لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۰۷:۵۰

خبرخوان

هنگ‌کنگ؛ معترضان آماده تظاهرات تازه می‌شوند، امکان «تعویق» لایحه استرداد

در جریان برخورد پلیس با تجمعات نزدیک به ۸۰ تن از معترضان و ۲۲ افسر پلیس زخمی شدند

در حالی‌که اعتراضات به لایحه استرداد مظنونان به چین در هنگ‌کنگ به خشونت‌هایی کم‌سابقه انجامیده و فشارها بر دولت این منطقه افزایش یافته، مخالفان لایحه آماده برگزاری دور تازه‌ای از تجمعات می‌شوند.

کری لم، رئیس امور اجرایی منطقه ویژه هنگ‌کنگ، قرار است روز شنبه با شورای اجرایی منطقه دیدار کند.

شماری از اعضای همین شورا از خانم لم خواسته‌اند رایزنی‌ در شورای قانون‌گذاری در مورد لایحه را به تعویق بیاندازد.

کری لم پیشتر تاکید کرده بود این لایحه «به‌زودی به قانون تبدیل خواهد شد». اما رسانه‌های آن کشور می‌گویند ممکن است تصویب لایحه فعلا به حال تعلیق در آید.

لم قرار است عصر شنبه در جمع خبرنگاران حاضر شود و احتمالا در این مورد نیز سخن خواهد گفت.

معترضان به لایحه استرداد به چین می‌گویند باعث می‌شود آزادی‌های سیاسی و مدنی و استقلال سیستم قصائی آن کشور، که تحت سیاست «یک کشور و دو سیستم» مستقل از پکن است، با خطر زوال و نابودی روبه‌رو شود.

هواداران لایحه می‌گوید نمی‌خواهند هنگ‌کنگ به «بهشت فراری‌ها» تبدیل شود.

اعتراضات روز چهارشنبه
اعتراضات روز چهارشنبه

طی روزهای گذشته صدها هزار معترض راهی خیابان‌ها شده‌اند. اعتراضات، خشونت‌هایی کم‌سابقه را نیز در پی داشته‌است.

در جریان برخورد پلیس با تجمعات نزدیک به ۸۰ تن از معترضان و ۲۲ افسر پلیس زخمی شدند.

بنا بر گزارش‌ها انتظار می‌رود دور تازه‌ای از تجمعات و اعتراضات در روز یک‌شنبه شکل بگیرد.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

سپیده قلیان، فعال مدنی زندانی، دست به اعتصاب غذا زد

خانم قلیان طی یکسال گذشته دو بار بازداشت شد.

سپیده قلیان، فعال مدنی زندانی، از روز سه‌شنبه دست به اعتصاب غذا زده است.

برادر سپیده قلیان ‌در صفحه اینستاگرام خود نوشته که او تا زمان تشکیل دادگاهش به خاطر آنچه «ظلم‌ها و بی‌حرمتی‌ها» علیه خود و پدر و مادرش و همچنین انتقال‌های گوناگونش به زندان‌های متعدد نامیده،‌ اعتصاب غذا کرده است.

مهدی قلیان همچنین نوشت که تصمیم خواهرش به آغاز اعتصاب غذا پس از مشاجره او با ماموران زندان قرچک به دلیل آنچه بی‌حرمتی به والدینش توصیف کرد، گرفته شد.

خانم قلیان طی یکسال گذشته دو بار بازداشت شد. بار نخست در آبان‌ماه که حدود یک ماه طول کشید. او پس از آزادی به قید وثیقه از شکنجه خود و اسماعیل بخشی،‌ نماینده کارگران نیشکر هفت تپه، در بازداشتگاه وزارت اطلاعات خبر داد. موضوعی که از سوی آقای بخشی نیز مطرح شده بود.

با این همه،‌ مقام‌های دولتی و قضایی با استناد به گزارش وزارت اطلاعات،‌ موضوع شکنجه را تکذیب کردند.

پس از آن،‌ خانم قلیان و آقای بخشی با شکایت وزیر اطلاعات در دی‌ماه بازداشت و به اتهام‌های امنیتی زندانی شدند که تاکنون ادامه داشته است. قرار است آنها همراه با تعداد دیگری از بازداشتی‌های هفت تپه در مردادماه محاکمه شوند.

سایت الف: عراقچی طرح جایگزین روحانی را به فرانسه برده است

عباس عراقچی به فرانسه رفته است تا پیام مکتوب روحانی را به مکرون تحویل دهد.

وب‌سایت «الف» نزدیک به احمد توکلی، نماینده پیشین مجلس، به نقل از یک «منبع مطلع» خبر داده که حسن روحانی یک «طرح جایگزین» برای کاهش تنش‌ بین ایران و آمریکا برای امانوئل مکرون، رئيس‌جمهوری فرانسه، فرستاده است.

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امورخارجه ایران، روز ۳۱ تیرماه به پاریس سفر کرد تا پیام مکتوب رئيس‌جمهوری ایران را به مکرون بدهد.

درباره محتوای این پیام گزارشی منتشر نشده است ولی وب‌سایت «الف» نوشته که «عراقچی حامل طرح جایگزین روحانی در مقابل طرح رئیس‌جمهوری فرانسه در مورد برجام و تنش های بین ایران و آمریکاست».

اواسط تیرماه گزارش‌هایی منتشر شد مبنی بر اینکه فرانسه به دنبال مدل «انجماد در برابر انجماد» در مناقشه ایران و آمریکا است.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، ۱۹ تیرماه تایید کرد که درباره این طرح چیزهایی شنیده است.

بر اساس برخی جزییات غیر رسمی که درباره این طرح منتشر شده است، بر اساس این مکانیسم، لازم نیست که آمریکا به برجام بازگردد ولی در تحریم‌هایش به ویژه در حوزه فروش نفت و معاملات بانکی بازنگری می‌کند و ایران نیز از کاهش بیشتر تعهدات هسته‌ایش خودداری خواهد کرد.

روزنامه «جمهوری اسلامی» هم کوچک شد

تصویر روزنامه جمهوری اسلامی در روز اول مرداد ۱۳۹۸

روزنامه «جمهوری اسلامی» پس از چهل سال انتشار، از روز سه‌شنبه به‌اجبار در اندازه کوچک‌تر منتشر شد.

مسیح مهاجری، مدیر مسئول جمهوری اسلامی، در مقاله‌ای که در شماره ۱ مرداد ۱۳۹۸ این روزنامه منتشر کرده، با بیان اینکه این یک «تصمیم اجباری به‌خاطر گرانی کاغذ» بوده، نوشته است: «مشکل کاغذ، فیلم، زینک، مرکب و سایر هزینه‌های انتشار روزنامه، از عوارض فسادی ‏است که در لایه‌های مختلف مدیریتی کشور جا خوش کرده است».

مدیر مسئول این روزنامه همچنین با تأکید بر این‌که شرایط نامناسب اقتصادی کشور را «نباید فقط به تحریم‌ها نسبت» داد، اظهار امیدواری کرده که عقب‌نشینی اجباری مطبوعات در برابر آن‌چه او «مافیا» می‌خواند، نهایتاً به تعطیلی روزنامه منجر نشود.

روزنامه «جمهوری اسلامی» از سال ۱۳۵۸ به‌عنوان ارگان حزب «جمهوری اسلامی» تأسیس و منتشر شد. این حزب که اغلب روحانیون و مقام‌های بلندپایه جمهوری اسلامی در آن عضویت داشتند، در سال ۱۳۶۶ منحل شد، اما از آن زمان روزنامه آن با مسئولیت مسیح مهاجری به‌طور پیوسته منتشر شده است.

پیشتر، برخی روزنامه‌های دیگر از جمله روزنامه ایران، ارگان رسمی دولت جمهوری اسلامی، و همشهری، ارگان شهرداری تهران، نیز به دلیل آن‌چه که گرانی کاغذ اعلام شد، تعداد صفحات خود را کاهش دادند.

صدور حکم قصاص برای «متهم اصلی» قتل علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی

تصویری از «متهم اصلی» قتل علیرضا شیرمحمدعلی در دادگاه

سخنگوی قوه قضائیه ایران از صدور حکم قصاص برای «متهم اصلی» قتل علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی، خبر داد.

آقای شیرمحمدی شامگاه ۲۰ خرداد در زندان فشافویه تهران به قتل رسید.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، غلامحسین اسماعیلی روز سه‌شنبه اعلام کرد که دادگاه همین امروز رای خود را در رابطه با این پرونده صادر کرده که بر اساس آن متهم ردیف اول به اتهام مشارکت در قتل عمد به قصاص نفس و پرداخت دیه صدمات غیرموثر در قتل محکوم شده است.

این مقام قضایی همچنین حکم متهم ردیف دوم پرونده را ۲۵ سال حبس و پرداخت دیه صدمات غیرموثر در قتل عنوان کرد.

علیرضا شیرمحمدعلی، ۲۱ ساله، در اعتراض‌های مرداد پارسال بازداشت و به اتهام‌هایی همچون «توهین به مقدسات»، «توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی»، «توهین به رهبری» و «تبلیغ علیه نظام» به هشت سال زندان محکوم شده بود.

نتانیاهو برای «مقابله با ایران» راهکار اعلام کرد: فشار، فشار و فشار

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، روز سه‌شنبه در دیدار با ریک پری، وزیر انرژی آمریکا، بر ادامه فشارها بر ایران تاکید کرد و سیاست دونالد ترامپ در این باره را ستود.

آقای نتانیاهو به وزیر آمریکایی می‌گوید: «ما باید سه اقدام در برابر خصومت رژیم ایران انجام دهیم: فشار، فشار و فشار‌‌».

به گفته وی، «تحریم‌های اعمال شده علیه ایران "تاثیر‌گذار" بوده‌اند به طوری که دیگر قادر به تامین منابع ملی "اقدامات خشونت‌آمیز" خود در "عراق، سوریه، لبنان و غزه" نیست».

نخست‌وزیر اسرائیل در نهایت از دیگر کشورهای جهان دعوت کرده که به آمریکا بپیوندند.

نرخ رسمی تورم سالانه در ایران به بالای ۴۰ درصد رسید

نرخ تورم برای خانواده‌های شهری در یکسال گذشته ۴۷ درصد اعلام شده است.

مرکز آمار ایران نرخ تورم سالانه تیرماه ۹۷ تا ۹۸ را بیش از ۴۰ درصد اعلام کرد.

در این گزارش همچنین گفته شده که خانوارهای ایرانی در تیرماه امسال ۴۸ درصد بیشتر از تیرماه پارسال برای خرید کالا و خدمات پول پرداخت کرده‌اند.

نرخ تورم برای خانواده‌های شهری در یکسال گذشته ۴۷ درصد و برای خانواده‌های روستایی ۵۴ درصد اعلام شده است.

نرخ تورم بالای ۴۰ درصد در حالی از طرف مرکز آمار ایران اعلام شده است که حداقل دستمزد کارگران ۳۶ درصد افزایش یافته و در عین حال سبد معیشت خانوار کارگری در خردادماه امسال بیش از شش میلیون و ۴۰۰ هزار تومان برآورد شده بود.

پیام ظریف به انتخاب جانسون: ایران قصد رویارویی با بریتانیا را ندارد

محمدجواد ظریف توقیف نفتکش ایرانی در جبل‌الطارق را «دزدی دریایی» خوانده است.

وزیر خارجه ایران روز سه‌شنبه با انتشار توئیتی انتخاب بوریس جانسون همتای پیشین خود را به مقام نخست‌وزیر جدید بریتانیا تبریک گفت.

محدجواد ظریف در بخشی از این توئیت، به توقیف نفتکش ایرانی (در جبل‌الطارق تحت حاکمیت بریتانیا) در دوران نخست‌وزیری ترزا می نیز اشاره و آن را «دزدی دریایی» خواند، اما گفت که ایران قصد رویارویی با بریتانیا را ندارد.

این در حالی است که سپاه پاسداران نیز اخیرا یک نفتکش با پرچم بریتانیا را در آب‌های عمان توقیف کرده است.

ظریف گفته که ما در خلیج فارس ۱۵۰۰ مایل خط ساحلی داریم و افزوده است: «اینها آب‌های ماست و ما از آن حفاظت خواهیم کرد».

روابط تهران و لندن با توقیف نفتکش‌ها به شدت دچار تنش شده است و بریتانیا در نظر دارد موضوع اعمال تحریم‌هایی علیه جمهوری اسلامی ایران را بررسی کند.

آقای جانسون که اول مردادماه با رای قاطع حزب محافظه‌کار نخست‌وزیر بریتانیا شد، قبلا اعلام کرده بود «موضعی نرم در برابر ایران نخواهد داشت».

حسین علیزاده: حتی یک نفر در صداوسیما فکر فرهنگی ندارد

حسین علیزاده در آیین رونمایی از پوستر جشنواره ملی موسیقی جوان، ۱۳۹۸

حسین علیزاده، نوازنده و موسیقیدان سرشناس ایرانی، با انتقاد از برنامه استعدادیابی تلویزیون ایران گفت: «معتقدم حتی یک نفر در صداوسیما فکر فرهنگی ندارد.»

آقای علیزاده که روز ۳۰ تیر در نشست رسانه‌ای «سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان» سخن می‌گفت، با اشاره به رویکرد صداوسیما در موضوع موسیقی، افزود: «صداوسیما موسیقی را جزو فرهنگ نمی‌داند، پس فکرشان ضدفرهنگ است.»

به‌ گزارش ایسنا، حسین علیزاده با اشاره به برنامه تلویزیونی «عصر جدید» که در آن شرکت‌کنندگان استعدادهای خود را به نمایش و رقابت می‌گذارند، گفت: «رادیو و تلویزیونی که بیشترین شعارها علیه امریکا را دارد، بزرگ‌ترین مقلد برنامه‌های تبلیغاتی آمریکاست.»

وی همچنین با بیان این‌ که تمام کار جشنواره ملی موسیقی جوان در سیزده دوره را نمی‌توان فقط به یک خواننده نسبت داد، افزود: «در جشنواره جوان نابغه‌هایی هستند که چون نوازنده هستند در هیچ برنامه تلویزیونی از آنها استقبال نمی‌شود.»

منظور آقای علیزاده حضور یک کودک خواننده در این برنامه است که اخیراً موفق شده توجه بسیاری را به خود جلب کند، در حالی که از دیگر کودکان و نوجوانان برگزیده «جشنواره ملی موسیقی جوان»، به‌دلیل مخالفت تلویزیون با نمایش ساز، در هیچ برنامه تلویزیونی خبری نیست.

سیزدهمین جشنواره موسیقی جوان با حضور بیش از ۷۰۰ نوازنده و خواننده اغلب کودک و نوجوان در ۱۱۰ رشته سازی و آوازی از ۵ مردادماه تا ۵ شهریورماه سال جاری در تهران برگزار می‌شود، اما همچون دوره‌های پیش، به‌ دلیل ممنوع بودن نمایش ساز، پوشش تلویزیونی در صداوسیما نخواهد داشت.

صدور حکم جلب ۴۷ نظامی به اتهام همکاری در کودتای ناموفق ترکیه

تعدادی از بازداشت‌شدگان متهم به طرفداری از فتح‌الله گولن در ترکیه (عکس از آرشیو)

دادستانی ترکیه حکم بازداشت ۴۷ نظامی این کشور را به اتهام عضویت در «گروه ترور گولنیست» موسوم به فِتو صادر کرد.

روزنامه دیلی‌صباح این کشور روز سه‌شنبه گزارش داد که نیروهای امنیتی با یورش به خانه این افراد در ۲۴ استان، ۳۱ نفر از آنها را بازداشت کرده و جستجو برای بازداشت دیگر افراد ادامه دارد.

در میان این افراد از نظامیانی با رتبه‌های مختلف از سرهنگ تا سرباز و برخی نظامیان بازنشسته دیده می‌شود.

کودتای ناموفق نظامی علیه دولت رجب طیب اردوغان ۱۵ ژوئیه سال ۲۰۱۶ انجام شد و به کشته شدن ۲۵۱ نفر و زخمی شدن ۲۲۰۰ شهروند این کشور منجر شد.

دولت آنکارا جنبش فتح‌الله گولن، روحانی پرنفوذ ترکیه که هم‌اکنون در آمریکا زندگی می‌کند را عامل این کودتا و نفوذ در میان نظامیان، پلیس، نهادهای دولتی و قضایی معرفی کرده و خواستار استرداد وی شده است.

آمریکا از استرداد گولن امتناع کرده و آقای گولن نیز دست داشتن در این کودتا را رد کرده است.

ترکیه تاکنون ده‌ها هزار نفر از مقامات نظامی، دولتی و قضایی را به اتهام عضویت در «فِتو» یا همکاری برای کودتا بازداشت یا از کار برکنار کرده است.

کانادا خواسته ایران برای ارائه خدمات کنسولی در این کشور را «بی‌پاسخ» گذاشته است

کانادا از شهریور سال ۹۱ روابط خود را با تهران قطع کرد

سخنگوی وزارت خارجه ایران خبر داد که با وجود تعیین سوئیس به عنوان حافظ منافع ایران در اتاوا، پایتخت کانادا، «امکان ارائه خدمات کنسولی به ایرانیان مقیم کانادا وجود ندارد».

عباس موسوی گفت: «با تعیین سوئیس به عنوان حافظ منافع جدید ایران در اتاوا نیز در حال حاضر امکان ارائه خدمات کنسولی به ایرانیان مقیم کانادا وجود ندارد و هنوز به رایزنی‌هایی که با دولت این کشور داشته‌ایم پاسخ نداده‌اند.»

سخنان آقای موسوی در حالی بیان شده که پیش از این نیز گفته شده بود که ارائه خدمات کنسولی شامل توافق ایران و سوئیس نمی‌شود.

خبرگزاری دولتی ایرنا در خردادماه از امضای توافقی بین ایران و سوئیس خبر داد که بر اساس آن سوئیس حافظ منافع ایران در کانادا می‌شود.

بر پایه این گزارش، عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه ایران و پاسکال بریسویل، قائم مقام وزارت خارجه سوئیس، قرارداد مربوط به این توافق را امضا کرده‌اند.

کانادا از شهریور سال ۹۱ به دلیل آن چه عدم همراهی جمهوری اسلامی با قطعنامه‌های شورای امنیت خوانده و نیز در اعتراض به سیاست‌های منطقه‌ای ایران روابطش با تهران را قطع کرد. پیش از سوئیس، ایتالیا حافظ منافع کانادا در ایران بود.

همچنین به دنبال قطع روابط سیاسی ایران و ایالات متحده در سال ۵۹، سوئیس همزمان حافظ منافع دو کشور معرفی شد.

چین: آمریکا دست سیاه خود را از هنگ‌کنگ بیرون بکشد

درگیری یک معترض با یک هوادار دولت محلی

چین ایالات متحده آمریکا را به دست داشتن در خشونت‌های اعتراضات آخر هفته هنگ‌کنگ متهم کرد.

سخنگوی وزارت خارجه چین روز سه‌شنبه تاکید کرد که واشینگتن باید «دستهای سیاه» خود را از هنگ‌کنگ بیرون بکشد.

روز یک‌شنبه هفته جاری، برای هفتمین هفته متوالی، هزاران معترض در هنگ‌کنگ به خیابان‌ها ریختند، اما گزارش‌ها حاکی است این ‌بار، افراد لباس‌شخصی که همه آنها پیراهن سفید پوشیده بودند به معترضان در خیابان و یکی از متروهای شهر حمله کرده‌اند.

معترضان می‌گویند این افراد از اعضای باندهای تبهکار سنتی این منطقه بوده‌اند و پلیس هم واکنشی به حمله آنها نشان نداده است. در این حملات ۴۰ معترض راهی بیمارستان شده‌اند و حال پنج نفر آنها وخیم گزارش شده است.

با این ‌حال کری لم، رئیس دولت محلی هنگ‌کنگ که به شدت مورد حمایت پکن است، این حملات را محکوم کرد.

اعتراضات در هنگ‌‌کنگ از زمانی شروع شد که دولت خانم لم لایحه‌ای برای استرداد مجرمان به چین را به مجلس قانونگذاری محلی هنگ‌کنگ ارائه کرد که خشم میلیون‌ها هنگ‌کنگی را برانگیخت.

حاکمیت هنگ‌کنگ که سابقا مستعمره بریتانیا بود در سال ۱۹۹۷ بر اساس فرمول موسوم به «یک کشور، دو نظام» به چین بازگردانده شد و برای هنگ‌کنگ سیستم مالی، قانونی و اجتماعی مستقلی در نظر گرفته شد.

خانم لم اخیرا اعلام کرد که این لایحه را لغو کرده، اما اعتراضات آخر هفته کماکان ادامه دارد.

معترضان خواستار استعفای خانم لم هستند.

مادر سهیل عربی، زندانی سیاسی، بازداشت شد

فرنگیس مظلوم، مادر سهیل عربی

چند رسانه‌ حقوق بشری از بازداشت فرنگیس مظلوم، مادر سهیل عربی، در روز دوشنبه، ۳۱ تیر، خبر داده‌اند.

سهیل عربی زندانی عقیدتی سیاسی است که پیشتر خبر اعتصاب غذای او از ۲۵ خرداد منتشر شده بود.

به نوشته وب‌سایت «کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی»، هشت مأمور امنیتی مادر آقای عربی را در خانه خواهرش بازداشت کرده و به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند.

خانم مظلوم چند هفته پیش با انتشار ویدئویی اعلام کرد که فرزندش را «چند بار از زندان رجایی‌شهر به قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران» منتقل کرده‌اند و «بینی‌اش را شکسته‌اند».

سهیل عربی در ۱۶ آبان ۱۳۹۲ به خاطر انتشار مطالبی در فیس‌بوک از سوی مأموران قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران بازداشت و در دادگاه به اتهام «سب‌النبی» به اعدام محکوم شد.

با اعتراض وکلا و خانواده سهیل عربی و پس از دادرسی مجدد، حکم اعدام او لغو، اما به اتهام انتشار دیگر نوشته‌هایش به هفت سال و نیم زندان و «دو سال تحقیقات مذهبی برای اثبات پشیمانی» و «دو سال ممنوع‌ از خروجی پس از آزادی» محکوم شد.

تا این لحظه، از دلیل بازداشت یا محل نگهداری فرنگیس مظلوم اطلاعی در دست نیست.

یادداشت خاتمی در گاردین: تشکیل «ائتلاف برای صلح» برای بلند شدن صدای «نه به جنگ با ایران»

محمد خاتمی، رئیس جمهور اسبق ایران، در یادداشتی که روز دوشنبه در روزنامه گاردین منتشر شد خواستار تشکیل «ائتلاف برای صلح» شد تا، به گفته او، صدای «نه به جنگ با ایران» بلند‌تر شود.

آقای خاتمی در این یادداشت نوشت: «موانع صلح پایدار واقعی‌اند، اما فائق‌نیامدنی نیستند. برای برداشتن این موانع باید برای مطالبه‌ صلح و گفت‌وگو و طرد کسانی که خیال‌پردازانه به جنگ تمام‌نشدنی و نوعی برخورد تمدن‌ها می‌اندیشند فعال‌ شویم.»

وی تاکید کرد: «باید خردمندان رشته‌ امور را در دست بگیرند و این چرخه‌ یک‌جانبه‌گرایی متکبرانه و نشاندنِ حمله‌ی نظامی به جای راه حل سیاسی متوقف شود.»

رئیس جمهور سابق ایران خواستار آن شد که دولت آمریکا «باید به تعهدات بین‌المللی‌‌اش احترام بگذارد و به جای تهدید به جنگ و زورگویی، گفت‌وگو را انتخاب کند».

آقای خاتمی پس از انتخاب حسن روحانی در سال ۹۲ نیز در یادداشتی در روزنامه گاردین برنامه دولت حسن روحانی را ادامه طرح گفت‌و‌گوی تمدن‌های خود دانسته بود.

وی در عین حال نوشته بود که گفت‌وگوی تمدن‌ها «علی‌رغم استقبال گسترده و جهانی از آن، پیام گفت‌وگو به هسته‌ سخت مناسبات سیاسی در منطقه و جهان نفوذ نکرد».

آمریکا روز ۱۸ اردیبهشت ۹۷ از برجام خارج شد و دلیل آن را «نقض روح این توافق»، فعالیت‌های موشکی بالیستیک و نقش منفی تهران در خاورمیانه دانست.

از آن تاریخ دو کشور وارد یک دوره تنش‌آلود شده‌اند که مشخصه آن تشدید تحریم‌ها علیه تهران، قرار گرفتن سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی، لغو معافیت خریداران نفتی ایران و سرنگونی پهپاد آمریکایی و ایرانی است.

کمیسیون دولت روحانی استخراج ارز دیجیتال را قانونی اعلام کرد

استخراج بیت‌کوین در خراسان شمالی

کمیسیون اقتصادی دولت ایران مصوبه‌ای را تصویب کرده مبنی بر این که استخراج رمزارز یا ارز دیجیتال در کشور قانونی است. این مصوبه باید در هیئت دولت نیز تصویب شود.

فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد ایران، اعلام کرد که پیش‌نویس طرح ساماندهی ارز دیجیتال در ماه پایانی سال ۹۷ در کمیسیون اقتصادی دولت تصویب شده و در انتظار بررسی در هیئت دولت است.

به گفته آقای دژپسند، بر اساس مصوبه این کمیسیون، دولت ارز دیجیتال را به رسمیت می‌شناسد و برای واردات دستگاه‌های استخراج این ارزها دیگر ممنوعیتی وجود نخواهد داشت.

بر اساس مصوبه کمیسیون اقتصادی دولت، بانک مرکزی مکلف است ظرف سه ماه مقدمات تولید رمزارز در کشور را فراهم کند.

رضا رحمانی، وزیر صنعت ایران، نیز گفت کمیسیون اقتصادی دولت استخراج ارزهای دیجیتال را «به عنوان یک صنعت به رسمیت شناخته» و این وزارتخانه نیز مسئول صدور مجوز برای تولید ارز دیجیتال شد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که یکی از دلایل اصلی روی آوردن ایرانی‌ها به استخراج ارزهای دیجیتالی از جمله بیت‌کوین برای انجام معاملات، تحریم‌های شدید آمریکا علیه بخش‌های مالی و بانکی ایران است.

فناوری بلاک‌چین که در ارزهای دیجیتال به کار برده می‌شود بدون نیاز به خدمات بانکی می‌تواند نقل و انتقال ارز را خیلی سریع و امن انجام دهد.

دولت آمریکا با صراحت اعلام کرده که نقل و انتقال ارز حتی در داخل ایران از جمله ارزهای دیجیتال را تحت پیگرد قرار خواهد داد.

پیش از این نیز چند مرکز استخراج بیت‌کوین در ایران پلمب شده‌اند.

کره جنوبی به سوی هواپیمای نظامی روسی تیر اخطار شلیک کرده‌است

در این عکس رسمی وزارت دفاع کره جنوبی از سال ۲۰۱۷ جنگنده‌های اف-۱۵ ارتش جمهوری کره دیده می‌شوند

کره جنوبی می‌گوید به‌سوی دست‌کم یک جنگنده روسی که «وارد حریم هوایی» این کشور شده بود تیر اخطار شلیک کرده‌است.

خبرگزاری اسوشیتدپرس به نقل از وزارت دفاع کره جنوبی می‌گوید «چند هواپیمای» جنگی روسی، روز سه‌شنبه اول مرداد ماه، در مرزهای خاوری آن کشور حریم هوایی را نقض کرده‌اند.

به گفته این وزارت‌خانه، کره جنوبی نیز جنگنده‌های خود را به منطقه فرستاده و آن‌ها به سوی «هواپیماهای روسی» تیر اخطار شلیک کرده‌اند.

خبرگزاری کره جنوبی، یون‌هاپ، اما به نقل از ستاد مشترک ارتش آن کشور می‌گوید یک بمب‌افکن روسی دو بار حریم هوایی را نقض کرده‌است که سه دقیقه طول کشیده و با واکنش نیروی هوایی کره روبه‌رو شده‌است.

به گفته سئول هواپیماهای نظامی چین نیز روز سه‌شنبه وارد حریم دفاع هوایی کره جنوبی شدند. جزئیات بیشتری در این مورد هنوز ارائه نشده‌است.

خبرگزاری دولتی کره جنوبی یادآوری کرده است بسیار به‌ندرت پیش می‌آید که خبری در مورد نقض حریم هوایی این کشور توسط جنگنده‌های روسی منتشر شود، هرچند آن‌ها گاه وارد منطقه شناسایی دفاع هوایی کره شده‌اند.

حریم یا منطقه شناسایی دفاع هوایی منطقه‌ای دربرگیرنده مرزهای خشکی و/یا مناطق دیگر در دریا است؛ کشورها بر پایه امنیت و منافع ملی خود بر پروازهای غیرنظامی در آن نظارت می‌کنند و با حریم هوایی کشورها فرق دارد. نزدیک به ۲۰ کشور، از جمله کره جنوبی، برای خود حریم دفاع هوایی تعریف کرده‌اند.

روسیه هنوز واکنشی به وقایع و بیانیه وزارت دفاع و ستاد مشترک کره جنوبی نشان نداده‌است.

قطع برق در اکثر ایالت‌های ونزوئلا

کاراکاس (عکس از آرشیو)

گزارش ها حاکی است دوشنبه در اکثر ایالت‌های ونزوئلا از جمله کاراکاس، پایتخت این کشور برق قطع شده است.

حکومت ونزوئلا می‌گوید، «دشمنان» با حملات سایبری عامل قطع برق سراسری در کشور شدند.

خورخه رودریگز، وزیر ارتباطات در بیانیه‌ای اعلام کرده است، تلاش برای حل مشکلات پیش آمده جریان دارد و از مردم خواسته آرامش خود را حفظ کنند.

به گزارش آسوشیتدپرس، دست‌کم در ۱۹ ایالت از ۲۴ ایالت ونزوئلا برق قطع شده است.

در حالی حکومت ونزوئلا حملات سایبری را عامل قطع برق مکرر در کشور اعلام می کند، خبرگزاری‌ها می‌گویند، عدم سرمایه گذاری در شبکه برق رسانی و همچنین تعمیر و نگهداری این شبکه عامل قطع برق در ونزوئلا است.

بحران‌ اقتصادی در ونزوئلا باعث تورم سرسام آور و کمبود غذا و دارو شده است.

ونزوئلا همچنین طی هفت ماه گذشته درگیر جنگ قدرت بین خوان گوایدو، رئیس مجلس ملی ونزوئلا و نیکلاس مادورو بوده است.

خوان گوایدو ریاست جمهوری نیکلاس مادورو را نامشروع و نتیجه تقلب و سرکوب مخالفان می‌داند، خود را رئیس جمهور موقت نامیده است. ایالات متحده و بیش از پنجاه کشور دیگر خوان گوایدو را به رسمیت شناخته‌اند.

کشته‌شدن دست‌کم ۵۰ نفر در حملات دمشق به ادلب و شورشیان به حلب

اواسط تیر ماه یک گروه ناظر بر جنگ داخلی سوریه گفته بود بیش از ۵۴۰ غیرنظامی در حملات دولت سوریه و ارتش روسیه به ادلب، جان خود را از دست داده‌اند

بنا بر گزارش‌ها در جریان حملات هوایی دولت سوریه به مناطق تحت کنترل شورشیان در ادلب، دست‌کم ۳۷ نفر کشته شده‌اند. حملات توپخانه‌ای شورشیان به حلب نیز چندین قربانی غیرنظامی برجای گذاشته‌است.

بنا بر گزارش یک گروه ناظر و شماری از شاهدان در حملات سوریه در روز دوشنبه ۳۱ تیر ماه، بازاری در ادلب، شمال‌غرب سوریه، هدف قرار گرفته‌است. دولت مرکزی سوریه از حمایت روسیه برخوردار است.

در این حملات دست‌کم ۳۷ نفر جان خود را از دست داده‌اند. دست‌کم ۱۰۵ نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند و گفته شده منطقه‌ی هدف حمله نیز خسارت‌های زیادی دیده‌است.

ادلب واپسین منطقه مهم در تصرف شورشیان عمدتا عرب و عمدتا اسلام‌گرا است که در جریان توافقات میان روسیه و ترکیه قرار شده بود در میان مناطق «کاهش تنش» قرار گیرد.

با این حال در ماه‌های اخیر گزارش‌هایی از تلاش دولت بشار اسد و متحد اصلی آن در این کارزار نظامی، یعنی روسیه، برای بازپس‌گیری ادلب منتشر شده‌است.

اواسط تیر ماه یک گروه ناظر بر جنگ داخلی سوریه گفته بود بیش از ۵۴۰ غیرنظامی در حملات دولت سوریه و ارتش روسیه به ادلب، جان خود را از دست داده‌اند که دست‌کم ۱۳۰ تن از آن‌ها کودک هستند.

با وجود این‌ها خبرگزاری رویترز گزارش داده که ارتش بشار اسد و روسیه در کارزار نظامی فعلی در ادلب، با مقاومت سخت شورشیان مورد حمایت ترکیه روبه‌رو شده و پیشروی قابل‌‌توجهی به‌دست نیاورده‌اند.

در پی حمله هوایی روز دوشنبه به ادلب، شورشیان نیز دست به حملات توپخانه‌ای به حلب زده‌اند که سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه گزارش داده به کشته‌شدن دست‌کم ۷ غیرنظامی و زخمی شدن دست‌کم ۲۰ تن دیگر انجامیده‌است.

بنا بر گزارش‌ها ارتش سوریه سپس دست به حمله دیگری به شهر «سراقب»، استان ادلب، زده که دست‌کم شـش قربانی برجای گذاشته‌است.

رامی عبدالرحمان، رئیس سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه، به خبرگزاری آلمان گفته حملات روز دوشنبه دمشق «بزرگ‌ترین کشتار» از ماه آوریل به این سو، یعنی از زمان آغاز کارزار نظامی تازه، بوده‌است.

روسیه نقش داشتن در حملات هوایی در روز دوشنبه را رد کرده‌است.

 عراقچی با پیام روحانی برای مکرون عازم پاریس شد

عباس عراقچی در این سفر پیام حسن روحانی را به امانوئل مکرون خواهد داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه اعلام کرد عباس عراقچی، به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور ایران عازم پاریس شد.

عباس موسوی در توییتی گفته است، آقای عراقچی در این سفر پیام مکتوب حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران را تسلیم امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه خواهد کرد.

طی ماه جاری روسای جمهوری ایران و فرانسه دو بار به صورت تلفنی در راستای کاهش تنش‌ در منطقه و حفظ توافق هسته‌ای موسوم به برجام گفت وگو کرده‌اند.

رئیس‌جمهوری فرانسه پیش از این اعلام کرده بودکه می‌خواهد با هدف جلوگیری از تشدید تنش‌ها در خاورمیانه با دونالد ترامپ، حسن روحانی و ولادیمیر پوتین، رؤسای‌جمهوری آمریکا، ایران و روسیه، گفت‌وگو کند.

فردی در ایالت فلوریدا به تلاش برای نقض تحریم‌های ایران متهم شد

دادگاه فدرال در ایالت فلوریدا یک بازرگان اهل این ایالت را به توطئه برای نقض تحریم‌های ایران متهم کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، پنج اتهام علیه جیمز مهراگ پس از تکمیل تحقیقات مشترک اداره تحقیقات فدرال آمریکا، اف بی ای، و وزارت بارزگانی آمریکا در خصوص فروش یک توربین‌ برق به یک مشتری در ایران مطرح شده است.

در دادخواست دادستانی فدرال که روز دوشنبه منتشر شده آمده است: مدیر اجرایی شرکت «توربین ریسورس اینترنشنال» در تراکنش هایی با برخی افراد در بریتانیا و ایران همکاری کرده است.

این گزارش می افزاید، قوانین فدرال آمریکا بر اساس تحریم های اقتصادی سال ۱۹۷۹ هرگونه تجارت و معامله شهروندان و شرکت‌های آمریکایی با ایران را ممنوع کرده است.

قرار است آقای مهراگ در ماه سپتامبر در دادگاه حاضر شود.

هند دومین سفینه‌اش را به سوی ماه فرستاد

سفینه «چاندرایان ۲» روز دوشنبه از مرکز فضایی «ساتیش داوان» در جنوب هند به فضا پرتاب شد

هند روز دوشنبه اعلام کرد دومین سفینه‌اش به سوی کره ماه را با موفقیت به فضا فرستاده است.

برنامه پرتاب این سفینه هفته گذشته «به دلیل فنی» متوقف شد.

سفینه «چاندرایان ۲» که در سانسکریت به معنای «ماه‌نورد ۲» است، در ساعت ۲:۴۳ بعدازظهر دوشنبه به وقت محلی از مرکزی فضایی در جنوب هند پرتاب شد.

به گفته «سازمان پژوهش‌های فضایی» هند (ISRO)، ماه‌نورد بی‌سرنشین این سفینه در هفتم سپتامبر (حدود ۴۰ روز دیگر) بر سطح ماه فرود خواهد آمد.

در صورت موفقیت این طرح ۱۴۵ میلیون دلاری، هند پس از اتحاد جماهیر شوروی، آمریکا و چین، چهارمین کشوری خواهد بود که سفینه‌ای را بر سطح ماه فرود می‌آورد.

در نخستین مأموریت فضایی هند که در سال ۲۰۰۸ انجام شد، سفینه این کشور در مدار ماه قرار گرفت و در پژوهش‌های مربوط به وجود آب در کره ماه شرکت داشت.

هند امیدوار است نخستین سفینه سرنشین‌دار خود را تا سال ۲۰۲۲ به ماه بفرستد.

عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق، در تهران با حسن روحانی دیدار کرد

تصویری از سفر قبلی عادل عبدالمهدی به تهران و دیدار وی با حسن روحانی - ۱۷ فروردین امسال

رسانه‌های ایران گزارش داده‌اند که عادل عبدالمهدی، بعدازظهر دوشنبه وارد تهران شد.

بنابر گزارش‌ها، نخست وزیر عراق با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، دیدار و گفت‌وگو کرده است.

هنوز جزئیاتی از محتوای این گفت‌وگوها منتشر نشده است.

دفتر رسانه‌ای نخست وزیری عراق نیز در توئیتر خود نوشته است عادل عبدالمهدی در دیدار با حسن روحانی درباره «روابط بین دو کشور»، «تحولات در منطقه» و «راه‌های کاستن از تنش‌های جاری» گفت‌وگو کرده است.

وزارت خارجه عمان نیز اعلام کرده است یوسف بن علوی، وزیر خارجه این کشور، شنبه آینده به تهران سفر می‌کند.

در هفته‌های اخیر و در پی بالا گرفتن تنش بین ایران و آمریکا، شماری از کشورهای منطقه از جمله عراق و عمان برای میانجیگری بین دو کشور اعلام آمادگی کرده‌اند.

نازنین زاغری «پس از شکنجه‌ای واقعی در بیمارستان» به زندان بازگردانده شد

نازنین زاغری‌رتکلیف از فروردین ۹۵ در ایران زندانی است

کمپین «نازنین را آزاد کنید» روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که نازنین زاغری، شهروند ایرانی‌بریتانیایی، از بیمارستان به زندان اوین بازگردانده شده است.

بنابر این بیانیه که روز دوشنبه در ۱۲۰۶مین روز زندانی بودن این شهروند ایرانی‌بریتانیایی منتشر شد، مقام‌های زندان روز یکشنبه به او اجازه دادند که با مادر و دختر کوچک خود دیدار کند و تماس‌هایی تلفنی با همسرش، ریچارد رتکلیف، داشته باشد.

بنابر همین گزارش، خانم زاغری به همسرش گفته است که در بیمارستان در واقع در سلولی انفرادی بوده و دست و پا در زنجیر «شکنجه‌ای واقعی» را تجربه کرده و «خوشحال است» که به زندان باز می‌گردد.

نازنین زاغری هفته گذشته از زندان اوین به بخش اعصاب و روان «بیمارستان امام خمینی» تهران منتقل شد.

خانم زاغری، کارمند بنیاد خیریه تامسون‌رویترز، فروردین ۹۵ هنگام خروج از ایران در فرودگاه توسط سپاه پاسداران بازداشت و به اتهام «تلاش برای براندازی نرم» به پنج سال حبس محکوم شد. اتهام‌هایی که او، وکیلش و بنیاد تامپسون‌رویترز بشدت آن را رد کرده‌اند.

سخنگوی دولت روحانی: توقیف نفتکش بریتانیا به خاطر «تلافی» نبود

علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی، «تلافی» بودن اقدام ایران در توقیف نفتکش بریتانیا را رد می‌کند

با وجودی که شماری از مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی توقیف نفتکش بریتانیایی استنا ایمپرو را «پاسخ» به توقیف نفتکش ایران در جبل‌الطارق دانسته‌اند، سخنگوی دولت حسن روحانی گفت: «به هیچ عنوان بحث تلافی نیست».

علی ربیعی، سخنگوی دولت، در نشست خبری روز دوشنبه‌اش گفت: «به هیچ عنوان بحث تلافی نیست بلکه یک اقدام حقوقی درست و بجا از سوی جمهوری اسلامی ایران بوده است».

پیش از این علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، گفته بود سپاه پاسداران «پاسخ دزدی آنها را داد»؛ امیر حاتمی، وزیر دفاع جمهوری اسلامی، نیز با «غلط» خواندن توقیف نفتکش ایران در بریتانیا گفته بود: «بلافاصله در خلیج فارس با آنها برخورد کردیم».

نماینده رهبر در کیهان و همچنین شماری از نمایندگان مجلس نیز در دو هفته اخیر خواستار توقیف یک کشتی بریتانیایی به تلافی شده بودند.

با این حال علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی، در نشست روز شنبه‌اش گفت: تا پیش از توقیف نفتکش ایران در جبل‌الطارق «بر اساس حُسن نیت در تنگه هرمز اغماض می‌کردیم» اما پس از آن، «ملزم به اغماض نیستیم».

بریتانیا بار دیگر از ایران خواست نفتکش استنا ایمپرو را آزاد کند

سخنگوی ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، با تأکید بر اینکه لندن در پی منازعه با تهران نیست، بار دیگر از ایران خواست که نفتکش استنا ایمپرو و تمامی خدمه‌اش را بلافاصله آزاد کند.

سخنگوی نخست وزیر بریتانیا با تأکید بر اینکه توقیف این نفتکش «غیرقانونی» بوده است گفت: «ما به دنبال منازعه با ایران نیستیم اما توقیف یک کشتی در آب‌های بین‌المللی ... غیرقابل قبول و غیرقانونی است».

مقام‌های بریتانیایی می‌گویند توقیف نفتکش استنا ایمپرو در آب‌های بین‌المللی دریای عمان صورت گرفته است اما سپاه پاسداران محل توقیف را تنگه هرمز اعلام کرده است.

همزمان، کمیته اضطراری دولت بریتانیا، موسوم به کمیته کبرا، روز دوشنبه به ریاست ترزا می بار دیگر برای رسیدگی به موضوع توقیف این نفتکش تشکیل جلسه داد.

پومپئو درباره «دستگیری جاسوس‌های آمریکا در ایران»: پیشینه‌ای طولانی در دروغ‌گویی دارند

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، ادعای اخیر جمهوری اسلامی درباره دستگیری ۱۷ نفر به اتهام «جاسوسی برای سازمان سیا» را رد کرد.

وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه در گفت‌وگو با شبکه خبری فاکس گفت: درباره این ادعای خاص نظری ابراز نمی‌کند اما «رژیم ایران پیشینه‌ای طولانی در دروغ‌گویی دارد».

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی روز دوشنبه اعلام کرد که ۱۷ نفر را به اتهام «جاسوسی برای سازمان سیا» بازداشت کرده و برخی از این افراد به اعدام محکوم شده‌اند.

مایک پومپئو در مصاحبه‌اش با شبکه خبری فاکس همچنین بار دیگر تأکید کرد که آمریکا خواستار جنگ با ایران نیست.

وی در عین حال با اشاره به ماجرای اخیر نفتکش استنا ایمپرو گفت اکنون بر خود بریتانیاست که از کشتی‌هایش مراقبت کند.

بیشتر

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG