لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۱۴:۳۳

خبرخوان

رئیس کمیته المپیک: ورزشکاران به‌خاطر «عصبیت خفته از شرایط داخلی» مهاجرت می‌کنند

رضا صالحی امیری، رئیس کمیته المپیک

در حالی که وزیر ورزش و جوانان معتقد است دلیل مهاجرت ورزشکاران نخبه «مشکلات شخصی» آنان است و «نباید به این موضوع به عنوان بحران سیاسی و اجتماعی نگاه کرد»، رئیس کمیته المپیک می‌گوید دلیل آن می‌تواند «عصبیت خفته از شرایط داخلی ایران» باشد.

رضا صالحی امیری، رئیس کمیته المپیک، روز یک‌شنبه، ۱۳ بهمن، با انتشار یادداشتی در وب‌سایت این کمیته درباره مهاجرت و پناهندگی روزافزون ورزشکاران مدال‌آور ایرانی به دیگر کشورها گفته است: «رفتارشناسی ورزشکاران در خروج از کشور، بیانگر نوعی ذهنیت و تحلیل غلط یا عصبیت خفته از شرایط داخلی اعم از اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی محیط داخلی است.»

در ماه‌های اخیر شماری از ورزشکاران ایرانی به کشورهای دیگر پناهنده شده یا اعلام کرده‌اند با پرچم کشوری دیگر در مسابقات بین‌المللی حاضر خواهند شد.

کیمیا علیزاده، تکواندوکار و تنها مدال‌آور ورزش زنان ایران در المپیک، علیرضا فیروزجا، استاد بزرگ شطرنج، سعید ملایی، قهرمان جودوی جهان، نوید زنگنه، عضو تیم ملی امید کشتی آزاد و مهدی خدابخشی و فرزاد ذوالقدری، اعضای سابق تیم ملی تکواندو، از جمله این ورزشکاران هستند.

روز دوشنبه مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان، در این باره گفته بود «باید نظارت دقیق داشته باشیم تا بتوانیم این موضوع را کنترل کنیم.»

اما رضا صالحی امیری، رئیس کمیته المپیک، در یادداشت خود نوشته است «فرار از کشور (به معنی دلخوری) نیازمند کالبدشکافی و تحلیل بنیادین است» و حل مسئله مهاجرت «در گروِ حل مسائل اساسی کشور است».

به‌گفته آقای صالحی امیری، عوامل اقتصادی مثل فساد و شکاف طبقاتی، عوامل سیاسی مثل ناامنی، عوامل اجتماعی همچون ناامیدی به آینده و سرخوردگی، و برخی عوامل ورزشی از دلایل افزایش مهاجرت ورزشکاران نخبه ایرانی به دیگر کشورهاست.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

قصور پزشکی در ایران طی ۹ ماه «۱۱ درصد افزایش یافت»

رئیس سازمان پزشکی قانونی ایران از تشکیل بیش از ۲۲ هزار پرونده قصور پزشکی در ایران طی ۹ ماه نخست سال ۹۸ و افزایش ۱۱ درصدی این پدیده در ایران طی این مدت خبر داد.

به گزارش روز سه‌شنبه، ۲۹ بهمن، در خبرگزاری ایرنا، عباس مسجدی آرانی به خبرنگاران گفته این میزان قصور پزشکی از ابتدای فروردین تا پایان آذر سال جاری رخ داده است.

به گفته وی، قصور پزشکی در مدت یادشده، نسبت به سال گذشته، پنج درصد افزایش داشته است.

وی که در حاشیه افتتاح ساختمان جدید کمیسیون‌های پزشکی مرکزی سازمان پزشکی قانونی صحبت می‌کرد افزود که آمار پرونده‌های قضایی درباره قصور پزشکی در سال‌ ۹۷ و ۹۸ به اندازه‌ای قابل توجه بوده که نیاز به یک فضای فیزیکی قابل توجه (ساختمان بزرگ) بود.

رئیس پزشکی قانونی ایران در عین حال درباره آمار پرونده‌های تشکیل شده در کمیسیون‌های پزشکی گفت در سال ۱۳۹۷، ۲۰ هزار پرونده در خصوص قصور پزشکی در این کمیسیون‌ها تشکیل شده که قصور در «۴۶ درصد این پرونده‌ها به اثبات رسیده و بقیه تبرئه شدند».

آمار قصور پزشکی در سال‌های اخیر در ایران رو به افزایش بوده و از جمله در ماجرای درگذشت عباس کیارستمی، کارگردان معروف سینمای ایران و قطع‌ شدن انگشت یک نوزاد به این پدیده اشاره شده است.

در سال ۹۶ نیز احمد شجاعی، رئیس سازمان پزشکی قانونی از رشد ۲۱ درصدی محکومیت پزشکان خبر داده و گفته بود که آمار «قصور پزشکی» در ایران رو به افزایش است.

سخنگوی قوه قضاییه: زندانی ایرانی با یک زندانی آلمانی مبادله شد

سخنگوی قوه قضاییه ایران روز سه‌شنبه خبر داد که ابراهیم خلیلی، شهروند ایرانی که روز ۲۷ بهمن توسط دولت آلمان آزاد شد، با یک زندانی آلمانی مبادله شده است.

غلامحسین اسماعیلی که روز سه‌شنبه، ۲۹ بهمن، در یک نشست خبری سخن می‌گفت، به مشخصات زندانی آلمانی اشاره نکرد ولی گفت این فرد به دلیل عکس‌برداری از اماکن ممنوعه به سه سال زندان محکوم شده بود.

او گفت این زندانی آلمانی روز دوشنبه ۲۸ بهمن آزاد شده است.

روز دوشنبه عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت احمد خلیلی، شهروند ایرانی که در آلمان به دلیل نقض تحریم‌های آمریکا بازداشت شده بود، آزاد شده و به ایران بازگشته است.

به گفته آقای موسوی، احمد خلیلی با درخواست «دادستانی» آمریکا بازداشت شده و قرار بود به آمریکا مسترد شود.

او جزئیاتی درباره سوابق و فعالیت‌های احمد خلیلی ارائه نداد، ولی سوابقی از فردی به همین نام وجود دارد که در سال‌های گذشته در زمینه خریدهای نظامی و هواپیمایی و دور زدن تحریم‌ها فعالیت داشته است.

این فرد اردیبهشت سال ۹۰ نیز در جریان یک خرید نظامی در اسپانیا بازداشت شده بود و رسانه‌های نزدیک به سپاه از او به عنوان «یکی از مسئولین خرید نظامی وزارت دفاع» نام برده‌اند.

آقای خلیلی بهمن همان سال با سپردن وثیقه ۳۰ هزار یورویی آزاد شد و پس از آن خبری از روند رسیدگی به پرونده او در اسپانیا منتشر نشد.

تاکنون گزارشی از فعالیت‌های احمد خلیلی در آلمان و این که او به چه روشی تلاش کرده تحریم‌ها را دور بزند منتشر نشده است.

حکومت ایران تاکنون بارها پس از بازداشت شهروندان خارجی اقدام به مبادله آنها با ایرانیانی کرده است که با اتهاماتی چون دور زدن تحریم‌ها یا فعالیت‌های تروریستی در زندان بودند.

صدور حکم قطعی ۵۸ سال زندان برای هشت فعال محیط زیست

سخنگوی قوه قضاییه ایران تایید کرد که احکام صادره در پرونده هشت فعال محیط زیست قطعی شده و این افراد در مجموع به ۵۸ سال زندان محکوم شده‌اند.

غلامحسین اسماعیلی که روز سه‌شنبه، ۲۹ بهمن، در یک نشست خبری سخن می‌گفت، اتهام این افراد را به طور کلی «اقدام علیه امنیت ملی» اعلام کرده است.

بر اساس رای دادگاه، مراد طاهباز به جرم «همکاری با آمریکا» به ۱۰ سال حبس و رد «وجوه دریافتی» محکوم شده است. مبلغ جریمه نقدی هنوز اعلام نشده است.


نیلوفر بیانی، دیگر متهم این پرونده نیز به ۱۰ سال حبس محکوم شده است. هومن جوکار و طاهر قدیریان هر یک به ۸ سال حبس محکوم شده‌اند. سام رجبی، سپیده کاشانی و امیرحسین خالقی نیز هر یک به شش سال و عبدالرضا کوهپایه‌زاده به ۴ سال حبس محکوم شده‌اند.

با توضیحات سخنگوی قوه قضاییه ایران مشخص شد که احکام اولیه این زندانیان که ۲۹ آبان توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب صادر شده بود، عینا توسط دادگاه تجدیدنظر تایید شده است.

این هشت نفر از بهمن سال ۹۶ توسط سازمان اطلاعات سپاه بازداشت شدند. کاووس سیدامامی، استاد دانشگاه و فعال محیط زیست، نیز همراه با این هشت نفر بازداشت شده بود و در ۲۱ بهمن ۹۶ به خانواده وی اطلاع داده شد که در زندان «خودکشی» کرده‌، ولی خانواده‌اش این ادعا را رد کرده‌اند.

مقامات دولت حسن روحانی اتهامات مطرح شده علیه این فعالان محیط زیست را رد کرده‌اند.

وزیر بهداشت: موردی از آلودگی به کرونا در ایران نداشته‌ایم

هواپیمای حامل دانشجویان ایرانی که از ووهان چین به ایران بازگشتند

سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، اعلام کرد که هیچ موردی از آلودگی به ویروس کرونا در ایران وجود نداشته است.

به گزارش روز دوشنبه، ۲۸ بهمن، در خبرگزاری مهر، آقای نمکی این موضوع را در جریان بازدید از محل قرنطینه دانشجویانی بیان کرد که از شهر «ووهان» چین به ایران بازگشتند.

آن‌ طور که آقای نمکی گفته، «به رغم برخی شایعاتی که توسط برخی جریانات از بیرون و درون کشور منتشر می‌شود، هیچ موردی از آلودگی به کرونا ویروس جدید در هیچ نقطه‌ای از کشور نداشته‌ایم و تمام موارد مشکوک منفی بوده است».

وزیر بهداشت اضافه کرد که در ۳۶ مبادی ورودی به ایران، «تیم‌های بهداشتی با تجهیزات کافی مستقر هستند و وضعیت مسافران به دقت در حال رصد است.»

وی در عین حال از وضعیت دانشجویان ایرانی بازگشته از ووهان که در قرنطینه هستند ابراز رضایت کرده و وعده داد که بعد از دو هفته، از قرنطینه خارج شوند.

در روزهای اخیر در شبکه‌های اجتماعی، نامه‌ای با امضای قاسم جان‌بابایی، معاون درمان وزیر بهداشت ایران خطاب به حسن روحانی منتشر شده بود که در آن خبر از ورود ویروس کرونا به ایران داده شده است.

با این حال معاون درمان وزیر بهداشت ایران گفته نامه‌ منتسب به او درباره ورود ویروس کرونا به ایران جعلی است.

بازداشت حقوقدان سرشناس چینی که خواستار کناره‌گیری شی جین‌پینگ شده بود

سو جی‌یانگ در هفته‌های اخیر چندین مقاله و یادداشت در انتقاد از نحوه مقابله دولت با شیوع ویروس تازه کرونا، کووید-۱۹، نوشته بود.

سو جی‌یانگ، حقوقدان و کنشگر سرشناس چینی، به‌دلیل آن‌چه ناکارآمدی دولت در روند مقابله با بحران‌ها از جمله ویروس کرونای تازه، توصیف کرده و خواستار کناره‌گیری رئیس ‌جمهوری خلق شده بود، بازداشت شد.

آقای سو از ماه دسامبر در تلاش بود خود را از دید نیروهای امنیتی مخفی کند.

او اواخر سال گذشته میلادی در یک گردهمایی در مورد حقوق بشر در شهر شیامن شرکت کرده بود.

هوآ زه، یک کنشگر دیگر و از دوستان سو جی‌یانگ، به رویترز گفته چهار نفر دیگر که در نشست شهر شیامن شرکت کرده بودند، بازداشت شده‌ بودند.

بنا بر گزارش‌های تازه منتشر شده، آقای سو روز شنبه بازداشت شد.

با این حال پلیس پکن و گوانگجو که ظاهرا در بازداشت این حقوقدان دست داشتند، اظهار نظری در مورد رخدادها نکرده‌اند.

در هفته‌های اخیر سو جی‌یانگ چندین مقاله و یادداشت در انتقاد از نحوه مقابله دولت با شیوع ویروس تازه کرونا، کووید-۱۹، نوشته بود.

او با نام‌بردن از این بحران در کنار بحران‌های دیگر و رویکرد شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری به آن‌ها، خواستار کناره‌گیری آقای شی از این مقام شده بود.

سو همچنین از برخوردها با روزنامه‌نگاران و سانسور و محدودیت‌های رسانه‌ای در مورد گزارش‌رسانی از شیوع ویروس انتقاد کرده بود.

ویروس تازه که به نظر می‌رسد مرکز شیوع آن شهر ووهان در استان هوبئی است تا کنون دست‌کم -بنا بر آمار رسمی چین- بیش از ۷۰ هزار نفر را در آن کشور مبتلا کرده و جان بیش ۱۷۷۰ نفر را گرفته است.

روز یک‌شنبه مدیرکل سازمان جهانی بهداشت در مورد پیامدهای اجتماعی و انسانی کروناویروس تازه نیز هشدار داده بود.

آلمان ۱۲ نفر را به اتهام طراحی حملات تروریستی به مساجد بازداشت کرد

سال ۹۵ یک بمب دست‌ساز در یک مسجد در شهر درسدن منفجر شد

رسانه‌های آلمان از بازداشت ۱۲ عضو یک گروه راست افراطی خبر داده‌اند که متهم به برنامه‌ریزی برای حملات «بسیار گسترده» تروریستی به ۱۰ مسجد بودند.

سخنگوی دولت آلمان خبر داد که روز ۲۵ بهمن تحقیقات پیرامون این موضوع منجر به بازداشت ۱۲ نفر در نقاط مختلف کشور شد که حملات «بزرگی» را طراحی کرده بودند.

بر اساس گزارش‌ها، این افراد در نظر داشتند در نماز جمعه مسلمانان، حملات خود به مساجد را در ایالات مختلف آلمان به اجرا بگذارند.

گفته می‌شود این گروه حملات خود را بر اساس الگوی حمله تروریستی پارسال به مساجد نیوزیلند طراحی کرده بودند.

اسفند پارسال حمله به مساجد نور و لین‌وود نیوزیلند ۵۱ کشته برجای گذاشت. برنتون هریسون تارانت، نژادپرست سفیدبرترپندار استرالیایی، این حملات را در جریان مراسم نماز روز جمعه در کرایست‌چرچ انجام داده بود و بازداشت شد.

بر اساس گزارش‌ها، اعضای این شبکه راست افراطی آلمان، مدتها تحت نظر بوده و مکالمات‌شان شنود می‌شد. همچنین یک مامور پلیس نیز در بین اعضای این گروه نفوذ کرده بود.

تابستان پارسال «اشتفان ای»، جوانی با انگیزه‌های راست افراطی، والتر لوبکه فرماندار شهر کاسل از حزب دمکرات مسیحی آلمان را به قتل رسانده بود و بعد از بازداشت به عمل خود اقرار کرد.

رسانه‌های آلمان می‌نویسند بعد از این قتل، دولت تدابیر مقابله با گروه‌های راست افراطی در کشور را افزایش داده است.

سال ۹۵ نیز دو بمب دست‌ساز، یکی در یک مسجد و دیگری در مرکز گردهمایی‌های بین‌المللی در شهر درسدن، در شرق آلمان،​ منفجر شد.

رونمایی از سنگ یادبود کشته‌شدگان هواپیمای مسافربری اوکراینی

پرواز ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین حامل ۱۱ شهروند این کشور، ۱۴۶ شهروند ایرانی، ۶۱ شهروند کانادایی و نیز تعدادی شهروند افغانستان، سوئد و بریتانیا بود

فرودگاه بوریسپیل کی‌یف روز دوشنبه ۲۸ بهمن شاهد رونمایی از سنگ یادبود کشته‌شدگان هواپیمای مسافربری اوکراینی بود که دی‌ماه گذشته توسط یگان موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تهران سرنگون شد.

در این مراسم خانواده‌های ۱۱ سرنشین اوکراینی این هواپیما حضور داشتند.

قرار است در این مکان بنای یادبودی به یاد کشته‌شدگان این پرواز ساخته شود.

پرواز ۷۵۲ شامل ۱۷۶ سرنشین از جمله ۱۴۶ شهروند ایرانی و ۱۱ شهروند اوکراینی بود.‎

برخی دیگر از سرنشینان این هواپیما از شهروندان افغانستان، بریتانیا و سوئد بودند و از جمله ۶۱ تن هم تابعیت کانادایی داشتند‎.

مقامات پنج کشور مرتبط با این هواپیما خواستار ارسال جعبه سیاه هواپیما به خارج از ایران برای بازخوانی آن شده‌اند. جمهوری اسلامی اعلام کرده است که تکنولوژی بازخوانی این جعبه سیاه را ندارد اما در عین حال آن را به خارج نخواهد فرستاد.

نیروهای دانمارکی از اول مارس به پایگاه عین‌الاسد عراق بر می‌گردند

دانمارک روز دوشنبه ۲۸ بهمن اعلام کرد که پرسنل نظامی این کشور از اول مارس به پایگاه عین‌الاسد در عراق باز می گردند و کار آموزش نیروهای امنیت عراق در مبارزه با داعش را از سر خواهند گرفت.

دانمارک ماه گذشته اغلب ۱۳۰ نیروی مستقر خود در پایگاه عین‌الاسد را به دلیل ملاحظات امنیتی و در آستانه حمله موشکی روز هشتم ژانویه ایران، از این پایگاه هوایی خارج کرده بود.

نیروهای دانمارکی مستقر در این پایگاه بخشی از ائتلاف بین‌المللی در مبارزه با گروه حکومت اسلامی (داعش) در عراق و سوریه هستند.

ترینه برامسن، وزیر دفاع دانمارک، در بیانیه‌ای اعلام کرد که وضعیت امنیتی تفاوت چندانی با قبل از حمله ندارد ولی «در نبرد علیه ترور، مهم است که عراق دوباره به پایگاهی برای بکارگیری و آموزش نیرو توسط تروریست‌ها تبدیل نشود».

او افزود: «در نتیجه، مهم است که آموزش پرسنل امنیتی عراق را از سر بگیریم به طوری که عراقی‌ها در یک چشم‌انداز بلندمدت بتوانند امور امنیتی‌ خودشان سامان بدهند».

علی لاریجانی برای کمک اقتصادی به لبنان اعلام آمادگی کرد

میشل عون، رئیس‌جمهور لبنان (سمت راست) و علی لاریجانی

دفتر رئیس‌جمهور لبنان خبر می‌دهد که علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، روز دوشنبه پس از دیدار با رئیس‌جمهور لبنان گفته است که جمهوری اسلامی آماده کمک به اقتصاد بحران‌زده لبنان است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، میشل عون، رئیس‌جمهور لبنان، از علی لاریجانی نقل کرده که در این دیدار گفته‌است: «ما برای دولت جدید لبنان آرزوی موفقیت داریم و آماده هستیم تا به بهبود اوضاع اقتصادی لبنان کمک کنیم.»

علی لاریجانی شب گذشته وارد بیروت شد و امروز دوشنبه پیام حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران را به میشل عون تحویل داد.

اعلام آمادگی رئیس مجلس ایران برای کمک اقتصادی به لبنان در حالی بیان می‌شود که ایران، ازجمله به خاطر تحریم‌ها، با شرایط اقتصادی وخیمی روبه‌رو شده و مسئولان همواره از کمبود بودجه در بخش‌های مختلف خبر می‌دهند.

بهاره هدایت هنگام بازداشت «به‌شدت» ضرب‌وشتم شده بود

بهاره هدایت، فعال حقوق زنان

برخی گزارش‌ها حاکی از ضرب‌وشتم شدید بهاره هدایت، فعال حقوق زنان، به هنگام بازداشت و پس از آن، در زندان است.

به گزارش سایت «زیتون»، او در پی این ضرب و شتم شدید و اعتصاب غذا «خونریزی معده کرده» و وضعیت او «وخیم» است.

به نوشته زیتون هنگامی که بهاره هدایت به هنگام بازداشت توسط افراد لباس‌شخصی درخواست ارائه برگه کتبی بازداشت را می‌کند، «مأموران بدون نشان دادن حکم بازداشت، در برابر ساختمان حراست دانشگاه تهران با خشونت و ضرب‌وشتم از جمله ضربه زدن به پهلو و کشیدن موی سر، بهاره هدایت را به زور سوار ماشین می‌کنند و در ماشین نیز در برابر درخواست او مبنی بر ارائه حکم بازداشت دوباره او را ضرب‌وشتم کرده، سر او را به پایین فشار داده و به بازداشتگاه وزرا منتقل می‌کنند.»

بهاره هدایت، فعال مدنی که روز ۲۱ بهمن‌ماه بازداشت شد، از زمان بازداشت دست به اعتصاب غذا زده است. از علت بازداشت او خبری در دست نیست.

مخالفت قاضی با آزادی «سحر تبر» از زندان

پیام درفشان، وکیل فاطمه خویشوند، فعال اینتساگرامی مشهور به «سحر تبر» گفت با توجه به مخالفت قاضی با تبدیل قرار بازداشت موکلش، او در زندان می‌ماند.

به گزارش خبرگزاری فارس، وکیل «سحر تبر» درخواست کرده بود که قرار بازداشت موکلش به وثیقه تبدیل شود تا بتواند مقدمات آزادی او از زندان را فراهم کند ولی قاضی با این درخواست موافقت نکرده است.

اتهام فاطمه خویشوند «معاونت در افساد فی‌الارض» اعلام شده است. او که ۱۳ مهرماه امسال بازداشت شد، در حساب اینستاگرامش بیش از ۴۸۶ هزار دنبال‌کننده داشت و با انتشار عکس‌های متفاوت از خودش که اغلب گریم بودند یا با فوتوشاپ دستکاری شده بودند، مشهور شده بود.

شبکه دوم تلویزیون حکومت ایران شامگاه سه‌شنبه ۳۰ مهرماه فیلمی درباره «اعترافات» سحر تبر پخش کرد. در این گزارش همچنین «سحر تبر» به عنوان «فردی قربانی که شخصیت و وضعیت روحی و روانی نابهنجار دارد»، توصیف شد که در شبکه‌های اجتماعی به دنبال «ابتذال» بوده است.

این نخستین بار نیست که چهره‌های مشهور در اینستاگرام بازداشت و وادار به اعتراف می‌شوند. سال گذشته نیز پس از مسدود شدن صفحات پرطرفدار چند مربی رقص در اینستاگرام، چند نفر از آنها برای «اعتراف اجباری» به تلویزیون برده شدند.

تهدید ترامپ به قطع همکاری اطلاعاتی با کشورهای طرف قرارداد با هواوی

سفیر ایالات متحده در آلمان روز یکشنبه اعلام کرد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، تهدید کرده است که به‌اشتراک‌گذاری اطلاعات را با کشورهایی که با شرکت فناوری چینی هوآوی تعامل کنند، متوقف خواهد کرد.

هوآوی، یکی از بزرگترین شرکت‌های فناوری جهان و فعال در زمینه شبکه‌های داده تلفن همراه نسل جدید، جی‌فایو، است.

آمریکا پیشتر هشدارهایی در مورد فعالیت‌های هواوی و ارتباط آن با دولت چین داده است و از متحدان خود نیز خواسته از همکاری‌های مهم، از جمله در مورد نسل جدید اینترنت، با این شرکت پرهیز کنند. هواوی ارتباط با دولت چین را رد کرده است.

ریچارد گرنل،‌ سفیر آمریکا در آلمان روز یک‌شنبه در توئیتی نوشته است که دونالد ترامپ در همین روز از هواپیمای ریاست جمهوری، با او تماس گرفته و این پیام را برای انتقال به متحدان آمریکا به او داده است.

متحدان اصلی ایالات متحده در اروپا، به ویژه بریتانیا و فرانسه، گفته‌اند که هواوی را از ساختن شبکه‌های فایو-جی در کشورهایشان منع نخواهند کرد، اما محدودیت‌هایی را در این زمینه اعمال خواهند کرد.

اعتصاب غذای امیرسالار داودی، وکیل زندانی

امیرسالار داوودی، وکیل دادگستری، پس از یک هفته اعتصاب غذای تر٬ از روز یکشنبه ۲۷ بهمن‌ماه دست به اعتصاب غذای خشک زد.

او در اعتراض به محرومیت از حقوق خود در زندان از جمله عدم موافقت با مرخصی‌اش دست به اعتصاب غذا زده است.

این وکیل دادگستری که طی سال‌های گذشته وکالت شماری از زندانیان سیاسی و عقدتی را برعهده داشته، از ۲۹ آبان‌ماه سال ۹۷ در زندان به سر می‌برد.

امیرسالار داودی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی، به اتهام‌هایی از جمله راه‌اندازی یک کانال تلگرامی به نام «بدون روتوش»، «توهین به مقامات»، «همکاری با دول متخاصم از طریق مصاحبه با رسانه‌های خارج از کشور» و «تبلیغ علیه نظام» جمعاً به ۳۰ سال زندان و ۱۱۱ ضربه شلاق محکوم شده است که از حکم زندان او ۱۵ سال قابل اجراست.

رکورد تازه فرزانه فصیحی، «دختر باد»، در مسابقات دوی استانبول

فرزانه فصیحی، رکورددار دوی سرعت ایران، معروف به «دختر باد»، در مسابقات دوومیدانی ۶۰ داخل سالن استانبول بار دیگر رکود خود را شکست.

او در این مسابقات با ۷ ثانیه و ۲۵ صدم نفر اول شد. این مسابقه روز یک‌شنبه ۲۶ بهمن برگزار شد.

رکورد قبلی او که در مسابقات آزاد صربستان با زمان ۷ ثانیه و ۲۹ صدم ثبت شد، مجوز حضور او در مسابقات دوومیدانی قهرمانی جهان نیز بود.

فرزانه فصیحی در حال حاضر عضو تیم پارتیزان بلگراد در کشور صربستان است.

این دونده پیش از رفتن از ایران، در رقابت‌های قهرمانی باشگاه‌های ایران در تیم «سپاهان» حضور داشت و به عنوان یکی از پرامتیازترین ورزشکاران مسابقات داخلی انتخاب شد.

گفت‌وگوی پومپئو و رئیس‌جمهوری سنگال در مورد «مقابله با تهدیدهای ایران و کره شمالی»

وزیر خارجه آمریکا در حال حاضر در جریان رشته‌سفرهایی در قاره آفریقا به سر می‌برد. این سفرها از سنگال آغاز شده و سپس با دیدارها از آنگولا و اتیوپی ادامه پیدا کند.

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده می‌گوید مایک پومپئو و رئیس‌جمهوری سنگال در مورد «راه‌های مقابله با تهدیدهای ناشی از ایران و جمهوری دموکراتیک خلق کره [شمالی] گفت‌وگو کرده‌اند».

بنا بر بیانیه‌ای که وزارت خارجه آمریکا منتشر کرده این گفت‌وگو در جریان سفر آقای پومپئو به داکار انجام شده‌است.

دو طرف در مورد مسائل دیگر از جمله «روابط تجاری دوجانبه و افزایش سرمایه‌گذاری‌هایی که هر دو از آن سود ببرند» نیز گفت‌وگو کرده‌اند.

وزیر خارجه آمریکا در این دیدار از اقدامات سنگال برای حفظ صلح و مقابله با گسترش تروریسم در منطقه ساحل قدردانی کرده‌است.

وزیر خارجه آمریکا در حال حاضر در جریان رشته‌سفرهایی در قاره آفریقا به سر می‌برد. این سفرها از سنگال آغاز شده و سپس با دیدارها از آنگولا و اتیوپی ادامه پیدا کند.

شماری از رسانه‌های ایالات متحده می‌گویند این سفرها در عین حال در راستای تلاش‌های دولت دونالد ترامپ برای کاستن از نفوذ روسیه، چین و دیگر قدرت‌ها در آفریقا صورت می‌گیرد.

آنگولا کشوری غنی از نظر منابع نفتی‌ست و اتیوپی دومین کشور پرجمعیت آفریقا به شمار می‌رود.

روابط تهران و داکار بی‌ فراز و نشیب نبوده، و در اسفند ۱۳۹۸ سنگال روابط دیپلماتیک خود با جمهوری اسلامی را به‌دلیل اتهام‌ها در مورد سلاح‌های شورشیان در جنوب آن کشور قطع کرد.

دولت سنگال گفته بود شورشیان، که در گامبیا مستقر بودند، با استفاده از «جنگ‌افزارهای» ساخت ایران به نیروهای دولتی حمله کرده‌اند.

ایران در واکنش گفته بود سلاح‌ها را برای دولت گامبیا می‌فرستاده، اما گامبیا این موضوع را تکذیب کرد.

روابط دو طرف اما بعد روند دیگری به خود گرفت و محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران نیز -از جمله در مرداد ماه امسال- به سنگال سفر کرد.

سنگال در عین حال همان کشوری‌ست که منوچهر متکی، وزیر خارجه وقت در دوره محمود احمدی‌نژاد، در حالی‌که در سفر رسمی در آن به سر می‌برد، از این مقام برکنار شد.

بیشتر

XS
SM
MD
LG