لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۱۴:۱۰

خبرخوان

هلال احمر: حتی یک دلار کمک خارجی نگرفتیم؛ صد میلیارد، کمک مردم

علی‌اصغر پیوندی

خبرگزاری ایسنا روز شنبه به نقل از رئیس جمعیت هلال احمر ایران نوشت که به دلیل وجود «تحریم‌های خارجی» تاکنون برای کمک به سیل‌زدگان «مبلغی به حساب ایران واریز نشده است».

رئیس جمعیت هلال احمر همچنین از تصویب رقم ۵۰۰ هزار یورویی کمک صلیب سرخ جهانی به ایران خبر داد، اما گفت: «همچنین با وجود تصویب پرداخت مبالغی از سوی اتحادیه اروپا تاکنون ایران مبلغی را دریافت نکرده است.»

علی‌اصغر پیوندی ادامه داد: «از فدراسیون جهانی صلیب سرخ درخواست کردیم که تحریم‌ها نباید به مردم ایران آسیب برساند و فدراسیون جهانی و صلیب سرخ از هر طریقی که صلاح می‌دانند مسیر ارسال کمک‌ها به ایران را هموار کنند.»

او گفت: «به دنبال بسته بودن حساب سوئیفت و حساب ارزی هلال احمر در اثر تحریم‌ها، با وجود اعلام عددها و ارقام، مبلغی به حساب هلال احمر ایران واریز نشده است.»

این نکته‌ای است که آقای پیوندی پیشتر هم گفته بود و دیگر مقامات جمهوری اسلامی هم با تکیه بر آن تحریم‌ها را مانعی برای کمک‌رسانی به سیل‌زدگان دانسته بودند، تا آنجا که سخنگوی وزارت خارجه ایران ضمن اعتراض به «بسته شدن حساب‌های هلال احمر» توسط آمریکا،‌ این کشور را «مسئول نتایج مخرب سیل‌های اخیر ایران» دانست.

در مقابل مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، حکومت جمهوری اسلامی را «مسئول خسارات» سیل‌های شدید در ایران دانسته و گفته است که واشینگتن آماده ارسال کمک مالی به سیل‌زدگان از طریق صلیب سرخ و انتقال آن به هلال احمر ایران است.

به گفته آقای پیوندی، تاکنون «کمک‌های داخلی و نقدی واریزی از سوی مردم نوعدوست ایران» نیز به صد میلیارد تومان رسیده است.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

بازرس ویژه مالر روز چهارشنبه برای ادای توضیح در کنگره حاضر می‌شود

رابرت مالر، بازرس ویژه وزارت دادگستری آمریکا در پرونده دخالت روسیه در انتخابات آمریکا، روز چهارشنبه برای ادای توضیحات درباره این پرونده به کنگره آمریکا می‌رود.

آقای مالر قرار است در دو کمیته مجلس نمایندگان آمریکا با مدیریت دموکرات‌ها به مدت پنج ساعت به پرسش‌های نمایندگان درباره محتوای گزارش او پاسخ دهد.

دو جلسه کمیته اطلاعات و کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا در حالی صبح چهارشنبه به وقت واشینگتن برگزار خواهد شد که رابرت مالر پیشتر گفته بود که «اگر از سوی کنگره آمریکا برای ادای شهادت احضار شود، حرفی بیشتر از آن چه در گزارش خود آورده ندارد.»

گزارش بازرس ویژه مالر پس از ۲۲ ماه تحقیقات سه ماه پیش در دو جلد و نزدیک به ۵۰۰ صفحه منتشر شد.

رابرت مالر در گزارش خود قید کرده بود که بین کارزار دونالد ترامپ و روسیه تبانی رخ نداده، اما در عین حال به دست‌کم ۱۱ مورد اشاره کرده بود که می‌تواند نشانه ممانعت از اجرای قانون به دست آقای ترامپ باشد.

آقای مالر پس از انتشار گزارشش در ابتدای خردادماه گذشته توضیح داد که در این تحقیقات گزینه اعلام جرم علیه رئیس‌ جمهوری ایالات متحده را در اختیار نداشته است.

شماری از مخالفان دونالد ترامپ در کنگره با اشاره به یافته‌های تحقیقات بازرس مالر خواهان استیضاح دونالد ترامپ هستند.

در مقابل جمهوری‌خواهان و در راس آنها آقای ترامپ بارها تاکید کرده‌اند که این پرونده مختومه است و حاکی از بی‌گناهی رئیس جمهور.

دو مسافر با یک بلیت: تولد نوزاد دختر در ایستگاه دروازه دولت تهران

متروی تهران اعلام کرد که «برای اولین بار» یک نوزاد در این مترو دنیا آمده است

متروی تهران اعلام کرد که روز چهارشنبه و «برای اولین بار» یک نوزاد در یکی از اتاق‌های این مترو به دنیا آمده است.

بر اساس این گزارش، صبح روز چهارشنبه یک زن باردار در ایستگاه دروازه دولت دچار درد زایمان شده و از قطار پیاده شد.

عکس کودک متولد شده در مترو
عکس کودک متولد شده در مترو

​​پرسنل این ایستگاه پس از اطلاع از این اتفاق، با اورژانس تماس گرفته‌ و زن باردار را به یکی از اتاق‌های ایستگاه دروازه دولت منتقل کردند.​

متروی تهران اعلام کرد که نوزاد دختر این زن با کمک دو ماما که از اورژانس تهران اعزام شده بودند، به دنیا آمده است.

بر اساس این گزارش، «برای اولین بار» یک نوزاد در متروی تهران به دنیا آمده است.

بازداشت ۳۲ شهروند و فعال کرد در کردستان در تیرماه

اعضای «انجمن سبز چیا» از جمله افراد بازداشت شده در کردستان در تیرماه هستند

شبکه حقوق بشر کردستان خبر داد که حداقل ۳۲ شهروند و فعال کُرد در تیرماه گذشته توسط اداره اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در چند شهر استان کردستان بازداشت شده‌اند.

بر اساس این گزارش، این افراد در شهرهای کامیاران، سنندج،‌ مریوان، سقز، تکاب، شاهین‌دژ، اشنویه، مهاباد و ماکو بازداشت و به بازداشتگاه‌های شهرهای سقز، سنندج و ارومیه منتقل شده‌اند.

شبکه حقوق بشر کردستان به نقل از اعضای خانواده تعدادی از این بازداشت‌شدگان اعلام کرد که آنان هیچ تماس تلفنی و ملاقات حضوری با بازداشت‌شدگان نداشته‌اند.

یک شهروند کُرد که اخیرا در ارومیه بازداشت شده بود، پس از آزادی گفت که پس از درگیری نیروهای یکی از احزاب کرد با نیروهای نظامی در چالدران، «تعداد زیادی از شهروندان این منطقه به صورت دسته‌جمعی توسط سازمان اطلاعات سپاه بازداشت و هم‌اکنون در بازداشتگاه المهدی سپاه در ارومیه تحت بازجویی قرار دارند».

هفته پیش نیز فعالان حقوق بشر خبر داده بودند که شماری از فعالان محیط زیست در روزهای اخیر توسط اداره اطلاعات مریوان، در استان کردستان، از جمله برخی از اعضای «انجمن سبز چیا» بازداشت شده‌اند.

اظهارات متفاوت سئول و مسکو در واکنش به ورود هواپیمای روسیه به آسمان کره جنوبی

هواپیمای ای۵۰ روسیه در نزدیکی جزیره مورد مناقشه بین ژاپن و کره جنوبی دیده می‌شود

در پی انتشار گزارش‌ها از ورود هواپیمای نظامی روسیه به حریم هوایی کره جنوبی و شلیک تیر اخطار از سوی جنگنده‌های کره‌ای، سئول می‌گوید مسکو توضیحاتی ارائه داده‌است. مسکو اما از کره جنوبی انتقاد کرده بود.

کاخ ریاست‌جمهوری کره جنوبی، می‌گوید روسیه ورود هواپیما به حریم هوایی را «سهوی» و «بدون نیت قبلی» و احتمالا ناشی از خطای فنی توصیف کرده‌است.

به گفته خبرگزاری دولتی کره جنوبی مسکو از واقعه روز سه‌شنبه «عمیقا ابراز تاسف» کرده و گفته ایراد احتمالی فنی سبب شده هواپیمای نظامی آن‌ها سر از حریم هوایی کره جنوبی درآورد.

به گفته سئول، وزارت دفاع روسیه قول داده در این مورد فورا تحقیقات لازم را انجام دهد.

اما خبرگزاری دولتی روسیه، اسپوتنیک، به نقل از وزارت دفاع آن کشور ورود دو فروند بمب‌افکن توپولف ۹۵ام‌اس به حریم هوایی کره جنوبی را رد کرده‌است.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه در عین حال گفته جنگنده‌های کره‌ای در جریان واکنش به این هواپیماها دست به «مانور غیرحرفه‌ای» زده‌اند و امنیت هواپیمای روسی را با خطر روبه‌رو کرده‌اند.

البته گزارش‌ها در مورد این دو هواپیما پیش از گزارش مربوط به «ورود» هواپیمای ای-۵۰ روسی به آسمان کره منتشر شده بود. به‌نظر می‌رسد روسیه هنوز به موضوع ای-۵۰ واکنش رسمی نشان نداده‌است.

کره جنوبی روز گذشته اعلام کرد به‌سوی دست‌کم یک جنگنده روسی که «وارد حریم هوایی» این کشور شده بود تیر اخطار شلیک کرده‌است.

خبرگزاری کره جنوبی به نقل از ستاد مشترک ارتش آن کشور گفته بود یک بمب‌افکن روسی دو بار حریم هوایی را نقض کرده‌است که سه دقیقه طول کشیده و با واکنش نیروی هوایی کره روبه‌رو شده‌است.

بسیار به‌ندرت پیش می‌آید که خبری در مورد نقض حریم هوایی کره جنوبی توسط جنگنده‌های روسی منتشر شود، هرچند آن‌ها گاه وارد منطقه شناسایی دفاع هوایی کره شده‌اند.

حریم یا منطقه شناسایی دفاع هوایی منطقه‌ای دربرگیرنده مرزهای خشکی و/یا مناطق دیگر در دریا است؛ کشورها بر پایه امنیت و منافع ملی خود بر پروازهای غیرنظامی در آن نظارت می‌کنند و با حریم هوایی کشورها فرق دارد.

وقایع اخیر در جریان گشت مشترک هوایی روسیه و چین، که نخستین گشت از این دست است، رخ می‌دهند.

مدیر شرکت پدیده شاندیز به جرم فساد مالی به حبس ابد محکوم شد

محسن قهرمان، مدیر عامل شرکت پدیده شاندیز، در دوازدهمین جلسه دادگاه در ۲۰ خرداد ۹۸

خبرگزاری فارس روز چهارشنبه خبر داد که محسن پهلوان، مدیرعامل ۴۸ ساله شرکت پدیده شاندیز، به حبس ابد محکوم شده است.

جرم آقای پهلوان «اخلال در نظام اقتصادی و مشارکت در کلاهبرداری» عنوان شده است.

نخستین جلسه دادگاه این پرونده ۲۲ اردیبهشت‌ماه در مشهد برگزار شده بود.

آقای پهلوان سال ۹۵ پس از احضار به دادسرای عمومی و انقلاب مشهد بازداشت شد.

شرکت پدیده شاندیز که در بهمن‌ماه سال ۸۳ به ثبت رسیده است در ساخت پروژه‌های ساختمانی در شاندیز، در نزدیکی مشهد، فعالیت می‌کرد. این شرکت بعدا اقدام به فروش سهام خود کرد،‌ سهامی که ارزشش به سرعت چند برابر شد.

اما در دی‌ماه سال ۹۳ مقام‌های قضایی در مشهد اعلام کردند که فروش سهام پدیده شاندیز ممنوع و دفاتر فروش سهام آن پلمپ شده‌اند.

به دنبال طرح اتهاماتی در خصوص تغییر کاربری اراضی و نحوه معاملات سهام این شرکت، تعداد زیادی از سهامداران شرکت پدیده شاندیز کوشیدند تا سهام خود را بفروشند.

علیرضا رشیدیان، استاندار وقت خراسان‌ رضوی، سال گذشته گفته بود که «مجموع بدهی شرکت پدیده هشت هزار ‌میلیارد تومان» است.

در این پرونده نام برخی از مقامات سابق دولتی و نزدیکان آنان مطرح شده و احسان محسنی ثانی، فرزند محمدرضا محسنی ثانی، نماینده سابق سبزوار در مجلس، از جمله متهمان این پرونده است.

