لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۷:۵۷

اسرائیل و گروه‌های فلسطینی در غزه حملات علیه یکدیگر را متوقف کردند


عزه؛ یکی از اعضای شاخه نظامی حماس

با قطع حملات راکتی از غزه به جنوب اسرائیل و پایان متقابل حملات اسرائیل به غزه، از بامداد سه‌شنبه ششم اسفند آرامش نسبی به این مناطق بازگشته است.

با وجود این، از یک‌سو اسرائیل تهدید کرد که در صورت تداوم حملات راکتی کشتن سران اصلی حماس و جهاد اسلامی برایش آسان خواهد بود، و از سوی دیگر، این دو سازمان فلسطینی اسرائیل را تهدید کردند که در صورت وخیم کردن احتمالی اوضاع، بهای سنگینی خواهد پرداخت.

از آغاز این هفته ده‌ها راکت از غزه به جنوب اسرائیل شلیک شد که سامانه دفاع راکتی اسرائیل ۹۰ درصد راکت‌ها را شکار کرده و سایر راکت‌هایی نیز که به اسرائیل اصابت کرد، آسیب جانی نداشت.


با وجود این، زندگی ساکنان جنوب اسرائیل به دلیل لزوم رفتن پی در پی به پناهگاه‌ها و نقاط امن، با اضطراب همراه بوده است؛ ده‌ها هزار اسرائیلی دوشنبه شب تا بامداد سه‌شنبه نیز در پناهگاه بودند.

سخنگوی ارتش اسرائیل روز سه‌شنبه اعلام کرد بر اساس ارزیابی ستاد پشت جبهه، مردم می‌توانند به روال عادی زندگی و به سر کار خود در شهرهای اشکلون، نتیووت، سدروت و سایر شهرک‌های نزدیک غزه بازگردند اما مدارس در این روز همچنان تعطیل ماند.

اسرائیل در واکنش به حملات راکتی که از یکشنبه تشدید شد، افزون بر حمله به اهدافی در باریکه غزه که آنها را متعلق به سازمان جهاد اسلامی فلسطین اعلام کرد، شامگاه یکشنبه چهارم اسفند هم به پایگاهی در دمشق حمله برد.

ارتش اسرائیل تایید کرد که پایگاه جهاد اسلامی فلسطین در سوریه را هدف قرار داد زیرا آن سازمان مسئول شلیک حملات راکتی به جنوب اسرائیل بوده است؛ این سازمان مسئولیت حملات را پذیرفته است.

به گزارش گروه ناظر حقوق بشر سوریه، شش تن در حمله هوایی اسرائیل به نزدیکی فرودگاه دمشق کشته شدند؛ جهاد اسلامی فلسطین مرگ دو عضو خود در این حمله را تایید کرد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل تلویحا گفت که کشتن زیاد نخاله، دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین، هدف حمله هوایی کشورش به سوریه بود اما او این بار جان بدر برد.

به گزارش معاریو، آقای نتانیاهو دوشنبه شب گفت، «ابو جهادها» و «ابوحماس‌ها» باید خیلی مراقب باشند و آغاز عملیات نظامی علیه غزه به رفتار آنها بستگی دارد.

نفتالی بنت، وزیر دفاع اسرائیل، دوشنبه گفته بود که در این مرحله، انجام عملیات نظامی وسیع علیه غزه، مورد نیاز نیست.

اما اسرائیل برای «تنبیه» شبه نظامیان غزه، در روزهای اخیر گذرگاهی را که منبع اصلی واردات کالا به این باریکه است، بست و محدوده دریایی ساحل مدیترانه در برابر غزه را که فلسطینیان می‌توانند ماهیگیری کنند، محدودتر کرد.

از سوی دیگر، زیاد نخاله، دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین، که در سوریه زندگی می‌کند، دوشنبه شب در تماس تلفنی با اسماعیل هنیه، رییس دفتر سیاسی حماس، که در سفر شش ماهه به خارج از غزه است، اوضاع را بررسی کرد.

به گزارش رسانه‌های فلسطینی، سران حماس و جهاد اسلامی فلسطین گفته‌اند در «دفاع از مقاومت» و واکنش به اسرائیل، با یکدیگر هماهنگ خواهند بود. این در حالی است که فرماندهان نظامی اسرائیل گفته بودند که حماس در حملات راکتی اخیر نقشی نداشت.

بحران جدید هنگامی رخ داد که رسانه‌های اسرائیل در آخر هفته گذشته به نقل از آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع پیشین، خبر دادند که یوسی کوهن، رییس موساد و ژنرال هرتزی لوی، رییس سازمان اطلاعات نظامی ارتش برای دستیابی به آتش‌بس بین اسرائیل با حماس با میانجی‌گری قطر، به تازگی محرمانه به منامه سفر کردند.

موساد پیش‌تر در انتقال ده‌ها میلیون دلار کمک مالی امیرنشین قطر به غزه، نقش داشته است.

به گزارش رسانه‌های منطقه، مصر و قطر به طور جداگانه برای آتش بس نانوشته میان اسرائیل و جهاد اسلامی فلسطین تلاش می‌کنند و هیئت مشترکی از اعضای سازمان‌های فلسطینی غزه در روزهای آینده برای پیگیری آتش‌بس به قاهره می‌روند تا با سران سازمان امنیت مصر دیدار کنند.

در این میان، بحران امنیتی روزهای اخیر به مبحث اصلی در کارزار سیاسی در آستانه انتخابات ۱۲ اسفند اسرائیل مبدل شده است.

شهرداران شهرک‌های اسرائیلی که هدف حملات راکتی بودند، ابراز امیدواری کردند دولتی که بعد از انتخابات تشکیل می‌شود، به سال‌ها حملات راکتی از غزه به اسرائیل، «واکنش قاطع» نشان دهد.

سران اپوزیسیون نیز بنیامین نتانیاهو را متهم کردند که با انتقال پول‌های قطر به غزه، «بار دیگر تسلیم باج‌گیری سازمان‌های مسلح فلسطینی شده است».

اما به گزارش هاآرتص، بر اساس نظرسنجی‌های جدید، عملکرد بنیامین نتانیاهو در این بحران، جایگاه او در افکار عمومی را تقویت کرده و حزب لیکود با کاهش فاصله با حزب آبی- سفید، احتمالا یک کرسی بیش‌تر کسب می‌کند.

XS
SM
MD
LG