لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ تهران ۱۹:۴۰

خبرخوان

هشت فرمانده سپاه پاسداران در فهرست تحریم‌های تازه آمریکا

وزیر خزانه‌داری آمریکا می‌گوید گفت که تحریم‌های روز دوشنبه فقط واکنشی به سرنگونی پهپاد آمریکایی نیست.

استیو منوچین وزیر امور خزانه‌داری آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که هشت فرمانده سپاه پاسداران در فهرست تحریم‌های تازه ایالات متحده قرار گرفته‌اند.

وزیر خزانه‌داری آمریکا گفت که علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی، امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده هوا-فضا و محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران وارد این فهرست وارد شده‌اند.

آقای منوچین همچنین گفت پنج فرمانده سپاه هم از مناطق مختلف دریایی این نیرو در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته‌اند.

این پنج فرمانده عبارتند از: عباس غلام‌شاهی، فرمانده منطقه اول دریایی سپاه، رمضان زیرآهی، فرمانده منطقه دوم دریایی سپاه، یدالله بادین، فرمانده منطقه سوم دریایی سپاه، منصور روانکار، فرمانده منطقه چهارم دریایی سپاه و علی عظمایی، فرمانده منطقه پنجم دریایی سپاه. ‎

وزارت خزانه‌داری آمریکا در همین زمینه بیانیه‌ای منتشر و گفته است این فرماندهان در راس نهادی قرار دارند که «فعالیت‌های مخرب سپاه در منطقه از جمله برنامه موشکی بالستیک تحریک‌آمیز آن، آزار و اذیت و خرابکاری در کشتی‌های تجاری در آب‌های بین‌المللی و حضور بی ثبات‌کننده در سوریه را راهبری می‌کنند».

وزیر خزانه‌داری آمریکا می‌گوید گفت که تحریم‌های روز دوشنبه فقط واکنشی به سرنگونی پهپاد آمریکایی نیست، بلکه واکنشی به اقدامات قبلی ایران نیز هست.

سپاه پاسداران روز ۳۰ خرداد اعلام کرد که یک پهپاد آمریکایی را با شلیک موشک در «محدوده هوایی ایران» سرنگون کرده است. آمریکا در مقابل گفته که این پهپاد تجسسی در قلمرو هوایی بین‌المللی بوده و ایران بی‌دلیل آن را هدف گرفته است.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

چهار کشته و ده‌ها زخمی در اعتراضات روز پنج‌شنبه عراق

مقامات عراق روز پنج‌شنبه ۲۳ آبان اعلام کردند که در جریان درگیری‌ میان نیروهای امنیتی و معترضان در مرکز بغداد، چهار نفر کشته و ۶۲ نفر زخمی شده‌اند.

رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی به نقل از منابع امنیتی و درمانی عراق گزارش داد که درگیری‌های امروز در منطقه الخلانی، حوالی میدان تحریر رخ داده، منطقه‌ای که چندین هفته متوالی صحنه اعتراضات گسترده بوده است.

اعتراضات تاکنون بیشتر در بغداد و برخی استان‌های جنوبی این کشور که اکثریت جمعیت آنان را شیعیان تشکیل می‌دهند رخ داده است و تا اینجای کار که یک ماه و نیم از آن می‌گذرد، دست‌کم ۳۲۰ نفر کشته و هزاران نفر مجروح شده‌اند.

این اعتراضات بیشتر متوجه فساد گسترده در نظام حکومتی، کمبود فرصت‌های شغلی و ضعف و نارسایی در خدمات عمومی از جمله قطع مکرر برق بوده است.

تلاش دولت مکرون برای آرام کردن دانشگاه‌ها در پی خودسوزی یک دانشجو

خودسوزی یک دانشجوی فرانسوی ۲۲ ساله در اعتراض به لغو بورس تحصیلی و از دست دادن خوابگاه به موجی از خشم در میان دانشجویان فرانسه دامن زده و رئیس‌ جمهوری این کشور با اظهار «همدلی و دلسوزی» سعی کرده نارضایتی‌ها از این حادثه را خنثی کند.

این دانشجو که نام وی به خاطر مسائل امنیتی فاش نشده، بعد از هشداری نسبت به بیکاری، لغو بورس ماهانه ۴۵۰ یورویی تحصیلی و مشکل خوابگاه، روز جمعه در مقابل دانشگاه «لیون» در جنوب فرانسه دست به خودسوزی زد.

بنا بر گزارش‌ها، این دانشجوی جوان دچار ۹۰ درصد سوختگی شده و در وضعیت وخیمی در بیمارستان به سر می‌برد.

سخنگوی دولت امانوئل مکرون اعلام کرده که رئیس‌ جمهوری در رابطه با این موضوع دردناک در جلسه کابینه دولت، اظهار همدلی و دلسوزی کرده است.

بعد از خودسوزی این جوان، دانشجویان دانشگاه‌های لیون، لیل، پاریس و بوردو دست به اعتراضات خیابانی زدند و گزارش‌هایی از حمله به ساختمان وزارت آموزش عالی فرانسه و شعارنویسی بر دیوارهای دانشگاه‌ها منتشر شده است.

سخنگوی دولت مکرون گفته است حادثه خودسوزی دانشجو نمی‌تواند خرابکاری‌ها و خشونت‌های انجام شده در جریان اعتراضات را توجیه کند.

دادگاه تجدید نظر در پرونده ارائه اسناد مالیاتی علیه ترامپ رای داد

دادگاه تجدید نظر آمریکا اعلام کرد که حکم صادر شده برای عدم مصونیت قضایی رئیس‌ جمهوری آمریکا و لزوم افشا ساختن اظهارنامه‌های مالیاتی دونالد ترامپ به قوت خود باقی خواهد ماند.

ماه گذشته دادگاه منهتن نیویورک درخواست دادستانی این ایالت را برای دریافت اظهارنامه مالیاتی شرکت مالیاتی آقای ترامپ برای سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۹ تایید کرد، موضوعی که مورد استقبال دموکرات‌ها قرار گرفت، اما با مخالفت شدید ترامپ مواجه شد.

وکلای ترامپ همان زمان اعلام کردند که موضوع را به دادگاه تجدید نظر خواهند کشاند، اما دادگاه تجدید نظر نیز حکم دادگاه منهتن نیویورک را تایید کرده و اکنون «جِی سِکولوو» وکیل ترامپ می‌گوید موضوع را به دادگاه عالی آمریکا ارجاع خواهد داد.

کمیته نظارت و اصلاحات مجلس نمایندگان می‌گوید باید ترامپ نیز مانند رؤسای جمهوری سابق، اطلاعات کاملی از دارایی‌ها و مالیات‌های خود را اعلام کند، اما ترامپ می‌گوید سازمان مالیاتی آمریکا در حال بازنگری اظهارنامه‌های مالیاتی او است و نمی‌خواهد اطلاعات مالیاتی‌اش به اطلاع عموم برسد.

این در حالی است که بنا بر سنت هر فردی که در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیروز می‌شود اظهارنامه مالیاتی خود را منتشر می‌کند.

سازمان مالیاتی آمریکا گفته است انتشار اسناد مالیاتی رئیس‌ جمهوری منع قانونی ندارد، اما وکلای ترامپ گفته‌اند این اطلاعات می‌تواند منجر به «صدماتی» علیه رئیس‌ جمهوری شود.

هشت قاضی دادگاه تجدید نظر، در مقابل سه قاضی مخالف، رای به تایید حکم دادگاه منهتن نیویورک در رابطه با اسناد مالیاتی ترامپ داده‌اند.

ادامه اعتراضات در لبنان؛ تجمع مقابل کاخ ریاست جمهوری

یکی از معترضان لبنانی در مقابل موانعی که معترضان برای بستن راه‌ها ایجاد کرده‌اند

صدها نفر از معترضان خشمگین در لبنان روز چهارشنبه در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری در حومه بیروت تظاهرات کردند و گروهی دیگر از معترضان نیز در این روز راه‌های اصلی کشور را مسدود کردند.

معترضان می‌گویند که پس از حدود یک ماه تظاهرات و کشته شدن یکی از معترضان به ضرب گلوله، میشل عون، رئیس‌جمهور کشور، «همچنان مطالبات معترضان را نادیده می‌گیرد».

معترضان خواستار پایان یافتن فساد گسترده و سوء مدیریت از جانب طبقه سیاسی هستند که سه دهه بر کشور حاکم است.

میشل عون چند روز پیش در یک مصاحبه تلویزیونی از معترضان خواست تا به خانه‌های خود برگردند و این باعث خشم معترضان شد و آنها طی دو روز گذشته اقدام به بستن جاده‌های اصلی کشور کردند و حتی داخل یکی از تونل‌های اصلی شاهراه شمال به جنوب دیوار کشیدند.

روز پنج‌شنبه خبر رسید که جاده‌های اصلی لبنان پس از بسته شدن دو روزه اکنون بازگشایی شده‌اند اما اتحادیه کارمندان بانک لبنان با انتشار بیانیه‌ای خبر داد که اعتصاب طی روز پنج‌شنبه نیز ادامه خواهد داشت.

لبنان از ۱۷ اکتبر با اعتراضات خیابانی روبه‌رو بوده است و این اعتراضات باعث شد نخست‌ وزیر کشور، سعد حریری، نزدیک به دو هفته بعد از آغاز اعتراضات از سمت خود کناره‌گیری کند.

بازیکن سابق پرسپولیس و تیم ملی ۱۵ سال از بازی محروم شد

پیام صادقیان، فوتبالیست ایرانی خیلی زود مجبور به آویختن کفش‌های ورزشی خود شد

فدراسیون فوتبال ایران پیام صادقیان، هافبک پیشین پرسپولیس و تیم ملی فوتبال ایران، را ۱۵ سال از حضور در مسابقات ورزشی محروم کرد.

خبرگزاری مهر با انتشار این خبر نوشت که کمیته اخلاقی فدراسیون فوتبال ایران، این حکم را به دلیل «ایجاد بنگاه‌های شرط‌بندی در حوزه فوتبال» صادر کرده است.

بر اساس این حکم، صادقیان طی این ۱۵ سال حق حضور در کلیه اماکن ورزشی را نیز ندارد.

این یکی از سنگین‌ترین حکم‌های صادرشده برای یک فوتبالیست در ایران است.

بر اساس قوانین فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا)، حضور بازیکنان و عوامل مختلف برگزاری دیدارهای فوتبال و همچنین اعضای خانواده و نزدیکان آنها در مباحث شرط‌بندی و مصادیق آن ممنوع بوده و در صورتی که کسی از آن تخطی کند دچار محرومیت‌های سنگینی می‌شود و حتی ممکن است به صورت مادام‌العمر محروم شود.

به گزارش خبرگزاری موج، پیام صادقیان، علاوه بر تیم ملی فوتبال ایران، در باشگاه‌های پرسپولیس، ذوب‌آهن، نفت تهران و سپیدرود رشت و نیز باشگاه‌های ترکیه نیز بازی کرده است.

خبرگزاری ایلنا تیرماه سال جاری و پس از اعلام راه‌اندازی یک وب‌سایت شرط‌بندی از سوی این بازیکن ۲۷ ساله در یک ویدئو، او را «یکی از نمونه‌های عینی تلف شدن یک استعداد خوب به دلیل حواشی و انتخاب‌های اشتباه» معرفی کرد.

بر اساس این گزارش، صادقیان چندی پیش در یک مصاحبه گفته بود پس از «ناکامی» در بازگشت به تیم محبوب خود، پرسپولیس، به همراه دو تن از دوستانش روی تاسیس یک سایت و بنگاه شرط‌بندی فوتبال سرمایه‌گذاری کرده و قرار است از این پس چنین فعالیتی در پیش بگیرد.

پس از آن بود که شماری از رسانه‌های ایران نوشتند به نظر می‌رسد صادقیان با تصمیم خود، «قید ادامه حضور در فوتبال را زده است».

پیش از این نیز پایگاه اطلاع‌رسانی سپاه عاشورا اعلام کرده بود محسن فروزان، دروازه‌بان تیم تراکتورسازی تبریز و همسرش، نسیم نهالی، به‌ دلیل فعالیت‌های خانم نهالی برای یک سایت شرط‌بندی بازداشت شده‌اند.

فروزان این اتهام را رد کرده است.

نسیم نهالی، همسر فروزان، در صنعت مد فعالیت می‌کند. او و فروزان قبلاً به خاطر انتشار عکس‌های بدون حجاب با واکنش کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال مواجه شده بودند.

فیس‌بوک: امسال ۵٫۴ میلیارد حساب جعلی را حذف کردیم

شرکت فیس‌بوک روز چهارشنبه اعلام کرد که در ادامه کارزار خود علیه تقلب و پخش اطلاعات نادرست، امسال حدود ۵٫۴ میلیارد حساب جعلی را حذف کرده است.

این شرکت می‌گوید که اکنون تلاش‌های خود برای جلوگیری از ایجاد حساب‌های تقلبی را افزایش داده و موفق شده است اغلب این‌ گونه حساب‌ها را در عرض چند دقیقه پس از ایجاد حذف کند.

فیس‌بوک معتقد است که حساب‌های جعلی، یعنی حساب‌هایی که در آن شخصی خود را به جای شخص یا نهادی جا می‌زند که وجود خارجی ندارد، حدود پنج درصد از کاربران فعال این شبکه جهانی را در سه‌ماهه دوم و سوم سال جاری شامل شده است. به گفته مسئولان فیس‌بوک بسیاری از این حساب‌های جعلی برای پیشبرد برنامه‌های سیاسی یا اجتماعی خاصی ایجاد می‌شوند.

فیس‌بوک در یک گزارش مفصل تازه خبر می‌دهد که این شرکت در مبارزه علیه محتوای مربوط به تروریسم، نفرت، خودکشی، استفاده جنسی از کودکان و پست‌های مربوط به مواد مخدر پیشرفت داشته است.

این شبکه اجتماعی گزارش می‌دهد که حدود ۱۱٫۶ میلیون از مطالب مربوط به برهنگی کودک یا استثمار جنسی کودکان را از شبکه خود حذف کرده است.

در همین حال این شرکت خبر داده که درخواست دولت‌ها برای دریافت داده‌های کاربران فیس‌بوک در نیمه اول امسال ۱۶ درصد افزایش یافته و به ۱۲۸٫۶۱۷ مورد رسیده است.

در گزارش فیس‌بوک آمده‌ است: «از کل درخواست‌ها، ایالات متحده همچنان بیشترین تعداد درخواست را ارسال کرده، و پس از آن هند، بریتانیا، آلمان و فرانسه هستند.»

این گزارش می‌گوید که فیس‌بوک ۵۰ هزار و ۷۴۱ درخواست از ایالات متحده برای دریافت اطلاعات در مورد ۸۲ هزار و ۴۶۱ حساب دریافت کرده است، که تقریباً دو سوم از این درخواست‌ها به روشی انجام شده که فیس‌بوک نمی‌تواند کاربران مربوطه را از وجود درخواست مطلع کند.

هشدار در مورد «اثرات مخرب» پتروشیمی شیراز بر تخت جمشید

همزمان با وقوع سیل در فروردین سال ۹۸ در استان فارس، بخشی از بنای تخت جمشید نیز دچار آبگرفتگی شد، اما آسیبی به آن وارد نشد

یک مقام فرمانداری مرودشت درباره آن چه «اثرات مخرب» بارش‌های اسیدی پتروشیمی شیراز بر تخت جمشید عنوان کرد، هشدار داد.

به گزارش ایرنا، محمدکریم میرزایی، معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری ویژه شهرستان مرودشت گفت: «فعالیت پتروشیمی شیراز، اثرات مخربی بر میراث جهانی تخت جمشید باقی می‌گذارد و باید هرچه زودتر اقدامات لازم برای رفع این خطر از سر این میراث جهانی انجام شود.»

کارشناسان معتقدند فعالیت پتروشیمی شیراز که در دامنه کوهی در مسیر شیراز به سمت مرودشت واقع شده، می‌تواند موجب بارش باران‌های اسیدی بر روی ستون‌ها و سنگ‌نگاره‌های تخت جمشید شود.

روزنامه آرمان ملی نیز در گزارشی در این زمینه نوشت: «وجود آلاینده‌های شیمیایی و غلظت بیش از حد عناصر گاز دی اکسید گوگرد در هوا علاوه بر تاثیر مستقیم از طریق باران‌های اسیدی، به‌صورت غیرمستقیم نیز باعث تخریب سطوح سنگی می‌شوند.»

ایرنا نوشته خبرنگاران این خبرگزاری برای بررسی این موضوع، تلاش کردند با مدیران پتروشیمی شیراز در این مورد تماس بگیرند، «اما مدیرعامل پتروشیمی شیراز حاضر به پاسخگویی نشد».

پیش از این نیز موضوعاتی چون رطوبت سد سیوند، رشد گلسنگ و فرونشست زمین در مرودشت و ... در رابطه با این میراث جهانی مطرح شده بود.

نصب دو سکوی جدید پارس جنوبی توسط قرارگاه خاتم‌الانبیا

میدان گازی پارس جنوبی در ساحل شمالی خلیج فارس

خبرگزاری‌های ایران از نصب دو سکوی گازی طرح توسعه فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی به دست قرارگاه خاتم‌الانبیا خبر می‌دهند.

خبرگزاری ایرنا روز چهارشنبه، ۲۲ آبان نوشت، این سکوها پس از بارگیری و انتقال به دریا، در بخش فراساحل این فازها نصب شدند.

وزن هر یک از این سکوها معادل ۲۵۰۰ تن قید شده است.

این سکوها با ظرفیت تولید روزانه ۱۴.۲ میلیون متر مکعب، معادل ۵۰۰ میلیون فوت مکعب گاز در شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا) از زیرمجموعه‌های قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا ساخته شده‌اند.

خبرگزاری ایسنا هم گزارش کرده که با بهره‌برداری از سکوهای ۲۳ و ۲۴ ب، این طرح به ظرفیت اسمی تولید روزانه ۵۶ میلیون مترمکعب گاز می‌رسد.

این گزارش در حالی منتشر شده که مهرماه سال جاری، حمید حسینی، سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی اعلام کرده بود به دلیل تحریم‌ها میزان صادرات میعانات گازی تقریبا «صفر» شده است.

میعانات گازی نوعی نفت خام فوق سبک و گران‌قیمت است که از میادین گازی تولید می‌شود.

تشکر کارگردان از رئیس قوه قضاییه بابت رفع مشکل «خانه پدری»

کیانوش عیاری

در پی اعلام خبر رفع توقیف مجدد فیلم «خانه پدری»، کیانوش عیاری، کارگردان این فیلم، روز چهارشنبه، ۲۲ آبان، ​از انجام «اصلاحات» تازه فیلمش خبر داد و از رئیس قوه قضائیه بابت «مساعدت» برای رفع مشکلات به‌وجودآمده تشکر کرد.

فیلم «خانه پدری» در سال ۸۹ ساخته شد، اما به‌ دلیل تکان‌دهنده بودن صحنه قتل و دفن پنهانی دختر خانواده به دست پدر و برادرش چند بار توقیف و رفع توقیف شد تا اوایل آبان سال جاری که اجازه اکران به‌طور محدود برای رده سنی بالای ۱۵ سال پیدا کرد، اما این بار نیز به دستور دادستانی توقیف شد.

روز گذشته، سازمان سینمایی ایران با اعلام رفع توقیف فیلم «خانه پدری» برای سومین بار، از پیگیری «شخصی» وزیر ارشاد و رایزنی او با ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه، و همراهی‌ کارگردان فیلم در این باره خبر داده بود.

پس از آن، کیانوش عیاری به خبرگزاری فارس گفت: «طبق صحبت‌های صورت‌گرفته، اصلاحاتی به ما ابلاغ شده که در فیلم انجام دادیم و پس از انجام این اصلاحات، دستور رفع توقیف خانه پدری صادر شد.»

آقای عیاری توضیحی درباره میزان این اصلاحات بیان نکرد، اما گفته می‌شود چند ثانیه دیگر از سکانس قتل دختر در نسخه جدید حذف شده است.

کیانوش عیاری همچنین گفت «اقدامات اخیر آیت‌الله رئیسی بسیار مثبت و تأثیرگذار است» و افزود: «از رئیس قوه قضائیه تقاضا دارم در ادامه همین راه به اکران فیلم‌های دیگر نیز نظر داشته باشند.»

روند ساخت و نمایش فیلم در ایران، از ابتدا تا انتها، زیر نظر وزارت ارشاد و با مجوزهای صادره از شوراهای پروانه ساخت و پروانه نمایش انجام می‌گیرد، با این حال مقامات قضایی در برخورد با مواردی از این دست به مجوزهای قانونی توجهی نشان نمی‌دهند.

دراویش زندانی در ایران: تا پای جان به اعتصاب غذا ادامه می‌دهیم

شماری از دروایش گنابادی پیرو نورعلی تابنده در خیابان گلستان هفتم، در نزدیکی منزل رهبر خود، پیش از درگیری‌های سال ۹۶

شماری از دراویش گنابادی زندانی که در اعتراض به محدودیت‌های اعمال‌شده بر نورعلی تابنده، رهبر این گروه، دست از غذا خوردن کشیده‌اند، از تصمیم به ادامه اعتصاب غذا خبر می‌دهند.

تعدادی از فعالان حقوق دراویش در فضای مجازی از جمله فائزه عبدی‌پور بخش‌هایی از متن بیانیه این افراد را منتشر کرده‌اند.

در این بیانیه آمده است: «ما ۷۲ درویشیم که ۱۱ روز است دست از خوراک و درمان کشیده‌ایم و تا پای جان این اعتصاب را ادامه خواهیم داد تا بلکه این عرصه تنگ را که گریبان جامعه درویشی را فشرده است بگشاییم.»

آنها ضمن اعتراض به فشارهای وارده بر آقای تابنده که منجر به «امتناع» وی از غذا و درمان شده، نوشته‌اند با وجودی که حاکمیت مدعی شده «عنادی با مکتب درویشی ندارد»، اما بازداشت صدها درویش پس از ماجرای گلستان هفتم، «نقطه‌ پایانی بر فشارهای امنیتی اعمال‌شده بر دکتر تابنده و جامعه درویشی» نبود.

این دراویش اضافه کرده‌اند که «دست پنهان و خفقان‌زای نهادهای امنیتی عرصه را بارها بیش از آن چه قبل از واقعه گلستان هفتم بود بر جامعه دراویش گنابادی تنگ کرده و خفقان و بایکوت را به اوج خود رسانده است.»

آنها «عدم بازگشایی حسینیه تهران» و «بیانیه‌سازی‌های پی‌درپی و مشکوک و ضدونقیض» با سخنان رهبر دراویش و «تلاش آشکار برای تشدید انزوا و دور ساختن دراویش از اطراف» وی را از این جمله دانسته‌اند.

سی‌ام بهمن و اول اسفند ۱۳۹۶ که به حادثه گلستان هفتم معروف شد بیش از ۴۰۰ درویش گنابادی در جریان درگیری با نیروهای امنیتی، نظامی و شبه‌نظامی مورد ضرب و شتم قرار گرفته و بازداشت شدند.

حدود دو هفته پیش، پس از انتشار خبری مبنی بر امتناع رهبر ۹۲ ساله دراویش از غذا خوردن به‌ دلیل افزاش محدودیت‌ها بر جامعه دراویش، شماری از درویشان زندانی از اعتصاب غذای خود خبر دادند.

علیرضا روشن، از فعالان حقوق دراویش در فضای مجازی، در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «درویش‌ها می‌گویند در این دو سالی که از حبس‌شان می‌گذرد جز استخوان مرغ در بعضی خورش‌ها، رنگ گوشت را ندیده‌اند. اما دیروز در زندان فشافویه قطعات بزرگ گوشت و میوه سرو شده است تا تمایل به شکستن اعتصاب غذا بالا برود.»

آمادگی پنتاگون برای تغییر در فعالیت‌های نظامی خود در شبه جزیره کره

مارک اسپر

مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا روز چهارشنبه گفته است، اگر تغییر در فعالیت‌های نظامی ایالات متحده در شبه جزیره کره بتواند به رویکرد دیپلماتیک جهت حل مناقشه در این شبه جزیره کمک بکند، وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون آماده است چنین تغییراتی را در نظر بگیرد.

به گزارش رویترز مارک اسپر این اظهارات را پس از تهدید تازه کره شمالی مطرح کرده است.

کره شمالی روز چهارشنبه نسب به پیامدهای انجام رزمایش‌های برنامه ریزی شده آمریکا با کره جنوبی هشدار داد.

با این حال، وزیر دفاع آمریکا مشخص نکرده است که ایالات متحده آماده چه نوع تغییری در فعالیت نظامی خود در این منطقه است.

مارک اسپر گفته است: فکر می‌کنم باید برای همه گزینه‌هایی که به دیپلمات‌ها امکان می‌دهد به همراه شرکای کره جنوبی جهت حل و فصل مسائل با کره شمالی بر سر میز مذاکره حاضر شویم، آماده بود.

وی اضافه کرده است، در حالی که ما تنظیم (فعالیت‌ها)- چه افزایش یا کاهش تمرین ها و آموزش- را مورد بررسی قرار می‌دهیم، ما می‌خواهیم این امر را با همکاری شرکای کره ای خود انجام دهیم. این امتیاز دادن به کره شمالی نیست، تکرار می‌کنم، بلکه درب را برای دیپلماسی باز گذاشتن است.

رویترز می‌گوید، به رغم دیدارهای رهبران آمریکا و کره شمالی طی یکسال اخیر، کیم جونگ اون ضرب الاجلی یک ساله برای مذاکرات بر سر عاری سازی شبه جزیره کره تعیین کرده است.

اسپر: خروج نیروهای آمریکایی از شمال سوریه یک هفته دیگر زمان می‌برد

مارک اسپر

مارک اسپر٬ وزیر دفاع آمریکا روز چهارشنبه گفته است، خروج نیروهای آمریکایی از کوبانی و مناطق شمال شرقی سوریه یک هفته دیگر زمان می‌برد.

به گزارش رویترز، وزیر دفاع آمریکا اضافه کرده است، با تکمیل شدن خروج این نیروها ، شمار نیروهای آمریکایی در سوریه ۶۰۰ نفر خواهد بود. پیش از اعلام خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، شمار این نیروها در سوریه حدود ۱۰۰۰ نفر اعلام شده بود.

مارک اسپر در بخشی دیگری از اظهارات خود گفته است که آمریکا به حمایت از نیروهای دموکراتیک سوریه ادامه خواهد داد.

وزیر دفاع آمریکا اضافه کرده است: ما همچنان نیروهای دموکراتیک سوریه را شریک خود می دانیم و به آنها کمک می‌کنیم.

«یگان‌های مدافع خلق» بدنه اصلی نیروهای دموکراتیک سوریه را تشکیل می‌دهد و سوریه این گروه نظامی کرد را «گروه تروریستی» می‌داند. این نیروهای نظامی کرد نقش چشم‌گیری در نبردهای زمینی ائتلاف به رهبری آمریکا علیه گروه داعش داشتند. آمریکا یگان‌های مدافع خلق را گروه تروریستی نمی‌داند.

رئیس جمهوری موقت بولیوی خواستار برگزاری «هر چه زودتر» انتخابات جدید شد

خانم جینین آنی‌یِز

خانم جینین آنی‌یِز، رئیس جمهور موقت بولیوی روز چهارشنبه خواستار برگزاری هرچه زودتر انتخابات جدید در این کشور شده است. وی اتهام «کودتا» علیه اوو مورالس، رئیس جمهوری سابق این کشور را رد کرده است.

به دنبال گسترش اعتراضات به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ماه گذشته در بولیوی، اوو مورالس روز یکشنبه از سمت خود کناره‌گیری کرد و به مکزیک رفت.

خانم آنی‌یز، ۵۲ ساله، روز چهارشنبه در کاخ ریاست جمهوری اظهار داشت، در صدد است که در سریعترین زمان ممکن انتخابات جدید برگزار کند.

رئیس جمهوری موقت بولیوی اضافه کرده است، من اکنون خواهان گذار مسالمت آمیز و دموکراتیک از وضعیتی هستم که ما را به یک کشور توتالیتر تبدیل کرده بود.

در همین حال اوو مورالس روز چهارشنبه در کنفرانس خبری در مکزیکوسیتی به طور ضمنی از آمادگی خود برای بازگشت به بولیوی خبر داده است.

رئیس جمهوری سابق بولیوی گفته که اگر مردم بولیوی بخواهند او آماده است برای کمک به مردم به کشور بازگردد.

اوو مورالس روز گذشته اقدام خانم جینین آنی‌یز برای در دست گرفتن قدرت به طور موقت را «کودتایی خزنده» توصیف کرد.

طرفداران اوو مورالس می‌گویند، او تحت فشار ارتش و پلیس مجبور به کناره گیری شده است.

پاسخ وزیر کشور به جنتی: لازم باشد شب انتخابات هم استانداران را تغییر می‌دهیم

عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور دولت حسن روحانی، در پاسخ به انتقاد دبیر شورای نگهبان گفت: «لازم باشد شب انتخابات هم استانداران و فرمانداران را تغییر می‌دهیم».

آقای رحمانی‌فضلی تاکید کرد: «بعضی استانداران بازنشسته شدند و قطعاً و حتماً تغییر استانداران و فرمانداران در جهت انجام صحیح و قانون انتخابات است.»

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان روز سه‌شنبه گفته بود که «از مدت‌ها قبل تغییر گسترده استانداران و فرمانداران» آغاز شده است.

آقای جنتی این تغییرات را «جناحی» خواند و هدف از آن را پیگیری «خط» دولت توسط این مقامات دانست.

شورای نگهبان و اصول‌گرایان در انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۶ نیز دولت حسن روحانی را به «تخلف» در برگزاری انتخابات متهم کردند. با این حال شورای نگهبان «صحت» انتخابات ریاست‌جمهوری را تایید کرد.

پس از انتخابات نیز تعدادی از استانداران احضار شدند، اما تاکنون دادگاهی برای آنان برگزار نشده است.

در مقابل مجید انصاری، معاون پیشین حقوقی رئیس‌جمهوری، خبر داده بود که دولت حسن روحانی از تخلفات برخی نیروهای نظامی، انتظامی، ائمه جمعه و رسانه‌ها در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری شکایت کرده است.

قوه قضائیه تاکنون گزارشی درباره رسیدگی به این شکایت‌ها اعلام نکرده است.

اصلاح‌طلبان پیش از این بارها سپاه پاسداران و دیگر نهادهای زیر نظر رهبری را به دخالت در انتخابات مختلف متهم کرده‌اند.

یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، دوم اسفند ماه ۹۸ برگزار می‌شود.

«۲.۶ میلیارد دلار، خسارت سالانه آلودگی هوای تهران»

مدیر کل محیط ‌زیست و توسعه پایدار می‌گوید خسارت سالانه آلودگی هوا در تهران ۲.۶ میلیارد دلار است.

شینا انصاری روز چهارشنبه گفت بیشترین عامل آلودگی هوای شهر تهران منابع متحرک (وسایل نقلیه) هستند که بین ۷۰ تا ۸۰ درصد آلاینده‌ها را در هوا منتشر می‌کنند.

آلودگی هوای تهران از ۱۵ آبان ماه به شدت افزایش یافته و روز چهارشنبه مدارس تعطیل اعلام شد.

در همین زمینه، مرکز پژوهش‌های مجلس نیز طی گزارشی که دوشنبه هفته جاری در سایت رسمی خود منتشر کرد، میزان خسارت آلودگی هوای تهران را بر اساس برآورد بانک جهانی ۲.۶ میلیارد دلار در سال عنوان کرد و گفت، البته این برآورد تنها تأثيرات آلودگی بر سلامت انسان را درنظر می‌گيرد و از این تنها بخشی از کل هزینه‌های اقتصادی آلودگی هواست.

این گزارش می‌گوید باید خودروهای کهنه و غیر استاندارد از رده خارج شوند در حالی که هم‌اکنون بیش از ۲.۶ میلیون سواری غیر منطبق با استانداردهای یورو ۴ در تهران تردد می‌کند.

حدود ۷۲ درصد وسایل نقليه تهران شامل خودروهای سواری، ۲ درصد تاکسی‌ها، ۱۸ درصد موتورسيكلت‌ها، ۵.۵ درصد وانت‌ها، ۲ درصد کاميون‌ها و حدود نیم درصد ناوگان مينی‌بوس‌ها و اتوبوس‌ها است.

آخرین مطالعه‌ای که ایران در رابطه با خودروها و آلودگی آنها انجام داده مربوط به سال ۱۳۹۲ می‌شود که می‌گوید سالانه ۷۲۶ هزار تن مواد آلاینده هوا در تهران تولید می‌شود که سهم وسائل نقلیه ۸۵ درصد است.

البته آمارهای این گزارش مورد تردید جدی است و میزان انتشار گازهای آلاینده در تهران باید بسیار بیشتر از این رقم باشد، چرا که نهادهای بین‌المللی کل انتشار سالانه دی‌اکسید کربن در ایران را بیش از ۶۷۰ میلیون تن ارزیابی کرده و بعید به نظر می‌رسد تهران تنها سهمی یک درصدی در این آلودگی داشته باشد.

بیشتر

XS
SM
MD
LG