لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸ تهران ۱۶:۵۴

خبرخوان

موسوی:‌ با توجه به شرایط به احتمال زیاد گام چهارم را برمی‌داریم

سخنگوی وزارت خارجه ایران روز پنج‌شنبه ضمن اشاره به این که «با توجه به شرایط موجود» تهران گام چهارم کاهش تعهدات خود در برجام را برخواهد داشت از تصمیم‌گیری کمیته‌ای در این زمینه خبر داد.

به گفته عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در حال حاضر «کمیته‌ای در شورای عالی امنیت ملی در حال تصمیم‌گیری برای گام چهارم است».

جمهوری اسلامی در یک سال اخیر در اعتراض به خروج آمریکا از برجام و در انتقاد از «بی‌عملی و ناتوانی اروپا در تحقق وعده‌هایش برای حفظ برجام» برخی از تعهدات هسته‌ایش را در قالب چند گام به حال تعلیق درآورده است.

زمانی که جمهوری اسلامی برای برداشتن گام چهارم تعیین کرده روز ۱۵ آبان یعنی تنها یک هفته دیگر از راه می‌رسد.

آقای موسوی با اشاره به این که «اروپایی‌ها و به‌خصوص فرانسوی‌ها تلاش می‌کنند تا اقداماتی را در راستای انجام تعهدات خود انجام دهند» ادامه داد که این اقدامات تا امروز «هیچ نتیجه ملموسی نداشته» و بنابراین «کمیته‌ای که در شورای عالی امنیت ملی وجود دارد، در حال طراحی گام چهارم بوده و با توجه به شرایط موجود به احتمال زیاد گام چهارم برداشته خواهد شد».

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

اعلام وضعیت اضطراری در پی آب‌گرفتگی شهر ونیز

افزایش سطح آب‌گرفتگی در شهر ونیز ایتالیا باعث شد دولت از ترس افزایش سیلابها، میدان مرکزی معروف شهر، سن مارکو، را ببندد و در سطح شهر وضعیت اضطراری اعلام کند.

بر اساس آخرین گزارش‌ها، سطح آب دریا ۱.۶ متر بالا آمده و بادها به همراه بارش سنگین باران بخش بزرگی از این شهر توریستی را زیر آب برده است.

گزارش‌ها حاکی است حجم عظیمی از آب خانه‌ها، مغازه‌ها و خیابان‌های ونیز را فرا گرفته و دولت در تصمیمی اضطراری ۲۰ میلیون یورو برای مقابله با ویرانی ناشی از این حادثه اختصاص داده، اما مقامات رسمی میزان خسارت سیلاب‌ها را تاکنون یک میلیارد دلار عنوان کرده‌اند.

دولت قول داده است برای هر خانواری که مسکن آنها با آب‌گرفتی مواجه شده ۵ هزار یورو و برای مغازه‌ها و مجتمع‌های تجاری ۲۰ هزار یورو خسارت پرداخت کند.

سطح آب‌گرفتگی ونیز بالاترین میزان طی نیم قرن گذشته بوده است و دولت ایتالیا از جامعه جهانی تقاضای کمک مالی کرده است.

شهردار ونیز با افتتاح حساب بانکی مخصوصی خواهان کمک‌های مردمی و جامعه جهانی برای جبران خسارت‌های سیل شده است.

آمریکا خواهان افزایش سهم کره جنوبی در هزینه همکاری‌های نظامی شد

مارک اسپر (راست) در کنار دونالد ترامپ

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، بعد از دیدار با مقامات کره جنوبی روز جمعه اعلام کرد این کشور باید بودجه لازم برای مخارج و هزینه‌های حضور نیروهای آمریکایی و همکاری‌های نظامی و امنیتی با ایالات متحده را افزایش دهد.

هم اکنون ۲۸ هزار و ۵۰۰ نیروی نظامی آمریکایی در کره جنوبی مستقر هستند.

آقای اسپر می‌گوید کره جنوبی کشوری ثروتمند است و می‌تواند و باید هزینه مالی همکاری‌های نظامی با آمریکا را افزایش دهد.

خبرگزاری رویترز از قول یک نماینده مجلس کره جنوبی گزارش داده که آمریکا خواهان هزینه کردن سالانه ۵ میلیارد دلار از طرف کره جنوبی برای همکاری‌های نظامی است که این رقم نسبت به سال گذشته افزایشی پنج برابری را نشان می‌دهد.

در همین زمینه اخیرا موسسه اتحاد ملی کره جنوبی نظرسنجی میان مردم برگزار کرد که نتیجه آن نشان می‌دهد ۹۶ درصد مردم مخالف افزایش هزینه‌های همکاری نظامی با آمریکا هستند.

آقای اسپر بعد از دیدار با جئونگ کیونگ دو، همتای کره‌ای خود، همچنین گفت دو کشور باید برای حمایت از تلاش‌های دیپلماتیک در رابطه با یافتن راه‌حلی برای مناقشه برنامه هسته‌ای کره شمالی، در برگزاری مانورهای مشترک نظامی انعطاف نشان دهند.

دولت پیونگ‌یانگ بارها از سئول و واشینگتن خواسته است مانورها و تمرینات نظامی در نزدیکی مرزهایش را متوقف کنند.

پیونگ‌یانگ به واشینگتن تا آخر سال جاری میلادی فرصت داده که شروط این کشور، از جمله توقف تمرینات نظامی با کره جنوبی را برای ادامه مذاکرات هسته‌ای به جا آورد.

تغییر لحن خامنه‌‌ای درباره «محو اسرائيل» در سخنرانی تازه

رهبر جمهوری اسلامی گفته است «محو اسرائيل به معنای محو مردم یهودی نیست» و با مردم یهود «هیچ کاری نداریم»

رهبر جمهوری اسلامی روز جمعه با ارائه تعریفی تازه از عبارت «لزوم محو اسرائیل» گفت که «محو اسرائيل به معنای محو مردم یهودی نیست» و با مردم یهود «هیچ کاری نداریم».

آیت‌الله خامنه‌ای که روز جمعه، ۲۴ آبان، در دیدار با مسئولان حکومت جمهوری اسلامی و سفیران کشورهای اسلامی سخن می‌گفت، به توضیح اظهارات پیشین خود درباره «محو اسرائیل» پرداخت و گفت دشمن سخن و نظرات مقام‌های جمهوری اسلامی را در این زمینه تحریف می‌کند.

او گفت جمعی از یهودیان در ایران «در کمال امنیت» زندگی می‌کنند و منظور از «محو اسرائیل» این است که مردم بتوانند «خودشان دولت خود را انتخاب و بیگانه‌ها و اراذل و اوباشی مانند نتانیاهو را بیرون و کشورشان را اداره کنند».

آیت‌الله خامنه‌ای روز ۱۹ شهریور ۱۳۸۹ در واکنش به سخنان اسفندیار رحیم‌مشایی، معاون محمود احمدی‌نژاد که از دوستی با مردم اسرائیل حرف زده بود، گفته بود دوستی با مردم اسرائيل حرف غلطی است و «شهرک‌های يهودی‌نشين امروز به وسيله همين مردمی كه گفته می‌شود مردم اسرائيل، به وسيله همين‌ها پر شده».

وی در آن زمان با توصیف مردم اسرائيل به عنوان «سیاهی‌لشکر عناصر صهیونیست» گفت: «مردم اسرائيل مگر چه كسانی هستند؟ همان كسانی هستند كه غصب خانه، غصب سرزمين، غصب مرزعه و غصب تجارت به وسيله همين‌ها دارد، انجام می‌گيرد.»

رهبر جمهوری اسلامی در همان سخنرانی تاکید کرد که با یهودی‌ها مشکل نداریم، ولی با «غاصبان سرزمین فلسطین» مشکل داریم و مردم اسرائیل را «غاصب» خواند.

بدین ترتیب سخنان امروز رهبر جمهوری اسلامی را که گفته است منظور او از «محو اسرائيل» نه مردم این کشور بلکه تغییر دولت در این کشور بوده است، می‌توان در مقایسه با گذشته لحنی آرام‌تر تلقی کرد.

وزیر ارشاد آمار جدیدی از سرانه مطالعه ایرانیان اعلام کرد

در یکی دو دهه اخیر سرانه مطالعه ایرانیان از دو دقیقه تا ۱۲۰ دقیقه در شبانه‌روز اعلام شده است.

در تازه‌ترین آماردهی مسئولان فرهنگی جمهوری اسلامی از سرانه مطالعه ایرانیان، وزیر ارشاد روز پنج‌شنبه، ۲۳ آبان، این مقدار را ۱۳ دقیقه اعلام کرد و گفت سرانه مطالعه نسبت به سال ۹۴ به‌ طور میانگین تغییر نکرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، عباس صالحی، وزیر ارشاد، با اشاره به پیمایش جدید این وزارتخانه گفت آمار ۱۳ دقیقه بر پایه ۱۵ هزار و ۶۰۰ نمونه به دست آمده، با این حال مشخص نکرد که در این پیمایش چه محتواهایی به‌ عنوان موارد مطالعه مدنظر بوده است.

این در حالی است که در خرداد سال جاری، شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کرده بود که تنها ۵۸ درصد مردم ایران مطالعه غیردرسی دارند و میزان مطالعه این بخش از جامعه به‌ طور میانگین ۷ ساعت و ۴۱ دقیقه در ماه است که ۳ ساعت و ۷ دقیقه آن صرف خواندن قرآن و ادعیه می‌شود.

سرانه مطالعه به میزان مطالعه مردم در طول یک سال معین گفته می‌شود که معمولاً به‌ صورت میانگین زمان مطالعه در یک‌ شبانه‌روز برای هر نفر بیان می‌شود.

بر این اساس، سرانه مطالعه غیردرسی بدون احتساب خواندن قرآن و ادعیه در میان حدود ۶۰ میلیون نفر که جمعیت بالای ۱۵ سال ایران را تشکیل می‌دهند، حدود ۵ دقیقه در شبانه‌روز بوده است.

اعداد و ارقام سرانه مطالعه در ایران همواره دچار تشتت، هم در شیوه محاسبه و هم در نتیجه‌گیری نهایی، بوده تا جایی که در یکی دو دهه اخیر سرانه مطالعه ایرانیان از دو دقیقه تا ۱۲۰ دقیقه در شبانه‌روز اعلام شده است.

وزیر ارشاد در پیام دو روز پیش خود به مناسبت شروع بیست‌و هفتمین دوره هفته کتاب، با اشاره به «انقلاب فضای مجازی و مخاطرات دانش کاذب فست‌فودی» گفته بود: «اندیشه‌های سست‌پایه و نوشته‌های غیرواقعی با سرعت در حال تکثیر است، به گونه‌ای که ممکن است در آینده نزدیک، با بحران کتاب‌نخوانی مواجه شویم.»

گرایش و عادت تاریخی ایرانیان به ادبیات و فرهنگ شفاهی، سانسور گسترده و سیستماتیک دولتی و حکومتی، نفوذ اینترنت و استفاده روزافزون از گوشی‌های هوشمند، ضعف آموزش در مدارس، و افزایش قیمت کتاب در کنار نابسامانی اوضاع اقتصادی و کاهش قدرت خرید مردم، از جمله عواملی است که همواره در بحث پایین بودن میزان مطالعه ایرانی‌ها مطرح می‌شود.

پیشنهاد برخورد انضباطی با برایان هوک در پی «تبعیض» علیه کارمند ایرانی‌تبار

سحر نوروززاده، در پشت صحنه ضبط پیام نوروزی باراک اوباما در سال ۹۵/ تاریخ عکس ۲۸ اسفند ۱۳۹۴ است

بازرس کل وزارت خارجه آمریکا در گزارشی که روز پنج‌شنبه منتشر شد برایان هوک، مسئول امور ایران در این وزارتخانه، را به دلیل «تبعیض» علیه یک کارمند ایرانی‌تبار مستحق برخورد انضباطی دانست.

حال مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، باید در مورد اعمال مجازات برای آقای هوک تصمیم بگیرد.

استیو لینیک، بازرس کل وزارت خارجه آمریکا، در گزارش خود که جزئیاتی از آن را اولین بار وب‌سایت پولیتیکو منتشر کرد، به‌شدت از برایان هوک و چند مقام دیگر در این وزارتخانه به دلیل برخورد آنها با سحر نوروززاده، کارمند سابق، انتقاد کرده است.

خانم نوروززاده که در دولت باراک اوباما هم کار می‌کرد از پدر و مادری ایرانی در آمریکا متولد شده است.

با این حال، آن طور که در گزارش بازرس کل آمده است، چند مقام وزارت خارجه زیر نظر برایان هوک در چند ایمیل این ایراد را مطرح کرده‌اند که «او متولد ایران است و در پی پیروزی ترامپ در انتخابات به گریه افتاده است».

سحر نوروززاده در دفتر برنامه‌ریزی و طراحی خط‌مشی در وزارت خارجه کار می‌کرد که زیر نظر آقای هوک اداره می‌شود.

خانم نوروززاده در یک پیام توییتری از نتیجه گزارش بازرس کل ابراز خوشحالی کرده و گفته امیدوار است که این حکم باعث شود که «دیگر چنین سوء رفتاری نه در این دولت و نه در دولت‌های آینده» اتفاق نیفتد.

فحاشی کره شمالی علیه جو بایدن

جو بایدن پیشتر نیز هدف حملات لفظی شدید رسانه رسمی کره شمالی قرار گرفته بود

رسانه رسمی کره شمالی به ناسزاگویی شدیدی علیه جو بایدن، معاون رئیس‌جمهوری پشین آمریکا و یکی از رقبای اصلی حزب دمکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو، اقدام کرده است.

خبرگزاری دولتی کره شمالی که بازتاب‌دهنده نظر دستگاه رهبری آن کشور است گفته آقای بایدن «سگ هاری‌ست» که «باید او را با ترکه آن‌قدر کتک زد که بمیرد».

این اظهارات علیه آقای بایدن از نظر نوع جمله‌بندی و کلمات نسبتا نادر است، هرچند نخستین بار نیست که او یا مقام‌های آمریکایی هدف حملات لفظی پیونگ‌یانگ قرار می‌گیرند.

کره شمالی در عین حال گفته کشتن جو بایدن «به‌نفع آمریکا هم هست».

در بخش دیگری از این بیانیه رسمی آمده است که «او دچار نسیان شده و وقت آن است که جان خود را رها کند».

معاون باراک اوباما پیشتر نیز هدف حملات لفظی پیونگ‌یانگ قرار گرفته بود.

در خرداد ماه، پس از آن‌که جو بایدن در جریان یک سخنرانی گفته بود ایالات متحده نباید در برابر «دیکتاتورها و مستبدانی» همچون کیم جونگ‌اون، رهبر کره شمالی یا ولادیمیر پوتین، رئیس‌‌جمهوری روسیه، کرنش کند، کره شمالی شدیدا به او تاخته بود.

کارزار انتخاباتی بایدن اخیرا نیز یک تیزر تبلیغاتی پخش کرده که در آن سیاست‌های دونالد ترامپ «کرنش در برابر دیکتاتورها و ستمگران و به‌گوشه راندن متحدان» آمریکا توصیف شده‌است.

کلمه «ستمگر» در این تیزر تبلیغاتی همراه عکسی از دست‌دادن دونالد ترامپ و کیم جونگ‌اون رهبری، کره شمالی منتشر شده‌است.

آقای ترامپ سیاست‌های خود در قبال کره شمالی را کارآمد می‌داند. او در عین حال از سیاست‌های دولت پیشین چه در قبال کره شمالی، جمهوری اسلامی یا دیگر کشورها، شدیدا انتقاد کرده‌است.

تحقیقات استیضاح؛ پلوسی می‌گوید ترامپ موضوع «رشوه» را پذیرفته است

نانسی پلوسی

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا می‌گوید، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آن کشور مسئله «رشوه» را در جریان رخدادهای اوکراین پذیرفته است. خانم پلوسی این اظهارات را با بازتعریف واژگان لاتین که تاکنون استفاده می‌شد و استفاده از واژگان انگلیسی به جای آن‌ها مطرح کرده‌است.

در آستانه دومین روز از روند علنی تحقیقات استیضاح رئیس‌جمهوری آمریکا، نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان، در کنفرانس خبری خود گفته «این رشوه است».

خانم پلوسی این سخنان را در اشاره به مکالمه تلفنی ۲۵ ژوئیه/۳ مرداد بین آقای ترامپ و ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، مطرح کرده‌است.

در آن مکالمه دونالد ترامپ از همتای اوکراینی خود خواسته بود «لطفی بکند» و در مورد جو بایدن، رقیب سیاسی‌اش و پسر او، هانتر بایدن، تحقیقاتی صورت گیرد.

خانم پلوسی می‌گوید «آنچه رئیس‌جمهوری پذیرفته و اظهار کرده که “بی‌عیب و نقص” بود، من می‌گویم یک عمل کاملا اشتباه بود. این رشوه است».

اشاره خانم پلوسی به اظهارات آقای ترامپ است که گفته بود مکالمه تلفنی او با همتای اوکراینی‌اش، «بی‌عیب و نقص» بود و هیچ عمل خطایی از او سر نزده است.

بنا بر قانون اساسی ایالات متحده اتهام‌هایی مانند «خیانت، رشوه و دیگر جرایم و بزه‌کاری‌های جدی» می‌توانند به استیضاح بیانجامند.

پیشتر بسیاری از منتقدان از واژگان لاتین «کوئید پروُ کووُ» (به معنی: گروکشی با بده بستان) استفاده می‌کردند، اما اخیرا رو به بازتعریف آن با واژگانی انگلیسی به‌معنی «رشوه» یا «اخاذی» آورده‌اند.

اظهارات خانم پلوسی در آستانه دومین روز از تحقیقات علنی استیضاح مطرح شده‌است. در روز ۱۵ نوامبر/۲۴ آبان ماری یووانوویچ، سفیر پیشین آمریکا در کی‌یف، به‌طور علنی شهادت خواهد داد و اظهارات خود را مطرح خواهد کرد.

تحقیقات استیضاح در مجلس نمایندگان که اکثریت در آن با دمکرات‌هاست می‌تواند به رای‌گیری در مورد استیضاح ختم شود. در نتیجه کل پرونده به سنا می‌رود که در آن قاضی ارشد دیوان عالی آمریکا نقشی به‌مانند قاضی خواهد داشت و سناتورها نیز به‌مانند اعضای هیئت منصفه عمل خواهند کرد. اکثریت در سنا با جمهوری‌خواهان است.

تحقیقات مربوط می‌شود به این موضوع که آیا رئیس‌جمهوری آمریکا با سوءاستفاده شخصی و سیاسی از قدرت نهاد تحت امرش خواستار انجام تحقیقات در مورد رقیب سیاسی‌اش شده؛ و در این صورت آیا مرتکب عملی که قابل استیضاح باشد، شده است یا نه.

کاخ سفید آمریکا و حامیان آقای ترامپ هرگونه عملی که قابل طرح برای استیضاح باشد را رد کرده‌اند، هرچند برخی گفته‌اند خواسته ترامپ از رئیس‌جمهوری اوکراین نامناسب بود.

رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی

رضا عبدی از ستاره‌های «صبح جمعه با شما» درگذشت

رضا عبدی، صداپیشه که روزگاری از ستاره‌های برنامه رادیویی پرمخاطب «صبح جمعه با شما» بود، روز پنج‌شنبه در ۸۸ سالگی درگذشت.

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، علت درگذشت آقای عبدی را «کهولت سن» عنوان کرده و نوشته است که او به دلیل «کسالت» ناشی از این امر «مدت‌ها در بیمارستان بستری بود».

رضا عبدی در برنامه «صبح جمعه با شما» که از دهه ۱۳۵۰ تا دهه ۱۳۷۰ از رادیو ایران پخش می‌شد، نقش «آمیز عبدالطمع» را ایفا می‌کرد. «عبدل بیزینس» هم شخصیت دیگری بود که این صداپیشه در برنامه رادیویی «جمعه ایرانی» بازی‌گر نقشش بود.

بازی در فیلم‌های «کفش‌های میرزا نوروز»، «سفر جادویی»، «مردی از جنس بلور» و سریال «هزار دستان» از جمله فعالیت‌های رضا عبدی در عرصه سینما و تلویزیون است.

بر اساس این گزارش، مراسم تشییع پیکر این هنرمند روز شنبه ۲۶ آبان ساعت ۱۰ صبح مقابل ساختمان «شهدای رادیو» انجام می‌شود و او سپس در بهشت زهرا به خاک سپرده خواهد شد.

شورای جهانی طلا: افت سرمایه‌گذاری ایرانی‌ها در حوزه طلا

شورای جهانی طلا در تازه‌ترین گزارش خود می‌گوید خرید شمش طلا و سکه در ایران طی سه ماهه سوم سال ۲۰۱۹ نسبت به دور مشابه پارسال بیش از ۴۰ درصد کاهش یافته و به ۱۲ تن و ۶۰۰ کیلوگرم رسیده است.

با شتاب گرفتن افت ارزش ریال در مقابل دلار از ابتدای سال گذشته خورشیدی، میزان خرید شمش طلا و سکه در ایران به سرعت اوج گرفت و از حدود ۵.۲۶ تن در پاییز سال ۹۶ به ۲۱.۱۳ تن در پاییز پارسال اوج گرفت، اما بعد از آن روند کاهشی داشته است.

در نه ماه سال جاری ایرانی‌ها ۳۴.۲۴ تن شمش طلا و سکه خریداری کرده‌اند که نسبت به دور مشابه پارسال حدود ۲۳ درصد کاهش نشان می‌دهد.

اما خرید جواهرات در ایران طی سه ماهه سوم سال جاری میلادی به ۶.۱ تن رسیده است که نسبت به دور مشابه پارسال ۳۲ درصد رشد داشته، اگرچه هنوز بسیار کمتر از دور مشابه سال ۲۰۱۷ است.

در سه ماهه سوم ۲۰۱۷، میزان خرید جواهرات توسط ایرانی‌ها حدود ۱۱.۵ تن بود.

شورای جهانی طلا می‌گوید احیای نسبی ارزش ریال از اردیبهشت امسال باعث شده مردم خرید جواهرات را افزایش دهند.

«عفو ٣٢ نفر از اهالی رسانه و دانشجوی دارای محکومیت امنیتی در ایران»

قوه قضاییه ایران روز پنج‌شنبه از عفو ٣٢ نفر از اهالی رسانه و فرهنگ و همچنین دانشجویان به مناسبت سالگرد ولادت پیامبر اسلام و امام ششم شیعیان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری میزان، رسانه قوه قضاییه ایران، این ٣٢ نفر دارای «محکومیت امنیتی» بوده‌اند که با پیشنهاد ابراهیم رئیسی، رئیس دستگاه قضایی، و موافقت آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، مشمول عفو و تبدیل مجازات شده‌اند.

این گزارش توضیح بیشتری درباره نفرات مشمول عفو نمی‌دهد و صرفا آن را اقدامی «بی‌سابقه» توصیف می‌کند.

پایگاه خبری جماران نیز به نقل از سخنگوی قوه قضاییه ایران توضیح داده که معمولا «محکومان امنیتی سهمی در فهرست عفوهای پیشنهادی رئیس قوه قضاییه نداشته‌اند» و از این رو اقدام آقای رئیسی تازگی دارد.

این گزارش‌ها می‌گویند که با احتساب این ٣٢ نفر در مجموع ۳۵۵۲ نفر از محکومانِ محاکم عمومی و انقلاب، سازمان قضایی نیرو‌های مسلح و تعزیرات حکومتی روز پنج‌شنبه با موافقت آقای خامنه‌ای عفو شدند که این رقم نیز بی‌سابقه بوده است.

قوه قضاییه ایران همواره برخورد با مخالفان سیاسی و عقدیتی را انکار کرده و جرایم آنها را امنیتی عنوان می‌کند.

چهار کشته و ده‌ها زخمی در اعتراضات روز پنج‌شنبه عراق

مقامات عراق روز پنج‌شنبه ۲۳ آبان اعلام کردند که در جریان درگیری‌ میان نیروهای امنیتی و معترضان در مرکز بغداد، چهار نفر کشته و ۶۲ نفر زخمی شده‌اند.

رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی به نقل از منابع امنیتی و درمانی عراق گزارش داد که درگیری‌های امروز در منطقه الخلانی، حوالی میدان تحریر رخ داده، منطقه‌ای که چندین هفته متوالی صحنه اعتراضات گسترده بوده است.

اعتراضات تاکنون بیشتر در بغداد و برخی استان‌های جنوبی این کشور که اکثریت جمعیت آنان را شیعیان تشکیل می‌دهند رخ داده است و تا اینجای کار که یک ماه و نیم از آن می‌گذرد، دست‌کم ۳۲۰ نفر کشته و هزاران نفر مجروح شده‌اند.

این اعتراضات بیشتر متوجه فساد گسترده در نظام حکومتی، کمبود فرصت‌های شغلی و ضعف و نارسایی در خدمات عمومی از جمله قطع مکرر برق بوده است.

تلاش دولت مکرون برای آرام کردن دانشگاه‌ها در پی خودسوزی یک دانشجو

خودسوزی یک دانشجوی فرانسوی ۲۲ ساله در اعتراض به لغو بورس تحصیلی و از دست دادن خوابگاه به موجی از خشم در میان دانشجویان فرانسه دامن زده و رئیس‌ جمهوری این کشور با اظهار «همدلی و دلسوزی» سعی کرده نارضایتی‌ها از این حادثه را خنثی کند.

این دانشجو که نام وی به خاطر مسائل امنیتی فاش نشده، بعد از هشداری نسبت به بیکاری، لغو بورس ماهانه ۴۵۰ یورویی تحصیلی و مشکل خوابگاه، روز جمعه در مقابل دانشگاه «لیون» در جنوب فرانسه دست به خودسوزی زد.

بنا بر گزارش‌ها، این دانشجوی جوان دچار ۹۰ درصد سوختگی شده و در وضعیت وخیمی در بیمارستان به سر می‌برد.

سخنگوی دولت امانوئل مکرون اعلام کرده که رئیس‌ جمهوری در رابطه با این موضوع دردناک در جلسه کابینه دولت، اظهار همدلی و دلسوزی کرده است.

بعد از خودسوزی این جوان، دانشجویان دانشگاه‌های لیون، لیل، پاریس و بوردو دست به اعتراضات خیابانی زدند و گزارش‌هایی از حمله به ساختمان وزارت آموزش عالی فرانسه و شعارنویسی بر دیوارهای دانشگاه‌ها منتشر شده است.

سخنگوی دولت مکرون گفته است حادثه خودسوزی دانشجو نمی‌تواند خرابکاری‌ها و خشونت‌های انجام شده در جریان اعتراضات را توجیه کند.

دادگاه تجدید نظر در پرونده ارائه اسناد مالیاتی علیه ترامپ رای داد

دادگاه تجدید نظر آمریکا اعلام کرد که حکم صادر شده برای عدم مصونیت قضایی رئیس‌ جمهوری آمریکا و لزوم افشا ساختن اظهارنامه‌های مالیاتی دونالد ترامپ به قوت خود باقی خواهد ماند.

ماه گذشته دادگاه منهتن نیویورک درخواست دادستانی این ایالت را برای دریافت اظهارنامه مالیاتی شرکت مالیاتی آقای ترامپ برای سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۹ تایید کرد، موضوعی که مورد استقبال دموکرات‌ها قرار گرفت، اما با مخالفت شدید ترامپ مواجه شد.

وکلای ترامپ همان زمان اعلام کردند که موضوع را به دادگاه تجدید نظر خواهند کشاند، اما دادگاه تجدید نظر نیز حکم دادگاه منهتن نیویورک را تایید کرده و اکنون «جِی سِکولوو» وکیل ترامپ می‌گوید موضوع را به دادگاه عالی آمریکا ارجاع خواهد داد.

کمیته نظارت و اصلاحات مجلس نمایندگان می‌گوید باید ترامپ نیز مانند رؤسای جمهوری سابق، اطلاعات کاملی از دارایی‌ها و مالیات‌های خود را اعلام کند، اما ترامپ می‌گوید سازمان مالیاتی آمریکا در حال بازنگری اظهارنامه‌های مالیاتی او است و نمی‌خواهد اطلاعات مالیاتی‌اش به اطلاع عموم برسد.

این در حالی است که بنا بر سنت هر فردی که در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیروز می‌شود اظهارنامه مالیاتی خود را منتشر می‌کند.

سازمان مالیاتی آمریکا گفته است انتشار اسناد مالیاتی رئیس‌ جمهوری منع قانونی ندارد، اما وکلای ترامپ گفته‌اند این اطلاعات می‌تواند منجر به «صدماتی» علیه رئیس‌ جمهوری شود.

هشت قاضی دادگاه تجدید نظر، در مقابل سه قاضی مخالف، رای به تایید حکم دادگاه منهتن نیویورک در رابطه با اسناد مالیاتی ترامپ داده‌اند.

ادامه اعتراضات در لبنان؛ تجمع مقابل کاخ ریاست جمهوری

یکی از معترضان لبنانی در مقابل موانعی که معترضان برای بستن راه‌ها ایجاد کرده‌اند

صدها نفر از معترضان خشمگین در لبنان روز چهارشنبه در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری در حومه بیروت تظاهرات کردند و گروهی دیگر از معترضان نیز در این روز راه‌های اصلی کشور را مسدود کردند.

معترضان می‌گویند که پس از حدود یک ماه تظاهرات و کشته شدن یکی از معترضان به ضرب گلوله، میشل عون، رئیس‌جمهور کشور، «همچنان مطالبات معترضان را نادیده می‌گیرد».

معترضان خواستار پایان یافتن فساد گسترده و سوء مدیریت از جانب طبقه سیاسی هستند که سه دهه بر کشور حاکم است.

میشل عون چند روز پیش در یک مصاحبه تلویزیونی از معترضان خواست تا به خانه‌های خود برگردند و این باعث خشم معترضان شد و آنها طی دو روز گذشته اقدام به بستن جاده‌های اصلی کشور کردند و حتی داخل یکی از تونل‌های اصلی شاهراه شمال به جنوب دیوار کشیدند.

روز پنج‌شنبه خبر رسید که جاده‌های اصلی لبنان پس از بسته شدن دو روزه اکنون بازگشایی شده‌اند اما اتحادیه کارمندان بانک لبنان با انتشار بیانیه‌ای خبر داد که اعتصاب طی روز پنج‌شنبه نیز ادامه خواهد داشت.

لبنان از ۱۷ اکتبر با اعتراضات خیابانی روبه‌رو بوده است و این اعتراضات باعث شد نخست‌ وزیر کشور، سعد حریری، نزدیک به دو هفته بعد از آغاز اعتراضات از سمت خود کناره‌گیری کند.

بازیکن سابق پرسپولیس و تیم ملی ۱۵ سال از بازی محروم شد

پیام صادقیان، فوتبالیست ایرانی خیلی زود مجبور به آویختن کفش‌های ورزشی خود شد

فدراسیون فوتبال ایران پیام صادقیان، هافبک پیشین پرسپولیس و تیم ملی فوتبال ایران، را ۱۵ سال از حضور در مسابقات ورزشی محروم کرد.

خبرگزاری مهر با انتشار این خبر نوشت که کمیته اخلاقی فدراسیون فوتبال ایران، این حکم را به دلیل «ایجاد بنگاه‌های شرط‌بندی در حوزه فوتبال» صادر کرده است.

بر اساس این حکم، صادقیان طی این ۱۵ سال حق حضور در کلیه اماکن ورزشی را نیز ندارد.

این یکی از سنگین‌ترین حکم‌های صادرشده برای یک فوتبالیست در ایران است.

بر اساس قوانین فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا)، حضور بازیکنان و عوامل مختلف برگزاری دیدارهای فوتبال و همچنین اعضای خانواده و نزدیکان آنها در مباحث شرط‌بندی و مصادیق آن ممنوع بوده و در صورتی که کسی از آن تخطی کند دچار محرومیت‌های سنگینی می‌شود و حتی ممکن است به صورت مادام‌العمر محروم شود.

به گزارش خبرگزاری موج، پیام صادقیان، علاوه بر تیم ملی فوتبال ایران، در باشگاه‌های پرسپولیس، ذوب‌آهن، نفت تهران و سپیدرود رشت و نیز باشگاه‌های ترکیه نیز بازی کرده است.

خبرگزاری ایلنا تیرماه سال جاری و پس از اعلام راه‌اندازی یک وب‌سایت شرط‌بندی از سوی این بازیکن ۲۷ ساله در یک ویدئو، او را «یکی از نمونه‌های عینی تلف شدن یک استعداد خوب به دلیل حواشی و انتخاب‌های اشتباه» معرفی کرد.

بر اساس این گزارش، صادقیان چندی پیش در یک مصاحبه گفته بود پس از «ناکامی» در بازگشت به تیم محبوب خود، پرسپولیس، به همراه دو تن از دوستانش روی تاسیس یک سایت و بنگاه شرط‌بندی فوتبال سرمایه‌گذاری کرده و قرار است از این پس چنین فعالیتی در پیش بگیرد.

پس از آن بود که شماری از رسانه‌های ایران نوشتند به نظر می‌رسد صادقیان با تصمیم خود، «قید ادامه حضور در فوتبال را زده است».

پیش از این نیز پایگاه اطلاع‌رسانی سپاه عاشورا اعلام کرده بود محسن فروزان، دروازه‌بان تیم تراکتورسازی تبریز و همسرش، نسیم نهالی، به‌ دلیل فعالیت‌های خانم نهالی برای یک سایت شرط‌بندی بازداشت شده‌اند.

فروزان این اتهام را رد کرده است.

نسیم نهالی، همسر فروزان، در صنعت مد فعالیت می‌کند. او و فروزان قبلاً به خاطر انتشار عکس‌های بدون حجاب با واکنش کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال مواجه شده بودند.

بیشتر

XS
SM
MD
LG