لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۱۷:۳۶

خبرخوان

صنایع پتروشیمی ایران در سال گذشته «۲۰ میلیون تن» صادرات داشت

خبرگزاری رسمی ایرنا روز شنبه به نقل از مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری نوشت: «پارسال ۲۰ میلیون تن تولیدات صنایع پتروشیمی به ارزش ده میلیارد و ۶۴۵ میلیون دلار به کشورهای مختلف دنیا صادر شد.»

به گفته تقی صانعی، در ایران ۵۶ واحد پتروشیمی فعال هست که سالانه ۵۰ میلیون تن تولید دارند.

از میان این واحدهای پتروشیمی، ۲۰ واحد در ماهشهر، ۱۶ واحد در عسلویه و «مابقی واحدها در سایر مناطق کشور پراکندگی دارند».

آقای صانعی گفت: «۶۰ واحد پتروشیمی در دست احداث وجود دارد که با بهره‌برداری آنها ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور به ۱۲۰ میلیون تن در سال افزایش می‌یابد.»

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

توضیحات صاحب قرارداد چهار میلیاردی برای سانسور کتاب

سهراب حمیدی، مدیرعامل مؤسسه «کارآفرینان فرهنگ و هنر»

در پی انتشار تصویر قرارداد چهار میلیارد تومانی وزارت ارشاد با یک مؤسسه خصوصی برای سانسور ۱۳ میلیون صفحه کتاب در یک سال، مدیرعامل این مؤسسه روز شنبه گفت پشت این قرارداد «هزار نفر از اساتید دانشگاه هستند که در ممیزی نقش دارند» و اسامی آن‌ها در اختیار وزارت ارشاد است.

سهراب حمیدی، مدیرعامل مؤسسه «کارآفرینان فرهنگ و هنر»، در عین حال درباره نقش این مؤسسه افزود که ارشاد نمی‌تواند دستمزدهای بررسی کتاب را مستقیم پرداخت کند چون «ممیزها شخصیت‌های دانشگاهی و علمی هستند و نمی‌خواهند برای بررسی کتاب‌ها اسم‌شان منتشر شود».​

بر اساس قرارداد وزارت ارشاد با مؤسسه‌ «کارآفرینان فرهنگ و هنر» امور مربوط به سانسور کتاب در سراسر کشور در سال ۱۳۹۷ به عهده این مؤسسه خصوصی گذاشته شده و وزارت ارشاد موظف شده است چهار میلیارد تومان طی سه قسط به این مؤسسه بپردازد.

سهراب حمیدی همچنین با اشاره به این‌ که این قرارداد از نوع «پشتیبانی و اجرایی» است، در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس چند بار تأکید کرد که ارائه هرگونه توضیح درباره جزئیات و شیوه اجرای کار بر عهده محسن جوادی، معاون فرهنگی وزارت ارشاد، است.

یک روز پس از انتشار تصویر قرارداد، روابط معاونت فرهنگی وزارت ارشاد نیز در واکنش به برخی حاشیه‌ها و ابهامات به این توضیح بسنده کرد که «نظارت بر کتاب و نشر» خصوصی‌سازی نشده، بلکه فقط «امور اجرایی و اداری» آن به یک مؤسسه خصوصی سپرده شده است.

آقای حمیدی، مدیرعامل مؤسسه، همچنین با بیان این‌ که چهار میلیارد تومان هزینه دستمزد «بررس‌های کتاب‌هاست که شصت هفتاد هزار کتاب در سال می‌خوانند»، تأکید کرد که سهم مؤسسه «کمتر از دو درصد است که صرف هزینه جاری می‌شود».

این در حالی است که در ماده ۶ این قرارداد ذکر شده این مؤسسه می‌تواند ۱۰ درصد از مبلغ قرارداد را جهت امور اجرایی و پشتیبانی برداشت کند.

سهراب حمیدی که همزمان «بازرس مالی خانه کتاب»‌ نیز هست، همچنین تأکید کرد که وزارت ارشاد برای انجام کار «ممیزی» باید هزاران فقره چک صادر می‌کرد و چون محدودیت‌هایی دارد، آن را به مؤسسه «کارآفرینان فرهنگ و هنر» واگذار کرده است.

در جمهوری اسلامی به سانسور کتاب گفته می‌شود «بررسی و نظارت یا ممیزی» و به کسانی که این کار را برعهده دارند گفته می‌شود «ممیز و بررس کتاب».

نماینده مجلس: استفاده از سانتریفیوژهای نسل جدید، بخشی از گام سوم کاهش تعهدات برجامی

تصویر سانتریفیوژهای ایران در سایت نطنز در تلویزیون ایران

یک نماینده مجلس ایران می‌گوید، یکی از اقدامات جمهوری اسلامی در گام سوم «کاهش تعهدات برجام» استفاده از سانتریفیوژهای آی‌آر ۸ و آی‌ار ۶ خواهد بود.

محمدابراهیم رضایی، رئیس کمیته هسته‌ای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، روز شنبه، ۲۶ مرداد، گفت: «ما در حال حاضر، از سانتریفیوژهای قدیمی و در سطح آی.ار۱ استفاده می‌کنیم، در حالی که سانتریفیوژهای آی‌آر ۸ و آی‌ار ۶ آماده بهره‌برداری هستند و ظرفیت آنان از ۲۶ تا ۴۸ برابر سانتریفیوژهای فعلی است.»

وی اضافه کرد: «ایران صرفا به دلیل تعهد به برجام برخی از سانتریفیوژها را جمع‌آوری کرد اما همه این موارد قابل بازگشت است و این مسئله را گام به گام عملیاتی می‌کنیم.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دهم خرداد در گزارش فصلی خود از نصب تا ۳۳ سانتریفیوژ آی‌آر ۶ خبر داده و اعلام کرده بود ایران تنها ده دستگاه از این ماشین‌ها را با هگزافلوراید اورانیوم خوراک‌دهی کرده است.

دیپلمات‌های اروپایی به رویترز گفته‌اند، این که ایران در حال حاضر می‌تواند چند دستگاه از این ماشین‌های پیشرفته را مورد آزمایش قرار دهد، از نقاط «خاکستری»و قابل بحث است.

در همین حال جکی ولکات، سفیر آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز سه‌شنبه ۲۱ خرداد در بیانیه‌ای‌ ایران را متهم کرد که با به کار گرفتن سانتریفیوژهای پیشرفته، توافق هسته‌ای موسوم به برجام را نقض کرده است.

حسن روحانی، رئیس‌ جمهوری اسلامی ایران، روز ۱۸ اردیبهشت امسال اعلام کرد که تهران تعهدات خود ذیل برجام را کاهش می‌دهد و ۶۰ روز به کشورهای اروپایی مهلت داد تا به تعهدات‌شان در زمینه امکان فروش نفت ایران و مبادلات بانکی عمل کنند.

آقای روحانی روز ۲۳ مرداد گفت: «اگر در پایان ۶۰ روز دوم به نتیجه نرسیدیم، حتماً مرحله سوم را آغاز خواهیم کرد و بعد از آن باز هم ۶۰ روز فرصت خواهیم داد تا به راه‌ حل منطقی، درست و متوازن برسیم و به تعهد در برابر تعهد پایبند هستیم.»

ایران در گام اول اعلام کرد که دیگر به محدودیت ذخیره اورانیوم غنی‌سازی که ۳۰۰ کیلوگرم است پایبند نخواهد بود. در گام دوم که ۱۷ تیرماه اجرایی شد، تهران گفت که غنی‌سازی را از سطح ۳.۶۷ درصد به ۴.۵ درصد افزایش داده است.

هیئت حوثی‌ها در تهران با سفرای غربی دیدار و مذاکره کرد

راب مک‌ار از میزبانی ایران قدرددانی کرده است

سفیر بریتانیا در تهران روز شنبه خبر داد که هیئت حوثی‌ها در تهران با سفرای کشورهای غربی «دیدار و مذاکره کرده است».

راب مک‌ار، سفیر بریتانیا، در پیامی توییتری این خبر را منتشر کرده و با ذکر نام وزارت خارجه جمهوری اسلامی در این پیام بابت میزبانی این مذاکرات تشکر کرده است.

آقای مک‌ار در این پیام می‌نویسد که هیئت حوثی‌ها علاوه بر او، با سفیران کشورهای ایتالیا و فرانسه و آلمان در تهران دیدار داشته است.

سفیر بریتانیا در تهران اشاره نکرده است که این مذاکرات در چه روزی انجام شده است.

با این همه هفته گذشته هیئتی بلندپایه از رهبران شیعیان حوثی یمن در تهران به سر می‌برد.

در چارچوب همین سفر بود که آیت‌الله خامنه‌ای روز سه‌شنبه، ۲۲ مردادماه، با سخنگوی حوثی‌ها در تهران دیدار داشت.

رهبر جمهوری اسلامی در نخستین دیدار خود با یک هیئت بلندپایه یمنی در تهران، «سعودی‌ها و اماراتی‌ها» را متهم کرد که «به دنبال تجزیه یمن هستند» و خواستار آن شد که حوثی‌ها «با قدرت در مقابل این توطئه» بایستند.

دیدبان حقوق بشر خواستار آزادی «دختران آزادی» شد

پنج دختر که پس از گریم و با آرایش مردانه موفق به ورود به ورزشگاه برای تماشای مسابقه فوتبال شده‌اند

در پی انتشار خبر بازداشت دست‌کم چهار زن جوان در ورزشگاه آزادی و انتقال آنان به زندان قرچک ورامین، سازمان بین‌المللی دیدبان حقوق بشر، روز جمعه، با تأکید بر غیرقانونی بودن ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه در ایران، خواستار آزادی این دختران و لغو «ممنوعیت تبعیض‌آمیز علیه زنان» شد.

روز گذشته برخی فعالان حقوق زنان و مدافعان حقوق بشر از بازداشت زهرا خوش‌نواز، لیلی ملکی، هدیه مروستی و فروغ علایی در روز دوشنبه، ۲۱ مرداد، هنگام تلاش برای ورود به ورزشگاه آزادی تهران خبر دادند.

برخی گزارش‌ها نیز شمار بازداشت‌شدگان را شش نفر ذکر کرده و گفتند نهاد بازداشت‌کننده این دختران سازمان اطلاعات سپاه بوده و بازداشت‌ها به خواسته مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال ایران، انجام شده است.

فدراسیون فوتبال ایران خبر بازداشت این دختران را تایید یا تکذیب نکرده، اما سخنگوی این فدراسیون گفته است این نهاد نقشی در این موضوع نداشته است.

سازمان بین‌المللی دیدبان حقوق بشر با اشاره به این‌که ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها در هیچ قانونی ذکر نشده و «صرفاً توسط مقامات کشور اجرا می‌شود»، این ممنوعیت را در عین حال نقض آشکار قوانین فیفا و خط‌مشی حقوق بشری آن توصیف کرده است.

بر اساس ماده ۴ اساسنامه فیفا، تبعیض علیه زنان «با تعلیق یا اخراج كاملاً ممنوع است و باعث مجازات می‌شود».

فروغ علایی که نام او در میان دختران بازداشتی معروف به «دختران آزادی» دیده می‌شود، عکاس خبری روزنامه «دنیای اقتصاد» است که اخیراً با مجموعه‌عکس «گریه برای آزادی» برنده جایزه جهانی عکاسی خبری، «ورلدپرس فوتو»، شده بود.

فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، تا روز نهم شهریورماه به ایران مهلت داده است که مسئله ورود زنان به ورزشگاه‌ها را حل کند.

در ماه‌های اخیر و در پی فشارهای فیفا، زنان به‌ طور گزینشی در چند مسابقه اجازه حضور یافتند اما همین اقدام نیز با انتقاد تند مقام‌های مذهبی و قضایی جمهوری اسلامی روبه‌رو شد.

در تازه‌ترین مورد محمدجعفر منتظری، دادستان کل ایران، درخواست این سازمان بین‌المللی برای حضور زنان در ورزشگاه را «از مصادیق نفوذ دشمن» برشمرد.

جمهوری اسلامی در چهار دهه گذشته ورود زنان به ورزشگاه‌ها را برای تماشای مسابقات فوتبال مردان ممنوع کرده است.

نماینده مسلمان کنگره آمریکا اجازه دیدار از اسرائیل را رد کرد

رشیده طلیب (چپ)

رشیده طلیب، نماینده مسلمان مجلس ایالات متحده، روز جمعه اجازه دیدار از اسرائیل از طرف این کشور را نپذیرفت.

به گفته خانم طلیب، به گزارش خبرگزاری رویترز، دولت اسرائیل «شرایط ظالمانه‌ای» برای این دیدار گذاشته «تا او را تحقیر کند»، و به همین دلیل او نمی‌تواند آن را بپذیرد.

رشیده طلیب، نماینده مسلمان و دموکرات، قرار بود با هم‌حزبی خود که او هم مسلمان است یعنی ایلهان عمر به اسرائیل و کرانه باختری سفر کند، اما دولت بنیامین نتانیاهو روز پنج‌شنبه اعلام کرد که به آنها اجازه سفر نخواهد داد.

این موضع‌گیری دولت اسرائیل به واکنش‌های منفی فراوان دامن زد، واکنش از طرف دیگر اعضای حزب دموکرات آمریکا و حتی یکی از بزرگ‌ترین و متنفذترین لابی‌های اسرائیل در این کشور.

در پی این انتقادها، وزارت کشور اسرائیل روز جمعه اعلام کرد که تنها یک نماینده مسلمان کنگره یعنی رشیده طلیب می‌تواند به اسرائیل سفر کند.

خانم طلیب از ایالت میشیگان آمریکا خود اصلیت فلسطینی دارد.

در همین روز خبرگزاری فرانسه به نقل از وزارت کشور اسرائیل نوشت که خانم طلیب در نامه‌ای عهد کرده است که به «شرایط مورد نظر» اسرائیل احترام بگذارد.

به همین دلیل دولت اسرائیل با سفر او به کرانه باختری و دیدار با مادربزرگش «به دلایل بشردوستانه» موافقت کرده است.

رشیده طلیب بدون اشاره به این نامه در یک پیام توییتری نوشت که نمی‌تواند در برابر «سیاست‌های ظالمانه و نژادپرستانه» دولت اسرائیل سر خم کند.

پاسخ رد خانم طلیب به جواز سفر به اسرائیل انتقاد شدیداللحن دونالد ترامپ را به دنبال داشت.

علم الهدی: اینس‌تکس کلاهبرداری است

احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد، از ساز و کار مالی ویژه اروپا برای تجارت با ایران، موسوم به اینس‌تکس به تندی انتقاد کرد و آن را «کلاهبرداری» نامید.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای علم الهدی در خطبه‌های نماز جمعه روز ۲۵ مرداد اظهار داشت: «برجام را چهار سال تجربه کردیم و اکنون نوبت اینس‌تکس شده است. برنامه‌ای که رئیس جمهور فرانسه ۱۰۰ دقیقه در موردش بحث می‌کند مشخص است کلاه‌برداری است.»

اشاره وی به تماس‌های تلفنی امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، است که با هدف حفظ توافق هسته‌ای انجام شده. اما احمد علم الهدی این امر را یک «توطئه جدید» نامیده است.

به گفته وی، اینس‌تکس راه‌حلی برای برطرف کردن مشکلات ناشی از تحریم ندارد، بلکه «از برجام هم بدتر است».

پیش از این نیز دیگر روحانیون نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی و ائمه جمعه در شهرهای مختلف ایران از اینس‌تکس با عباراتی نظیر «آب‌نبات تلخ» و سیاستی برای «تحقیر ملت ایران» نام برده بودند.

«وخامت حال جسمانی» امیرحسین محمدی‌فر در پی اعتصاب غذا

امیرحسین محمدی‌فر و ساناز اللهیاری از اعضای نشریه اینترنتی «گام» هستند که در پی انتشار مطالبی در حمایت از اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه بازداشت شدند

کمپین حقوق بشر در ایران به نقل از بستگان امیرحسین محمدی‌فر، از متهمان پرونده اعتراضات هفت تپه که در زندان به‌سرمی‌برد، شرایط جسمانی وی را به دلیل ادامه اعتصاب غذا، وخیم توصیف کرده است.

این نهاد مدافع حقوق بشر اظهارات مادر ساناز الهیاری، همسر آقای محمدی‌فر را بازتاب داده که گفته است توانسته او را یکشنبه گذشته در روز برگزاری دادگاه ببیند که «بسیار لاغر و خمیده» شده بود و بعد از پنج ساعت دادگاه نیز ماموران او را «با حال بد» به زندان بازگرداندند.

امیرحسین محمدی‌فر همراه ساناز الهیاری که او نیز در زندان اوین است از روز ۱۳ تیر ماه در اعتراض به وضعیت خود و بازداشت موقت دست به اعتصاب غذا زده. کمپین حقوق بشر در ایران می‌نویسد که اما خانم الهیاری «به دلیل وخیم شدن حال جسمی‌اش در تاریخ ۲۴ تیرماه به اعتصاب خود پایان داد».

این گزارش می‌گوید که علیرغم ادامه اعتصاب غذای امیرحسین محمدی‌فر، قاضی محمد مقیسه با آزادی او و بقیه متهمان پرونده تا زمان صدور رای نهایی دادگاه تاکنون موافقت نکرده است.

امیرحسین محمدی‌فر و ساناز اللهیاری از اعضای نشریه اینترنتی «گام» هستند که گفته می‌شود به دلیل انتشار مطالبی در حمایت از اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه دی ماه در تهران بازداشت شدند.

سناتور گراهام: اعتماد به طالبان در افغانستان اشتباهی بزرگ‌تر از برجام خواهد بود

لیندسی گراهام، عضو جمهوری‌خواه سنای آمریکا و رئیس کمیته قضایی این مجلس

در حالی که تلویزیون سی‌ان‌ان گزارش کرده است دونالد ترامپ برای بررسی توافق صلح با طالبان قرار است روز جمعه با مشاوران امنیتی خود به رایزنی بپردازد، شماری از مقام‌های آمریکایی نسبت به مفاد چنین توافقی ابراز نگرانی کرده‌اند.

در تازه‌ترین مورد لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه، در چندین پیام توئیتری نوشت که اعتماد به گروه طالبان و خروج آمریکا از افغانستان بدتر از برجام خواهد بود.

سناتور گراهام در یکی از هشت پیام توئیتری‌اش نوشت: «اعتماد به طالبان برای کنترل القاعده، داعش و دیگر گروه‌های تندرو اسلام‌گرای در افغانستان، به عنوان جایگزینی برای نیروهای ضدتروریسم آمریکا، اشتباهی بزرگ‌تر از توافق [هسته‌ای] اوباما با ایران خواهد بود».

لیندسی گراهام با تأکید بر اینکه هر توافق صلحی در افغانستان که «تقویت نیروهای ضدتروریسم آمریکا را نادیده بگیرد توافق صلح نیست» از دونالد ترامپ خواسته است «از اشتباهات اوباما درس بگیرد» و برای دستیابی به توافق صلحی درست در افغانستان شتاب نکند.

گفت‌وگوهای طولانی زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان، با نمایندگان گروه طالبان، سرانجام دوشنبه گذشته پس از هشت دور مذاکره در دوحه، پایتخت قطر، پایان یافت.

از نتایج نهایی مذاکرات دو طرف جزئیاتی منتشر نشده اما بنابر گزارش‌ها، توافق صلح قرار است بر خروج نیروهای خارجی از افغانستان در ازای تضمین‌هایی از سوی طالبان متمرکز باشد.

صادق زیباکلام، استاد دانشگاه تهران، از صدور حکم زندان برای خود خبر داد

صادق زیباکلام، تحلیلگر سیاسی، خبر احضارش به دادسرا به دلیل یک یادداشت ایستاگرامی را حدود هفت ماه پیش منتشر کرد

صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران، از صدور حکم یک سال زندان برای خود خبر داد.

آقای زیباکلام روز جمعه به خبرگزاری ایرنا گفت که پس از نوشتن مطلبی در اینستاگرامش درباره مقایسه بودجه استخدام سیصدهزار روحانی با بودجه استان‌های کردستان، سیستان و بلوچستان و محیط زیست کشور دستگاه قضایی وی را به «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» متهم و این حکم را صادر کرده است.

صادق زیباکلام گفته است به حکم دادگاه اعتراض خواهد کرد.

این استاد دانشگاه تهران حدود هفت ماه پیش در تلگرامش گفته بود که «پلیس اخلاق و عفت عمومی» از وی شکایت کرده است.