او متهم است که با «تبلیغات غیرواقعی» با هدف بالا بردن کاذب قیمت سهام پدیده نقش داشته است.

وزارت دادگستری آمریکا عملکرد غول‌های فناوری را بررسی می‌کند

وزارت دادگستری آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد که تحقیقاتی درباره غول‌های فناوری و اینترنتی در تصاحب بازار، اقدامات آنها در کاهش رقابت اقتصادی و آسیب به مصرف کنندگان آغاز می‌کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، وزارت دادگستری آمریکا تاکید کرده است که «نگرانی‌های گسترده» درباره شبکه های اجتماعی، موتورهای جستجوی اینترنتی و خرده فروشی از طریق آنلاین را مورد بررسی قرار خواهد داد.

ماکان دلارحیم، یک مقام دادستانی آمریکا هم گفته است: بدون نظمی معنادار برای رقابت در بازار، این احتمال وجود دارد شرکت‌های اینترنتی به نحوی رفتار کنند که در برابر مصرف‌کنندگان پاسخگو نباشند.

خرداد ماه سال جاری هم قانون‌گذاران کنگره آمریکا تحقیقاتی را در مورد غول‌های فناوری مانند اپل، گوگل یا آمازون آغاز کرده‌اند که ریشه در قوانین آن کشور برای مقابله با انحصاری شدن شرکت‌ها و خالی‌کردن صحنه از رقبای کوچک‌تر دارد.

فشارها بر دولت و قانون‌گذاران آمریکایی برای این‌که در مورد عملکرد انحصاری این شرکت‌ها تحقیقاتی انجام دهند، تازگی ندارد.

در اروپا تحقیقات در مورد غول‌های فناوری مدتی‌ست که آغاز شده و از جمله پیامدهای آن نیز جریمه چندین میلیارد دلاری گوگل است.

سال پیش اتحادیه اروپا شرکت گوگل را متهم به نقض قوانین ضدانحصار کرد و مارگرت وستاگر، کمیسر رقابت اتحادیه اروپا، نیز اعلام کرد که این شرکت از سیستم اندروید به نفع مرورگر و جستجوگر خود بهره‌برداری می‌کند و عرصه رقابت برای دیگر شرکت‌ها را از بین برده است.

سپیده قلیان، فعال مدنی زندانی، دست به اعتصاب غذا زد

خانم قلیان طی یکسال گذشته دو بار بازداشت شد.

سپیده قلیان، فعال مدنی زندانی، از روز سه‌شنبه دست به اعتصاب غذا زده است.

برادر سپیده قلیان ‌در صفحه اینستاگرام خود نوشته که او تا زمان تشکیل دادگاهش به خاطر آنچه «ظلم‌ها و بی‌حرمتی‌ها» علیه خود و پدر و مادرش و همچنین انتقال‌های گوناگونش به زندان‌های متعدد نامیده،‌ اعتصاب غذا کرده است.

مهدی قلیان همچنین نوشت که تصمیم خواهرش به آغاز اعتصاب غذا پس از مشاجره او با ماموران زندان قرچک به دلیل آنچه بی‌حرمتی به والدینش توصیف کرد، گرفته شد.

خانم قلیان طی یکسال گذشته دو بار بازداشت شد. بار نخست در آبان‌ماه که حدود یک ماه طول کشید. او پس از آزادی به قید وثیقه از شکنجه خود و اسماعیل بخشی،‌ نماینده کارگران نیشکر هفت تپه، در بازداشتگاه وزارت اطلاعات خبر داد. موضوعی که از سوی آقای بخشی نیز مطرح شده بود.

با این همه،‌ مقام‌های دولتی و قضایی با استناد به گزارش وزارت اطلاعات،‌ موضوع شکنجه را تکذیب کردند.

پس از آن،‌ خانم قلیان و آقای بخشی با شکایت وزیر اطلاعات در دی‌ماه بازداشت و به اتهام‌های امنیتی زندانی شدند که تاکنون ادامه داشته است. قرار است آنها همراه با تعداد دیگری از بازداشتی‌های هفت تپه در مردادماه محاکمه شوند.

سایت الف: عراقچی طرح جایگزین روحانی را به فرانسه برده است

عباس عراقچی به فرانسه رفته است تا پیام مکتوب روحانی را به مکرون تحویل دهد.

وب‌سایت «الف» نزدیک به احمد توکلی، نماینده پیشین مجلس، به نقل از یک «منبع مطلع» خبر داده که حسن روحانی یک «طرح جایگزین» برای کاهش تنش‌ بین ایران و آمریکا برای امانوئل مکرون، رئيس‌جمهوری فرانسه، فرستاده است.

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امورخارجه ایران، روز ۳۱ تیرماه به پاریس سفر کرد تا پیام مکتوب رئيس‌جمهوری ایران را به مکرون بدهد.

درباره محتوای این پیام گزارشی منتشر نشده است ولی وب‌سایت «الف» نوشته که «عراقچی حامل طرح جایگزین روحانی در مقابل طرح رئیس‌جمهوری فرانسه در مورد برجام و تنش های بین ایران و آمریکاست».

اواسط تیرماه گزارش‌هایی منتشر شد مبنی بر اینکه فرانسه به دنبال مدل «انجماد در برابر انجماد» در مناقشه ایران و آمریکا است.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، ۱۹ تیرماه تایید کرد که درباره این طرح چیزهایی شنیده است.

بر اساس برخی جزییات غیر رسمی که درباره این طرح منتشر شده است، بر اساس این مکانیسم، لازم نیست که آمریکا به برجام بازگردد ولی در تحریم‌هایش به ویژه در حوزه فروش نفت و معاملات بانکی بازنگری می‌کند و ایران نیز از کاهش بیشتر تعهدات هسته‌ایش خودداری خواهد کرد.

روزنامه «جمهوری اسلامی» هم کوچک شد

تصویر روزنامه جمهوری اسلامی در روز اول مرداد ۱۳۹۸

روزنامه «جمهوری اسلامی» پس از چهل سال انتشار، از روز سه‌شنبه به‌اجبار در اندازه کوچک‌تر منتشر شد.

مسیح مهاجری، مدیر مسئول جمهوری اسلامی، در مقاله‌ای که در شماره ۱ مرداد ۱۳۹۸ این روزنامه منتشر کرده، با بیان اینکه این یک «تصمیم اجباری به‌خاطر گرانی کاغذ» بوده، نوشته است: «مشکل کاغذ، فیلم، زینک، مرکب و سایر هزینه‌های انتشار روزنامه، از عوارض فسادی ‏است که در لایه‌های مختلف مدیریتی کشور جا خوش کرده است».

مدیر مسئول این روزنامه همچنین با تأکید بر این‌که شرایط نامناسب اقتصادی کشور را «نباید فقط به تحریم‌ها نسبت» داد، اظهار امیدواری کرده که عقب‌نشینی اجباری مطبوعات در برابر آن‌چه او «مافیا» می‌خواند، نهایتاً به تعطیلی روزنامه منجر نشود.

روزنامه «جمهوری اسلامی» از سال ۱۳۵۸ به‌عنوان ارگان حزب «جمهوری اسلامی» تأسیس و منتشر شد. این حزب که اغلب روحانیون و مقام‌های بلندپایه جمهوری اسلامی در آن عضویت داشتند، در سال ۱۳۶۶ منحل شد، اما از آن زمان روزنامه آن با مسئولیت مسیح مهاجری به‌طور پیوسته منتشر شده است.

پیشتر، برخی روزنامه‌های دیگر از جمله روزنامه ایران، ارگان رسمی دولت جمهوری اسلامی، و همشهری، ارگان شهرداری تهران، نیز به دلیل آن‌چه که گرانی کاغذ اعلام شد، تعداد صفحات خود را کاهش دادند.

صدور حکم قصاص برای «متهم اصلی» قتل علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی

تصویری از «متهم اصلی» قتل علیرضا شیرمحمدعلی در دادگاه

سخنگوی قوه قضائیه ایران از صدور حکم قصاص برای «متهم اصلی» قتل علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی، خبر داد.

آقای شیرمحمدی شامگاه ۲۰ خرداد در زندان فشافویه تهران به قتل رسید.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، غلامحسین اسماعیلی روز سه‌شنبه اعلام کرد که دادگاه همین امروز رای خود را در رابطه با این پرونده صادر کرده که بر اساس آن متهم ردیف اول به اتهام مشارکت در قتل عمد به قصاص نفس و پرداخت دیه صدمات غیرموثر در قتل محکوم شده است.

این مقام قضایی همچنین حکم متهم ردیف دوم پرونده را ۲۵ سال حبس و پرداخت دیه صدمات غیرموثر در قتل عنوان کرد.

علیرضا شیرمحمدعلی، ۲۱ ساله، در اعتراض‌های مرداد پارسال بازداشت و به اتهام‌هایی همچون «توهین به مقدسات»، «توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی»، «توهین به رهبری» و «تبلیغ علیه نظام» به هشت سال زندان محکوم شده بود.

نتانیاهو برای «مقابله با ایران» راهکار اعلام کرد: فشار، فشار و فشار

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، روز سه‌شنبه در دیدار با ریک پری، وزیر انرژی آمریکا، بر ادامه فشارها بر ایران تاکید کرد و سیاست دونالد ترامپ در این باره را ستود.

آقای نتانیاهو به وزیر آمریکایی می‌گوید: «ما باید سه اقدام در برابر خصومت رژیم ایران انجام دهیم: فشار، فشار و فشار‌‌».

به گفته وی، «تحریم‌های اعمال شده علیه ایران "تاثیر‌گذار" بوده‌اند به طوری که دیگر قادر به تامین منابع ملی "اقدامات خشونت‌آمیز" خود در "عراق، سوریه، لبنان و غزه" نیست».

نخست‌وزیر اسرائیل در نهایت از دیگر کشورهای جهان دعوت کرده که به آمریکا بپیوندند.

نرخ رسمی تورم سالانه در ایران به بالای ۴۰ درصد رسید

نرخ تورم برای خانواده‌های شهری در یکسال گذشته ۴۷ درصد اعلام شده است.

مرکز آمار ایران نرخ تورم سالانه تیرماه ۹۷ تا ۹۸ را بیش از ۴۰ درصد اعلام کرد.

در این گزارش همچنین گفته شده که خانوارهای ایرانی در تیرماه امسال ۴۸ درصد بیشتر از تیرماه پارسال برای خرید کالا و خدمات پول پرداخت کرده‌اند.

نرخ تورم برای خانواده‌های شهری در یکسال گذشته ۴۷ درصد و برای خانواده‌های روستایی ۵۴ درصد اعلام شده است.

نرخ تورم بالای ۴۰ درصد در حالی از طرف مرکز آمار ایران اعلام شده است که حداقل دستمزد کارگران ۳۶ درصد افزایش یافته و در عین حال سبد معیشت خانوار کارگری در خردادماه امسال بیش از شش میلیون و ۴۰۰ هزار تومان برآورد شده بود.

پیام ظریف به انتخاب جانسون: ایران قصد رویارویی با بریتانیا را ندارد

محمدجواد ظریف توقیف نفتکش ایرانی در جبل‌الطارق را «دزدی دریایی» خوانده است.

وزیر خارجه ایران روز سه‌شنبه با انتشار توئیتی انتخاب بوریس جانسون همتای پیشین خود را به مقام نخست‌وزیر جدید بریتانیا تبریک گفت.

محدجواد ظریف در بخشی از این توئیت، به توقیف نفتکش ایرانی (در جبل‌الطارق تحت حاکمیت بریتانیا) در دوران نخست‌وزیری ترزا می نیز اشاره و آن را «دزدی دریایی» خواند، اما گفت که ایران قصد رویارویی با بریتانیا را ندارد.

این در حالی است که سپاه پاسداران نیز اخیرا یک نفتکش با پرچم بریتانیا را در آب‌های عمان توقیف کرده است.

ظریف گفته که ما در خلیج فارس ۱۵۰۰ مایل خط ساحلی داریم و افزوده است: «اینها آب‌های ماست و ما از آن حفاظت خواهیم کرد».

روابط تهران و لندن با توقیف نفتکش‌ها به شدت دچار تنش شده است و بریتانیا در نظر دارد موضوع اعمال تحریم‌هایی علیه جمهوری اسلامی ایران را بررسی کند.

آقای جانسون که اول مردادماه با رای قاطع حزب محافظه‌کار نخست‌وزیر بریتانیا شد، قبلا اعلام کرده بود «موضعی نرم در برابر ایران نخواهد داشت».

حسین علیزاده: حتی یک نفر در صداوسیما فکر فرهنگی ندارد

حسین علیزاده در آیین رونمایی از پوستر جشنواره ملی موسیقی جوان، ۱۳۹۸

حسین علیزاده، نوازنده و موسیقیدان سرشناس ایرانی، با انتقاد از برنامه استعدادیابی تلویزیون ایران گفت: «معتقدم حتی یک نفر در صداوسیما فکر فرهنگی ندارد.»

آقای علیزاده که روز ۳۰ تیر در نشست رسانه‌ای «سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان» سخن می‌گفت، با اشاره به رویکرد صداوسیما در موضوع موسیقی، افزود: «صداوسیما موسیقی را جزو فرهنگ نمی‌داند، پس فکرشان ضدفرهنگ است.»

به‌ گزارش ایسنا، حسین علیزاده با اشاره به برنامه تلویزیونی «عصر جدید» که در آن شرکت‌کنندگان استعدادهای خود را به نمایش و رقابت می‌گذارند، گفت: «رادیو و تلویزیونی که بیشترین شعارها علیه امریکا را دارد، بزرگ‌ترین مقلد برنامه‌های تبلیغاتی آمریکاست.»

وی همچنین با بیان این‌ که تمام کار جشنواره ملی موسیقی جوان در سیزده دوره را نمی‌توان فقط به یک خواننده نسبت داد، افزود: «در جشنواره جوان نابغه‌هایی هستند که چون نوازنده هستند در هیچ برنامه تلویزیونی از آنها استقبال نمی‌شود.»

منظور آقای علیزاده حضور یک کودک خواننده در این برنامه است که اخیراً موفق شده توجه بسیاری را به خود جلب کند، در حالی که از دیگر کودکان و نوجوانان برگزیده «جشنواره ملی موسیقی جوان»، به‌دلیل مخالفت تلویزیون با نمایش ساز، در هیچ برنامه تلویزیونی خبری نیست.

سیزدهمین جشنواره موسیقی جوان با حضور بیش از ۷۰۰ نوازنده و خواننده اغلب کودک و نوجوان در ۱۱۰ رشته سازی و آوازی از ۵ مردادماه تا ۵ شهریورماه سال جاری در تهران برگزار می‌شود، اما همچون دوره‌های پیش، به‌ دلیل ممنوع بودن نمایش ساز، پوشش تلویزیونی در صداوسیما نخواهد داشت.

صدور حکم جلب ۴۷ نظامی به اتهام همکاری در کودتای ناموفق ترکیه

تعدادی از بازداشت‌شدگان متهم به طرفداری از فتح‌الله گولن در ترکیه (عکس از آرشیو)

دادستانی ترکیه حکم بازداشت ۴۷ نظامی این کشور را به اتهام عضویت در «گروه ترور گولنیست» موسوم به فِتو صادر کرد.

روزنامه دیلی‌صباح این کشور روز سه‌شنبه گزارش داد که نیروهای امنیتی با یورش به خانه این افراد در ۲۴ استان، ۳۱ نفر از آنها را بازداشت کرده و جستجو برای بازداشت دیگر افراد ادامه دارد.

در میان این افراد از نظامیانی با رتبه‌های مختلف از سرهنگ تا سرباز و برخی نظامیان بازنشسته دیده می‌شود.

کودتای ناموفق نظامی علیه دولت رجب طیب اردوغان ۱۵ ژوئیه سال ۲۰۱۶ انجام شد و به کشته شدن ۲۵۱ نفر و زخمی شدن ۲۲۰۰ شهروند این کشور منجر شد.

دولت آنکارا جنبش فتح‌الله گولن، روحانی پرنفوذ ترکیه که هم‌اکنون در آمریکا زندگی می‌کند را عامل این کودتا و نفوذ در میان نظامیان، پلیس، نهادهای دولتی و قضایی معرفی کرده و خواستار استرداد وی شده است.

آمریکا از استرداد گولن امتناع کرده و آقای گولن نیز دست داشتن در این کودتا را رد کرده است.

ترکیه تاکنون ده‌ها هزار نفر از مقامات نظامی، دولتی و قضایی را به اتهام عضویت در «فِتو» یا همکاری برای کودتا بازداشت یا از کار برکنار کرده است.

بیشتر

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG