لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۰۵:۰۷

خبرخوان

سنای آمریکا سفیر جدید ایالات متحده در سازمان ملل را تائید کرد

کلی کرفت

سنای ایالات متحده کلی کـرَفت، سفیر این کشور در کانادا، و از جمله حامیان مالی دونالد ترامپ، را به‌عنوان رئیس هیئت نمایندگی آمریکا در سازمان ملل، تائید کرد. با این حساب، کرسی خالی سفیر آمریکا در سازمان ملل پس از هفت ماه پر می‌شود.

بنا بر گزارش‌ها از آمریکا خانم کرفت نخستین حامی مالی عمده رئیس‌جمهوری‌ست که به پست سفارت آمریکا در سازمان ملل می‌رسد.

جو کرفت، همسر کلی کرفت، میلیاردر آمریکایی، در کار تجارت زغال‌سنگ است و هر دو از حامیان حزب جمهوری‌خواه و آقای ترامپ هستند.

خانم کرفت اهل ایالت کنتاکی است و به گفته خبرگزاری رویترز توسط میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت در سنا، برای پست سفارت پیشنهاد شده بود.

نیکی هیلی، سفیر پیشین ایالات متحده در سازمان ملل، روز ۱۷ مهر سال پیش اعلام کرد که از سمت خود کناره‌گیری کرده است، موضوعی که دونالد ترامپ نیز با آن موافقت کرد.

خانم هیلی البته تا چندی بعد همچنان به کار خود ادامه دارد.

پس از آن هدر ناوئرت، فرد مورد نظر رئیس‌جمهوری آمریکا برای جای خالی سفیر این کشور در سازمان ملل، در بهمن ۱۳۹۷ از پذیرش این مقام منصرف شد.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

ایران بار دیگر اتهام حمله به تاسیسات نفتی عربستان را رد کرد

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران

ایران بار دیگر اظهارات مقامات عربستان سعودی مبنی بر دست داشتن جمهوری اسلامی در حمله به تاسیسات نفتی این کشور را رد کرد و آن را «فاقد هرگونه وجاهت» دانست.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز شنبه ۳۰ شهریور اظهار داشت: «تاسف‌آور است که دولت عربستان با توهم دشمنی ایران با خود و گریز از واقعیت‌ها و حقایق موجود، همواره با طرح نام ایران به دنبال فرافکنی شکست‌های خود است».

وی افزود که عربستان بهتر است «به جای ایراد اتهامات بی‌پایه و اساس به دیگران هرچه سریع‌تر به جنگ خانمانسوز در یمن پایان دهد‌ که دستاوردی جز کشتار بی‌گناهان و ویرانی این کشور در بر نداشته است».

ساعاتی پیش از این اظهارات، عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجی عربستان سعودی گفته بود که اگر نقش ایران در حمله به تاسیسات نفتی این کشور در جریان تحقیقات ثابت شود، ریاض اقدامات لازم در پاسخ به آن اتخاذ خواهد کرد.

آقای الجبیر تاکید داشته که «این حمله از جانب یمن نبوده، بلکه از طرف شمال صورت گرفته» و ایران مسئول آن است.

حوثی‌های یمن مسئولیت حمله شنبه گذشته به تاسیسات نفتی بقیق و خریص در عربستان سعودی را بر عهده گرفته‌اند، اما واشینگتن می‌گوید که ایران عامل آن بوده است.

ادعای دادگاه سایپا درباره پرداخت میلیاردی پول به «مجری من و تو» توسط متهمان پرونده

دادگاه پرونده خودروسازی سایپا در روز شنبه، ۳۰ شهریور

خبرگزاری میزان خبر داد که نخستین جلسه دادگاه پرونده فساد تعدادی از مدیران سایپا روز شنبه، ۳۰ شهریور، برگزار شد.

بر اساس کیفرخواست قرائت شده، این پرونده ۲۶ متهم دارد و اتهامات آنان «ثبت سفارش‌های صوری و غیر واقعی و انجام معاملات ارزی در سطح کلان»، «اخلال در نظام توزیع مایحتاج عمومی از طریق تحصیل ۱۶۷ هزار و ۸۳۴ دستگاه خودرو با انحصار و بهره‌مندی از رانت»، «اخلال در نظام اقتصادی از طریق فعالیت شرکت هرمی به مبلغ ۲۶۳ میلیارد ریال» و «پولشویی به میزان سه هزار و دویست میلیارد تومان با ۲۶۰ حساب بانکی» است.

بر اساس کیفرخواست پرونده، «از حساب‌های وحید بهزادی و نجوا لاشیدایی در شرکت شهاب پارس» بیش از ۱۸ میلیارد تومان به حساب یک زن واریز شده که «بنا بر تحقیقات به عمل آمده مجری شبکه من و تو» بوده که در سال ۹۴ از کشور خارج شده است.

در این کیفرخواست جزئیات بیشتری درباره این ادعا بیان نشده است.

پیش از این نیز قوه قضائیه ایران اتهاماتی را علیه برخی از خبرنگاران فعال در رسانه‌های خارج از کشور مطرح کرده است.

وحید بهزادی و نجوا لاشیدایی، زن و شوهر و متهمان ردیف اول و دوم پرونده سایپا هستند.

بر اساس کیفرخواست این دو نفر شغل آزاد دارند و «با مدیرعامل و معاون بازاریابی و فروش و همچنین مدیر اداره برنامه‌ریزی فروش سایپا تبانی داشته‌اند».

پیش از این غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه، درباره بازداشت مدیران ارشد سایپا گفته بود پرونده‌ای که تشکیل شده «۲۵ متهم دارد که شش نفر بازداشت هستند».

رشد جهانی انرژی‌های تجدیدپذیر در سال جاری «دو رقمی می‌شود»

چای درست کردن با انرژی خورشیدی در مقدونیه

آژانس بین‌المللی انرژی می‌گوید انتظار می‌رود رشد انرژی‌های تجدیدپذیر در سال جاری به ۱۲ درصد برسد که بالاترین میزان رشد در این عرصه از سال ۲۰۱۵ است.

این گزارش می‌افزاید پروژه‌های انرژی‌های تجدیدپذیر در سال جاری حدود ۲۰۰ گیگاوات (تقریبا سه برابر کل ظرفیت تولید برق ایران) به ظرفیت تولید انرژی‌های تجدیدپذیر جهان خواهد افزود.

۵۶ درصد از این میزان رشد، مربوط به انرژی خورشیدی، ۴۲ درصد انرژی بادی و بقیه از دیگر انواع انرژی‌های پاک خواهد بود.

پارسال برای اولین بار از سال ۲۰۱۱، رشد تولید انرژی‌های تجدیدپذیر متوقف شده بود، اما امسال، این رشد دو رقمی خواهد بود.

بیش از یک سوم کل رشد انرژی‌های تجدیدپذیر در سال جاری مربوط به چین است و هند، آمریکا و اتحادیه اروپا نیز به ترتیب سهمی ۷ درصدی، ۱۰ درصدی و ۱۳ درصدی دارند.

آژانس می‌افزاید از سال ۲۰۱۰ به این سو، هزینه تولید برق خورشیدی به خاطر پیشرفت تکنولوژی ۸۰ درصد کاهش یافته است.

در مورد انرژی بادی نیز وضعیت همین طور است، اما هنوز تولید برق از منابع فسیلی هزینه‌ای کمتر از تجدیدپذیر دارد.

انتظار می‌رود از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۳۰، سالانه به‌طور متوسط ۳۰۰ گیگاوات به ظرفیت تولید برق از منابع تجدیدپذیر جهان افزوده شود.

رشد انرژی‌های پاک برای جلوگیری از گرمایش زمین اهمیت فراوانی دارد.

اعتراضات خیابانی محدود، اما بی‌سابقه علیه سیسی در مصر

گزارش‌ها حاکی است که در پی یک فراخوان اینترنتی، صدها نفر در قاهره، پایتخت مصر، علیه عبدالفتاح سیسی رئیس‌ جمهوری این کشور به‌ خاطر وجود فساد دولتی دست به تظاهرات زده‌اند.

خبرگزاری رویترز می‌نویسد در دوران ریاست جمهوری سیسی، به‌ خاطر سرکوب گسترده مخالفان، چنین تظاهراتی سابقه نداشته است.

وی در سال ۲۰۱۳ با گسترش اعتراضات مردمی و کودتا علیه محمد مرسی، رئیس جمهور اسلامگرای مصر، به قدرت رسید.

این گزارش می‌گوید نیروهای امنیتی مصر با پرتاب گاز اشک‌آور سعی در پراکنده کردن معترضان داشتند، اما برخی جوانان در میدان مرکزی شهر، میدان تحریر، مقاومت کرده و شعار «سیسی باید برود» سر دادند.

شاهدان عینی از بازداشت چندین نفر گزارش داده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، اعتراضات خیابانی محدودی نیز در شهر اسکندریه مصر انجام شده است.

اعتراضات گسترده سال ۲۰۱۱ علیه حسنی مبارک که از میدان تحریر آغاز شد، به برکناری وی انجامید و آقای مرسی جایگزین وی شد و بعد از دو سال، خود او با اعتراضات خیابانی مواجه شد.

اخیرا محمد علی، تاجر، هنرپیشه و از فعالان سیاسی مصری ساکن اسپانیا با انتشار ویدئوهایی خواستار تظاهرات مردم علیه فساد در کشور شده بود.

کدخدایی اذعان کرد در «برخی از انتخابات‌ها» پول‌ حرف اول را می‌زند

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان

قائم مقام و سخنگوی شورای نگهبان با اعلام این که در برخی از انتخابات‌ها در ایران «پول‌سالاری قابل لمس است»، افزود که در قانون انتخابات به این مسئله توجه نشده است.

عباسعلی کدخدایی در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا گفت: «در برخی از انتخابات‌ها یا در برخی از نقاط، حاکمیت پول و پول‌سالاری به راحتی قابل لمس است.»

وی تاکید کرد که این موضوع «در چند دوره اخیر هم مدام افزایش پیدا کرده است و از گوشه و کنار می‌شنویم فلان فرد چند میلیارد و چند صد میلیون برای انتخابات هزینه کرده است».

سخنگوی شورای نگهبان گفت که در قانون انتخابات به این موضوع «پرداخته نشده است».

در ایران قانونی درباره هزینه‌های انتخابات و محل تامین این هزینه‌ها وجود ندارد.

پیش از این گزارش‌های مختلفی درباره هزینه بالای نامزدهای انتخابات مجلس و ریاست‌ جمهوری و همچنین وجود «پول‌های کثیف» در انتخابات مطرح شده است.

موضوع ورود «پول‌های کثیف» به عرصه‌ انتخابات در ایران را برای نخستین‌ بار عبد‌الرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور دولت حسن روحانی مطرح کرد.

او دوم اسفند سال ۹۳ گفته بود که بخشی از پول‌های مربوط به قاچاق مواد مخدر «در حوزه سیاست وارد می‌شود و در قالب کمک در انتخابات و تصمیم‌سازی‌ها مصرف می‌شود».

آقای رحمانی فضلی پس از اعتراضات نمایندگان سخنان خود را پس گرفت.

دولت ایران در مجلس نهم لایحه «شفاف‌سازی منابع مالی و هزینه‌های انتخاباتی» را به مجلس ارائه کرد اما با پایان دوره این مجلس این لایحه به تصویب نرسید.

ظریف در نیویورک: هنوز پیشنهادی در مورد حضور آمریکا در نشست برجام نگرفته‌ایم

وزیر خارجه ایران در پاسخ به پرسشی در مورد حضور احتمالی نماینده آمریکا در نشست کمیسیون مشترک کشورهای باقی‌مانده در توافق اتمی، می‌گوید «هنوز در این زمینه پیشنهادی به ما داده نشده است».

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، که برای شرکت در مجمع عمومی ملل متحده به نیویورک رفته، در پاسخ به پرسش خبرگزاری دولتی ایرنا، گفته «کاملا مشخص کرده‌ایم که میز مذاکره هست و آمریکایی‌ها بودند که آن را ترک کردند».

آقای ظریف البته در بخشی دیگر از همین مصاحبه می‌گوید برای «حضور احتمالی» ایالات متحده در کمیسیون «پایان دادن به جنگ اقتصادی علیه ایران ضروری‌ست».

ایالات متحده در سال گذشته از توافق اتمی با ایران خارج شد و تحریم‌های شدیدی را علیه تهران احیا یا اجرا کرد. تنش‌ها بین دو کشور به‌طور مشخصی در ماه‌های اخیر افزایش یافته‌است.

خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی می‌گوید نشست مشترک قرار است در حاشیه گردهمایی همگانی سران کشورها در سازمان ملل، در نیویورک برگزار شود.

کاظم غریب آبادی، نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین، در گفت‌وگو با خبرگزاری روسی اسپوتنیک، از «احتمال بسیار زیاد» برگزاری نشست برجام «در سطح وزرای خارجه در حاشیه برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد» خبر داده‌است.

هیچ یک از مقام‌های رسمی ایالات متحده سخنی از احتمال حضور نماینده آن کشور در چنین نشستی مطرح نکرده‌اند.

آقای ظریف در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است کمیسیون مشترک به نشست ۵+۱ تبدیل شود گفته «در عالم دیپلماسی هیچ چیزی غیرممکن نیست اما در شرایط کنونی به نظر نمی‌رسد تمهیدات چنین جلسه‌ای ظرف چند روز آینده قابل انجام باشد».

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز جمعه ۲۹ شهریور اعلام کرد که بانک مرکزی، صندوق توسعه ملی ایران و شرکت «اعتماد تجارت» را به فهرست تحریم‌های آمریکا افزوده است.

آقای ترامپ به خبرنگاران گفته تحریم‌ها علیه ایران «سنگین‌ترین تحریم‌هایی‌ست که تاکنون علیه یک کشور وضع شده است».

رئیس‌جمهوری چین حملات به عربستان را محکوم کرد و خواستار خویشتن‌داری شد

شی جین‌پینگ

رئیس‌جمهوری چین، در گفت‌وگوی تلفنی با پادشاه عربستان، حملات هفته گذشته به تاسیسات نفتی آن کشور را محکوم کرد و در عین حال خواستار خودداری از افزایش تنش‌ها شد.

شی جین‌پینگ در این گفت‌وگوی تلفنی از «همه طرف‌ها» خواسته از اقدامی که ممکن است به تنش‌ها در منطقه دامن بزند، خودداری کنند.

عربستان و آمریکا، جمهوری اسلامی را متهم به انجام حملات به تاسیسات نفتی آرامکو در بقیق و میدان نفتی خریص، کرده‌اند. تهران این اتهام‌ها را رد کرده‌است. شبه‌نظامیان حوثی می‌گویند آن‌ها حملات را انجام داده‌اند.

خبرگزاری دولتی چین، شین‌هوا، روز ۳۰ شهریور ماه گزارش داده است که ملک سلمان در گفت‌وگوی تلفنی خود با آقای شی شرحی از رخدادها را نیز به اطلاع رئیس‌جمهوری چین رسانده‌است.

شی جین‌پینگ گفته «حملات به عربستان بر وضعیت منطقه خلیج [فارس] و نیز بازار بین‌المللی انرژی تاثیر گذاشته‌است».

رئیس‌جمهوری چین ابراز امیدواری کرده که «تحقیقات عینی و عادلانه» در مورد حملات انجام شود و «از همه طرف‌ها» خواسته «در حفظ صلح و ثبات در منطقه مشارکت داشته باشند».

به گزارش شین‌هوا، آقای شی ابراز امیدواری کرده‌است که «روابط رو به گسترش» دو کشور به نقطه‌ای «راهبردی و بلندمدت» برسد و از عربستان سعودی به‌خاطر حمایت از سیاست «چین واحد» تشکر کرده‌است. به نظر می‌رسد اشاره رئیس‌جمهوری چین، به اعتراضات گسترده ضد دولتی در هنگ‌کنگ و مسائل دیگر مانند رویکرد پکن در مورد تایوان است.

این نخستین بار پس از حملات به تاسیسات نفتی عربستان است که گزارشی از گفت‌وگوی تلفنی ملک سلمان و شی جین‌پینگ در مورد رخدادهای هفته گذشته منتشر می‌شود.

آزمایش آژیر خطر حمله هوایی در ریاض

در پی حملات اخیر به تاسیسات نفتی عربستان سعودی و افزایش تنش‌ها در خاورمیانه، روز جمعه آژیر خطر حمله هوایی در سراسر ریاض به آزمایش گذاشته شد.

بر اساس گزارش روزنامه بریتانیایی تلگراف، نهادهای دفاعی عربستان سعودی روز جمعه در پیامکی به ساکنان ریاض و استان‌های همجوار عنوان کردند که قصد دارند نسبت به «آمادگی و تاثیر» آژیرها اطمینان یابند.

ایالات متحده و عربستان سعودی در حال بررسی واکنش خود به حملات روز شنبه هستند که تولید نفت این کشور عربی را به نصف رسانده. دو کشور علی رغم آن که حوثی‌های یمن مسئولیت حملات را بر عهده گرفته‌اند، ایران را عامل آن می‌دانند.

بازدید نمایندگان فیفا از گیت ورودی زنان به ورزشگاه آزادی

فدراسیون جهانی فوتبال تا نهم شهریورماه به ایران مهلت داده بود تا موضوع ورود زنان به ورزشگاه‌ها را حل کند

وزارت ورزش ایران خبر داد که نمایندگان فدراسیون بین‌المللی فوتبال روز جمعه به همراه مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال، از گیت ورود زنان و جایگاه در نظر گرفته شده برای آنان در ورزشگاه آزادی بازدید کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، در این دیدار فدراسیون فوتبال به نمایندگان فیفا اطمینان داد مقدمات حضور زنان علاقه‌مند به فوتبال در بازی ایران و کامبوج فراهم است و زنان ایرانی به زودی برای تماشای دیدارهای فوتبال به ورزشگاه‌ها می‌روند.

پیش از این مقامات فدارسیون فوتبال اعلام کرده بودند که در بازی ایران کامبوج ۱۶۰۰ تماشاگر زن حضور دارند و دو سکو برای نشستن آنان پیش‌بینی شده است.

این بازی روز ۱۸ مهر در ورزشگاه آزادی برگزار می‌شود.

فدارسیون جهانی فوتبال، فیفا، روز ۲۰ شهریور از اعزام یک هیات به ایران برای بررسی موضوع ورود زنان به ورزشگاه‌ها خبر داده بود.

تصمیم فیفا برای اعزام این هیات یک روز پس از اعلام مرگ سحر خدایاری دختر هوادار فوتبال در ایران اعلام شده ولی سخنگوی فیفا گفته است که سفر هیات فیفا صرفا به خاطر مرگ سحر خدایاری نیست.

مرگ سحر خدایاری مشهور به «دخترآبی» که پس از تشکیل پرونده قضایی و بازجویی به دلیل تلاش برای ورود به ورزشگاه خودسوزی کرده بود، بازتاب گسترده‌ای داشته است.

پلیس هنگ‌کنگ «کاربرد افراطی زور» در مقابله با تظاهرکنندگان را تکذیب کرد

در واکنش به اتهام سازمان عفو بین‌الملل، پلیس هنگ‌کنگ روز جمعه تکذیب کرد که در برابر تظاهرکنندگان در سه ماه اخیر به «کاربرد افراطی زور» متوسل شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای که این سازمان حقوق بشری منتشر کرد، رفتار پلیس هنگ‌کنگ در برخی از موارد «شکنجه» به حساب می‌آید.

گزارش عفو بین‌الملل در این باره مبتنی است بر مصاحبه با بیش از ۲۰ فعال سیاسی هنگ‌کنگ که «بیشتر آنها به بیمارستان منتقل شده بودند».

پلیس هنگ‌کنگ رسما این اتهامات را رد کرده است.

با این حال در سه ماه گذشته همزمان با آغاز اعتراضات دامنه‌دار در هنگ‌کنگ به نفوذ سیاسی چین در این منطقه، تقریبا هر روز ویدئوهایی از رفتار خشونت‌آمیز پلیس منتشر شده است.

معاون محیط زیست درباره حذف فیلتر خودروهای دیزلی: تحریم بهانه است

معاون سازمان حفاظت محیط زیست، در واکنش به درخواست شرکت ایران خودرو دیزل برای حذف «الزام نصب فیلتر جذب ذرات معلق در خودروهای دیزلی تا زمان رفع تحریم‌های ظالمانه»، گفت خودروسازان قبل از تحریم‌ها هم زیر بار نصب «فیلتر دوده» نمی‌رفتند، «حالا هم تحریم را بهانه می‌کنند».

به‌ گزارش خبرگزاری ایسنا، مسعود تجریشی، معاون محیط زیست انسانی این سازمان، همچنین گفت: «خودروسازان باید برای مردم روشن کنند که دقیقاً تحریم چه تأثیری روی فیلتر دوده دارد؟ آنها سعی می‌کنند به بهانه تحریم‌ها قوانین را زیر پا بگذارند و راحت‌ترین راه را برای خود انتخاب کنند.»

این در حالی است که عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، روز پنج‌شنبه ۲۸ شهریور، در عین حال که حذف این قطعه را «مضر» اعلام کرد، افزود: «چون خودروسازان و وزارت صنعت نمی‌توانند قطعه مربوطه را تهیه کنند و به دلیل تحریم‌ها نیز این قطعه به دست آنها نمی‌رسد یا باید کارخانه مربوطه تعطیل شود یا این ‌که از قطعه مورد نظر استفاده نشود.»

اخیراً شرکت ایران خودرو دیزل با دستور اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور ایران، «به دلیل تحریم‌ها و به صورت موقت» از نصب فیلتر جذب ذرات معلق معاف شد.

بر اساس مصوبه هیئت دولت در سال ۹۳ و قانون هوای پاک در سال ۹۶، نصب «فیلتر دوده» روی خودروهای دیزلی الزامی است.

با این حال از نظر مهدی یونسیان، مدیرعامل ایران خودرو دیزل، الزام بر اجرای این قانون به‌ دلیل کیفیت غیراستاندارد سوخت «صرفاً باعث هدررفت منابع ارزی» است.

در مقابل، یوسف رشیدی، کارشناس محیط زیست و استاد پژوهشکده علوم محیطی دانشگاه شهید بهشتی، به روزنامه اعتماد گفته است: «این ادعا که سوخت همه جایگاه‌های عرضه سوخت در کشور بی‌کیفیت است، صحت ندارد.»

وی همچنین افزوده است: «بهتر اين است كه شركت‌های توليدكننده خودرو توان مهندسی‌شان را به كار بگيرند و به‌كلی موضوع نصب فيلتر دوده را انکار نكنند.»

به‌ گفته‌ کارشناسان، «فیلتر دوده» دوده و هیدروکربن‌های نسوخته را جذب و به CO2 تبدیل می‌کند و به این ترتیب نقش مؤثری در کاهش ذرات معلق دارد.

بنا به اعلام آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان، آلاینده ذرات معلق یکی از عوامل بروز سرطان‌ است.

گفت‌وگوی تلفنی ظریف و وزیر خارجه کویت درباره «کاهش تنش در منطقه»

شیخ صباح الخالد الحمد الصباح، وزیر امور خارجه کویت

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز پنجشنبه با شیخ صباح الخالد الحمد الصباح، وزیر امور خارجه کویت تلفنی صحبت کرده است.

خبرگزاری رسمی کویت، کونا، می‌گوید، محمد جواد ظریف با شیخ صباح الخالد الحمد الصباح تماس گرفت و دو طرف در خصوص اقدامات برای کاهش تنش و دور نگه داشتن منطقه از خطرات بیشتر صحبت کردند.

طبق این گزارش وزیر امور خارجه ایران برای امیر کویت آرزوی سلامتی کرده است.

در حالی این تماس تلفنی انجام شده است که تنش بر سر حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی بالا گرفته است.

تأسیسات نفتی در بقیق و میدان نفتی خریص، در مرکز عربستان سعودی، شنبه هفته جاری هدف حمله قرار گرفت و حوثی‌های یمن بلافاصله مسئولیت آن را برعهده گرفته‌ و گفتند این حملات با استفاده از ده پهپاد صورت گرفت.

اما مقام‌های آمریکایی به صراحت انگشت اتهام را به سوی جمهوری اسلامی نشانه رفته و از دست داشتن ایران در این حمله سخن گفته‌اند. ایران این اتهام را رد کرده است.

آمریکا دو دیپلمات کوبایی را اخراج کرد

مورگن اورتگاس

دولت آمریکا روز پنجشنبه دو دیپلمات از اعضای هیات نمایندگی کوبا در سازمان ملل در نیویورک را اخراج کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در این زمینه توییتر نوشته است: پس از آن که دو نفر از اعضای هیات نمایندگی کوبا دست به فعالیت‌های مخربی علیه امنیت ملی آمریکا زدند، از آنها خواسته شد تا خاک ایالات متحده را ترک کنند. حضور اعضای نمایندگی کوبا در سازمان ملل متحد (در نیویورک) تنها به منهتن محدود شد.

مورگن اورتگاس اضافه کرده است: ما با هرگونه اقدامی علیه امنیت ملی ایالات متحده با جدیت برخورد خواهیم کرد.

هنوز دولت کوبا و سفارت این کشور در واشینگتن به این اقدام آمریکا واکنشی نشان نداده اند.

دولت آمریکا پیشتر در سال ۱۳۹۶ دستور اخراج ۱۵ دیپلمات کوبایی را صادر کرد.

در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما مناسبات دیپلماتیک دو کشور پس از حدود پنج دهه تخاصم در سال ۱۳۹۴ احیا شد.

مشاور نظامی خامنه‌ای: عربستان متوجه شد بازی با دم شیر خطر جدی دارد

حسین دهقان، مشاور نظامی خامنه‌ای گفته است «در قضیه حمله به آرامکو»، عربستان متوجه شد که «بازی کردن با دم شیر خطر جدی دارد».

به گزارش خبرگزاری فارس، او تهدید کرده است که اگر علیه ایران اقدام شود، برای عربستان در منطقه «فردایی نخواهد بود».

مشاور نظامی خامنه‌ای گفته است عربستان در جریان حمله به تاسیسات نفتی‌اش، «دچار سرگشتگی و سردرگمی» شده و می‌خواهد حمله را به «گردن ایران بیندازد» تا «آبروی آنها نرود».

آقای دهقان سپس تاکید کرده موشک‌هایی که در این حمله مورد استفاده قرار گرفته‌اند، «یمنی» بوده‌اند.

پیش از این، علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران نیز ضمن تکذیب نقش داشتن تهران در حمله به تاسیسات نفتی عربستان، گفته بود: «سلاح‌های ارتش یمن توسط خودشان طراحی و ساخته می‌شود و منتسب نمودن آن به کشورهای دیگر فرار به جلو... است.»

از سال ۲۰۱۵ که ائتلاف عربی تحت رهبری عربستان سعودی با حوثی‌ها در یمن وارد جنگ شده تاکنون چند بار گزارش‌هایی از کشف تسلیحات ایرانی در یمن منتشر شده است.

از جمله در فروردین‌ماه ۹۷ ارتش امارات از ضبط یک پهپاددر یمن خبر داد و آن را ساخت ایران داسنت. چندی بعد در آذر ماه نیز خبرگزاری رویترز به نقل از گزارش محرمانه دبیرکل سازمان ملل از کشف دو پرتاب‌گر موشک ضد تانک به دست ائتلاف عربی در یمن خبر داد که گفته می‌شود ساخت ایران بودند و زمان تولیدشان به سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ بازمی‌‌گشت.

زین العابدین بن علی، رئیس جمهور برکنارشده تونس درگذشت

شماری از رسانه‌های تونس از درگذشت زین العابدین بن علی، رئیس جمهور برکنارشده این کشور، در عربستان سعودی خبر داده‌اند.

رادیو «موزاییک اف‌ام» و روزنامه «الشروق» تونس روز پنج‌شنبه این گزارش را از قول منابعی خارجی منعکس کرده‌اند.

وکیل زین العابدین بن علی نیز در گفت‌وگویی با خبرگزاری رویترز این گزارش‌ها را تایید کرده است. منیر بن صالحه اظهار داشت: «بن علی لحظاتی پیش در عربستان سعودی درگذشت.»

زین العابدین بن علی سال ۲۰۱۱ در پی اعتراضاتی که سراسر تونس را دربرگرفت، به عربستان سعودی گریخت. او حدود ۲۴ سال قدرت را در اختیار داشت.

فرار بن علی مقدمه‌ای شد بر ناآرامی‌ها و اعتراضات در بسیاری از دیگر کشورهای عربی از جمله سوریه و یمن که همچنان درگیر جنگ داخلی هستند.

او هنگام مرگ ۸۳ سال داشت. پنج‌شنبه گذشته گزارش‌هایی منتشر شد که عنون می‌کرد آقای بن علی در بیمارستان بستری شده و شرایط جسمانی او بحرانی است.

بیماری و علت درگذشت او هنوز اعلام نشده است.

بیشتر

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG