لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۱۹:۱۷

خبرخوان

اعتصاب غذای امیرسالار داودی، وکیل زندانی

امیرسالار داوودی، وکیل دادگستری، پس از یک هفته اعتصاب غذای تر٬ از روز یکشنبه ۲۷ بهمن‌ماه دست به اعتصاب غذای خشک زد.

او در اعتراض به محرومیت از حقوق خود در زندان از جمله عدم موافقت با مرخصی‌اش دست به اعتصاب غذا زده است.

این وکیل دادگستری که طی سال‌های گذشته وکالت شماری از زندانیان سیاسی و عقدتی را برعهده داشته، از ۲۹ آبان‌ماه سال ۹۷ در زندان به سر می‌برد.

امیرسالار داودی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی، به اتهام‌هایی از جمله راه‌اندازی یک کانال تلگرامی به نام «بدون روتوش»، «توهین به مقامات»، «همکاری با دول متخاصم از طریق مصاحبه با رسانه‌های خارج از کشور» و «تبلیغ علیه نظام» جمعاً به ۳۰ سال زندان و ۱۱۱ ضربه شلاق محکوم شده است که از حکم زندان او ۱۵ سال قابل اجراست.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

بابک پاک‌نیا: دادگاه سه معترض آبان هشتم تیرماه برگزار می‌شود

از راست: امیرحسین مرادی، محمد رجبی و سعید تمجیدی

وکیل امیرحسین مرادی، یکی از معترضان آبان ۹۸ که پیشتر به اعدام محکوم شده بود، از برگزاری دادگاه جدید برای رسیدگی به پرونده او در تیرماه خبر داد.

بابک پاک‌نیا به رادیو فردا گفت که دادگاه امیرحسین مرادی، محمد رجبی و سعید تمجیدی، هشتم تیرماه در شعبه ۲۳ دادگاه انقلاب برگزار خواهد شد.

برای رسیدگی به پرونده این سه بازداشتی اعتراضات آبان ۹۸ تاکنون دو بار از سوی شعبه ۲۳ دادگاه انقلاب تعیین وقت شده است اما دادگاه تشکیل نشده و عقب افتاده است.

آقای پاک‌نیا می‌گوید این مسئله باعث شده که این بازداشت‌شدگان از لحاظ روحی در شرایط بدی قرار بگیرند.

او درباره علت تعویق دادگاه موکلش توضیح داد: رئیس شعبه ۲۳ دادگاه انقلاب چند روز قبل از تشکیل جلسه دادگاه ما در اسفند ۹۹ بازنشسته شد. پرونده ما جزو پرونده‌هایی است که چون اتهامات ذکر شده در کیفرخواست مستلزم رسیدگی توسط هیات قضایی است و باید با دو قاضی تشکیل شود با توجه به بازنشستگی رئیس شعبه الان فقط مستشار دارد. یا باید یک قاضی اضافه شود یا پرونده را به یک شعبه دیگر بدهند و تا امروز هیچ اتفاقی نیفتاده است. یعنی نه به شعبه دیگر داده‌اند و نه قاضی اضافه شده است.

وکیل امیرحسین مرادی گفت: شعبه ۲۳ دو بار تعیین وقت کرده و گفته که شاید تا آن موقع رئیس تعیین شود یا مستشار دیگری بیاید و پرونده با دو مستشار رسیدگی شود. هر دو بار هم این مشکل را ما داشتیم. الان برای هشتم تیرماه جلسه را تعیین کرده‌اند.

او افزود: اگر تا آن موقع رئیس شعبه تعیین شود جلسه به طور قانونی تشکیل می‌شود، اگر رئیس ندهند باید از یک شعبه دیگر مستشار بدهند و اگر ندهند دوباره عقب می‌افتد و این برای بچه‌های ما خیلی سخت‌تر شده است.

آقای پاک‌نیا با اشاره به بازداشت «۵۰۰ روزه» موکلان خود گفت که ما امیدوار بودیم با توجه به اتفاقاتی که در دیوان افتاده بتوانیم در شعبه هم‌عرض اتهامات را برداریم و با قرار تامینی بچه‌ها را از بازداشت در بیاوریم ولی تا این وضعیت است بچه‌ها بلاتکلیف هستند و به لحاظ روحی هم خیلی ضعیف شده‌اند.

این وکیل درباره وضعیت بیماری امیرحسین مرادی گفت: «امیرحسین مریض است، بیماری پوستی دارد، برای تزریق به بیمارستان می‌برند و بر می‌گردانند ولی اوضاع سختی است و بدتر از جسمی، به لحاظ روحی وضعیت خیلی بدی دارند. خیلی از بچه‌های آبان هم عفو خوردند و بیرون رفتند اما این بچه‌ها آن‌جا مانده‌اند».

امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی سه تن از معترضان به افزایش بهای بنزین در آبان ۹۸ بودند که اسفند ۹۸ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی صلواتی به اعدام، ۳۸ سال زندان و ۲۲۲ ضربه شلاق محکوم شدند.

مادر علی تمیمی از کشته‌شدگان اعتراض‌های آبان ۹۸ بازداشت شد

بدریه حمیداوی، مادر على تميمى از كشته‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸

بدریه حمیداوی، مادر على تميمى از كشته‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸، روز يكشنبه ۲۶ اردیبهشت در شهر اهواز بازداشت شد.

یکی از نزدیکان خانواده خانم حمیداوی در گفت‌وگو با رادیو فردا تایید کرد که مادر علی تمیمی به اتفاق چند فعال مدنی عرب بازداشت شده و از محل نگهداری و وضعیت او خبری در دست نیست.

وب سایت هرانا تعداد بازداشت شدگان را ۱۶ نفر عنوان کرده و گزارش داده است که شماری از شهروندان مقابل منزل بدریه حمیداوى، مادر علی تمیمی در کوی زویه شهرستان اهواز رفته و شعار سر داده بودند که در پی آن خانم حمیداوى به استقبال آن‌ها رفته بود و سپس بازداشت شد.

براساس گزارش این وب سایت حقوق بشری از روز ۲۴ اردیبهشت‌ تا ۲۶ اردیبهشت‌ ماه دست‌‌کم ۱۶ شهروند در شهرهای اهواز و ماهشهر بازداشت و شماری دیگر نیز توسط نهادهای امنیتی احضار شده‌اند.

نهادهای قضایی و امنیتی هیچ توضیحی درباره علت بازداشت و محل نگهداری این افراد نداده‌اند اما منابع حقوق بشری برگزاری مراسم عید فطر، پایکوبی و حضور در مقابل منازل کشته‌شدگان اعتراضات آبان‌‌ماه و اعدام‌ شدگان سال‌های گذشته را دلیل بازداشت عنوان کرده‌اند.

کرونا در ایران؛ مرگ ۳۱۰ نفر دیگر و شیوع گسترده در یکی از تیم‌های فوتبال

وزارت بهداشت ایران اعلام کرد طی ۲۴ ساعت منتهی به روز ۲۸ اردیبهشت، ۳۱۰ نفر دیگر در کشور بر اثر ابتلا به کرونا جان باختند و ۱۳ هزار و ۹۳۰ بیمار تازه شناسایی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، بر اساس آمار دولتی، تا ظهر روز سه‌شنبه، شمار قربانیان کرونا در ایران به ۷۷ هزار و ۴۱۵ نفر رسید.

این گزارش، شمار کلی مبتلایان را نیز دو میلیون و ۷۷۹ هزار و ۴۱۵ نفر اعلام کرده است.

از میان بیماران تازه شناسایی‌شده، ۲۱۰۲ نفر در مراکز درمانی شهرهای مختلف ایران بستری شده‌اند.

در حال حاضر، ۵۱۷۳ تن از بیماران مبتلا به کرونا در ایران، در شرایط سخت این بیماری قرار داشته و در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

درستی آمار روزانه وزارت بهداشت ایران درباره موارد ابتلا و مرگ ناشی از کرونا، مورد تردید منابع مستقل قرار دارد و دست‌کم در زمینه مرگ، تخمین زده می‌شود که شمار قربانیان، سه تا چهار برابر، بیشتر از آمار دولتی باشد.

پنج هزار و ۱۷۳ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند.

در حال حاضر سه شهر ایران در وضعیت قرمز، ۲۶۲ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۸۳ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

رسانه‌ها در ایران همچنین از درگذشت امیر نظری، مجری برنامه «ضربان» در شبکه سلامت تلویزیون جمهوری اسلامی خبر می‌دهند.

آن‌طور که بابک حسن‌زاده، دیگر مجری این برنامه تلویزیونی گفته، آقای نظری، «حدود سه تا چهار هفته درگیر کرونا شده بود ابتدا با حال خوب مرخص شد و بعد دوباره با تنگی نفس به بیمارستان بقیةالله رفت و آنجا بستری شد و روز گذشته درگذشت.»

خبرگزاری میزان نیز از شیوع گسترده کرونا در تیم دسته اولی ۹۰ ارومیه خبر می‌دهد.

بر اساس این گزارش، با توجه به اعلام‌ نتایج تست کرونا اعضای کادر فنی و بازیکنان تیم فوتبال ۹۰ ارومیه مشخص شد که ۱۲ نفر از بازیکنان این تیم به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

از آغاز شیوع ویروس کرونا در ایران، بر اساس آمار رسمی، تا کنون نزدیک به دو میلیون و ۸۸۰ هزار نفر به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند.

به گفته وزارت بهداشت بیش از دو میلیون نفر دوز اول و بیش از ۴۰۰ هزار نفر هم هر دو دوز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

روند کُند واردات، تولید و واکسینه کردن شهروندان ایران با انتقاد شدید مردم روبرو شده است.

با استفاده از گزارش‌های مهر، ایسنا و میزان؛ ب.ب/ پ.پ

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در هند به ۲۵ میلیون نفر رسید

انجام آیین‌های مذهبی در هند باوجود خطر سرایت ویروس کرونا

در هند تعداد کل افرادی که از آغاز شیوع ویروس کرونا به این بیماری مبتلا شده‌اند به ۲۵ میلیون نفر رسید.

در شبانه‌روز گذشته بیش از ۴۳۰۰ نفر از بیماران کرونایی جان خود را از دست دادند و ۲۶۰ هزار نفر هم بر شمار مبتلایان جدید افزوده شده است.

شمار قربانیان کرونا در هند تا کنون به ۲۸۰ هزار نفر رسیده است.

عدم قرنطینه کامل شهرهای آلوده به ویروس کرونا، عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و روند کُند آزمایش ویروس کرونا از مهم‌ترین دلایل افزایش مرگ‌ومیر و ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در هند ذکر شده است.

ماه گذشته هند صادرات واکسن به کشورهای مختلف جهان را به دلیل افزایش تعداد مبتلایان در کشور متوقف کرد و روز سه‌شنبه هم مقامات بهداشتی هند اعلام کردند صادرات واکسن تا پنج ماه دیگر به تعویق افتاده است.

آمریکا ۲۰ میلیون دوز دیگر واکسن کرونا اهدا می‌کند

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد ایالات متحده ۲۰ میلیون دوز دیگر واکسن کرونا به کشورهایی که برای واکسیناسیون جمعیت خود تلاش می‌کنند، ارسال خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بایدن روز دوشنبه، ۱۷ اردیبهشت اعلام کرد این ۲۰ میلیون دوز، طی شش هفته آینده ارسال خواهد شد.

با احتساب این آمار، رقم واکسن‌های اهدایی کرونا از سوی آمریکا تا آخر ماه ژوئن، به ۸۰ میلیون دوز خواهد رسید.

او همچنین گفت که این اقدام با هدف بازگرداندن رهبری آمریکا در مبارزه جهانی با همه‌گیری کرونا انجام می‌شود.

با ارسال این ۲۰ میلیون دوز، آمریکا در جایگاه نخست اهداکنندگان واکسن کرونا قرار خواهد گرفت.

او در عین حال به تلاش‌های چین و روسیه که از دیگر تولیدکنندگان واکسن کرونا هستند، برای «نفوذ» در مناطق مختلف جهان از راه اهدا واکسن کرونا اشاره کرده است.

بر اساس آخرین آمار، تاکنون در آمریکا بیش از ۲۷۲ میلیون دوز واکسن کوید ۱۹ تزریق شده و موارد مرگ ناشی از این بیماری به پایین‌ترین میزان رسیده است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری فرانسه؛ ب.ب / پ.پ

دبیر شورای نگهبان می‌گوید نامزدهای انتخابات باید «باتقوا» باشند

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان می‌گوید داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری باید «مدیر، مدبر و باتقوا» باشند.

آقای جنتی آنچه را «تقوا» می‌داند یکی از «ملاک‌های اصلی» در بررسی صلاحیت نامزدهای انتخاباتی عنوان کرده و در توضیح این نظر خود هم گفت: «فردی که تقوا دارد یعنی همه واجبات شرعی را انجام می‌دهد و دست به گناه نمی‌زند.»

منتقدان می‌گویند در حالی که در ایران، همه شهروندان مشمول پرداخت مالیات و همه مردان جامعه مشمول خدمت اجباری سربازی می‌شوند، در زمینه احراز مناصب بالا، نظیر ریاست‌جمهوری، با تبعیض چندلایه‌ای روبه‌رو هستند که دین و مذهب و نوع اندیشه آنان را نیز شامل می‌شود.

احمد جنتی روز سه‌شنبه در عین حال گفت که شورای نگهبان «نمی‌تواند چیزی به جز قانون بگوید.»

این در حالی است که ابلاغیه اخیر شورای نگهبان در مورد شرایط نامزدهای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری با مخالفت دولت حسن روحانی و سیاستمداران و گروهی از حقوق دانان روبه‌رو شده است.

شورای نگهبان در ابلاغیه خود بدون تصویب مجلس، برخی شرایط شرکت در انتخابات، از جمله شرط سنی را تغییر داد.
قرار است روند بررسی صلاحیت کاندیدهای ثبت نام شده از صبح چهارشنبه آغاز شود.

۲۰۰ نفر از نمایندگان مجلس مخالفت خود را با لغو بخشی از تحریم‌ها اعلام کردند

۲۰۰ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه‌ای مخالفت خود را با لغو تفکیک‌شده تحریم‌های آمریکا علیه ایران اعلام کردند.

در این بیانیه که روز سه‌شنبه توسط محسن دهنوی، عضو هیئت رئیسه مجلس قرائت شد بر لغو کامل و بازگشت‌ناپذیر تحریم‌ها و راستی‌آزمایی آن تأکید شده است.

در این بیانیه آمریکا و اروپا به «نداشتن اراده جدی» برای رفع تحریم‌ها متهم شده‌اند. نویسندگان بیانیه گفته‌اند کشورهای غربی در پی تحمیل توافقی هستند که ضمن اعمال محدودیت‌های بیشتر در زمینه فعالیت‌های هسته‌ای بستری برای مذاکرات منطقه‌ای و دفاعی ایجاد کند.

این بیانیه در حالی صادر شده که تیم مذاکرات جمهوری اسلامی به سرپرستی عباس عراقچی و با تأیید رهبر جمهوری اسلامی به مذاکرات خود در وین ادامه می‌دهند.

آمریکا و اروپا خواهان پایبندی کامل ایران به تعهدات برجامی اش هستند و بارها تأکید کرده‌اند که تحریم‌ها بدون بازگشت ایران به تعهدات هسته‌ای جمهوری اسلامی لغو نخواهند شد.

آمریکا از تحرکات نظامی جمهوری آذربایجان در مرز ارمنستان ابراز نگرانی کرد

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در تماس با رهبران ارمنستان و جمهوری آذربایجان، در مورد تنش‌های اخیر بین دو کشور ابراز نگرانی کرد.

پس از آنکه ارمنستان، آذربایجان را به ارسال نیرو در مرز و ادعای مالکیت بر تکه‌ای از خاک ارمنستان متهم کرد، جیک سالیوان با نیکول پاشینیان نخست‌وزیر ارمنستان و الهام علی‌اف رئیس‌جمهوری آذربایجان گفت‌وگو کرد.

به گفته امیلی هورن سخنگوی شورای امنیت ملی، جیک سالیوان تأکید کرد که تحرکات نظامی در نزدیکی مرزهای نامشخص، غیرمسئولانه و تحریک‌آمیز است.

ایروان نیروهای باکو را به ورود به استان سیونیک در چهارشنبه هفته پیش و تجاوز به بخش دیگری از خاک ارمنستان در روز پنجشنبه متهم کرد.

جمهوری آذربایجان این اتهام را رد کرده و گفته است، نیروهایش وارد ارمنستان نشدند و در نقاطی در سمت جمهوری آذربایجان موضع گرفتند که در ماه‌های زمستان قابل دسترسی نبود.

بیش از ۲۰۰ هزار نفر در گجرات هند با وقوع توفان خانه‌های خود را تخلیه کردند

عکس از آرشیو رادیو فردا

‎با وقوع سنگین‌ترین توفان طی یک دهه اخیر در ایالت گجرات هند، بیش از ۲۰۰ هزار نفر از ساکنان این ایالت تا شامگاه دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ناگزیر از ترک خانه‌های خود شدند.

گزارش‌ها حاکی از خاموشی‌های مکرر در ایالت گجرات، سقوط دکل‌های برق و تخریب گسترده خانه‌ها در پی این توفان است. مقامات ایالتی در این میان بنادر و فرودگاه‌های اصلی گجرات را بسته‌اند و همه این‌ها نیز در حالی است که کشور هند هم‌اکنون درگیر بحران شدید ناشی از شیوع ویروس کروناست.

اودایا رگمی، سرپرست هیات آسیای جنوبی فدراسیون جهانی صلیب سرخ،گفت: «این توفان رنج میلیون‌ها نفر از مردم هند را که خانواده‌هایشان به خاطر ابتلای به کرونا و مرگ و میر ناشی از آن آسیب دیده‌اند، دوچندان کرد. بسیاری از این خانواده‌ها به سختی خودشان را حفظ کرده‌اند.»

توفان تاکنون ۱۶ کشته بر جای گذاشته و به ایالات ساحلی گوا، کرالا، کارناتاکا و ماهاراشترا نیز خسارات سنگینی وارد آورده است.

سازمان هواشناسی هند این توفان را که از دریای عربی آغاز شده است، ابتدا در رده توفان‌های شدید طبقه‌بندی کرده بود، اما سپس درجه آن را به «بسیار شدید» افزایش داد. سرعت این توفان ۲۱۰ کیلیومتر در ساعت برآورد شده که آن را در ردیف توفندهای سطح سه قرار می‌دهد و تنها یک درجه با شدیدترین توفندها فاصله دارد.

با استفاده از گزارش‌ خبرگزاری رویترز؛ س.ن

کدخدایی خواستار برخورد قضایی با منتشرکنندگان اخبار تایید صلاحیت‌ها شد

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان

سخنگوی شورای نگهبان با رد اخبار مربوط به تایید صلاحیت برخی از کاندیداها، خواستار برخورد قوه قضاییه با کسانی شد که «اخبار کذب و زود هنگام» منتشر می‌کنند.

عباسعلی کدخدایی گفته است جلسه شورای نگهبان برای «بررسی دقیق‌تر» کاندیداها، صبح روز چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت برگزار می‌شود و فعلا «صحبت‌های کلی و مرور اسامی» انجام شده است.

در طول ساعات گذشته گزارش‌های متعددی در شبکه‌های اجتماعی درباره ردصلاحیت محسن رضایی و سعید محمد، دو چهره نظامی که در این دوره کاندیدا شده‌اند، منتشر شده است.

در انتخابات ریاست‌جمهوری امسال، ۵۹۲ نفر ثبت‌نام کردند که به گفته سخنگوی شورای نگهبان، فقط پرونده ۴۰ نفر از آن‌ها در شورای نگهبان بررسی می‌شود.

داوطلبان کاندیداتوری با استناد به قوانین موجود که از سوی وزارت کشور اعلام شده، ثبت‌نام کردند ولی شورای نگهبان در روزهای اخیر با ابلاغ یک مصوبه جدید، شرایط تازه‌ای برای کاندیداها اعلام کرده است و با استناد با آن مصوبه، از بررسی همه پرونده‌ها خودداری کرده است.

به گفته عباسعلی کدخدایی، هر داوطلب کاندیداتوری انتخابات ریاست‌جمهوری باید برای تایید صلاحیت هفت رای مثبت از ۱۲ عضو شورای نگهبان را بگیرد.

شورای نگهبان متشکل از ۱۲ فقیه و حقوقدان است که شش فقیه را رهبر جمهوری اسلامی منصوب می‌کند و شش حقوقدان را نیز رئیس قوه قضائیه معرفی و مجلس شورای اسلامی به آن‌ها رای می‌دهد.

رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی در این دوره از انتخابات خود نامزد است و در همین حال قوه قضاییه باید به تخلفات و شکایت‌های انتخاباتی رسیدگی کند.

بر اساس کزارش خبرگزاری‌های ایران و سایت رادیو فردا/ر.ح/ک.ر

بدهی شهرداری تهران «۶۶ هزار میلیارد تومان» اعلام شد

معاون مالی شهرداری تهران گفته است که «بدهی کل» این نهاد «۶۶ هزار میلیارد تومان» است که از این میزان، شش هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان مربوط به بدهی‌های شهرداری تهران به پیمانکاران در سال ۹۹ است.

عبدالحمید امامی که روز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت در یک نشست خبری سخن می‌گفت، جزئیات بیشتری درباره بدهی‌های شهرداری ارائه نداد و گفت در دوره مدیریت پیروز حناچی در شهرداری تهران، «هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان از بدهی‌ها کاهش پیدا کرده است».

او همچنین از گرفتن طلب‌های شهرداری تهران از دولت به مبلغ ۳۰ هزار میلیارد تومان و شرکت رسا تجارت وابسته به سپاه پاسداران به مبلغ ۲۵ هزار میلیارد تومان خبر داد.

معاون مالی شهرداری تهران به مبلغ کل بدهی‌های دولت و سپاه به شهرداری اشاره نکرد این در حالی است که میزان بدهی‌های شرکت‌های وابسته به سپاه در ماه‌های گذشته به یک موضوع بحث برانگیز بین مدیران شهرداری و سپاه پاسداران تبدیل شده بود.

به گفته محمود میرلوحی، رئیس کمیته اقتصادی شورای شهر تهران، در جریان مبادلات مالی بین دو نهاد، مبلغ ۱۷۰۰ میلیارد تومان از بدهی‌‌های سپاه به شهرداری تهران که مربوط به سال ۹۴ بوده، در صورتجلسات مالی سال ۹۵ غیب شده است.

شرکت رسا تجارت که از بازوهای اصلی تامین مالی نیروی قدس سپاه بود، پس از بروز مفاسد گسترده منحل شد و سه نفر از مدیران ارشد، مسعود مهردادی، محمود خاکپور محمود سیف به ترتیب به دو سال، پنج سال و ۳۰ سال زندان و جزای نقدی محکوم شدند.

اتهام این افراد مشارکت در کلاهبرداری باندی، مشارکت در پولشویی و برداشت و تصاحب غیرقانونی وجوه اعلام شده است.

علاوه بر این سه نفر، عیسی شریفی، معاون محمدباقر قالیباف در دوران شهرداری تهران، نیز به ۲۰ سال زندان، جزای نقدی، و استرداد وجوه تحصیلی محکوم شد.

بر اساس گزارش سایت انتخاب و رادیو فردا/ر.ح/ک.ر

سینا استوی، سرشناس‌ترین فعال بازر رمزارز در ایران، بازداشت شد

سینا استوی

مرکز بررسی جرایم سازمان‌یافته سایبری که زیرمجموعه سازمان اطلاعات سپاه پاسداران است، روز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت از بازداشت سینا استوی، مدیرعامل صرافی رمزاررز کریپتولند، خبر داد.

همزمان، حساب کاربری رسمی آقای استوی در توئیتر نیز با توئیتی ظاهراً با امضای مرکز بررسی جرایم سازمان‌یافته سایبری به‌روز شد با این متن که «مالک این رسانه به‌اتهام اخلال در نظام اقتصادی با دستور دادسرای ویژه جرایم اقتصادی بازداشت شد».

برخی رسانه‌های نزدیک به سپاه اتهام سینا استوی را که پیشتر به‌عنوان کارآفرین نمونه شناخته می‌شد، «اخلال در نظام اقتصادی» اعلام کرده‌اند.

بازداشت آقای استوی در حالی صورت گرفته است که پیشتر اعلام شده بود بانک مرکزی درگاه‌های رمزارزها را از روز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت مسدود می‌کند و فعالیت‌ها در این زمینه ممنوع می‌شود.

سینا استوی چهره‌ای سرشناس در زمینه رمزارز است که چندی پیش حق مالکیت نخستین توئیت تاریخ را نیز از جک دورسی، بنیان‌گذار توئیتر، به قیمت دو میلیون و ۹۰۰ هزار دلار خرید.

آقای استوی به‌گفته خودش از سال ۲۰۱۳ میلادی به‌عنوان بیت‌کوینر وارد عرصه رمزارزها شد و به‌مرور فعالیتش را گسترده کرد تا این‌که صرافی کریپتولند را در سال ۹۶ راه انداخت.

سال گذشته، در سه‌سالگی کریپتولند، سینا استوی اعلام کرد که پلتفرم جدیدی از صرافی خود را نیز ارائه کرده است که ایرانیان می‌توانند در این بستر قابلیت‌های موجود در صرافی‌های رمزارزی بین‌المللی را در اختیار داشته باشند.

مرکز بررسی جرایم سازمان‌یافته سایبری علی‌رغم ادعای ایجاد اخلال اقتصادی توسط آقای استوی، هنوز هیچ جزئیاتی در این باره منتشر نکرده است.

وکیل فرزانه زیلابی، وکیل کارگران هفت‌تپه، شش ماه از اشتغال به وكالت منع شد

فرزانه زیلابی، وکیل مدافع کارگران هفت تپه

ناصر زرافشان، وکیل فرزانه زیلابی که وکالت کارگران هفت‌تپه را برعهده داشت از «منع اشتغال شش‌ماهه» موکلش خبر داد.

آقای زرافشان در مصاحبه‌ای که روزنامه اعتماد روز دوشنبه، ۲۷ اردیبهشت از او منتشر کرده، گفته‌است که علاوه بر اتهامات «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی جهت اقدام علیه امنیت ملی» که پیشتر رسانه‌ای شده بود، اتهام دیگری با عنوان «نشر اکاذیب و عضویت در گروه‌های معاند» علیه خانم زیلابی مطرح شده است.

احضار خانم زیلابی در هفته گذشته چند روز پس از آن رخ داد که دادگاه، واگذاری شرکت نیشکر هفت‌تپه به بخش خصوصی را باطل اعلام کرد و بر این اساس این شرکت باید به دولت بازگردانده شود.

در واکنش به این اقدام شماری از وکلای دادگستری، ۲۵ اردیبهشت با انتشار بیانیه‌ای خواستار «توقف تعقیب قضایی» و «مختومه کردن پرونده» این وکیل از سوی قوه قضاییه شدند.

سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه هم ۲۳ اردیبهشت در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن احضار خانم زیلابی، پرونده‌سازی علیه او را پرونده‌سازی علیه تمام کارگران هفت تپه عنوان کرده بود.

ناصر زرافشان با اشاره به برگزاری اولین جلسه رسیدگی به پرونده خانم زیلابی و سیاوش شجاع‌پوریان، همکار او در این پرونده گفته‌است که بازپرس پرونده برای موکلش [خانم زیلابی] هم قرار کفالت، هم قرار نظارت قضایی مبنی بر منع اشتغال به وکالت به مدت شش ماه صادر شده است.

آقای زرافشان در این مصاحبه، گرفتن «ممر معاش» یک وکیل برای تحت فشار قرار دادن او را معنای دقیق «سانسور» عنوان کرد و گفت که اگر این اقدام در حرفه وکالت باب شود، «بدعت خطرناکی» است.

این وکیل دادگستری مصاحبه‌های خانم زیلابی با رسانه‌ها دربارهٔ پرونده هفت‌تپه را که از موارد استنادی در پرونده علیه او است را نیز گفته‌هایی در مقام «توضیح و توجیه» دفاع این وکیل از موکلانش (کارگران هفت‌تپه) دانسته و گفته‌است که «کار او در جریان دفاع از سندیکای هفت‌تپه «هرگز» مصداق هیچ‌یک از عناوین که در پرونده آمده، نبوده و نیست.»

خانم زیلابی پیشتر نیز چند بار در جریان دفاع از کارگران نیشکر هفت‌تپه احضار شده بود.

یوسف بهمنی، فعال کارگری هفت‌تپه روز دوشنبه، در گفت‌و گو با سایت امتداد ضمن محکوم کردن پرونده‌سازی علیه‌ خانم زیلابی گفته است: «این که برخی آقایان بخواهند سروقت وکیل کارگران رفته و با او تسویه حساب کنند، اصلا اقدام درستی نیست».

آقای بهمنی در ادامه بر حمایت همه‌جانبه کارگران هفت‌تپه از وکیل پرونده‌شان تاکید کرده است.

در همین حال سایت امتداد از بازگشت فضای امنیتی به شرکت هفت‌تپه و استقرار نیروهای یگان ویژه در محوطه این شرکت خبر داده است.

این اقدام در کمتر از ده روز از ابطال واگذاری شرکت هفت‌تپه به مالک خصوصی رخ داده است.

مسئولان نظامی و امنیتی تاکنون درباره دلایل حضور نیروهای یگان ویژه در این شرکت توضیحی ارائه نداده‌اند، اما به گزارش کارگران این شرکت با توجه به نوع تجهیزات نظامی که برخی از آن‌ها برای اولین بار در این محوطه این شرکت دیده می‌شود و استقرار نیروهای یگان ویژه در بخش امور ورزشی با انواع وسایل رفاهی به نظر می‌رسد که حضور آن‌ها کوتاه مدت نخواهد بود.

در همین حال کارگران شرکت هفت‌تپه در گفت‌و‌گو با سایت امتداد یکی از اصلی‌ترین موانع فعلی این شرکت را، «کاهش حق‌آبه» برای «کشت مطلوب» در سال جاری عنوان کرده‌اند.

به گفته این کارگران حق‌آبه این شرکت در سال جاری تا یک‌سوم کاهش یافته است.

سخنگوی وزارت خارجه خبر ممنوع‌الخروج شدن همسر محمدجواد ظریف را تکذیب کرد

محمدجواد ظریف در کنار همسرش، مریم ایمانیه

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی روز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت در مصاحبه با خبرنگاران ادعای برخی کانال‌های خبری مبنی بر ممنوع‌ازخروج شدن همسر محمدجواد ظریف از ایران را تکذیب کرد و دربارهٔ مذاکرات وین نیز گفت «موضوعی به نام توافق اولیه وجود ندارد».

در پی خبری که کانال تلگرامی سحام‌نیوز مبنی بر ممنوع‌ازخروج شدن مریم ایمانیه، همسر محمدجواد ظریف، منتشر کرد، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه، با نکذیب این خبر گفت: «همسر آقای ظریف ایشان را در سفر به سوریه و ادامه سفر ایشان همراهی کرده‌اند.»

محمدجواد ظریف روز چهارشنبه گذشته برای یک سفر یک‌روزه در رأس یک هیئت دیپلماتیک وارد دمشق شد و قرار بود در پایان این سفر با رهبران گروه‌های فلسطینی نیز دیدار کند.

شایعه ممنوع‌الخروج شدن همسر وزیر خارجه جمهوری اسلامی مدتی پس از آن منتشر شد که انتشار فایل صوتی مصاحبه با ظریف و سخنان او دربارهٔ نقش گسترده و دخالت مستقیم قاسم سلیمانی در مسائل مربوط به روابط با دیگر کشورها و فعالیت در آن‌ها جنجال‌آفرین شد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در واکنش به اننشار خبرهایی مبنی بر «احتمال توافق مقدماتی» بین ایران و گروه ۱+۴ در وین با رد «موضوعی به نام توافق اولیه» تأکید کرد که «هیچ توافقی صورت نمی‌گیرد مگر این‌که در مورد همه‌چیز توافق صورت گرفته باشد».

به‌گفته آقای خطیب‌زاده، در گفت‌وگوهای جاری در وین برای احیای برجام، «هر سه کارگروه تشکیل‌شده کارهای خودشان را انجام می‌دهند، ضمن آن‌که رئیس هیئت ایرانی با رؤسای هیئت‌های دیگر در وین رایزنی و جلساتی داشته است و این جلسات ادامه دارد».

دور چهارم مذاکرات احیای برجام، با قدرت‌های جهانی که هنوز عضو توافق برجام هستند یعنی روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان و همچنین ایران از روز ۱۷ اردیبهشت در وین، پایتخت اتریش، آغاز شده است.

هیئت نمایندگی دولت آمریکا نیز به صورت غیرمستقیم در این مذاکرات حضور دارد و در هتل دیگری در همان خیابان مستقر است.

یک مدیر ستاد احیای دریاچه ارومیه: آمادگی مواجهه با کم‌آبی وجود دارد، اما بازگو نمی‌شود

نمایی از خشکسالی دریاچه ارومیه در سال‌های گذشته

یک عضو ستاد احیای دریاچه ارومیه از عدم رهاسازی آب به سمت دریاچه ارومیه از سوی وزارت نیرو انتقاد کرد.

مسعود تجریشی، مدیر دفتر برنامه‌ریزی ستاد احیای دریاچه ارومیه، روز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت به خبرگزاری تسنیم گفته است که با وجود ابراز نگرانی وزارت نیرو از کمبود بارش‌ها، آب به اندازه کافی در پشت سد موجود بوده، اما با وجود مکاتبات متعدد، این وزارتخانه به این کار اقدام نکرده است.

آقای تجریشی در ادامه با بیان این که فرصت رهاسازی آب به سمت این دریاچه دیگر پایان یافته از «مدیریت آب» در کشور انتقاد کرد و گفت که با وجود کاهش بارش‌ها در تهران، آمادگی مواجهه با کم‌آبی وجود دارد، اما این مسئله در جایی بازگو نمی‌شود.

مصطفی فدایی‌فرد، رئیس کمیته ارزیابی سیلاب کمیته ملی سدهای بزرگ ایران هم ۱۸ اردیبهشت با اشاره به «سوءمدیریت منابع آب» در کشور گفته بود که بحران آب در ایران به دلیل «کم آبی و خشکسالی» نیست و «روش‌های غیراصولی برداشت» به این بحران دامن ‌زده است.

از پیش از آغاز سال ۱۴۰۰ برخی مسئولان با اعلام کاهش بارندگی در سال ۹۹ و تداوم این وضعیت در سال جاری درباره خشکسالی پیش رو هشدار داده بودند.

در این میان وضعیت آب روستاها در مناطق مختلف ایران با بحران بیشتری مواجه است.

اسماعیل نجار، رییس سازمان مدیریت بحران ایران، ۱۲ اردیبهشت از تامین آب آشامیدنی ۷ هزار روستای بالای بیش از ۲۰ خانوار کشور با تانکر خبر داده است.

منوچهر فخری، معاون استاندار سمنان روز دوشنبه، ۲۷ اردیبهشت با اشاره به تنش آبی در ۵۱ روستای این استان، «تعدد انشعابات غیرمجاز، فرسودگی انشعابات و شبکه‌های آب‌رسانی و هدر‌رفت آب» را از مهم‌ترین دلایل تشدید خشکسالی در این استان عنوان کرده است.

اسماعیل حسین‌زهی، نماینده مجلس ایران هم پیشتر گفته بود که سیستان و بلوچستان از خط قرمز خشکسالی عبور کرده و درباره خالی شدن بعضی روستاهای این استان از سکنه و موج مهاجرت از آن‌ها هشدار داده بود.

بر اساس برآورد «موسسه منابع جهان» در سال ۲۰۱۹، ایران در صدر کشورهایی‌ است که با یک «بحران فوق‌العاده» در زمینه آب دست به گریبان است و در لبه «روز آخر» قرار گرفته‌، یعنی روزی که منابع آبی در آن ممکن است به پایان برسد.

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG