لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ تهران ۱۵:۲۳

خبرخوان

سعید ملایی، جودوکار ایرانی، تبعه مغولستان شد

سعید مولایی، جودوکار ایرانی

سعید ملایی، جودوکار سابق ایران و دارنده مدال طلای جهان، تابعیت مغولستان را دریافت کرد و قرار است در مسابقات مسترز چین، برای این کشور مبارزه کند.

این ستاره جودو ایران، اوایل شهریورماه امسال در پی باخت «اجباری» در بازی‌های قهرمانی جهان در توکیو به‌ منظور روبه‌رو نشدن با حریف اسرائیلی، از ژاپن به آلمان رفت و به رادیو فردا گفت که دیگر قصد بازگشت به ایران را ندارد.

وی پس از آن با حمایت فدراسیون جهانی جودو راهی آلمان شد و چندی پیش نیز اعلام شد اداره مهاجرت آلمان با اعطای پناهندگی به این جودوکار ایرانی موافقت کرده است.

تازه‌ترین خبر درباره این جودوکار ایرانی این است که وی پس از سفر به مغولستان که با دعوت رسمی خالتما بتولغا، رئیس‌جمهوری مغولستان و رئیس سابق فدراسیون جودوی این کشور صورت گرفت، به عنوان شهروند مغولستان پذیرفته شده است.

وی پس از دیدار با رییس جمهوری مغولستان در اولان‌باتور، پایتخت این کشور، گذرنامه مغولستان را دریافت کرد.

خبرگزاری ایسنا نوشته از آنجا که تغییر کشور باعث حذف امتیازات یک ورزشکار برای کسب سهمیه المپیک می‌شود، رئیس جمهور مغولستان به دنبال این است که با استفاده از قدرت خود و مکاتبه با فدراسیون جهانی جودو، این مشکل را برطرف کند تا ملایی بتواند برای این کشور در المپیک توکیو مبارزه کند.

رقابت‌های جودوی مسترز چین ۱۰ روز دیگر برگزار می‌شود و بر اساس این گزارش، نام سعید ملایی هم با پرچم فدراسیون جهانی و هم در قالب تیم مغولستان در فهرست نفرات حاضر در این رقابت‌ها به چشم می‌خورد.

ملایی در حال حاضر در رده سوم رنکینگ وزن ۸۱- کیلوگرم برترین‌های جهان جای دارد و یکی از بخت‌های اصلی کسب مدال طلای المپیک توکیو خواهد بود.

سعید ملایی پیش از این به رادیو فردا گفته بود به‌ دستور مقام‌های جمهوری اسلامی و زیر فشار آنها سه بار ناچار شده است به باخت‌های اجباری تن بدهد تا مجبور به رویایی با حریف اسرائیلی نشود.

ورزشکاران ایرانی به خاطر سیاست جمهوری اسلامی عملاً ناچارند که از مصاف با ورزشکاران اسرائیلی خودداری کنند و همین موضوع بارها برای ورزش ایران در مجامع بین‌المللی دردسرساز شده است.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

اسماعیل بخشی، سپیده قلیان و پنج فعال دیگر مجموعا به ۳۵ سال زندان محکوم شدند

اسماعیل بخشی، فعال کارگری و سپیده قلیان، فعال مدنی هر کدام به پنج سال زندان محکوم شده‌اند

کانال تگرامی «کمپین دفاع از بازداشت‌شدگان هفت‌تپه» روز شنبه ۲۳ آذر خبر داد که دادگاه تجدیدنظر تهران با صدور احکام نهایی هفت فعال کارگری هریک از آنها را به پنج سال زندان محکوم کرده است.

بنابر این گزارش، این هفت نفر شامل اسماعیل بخشی، سپیده قلیان، محمد خنیفر، امیرحسین محمدی‌فرد، ساناز اللهیاری، امیر امیرقلی و عسل محمدی هستند.

جزئیات این احکام هنوز منتشر نشده و مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی نیز اظهار نظری دی این باره نکرده‌اند.

احکام تجدید نظر برخی از این هفت فعال کارگری کم‌وبیش شبیه احکام بدوی است و حکم برخی از آنها نیز اندکی کاهش حبس نشان می‌دهد.

اسماعیل بخشی، نماینده کارگران کارخانه نیشکر هفت‌تپه، شهریور امسال در مجموع به ۱۴ سال زندان محکوم شد که ۷ سال آن قابل اجرا بود. دادگاه تجدیدنظر اکنون این حکم را به ۵ سال زندان کاهش داده است.

تایید حکم پنج سال زندان این فعال مدنی و کارگری در حالی صورت می‌گیرد که مقام‌های اجرایی استان خوزستان در روزهای گذشته وعده داده بودند که موضوع بازگشت به کار آقای بخشی را در «شورای تأمین» استان خوزستان مطرح خواهند کرد؛ وی در حال حاضر با سپردن وثیقه ۷۵۰ میلیون تومانی آزاد است.

سپیده قلیان، فعال مدنی، نیز شهریور امسال مجموعا به ۱۸ سال زندان محکوم شده بود که ۷ سال آن قابل اجرا بود. حکم او نیز در دادگاه تجدیدنظر به ۵ سال حبس کاهش یافته اما جزئیات آن روشن نیست.

محمد خنیفر نیز در دادگاه بدوی به ۶ سال زندان محکوم شده بود که پنج سال آن قابل اجرا بود. حکم او در دادگاه تجدیدنظر تغییری نکرده است.

امیرحسین محمدی‌فرد، ساناز الهیاری، امیر امیرقلی و عسل محمدی نیز در دادگاه بدوی به اتهام «عضویت در گروه لگام» به ۷ سال زندان محکوم شده بودند که اکنون حکم‌شان به ۵ سال کاهش یافته است.

دو روز پیش نیز دادگاه انقلاب تهران علی نجاتی، فعال کارگری، را به پنج سال زندان محکوم کرده بود.

ایلنا: نمایندگان مجلس به «مانورهای میکروفونی» و «ماراتن استیضاح» روی آورده‌اند

خبرگزاری ایلنا در گزارشی که روز شنبه ۲۳ آذر منتشر کرد، با اشاره به برخی نطق‌ها و همچنین جمع‌آوری امضا برای استیضاح چند وزیر، این اقدامات را «مانورهای میکروفونی» و «ماراتن استیضاح» خواند و از آن انتقاد کرد.

به نوشته ایلنا در ماه‌های پایانی مجلس دهم، نمایندگان مجلس «با چشم داشتن به صندوق‌های رأی، ماراتن استیضاح در بهارستان به راه انداخته‌اند و می‌خواهند ثابت کنند مجلس هنوز در رأس امور قرار دارد».

بنابر این گزارش، طرح‌هایی برای استیضاح چهار وزیر نفت، کشور، اقتصاد و آموزش و پرورش در حال دست به دست شدن است.

ایلنا همچنین پیش‌بینی کرده است در چند ماه آینده فعالیت نمایندگان بیشتر خواهد شد و آنها «به جای بیان کردن عملکرد‌هایشان در چهار ساله گذشته» برای «دست خالی نبودن» در حوزه‌های انتخاباتی خد دست به اقداماتی «از سوال گرفته تا استیضاح» خواهند زد.

خبرگزاری ایلنا همچنین به «دلخوری» نمایندگان از نادیده گرفته شدن در ماجرای افزایش قیمت بنزین اشاره کرده و نوشته است در تلاش‌اند ثابت کنند «آنها هستند که تصمیم می‌گیرند».

انتخابات مجلس شورای اسلامی قرار است دوم اسفند امسال برگزار شود.

فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا: حذف جهاد سازندگی خیانت بزرگ بود

سعید محمد، فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیای سپاه از مهر ۹۷ مسئولیت این نهاد را بر عهده گرفت

حدود دو هفته پس از آنکه یک مقام وزارت کشاورزی خبر داد رهبر جمهوری اسلامی دستور بررسی احیای جهاد سازندگی را داده است، فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا حذف جهادسازندگی را «خیانت بزرگ» خواند.

سعید محمد، فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیای سپاه، روز جمعه در برنامه‌ای تلویزیونی گفت: «جهادسازندگی را خیلی زود حذف کردند و این خیانت بزرگی به کشور بود».

به گزارش خبرگزاری فارس، سعید محمد همچنین در این برنامه‌ گفت که قرارگاه خاتم‌الانبیا ۱۵ هزار طرح در مناطق محروم و روستایی اجرا کرده است.

وزارت جهاد سازندگی که در سال ۱۳۶۲ تشکیل شد در سال ۱۳۷۹ و در دولت اول محمد خاتمی با وزارت کشاورزی ادغام و «وزارت جهاد کشاورزی» جایگزین آن شد.

حدود دو هفته پیش نیز پیمان فلسفی، مدیرکل حوزه نمایندگی رهبر جمهوری اسلامی در وزارت جهاد کشاورزی، گفته بود آیت‌الله علی خامنه‌ای دستور بررسی طرح احیای «نهاد مردمی جهاد سازندگی» را داده است.

قبل از او نیز رضا تقوی، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در وزارت جهاد کشاورزی، از طرح احیای جهاد سازندگی پشتیبانی کرده و گفته بود در حال حاضر، بخشی از خلأ جهاد سازندگی در حوزه روستایی و کمک به کشاورزان را «سپاه پر کرده است».

سپاه پاسداران از آبان ۹۵ اعلام کرد که قرارگاه جدید اقتصادی با عنوان «قرارگاه پیشرفت و آبادانی» در استان‌های کشور راه‌اندازی کرده که مأموریتش اجرای پروژه‌های عمرانی در روستاها و کمک به کشاورزان است.

یک مدیر بانک مرکزی گزارش نیویورک‌تایمز درباره حمله سایبری به شبکه بانکی ایران را تکذیب کرد

یک مدیر بانک مرکزی ایران می‌گوید افشای اطلاعات ۱۵ میلیون مشتری بانکی صحت ندارد

چند روز پس از انتشار گزارشی در روزنامه نیویورک تایمز که از حمله سایبری علیه شبکه بانکی ایران و افشای اطلاعات ۱۵ میلیون مشتری خبر داده بود، خبرگزاری ایلنا روز شنبه ۲۳ آذر به نقل از یک مدیر بانک مرکزی ایران این گزارش را بشدت تکذیب کرد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، علیرضا اطهری‌فرد، مدیر طرح و برنامه مرکز کنترل امنیت شبکه و فوریت‌های بانکی، گفته است گزارش نیویورک تایمز «به هیچ عنوان صحت ندارد».

با این حال این مدیر بانک مرکزی ایران تایید کرده است که اطلاعات «تعداد محدود کارت بانکی بدون رمز دوم» به دلیل «سرقت نسخه پشتیبانی یکی از شرکت‌های پیمانکار حوزه بانکی و ارائه دهنده راهکار در حوزه خودپرداز» منتشر شده بود.

این مقام بانک مرکزی به نام این شرکت اشاره‌ای نکرده است.

روزنامه نیویورک‌تایمز روز ۲۰ آذر در گزارشی نوشته بود که اطلاعات ۱۵ میلیون شماره کارت مشتریان بانک‌های ایران بر اثر یک رخنه امنیتی لو رفته و منتشر شده است.

نیویورک تایمز به نقل از کارشناسان گفته بود که این حمله احتمالا توسط یک عامل دولتی خارجی انجام شده است.​

پیش از این محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات، نیز در واکنش به گزارش نیویورک تایمز گفته بود: «بانک‌ها هک نشده بودند، بلکه پیمانکار فنی سابق یک مجموعه از اطلاعاتی که به آنها دسترسی داشت، نسخه پشتیبان گرفته بود و اکنون با دسترسی به این نسخه در حال تهدید و باج‌گیری است».

۱۰ غيرنظامی بر اثر انفجار بمب در شرق افغانستان کشته شدند

به گفته مقامات محلی ۱۰ نفر، از جمله چهار زن و يک کودک، بر اثر انفجار يک بمب کنار جاده‌ای در ولسوالی ناآرام جغتو واقع در ولايت غزنی در شرق افغانستان کشته شدند.

آصف نوری سخنگوی والی غزنی گفت همه قربانيان غيرنظامی بودند و شش نفر ديگر نيز مجروح شده‌اند. يک سخنگوی وزارت کشور افغانستان نيز وقوع اين انفجار و تعداد قربانيان را تائيد کرد.

مقامات دولتی می‌گويند هدف اين بمبگذاری نيروهای دولتی بوده چون در فاصله ۳۰۰ کيلومتری يک پايگاه نظامی منفجر شده است. تاکنون هيچ گروهی مسئوليت اين حمله را بر عهده نگرفته ولی مقامات دولتی طالبان را مسئول اين بمبگذاری می‌دانند.

اين دومين حمله از اين نوع طی دو هفته اخير در ولسوالی جغتو است. در انفجار يک بمب جاده‌ای ديگر يک نفر کشته و يک نفر ديگر مجروح شده بود.

رییس جمهور سابق قرقیزستان به قتل یک مامور امنیتی متهم شد

الماس بیگ آتامبایف، رییس جمهور سابق قرقیزستان به قتل یک مامور امنیتی در جریان درگیری بین نیروهای دولتی و طرفدارانش در ماه اوت متهم شده است.

وزیر کشور قرقیزستان جمعه ۲۲ آذر گفت به خاطر کشتن یک سرهنگ نیروهای امنیتی به ضرب گلوله رسما علیه آقای آتامبایف اعلام جرم شده است.

این حادثه روز ۷ ماه اوت در جریان یورش نیروهای دولتی به اقامتگاه آقای آتامبایف در روستای کوی تاش در نزدیکی بیشکک پایتخت قرقیزستان روی داد.

به گفته وزیر کشور قرقیزستان آزمایش اسلحه شناسی نشان می‌دهد گلوله‌ای که به سینه این مامور اصابت کرده از تفنگی شلیک شده که به نام آقای آتامبایف ثبت شده است.

الماس بیک آتامبایف روز بعد از این حادثه به خبرنگاران گفته بود که تنها کسی که مسلح بوده و به سوی ماموران شلیک کرده او بوده است. او ۸ اوت و پس از دو روز مقاومت مسلحانه تسلیم و توسط ماموران امنیتی بازداشت شد.

او پس از بازداشت به کاربرد خشونت علیه ماموران دولتی، سازماندهی ناآرامی، طراحی اقدام به قتل، گروگانگیری و فساد متهم شد.

در اين درگيری ۱۷۰ نفر دیگر از جمله ۷۹ مامور انتظامی مجروح شدند. جدال قدرت بین هواداران آقای آتامبایف و سوربنای جینبکف که پس از او به مقام ریاست جمهوری رسیده بود نگرانی در مورد بی‌ثباتی در قرقیزستان را تشدید کرد.

اعتراضات مسلمانان هند به قانون جدید اعطای شهروندی دو کشته بر جای گذاشت

بعد از تصویب قانونی در رابطه با عدم اعطای شهروندی به مهاجران مسلمان از کشورهای همسایه، صدها مسلمان در شمال شرق هند دست به اعتصاب غذا و اعتراض زدند که بنابر گزارش‌ها، این اعتراضات منجر به کشته شدن دو نفر به ضرب گلوله و زخمی شدن ۲۶ نفر شده است.

قانون شهروندی که هفته جاری تصویب شد به مهاجران از سه کشور همسایه در صورتی که مسلمان نباشند، حق دریافت شهروندی داده است.

هم اکنون بر اساس آمارها ۱۷۰ میلیون مسلمان در کشور ۱.۳ میلیون نفری هند زندگی می‌کنند. دولت ملی‌گرا و هندوی حاکم بر هند به رهبری حزب بهاراتیا جاناتا قبلا نیز از طرف مسلمانان کشور متهم به «تبعیض» شده بود.

اخیرا دولت هند اختیارات ویژه ایالت جامو و کشمیر هند را که عمدتا مسلمان هستند، لغو کرد و در سرشماری ایالت آسام از ثبت نام ۱.۹ میلیون نفر مسلمان خودداری کرد.

درگیری‌های روز جمعه نیز در همین ایالت اتفاق افتاده است.

این منطقه طی دهه‌های گذشته با موجی از پناهجویان جنگ ۱۹۷۱ بنگلادش و مسلمانان دیگر کشورها مواجه بوده و با مناقشات و اختلافات عقاید دینی و نژادی میان مردم دست به گریبان است.

خشونت‌های سال ۱۹۸۳ به کشته شدن دو هزار نفر انجامید.

کاوه مدنی، پژوهشگر محیط زیست، برنده یک جایزه بین‌المللی شد

کاوه مدنی، معاون سابق رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست ایران و پژوهشگر محیط زیست، به عنوان برنده جایزه آب دانشمندان جوان اتحادیه فیزیک زمین آمریکا در سال ۲۰۱۹ معرفی شد.

در وب‌سایت این اتحادیه، نام آقای مدنی به عنوان برنده جایزه علوم هیدرولوژیک (آب) به چشم می‌خورد.

وی استاد امپریال کالج لندن، مرکز سیاست محیط زیست کالج سلطنتی لندن است.


آقای مدنی که در سال ۹۶ به دعوت دولت حسن روحانی، به ایران رفت و معاون سازمان محیط زیست ایران شد، به دلیل افزایش فشارها بر وی در سال ۹۷ استعفا کرد.

او در متن استعفای خود خطاب به رئیس سازمان محیط زیست نوشته بود: «از زمان عزم بازگشت به وطن، حواشی مختلفی برای بنده از جانب برخی دوستداران و دلواپسان نظام ایجاد شد تا جایی که در بدو ورود به ایران، در غیاب هرگونه مجوز قضایی، همه سخت‌افزارهای شخصی و حساب‌های کاربری من مورد دستبرد قرار گرفت و حقوق شهروندی و حریم خصوصی بنده در همان ابتدای کار نقض شد.»

به دنبال بازداشت تعدادی از فعالان محیط زیست، محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس، خبر داده بود که کاوه مدنی نیز بازداشت شده است.

برخی گزارش‌ها حاکی از آن بود که آقای مدنی یک روز پس از بازداشت با حضور در دفتر خود به همراه چند مأمور شماری از اسناد و مدارک موجود در محل کار خود را برای ارائه به مقام‌های امنیتی خارج کرده است.

اما کاوه مدنی و همسرش در نهایت ایران را ترک کردند، امری که دادستان تهران آن نشانه «پیش رفتن تحقیقات» در این پرونده دانست.

کاوه مدنی فارغ التحصیل کارشناسی رشته مهندسی عمران از دانشگاه تبریز است که برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به سوئد رفت.

او دارای مدرک دکترای تخصصی در رشته مهندسی عمران و محیط زیست از دانشگاه کالیفرنیا و فوق دکتری در رشته اقتصاد و سیاست محیط‌زیست از همین دانشگاه است.

او در حوزه کار خود جوایز متعدد بین‌المللی کسب کرده است.

هشدار مطهری درباره تعلل در تصویب لوایح اف‌ای‌تی‌اف در مجمع تشخیص

علی مطهری، نماینده مجلس شورای اسلامی، می‌گوید یکی از آثار تاخیر در تصویب دو لایحه پالرمو و سی‌ا‌ف‌تی در مجمع تشخیص مصلحت، ناتوانی وزارت ورزش در پرداخت دستمزد مربیان خارجی است.

او همچنین «برخی افراد و نهادها» را متهم کرد که به خاطر منافع اقتصادی و جناحی خود مانع تصویب این لوایح شده‌اند.

این اظهارات پس از آن بیان می‌شود که آندره‌آ استراماچونی، سرمربی تیم فوتبال استقلال تهران، به دلیل مشکل در پرداخت دستمزد خود، ایران را ترک کرد و گزارش‌هایی نیز از تاخیر در پرداخت دستمزد مارک ویلموتس، سرمربی تیم ملی ایران به دلیل تحریم‌ها منتشر شد.

این نماینده در گفت‌و‌گوی روز جمعه، ۲۲ آذر، با وب‌سایت عصر ایران هشدار داده در صورت ادامه معطلی این دو لایحه در مجمع تشخیص مصلحت، «قطعا دچار مشکلات بیشتری در سایر بخش‌ها خواهیم شد».

وی خواستار حل «مشکلات غیرضروری» ایجادشده برای ایران شد و گفت:‌ «حتی کشورهایی نظیر روسیه، چین و‌ ترکیه... تاکید کرده‌اند که اگر این لوایح تعیین تکلیف نشوند نمی‌توانند با ایران همکاری کنند، چون بانک‌های آنها تحریم می‌شوند.»

مطهری در عین حال مخالفت با تصویب این لوایح در مجمع تشخیص را «سیاسی» نامید و افزود که «هوای نفسانی» در معطل نگاه داشتن لوایح پالرمو و سی‌اف‌تی در مجلس نقش دارد.

به گفته وی، «برخی افراد و نهادها نیز منافع اقتصادی در این قضیه دارند. اگر دولت دست خود این افراد بود مطمئن باشید هم برجام اجرا شده بود و ما به اینجا نمی‌رسیدیم و هم ماه‌ها بود که مشکل اف‌ای‌تی‌اف حل شده بود و حتی معتقدم که رابطه با آمریکا هم برقرار شده بود.»

به باور وی، «ولی چون کار دست خودشان نیست نمی‌خواهند پیشرفت‌ها و گشایش معیشت مردم به نام رقیب‌شان ثبت شود.»

پاسخ تند وزارت خارجه ایران به موضع آلمان در محکومیت سرکوب اعتراض‌ها

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه، اظهارات وزیر خارجه آلمان در محکومیت سرکوب آبان ۹۸ را «غیرمسئولانه و مداخله‌جویانه» خواند

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز پنج‌شنبه اظهارات وزیرخارجه آلمان در محکومیت سرکوب اعتراض‌های آبان ۹۸ را «غیرمسئولانه و مداخله‌جویانه» خواند.

به گزارش خبرگزاری مهر، او گفت دولت آلمان به جای «مواضع غیرحرفه‌ای و مغرضانه» چشمان خود را باز کند و «رویکرد بی‌طرفانه» داشته باشد.

آقای موسوی همچنین گفته دولت ایران «صف دشمنان و عاملان کشتار مردم بی‌گناه و حامیان خارجی آنها را از دیدگاه‌های معترض» جدا می‌داند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران مشخص نکرده است که منظورش از «عاملان کشتار مردم بی‌گناه» چه گروهی یا افرادی است.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، روز پنج‌شنبه، ۲۱ آذر، در پاسخ به سوال بیژن جیرسرایی، نماینده ایرانی‌تبار مجلس آلمان درباره اعتراض‌های آبان ۹۸ گفت دولت آلمان کشته شدن چند صد نفر در جریان اعتراض‌های ایران را «به شدت محکوم می‌کند».

او با تاکید بر این که باید از جان معترضان و کسانی که از حق‌شان برای بیان دیدگاه‌شان استفاده می‌کنند، محافظت شود، گفت جامعه بین‌المللی درباره رویدادهایی مثل آن چه در روزهای اخیر در ایران گذشت «ساکت نمی‌ماند».

اطلاعات سپاه چند نفر را در اصفهان به اتهام «سلطنت‌طلبی» بازداشت کرد

خبرگزاری فارس روز جمعه از بازداشت چهار نفر در استان اصفهان خبر داده و آنها را از اعضای «شبکه فعال سلطنت‌طلب» این استان معرفی کرد.

آن‌ طور که این خبرگزاری نوشت، این افراد روز پنج‌شنبه، ۲۱ آذر، به دست سازمان اطلاعات سپاه استان اصفهان بازداشت شدند.

این گزارش همچنین این افراد را از اعضای «شبکه مبارز وطن اصفهان» معرفی کرده است.

فارس نوشته که بازداشت‌شدگان «حین برگزاری جلسه با موضوع موج دوم اغتشاشات در منزل یکی از اعضا» بازداشت شدند.

فارس بدون اینکه به منبع خبر خود اشاره کند نوشته که از منزل مذکور «تعدادی شب‌نامه، پرچم شیر و خورشید، ابزار شعارنویسی و شیشه‌های بمب‌های آتش‌زا» کشف شده است.

استان اصفهان در اعتراضات اخیر ایران نسبت به افزایش قیمت بنزین، شاهد شدیدترین اعتراضات بود و عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران گفته بود که شرایط اعتراضات در این استان «ویژه» بود.

در اعتراضات اخیر ایران، شعارهایی در حمایت از خانواده پهلوی سر داده شد و آخرین شهبانوی ایران و ولیعهد نیز پیام‌های متعددی برای معترضان و مردم ایران ارسال کردند.

محکومیت دو فعال مدنی و کارگری به ده سال زندان

محمد مقیسه، رئيس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران

شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران، به ریاست قاضی محمد مقیسه، رضوانه محمدی، فعال حوزه حقوق اقلیت‌های جنسی را به پنج سال زندان محکوم کرد.

اتهام خانم محمدی «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور با هدف براندازی نظام» اعلام شده است.

دادگاه او را به دلیل جمع‌آوری اطلاعات درباره اعدام‌های تابستان ۶۷ و تلاش برای جرم‌زدایی از همجنسگرایی تحت تعقیب قرار داده بود.

این فعال مدنی از ۱۲ شهریور تا ۲۸ مهرماه ۹۷ هم در بازداشت بود و پس از آن با قرار وثیقه ۱۵۰ میلیون تومانی آزاد شده بود.

شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران همچنین علی نجاتی، عضو سندیکای کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه را به پنج سال زندان محکوم کرده است. اتهام این کارگر بازنشسته، «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» اعلام شده بود.

آقای نجاتی در جریان اعتراض‌های آبان ماه سال ۹۷ کارگران این مجتمع بازداشت شده و با قید وثیقه آزاد بود.

پتر هانتکه، برنده نوبل، حق ورود به خاک کوزوو را از دست داد

عکسی از تجمع معترضان به پتر هانتکه در مقابل سفارت سوئد در سارایوو

در واکنش به اعطای جایزه نوبل ادبیات به پتر هانتکه و در پی اعتراضات به انتخاب آکادمی نوبل، وزیر خارجه کوزوو اعلام کرد که از این پس این نویسنده به عنوان «عنصر نامطلوب» شناخته می‌شود و اجازه ورود به خاک این کشور را ندارد.

بهجت پاکولی، وزیر خارجه کوزوو، روز پنج‌شنبه، ۲۱ آذر، در توئیتر ضمن اعلام این تصمیم دولت کوزوو، دلیل این اقدام را «حمایت هانتکه از اسلوبودان میلوشویچ و انکار نسل‌کشی در صربستان» ذکر کرد.

به ادعای منتقدان پتر هانتکه، او متهم است به این‌که در جریان جنگ بالکان در دهه ۱۹۹۰ جانب رژیم اسلوبودان میلوشویچ، رئیس‌ جمهور سابق صرب‌ها، را گرفت و در چند سخنرانی و اظهارنظر عمومی گفت که مسلمانان سارایوو خود عامل قتل‌عام و کشتار خود بوده‌اند و در سربرنیتسا اصلاً قتل‌عامی رخ نداده است.


پتر هانتکه این اتهامات را به طور تلویحی رد می‌کند، اما حاضر به ارائه توضیح درباره برخی اقداماتش در این باره هم نیست.

روز سه‌شنبه، ۱۹ آذر، پتر هانتکه، برنده نوبل ادبی ۲۰۱۹، جایزه خود را به ‌طور رسمی از پادشاه سوئد دریافت کرد، اما این مراسم برخلاف همیشه در آرامش برگزار نشد و همزمان شماری از منتقدان هانتکه در بیرون از سالن اعطای جایزه با برپایی تظاهرات به این تصمیم آکادمی اعتراض کردند.

با تصمیم دولت کوزوو، پتر هانتکه دیگر حق ورود به خاک کوزوو را نخواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این در حالی است که روستایی در تپه‌های جنوب کوزوو یکی از مأمن‌های همیشگی پتر هانتکه بوده است؛ جایی که خود هانتکه پیشتر درباره‌اش گفته بود در آن‌جا می‌تواند تنها باشد و در آرامش و پنهان از چشم دیگران در تپه‌هایش قدم بزند.

بازداشت ۱۳۵ نفر در دماوند به اتهام داشتن «شمایل شیطان‌پرستی»

پلیس ایران می‌گوید بیش از یکصد نفر را به دلیل داشتن «شمایل شیطان‌پرستی» در حوزه قضایی دماوند بازداشت کرده است

دادستان شهرستان دماوند از دستگیری ۱۳۵ دختر و پسر در حوزه قضایی دماوند به اتهام داشتن «شمایل شیطان‌پرستی» خبر داد.

حسن ابراهیمی بسابی روز پنج‌شنبه، ۲۱ آذر، به خبرگزاری تسنیم گفت از این ۱۳۵ نفر، هفت تن در زندان و بقیه با «تعهدات لازم آزاد شدند».

به گفته ابراهیمی بسابی، این افراد «مواد روان‌گردان، سلاح سرد، مواد مخدر، چاقو، قمه و غیره به همراه داشتند».

او اضافه کرد که بازداشت‌شدگان در عین حال «فعالیت‌های غیرمجاز مانند تتو و خالکوبی انجام می‌دادند.»

وی مدعی شده که این افراد بر اساس «گزارش‌های مردمی» بازداشت شدند.

در ایران سال‌ها است که پلیس جوانان را به دلیل آن چه «شیطان‌پرستی» می‌نامد، بازداشت می‌کند.

پلمب آرایشگاه‌ها و لباس‌فروشی‌ها و نیز حمله به پارتی‌ها و مهمانی‌های خصوصی و خانوادگی از سوی پلیس نیز در سال‌های اخیر خبرساز شده است.

ادامه بازداشت‌های اعتراضات آبان: ده نفر در کازرون و ممسنی

دادستان کل کشور در جمع برخی معترضان بازداشت‌شده

رهام‌بخش حبیبی، فرمانده پلیس استان فارس، گفته است که ده نفر از معترضان آبان ۹۸ در شهرستان‌های کازرون و ممسنی بازداشت شده‌اند.

به گفته این مقام پلیس، در جریان «عملیات جداگانه»، هشت نفر از این افراد در کازرون و دو نفر دیگر در ممسنی بازداشت شده‌اند.

مقام‌های انتظامی استان فارس قبلا هم از بازداشت حداقل ۳۰۰ نفر در این استان خبر داده‌ بودند.

بر اساس بررسی‌های رادیوفردا، حداقل هشت هزار نفر تا ۱۴ آذرماه امسال در شهرهای مختلف بازداشت شده بودند.

مقام‌های حکومت ایران تاکنون گزارشی از تعداد کل افراد بازداشت‌شده ارائه نداده‌اند.

با وجود این که مقام‌های قضایی وعده داده بودند تکلیف افراد بازداشت‌شده را به سرعت مشخص می‌کنند، نه تنها از روند رسیدگی به اتهامات این افراد گزارشی منتشر نشده، بلکه هر روز افراد جدیدی از میان معترضان بازداشت می‌شوند.

بیشتر

XS
SM
MD
LG