این تحلیلگر سیاسی منتقد، پیشتر نیز به اتهام تبلیغ علیه نظام، در دادگاه انقلاب تهران به ۱۸ ماه زندان محکوم شده بود که هنوز اجرا نشده است.

انفجار در کویته پاکستان دست‌کم چهار کشته برجای گذاشت

تجمع مردم و نیروهای امنیتی پاکستان در محل انفجار در مسجدی در کویته

انفجار بمب در یک مسجد در جنوب غرب پاکستان در روز جمعه دست کم چهار کشته و ۲۰ زخمی برجای گذاشت.

به گزارش رویترز، پلیس کویته گفته است این انفجار در مسجدی در ۲۵ کیلومتری شهر کویته رخ داده و امام جمعه این مسجد نیز کشته شده‌ است.

عبدالرزاق چیما، رئیس پلیس کویته گفته است، یک بمب ساعتی در زیر صندلی چوبی امام جمعه مسجد کار گذاشته شده بود.

رویترز می‌گوید، در کویته، مرکز ایالت بلوچستان بسیاری از شبه نظامیان اسلامگرا و جدایی‌طلب فعالیت دارند.

کره زمین گرم‌ترین ماه ۱۴۰ سال اخیر را از سر گذراند

اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا روز پنج‌شنبه اعلام کرد که ماه ژوئیه سال جاری میلادی گرم‌ترین ماه کره زمین در ۱۴۰ سال اخیر بوده است.

بر اساس بیانیه این مرکز، میانگین دمای هوا در ماه ژوئیه نزدیک به یک درجه (۰.۹۵) سانتی‌گراد بالاتر از متوسط این دما (۱۵.۸ درجه سانتی‌گراد) در قرن بیستم بود.

پیش از این، گرم‌ترین دمای متوسط کره زمین از سال ۱۸۸۰ به این‌سو ماه ژوئیه سال ۲۰۱۶ اعلام شده بود.

بنا به گزارش خبرگزاری فرانسه و به‌نقل از اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا، سال ۲۰۱۹ را می‌توان جزء یکی از گرم‌ترین ۵ سال کره زمین از سال ۱۸۸۰ تاکنون تلقی کرد.

برخی دانشمندان معتقدند که فعالیت‌های انسانی ازجمله استفاده از سوخت‌های فسیلی و جنگل‌زدایی از عوامل اصلی افزایش گرمای کره زمین هستند.

بر اساس توصیه‌های تازه‌ترین گزارش سازمان ملل متحد درباره پیامدهای تغییرات اقليمی که هفته پیش منتشر شد، کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای در تمامی عرصه‌ها تنها راه کاهش سریع افزایش دمای کره زمین است.

وقوع زمین‌لرزه ۴.۳ ریشتری در نزدیکی تبریز

بازار تبریز

روز جمعه زلزله‌ای به قدرت ۴.۳ در مقیاس ریشتر شهر باسمنج در مرکز آذربایجان شرقی را لرزاند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، کانون این زمین‌لرزه در ۲۹ کیلومتری شهر تبریز و ۱۴۲ کیلومتری ارومیه محاسبه شده است.

به گفته مرتضی سلیمی، رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر، از این زمین‌لرزه «تاکنون خسارت جانی و مالی گزارش نشده است».

تنها یک نماینده مسلمان آمریکا می‌تواند به اسرائیل سفر کند

رشیده طلیب اصلیت فلسطینی دارد

وزارت کشور اسرائیل روز جمعه اعلام کرد که تنها یک نماینده مسلمان کنگره آمریکا یعنی رشیده طلیب می‌تواند به اسرائیل سفر کند.

رشیده طلیب از ایالت میشیگان آمریکا خود اصلیت فلسطینی دارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از وزارت کشور اسرائیل، خانم طلیب در نامه‌ای عهد کرده است که به «شرایط مورد نظر» اسرائیل احترام بگذارد.

به همین دلیل دولت اسرائیل با سفر او به کرانه باختری و دیدار با مادربزرگش «به دلایل بشردوستانه» موافقت کرده است.

تصمیم دولت اسرائیل در روز پنج‌شنبه، ۲۴ مرداد، به ممانعت از سفر دو عضو مسلمان مجلس نمایندگان آمریکا به اسرائیل و سرزمین‌های فلسطینی به واکنش‌های موافق و مخالف فراوان دامن زد.

قرار بود ایلهان عمر نماینده سومالیایی‌الاصل از ایالت مینه‌سوتا و رشیده طلیب نماینده ایالت میشیگان با تبار فلسطینی، دیدار از اسرائیل و سرزمین‌های فلسطینی را از روز شنبه، ۲۶ مرداد، آغاز کنند.

گرین‌لند به ترامپ: تجارت می‌کنیم، اما فروشی نیستیم

در پاسخ به گزارش‌هایی از نظر خریداری رئیس جمهور آمریکا به بزرگ‌ترین جزیره دنیا، گرین‌لند روز جمعه اعلام کرد که «فروشی نیست».

روز پنج‌شنبه گزارش‌هایی منتشر شد حاکی از این که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، با مشاوران خود ایده خرید گرین‌لند را مطرح کرده است.

گرین‌لند بزرگ‌ترین جزیره دنیا و منطقه‌ای خودمختار در کشور دانمارک است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آنه لونه باگر، وزیر خارجه گرین‌لند، روز جمعه در واکنش به ابراز تمایل آقای ترامپ تاکید کرده است که این منطقه برای تجارت باز است، اما «فروشی نیست».

رئیس جمهور آمریکا قرار است ماه آینده میلادی به کپنهاگ، پایتخت دانمارک، سفر کند و در این سفر با نخست وزیران این کشور و گرین‌لند دیدار خواهد داشت.

نظر خریداری ترامپ به این منطقه را ابتدا روزنامه وال استریت جورنال گزارش کرد.

رویترز هم در این باره می‌نویسد که عده‌ای از مشاوران رئیس جمهور آمریکا این ایده او را جدی گرفته و عده‌ای دیگر هم شوخی پنداشته‌اند.

به نظر می‌رسد سیاستمداران دانمارکی و گرین‌لندی هم با این گروه دوم بیشتر هم‌عقیده‌اند.

از جمله این سیاستمداران، سورن اسپرسن، از اعضای رده بالای حزب «مردم دانمارک»، در این باره گفته است: «اگر [ترامپ] واقعا به این فکر کرده است، این دیگر نشان می‌دهد که دیوانه شده است.»

اما خرید و فروش جزیره بین دو کشور آمریکا و دانمارک سابقه دارد.

در سال ۱۹۱۷، آمریکا جزیره هند غربی را به مبلغ ۲۵ میلیون دلار از دانمارک خرید و آن را به جزایر ویرجین تغییر نام داد.

گرین‌لند به دلیل موقعیت استراتژیک و منابع معدنی قابل توجهش اخیرا مورد توجه بیش از پیش قدرت‌هایی چون روسیه و چین و آمریکا قرار گرفته است.

تقدیر از سعید پورصمیمی و بهرام بیضایی در جشن منتقدان تئاتر

سعید پورصمیمی (سمت راست) در کنار ایرج راد و گوهر خیراندیش در هجدهمین جشن انجمن منتقدان خانه تئاتر

در هجدهمین جشن انجمن منتقدان خانه تئاتر که روز پنج‌شنبه برگزار شد، در کنار اهدای جوایز به برگزیدگان بخش‌های گوناگون و تقدیر از سعید پورصمیمی، بازیگر پیش‌کسوت، نشان عالی کمیسیون ملی یونسکو در ایران نیز به‌واسطه حمید امجد به بهرام بیضایی اهدا شد.

به‌ گزارش خبرگزاری مهر، در پیام تصویری بهرام بیضایی که در این مراسم برای حاضران پخش شد، او گفت: «این جهان را چاره‌ای جز فرهنگ نیست.»

بهرام بیضایی از سال ۱۳۸۹ از ایران خارج شده و در یک دهه اخیر استاد بخش ایران‌شناسی دانشگاه استنفورد آمریکا بوده است.

به‌ گزارش خبرگزاری ایلنا، در بخش «بهترین نمایش‌های سال ۹۷» نیز رتبه اول بهترین نمایش سال به علی رفیعی به‌ خاطر نمایش «خانه برناردا آلبا» رسید.

علی رفیعی این نمایش اثر فدریکو گارسیا لورکا را سال گذشته بر اساس ترجمه احمد شاملو در تالار وحدت اجرا کرده بود.

بیشتر

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG