ مشترک خواهند داد.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ ش.ر/س.ن

شمار فوتی‌های روزانه کرونا در ایران بار دیگر بیش از ۴۰۰ نفر اعلام شد؛ بلاتکلیفی در مراکز واکسیناسیون

وزارت بهداشت ایران شمار فوتی‌های ناشی از ویروس کرونا طی شبانه‌روز گذشته را بیش از ۴۳۰ نفر اعلام کرد. مجموع جانباختگان ویروس کرونا در ایران به بیش از ۹۲ هزار نفر رسیده است.

این برای چندمین روز پیاپی است که شمار قربانیان کرونا در ایران مطابق آمار رسمی بیش از ۴۰۰ نفر اعلام می‌شود. درستی این آمار مورد تردید جدید کارشناسان بهداشتی داخلی و خارجی قرار دارد.

شمار مبتلایان روزانه به ویروس کرونا هم بیش از ۳۸ هزار نفر اعلام شده‌است. روز چهارشنبه رکورد مبتلایان روزانه به کرونا در ایران با اعلام رقم ۳۹ هزار نفر شکسته شد.

وزارت بهداشت ایران می‌گوید نزدیک به ۳ میلیون نفر هر دو دوز واکسن‌های ضد کرونا را دریافت کرده‌اند.

در همین حال، مسئولان دانشگاه علوم پزشکی مشهد خبر می‌دهند که تعداد قابل توجهی از مردم با در دست داشتن اطلاعیه‌ها و پیامک‌های جعلی به مراکز واکسیناسیون در سطح شهر مشهد مراجعه می‌کنند و در بلاتکلیفی به‌سر می‌برند.

به گزارش ایسنا، این مسئولان گفته‌اند که «این موضوع سبب مشکلاتی برای همکاران ما در حوزه واکسیناسیون و بهداشت شده است.»

قلعه‌نویی: ۴۲ سال است در این فوتبال هر چه می‌بینیم ظلم است؛ واکنش تند بسیج به او

امیر قلعه‌نویی، مربی فوتبال

سازمان بسیج ورزشکاران در واکنش به اظهارات اخیر امیر قلعه‌نویی، مبنی بر این که در ۴۲ ساله گذشته هر چه در فوتبال دیده، «بی‌عدالتی» و «ظلم» بوده، واکنش نشان داد.

به گزارش ایسنا،‌ پس از دیدار نیمه‌نهایی جام حذفی بین تیم‌های فوتبال استقلال تهران و گل‌گهر سیرجان که با شکست کرمانی‌ها همراه بود، امیر قلعه‌نویی سرمربی تیم گل‌گهر گفت: «در این ۴۲ سال هر چه بوده ظلم بوده و ظلم بوده و ظلم. نمونه‌اش در همین فوتبال که این ناعدالتی ها صورت می گیرد».

آقای قلعه‌نویی در ادامه با انتقاد از «ناداوری‌ها» گفت که از فصل گذشته در هر بازی با استقلال داوران موجب باخت تیم او شده‌اند.

یک روز پس از این اظهارات، سازمان بسیج ورزشکاران در بیانیه‌ای سخنان آقای قلعه‌نویی را «غیرقابل قبول»، «زشت» و «ناصحیح» خواند و دلیل بیان آن‌ها را «ظرفیت کم» این مربی در برابر شکست عنوان کرد.

سازمان بسیج ورزشکاران در ادامه با اشاره موردی به موفقیت‌های آقای قلعه نویی در سال‌های گذشته آورده است: «چرا در این سال‌ها که شما قهرمان شدید صحبتی از بی‌عدالتی نکرده‌اید؟ اما حالا که شکست خورده‌اید، زمین و زمان را بهم دوخته و ادعای بی‌عدالتی می‌کنید!؟»

در این بیانیه هم‌چنین تاکید شده است که این «پیشکسوت فوتبال» «در اولین فرصت از مردم و جامعه انقلابی کشور عذرخواهی کند و به فکر تمرین «خویشتن‌داری» و «بالا بردن ظرفیت خود هنگام شکست» باشد.

در سال‌های گذشته بارها بازیکنان و مربیان فوتبال از ناداوری و تضییع حقوق تیم‌ها برای تامین منافع تیم‌های دیگر انتقاد کرده‌اند.

حسن یزدانی بار دیگر مغلوب دیوید تیلور، کشتی‌گیر آمریکایی، شد

حسن یزدانی، دارنده مدال‌های طلای جهان و المپیک از ایران

در چهاردهمین روز از بازی‌های المپیک توکیو، حسن یزدانی، کشتی‌گیر ایرانی در فینال وزن ۸۶ کیلوگرم با نتیجه ۴ بر ۳ مغلوب دیوید تیلور از آمریکا شد.

تیلور پیش از آن نیز دو مرتبه در رقابت‌های جام جهانی کرمانشاه و مسابقات جهانی ۲۰۱۸ بوداپست موفق به شکست حسن یزدانی شده بود و طرفداران کشتی در جهان بی‌صبرانه منتظر دیدن این رقابت حساس بودند.

این نتیجه در حالی بدست آمد که یزدانی تا ثانیه‌های پایانی ۳ بر ۲ پیش بود اما با زیرگیری تیلور در ۱۷ ثانیه به پایان مسابقه، در خاک نشست و ۲ امتیاز از دست داد. مدال نقره یزدانی پنجمین مدال کاروان ایران در بازی‌های المپیک توکیو است.

پیش از این، یزدانی، دارنده مدال‌های طلای جهان و المپیک از ایران، در مرحله نیمه نهایی مقابل آرتور نایفونوف دارنده مدال برنز جهان ۲۰۱۹ از روسیه به روی تشک رفته بود و در پایان در یک مبارزه سخت و دشوار با نتیجه ۷ بر یک به برتری رسید و راهی فینال شده بود.

پیش از این رضا اطری در دیدار رده‌بندی وزن ۵۷ کیلوگرم مقابل توماس گیلمان دارنده مدال نقره جهان از آمریکا با نتیجه سنگین ۹ بر یک شکست خورد و از رسیدن به مدال برنز بازماند.

در جریان رقابت های اوزان ۷۴ و ۱۲۵ کیلوگرم نیز مصطفی حسین‌خانی نماینده وزن ۷۴ کیلوگرم ایران در همان دور نخست مقابل کایل دیک دارنده مدال طلای جهان از آمریکا ۴ بر صفر شکست خورد و از دور رقابت ها کنار رفت. امیرحسین زارع در سنگین وزن نیز در نیمه نهایی مقابل گنو پتریاشویلی دارنده ۳ طلای جهان و یک برنز المپیک از گرجستان ۶ بر ۳ شکست خورد و از رسیدن به فینال بازماند.

زارع برای کسب مدال برنز بعد از ظهر فردا، جمعه، به مصاف برنده ژیوی دنگ از چین و عبدالمطلب از مصر می‌رود.

کاروان ورزشی ایران در المپیک توکیو تاکنون به دو مدال طلا، دو نقره و یک برنز رسیده است.

فایل صوتی چمران: اعضای شورای شهر برای انتخاب زاکانی به عنوان شهردار «تهدید شده‌اند»

مهدی چمران، رئیس شورای ششم شهر تهران

در پی گزارش‌های ضد و نقیض از انتخاب علیرضا زاکانی به عنوان شهردار تهران، در یک فایل صوتی که از مهدی چمران منتشر شده او درباره «تهدید و فشار» بر اعضای شورای شهر مبنی بر انتخاب آقای زاکانی به عنوان شهردار سخن می‌گوید.

خبرگزاری‌های وابسته به جریان اصولگرا در ایران، شامگاه چهارشنبه ۱۳ مرداد گزارش دادند که پس از رأی‌گیری برای انتخاب شهردار تهران بین دو گزینه علیرضا زاکانی و مازیار حسینی، آقای زاکانی به ریاست شهرداری تهران رسیده است.

در واکنش به این خبر مهدی چمران، رئیس شورای شهر ششم، در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا ضمن رد این خبر گفت که روز یک‌شنبه هفته آینده (۱۷ مرداد) شهردار تهران مشخص خواهد شد.

هم‌زمان با حواشی مربوط به انتخاب شهردار آینده تهران، روز پنج‌شنبه، ۱۴ مرداد فایل صوتی از مهدی چمران در رسانه‌ها منتشر شده که در آن می‌گوید اعضای شورای شهر برای انتخاب شهردار تحت فشار قرار دارند و از شدت ناراحتی درباره این موضوع تا صبح نخوابیده است.

در این فایل صوتی آقای چمران بی‌خبر از پخش زنده گفت‌وگوی خود با نرجس سلیمانی، دختر قاسم سلیمانی و عضو این دوره شورای شهر تهران در صحن شورای شهر، هم‌چنین می‌گوید که برخی اعضا را با وجود رای مخفی، ترسانده و تهدید کرده‌اند.

پس از انتشار این فایل صوتی اما به گزارش ایرنا، آقای چمران در واکنش گفته است که در سخنانش اسمی از نامزد خاصی برای تصدی پست شهرداری نبرده است.

او با اشاره به این که از خبر منتشرشده درباره انتخاب شهردار در شامگاه چهارشنبه ناراحت بوده، گفت که شب گذشته اخبار و اسامی افرادی که به نامزد مورد نظر خود رای داده بودند به نادرستی منتشر شده، چون هیچ کس از رای دیگری خبر نداشته است.

رئیس شورای شهر ششم با رد فشار بر روی نمایندگان این شورا نیز گفته است که در زمان انتخاب شهردار در جلسه غیر‌رسمی شورا، شرایط به‌گونه‌ای تنظیم شده بود که هر کس رای خود را آزادانه و بدون این‌که هیچ اجبار و اکراهی در صندوق بیاندازد.

بنا بر گزارش‌ انصاف نیوز در رای گیری غیررسمی اعضای ششمین دوره شورای اسلامی شهر تهران، ۱۲ نفر از جریان موسوم به «جبهه انقلاب» به علیرضا زاکانی و ۹ نفر از جمله مهدی چمران و نرجس سلیمانی به مازیار حسینی رای داده‌اند.

علیرضا زاکانی که در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران اعلام نامزدی کرده بود، از معدود کاندیداهایی بود که به تایید شورای نگهبان رسید. او دو روز مانده به برگزاری انتخابات به نفع ابراهیم رئیسی انصراف داد.

اعضای دوره ششم شورای شهر تهران که همگی از طیف اصولگرایان هستند روز پنج‌شنبه پس از برگزاری مراسم تحلیف، مهدی چمران را به عنوان رئیس انتخاب کردند. آقای چمران تنها نامزد ریاست شورای شهر بود که با ۲۱ رای به این سمت انتخاب شد. او پیشتر نیز در دو دوره دیگر رئیس شورای شهر تهران بود.

حمله به نفتکش اسرائيلی؛ ایران به سازمان بین‌المللی دریانوردی نامه نوشت؛ واکنش رومانی

نفتکش مرسر استریت

سفیر ایران در لندن، در نامه‌ای به دبیر کل سازمان بین‌المللی دریانوردی، واکنش‌ها به حمله اخیر به نفتکش اسرائيلی را «خبرسازی‌های دروغین برای آسیب زدن به امنیت دریانوردی در خلیج فارس و دریای عمان» عنوان کرد.

به گزارش سازمان بنادر و دریانوردی ایران، محسن بهاروند، سفیر ایران در لندن که سازمان بین‌المللی دریانوردی در آن شهر واقع شده، در این نامه هم‌چنین آورده است که «رفتارهای ماجراجویانه و مغرضانه تعداد خاصی از کشورها، با زبانی آمیخته با زور و تهدید، علیه جمهوری اسلامی ایران، ناقض اصل عدم توسل به زور برای مبنای منشور سازمان ملل متحد است».

آقای بهاروند در این نامه هم‌چنین از سازمان بین‌المللی دریانوردی درخواست کرده که این «رفتارهای بی‌ثبات‌کننده» در منطقه را محکوم و برای تأمین امنیت دریانوردی در همه آبراه‌های بین‌المللی شامل خلیج فارس و دریای عمان همکاری کند.

در حمله روز هفتم مرداد به نفتکش «مرسر استریت» دو خدمه بریتانیایی و رومانیایی این کشتی کشته شدند.

اسرائیل در واکنش به این حمله از همان ابتدا ایران را مسٔول این حمله معرفی کرد. مقامات آمریکا و بریتانیا نیز در ادامه از موضع‌گیری اسرائیل، حمایت و بر «پاسخ مشترک» تاکید کردند.

ناتو و اتحادیه اروپا نیز، ۱۲ مرداد از حکومت ایران به دلیل این حمله انتقاد کردند و از ایران خواستند تعهدات بین‌المللی خود را محترم بشمارد.

نامه سفیر ایران در بریتانیا در حالی روز پنج‌شنبه، منتشر شده است که بوگدان اورسکو، وزیر خارجه رومانی شامگاه چهارشنبه، ۱۳ مرداد در توئیتی حمله به نفتکش اسرائیلی را «عمدی» خوانده و گفته است که این کشور هم‌پیمانان خود در ناتو را در خصوص نقض آشکار قوانین بین‌المللی در حمله به کشتی مرسر استریت مطلع کرده است.

طرح دو سناتور آمریکایی برای اعطای نشان افتخار کنگره به گروگان‌های پیشین جمهوری اسلامی

گروگان‌های آمریکایی در ایران در تاریخ ۳۰ دی ۵۹ بعد از ۴۴۴ روز حبس، آزاد شدند

مارکو روبیو، عضو جمهوری‌خواه، و الکس پادیلا، عضو دموکرات سنای آمریکا، با ارائه طرحی خواستار اعطای نشان افتخار کنگره آمریکا به گروگان‌های پیشین جمهوری اسلامی ایران شدند.

سناتور روبیو در پیامی در این باره نوشت که او و سناتور الکس پادیلا، «'قانون نشان طلای کنگره برای گروگان‌های ایران' را ارائه دادند تا از این طریق، به ۵۲ آمریکایی که توسط جمهوری اسلامی ایران به مدت ۴۴۴ روز گروگان گرفته شده بودند، با مدال طلای کنگره ارج نهاده شود. این مدال، برترین نشان افتخاری است که کنگره به افراد اعطا می‌کند.»

ماجرای گروگان‌گیری کارکنان سفارت آمریکا در تهران پس از انقلاب بهمن ۵۷ رخ داد.

آمریکا برای آزادسازی این گروگان‌ها عملیاتی به‌نام «پنجه عقاب» انجام داد که راه به‌جایی نبرد و هشت تن از نیروهای نظامی آن کشور در جریان عملیات کشته شدند.

آمریکا قصد دارد به مسافرانی که به‌طور کامل واکسینه شده‌اند، اجازه ورود بدهد

در حالی که چین محدودیت سفر افراد خارجی به این کشور را به دلیل افزایش شمار مبتلایان تشدید کرده، ایالات متحده اعلام کرد که قصد دارد قوانین ورود به این کشور را تسهیل کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ایالات متحده که از مدت‌ها پیش مرزهای خود را به دلیل همه‌گیری کرونا به روی بسیاری از جهانیان بسته است، قصد دارد به افراد خارجی که به‌طور کامل واکسینه شده‌اند، اجازه ورود به این کشور بدهد.

یک مقام مسئول در آمریکا در این باره گفته است که بازگشایی مرزهای آمریکا شامل یک رویکرد چندمرحله‌ای است که به مرور زمان صورت می‌گیرد و جز در موارد محدود، شهروندان خارجی از همه کشورها که کاملاً واکسینه شده‌اند، امکان سفر به این کشور را خواهند داشت.

سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه خواستار توقف تزریق‌ دُزهای تقویت‌کننده، حداقل تا پایان سپتامبر، به منظور کاهش نابرابری شدید در توزیع واکسن بین کشورهای ثروتمند و فقیر شد؛ همه‌گیری‌ای که تاکنون منجر به مرگ بیش از چهار میلیون نفر در جهان شده است. این درخواست فوراً از سوی آمریکا رد شد.

در همین حال کیت اوبراین، رئیس واکسن‌های سازمان جهانی بهداشت نیز تاکید کرد که تاکنون شواهد قانع‌کننده‌ای مبنی بر ضرورت تزریق دزهای تقویت‌کننده به‌دست نیامده است.

بنا بر آمار سازمان بهداشت جهانی در کشورهای با درآمد بالا، ۱۰۱ دز به ازای هر ۱۰۰ نفر تزریق شده، اما این رقم در ۲۹ کشور کم‌درآمد، ۱.۷ دز در ۱۰۰ نفر است.

در همین حال، جو بایدن رئیس‌جمهوری ایالات متحده شامگاه سه‌شنبه از انتقال پانصد میلیون دوز واکسن فایزر به صد کشور کم‌درآمد جهان خبر داد.

به گفته آقای بایدن ایالات متحده تا کنون بیش از ۱۱۰ میلیون دوز واکسن به ۶۵ کشور اهدا کرده‌است.

جو بایدن با تأکید بر اینکه این ده‌ها میلیون دوز واکسن به صورت مجانی به کشورها داده می‌شود و هیچ شرطی برای پذیرش آن نیست گفت: «من پیشتر هم گفتم در رقابت دموکراسی‌ها و حکومت‌های خودکامه در قرن بیست و یکم، باید ثابت کنید که دموکراسی‌ها می‌توانند کار کنند، و دموکراسی‌های دنیا به آمریکا چشم دوخته‌اند که به دو شکل بار دیگر به عنوان رهبر نقش ایفا کند. نشان دهد که می‌تواند این ویروس را در داخل مرزهایش کنترل کند و دوم اینکه نشان دهد می‌تواند در سراسر دنیا هم به این موضوع کمک کند».

کاخ سفید می‌گوید برای اهدای واکسن، دولت به عوامل متعددی از جمله میزان شیوع کرونا، آمار مرگ و میر، بستری و همچنین توانایی کشورها برای دریافت و توزیع واکسن توجه می‌کند.

تا کنون کشورهای افغانستان، پاکستان، ازبکستان و اوکراین از جمله دریافت کنندگان چند میلیون دوز واکسن بوده‌اند. ایالات متحده بیشتر واکسن‌های اهدایی را تا کنون از طریق برنامه کوواکس که از سوی سازمان جهانی بهداشت حمایت می‌شود، اهدا کرده است.

تهدید به مرگ یک روزنامه‌نگار ایرانی کُرد در خارج از ایران؛ حکم حبس برای یک فعال رسانه‌ای در سنندج

شهلا محمدی، روزنامه‌نگار ساکن اقلیم کردستان که از سوی نیروهای امنیتی ایران به مرگ تهدید شده است

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو از تهدید به مرگ یک روزنامه‌نگار ایرانی کُرد ساکن خارج از ایران و صدور حکم حبس و شلاق برای یک فعال رسانه‌ای در سنندج در روزهای گذشته خبر داد.

به گزارش این سازمان حقوق بشری، اداره اطلاعات روانسر با احضار برادر یک زن روزنامه‌نگار ساکن اقلیم کُردستان، او و خانواده‌اش را تهدید به مرگ کرده است.

شهلا محمدی، روزنامه‌نگار در این باره به هه‌نگاو گفته است که در جریان احضار برادرش، نیروهای اداره اطلاعات عکس‌هایی از او، همسر و فرزندش به برادرش نشان داده و اطلاعاتی را از محل کار و زندگی آن‌‌ها گفته و تهدید کرده‌اند که «به زودی جنازه‌های آنها را باز می‌گردانند.»

خانم محمدی که از سال ۲۰۱۱ به دلیل فعالیت‌های سیاسی به عنوان پناهنده سیاسی به اقلیم کُردستان عراق مهاجرت کرده و به فعالیت رسانه‌ای مشغول است، هم‌چنین گفته که نهادهای امنیتی در سال‌های گذشته بارها او و خانواده‌اش را تهدید کرده‌اند.

تهدید فعالان رسانه‌ای و خانواده آن‌ها از سوی نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی سابقه طولانی دارد.

در همین رابطه مرکز حقوق بشر عبدالرحمن برومند در پی انتشار خبر تلاش جمهوری اسلامی برای ربودن مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی ساکن آمریکا، ششم مرداد با انتشار گزارش و بیانیه‌ای نوشت که حکومت ایران در این زمینه «ید طولایی دارد» و بنیاد برومند «در تحقیقات مستمر خود، بیش از ۵۴۰ ایرانی را که قتل یا آدم‌ربایی موفقیت‌آمیز آنها به جمهوری اسلامی ایران منتسب است، شناسایی کرده است.»

گزارش جدید: جمهوری اسلامی «دست‌کم ۵۴۰ ایرانی» را در خارج از کشور کشته یا ربوده است
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:14 0:00
لینک مستقیم

بر اساس این گزارش، از انقلاب ۱۳۵۷ به بعد، عوامل جمهوری اسلامی صدها حمله علیه پناهندگان در کشورهای مختلف به عمل آورده و چون در اغلب مواقع از هر گونه مجازاتی مصون بوده‌اند، این حملات را دائماً تکرار کرده‌اند.

هه‌نگاو هم‌چنین گزارش داده که مرتضی حق‌بیان، فعال رسانه‌ای و فعال تلگرامی اهل سنندج نیز به اتهام «افترا به مدیران استان کُردستان و انتشار اسناد دولتی» به ۲ سال و ۶ ماه حبس و ۹۰ ضربه شلاق و هم‌چنین پرداخت ۱۰ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شده است.

بنابر این گزارش آقای حق‌بیان، شهریور ۹۸ به دلیل فعالیت در کانال تلگرامی اعمک (افشای عملکرد مدیران کُردستان) بازداشت و ۶۷ روز در سلول انفرادی اداره اطلاعات حبس بوده است.

عفو بین‌الملل: ایران با اعدام مخفیانه سجاد سنجری ظلم دیگری در حق حقوق کودکان کرد

عفو بین‌الملل در واکنش به اعدام مخفیانه سجاد سنجری، کودک-مجرمی که از ۱۱ سال پیش به اتهام قتل عمد در زندان به‌سر می‌برد، اعلام کرد که «مقامات ایران با این اقدام بار دیگر بی‌رحمی مطلق سیستم قضایی علیه نوجوانان را نشان دادند».

حکم اعدام آقای سنجری روز دوشنبه، ۱۱ مرداد، در حالی در زندان دیزل آباد کرمانشاه اجرا شد که او از سال ۱۳۹۰ در حالی که ۱۵ سال داشت به اتهام قتل عمد در زندان به‌سر می‌برد.

بنا بر اعلام عفو بین‌الملل او بارها اعلام کرده بود که مقتول قصد تجاوز به او را داشته و مدعی بوده که در دفاع از خود مرتکب قتل شده است.

دیانا الطحاوی، معاون مدیر خاورمیانه و شمال آفریقا در عفو بین‌الملل در واکنش به اعدام این کودک-مجرم با اشاره به ممنوعیت اعدام افرادی که در زمان ارتکاب جرم کم‌تر از ۱۸ سال، سن دارند در قوانین بین‌الملل، اجرای این قانون در ایران را به منزله «حمله ظالمانه به حقوق کودکان» و «نشان‌دهنده بی‌رحمی مطلق سیستم قضایی» دانسته است.

خانم الطحاوی هم‌چنین اعدام مخفیانه آقای سنجری را در حالی که او حتی امکان خداحافظی از خانواده را نیافته، «نشان‌دهنده الگوی هشداردهنده‌ای از مقامات ایرانی دانسته که به‌طور مخفیانه یا در کوتاه‌مدت اقدام به اعدام می‌کنند تا شانس مداخلات عمومی و خصوصی را به حداقل برساند».

او هم‌چنین از مقامات ایرانی خواسته که با اصلاح قانون مجازات، به «نقض نفرت‌انگیز» قانون «ممنوعیت افرادی که در زمان جنایت زیر سن ۱۸ سال دارند»، پایان دهند.

پرونده سجاد سنجری از جمله پرونده‌های پرحاشیه اعدام کودک-مجرمان در ایران بوده که در یک دهه گذشته با واکنش‌های متعددی از سوی شخصیت‌های حقوق و نهادهای بین‌المللی از جمله در سازمان ملل متحد همراه بوده است.

قوانین جمهوری اسلامی ایران، سن مجازات کیفری کودکان را ۱۵ سال برای پسران و ۹ سال برای دختران تعیین کرده است.

این رویه همواره با انتقادهای فعالان حقوق بشری و نهادهای بین‌الملل بوده و از این رو مقام‌های قضایی در عمل احکام اعدام کودکان زیر ۱۸ سال تا زمان رسیدن به سن قانونی به صورت موقت متوقف می‌کنند، اما چنین احکامی لغو نمی‌شود و پس از رسیدن متهم به سن قانونی، در صورت عدم گذشت اولیای دم، این حکم به اجرا گذاشته می‌شود.

بر اساس سیزدهمین گزارش سالانه سازمان حقوق بشر ایران که فروردین امسال منتشر شد، در سال ۲۰۲۰، ایران «تنها کشوری بود که اعدام کودک-مجرمان را ادامه داده است» و حداقل «چهار کودک-مجرم» در میان افراد اعدام‌شده در این سال بوده‌اند.

آمریکا: شبه‌نظامیان حوثی مسئول بسیاری از رنج‌های مردم یمن هستند

ند پرایس

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به پرسشی در خصوص دیدار ابراهیم رئیسی٬ رئیس جمهوری منتخب در ایران، با نماینده شبه نظامیان حوثی گفته است، شبه نظامیان حوثی مسئول بسیاری از رنج های مردم یمن هستند.

ند پرایس در نشست خبری خود تصریح کرد، یمن اکنون شاهد وخیم‌ترین فاجعه انسانی جهان است. بیشتر ابعاد (این فاجعه) ساخته دست بشر است و در این مورد عامل آن حوثی‌ها هستند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تاکید کرد که تداوم درگیری و جنگ در یمن تنها به رنج‌های مردم یمن می‌افزاید.

شبه نظامیان حوثی‌ یمن از سال ۹۴ بر بخش‌های زیادی از این کشور به‌ویژه صنعا، پایتخت، تسلط پیدا کرده‌اند. دولت قانونی یمن که در عدن، جنوب کشور، مستقر است از مارس ۲۰۱۵ با همکاری یک ائتلاف نظامی به رهبر عربستان وارد جنگ با حوثی‌ها شده است.

جنگ یمن که از آن به عنوان جنگ نیابتی ایران و عربستان سعودی یاد می‌شود، در طول شش سال گذشته به یکی از پیچیده‌ترین بحران‌ها در منطقه و در عرصه بین‌المللی تبدیل شده است.

جنگ یمن تاکنون بیش از ۱۳۰ هزار کشته برجای گذاشته است، از جمله ۱۳ هزار غیرنظامی که به‌دلیل حملات هوایی جان خود را از دست داده‌اند. ده‌ها هزار کودک نیز به دلیل قحطی جان باخته‌اند.

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG