لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۱۳:۳۶

خبرخوان

در سال گذشته ۴۴ دختر زیر پانزده سال در استان همدان مادر شدند

در سال ۹۷ حدود هزار و ششصد دختر زیر ۱۵ سال در استان همدان ازدواج کردند

به گفته یک مقام استان همدان، در سال گذشته ۴۴ دختر زیر پانزده سال در این استان زایمان کرده‌اند.

به گزارش ایرنا اسد حسن‌زاده، مدیرکل ثبت احوال همدان، در شورایی محلی با ارائه این آمار گفت که از مجموع ولادت‌های این استان در سال گذشته بخشی «مربوط به مادران زیر ۱۵ سال است».

مدیرکل ثبت احوال همدان میزان متولدین سال ۹۷ در این استان را بیش از ۲۷ هزار تن ذکر کرد و گفت که این آمار نسبت به سال قبل از آن ۸.۷ درصد کاهش داشته است.

حدود دو ماه پیش سعید گلستانی، معاون دادگستری همدان، گفته بود در سال ۹۷ حدود هزار و ششصد دختر زیر ۱۵ سال در این استان ازدواج کردند که ۶۰ مورد از آنها به طلاق منجر شد.

در یک سال اخیر برخی نمایندگان زن در مجلس شورای اسلامی تلاش کردند سن ازدواج در قوانین ایران را تغییر دهند، اما با انتقاد تند شماری از مراجع تقلید در قم و مقاومت برخی از نمایندگان، این پیشنهاد هم در مجلس و هم در شورای نگهبان ناکام ماند.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

دوفوریت طرح شفافیت آرا در مجلس شورای اسلامی رد شد

مجلس شورای اسلامی در جلسه روز یکشنبه خود با دو فوریت طرح اصلاح آئین‌نامه داخلی مجلس، معروف به طرح شفافیت آرا، مخالفت کرد.

دوفوریت این طرح با ۱۰۳ رأی مخالف، ۶۹ رأی موافق و ۸ رأی ممتنع رد شد.

نمایندگان مجلس همچنین به یک فوریت این طرح نیز رأی منفی دادند و به گفته مسعود پزشکیان، نایب رئیس، این طرح به صورت عادی اعلام وصول می‌شود.

بر اساس طرحی که کمیسیون آیین نامه مجلس سال گذشته پیشنهاد داد، اسامی نمایندگانی که در هر رأی‌گیری شرکت نمی‌کنند به طور عمومی اعلام می‌شود. با این حال فوریت این طرح یک بار در شهریور امسال و بار دیگر روز یکشنبه با مخالفت نمایندگان مجلس روبه‌رو شد.

همچنین بر مبنای این طرح قرار بود هیأت رئیسه مجلس نسبت به ایجاد سامانه‌ای الکترونیک برای دسترسی شهروندان به آراء نمایندگان اقدام کند.

در جلسه روز یکشنبه محمد عزیزی و فریدون احمدی، دو نماینده‌ای که یک روز پیش‌تر به قید وثیقه آزاد شدند نیز حضور داشتند.

گیتی پورفاضل، یکی دیگر از امضاکنندگان نامه استعفای خامنه‌ای، بازداشت شد

گیتی پورفاضل، حقوقدان و عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران

چند روز پس انتشار گزارش‌هایی درباره ناپدیدشدن گیتی پورفاضل، وکیل و یکی از امضاکنندگان نامه ۱۴ کنشگر زن برای «استعفای خامنه‌ای و گذار از جمهوری اسلامی»، جبهه ملی ایران روز شنبه بازداشت او را تایید کرد.

جبهه ملی ایران که گیتی پورفاضل از اعضای شورای مرکزی آن است، با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که خانواده خانم پورفاضل هیچ اطلاعی از مرجع بازداشت‌کننده و محل نگهداری او ندارند.

از بین ۱۴ کنشگر حوزه زنان که مرداد امسال در بیانیه‌ای خواستار «استعفای خامنه‌ای» و «گذار کامل از جمهوری اسلامی» شده بودند، تا کنون شش تن از آنان، شامل نرگس منصوری، فرنگیس مظلوم، فاطمه سپهری، شهلا جهان‌بین، شهلا انتصاری و گیتی پورفاضل، بازداشت شده‌اند.

از ۱۴ فعال مدنی دیگر که خرداد امسال در بیانیه‌ای خواستار «استعفای خامنه‌ای» شده بودند نیز تا کنون دست‌کم شش نفر، شامل حوریه فرج‌زاده، عباس واحدیان شاهرودی، محمدحسین سپهری، جواد لعل محمدی، هاشم خواستار، محمد نوریزاد، بازداشت شده‌اند.

شماری از این افراد اخیرا در شهر مشهد بازداشت شدند و اداره‌ کل اطلاعات خراسان آنها را «مرتبطین با سرویس‌های بیگانه» و مجری «فتنه‌ای جدید» خواند.

دومین روز نشست سران گروه هفت برگزار می‌شود

ترامپ و مکرون، رهبران آمریکا و فرانسه، در ناهار روز یک‌شنبه

دومین نشست سران هفت اقتصاد بزرگ جهان، روز یک‌شنبه سوم شهریور ماه در فرانسه برگزار می‌شود.

نشست رهبران فرانسه، آمریکا، بریتانیا، آلمان، ژاپن، ایتالیا و کانادا در مجموع سه روز طول می‌کشد و بنا بر گزارش‌ها، موضوع ایران و تنش‌های در آب‌های جنوبی آن، از موضوعاتی‌ست که به آن راه پیدا کرده‌است.

بخش مهمی از گردهمایی سران هفت کشور در روز نخست به مذاکرات در مورد تلاش دونالد ترامپ برای بازگردان روسیه به این گروه، که پیشتر با نام گروه هشت شناخته می‌شد، معطوف شد.

روسیه در سال ۲۰۱۴، پس از الحاق شبه‌جزیره کریمه اوکراین به خاک خود، از گروه کنار گذاشته شد.

مسکو در عین حال متهم است از شبه‌نظامیان جدایی‌طلب در نبردهای شرق اوکراین که بیش از ۱۳ هزار کشته برجای گذاشته، حمایت می‌کند.

روسیه، برخلاف جامعه جهانی که کریمه را بخشی از خاک اوکراین می‌داند، می‌گوید این شبه‌جزیره بخشی از خاک آن کشور است و حمایت نظامی از شبه‌نظامیان را رد کرده‌است.

روز شنبه دونالد توسک، رئیس شورای اروپا، پیشنهاد ترامپ برای بازگردان روسیه را رد کرد.

انتظار می‌رود در روز دوم نشست‌های دو جانبه و مذاکرات حاشیه نشست بخش مهمی از گردهمایی در شهر بیاریتز فرانسه را تشکیل دهد.

وزارت خارجه ایران بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها و مدیر آن را تحریم کرد؛ واکنش اف‌دی‌دی

مارک دوبوویتز، مدیر اجرایی اندیشکده آمریکایی «دفاع از دموکراسی‌ها»

وزارت خارجه جمهوری اسلامی روز شنبه اعلام کرد اندیشکده «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها»، اف‌دی‌دی، و مدیر این بنیاد، مارک دوبوویتز، را تحریم می‌کند.

وزارت خارجه ایران این بنیاد را متهم کرده است که «آگاهانه و عامدانه» با اقداماتی «از قبیل تولید و انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی» در تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی مشارکت دارد.

وزارت خارجه جمهوری اسلامی تحریم این بنیاد را با استناد به مصوبه دو سال پیش مجلس برای «مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه» اعلام کرده و گفته است این اقدام با «هماهنگی‌های مراجع ذیربط» صورت گرفته است.

بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها در واکنش به این اقدام، در حساب توئیتری‌اش نوشت که این نهاد «پژوهش‌ها و تحلیل‌هایی مستقل درباره موضوعات امنیت ملی» را سازمان‌دهی می‌کند و «جمهوری اسلامی که چنین آزادی‌هایی را در داخل کشور ممنوع کرده، می‌خواهد در سایر نقاط هم چنین کند».

این بنیاد همچنین گفته است مشمول شدن در هر فهرستی از سوی جمهوری اسلامی را به مثابه «نشان افتخار» برای خود تلقی می‌کند.

محمد عزیزی و فریدون احمدی، دو نماینده‌ بازداشت‌شده مجلس، آزاد شدند

محمد عزیزی، نماینده ابهر (سمت راست) و فریدون احمدی، نماینده زنجان

به نوشته رسانه‌های ایران محمد عزیزی و فریدون احمدی، دو نماینده‌ای که به اتهام «اخلال در بازار خودرو» بازداشت‌ شده بودند، روز شنبه به قید وثیقه آزاد شدند.

خبرگزاری ایسنا به نقل از یک عضو هیأت رئیسه مجلس گزارش داده است که وثیقه تعیین‌شده برای هر یک از این دو نماینده مبلغ «۱۰ میلیارد تومان» بوده و پس از طی شدن «فرایند تودیع وثیقه» آنها بعدازظهر شنبه از زندان اوین آزاد شدند.

محمد عزیزی، یکی از این دو نماینده، به خبرگزاری فارس گفت دادگاه او و فریدون احمدی قرار است روز یکشنبه برگزار شود.

محمد عزیزی و فریدون احمدی، نمایندگان زنجان و ابهر در مجلس، چهارشنبه گذشته در ارتباط با پرونده‌ای در خصوص فروش محصولات شرکت سایپا بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند.

احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، حدود دو ماه پیش گفته بود که محمد عزیزی، یکی از این دو نماینده، به اتهام «فساد اقتصادی» به مدت چند ساعت بازداشت شد اما در نهایت تنها با قرار التزام به حضور «با قول شرف» آزاد شده بود.

دونالد توسک: اختلافات غرب درباره برجام بازی کردن در زمین آیت‌الله‌های ایران است

دونالد توسک در دیدار با خبرنگاران در شهر بیاریتس فرانسه

در آستانه نشست گروه ۷،دونالد توسک، رئیس شورای اروپا، از هفت قدرت اقتصادی جهان خواست یک بار دیگر تلاش کنند که درباره ایران به زبانی مشترک برسند.

آقای توسک روز شنبه در شهر بیاریتس فرانسه، محل برگزاری نشست گروه ۷، با اشاره به اینکه اقدام آمریکا در خروج از برجام «هیچ دستاورد مثبتی نداشت» گفت: «اختلافات جهان غرب در این مورد بازی کردن در زمین آیت‌الله‌های ایران و همچنین روسیه و چین است».

از بین هفت قدرت اقتصادی جهان، آمریکا اریبهشت سال گذشته از برجام خارج شد اما سه عضو دیگر این گروه، فرانسه، بریتانیا و آلمان، ضمن انتقاد از اقدامات منطقه‌ای و برنامه موشکی جمهوری اسلامی میگویند به تلاش‌های خود برای نجات توافق هسته‌ای ادامه می‌دهند.

دیدگاه‌های سه عضو دیگر، شامل ژاپن، کانادا و ایتالیا، بیشتر به سه کشور اروپایی عضو برجام نزدیک است.

نشست گروه ۷ روزهای شنبه و یکشنبه در شهر بیاریتس فرانسه برگزار می‌شود. دونالد توسک نشست امسال را آزمونی دشوار برای همبستگی میان اعضا توصیف کرده است.

مرضیه امیری، خبرنگار، به ده سال و نیم زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شد

مرضیه امیری دی‌ماه ۹۶ نیز بازداشت شده بود

مرضیه امیری، خبرنگار روزنامه شرق که اردیبهشت امسال در تجمع روز جهانی کارگر بازداشت شد، به ده سال و نیم زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شده است.

سمیرا امیری، ‌خواهر مرضیه امیری، روز شنبه ضمن تأیید این خبر در توئیتر خود نوشت که در صورت تأیید حکم در دادگاه تجدیدنظر، شش سال از این حکم زندان قابل اجرا خواهد بود.

مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی هنوز واکنشی به این خبر نشان نداده‌اند و جزئیات بیشتری از اتهامات و سیر پرونده خانم امیری نیز منتشر نشده است.

مرضیه امیری اردیبهشت امسال برای پوشش خبری تجمع روز جهانی کارگر در مقابل مجلس بازداشت شد و مدتی بعد سخنگوی قوه قضاییه اتهام او را «امنیتی» اعلام کرد. در این مراسم دست‌کم ۳۵ کارگر و فعال کارگری نیز بازداشت شدند.

این روزنامه‌نگار در اسفند ۹۷ و در جریان اعتراضات سراسری دی ماه ۱۳۹۶ نیز بازداشت شده بود.

۵۶۴ نفر از فعالان مطبوعاتی تیرماه امسال در نامه‌ای به رؤسای قوه مجریه و قوه قضائیه، خواستار آزادی مسعود کاظمی و مرضیه امیری، دو روزنامه‌نگار زندانی، شده بودند.

کیومرث مرزبان، طنزنویس، به ۲۳ سال زندان محکوم شد

کیومرث مرزبان ۴ شهریور ۱۳۹۷، یک سال پس از بازگشت به ایران، بازداشت شد

یک سال پس از بازداشت کیومرث مرزبان، طنزنویس، وکیل مدافع او روز شنبه خبر داد که دادگاه انقلاب موکلش را به ۲۳ سال و ۳ ماه زندان محکوم کرده است که در صورت تأیید حکم در دادگاه تجدیدنظر، ۱۱ سال از آن اجرایی خواهد بود.

محمدحسین آقاسی، وکیل کیومرث مرزبان، در گفت‌وگو با رادیوفردا با اعلام این خبر افزود که آقای مرزبان با ۵ اتهامِ «ارتباط با دولت متخاصم، اهانت به مقدسات، اهانت به رهبری، اهانت به مسئولان نظام، و اجتماع و تبانی علیه نظام» مواجه بوده است که از اتهام «اجتماع و تبانی» تبرئه شده، اما بابت چهار اتهام دیگر به بیش از ۲۳ سال حبس محکوم شده است.

please wait

No media source currently available

0:00 0:01:29 0:00
لینک مستقیم

شهریور سال گذشته «کمپین حقوق بشر» با انتشار خبر بازداشت کیومرث مرزبان اعلام کرد که وی حدود یک سال قبل از آن برای دیدار با «مادربزرگ بیمارش» به ایران بازگشته بود و روز ۴ شهریور مأموران اطلاعات سپاه او را بازداشت کردند.

گفته می‌شود کیومرث مرزبان پس از بازگشت به ایران، در سال ۱۳۹۶، کلاس‌های نویسندگی و فیلمنامه‌نویسی تشکیل داده بود.

محمدحسین آقاسی، وکیل آقای مرزبان، همچنین با بیان این‌که او «کاری به‌جز نوشتن مطالب طنز و انتشار آن‌ها در رسانه‌ها نکرده»، از اقدام برای درخواست تجدیدنظر در حکم موکلش خبر داد.

بنابر قوانین جمهوری اسلامی، در پرونده‌هایی که موارد اتهامی بیش از سه مورد باشد، حداکثر مجازات یکی از اتهامات به‌اضافه نصف این حداکثر در نظر گرفته می‌شود که در مورد آقای مرزبان، در صورت نقض نشدن حکم فعلی در دادگاه تجدیدنظر، ۱۱ سال حبس خواهد شد.

استقبال لندن از تصمیم چین برای آزادی کارمند کنسولگری بریتانیا در هنگ‌کنگ

وزارت خارجه بریتانیا روز شنبه، دوم شهریورماه، از آزادی کارمند کنسولگری این کشور در هنگ‎‌کنگ که ۱۵ روز پیش طی سفری به چین بازداشت شده بود، استقبال کرد.

به گزارش رویترز، یک سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا گفته است دولت این کشور از بازگشت سایمون چنگ به آغوش خانواده خود خوشحال است و بر حمایت از آنها تاکید دارد.

آقای چنگ در راه بازگشت از سفری کاری که به «شن‌ژن» چین داشت، بازداشت شده بود.

هنگ‌کنگ طی هفته‌های گذشته با اعتراضات میلیونی مردمی برای گرفتن آزادی‌های بیشتر از چین درگیر بوده و اخیرا رسانه‌های چینی عکسی از یک دیپلمات آمریکایی که با تعدادی دانشجوی دموکراسی‌خواه هنگ‌کنگ دیداری داشت، منتشر کرده بودند که با واکنش تند آمریکا مواجه شد.

چین آمریکا را به دامن زدن به اعتراضات هنگ‌کنگ متهم کرده است.

در این میان کانادا نیز از کارمندان کنسولگری خود در هنگ‌کنگ خواسته است که از سفر به چین خودداری کنند.

ماه‌هاست که دو شهروند کانادایی در چین به اتهامات امنیتی بازداشت هستند.

دولت چین این افراد را بعد از بازداشت خانم وانژو منگ، نایب رئیس شرکت هواوی چین در کانادا در ماه دسامبر پارسال، دستگیر کرد.

آمریکا هوآوی را به اتهام همکاری با دولت چین برای جاسوسی از کشورهای خارجی، تحریم کرده است.

تیراندازی افراد ناشناس به اتوبوس توریست‌ها در اردن

نمایی از شهر پترا در اردن

مقامات اردن روز شنبه، دوم شهریور، از تیراندازی افراد ناشناس به یک اتوبوس توریستی در نزدیکی شهر باستانی «پترا» خبر داده، اما اضافه کردند در جریان این حمله تروریستی کسی آسیب ندیده است.

روزنامه دولتی «الرأی» از قول یک مقام امنیتی اردن گزارش داد که هنگام تیراندازی این افراد که هنوز ماهیت آنها مشخص نشده، هیچ گردشگری در اتوبوس نبوده، اما خود اتوبوس آسیب دیده است.

اردن نسبت به برخی کشورهای همسایه خود، مانند عراق و سوریه، اوضاع نسبتا آرامی در رابطه با حوادث تروریستی دارد، اما حوادث تروریستی در این کشور نیز هر از گاهی گزارش می‌شود.

پارسال حابس الحناینه از مقامات ارشد امنیتی سابق اردن و از مسئولان مبارزه با تروریسم در مقابل خانه خود توسط دو فرد ناشناس با شلیک گلوله به قتل رسید.

اردن یکی از مقاصد باستانی و جذاب گردشگری جهان است و شهر باستانی پترا یکی از زیباترین بناهای ساخت بشر در دل کوه‌ها طی هزاره‌های گذشته را در خود جای داده است.

استان جرش در شمال اردن نیز یکی از مناطق توریستی جذاب برای خارجی‌ها هست.

وزارت خارجه عراق کاردار سفارت آمریکا را احضار کرد

سفارت آمریکا در مرکز شهر بغداد

دولت عراق از احضار برایان مک‌فیترز، کاردار سفارت آمریکا در این کشور، در غیاب سفیر ایالات متحده به وزارت خارجه خبر داد.

وزارت خارجه عراق روز شنبه، دوم شهریورماه، در وب‌سایت رسمی خود اعلام کرد که در این دیدار محمد حکیم، وزیر خارجه عراق، تصریح کرده است که این کشور به اصول روابط خوب با همسایه‌هایش پایبند است و نمی‌خواهد به صحنه نزاع میان دیگران تبدیل شود.

وی همچنین از آمریکا خواست به مفاد توافق راهبردی امنیتی با عراق متعهد باشد و در عین حال درخواست کرد که روابط اقتصادی و امنیتی واشینگتن و بغداد در جهت توسعه همکاری‌های دوجانبه افزایش یابد.

در خبر وب‌سایت وزارت خارجه اشاره‌ مستقیم به علت دقیق احضار کاردار سفارت آمریکا نشده و نمی‌گوید که علت تاکید آقای حکیم بر لزوم پایبندی واشینگتن به مفاد توافق راهبردی امنیتی چه بوده است.

با این حال به نظر می‌رسد احضار کاردار آمریکا واکنشی دیگر باشد به حمله اسرائیل به پایگاه‌های نیروهای شیعی عراقی هم‌پیمان با ایران در خاک عراق.

اخیرا بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در مورد انفجارهای رخ داده در پایگاه‌های نیروهای متحد ایران در عراق گفته بود از نظر اسرائیل «ایران در هیچ جا مصونیت ندارد».

وی روز پنج‌شنبه، ۳۱ مرداد، نیز صریحا گفت: «ما علیه ایران در همه منطقه اقدام می‌کنیم؛ نه تنها عراق.»

سخنگوی پنتاگون ۲۹ مرداد هر گونه دخالت آمریکا در حملات به پایگاه‌های نظامی عراق را رد کرد.

فرمانده سپاه از «آزمایش یک موشک جدید» خبر داد

حسین سلامی

فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز شنبه، دوم شهریورماه، خبر داد که ایران «یک موشک جدید» را آزمایش کرده است.

از گفته‌های حسین سلامی، فرمانده سپاه، در خبرگزاری تسنیم چنین برمی‌آید که این موشک «جدید» روز جمعه، اول شهریورماه، آزمایش شده است.

با این حال آقای سلامی به هیچ یک از مشخصات و جزئیات مربوط به این موشک و آزمایش آن اشاره نکرد.

این خبر کمتر از یک هفته پس از آن منتشر می‌شود که شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان به نقل از چند مقام‌ آمریکایی با استناد به تصاویر محرمانه‌ گزارش داد که جمهوری اسلامی در روزهای آینده اقدام به شلیک یک موشک خواهد کرد که «احتمالا از سوی ایران به عنوان موشک ماهواره‌بر معرفی خواهد شد، اما آمریکا آن را در راستای توسعه برنامه موشکی این کشور قلمداد می‌کند».

نوشین جعفری، عکاس بازداشت‌شده، با خانواده‌اش تماس گرفت

نوشین جعفری از ۱۲ مرداد در بازداشت است

نوشین جعفری، عکاس سینما و تئاتر که از ۱۲ مرداد بازداشت شده بود، پس از شانزده روز بی‌خبری، از زندان با خانواده‌اش تماس گرفت، اما درباره اتهاماتش چیزی نگفت.

روز جمعه، ۱ شهریور، امیر رئیسیان، وکیل نوشین جعفری، با اعلام این خبر به خبرگزاری ایرنا گفت که خانم جعفری در تماسی که با خانواده خود داشته «ظاهراً حال خوبی داشته اما خانواده وی همچنان نگران حال فرزندشان هستند».

سخنگوی قوه قضائیه، روز سه‌شنبه، ۲۲ مرداد، ضمن تأیید خبر بازداشت نوشین جعفری گفته بود او به‌ دلیل «اهانت به مقدسات، جسارت نسبت به عزاداری سیدالشهدا و تبلیغ علیه جمهوری اسلامی» تحت تعقیب قرار گرفته است.

به‌هنگام بازداشت نوشین جعفری و پیش از آن‌ که خبر آن تأیید شود، برخی کاربران توئیتر و رسانه‌های وابسته حکومت، با ابراز خوشحالی از بازداشت وی، ادعا کردند که نوشین جعفری گرداننده یک حساب کاربری توئیتریِ - به‌زعم آنها «هتاک نسبت به اسلام» - به نام «یار دبستانی» بوده است.

در مقابل، شماری دیگر از کاربران و روزنامه‌نگاران آن را یک «پروژه امنیتی پیچیده تازه برای برخورد با برخی هنرمندان و سلبریتی‌ها» توصیف کردند.

شهرزاد جعفری، خواهر نوشین جعفری، هرگونه ارتباط او با حساب کاربری «یار دبستانی» را تکذیب کرده است.

وکیل نوشین جعفری همچنین با بیان این‌ که او در تماس با خانواده‌اش صحبتی درباره اتهاماتش نکرده، از مراجعه خود به دادسرا برای اعلام وکالت خبر داد و افزود که مقام‌های قضایی «با این عنوان که پرونده امنیتی است، اجازه وکالت ندادند».

زمینه اصلی فعالیت خانم جعفری در سال‌های اخیر عکاسی هنری و عکاسی فیلم و تئاتر بوده است.

پس از انتشار خبر بازداشت خانم جعفری، برخی چهره‌های مشهور سینمایی، ازجمله ترانه علیدوستی، مهناز افشار و ستاره پسیانی، نیز در واکنش به بازداشت نوشین جعفری پیام‌های حمایت‌آمیز منتشر کردند.

سفر قریب الوقوع ظریف به سه کشور چین، ژاپن و مالزی

سخنگوی وزارت خارجه ایران از برنامه محمد جواد ظریف، وزیر خارجه این کشور، برای سفر به شرق آسیا و سه کشور چین، ژاپن و مالزی خبر داد.

به گفته عباس موسوی، آقای ظریف در این سفر که از روز یکشنبه سوم شهریور آغاز می‌شود، درباره «روابط دوجانبه و مهم‌ترین مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی» با مقامات کشورهای یادشده گفت‌وگو خواهد کرد.

محمد جواد ظریف در هفته‌ای که گذشت با سفر به اروپا دیدارهایی نیز با مقامات فنلاند، سوئد، نروژ و فرانسه در این کشورها داشت.

کره شمالی دست‌کم یک موشک دیگر شلیک کرد

تصویری آرشیوی از شلیک یک موشک بالستیک کره شمالی

گارد ساحلی ژاپن اعلام کرد که کره شمالی یک موشک بالستیک دیگر شلیک کرده است، رخدادی که به فاصله یک هفته تکرار می‌شود.

مقامات وزارت دفاع ژاپن در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی ان‌بی‌‌سی تایید کرده‌اند که این موشک از کره شمالی شلیک شده، اما به محدوده آب‌هایی که جزو قلمرو ژاپن محسوب می‌شود نرسیده است.

از سویی خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی از مقامات ارتش این کشور نقل کرده که کره شمالی دو فروند موشک به آب‌های شرق این کشور پرتاب کرده است. به گفته رئیس ستاد مشترک کره جنوبی، موشک‌های مورد اشاره از استان هامگیونگ جنوبی شلیک شده‌اند.

این گزارش اضافه می‌کند که شورای امنیت کره شمالی جلسه‌ای را در این ارتباط تشکیل داده است.

بیشتر

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG