لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۰۲:۰۴

خبرخوان

ایران «از طریق مالزی» تحریم‌های نفتی آمریکا را دور می‌زند

گزارش‌ها حاکی است که ایران با دور زدن تحریم‌های آمریکا از طریق مالزی به فروش «مخفیانه» نفت دست می‌زند.

نشریه «نیکی» ژاپن روز پنج‌شنبه با استناد به یافته‌های شرکت ردیابی نفتکش‌ها، «تانکر ترَکرز»گزارش داده است که ایران نفت خود را راهی تنگه مالاکا در مالزی کرده و از آنجا بار خود را مجددا به نفتکش‌های عظیم چینی انتقال داده و بدست مشتری‌ها می‌رساند.

آمریکا اردیبهشت امسال معافیت خریداران نفتی ایران را لغو کرد و تهدید کرده که هر شرکت یا کشوری آن را نقض کند، با ریسک تحریم آمریکا مواجه خواهد بود.

ایران می‌گوید تمام تلاش خود را برای فروش نفت انجام خواهد داد و عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی ایران نیز روز چهارشنبه گفت که «صادرات نفت ایران دوباره افزایش یافته است».

در این میان، واندانا هاری مدیر اجرایی یک شرکت پژوهش نفت در مالزی گفته که در ماه گذشته صادرات نفت مالزی به چین ۸۶ درصد افزایش یافته است، موضوعی که می‌تواند گمانه‌زنی‌ها از تحویل نفت ایران در بنادر مالزی به نفتکش‌های چینی و انتقال آن به چین را تقویت کند، خصوصا اینکه تولید نفت مالزی طی یکسال گذشته افزایشی نداشته است.

خبرگزاری رویترز صادرات روزانه نفت ایران در سه هفته ابتدایی ژوئن را حدود ۳۰۰ هزار بشکه یا کمتر ارزیابی کرده است.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

استقبال سنتکام از پیوستن بحرین به ائتلاف آمریکا برای حفاظت از کشتی‌ها در خلیج فارس

ژنرال کنت مک کنزی، فرمانده ستاد نیروهای مرکزی آمریکا (سنتکام)

ستاد نیروهای مرکزی آمریکا (سنتکام) روز دوشنبه از پیوستن بحرین به ائتلاف دریایی به رهبری آمریکا در خلیج فارس استقبال کرد.

ژنرال کنت مک کنزی، فرمانده این ستاد، در بیانیه‌ای ضمن تقدیر از اقدام بحرین گفته است:«ما مشتاق پیوستن سایر کشورها جهت همکاری در تامین و تضمین ناوبری هستیم.»

دولت بحرین روز دوشنبه ۲۸ مرداد اعلام کرد که این کشور به ائتلاف نظامی آمریکا برای حفاظت از کشتی‌ها در خلیج فارس می‌پیوندد.

پس از افزایش تنش بین ايران و آمريکا و حمله به چند کشتی در منطقه این ماموریت راه‌اندازی شد و تاکنون چند کشور از جمله بریتانیا به آن پیوسته و تعداد ديگری در حال بررسی این موضوع هستند.

خبرگزاری دولتی بحرین گزارش داد که حمد بن عیسی آل خلیفه، پادشاه بحرین در دیدار با ژنرال کنت مک کنزی از «نقش آمریکا در دفاع از ثبات و امنیت منطقه» قدردانی کرد.

وزارت اطلاعات: علیرضا زاکانی حامی یک متخلف اقتصادی بود

در روزهای اخیر برخی ماموران وزارت اطلاعات به فساد متهم شده‌اند.

یک «مقام وزارت اطلاعات ایران» علیرضا زاکانی، نماینده تهران در مجلس نهم، را به حمایت از یک متخلف اقتصادی متهم کرده است.

آقای زاکانی در روزهای اخیر به افشای مطالبی درباره دخالت و مشارکت ماموران وزارت اطلاعات در پرونده‌های مهم فساد اقتصادی پرداخته است.

او همچنین روز ۲۷ مرداد در نامه‌ای به ابراهیم رئيسی، رئيس قوه قضائیه، نوشته بود که دو مدیر وزارت اطلاعات در فساد مربوط به خرید و فروش شرکت بازرگانی پتروشیمی نقش داشته‌اند.

زاکانی همچنین نوشته بود که یک مدیر سابق وزارت اطلاعات نیز پس از مشارکت در این پرونده فساد، از کشور خارج شده است.

«مقام وزارت اطلاعات» که به اظهارات زاکانی واکنش نشان داده است، اتهام مشارکت برخی از مدیران این وزارتخانه در فساد اقتصادی را «فضاسازی ناجوانمردانه» دانسته که به گفته او، توسط «عناصر غافل» صورت گرفته است.

این مقام امنیتی همچنین اظهارات آقای زاکانی را «خلاف واقع» و «مصداق نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی» خوانده است.

علیرضا زاکانی اخیرا در یک برنامه تلویزیونی گفته بود در یک جلسه به مدیران وزارت اطلاعات که حامی یک متخلف اقتصادی بودند، هشدار شدید داده است.

وزارت اطلاعات ایران این بخش از سخنان زاکانی را هم «خلاف واقع» خوانده و گفته است این جلسه سال ۱۳۹۵ تشکیل شده بود و زاکانی «دنبال دفاع و حمایت از یک متخلف» بود که به دلیل اقدامات مجرمانه مانند اخاذی و ارتشا، تحت تعقیب بود.

در روزهای گذشته، انتشار مطالبی درباره فساد اقتصادی به درگیری لفظی علنی بین محمد یزدی، عضو شورای نگهبان و صادق لاریجانی، رئيس مجمع تشخیص مصلحت نظام منجر شد.

جدال لفظی بین وزارت اطلاعات ایران و علیرضا زاکانی دومین بخش از این نمونه درگیری‌ها است که در حاشیه تلاش حکومت ایران برای «مبارزه با فساد» رخ می‌دهد.

۴۲۰ تن در ۲۹ استان ترکیه بازداشت شدند

یک مامور پلیس ترکیه در مقابل دفتر حزب دموکراتیک خلق های ترکیه

وزارت کشور ترکیه روز دوشنبه از بازداشت نزدیک به ۴۲۰ تن در ۲۹ استان این کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از حساب توئیتری وزارت کشور ترکیه بازداشت این تعداد به ظن ارتباط آنها با حزب کارگران کردستان ترکیه (پ کا کا) انجام شده است.

پیشتر وزارت کشور ترکیه از برکناری موقت شهرداران دیاربکر، ماردین و وان، در مناطق کردنشین این کشور به اتهام‌هایی مانند ارتباط با حزب کارگران کردستان ترکیه (پ کا کا) و کمک به تبلیغات این سازمان شبه نظامی خبر داده بود.

در این ارتباط،‌ حزب دموکراتیک خلق های ترکیه این اقدامات را کودتای سیاسی در آستانه انتخابات محلی این کشور توصیف کرده است.

انتخابات محلی در ترکیه قرار است هفت ماه دیگر برگزار شود.

تجمع مدافعان حقوق حیوانات در برابر شهرداری تهران به بازداشت برخی معترضان انجامید

شماری از مدافعان حقوق حیوانات روز دوشنبه در اعتراض به نحوه کشتار سگ‌های بی‌صاحب، در برابر شهرداری تهران تجمع کردند و به گزارش خبرگزاری ایرنا، این تجمع به درگیری و بازداشت برخی معترضان انجامید.

تجمع‌کنندگان به «کشتار سگ‌ها با استفاده از تزریق اسید یا سم» و دیگر شیوه‌های غیرانسانی اعتراض داشتند و خواستار برخورد با عوامل این اقدامات شدند.

به نوشته ایرنا، در تجمع روز دوشنبه معترضان سخنان نماینده شهرداری را قطع کردند و هنگام بازگشت وی به داخل ساختمان شهرداری،‌ تعدادی از معرتضان به نشانه اعتراض به سمت او حرکت کردند که ماموران انتظامی اقدام به متفرق کردن تجمع‌کنندگان و بازداشت برخی از آنان کردند.

‌مجید فراهانی،‌ عضو شورای شهر تهران، «به خشونت کشیدن اعتراض مدنی شهروندان مدافع حقوق حیوانات» را محکوم کرده است.

