لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۱۴:۰۳

خبرهای کوتاه

ازدواج نزدیک به ۱۶۰۰ دختر زیر ۱۵ سال در همدان در یک سال

یک مقام قضایی همدان می‌گوید در سال ۱۳۹۷ یک هزار و ۵۹۶ ازدواج دختران زیر ۱۵ سال در این استان ثبت شده که ۶۰ مورد از آنها به طلاق منجر شده است.

سعید گلستانی، معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری همدان، درباره عوامل مرسوم شدن ازدواج زیر ۱۵ساله‌ها گفته است روستاییان معتقدند پسرها وقتی به سن رشد می‌رسند برای یافتن کار محل زندگی خود را ترک می‌کنند و دیگر مایل به ازدواج با دختران روستایی نیستند.

بنا به ادعای آقای گلستانی، دخترها نیز از روی اجبار در سن پایین ازدواج می‌کنند، چون در سن بالای ۱۵ سال «دیگر کسی آنها را خواستگاری نمی‌کند.»

از نظر شرعی متناسب نبودن سن زوجه و داماد اشکالی ندارد و از منظر قانونی اگر دختر حکم «رُشد» از دادگاه بگیرد، محضر آنها را عقد می‌کند.

به‌ گفته این مقام قضایی، در مواردی اگر حکم «رُشد» را دادگاه تأیید نکند، والدین دختر منتظر قانون نمی‌مانند و دخترشان را به‌ صورت شرعی با رضایت پدر عقد می‌کنند و پس از گذشت چند سال ازدواج را ثبت می‌کنند.

چندی پیش نیز مقامات محلی در ایران اعلام کردند که ۱۴۰۰ دختر زیر ۱۴ سال در استان زنجان و ۱۰۵۴ دختر زیر ۱۴ سال در خراسان شمالی در سال ۱۳۹۷ ازدواج کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری‌ها در ایران،‌ استان زنجان در ایران رتبه اول کودک‌همسری و خراسان شمالی رتبه پنجم را دارد.

جز استان‌های زنجان، خراسان شمالی و همدان، آمار دقیقی از ازدواج دختربچه‌ها در سایر استان‌ها منتشر نشده است.

در یک سال اخیر برخی نمایندگان زن مجلس تلاش کردند سن ازدواج در قوانین ایران را تغییر دهند، اما با مقاومت سایر نمایندگان روبه‌رو شدند.

بر اساس قانون مدنی ایران، با وجود اذن پدر و اجازه دادگاه، عقد ازدواج دختران بدون محدودیت سنی مجاز است.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

ترکیه هفت نفر را به ظن فروش اطلاعات به موساد بازداشت کرد

تصویری از تظاهرات ضداسرائیلی در استانبول
تصویری از تظاهرات ضداسرائیلی در استانبول

رسانه‌های ترکیه از بازداشت هفت تن در این کشور به «ظن فروش اطلاعات» به سازمان موساد اسرائیل خبر دادند.

بر اساس این گزارش‌ها، یکی از مظنونین بازداشت شده، یک «کارآگاه خصوصی مشهور» و از چهر‌ه‌های رسانه‌ای ترکیه بوده است.

به گزارش خبرگزاری آناتولی و روزنامه دیلی صباح، در «عملیات مشترک» سازمان اطلاعات ترکیه موسوم به «میت»، و پلیس این کشور، هفت تن شامل تورهان ایبرک، کارمند سابق «میت» و از چهره‌های رسانه‌ای، بازداشت شد.

بازداشت‌ها در استانبول انجام شده است.

این گزارش حاکی است آقای ایبرک گروهی را با مشارکت کارمندان دولت ترکیه تشکیل داده بود تا در باره افراد و شرکت‌هایی از خاورمیانه که در ترکیه فعال هستند، اطلاعات گردآوری کرده و در اختیار موساد بگذارد.

آقای ایبرک و گروه او به «تعقیب و تهدید» افراد نیز متهم هستند.

تورهان ایبرک مظنون است که پنج سال پیش از سوی موساد در بلگراد در صربستان «هدف آموزش قرار گرفت».

از واکنش این کارآگاه سرشناس ترکیه‌ای به این گزارش‌ها خبری منتشر نشده و دادستانی ترکیه ظاهراً هنوز کیفرخواستی در این زمینه ارائه نکرده است.

اسرائیل نیز به بازداشت افراد در ارتباط با موساد در ترکیه واکنش نشان نداده است.

با این حال، گزارش‌های بازداشت افراد در خاک ترکیه به ظن ارتباط و فعالیت در راستای اهداف موساد در شرایط ادامه وخامت در روابط اسرائیل و ترکیه منتشر شده است.

ترکیه دو ماه پیش نیز از بازداشت ۳۳ تن دیگر به ظن فعالیت جاسوسی برای اسرائیل خبر داده و گفته بود فلسطینی‌های ساکن در ترکیه در سیبل اهداف اطلاعاتی اسرائیل بودند.

مناسبات دولت‎‌های آنکارا و اورشلیم دو سال پیش پس از یک دهه بحران‌های شدید و پیاپی بهبود یافته بود و در جریان یک دوره کوتاه یک سال و نیمه همکاری‌های زیادی نیز میان «میت» و موساد اسرائیل در خنثی کردن «توطئه‌های سازمان اطلاعات سپاه پاسداران برای ضربه زدن به گردشگران و دیپلمات‌های اسرائیلی انجام شد.

در دوره کوتاه همکاری‌های اسرائیل و ترکیه، رئیس موساد چند بار به ترکیه سفر کرده و با همتای ترکیه‌ای خود دیدار و در خصوص گسترش همکاری اطلاعاتی مذاکره کرده بود. عمده آن همکاری‌ها در راستای خنثی کردن «توطئه‌های اطلاعاتی ایران علیه اسرائیل» در خاک ترکیه بود.

اما از آغاز جنگ اسرائیل و گروه افراطی حماس روابط دو کشور دوباره به وخامت گراییده، سفیران به کشور خود فرا خوانده شده و پروازهای هوایی به خاک کشور مقابل نیز متوقف شده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، در دوره اخیر از اسرائیل به دلیل جنگ غزه شدیداً انتقاد می‌کند و اقدامات او را با آدولف هیتلر در زمان حکومت نازی‌های آلمان مقایسه کرده و رویکرد اسرائیل را «جنایت جنگی» نامیده است.

او حماس را که در فهرست گروه‌های افراطی اروپا و آمریکا قرار دارد، نه یک گروه افراطی بلکه یک گروه مشروع و از نمایندگان فلسطینیان دانسته است.

آقای اردوغان در حالی که کشورش میزبان شمار زیادی از سران و فعالان حماس بوده، همچنین به اسرائیل هشدار داده که به کشتن احتمالی سران و فعالان حماس در خاک ترکیه واکنش سختی نشان خواهد داد.

رونِن بار، رئیس سازمان امنیت داخلی اسرائیل گفته تمامی فعالان و رهبران حماس چه در غزه چه در نقاط دیگر یک هدف مشروع خواهند بود.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل فاش کرد او دستور «نابودی» سران حماس در هر جایی از جهان را صادر کرده است.

پلیس هند کماکان در پی سایر مظنونانِ تجاوز به توریست زن اسپانیایی است

فرناندا (چپ) که تابعیت اسپانیایی و برزیلی دارد به همراه همسرش، ویسنته، با موتورسیکلت به بیش از ۶۰ کشور جهان سفر کرده است
فرناندا (چپ) که تابعیت اسپانیایی و برزیلی دارد به همراه همسرش، ویسنته، با موتورسیکلت به بیش از ۶۰ کشور جهان سفر کرده است

در پی بازداشت سه مظنون به تجاوز به یک توریست زن اسپانیایی-برزیلی در شرق هند، پلیس این منطقه اعلام کرد که چهار مظنون دیگر را نیز به‌زودی بازداشت خواهد کرد.

به گفته فرناندا و همسرش، ویسنته، هفت مرد جمعه شب گذشته در ایالت جارکند به آنها حمله کرده، ویسنته را مورد ضرب و جرح قرار داده و به فرناندا گروهی تجاوز کردند.

این دو توریست پس از آن که نتوانسته بودند برای اقامت شبانه هتل پیدا کنند در حاشیه بازار شهر چادر زده بودند.

پس از آن که این دو توریست که حسابی کاربری با دنبال‌کننده بالا در اینستاگرام دارند از این حمله خبر دادند، پلیس منطقه دومکا در جارکند اعلام کرد سه مرد جوان را به اتهام تجاوز بازداشت کرده و وعده داد که چهار نفر دیگر را نیز به‌زودی پیدا خواهد کرد.

روز دوشنبه، ۱۴ اسفند، ویدئویی از حضور این سه نفر در دادگاه در روز یک‌شنبه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

همزمان ویدئویی هم منتشر شده که رئیس پلیس منطقه را در حال اهدای یک چک به همسر فرناندا نشان می‌دهد. این مقام پلیس گفته است که این زوج می‌توانند تا ۱۲ هزار دلار غرامت بگیرند.

انتشار این ویدئو در شبکه‌های اجتماعی با واکنش منفی و ابراز انزجار فراوان هندی‌ها مواجه شده که پلیس را به تلاش برای خودنمایی و سرپوش گذاشتن بر جنایت متهم می‌کنند.

آمار تجاوز در هند بالاست. بر اساس اطلاعات اداره ملی آمار جنایت، در سال ۲۰۲۲ روزانه به طور متوسط نزدیک به ۹۰ تجاوز به پلیس گزارش شده است.

همزمان به گفته کارشناسان تعداد زیادی از تجاوزها در این کشور به دلیل عدم اطمینان به کار پلیس و همین طور طرز فکر مردم اصلاً گزارش نمی‌شود.

در همین حال، به نوشته خبرگزاری فرانسه، محکومیت متهمان به تجاوز هم به‌ندرت اتفاق می‌افتد، چرا که پرونده‌ها سال‌ها در نظام قضایی فَشَل هند خاک می‌خورند.

این نخستین بار نیست که تجاوز گروهی در هند در صدر اخبار در جهان قرار می‌گیرد.

در سال ۲۰۱۲، تجاوز پنج مرد به یک دانشجوی دختر ۲۳ ساله در یک اتوبوس در پایتخت این کشور پس از ضرب و جرح او که به مرگش منتهی شد، نگاه جهانیان را به خشونت جنسی در جامعه هند متوجه کرد و به هفته‌ها اعتراض در این کشور انجامید.

سازمان بهداشت جهانی از مرگ کودکان به‌دلیل گرسنگی در غزه خبر داد

عکس از رفح در جنوب غزه، ماه گذشته
عکس از رفح در جنوب غزه، ماه گذشته

تدروس آدانوم گبریسوس، رئیس سازمان بهداشت جهانی، روز دوشنبه مرگ چند کودک در اثر گرسنگی در دو بیمارستان در شمال غزه را تأیید کرد.

به گفته این مقام سازمان ملل، گروهی از مددکاران سازمان بهداشت جهانی در دیدار از دو بیمارستان العوده و کمال عَدوان با «صحنه‌هایی دلخراش» از مرگ کودکان در اثر گرسنگی مواجه شده‌اند.

این نخستین دیدار مأموران سازمان از دو بیمارستان «از اوایل اکتبر» ۲۰۲۳ به این سو بوده است. به گفته تدروس آدانوم، «به‌رغم تلاش‌های» سازمان بهداشت جهانی دسترسی بیشتر به شمال غزه تاکنون میسر نشده بود.

گروه افراطی حماس که توسط اسرائیل و آمریکا و اروپا تروریستی تلقی می‌شود روز هفتم اکتبر سال گذشته میلادی به خاک اسرائیل حمله‌ای مرگبار کرد که ۱۲۰۰ کشته بر جای گذاشت.

این حمله پاسخ متقابل و بی‌وقفه ارتش اسرائیل را به دنبال داشت که تاکنون بخش اعظم باریکه غزه را با خاک یکسان کرده و جان دست‌کم ۳۰ هزار نفر را گرفته است.

همزمان با تشدید حملات هوایی و زمینی دسترسی سازمان‌های کمک‌رسانی به مردم غزه نیز هر روز محدودتر شده است.

به گفته آقای آدانوم، نبود غذا و مواد خوراکی به مرگ ده کودک منجر شده است. پیشتر وزارت بهداشت غزه زیر نظر حماس از مرگ «دست‌کم ۱۶ کودک» در اثر سوء تغذیه و گرسنگی خبر داده بود.

سازمان ملل هفته گذشته درباره بروز قحطی و گرسنگی در نوار غزه هشدار داده و آن را «تقریبا ناگزیر» اعلام کرده بود.

دسترسی زمینی به غزه چنان محدود شده که حتی آمریکا نیز برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به مردم غزه به کمک از راه هوا متوسل شد و روز شنبه ۱۲ اسفند اعلام کرد که با سه هواپیمای نظامی اولین کمک شامل بیش از ۳۸ هزار وعده غذایی را از طریق آسمان به غزه رسانده است.

پس از هفته‌ها تلاش دیپلماتیک، مصر، قطر و ایالات متحده در تلاش هستند تا پیش از آغاز ماه رمضان هفته آینده، آتش‌بس شش هفته‌ای در جنگ بین اسرائیل و حماس را امضا کنند.

زلزله، فنوج در سیستان و بلوچستان را لرزاند

رسانه‌های ایران از وقوع زلزله‌ای به بزرگی ۵.۶ در نزدیکی فنوج در جنوب غربی استان سیستان و بلوچستان در صبح سه‌شنبه خبر داده‌اند.

حسن مصفا، معاون امداد و نجات هلال احمر سیستان و بلوچستان، گفت با توجه به اینکه زلزله در عمق ۸۰ کیلومتری زمین رخ داده تاکنون خسارت و آسیبی گزارش نشده است.

مرکز لرزه‌نگاری آمریکا بزرگی این زلزله را ۵.۴ و در عمق ۳۵ کیلومتری زمین ثبت کرده است.

طی یک هفته اخیر مناطق جنوبی سیستان و بلوچستان با سیل و آبگرفتگی روبه‌رو بود و سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی اعلام کرده است که از امروز، سه‌شنبه ۱۵ اسفند، یک سامانه بارشی جدید در جنوب و جنوب غرب این استان فعال می‌شود.

به گفته مجید محبی، مدیرکل ستاد بحران در استانداری سیستان و بلوچستان، ۱۹۴۷ روستا تحت تاثیر سیلاب‌ها قرار گرفتند و بنابر برآورد اولیه، ۲۲ هزار میلیارد ریال خسارت وارد شده است.

منابع بلوچ می‌گویند به رغم وعده‌های مسئولان و گزارش‌های حکومتی، آبگرفتگی خانه‌ها و مسدود بودن راه‌ها ادامه دارد و آب و برق در برخی روستاها همچنان قطع است.

روز دوشنبه همچنین ماموران حکومتی با توقف خودروی مولوی عبدالحمید، روحانی پرنفوذ اهل سنت، مانع از سفر او به مناطق سیل‌زده شدند و دو فرزند او را برای ساعاتی بازداشت کردند.

ارتش آمریکا از تداوم حملات حوثی‌ها در دریای سرخ خبر داد

فرماندهی مرکزی ایالات متحده، سنتکام اعلام کرد که حملات حوثی‌های مورد حمایت ایران روز دوشنبه ۱۴ اسفند ادامه یافت و شورشیان حوثی سه موشک بالستیک به سوی کشتی‌های عبوری شلیک کردند.

بنابر اطلاعیه سنتکام، حوثی‌ها ساعت ۲:۱۵ بامداد دوشنبه یک موشک بالستیک ضد کشتی به جنوب دریای سرخ شلیک کردند اما این موشک به آب برخورد کرد و خسارتی به کشتی‌ها نرسید.

همچنین بنابر این گزارش، بعدازظهر دوشنبه نیز حوثی‌های مورد حمایت ایران دو موشک بالستیک ضد کشتی به سمت یک کشتی کانتینری متعلق به سوئیس که با پرچم لیبریا حرکت می‌کرد شلیک کردند.

یکی از موشک‌ها به کشتی اصابت کرد و باعث آسیب دیدگی شد اما به نوشته سنتکام، کسی آسیب ندید و کشتی بدون درخواست کمک به مسیر خود ادامه داد.

ارتش آمریکا همچنین خبر داده که دو موشک کروز حوثی‌ها را که «تهدیدی قریب‌الوقوع» بودند هدف قرار داده است.

اف‌بی‌آی یک مأمور اطلاعاتی ایران را تحت پیگرد قرار داد

تصویری که اف‌بی‌آی از مجید دستجانی فراهانی منتشر کرده است
تصویری که اف‌بی‌آی از مجید دستجانی فراهانی منتشر کرده است

اف‌بی‌آی می‌گوید یک مامور اطلاعاتی جمهوری اسلامی به نام «مجید دستجانی فراهانی» را که برای ترور مقام‌های فعلی و سابق ایالات متحده برنامه‌ریزی کرده تحت پیگرد قرار داده است.

اداره تحقیقات فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، اعلام کرد یک مامور اطلاعاتی جمهوری اسلامی به نام «مجید دستجانی فراهانی» را که برای ترور مقام‌های فعلی و سابق ایالات متحده برنامه‌ریزی کرده تحت پیگرد قرار داده است.

دفتر اف‌بی‌آی در ایالت فلوریدا با انتشار یک اطلاعیه عمومی گفته است مجید دستجانی فراهانی ۴۲ سال دارد و در رابطه با جذب افراد برای عملیات گوناگون در خاک آمریکا «از جمله ھدف‌گیری مرگبار مقامات کنونی و پیشین دولت ایالات متحده برای انتقام‌گیری از کشته شدن قاسم سلیمانی» تحت پیگرد است.

بنابر این اطلاعیه، این مامور اطلاعاتی به طور مرتب بین ایران و ونزوئلا در رفت‌وآمد است و افزون بر فارسی، به زبان‌های انگلیسی، اسپانیایی و فرانسه نیز صحبت می‌کند.

اف‌بی‌آی همچنین گفته است که این مامور اطلاعاتی افرادی را برای رصد کردن برخی مراکز در ایالات متحده، از جمله اماکن مذهبی و کسب و کار جذب کرده است.

اطلاعیه اف‌بی‌آی به فارسی
اطلاعیه اف‌بی‌آی به فارسی

به گفته پلیس فدرال آمریکا، به نظر می‌رسد فعالیت‌های مجید فراهانی به طور مستقیم یا غیرمستقیم با وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی مرتبط بوده است.

۱۷ آذر امسال وزارت خزانه‌داری آمریکا دو مامور ایران به اسامی مجید دستجانی فراهانی و محمدمهدی خانپور اردستانی را به دلیل توطئه علیه مقامات آمریکایی و همچنین چهره‌های مخالف جمهوری اسلامی تحت تحریم قرار داد.

نهم بهمن نیز آمریکا و بریتانیا در اقدامی هماهنگ یک «شبکه‌ بین‌المللی ترور» را تحریم کردند که به گفته آنها فعالان ایرانی و مخالفان جمهوری اسلامی را هدف قرار می‌دادند.

پیش از این گزارش‌هایی درباره تهدیدهای جدی علیه چند تن از مقام‌های دولت پیشین آمریکا منتشر شده است.

جان بولتون، مایک پومپئو و برایان هوک که در دولت دونالد ترامپ مشاور امنیت ملی، وزیر خارجه و نماینده ویژه آمریکا در امور ایران بودند از جمله کسانی هستند که هدف تهدیدها گزارش شده‌اند.

گزارش کارشناسان سازمان ملل از احتمال ارتکاب تجاوز جنسی در جریان یورش حماس به اسرائیل

سربازان اسرائیلی جنازه یکی از قربانیان حمله روز هفتم اکتبر حماس را حمل می‌کنند
سربازان اسرائیلی جنازه یکی از قربانیان حمله روز هفتم اکتبر حماس را حمل می‌کنند

گروهی از کارشناسان سازمان ملل متحد روز دوشنبه در گزارشی اعلام کردند که «دلایلی منطقی» برای باور به وقوع خشونت‌های جنسی، از جمله تجاوز و تجاوز گروهی در جریان حمله روز هفتم اکتبر گروه افراطی حماس به اسرائیل وجود دارد.

این گروه که ریاستش بر عهده پرامیلا پتن، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور خشونت‌های جنسی در جنگ، است، طی روزهای ۲۹ ژانویه تا ۱۴ فوریه با هدف جمع‌آوری اطلاعات در رابطه با خشونت‌های جنسی مرتبط با حملات هفتم اکتبر، تحلیل و راستی‌آزمایی آن از اسرائیل بازدید کرد.

گزارش ۲۴ صفحه‌ای سازمان ملل متحد می‌گوید: «اطلاعات ضمنی موثقی که می‌تواند نشان‌دهنده برخی اشکال خشونت جنسی، نظیر ختنه زنان، شکنجه جنسی یا رفتار ظالمانه، غیرانسانی و تحقیرکننده باشد، به دست آمده است».

گروه افراطی حماس که ایالات متحده و بسیاری از دیگر کشورهای غربی آن را تروریستی می‌دانند، اتهام خشونت جنسی را بارها تکذیب کرده است.

شبه‌نظامیان حماس روز هفتم در حمله‌ای غیرمنتظره به جنوب اسرائیل، طبق آمار مقامات اسرائیلی، حدود هزار و ۲۰۰ نفر را کشتند و ۲۵۳ نفر را نیز گروگان گرفتند. حملات تلافی‌جویانه اسرائیل به نوار غزه نیز از آن زمان، طبق آمار وزارت بهداشت غزه که تحت کنترل حماس است، بیش از ۳۰ هزار کشته بر جای گذاشته است.

گزارش سازمان ملل متحد می‌افزاید: «این هیات به اطلاعات روشن و قانع‌کننده‌ای دست یافته است که برخی گروگان‌هایی که به غزه برده شده‌اند، مورد انواع خشونت‌های جنسی مرتبط با جنگ قرار گرفته‌اند و دلایلی منطقی برای باور به این امر وجود دارد که این خشونت‌ها همچنان رخ می‌دهند.»

این هیات در گزارش خود تاکید کرد که برای روشن شدن ابعاد این خشونت‌های جنسی «تحقیقی جامع» باید انجام بگیرد.

کارشناسان سازمان ملل متحد همچنین عنوان کردند که اطلاعاتی از نهادهای مدنی و اشخاص از طریق مصاحبه دریافت کرده‌اند که حاکی از وقوع «خشونت‌های جنسی علیه مردان و زنان فلسطینی در بازداشتگاه‌ها یا در جریان حملات به خانه‌ها یا در ایست‌های بازرسی» پس از هفتم اکتبر است. این بازداشتگاه‌ها در خاک اسرائیل هستند.

گروه کارشناسان سازمان ملل می‌گویند که این اتهامات را با وزارت دادگستری اسرائیل و دادستان کل نظامی این کشور در میان گذاشته‌اند، اما آنها جواب داده‌اند که هیچ شکایتی از نیروهای نظامی اسرائیل در رابطه با خشونت جنسی دریافت نکرده‌اند.

اسرائیل از واکنش سازمان ملل متحد به حملات هفتم اکتبر خشنود نیست و از آن انتقاد می‌کند به طوری که حتی گزارش روز دوشنبه کارشناسان سازمان ملل هم باعث تغییر لحنش درباره این نهاد نشده است.

گیلاد اردان، سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد، پس از انتشار این گزارش گفت که پنج ماه طول کشید تا سازمان ملل سرانجام به وقوع جرایم جنسی در جریان حمله حماس به اسرائیل اذعان کند.

این مقام دولت اسرائیل عنوان کرد که امروز با انتشار گزارشی درباره آزارهای جنسی که گروگان‌های زن اسرائیلی متحمل می‌شوند، سازمان ملل خجالت‌زده شده.

وی افزود: «سازمان ملل تاکنون هیچ بحثی دراین‌باره نداشته و حتی یک نشست نیز دراین‌باره برگزار نکرده است.»

پیش از این آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، تاکید کرده بود که موارد خشونت جنسی در جریان حملات هفتم اکتبر باید با جدیت بررسی شود و مرتکبان آن تحت تعقیب قضایی قرار بگیرند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ س.ن

ایالات متحده صدور حکم قضایی علیه شروین حاجی‌پور را محکوم کرد

ایالات متحده بار دیگر حکم دستگاه قضایی جمهوری اسلامی علیه شروین حاجی‌پور، خواننده و ترانه‌سرای معترض را که با ساخت قطعه تاثیرگذار «برای» در اوج اعتراضات سال گذشته در ایران شناخته شد، محکوم کرد.

شروین حاجی‌پور در دادگاه انقلاب برای اتهاماتی چون «تبلیغ علیه نظام» و «اغوا و تحریک مردم به اغتشاشات به قصد برهم زدن امنیت کشور» به سه سال حبس تعزیری محکوم شده است.

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، روز دوشنبه در نشستی خبری با اشاره به این حکم گفت: «ما حکم چندین سال زندان علیه شروین حاجی‌پور را محکوم می‌کنیم.»

وی افزود: «اقدامات حکومت ایران نشانه دیگری از قصد آنها برای سرکوب آزادی بیان و سرکوب صداهای مردم داخل ایران تا جای ممکن است.»

شروین حاجی‌پور بر اساس حکم دادگاه انقلاب به مجازات‌های دیگری نظیر «ساخت موسیقی علیه جنایات آمریکا» و «ممنوعیت خروج از کشور» نیز محکوم شده است. این حکم پیش‌تر واکنش ابرام پیلی، معاون نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، را در داشت که آن را نمونه دیگری از «رفتار ضد دموکراتیک حکومت ایران» نامید.

شروین حاجی‌پور در آهنگ و ترانه «برای» که با الهام از پست‌های کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی خواند و منتشر کرده است، به دغدغه‌های مردم ایران از جمله مشکلات اقتصادی، فاصله طبقاتی، فشارهای اجتماعی و معضلات محیط زیستی پرداخته.

او سال گذشته پس از انتشار این آهنگ، بازداشت و مدتی تحت بازداشت قرار داشت و ۱۲ مهر همان سال به قید وثیقه آزاد شد.

اما ترانه «برای» او با استقبال گسترده در داخل و خارج از ایران روبرو شد و جایزه بخش «آهنگ برای تغییرات اجتماعی» شصت و پنجمین دوره «گرمی» را نصیب شروین حاجی‌پور کرد.

جیل بایدن، بانوی اول ایالات متحده، در مراسم اهدای جایزه گرمی، این قطعه را «ندایی قدرتمند و شاعرانه برای آزادی و حقوق زنان» توصیف کرد که «در نهایت می تواند جهان را تغییر دهد.»

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ س.ن

مأمور افشاگر اسناد محرمانه پنتاگون، اتهامات خود را پذیرفت

جک تشیرا
جک تشیرا

جک تشیرا، افسر جزء گارد ملی هوایی ایالت ماساچوست که به اتهام افشای اسناد نظامی محرمانه در بازداشت است، در دادگاه فدرال شعبه بوستون جرايم خود را که یکی از مهم‌ترین موارد نقض مقررات امنیت ملی آمريکا در دوران اخیر است، پذيرفت.

آقای تشیرا که از هنگام بازداشت در آوریل گذشته در زندان است، روز دوشنبه ۱۴ اسفند پس از رسیدن به توافق با دادستانی که قصد دارد از دادگاه برای او تقاضای ۱۶ سال حبس کند، جرایم خود را پذیرفت.

اعلام جرم دادستانی علیه او شامل «نگهداری عمدی و نشر اطلاعات محرمانه مربوط به دفاع ملی» است.

جک تشیرا که ۲۲ ساله است، سال گذشته مجموعه‌ای از این اسناد را از طریق اپلیکیشن پیام‌رسانی بازی‌های اینترنتی «دیسکورد» برای گروهی که با آنها بازی می‌کرد، فرستاد.

دادستانی در ازای پذیرش جرايم با آقای تشیرا به توافق رسیده که برای سایر تخلف‌ها براساس قانون مبارزه با جاسوسی علیه او اعلام جرم نکند.

او در این توافق، ۱۱ سال زندان را پذیرفته است ولی دادستانی می‌گوید از دادگاه درخواست خواهد کرد که او را به ۱۶ سال و هشت ماه حبس محکوم کند.

قاضی دادگاه فدرال بوستون تاریخ صدور حکم را برای روز ۲۷ سپتامبر تعیین کرد.

جک تشیرا قبل از دستگیر شدن در منزل مادرش در شهر کوچکی در ایالت ماساچوست، یک افسر رده‌پایین گارد ملی هوایی این ایالت بود و در پایگاه «کیپ کاد» به عنوان متخصص در بخش پشتیبانی فنی دفاع سایبری خدمت می‌کرد.

به گفته دادستانی، او علی‌رغم درجه پایین در سلسله مراتب نظامی به اسناد بسیار محرمانه‌ای دسترسی داشت و از آغاز سال ۲۰۲۲ مشغول تجزیه و تحلیل اسناد محرمانه در زمینه‌های گوناگون از جمله تهاجم نظامی روسیه به اوکراین بود.

یک مقام ارشد دادستانی آمریکا در جلسه دادگاه گفت به‌رغم آن که مقامات مافوق در سال ۲۰۲۲ دو بار به او توصیه کردند که به اسناد امنیتی مراجعه نکند و مراقب نحوه دسترسی و نگهداری این اطلاعات باشد، به کند‌و‌کاو در این اطلاعات و جمع‌آوری آنها ادامه داد.

او با نام کاربری «اکس کالیبر افکت» ضمن لاف زدن در مورد دسترسی به اطلاعات محرمانه مربوط به اسرائیل، فلسطین، سوریه، ایران و چین این اطلاعات محرمانه را در یک سرور خصوصی، چیزی شبیه یک چت روم (اتاق گفتگو)، در شبکه «دیسکورد» به اشتراک گذاشت.

اسنادی که او افشا کرد، حاوی اطلاعات بسيار محرمانه‌ای در مورد متحدان و دشمنان آمریکا از جمله تحرک نیروهای ارتش اوکراین و فعاليت‌های موساد، سازمان امنیتی اسرائیل، بود.

نیروی هوایی آمریکا در ماه دسامبر اعلام کرد به دلیل افشای این اسناد ۱۵ تن از پرسنل این نیرو را تنبیه و سرهنگ شون ریلی، فرمانده واحدی را که جک تیشرا در آن خدمت می‌کرد، برکنار کرده است.

آمار اتحادیه اروپا: بیشتر از نیمی از مشاغل حرفه‌ای این قاره در دست زنان است

مرکز آمار اتحادیه اروپا، یوروستت، می‌گوید بیش از ۵۴ درصد از مشاغل تخصصی و حرفه‌ای کشورهای عضو این اتحادیه در دست نیروی کار زن است.

بر اساس این گزارش که روز دوشنبه ۱۴ اسفند در سایت مرکز آمار اروپا منتشر شده است، نزدیک به ۳۵ درصد از مشاغل مدیریتی نیز در دست زنان است و ۴۱ درصد دانشمندان و مهندسان شاغل ۲۷ عضو این اتحادیه را نیز زنان تشکیل می‌دهند.

همچنین درست نیمی از تکنسین‌های شاغل اروپایی زنان هستند.

داده‌های این نهاد رسمی اروپایی نشان می‌دهد در مجموع زنان سهمی ۴۶.۵ درصد از جمعیت شاغل بالای ۱۵ سال اتحادیه اروپا دارند که حضورشان در برخی حوزه‌های شغلی مانند امور دفتری، خدمات و فروش، همچنین مشاغل حرفه‌ای پررنگ‌تر از مردان است.

حضور زنان اروپایی در بخش‌هایی مانند کارگری صنایع، اپراتوری ماشین‌آلات یا حوزه مونتاژ دستگاه‌ها کم‌رنگ‌تر است، اما باز هم در این حوزه‌هایی که عمدتا کارهای مردانه قلمداد می‌شود نقش دارند؛ برای نمونه چهار درصد رانندگان کامیون‌های سنگین و اتوبوس‌ها در اتحادیه اروپا زنان هستند.

نکته دیگر نرخ بالای مشارکت اقتصادی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا است. برای نمونه، بیش از سه چهارم کل افراد ۲۰ تا ۶۵ ساله در اتحادیه اروپا شاغل هستند و نرخ بیکاری شش درصد است. بقیه شهروندان جزو بخش غیرفعال جامعه هستند؛ یعنی نه شغل دارند و نه به دنبال شغل هستند.

برای مقایسه، داده‌های سال ۱۴۰۱ مرکز آمار ایران نشان می‌دهد از ۶۴ میلیون شهروند بالای ۱۵ سال ایران، ۶۰ درصد غیرفعال هستند؛ یعنی عملا نه کاری دارند و نه دنبال کار هستند.

از بقیه این افراد، حدود ۲۳.۵ میلیون نفر شاغل و ۲.۵ میلیون نفر بیکار وجود دارد که در عین حال جویای کار است.

همچنین داده‌های مرکز آمار نشان می‌دهد نزدیک ۳۲ میلیون شهروند ایرانی را زنان بالای ۱۵ سال تشکیل می‌دهند، اما کمتر از ۱۱ درصد (۳.۴ میلیون نفر) این افراد صاحب شغل هستند و ۶۰۰ هزار زن نیز به دنبال شغل می‌گردند. سایر زنان بالای ۱۵ سال ایران کاملا غیرفعال هستند.

سخنگوی شورای شهر تهران می‌گوید شهروندان تَراجِنسی نباید در چهارراه ولیعصر باشند

تصویر آىشیوی از تئاتر شهر، یکی از مهم‌ترین بناهای واقع‌شده در چهارراه ولیعصر تهران
تصویر آىشیوی از تئاتر شهر، یکی از مهم‌ترین بناهای واقع‌شده در چهارراه ولیعصر تهران

سخنگوی شورای شهر تهران می‌گوید شهروندان تَراجِنسی نباید در پرترددترین چهارراه کشور، چهارراه ولیعصر، حضور داشته باشند.

علیرضا نادعلی روز دوشنبه، ۱۴ اسفندماه،‌ در نشست خبری با بیان اینکه شورای شهر تهران «نمی‌خواهد صورت مسئله را پاک کند»،‌ گفت که باید فضایی برای حضور «ترنس‌ها» در نظر گرفته شود.

پارک دانشجو و فضای تئاتر شهر تهران در کنار چهارراه ولیعصر نه‌تنها یکی از مکان‌های پر رفت‌وآمد و مهم پایتخت ایران محسوب می‌شوند بلکه در دهه‌های گذشته محل بسیاری از اعتراضات علیه جمهوری اسلامی بوده‌اند.

شهرداری تهران و دیگر نهادهای دیگر جمهوری اسلامی در سال‌های گذشته بارها تلاش کرده‌اند فضای این مکان را تغییر داده و کنترل بیشتری بر آن داشته باشند.

حصارکشی در اطراف تئاتر شهر و حضور مأموران حجاب‌بان از آخرین اقدامات در این زمینه هستند که با اعتراض بسیاری از شهروندان تهرانی همراه شده‌‌اند.

سخنگوی شورای شهر تهران در حالی علیه شهروندان ترنس و اعضای جامعه ال‌جی‌بی‌تی‌کیو پلاس، (+LGBTQ)، ایران به صورت رسمی صحبت کرده که بر اساس قوانین کیفری جمهوری اسلامی، هر نوع رابطه جنسی با همجنس جرم تلقی می‌شود و مجازات‌هایی از شلاق تا اعدام را در پی دارد.

او در سخنان قبلی خود در دوم اسفندماه امسال نیز شهروندان تراجنسی را «دارای وضعیت جسمی و روانی خاص» توصیف کرده و گفته بود: «نمی‌توان پذیرفت که فرهنگی‌ترین نقطهٔ شهر محل تجمع آن‌ها باشد.»

ترنس یا تَراجِنسی افرادی هستند که هویت جنسیتی آن‌ها با جنسیت انتسابی هنگام تولدشان همخوانی ندارد. در دهه‌های گذشته انجام برخی عمل‌های جراحی در سراسر دنیا کمک کرده است تا این افراد بتوانند صفات جنسی مورد انتظار خود را بازیابند، عملی که در ایران نیز قابل انجام است.

مراجع تقلید درباره انجام این جراحی‌ها، فتواهای مختلفی داده‌اند، اما با وجود مخالفت شمار بسیاری از آن‌ها، برخی آن را حرام ندانسته‌اند.

بهای بیت‌کوین با عبور از مرز ۶۵ هزار دلار، به بالاترین قیمت در دو سال گذشته رسید

قیمت بیت‌کوین، بزرگترین رمزارز جهان، در سال جاری میلادی ۵۰ درصد رشد داشته است
قیمت بیت‌کوین، بزرگترین رمزارز جهان، در سال جاری میلادی ۵۰ درصد رشد داشته است

قیمت رمز ارز بیت‌کوین به بالاترین میزان خود در دو سال گذشته رسید و رکورد ۶۵ هزار دلار را پشت سر گذاشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، قیمت بیت‌کوین در اوایل روز دوشنبه ۱۴ اسفند در اروپا به ۶۵ هزار و ۵۳۷ دلار رسید. بالاترین نرخ این رمزارز مربوط به نوامبر سال ۲۰۲۱ است که هر بیت‌کوین حدود ۶۹ هزار دلار معامله شد.

قیمت این بزرگترین رمزارز جهان در سال جاری میلادی ۵۰ درصد رشد داشته است و بیشترین افزایش بهای آن ظرف هفته‌های اخیر رقم خورد که ورودی آن به صندوق‌های سرمایه‌گذاری بیت‌کوین در آمریکا افزایش یافت.

معامله بیت‌کوین توسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری ایالات متحده در اوایل سال جاری میلادی تصویب شد. این مصوبه راه را برای سرمایه‌گذاران بزرگ جدید باز کرد و به اشتیاق برای خرید این رمزارز دامن زد که موجب بالا رفتن قیمت آن به نزدیکی رکورد سال ۲۰۲۱ شد.

مارکوس تیلن، مسئول بخش ارزشیابی در مرکز تحلیل‌های رمز ارز در سنگاپور، می‌گوید: «از آن‌جا که سرمایه‌گذاران مطمئن هستند قیمت‌ها بالاتر خواهد رفت، این جریان متوقف نخواهد شد».

رویترز می‌گوید ورود خالص این رمزارز به ۱۰ صندوق بزرگ بیت‌کوین ایالات متحده در هفته منتهی به اول مارس به دو میلیارد و ۱۷۰ میلیون دلار رسید که بیش از نیمی از آن وارد «صندوق بیت‌کوین بلک‌راک آی‌شیرز» شده است.

برنت دانلی، معامله‌گر و رئیس شرکت تحلیل «اسپکترا مارکتز»، در این زمینه گفت: «در دنیایی که نزدک (بازار سهام آمریکا) در حال کسب رکوردهای جدید است، رمز ارز عملکرد خوبی خواهد داشت زیرا بیت‌کوین به عنوان یک جایگزین فناوری با نوسانات بالا و نقدشوندگی باقی می‌ماند».

او افزود: «ما به بازار مدل سال ۲۰۲۱ برگشته‌ایم که قیمت همه چیز بالا می‌رود و همه سرگرم هستند».

فریبا بلوچ جایزه بین‌المللی زنان شجاع را در کاخ سفید دریافت کرد

فریبا بلوچ (مرکز عکس) در کنار وزیر خارجه و بانوی اول آمریکا در مراسم اهدای جایزه بین‌المللی زنان شجاع
فریبا بلوچ (مرکز عکس) در کنار وزیر خارجه و بانوی اول آمریکا در مراسم اهدای جایزه بین‌المللی زنان شجاع

فریبا بلوچ،‌ فعال حقوق زنان و مردم بلوچستان، جایزهٔ بین‌المللی زنان شجاع ۲۰۲۴ را در مراسمی در کاخ سفید و با حضور جیل بایدن، بانوی اول آمریکا، و آنتونی بلینکن،‌ وزیر خارجهٔ این کشور، دریافت کرد.

خانم بلوچ روز دوشنبه، ۱۴ اسفندماه، در این مراسم با بیان اینکه «به عنوان نمایندهٔ تمام زنان شجاع بلوچستان و ایران» حضور دارد، اعلام کرد: «من در بلوچستان به عنوان یک معلم فعالیت می‌کردم و پس از آنکه به بریتانیا مهاجرت کردم، به یک فعال حقوق بشر تبدیل شدم.»

او در ادامه گفت: «هدف من این بود که دربارهٔ وضعیتمان صحبت کنم، می‌خواستم که به عنوان انسان‌هایی که برای حقوق اساسی خود می‌جنگند، دیده شویم.»

وزارت خارجهٔ آمریکا روز جمعه، ۱۱ اسفندماه، با اشاره به اینکه نام خانم بلوچ در میان ۱۳ برندهٔ این جایزه است، در بیانیه‌ای اعلام کرد که او «با صراحت در مورد حقوق زنان و بحران حقوق بشر در سیستان و بلوچستان که به شدت تحت تأثیر خشونت رژیم، اعدام‌ها و تبعیض‌های سیستماتیک قرار گرفته‌اند، صحبت می‌کند».

بنفشه یعقوبی از افغانستان،‌ ولا هاربونوا از بلاروس و مینتزو وین از میانمار نیز از جمله برندگان این جایزه در سال ۲۰۲۴ هستند.

این وزارتخانه با اشاره به فشارهای پیشین نهادهای امنیتی بر خانم بلوچ گفت:‌ «با این حال، خانم بلوچ معتقد است که تنها راه به جلو مقاومت است و او بر فعالیت خود پافشاری می‌کند.»

در همین زمینه عامر دادآفرین و محمد ملازهی، پسر و برادر این فعال مدنی، در خردادماه امسال توسط این نهادها بازداشت شدند.

دادگاه مصر رهبر اخوان‌المسلمین و ۷ عضو دیگر این گروه را به اعدام محکوم کرد

محمد بدیع، رهبر گروه اخوان المسلمین مصر، در جلسه دادگاه سال ۲۰۱۵
محمد بدیع، رهبر گروه اخوان المسلمین مصر، در جلسه دادگاه سال ۲۰۱۵

اداره جرایم تروریستی در دادگاه امنیت کشور مصر، حکم اعدام محمد بدیع، رهبر گروه اخوان‌المسلمین، و هفت تن دیگر از اعضای بلندپایه این گروه را صادر کرد.

رسانه‌های رسمی مصر از جمله روزنامه «الیوم السابع» روز دوشنبه ۱۴ اسفند گزارش دادند محمود عزت، قائم مقام رهبر اخوان‌المسلمین، و محمد البلتاجی، عمرو زکی، اسامه یاسین، صفوت حجازی، عاصم عبدالماجد و محمود المقصود، دیگر محکوم شدگان به اعدام در این پرونده هستند.

این پرونده‌ای در رسانه های مصر با نام «حوادث تریبون» شناخته می‌شود.

در این پرونده که بررسی آن از سال ۲۰۲۱ آغاز شده، ۳۷ تن دیگر از اعضای گروه اخوان‌المسلمین به حبس ابد، ۶ تن دیگر به ۶ سال حبس و ۷ تن به ۱۰ سال حبس محکوم شدند. ۲۱ متهم نیز تبرئه شدند.

در این پرونده، رهبر اخوان‌المسلمین و رهبران بلندپایه این گروه متهم شده‌اند که برای تغییر نظام حکمرانی مصر برنامه‌ریزی کرده‌اند و در این راه اقدام به هدف قرار دادن افراد و پایگاه‌‌های نیروهای مسلح و پلیس و دیگر مراکز عمومی کردند.

این پرونده همچنین این افراد را متهم کرده که از «تروریسم» برای رسیدن به اهداف خود، استفاده کرده است.

محمد بدیع و ۹ عضو دیگر اخوان‌المسلمین در سال ۱۴۰۰ در رابطه با پرونده فرار زندانیان و قتل نیروهای پلیس در جریان انقلاب سال ۲۰۱۱ به حبس ابد محکوم شده بودند.

پس از انقلاب سال ۲۰۱۱ مصر که به برکناری محمد حسنی مبارک از قدرت در این کشور انجامید، محمد مرسی، از رهبران گروه اخوان‌المسلمین، در سال ۲۰۱۲ به ریاست‌جمهوری انتخاب شد.

حدود یک سال پس از به قدرت رسیدن مرسی، معترضان علیه او به خیابان آمدند و سرانجام آقای مرسی توسط ارتش برکنار شد.

اجرای حکم زندان و صدور کیفرخواست برای دو دانشجوی معترض

از راست، خبات ویسی و شیدا صابری
از راست، خبات ویسی و شیدا صابری

نهادهای حقوق بشری از اجرای حکم ۱۵ سال حبس خبات ویسی، دانشجوی دانشگاه پیام نور مریوان و صدور کیفرخواست علیه شیدا صابری، دانشجوی دانشگاه شیراز، خبر داده‌اند.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، روز یکشنبه، ۱۳ اسفندماه، نوشت که آقای ویسی، جهت سپری کردن دوران محکومیت خود به زندان مرکزی مریوان منتقل شده است.

دادگاه انقلاب مریوان اتهامات این دانشجوی زبان انگلیسی را که دو نوبت در شهریور و آبان سال گذشته دستگیر و بازجویی شده بود، «تبلیغ علیه نظام» و «عضویت در حزب دموکرات کردستان ایران» اعلام کرد.

شیدا صابری، دانشجوی کارگردانی دانشگاه شیراز، نیز روز یکشنبه در صفحهٔ اینستاگرامی خود تصویری از قرار نهایی صادر شده از شعبهٔ هفتم دادگاه عمومی و انقلاب یاسوج را منتشر کرد.

بر همین اساس دادگاه انقلاب یاسوج اتهامات «اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق در دست داشتن بنر با مضمون زن، زندگی، آزادی»، «تجمع غیرقانونی»‌ و «تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی» را علیه خانم صابری وارد دانسته است.

این دانشجوی دانشگاه شیراز که پیش از این نیز سابقهٔ بازداشت و برخورد قضائی را داشته،‌ روز ۱۶ مهرماه سال گذشته در جریان اعتراضات سراسری توسط نیروهای امنیتی یاسوج بازداشت شده بود.

دانشگاه‌ها در جریان اعتراضات «زن زندگی آزادی» از کانون‌های اصلی اعتراضات و تجمع‌ها علیه حکومت جمهوری اسلامی بود.

بر همین اساس بسیاری از دانشجویان از سال گذشته با بازداشت، اخراج،‌ تعلیق و احکام قضائی و امنیتی روبرو شده‌اند.

بیشتر

تازه‌های ایران و جهان

XS
SM
MD
LG