سخنگوی دولت ایران: از مازیار ابراهیمی دلجویی شده است

تلویزیون جمهوری اسلامی با پخش «اعترافات» مازیار ابراهیمی، از او به عنوان یکی از عوامل «ترور دانشمندان هسته‌ای» یاد کرده بود

در پی انتشار اظهارات مازیار ابراهیمی، شهروندی که وادار به اعترافاتی درباره دست داشتن در «ترور دانشمندان هسته‌ای» شده بود، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی روز دوشنبه گفت از آقای ابراهیمی «دلجویی شده است».

علی ربیعی، سخنگوی دولت دوازدهم، در نشست خبری روز دوشنبه‌اش با تأکید بر اینکه «این اتفاق در این دولت رخ نداده» گفت: بنابر اطلاعات کلی که دارم، در پرونده مازیار ابراهیمی، کارشناسان ضدجاسوسی حضور نداشتند و «کارشناسان دیگری در این پرونده دخیل بودند».

علی ربیعی با اشاره به اینکه بجز یکی از متهمان این پرونده، «در بقیه موارد کار کارشناسی صورت نگرفت» مدعی شد که «همان موقع از این افراد دلجویی و عذرخواهی شد».

مازیار ابراهیمی در سال ۹۱ به اتهام دست داشتن در «ترور دانشمندان هسته‌ای» بازداشت و در سال ۹۳ آزاد شد. وی چندی پیش در مستندی که از شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی پخش شد شکنجه‌هایی را که برای اعتراف‌گیری تحمل کرد، از جمله اعدام ساختگی، توضیح داد.

وی در این مصاحبه اشاره‌ای به دلجویی مقام‌های جمهوری اسلامی نکرد.

محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، نیز گفته است از وزیر اطلاعات در این باره سوال پرسیده است.

عباس واحدیان، یکی دیگر از امضاکنندگان بیانیه «استعفای خامنه‌ای» بازداشت شد

بنابر گزارش‌ها، مأموران امنیتی عباس واحدیان شاهرودی را در منزلش در مشهد بازداشت کرده‌اند

بنابر گزارش‌ها، عباس واحدیان شاهرودی، یکی دیگر از ۱۴ نفری که با امضای بیانیه‌ای خواستار استعفای علی خامنه‌ای شده بودند، شامگاه یکشنبه در مشهد بازداشت شده است.

به نوشته نهادها و فعالان حقوق بشر، مأموران امنیتی شامگاه یکشنبه با یورش به منزل آقای واحدیان در مشهد، او را بازداشت کرده‌اند.

مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی هنوز درباره این خبر واکنشی نشان نداده‌اند.

۱۴ تن از فعالان مدنی و سیاسی خرداد امسال با امضای بیانیه‌ای خواستار استعفای علی خامنه‌ای از رهبری شدند. این بیانیه با استقبال سایر فعالان روبه‌روشد و ۱۴ فعال زن در داخل ایران نیز تقاضای مشابهی مطرح کردند.

تاکنون شماری از امضاکنندگان هر دو بیانیه بازداشت شده یا از تهدید و حمله به خود خبر داده‌اند.

شماری از امضاکنندگان این دو بیانیه هفته گذشته به همراه شماری از فعالان سیاسی در اعتراض به حکم ۱۳ سال زندان برای کمال جعفری یزدی، یکی از امضاکنندگان، در برابر ساختمان دادگستری مشهد تجمع کردند اما مأموران امنیتی آنها را بازداشت کردند.

دادگاه تجدید نظر حکم ۱۰ سال زندان ارس امیری، کارمند سابق شورای فرهنگی بریتانیا، را «تایید کرد»

ارس امیری چندی پیش در نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه نوشت که نهادهای امنیتی از او خواسته‌اند با آنها همکاری کند اما او این پیشنهاد را رد کرده است

به گفته نهادهای حقوق بشری و یکی از بستگان ارس امیری، دادگاه تجدید نظر حکم ده سال زندان این کارمند سابق شورای فرهنگی بریتانیا را عینا تایید کرده است.

محسن عمرانی، پسرخاله خانم امیری، روز یکشنبه در توئیترش نوشت که دادگاه تجدید نظر بدون حضور متهم و وکیل، حکم ۱۰ سال حبس و دو سال ممنوعیت از فعالیت و ممنوعیت خروج از کشور را تایید کرده است.

ارس امیری، دانشجویی که حدود یک دهه در لندن زندگی می‌کرد، اوایل امسال در سفر به ایران بازداشت شد و سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی در اردیبهشت‌ماه با متهم کردن او به «طراحی، مدیریت و برنامه‌ریزی پروژه‌های نفوذ فرهنگی» از صدور حکم ده سال حبس برای او خبر داد.

خانم امیری چندی پیش در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه، نوشت که نهادهای امنیتی از او خواسته‌اند با آنها همکاری کند اما او این پیشنهاد را رد کرده و پس از آن، سخنگوی قوه قضائیه اتهام او را «جاسوسی» اعلام کرده است.

حکم صادرشده برای ارس امیری با اعتراض‌های مختلفی روبه‌رو شد و از جمله بیش از ۳۵۰ نفر از هنرمندان، نویسندگان و فعالان فرهنگی ایران در نامه‌ای به سران سه قوه، ضمن درخواست تجدیدنظر در این «حکم ناعادلانه»، تأکید کردند افرادی مانند خانم امیری «شایسته حمایت وقدردانی‌اند، نه زندان و تهمت و محرومیت».

وزارت خارجه جمهوری اسلامی: گام سوم کاهش تعهدات برجامی در حال طراحی است

به گفته چند مقام جمهوری اسلامی، مرحله سوم کاهش تعهدات برجامی، استفاده از سانتریفیوژهای نسل جدید خواهد بود

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، با اشاره به اینکه اقدامات طرف اروپایی از جمله رئیس جمهور فرانسه برای توقف کاهش تعهدات برجامی جمهوری اسلامی هنوز به نتیجه نرسیده است گفت: گام سوم در این باره «در حال طراحی است».

عباس موسوی در نشست خبری روز دوشنبه‌اش با اشاره به گفت‌و‌گوهای تلفنی حسن روحانی با امانوئل مکرون، سفر مقامات دو کشور و «رد و بدل شدن مکتوبات» گفت: «تا این لحظه رایزنی‌ها درخصوص اجرای تعهدات اروپایی‌ها به نتیجه نرسیده است».

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی اشاره‌ای به جزئیات گام سوم احتمالی ایران در کاهش تعهدات برجامی‌اش نکرد اما در یک هفته اخیر شماری از مقام‌های جمهوری اسلامی، از جمله محمدابراهیم رضایی، رئیس کمیته هسته‌ای مجلس، گفته‌اند یکی از اقدامات این مرحله، راه‌اندازی سانتریفیوژهای «آی‌آر ۸» و «آی‌آر ۶» خواهد بود.

روز یکشنبه نیز یک نماینده مجلس به نقل از علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی، گفت که جمهوری اسلامی بر روی سانتریفیوژهای نسل «آی‌آر۶» و «آی‌آر۷» کار کرده و «آی‌آر ۸» را نیز در دستور کار دارد.

جمهوری اسلامی از ۱۸ اردیبهشت امسال دو مهلت ۶۰ روزه به طرف‌های اروپایی برای نجات برجام داده و در هر مرحله برخی از تعهداتش اتمی‌اش ذیل برجام را متوقف کرده است.

در مرحله اول ایران اعلام کرد که دیگر به محدودیت ذخیره اورانیوم غنی‌سازی که ۳۰۰ کیلوگرم است پایبند نخواهد بود. در گام دوم نیز تهران گفت غنی‌سازی را از سطح ۳.۶۷ درصد به ۴.۵ درصد افزایش داده است.

تاکید ظریف بر اهمیت فنلاند، نروژ و سوئد در «گفت‌وگوهای منطقه‌ای»

وزیر خارجه جمهوری اسلامی در جریان سفر به فنلاند گفته مذاکرات با سه کشور شمال اروپا در باره مسائل منطقه‌ای «ضرورت دارد».

محمد جواد ظریف با اشاره به سه کشور فنلاند، سوئد و نروژ گفته «این سه کشور در حوزه موضوعات منطقه‌ای ما فعال هستند».

سوئد میزبان مذاکرات صلح یمن است که سازمان ملل رهبری آن را برعهده دارد. البته این مذاکرات هنوز پیامدی قاطع بر روند جنگ یمن نداشته، اما زمانی از آن به‌عنوان «روزنه صلح» در این کشور جنگ‌زده یاد می‌شد.

نروژ نیز به روند صلح افغانستان علاقه نشان داده و زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در مذاکرات افغانستان، با وزیر خارجه آن کشور دیدار و رایزنی کرده‌است.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی در عین حال بدون ارائه توضیح مشخصی گفته «فنلاند از گذشته طرحی برای گفت‌وگو درخصوص خلیج فارس داشت که تقریبا مشابه طرحی است که از سوی ایران مطرح شده است».

به‌نظر می‌رسد منظور آقای ظریف گفت‌وگوهای منطقه‌ای بین کشورهای پیرامون خلیج فارس است. ایران از یک سو و عربستان و متحدانش از سوی دیگر درگیر تنش‌های شدیدی هستند که به باور بسیاری از تحلیل‌گران به نبردهای نیابتی در سراسر منطقه انجامیده‌است.

ایالات متحده، تهران را مهم‌ترین عامل بی‌ثباتی، تنش و جنگ‌های منطقه غرب آسیا می‌داند. اتهامی که جمهوری اسلامی آن را رد می‌کند.

ظریف در حال حاضر مشغول انجام دیدارهایی‌ست که از کویت آغاز شده و قرار است پس از فنلاند با سفر به سوئد، نروژ و کشورهای آسیایی ادامه یابد.

ایالات متحده، محمد جواد ظریف را در فهرست تحریم‌های خود قرار داده و او را متهم کرده -آن‌طور که در توئیتر فارسی وزارت خارجه آمریکا عنوان شده- «ماله‌کش اعظم» حکومت ایران است. ایران رسما به سازمان ملل در مورد تحریم ظریف اعتراض کرده‌است.

سیر نزولی صادرات ژاپن برای نهمین ماه پیاپی ادامه یافت

در حالی‌که نگرانی‌ها از آغاز دور تازه رکود اقتصاد در جهان بالا گرفته و تنش‌های اقتصادی بین آمریکا و چین نیز هنوز کاهش نیافته، آمار اقتصادی از سومین اقتصاد بزرگ جهان نیز چندان خوش‌بینانه نیست.

بنا بر آمار ارائه‌شده در روز ۲۸ مرداد از سوی وزارت بازرگانی ژاپن، روند نزولی صادرات این کشور در هشتمین ماه پیاپی ادامه پیدا کرده‌است.

داده‌ها حاکی‌ست که صادرات ژاپن ۱.۶ درصد و واردات نیز ۱.۲ درصد کم‌تر شده‌است. نتیجه آن‌که کسری تراز بازرگانی آن کشور به ۲.۳۵ میلیارد دلار رسید‌ه‌است.

روند اقتصاد جهانی در هفته گذشته با نگرانی‌های تازه‌ای همراه شده‌است. اواخر هفته گذشته پس از افت در بازارهای آمریکا و اروپا، بازارهای آسیا و اقیانوسیه نیز با افت شاخص سهام روبه‌رو شدند.

خبرگزاری‌های می‌گویند در بازارهای اوراق قرضه در مورد دوران تازه‌ای از رکود، نگرانی‌های جدی شکل گرفته‌است.

همزمان تنش‌های اقتصادی بین آمریکا و چین، بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان، نیز به فرجامی نرسیده‌اند.

طی ماه ژوئیه صادرات ژاپن به چین بیشر از ۹ درصد کاهش یافت، از سوی دیگر روند صادرات به ایالات متحده از مثبت ۸ درصد فراتر رفت. در حالی‌که واردات از هر دو کشور افزایش یافته‌است.

توکیو و سئول نیز در حال حاضر درگیر تنش‌های نسبتا شدید اقتصادی هستند که رنگ‌و‌بوی سیاسی نیز به خود گرفته‌است. به‌طوری که در کره جنوبی جنبشی برای تحریم‌ کالاهای ژاپنی شکل گرفته و سفر گردشگران دو کشور نیز کاهش یافته‌است. روند صادرات هر دو کشور به یکدیگر نیز در ماه ژوئیه به‌طور مشخصی افت داشت.

یک کمیسیون مجلس بدنبال طرحی برای «بازگشت اعضای خانواده‌های مدیران و مسئولان به کشور»

سخنگوی کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست خارجی مجلس ایران روز یکشنبه از تدوین طرحی برای بازگشت الزامی اعضای خانواده‌های مدیران و مسئولان به کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم و به گفته حسین نقوی حسینی، بر اساس این طرح دو فوریتی، اعضای درجه یک خانواده مسئولان سیاسی و حرفه‌ای کشور، شامل همسر و فرزندان آنها باید به داخل کشور برگردند، در غیر این صورت سه ماه پس از تصویب این قانون اگر این اتفاق نیفتاد آن مسئول باید از سمت خود استعفا بدهد.

بر اساس این طرح،‌ مامورین دولتی و دانشجویانی که بورسیه تحصیلی وزارت علوم هستند و اساتیدی که فرصت مطالعاتی دارند از این قانون مستثنی می‌شوند.

به گفته نماینده ورامین در مجلس، این طرح با ۴۰ امضاء به هیات‌ رئیسه مجلس ارائه شده است.

در سال های اخیر، تحصیل و اقامت فرزندان و بستگان درجه اول شماری از مقامات حکومتی ایران در کشورهای غربی، با انتقادهای فراوانی در شبکه مجازی روبرو شده است.

فرمانده نیروی دریایی سپاه: تصمیم درباره نفتکش بریتانیایی ارتباطی با آزاد شدن نفتکش ایرانی ندارد

علیرضا تنگسیری از شهریور ۹۷ فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران است

علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران، می‌گوید دو نفتکش توقیف‌شده ایرانی و بریتانیایی دو مورد جداگانه است و «توقیف و آزادسازی این دو ارتباطی با یکدیگر ندارد».

این فرمانده ارشد سپاه پاسداران روز یکشنبه به خبرنگاران گفت: «کشتی بریتانیایی سه تخلف داشته است که باید رسیدگی شود».

به گفته او، «قوه قضائیه» و «سازمان بنادر و دریانوردی» دو نهاد تصمیم‌گیر درباره نفتکش بریتانیایی هستند.

نفتکش «گریس ۱» حامل دو میلیون بشکه نفت ایران سیزدهم تیرماه در آب‌های جبل‌الطارق توقیف شد؛ سپاه پاسداران حدود دو هفته بعد نفتکش بریتانیایی «استنا ایمپرو» را توقیف کردند.

مقام‌های بریتانیایی بارها گفته توقیف نفتکش ایرانی در جبل‌الطارق «قانونی» و به دلیل مقصد این نفتکش یعنی سوریه صورت گرفت اما «یورش به استنا ایمپرو در آب‌های بین‌المللی غیرقانونی بود».

گروه داعش مسئولیت حمله خونبار به یک عروسی در کابل را برعهده گرفت

قسمتی از تالار عروسی در هتل «شهر دبی» کابل پس از وقوع انفجار

شبه‌نظامیان وابسته به گروه داعش در افغانستان مسئولیت انفجار شامگاه شنبه در یک مراسم عروسی در کابل را که دست‌کم ۶۳ کشته برجای گذاشت برعهده گرفتند.

یکی از اعضای گروه داعش در اظهاراتی که از یک وبسایت متعلق به این گروه پخش شد گفت در جریان این حمله «۴۰۰ رافضی» کشته شدند.

گروه داعش از شیعیان با عنوان «رافضی» یاد می‌کند و انفجار شامگاه شنبه در یک تالار عروسی در یکی از محلات عمدتا شیعه‌نشین کابل روی داد.

به گفته وزارت کشور افغانستان، در این «حمله انتحاری» دست‌کم ۶۳ تن کشته و ۱۸۲ نفر زخمی شدند که اکثر آنها زنان و کودکان بوده‌اند.

گروه طالبان از وقوع این حمله ابراز تأسف کرده اما محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، گفته است زمینه اقدامات تروریستی در افغانستان را طالبان فراهم کرد و این گروه نمی‌تواند خود را تبرئه کند.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت کشور افغانستان، نیز به رادیو اروپای آزاد گفت: «بدون شک این حمله را کسانی کرده‌اند که زیر چتر طالبان هستند ... در عقب تمام حمله‌های تروریستی طالبان‌اند».

بعیدی‌نژاد: انتظار می‌رود نفتکش ایرانی تا شامگاه یکشنبه جبل‌الطارق را ترک کند

تصویری از ابرنفتکش ایرانی در آب‌های جبل‌الطارق؛ پنج‌شنبه ۲۴ مرداد

حمید بعیدی‌نژاد، سفیر جمهوری اسلامی در لندن، می‌گوید نفتکش «گریس ۱» که به «آدریان دریا ۱» تغییر نام داده، بزودی جبل‌الطارق را ترک می‌کند.

سفیر جمهوری اسلامی عصر یکشنبه در پیامی توئیتری با اعلام ورود «دو تیم مهندسی متخصص از مسیرهای پروازی متفاوت به جبل‌الطارق» اعلام کرد: « انتظار می‌رود کشتی امشب حرکت نماید».

ابرنفتکش «گریس ۱» حامل دو میلیون بشکه نفت ایران سیزدهم تیرماه در آب‌های جبل‌الطارق توقیف شد. به گفته مقام‌های بریتانیا و جبل‌الطارق، این نفتکش به دلیل نقض تحریم‌ها علیه سوریه توقیف شد؛ با این حال مقام‌های جمهوری اسلامی مقصد این نفتکش را «جایی دیگر» اعلام کردند.

دادگاه جبل‌الطارق روز پنج‌شنبه به رفع توقیف این نفتکش رأی داد اما بنابر دلایل اعلام‌نشده، این شناور همچنان در سواحل جبل‌الطارق است.

آمریکا فرمان توقیف این نفتکش ایرانی را صادر کرده است؛ با این حال دولت جبل‌الطارق روز یکشنبه اعلام کرد به دلیل تفاوت رژیم تحریم‌های آمریکا و اروپا علیه ایران، این دولت نمی‌تواند درخواست آمریکا مبنی بر توقیف دوباره این نفتکش را اجرا کند.

حوثی‌های یمن سفیر در تهران تعیین کردند

محمد الدیلمی در یکی از دیدارهایش با علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی

شبکه تلویزیونی المسیره، وابسته به شبه‌نظامیان حوثی یمن، شامگاه شنبه اعلام کرد که ابراهیم الدیلمی به عنوان «سفیر فوق‌العاده و تام‌الاختیار» حوثی‌ها در ایران منصوب شده است.

مقام‌های جمهوری اسلامی که از حوثی‌های یمن حمایت می‌کنند هنوز واکنشی به این خبر نشان نداده‌اند.

شبه‌نظامیان حوثی صنعا و بخش‌های شمالی یمن را در تصرف دارند و نیروهای وفادار به دولت یمن به ریاست عبدربه منصور هادی که از حمایت بین‌المللی برخوردار است در عدن و بخش‌های جنوبی این کشور مستقرند.

دولت قانونی یمن اقدام حوثی‌ها در تعیین «سفیر» برای ایران را «افشاءکننده روابط پنهان حوثی‌ها و ایران» خواند و در پیامی توئیتری نوشت: «تعیین نماینده دیپلماتیک بین رژیم تهران و شبه‌نظامیان حوثی نقض قوانین و هنجارهای بین‌المللی است و تخطی از قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل درباره بحران یمن به شمار می‌رود».

روابط دیپلماتیک یمن با ایران در سال ۱۳۹۴ به دستور عبدربه منصور هادی قطع شد.

جنگ یمن از حدود چهار سال پیش تاکنون ده‌ها هزار کشته و بیش از سه میلیون آواره برجای گذاشته است.

بیشتر

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG