لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۷:۵۳

خبرخوان

ثبت اولین مرگ از کرونا در جمهوری آذربایجان؛ زنی که از ایران برگشته بود

جمهوری آذربایجان اعلام کرد زنی ۵۱ ساله که برای معالجه به ایران رفته و به ویروس کرونا مبتلا شده بود، بعد از بازگشت به کشور به بیمارستان مراجعه کرده و بعد از چند روز مراقبت، روز پنج‌شنبه ۲۲ اسفند درگذشت.

همه اعضای خانواده و کسانی که با این زن در ارتباط بوده‌اند، قرنطینه هستند.

تاکنون ابتلای ۱۵ نفر به ویروس کرونا در جمهوری آذربایجان مثبت اعلام شده است که همه آنها یا به ایران سفر کرده یا با مسافران بازگشتی از ایران در تماس بوده‌اند.

صدها نفر از آذربایجانی‌هایی که از ایران برگشته‌اند همراه با چند شهروند ایرانی هم‌اکنون در قرنطینه هستند.

دولت باکو از روز ۱۰ اسفند ورود مسافران ایرانی به جمهوری آذربایجان را ممنوع کرده و از آن زمان مدارس کشور نیز تعطیل شده است.

گمرک آذربایجان از ۱۵ اسفند ورود کامیون‌های باری ایران به این کشور را متوقف کرده و روز پنج‌شنبه اعلام کرد مرزها با ایران حداقل برای دو هفته دیگر بسته خواهد ماند.

گرجستان نیز اعلام کرده که شمار مبتلایان به ویروس کرونا به ۲۵ نفر رسیده است. این ویروس نخستین بار از ایران به گرجستان، آذربایجان و ارمنستان وارد شد. شمار مبتلایان در ارمنستان نیز چهار نفر گزارش شده است.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

حسن روحانی باز هم از مجلس و مجمع تشخیص مصلحت انتقاد کرد

حسن روحانی، رئیس‌جمهور، روز یکشنبه سوم مرداد، بار دیگر مجلس شورای اسلامی و مجمع تشخیص مصلحت نظام را به کارشکنی در مسیر رفع تحریم‌ها متهم کرد.

به گزارش ایرنا، آقای روحانی در جلسهٔ «مجمع عمومی بانک مرکزی»، مجلس شورای اسلامی را به کارشکنی در مسیر رفع تحریم‌ها متهم کرد و با اشاره به مصوبه آذر ۹۹ مجلس، گفت «اگر دست و پای ما را نمی‌بستند، قطعاً در پایان سال ۹۹ می‌توانستیم در روند مذاکرات تحریم را برداریم».

اشاره او به روز ۱۱ آذر سال گذشته برمی‌گردد که مجلس ایران برای سرعت دادن به فعالیت‌های هسته‌ای ایران تصویب کرد که که اگر تا سوم اسفند سال گذشته، تحریم‌های مالی، بانکی و نفت علیه جمهوری اسلامی حذف نشود، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی متوقف شود.

دولت روحانی در ابتدا با اجرای این قانون به شکلی که مجلس مصوب کرده بود، مخالفت کرد، ولی به‌گفته محمدجواد ظریف، رهبر جمهوری اسلامی دستور داد که مصوبه مجلس اجرا شود.

حسن روحانی همچنین تصویب نهایی نشدن لوایح معروف به اف‌ای تی‌اف را «مشکل بزرگ دیگری» خواند و افزود: «در این زمینه دولت و وزارت اقتصاد کار خود را انجام داده بود و مجلس و شورای نگهبان نیز کمک کرده بودند، اما یک جای دیگری برای ما مشکل درست کرد و هنوز هم مشکل ادامه دارد.»

آقای روحانی از مجمع تشخیص مصلحت نظام نام برد، اما لوایح «اف‌ای‌تی‌اف» سال‌هاست که در این مجمع که اعضای آن را رهبر جمهوری اسلامی منصوب می‌کند، خاک می‌خورد و این در حالی است که فعالان اقتصادی ایران می‌گویند عدم تصویب آن‌ها و قرار گرفتن ایران در فهرست سیاه پول‌شویی باعث به حداقل رسیدن دادوستد مالی و بانکی حتی با کشورهایی چون چین و روسیه شده است.

در مقابل، اصول‌گرایان که اکثریت این مجمع را در اختیار دارند، می‌گویند با تصویب این لوایح دست ایران برای کمک به نیروهای نیابتی، حزب‌الله لبنان و دیگران بسته می‌شود.

این در حالی است که، به‌گفته آقای روحانی، «اگر اف‌ای‌تی‌اف تصویب نشود، رفع شدن تحریم‌ها هم هیچ کمکی به حل مشکلات بانکی ایران در ارتباط با دنیا نمی‌کند».

این نخستین بار نیست که رئیس‌جمهور ایران از مصوبه مجلس درباره مذاکرات هسته‌ای و نیز تصویب نشدن لوایح اف‌ای‌تی‌اف انتقاد می‌کند. با این حال این قبیل انتقادهای آقای او در توضیح ناکارآمدی دولت در بهبود وضعیت اقتصادی همواره با واکنش‌های تندی از سوی جناح‌های منتسب به اصول‌گرایان و برخی نمایندگان مجلس مواجه شده است.

در طول ماه‌های گذشته ایران و کشورهای عضو برجام در شش دور مذاکرات وین که با حضور غیرمستقیم آمریکا برگزار شد، تلاش‌هایی برای احیای برجام انجام داده‌‌اند که هنوز به نتیجه نرسیده است.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در آخرین گزارشی که روز ۲۱ تیرماه درباره نحوه اجرای برجام به مجلس شورای اسلامی ارائه داد، ابراز امیدواری کرد که مذاکرات مربوط به احیای برجام در ابتدای دولت ابراهیم رئيسی «تکمیل شود».

با استفاده از ایرنا و رادیو فردا / ر.ش

تماس رئیس قوه قضاییه با رئیس دادگستری خوزستان درباره معترضان بازداشتی

از راست: محسنی اژه‌ای، غلامحسین اسماعیلی، القاصی (دادستان تهران)

باوجود گذشت چهار روز از این‌که علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی گفته بود «به نیروهای امنیتی دستور داده شد بازداشتی‌های حوادث اخیر خوزستان که عمل مجرمانه‌ای نداشته‌اند به سرعت آزاد شوند»، وضعیت این معترضان بازداشتی همچنان نامشخص است.

در این ارتباط، روز یک‌شنبه، ۳ مرداد، ده روز پس از شروع اعتراضات، رئیس قوه قضاییه نیز در تماس با رئیس دادگستری خوزستان خواستار آزادی کسانی شد که «فقط به خاطر اعتراض» بازداشت شده‌اند.

این دستورها در حالی ادعا می‌شود که مسئولان جمهوری اسلامی تاکنون نه در مورد شمار معترضان بازداشت‌شده در خوزستان و دیگر شهرها و نه درباره هویت آنان هیچ اطلاعاتی منتشر نکرده‌اند.

در حال حاضر، اعتراضات خوزستان در حال گسترده شدن در دیگر استان‌هاست، آن‌چنان‌که گزارش‌ها از برگزاری تجمعات اعتراضی در تبریز، سقز کردستان، بجنورد در خراسان شمالی و البرز طی روز و شامگاه شنبه، دوم مرداد، حکایت دارند.

به گزارش خبرگزاری میزان، غلامحسین قاضی اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه، روز یکشنبه سوم تیر همچنین با تعدادی از خانواده‌های عتراضات آبان ۹۸ نیز دیدار کرد و سپس به مقامات زیردست خود مأموریت داد آن دسته از معترضان آبان که «شرایط قانونی آزادی مشروط یا عفو و بخشودگی دارند، مشمول عفو، بخشودگی و یا آزادی شوند».

رئیس قوه قضاییه البته در ادامه تأکید کرد که این معترضان و محکومان «چنان‌چه در طول دوره محکومیت حسن رفتار داشته‌اند و این اطمینان وجود دارد که در صورت آزادی مرتکب جرم نمی‌شوند»، در مورد قرارگرفتن آن‌ها در لیست مشمولان عفو اقدام شود.

این در حالی است که از آبان ۹۸ تا کنون، مقامات جمهوری اسلامی هنوز هیچ آمار رسمی درباره تعداد افراد بازداشت‌شده در این اعتراضات اعلام نکرده‌‌اند و دادگاه رسیدگی به اتهامات برخی افراد بازداشت‌شده همچنان در حال برگزاری است.

در آبان ۹۸، اعتراض‌های مردم که ابتدا متوجه گرانی بنزین بود و سپس به مخالفت با سیاست‌های کلان جمهوری اسلامی تسری یافت، با سرکوب گسترده حکومت مواجه شد و بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز ۱۵۰۰ نفر در این اعتراض‌ها کشته شدند و بنا بر برخی گزارش‌ها چندین هزار نفر نیز در بیش از صد شهر ایران بازداشت شدند.

غلامحسین محسنی اژه‌ای پس از انتخابات ریاست‌جمهوری در خرداد ۱۴۰۰، با فرمان علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، جایگزین ابراهیم رئیسی در قوه قضاییه شد. از آقای اژه‌ای به‌عنوان یکی از ارکان دستگاه قضا در «سرکوب اعتراضات» در دو سه دهه اخیر یاد می‌شود.

بروز مشکل در کارخانه چینی «باعث کمبود برخی داروها در ایران شد»

یکی از مدیران سازمان غذا و دارو، دلیل بحران کمبود اخیر برخی داروها در کشور را «بروز مشکل در کارخانه چینی» عنوان کرد.

حیدر محمدی، مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو روز یک‌شنبه، ۳ مرداد به خبرگزاری ایلنا گفت که برای جبران کمبود دارو، اخیرا واردات افزایش یافته و در مورد تولید داروهای داخلی نیز چون مواد اولیه برخی از آن‌ها از چین می‌آید و کارخانه مربوطه دچار مشکل شده است، برخی کمبودها به وجود آمده است.

در ماه‌های گذشته، کمبود برخی داروها و افزایش ناگهانی قیمت برخی اقلام موجب سرگردانی و نگرانی شهروندان در ایران شده است. مقامات ایران همواره تحریم‌های آمریکا را به عنوان مهم‌ترین عامل کمبود دارو در کشور عنوان می‌کنند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌گوید بانک‌های خارجی به دلیل مبادلات و تراکنش مربوط به موارد دارویی و پزشکی و بهداشتی با ایران مجازات و جریمه نخواهند شد.

رئیس شورای عالی داروخانه‌های کشور، ۲۰ تیر دلیل کمیاب شدن برخی داروهای ایرانی در داروخانه‌ها را «عدم مدیریت صحیح و مداخلات دستوری در سازمان غذا و دارو» وابسته به وزارت بهداشت عنوان کرد.

مهدی زراعی ضمن تائید «کمبود داروهای ایرانی حتی برای بیماران سرپایی» از دولت و مجلس خواسته بود کاری کنند که این سازمان در جایگاه مناسب خود قرار گیرد و برای جلوگیری از «تعارض منافع»، مدیران آن تا چهار سال پس از خروج از این سازمان، حق مدیریت در صنعت دارو را نداشته باشند.

ناصر ریاحی، رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو هم در همان روز با اشاره به کمبود نزدیک به هشت‌هزار قلم دارو یا مواد اولیه در کشور، «کاهش تخصیص ارز دولتی» در سال جاری را از مهم‌ترین دلایل دشواری‌های تولید و تامین دارو‌های موردنیاز عنوان کرد.

علی فاطمی، نایب‌ رئیس انجمن داروسازان ایران نیز پیشتر در ۲۱ خرداد امسال با اشاره به کمبود بی‌سابقه کنونی دارو در کشور طی ۱۵ سال اخیر، علت آن را «عرضه قطره‌چکانی ارز دولتی به واردات» و پدیده «قاچاق معکوس» دارو در کشور عنوان کرده بود.

آقای فاطمی گفته بود که دولت یارانه سنگین پرداخت و دارو را وارد می‌کند، اما به دلیل قیمت پایین همان دارو مجددا از کشور خارج و به چند برابر قیمت فروخته می‌شود.

محمود نجفی عرب، رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران نیز پیشتر تحریم‌های بانکی به دلیل نپیوستن ایران به «اف‌ای‌تی‌اف» و مشکلات مربوط به انتقال پول را مشکل اصلی در ارتباط با واردات دارو و مواد اولیه عنوان کرده بود.

دو نظامی ترکیه در شمال سوریه کشته شدند

نیروهای ترکیه در شمال سوریه (عکس از آرشیو)

وزارت دفاع ترکیه شنبه اعلام کرد، در جریان حمله به یک کاروان نظامی این کشور در شمال سوریه دو نیروی نظامی ترک کشته و دو نظامی دیگر مجروح شدند.

وزارت دفاع ترکیه در بیانیه‌ای گفته است، نیروهای نظامی این کشور بلافاصله عملیات تلافی‌جویانه خود را آغاز کردند و آتشباری علیه نیروهای «تروریست» همچنان ادامه دارد.

طبق این گزارش کارون نیروهای نظامی ترکیه در منطقه الباب در شمال ترکیه مورد حمله قرار گرفته است.

ارتش ترکیه می‌گوید حمله به نیروهای نظامی این کشور در منطقه‌ای روی داده است که در سال ٢٠١۶ عملیات نظامی خود به نام عملیات سپر فرات را برای بیرون راندن نیروهای گروه حکومت اسلامی، داعش، و نیروهای شبه نظامی کرد «یگان های مدافع خلق» از مناطق مرزی آغاز کرد.

دولت ترکیه «یگان های مدافع خلق» را به عنوان بخشی از حزب کارگران کردستان دانسته و آن را یک «گروه تروریستی» می‌داند.

دولت ترکیه از مهرماه سال گذشته برای بیرون راندن نیروهای کرد سوریه از منطقه مرزی مشترک با سوریه عملیات نظامی را با نام «چشمه صلح» آغاز کرد.

در جریان این حملات، «یگان های مدافع خلق» که سال‌های اخیر به عنوان متحد آمریکا علیه گروه حکومت اسلامی، داعش، در سوریه جنگیده بود، در نهایت مجبور شد از منطقه مرزی با ترکیه ۳۰ کیلومتر عقب نشینی کند.

عربستان از رهگیری و انهدام چهار پهپاد شبه‌نظامیان حوثی یمن خبر داد

یک پهپاد انتحاری شبه‌نظامیان حوثی (عکس از آرشیو)

ائتلاف عربی به رهبری عربستان شنبه اعلام کرد چهار پهپاد شبه‌نظامیان حوثی یمن را در جنوب این کشور رهگیری و منهدم کرده است.

ائتلاف به رهبری عربستان شبه نظامیان حوثی را متهم کرده است که درصدد بودند با این پهپادها مناطق مسکونی و غیرنظامی را هدف قرار دهند.

این ائتلاف توضیح بیشتری در خصوص محل هدف قرار دادن این پهپادها ارائه نکرده است.

شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت حکومت ایران در یمن، طی سال‌های اخیر تاسیسات اقتصادی و نظامی عربستان سعودی را با موشک و پهپاد هدف قرار داده‌اند.

شبه نظامیان حوثی‌ یمن از سال ۹۴ بر بخش‌های زیادی از این کشور به‌ویژه صنعا، پایتخت، تسلط پیدا کرده‌اند. دولت قانونی یمن که در عدن، جنوب کشور، مستقر است از مارس ۲۰۱۵ با همکاری یک ائتلاف نظامی به رهبر عربستان وارد جنگ با حوثی‌ها شده است.

جنگ یمن که از آن به عنوان جنگ نیابتی ایران و عربستان سعودی یاد می‌شود، در طول شش سال گذشته به یکی از پیچیده‌ترین بحران‌ها در منطقه و در عرصه بین‌المللی تبدیل شده است.

باران و سیل در هند بیش از ۱۳۵ کشته بر جای گذاشت

نیروهای امدادی هند در حال کمک به مردم

بارش شدید باران و جاری‌ شدن سیل در هند بیش از ۱۳۵ کشته بر جای گذاشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز٬ دولت هند روز شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که بارندگی شدید همچنین باعث ریزش یک ساختمان در مومبای و رانش زمین شده است و در پی این وقایع ده‌ها نفر نیز مفقود شده‌اند.

یک هفته پیش هم به دنبال بارندگی بی‌سابقه و وقوع سیل در آلمان و بلژیک٬ بیش از ۱۸۰ تن کشته و هزار و ۵۰۰ نفر نیز مفقود شدند.

کارشناسان محیط زیست افزایش میزان گازهای گلخانه‌ای و گرم‌شدن کره زمین را در وقوع این پدیده‌ها دخیل می‌دانند.

وزارت خارجه ایران بیانیه میشل باشله را «نادرست و بی‌اعتبار» توصیف کرد

وزارت امور خارجه ایران بیانیه میشل باشله٬ کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل٬ درباره وقایع خوزستان را «سیاسی٬ بی‌اعتبار و مداخله‌جویانه» توصیف کرد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران٬ روز شنبه گفت که این بیانیه حاوی اتهامات واهی و اطلاعات نادرست است.

سعید خطیب‌زاده تاکید کرد که بحران کم‌آبی در خوزستان ناشی از خشکسالی و نیز در نتیجه تحریم‌های آمریکاست که مانع انتقال تکنولوژی به ایران شده.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل روز جمعه در بیانیه‌ای از مقام‌های ایران خواست به‌ جای سرکوب معترضانِ خوزستان، با بحران کمبود آب مقابله کنند.

میشل باشله شرایط امروز استان خوزستان را «فاجعه‌آمیز» خواند و آن را نتیجه سال‌ها سهل‌انگاری و بی‌توجهی حکومت ایران دانست.

یش از ۲۰۰ وکیل دادگستری از اعتراض‌ها در استان خوزستان حمایت کردند

بیش از ۲۰۰ وکیل دادگستری روز شنبه با انتشار بیانیه‌ای همدردی و حمایت خود را از مردم معترض در استان خوزستان اعلام کردند.

این بیانیه که متن آن روی وب‌سایت خبری‌تحلیلی امتداد منتشر شده٬ خواستار توقف فوری برخوردهای خشونت‌بار و سرکوب معترضین شده است.

این وکلای دادگستری «بی‌کفایتی مسئولین و سوء مدیریت منابع آبی» را عامل وضعیت بحرانی آب در استان خوزستان دانستند.

اعتراض‌ شهروندان استان خوزستان نسبت به بحران کم‌آبی از ۹ روز پیش آغاز شده و تاکنون دست‌کم هشت معترض با گلوله مامورین حکومتی کشته شده‌اند.

طی روزهای گذشته میشل باشله٬ کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل٬ دیدبان حقوق بشر٬ عفو بین‌الملل و دولت آمریکا اعمال خشونت از سوی مامورین حکومتی علیه معترضان در استان خوزستان را محکوم کرده‌اند.

گیتی پورفاضل، وکیل زندانی در اوین، به دلیل ابتلا به کرونا به مرخصی آمد

گیتی پورفاضل، وکیل زندانی

بنا بر اعلام خانواده گیتی پورفاضل، وکیل دادگستری و از امضاکنندگان بیانیه درخواست استعفای آیت‌الله علی خامنه‌ای، او در زندان اوین به کرونا مبتلا شده است.

رامینا هل‌فروش، نوه خانم پورفاضل، روز شنبه ۲ مرداد در توئیتی ضمن اعلام این خبر، ابتلای خانم پورفاضل به کرونا را ناشی از «مدت‌ها بی‌مدیریتی، عدم واکسیناسیون و ملاقات‌های هم‌زمان با بیماران مبتلا به کرونا» عنوان و از عدم پاسخگویی مسٔولان انتقاد کرده است.

در همین حال، محمد حسین آقاسی، وکیل خانم پورفاضل نیز روز یک‌شنبه در پیامی نوشت که موکلش اکنون به مرخصی آمده و «با قرار کفالت ۲٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ ریالی که من بعنوان وکیل او، کفالتش را تعهد کردم آزاد شد.»

او اضافه می‌کند که «وضع سلامتی برخی از زندانیان در اوین نامطلوب است بطوری که برای اعطای مرخصی به آنان حتی امروز که در تعطیلی بسر می‌بریم، دادیاری نظارت بر زندان فعال بود.»

خانم پورفاضل در مرداد ۹۸، به همراه ۱۴ نفر از کنشگران حوزه زنان در بیانیه‌ای خواستار استعفای آقای خامنه‌ای از رهبری و «گذار از جمهوری اسلامی» شدند.

این وکیل دادگستری بعدتر بابت دو اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به چهار سال و دو ماه زندان محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدیدنظر به دو سال و سه ماه زندان تعزیری کاهش یافت.

او شهریور سال گذشته جهت اجرای این حکم به زندان اوین منتقل شد.

عالیه مطلب‌زاده، عکاس و فعال حقوق زنان زندانی، ۲۶ تیر امسال، از وضعیت وخیم کرونا در بند زنان زندان اوین و عدم رسیدگی به وضعیت مبتلایان خبر داده بود.

به گفته خانم مطلب‌زاده، معاون زندان اوین در واکنش به اعتراض او مبنی بر عدم رسیدگی به نظافت بندُ بی‌توجهی به حال مبتلایان و عدم انجام اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا گفته بود که «در بیرون زندان هم وضعیت همین است و مردم دارند می‌میرند».

با وجود ادعای مسئولان زندان‌‌های مختلف و واکسیناسیون زندانیان بسیاری از زندانیان در طول یک و سال نیم گذشته از عدم رسیدگی به وضعیت زندان‌ها و زندانیان و بی توجهی به رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی مسئولان زندان‌ها با وجود ابتلای شمار زیادی از زندانیان به کرونا انتقاد کرده‌اند.

جمعی از زندانیان سیاسی بند ۸ زندان اوین نیز، آذر سال گذشته با انتشار بیانیه‌ای از فضای محدود و انبوه زندانیان در زندان ها بدون امکانات بهداشتی پیشگیرانه و رعایت فاصله‌ی اجتماعی خبر داده و گفته بودند که «از این پس هر زندانی که به بیماری کرونا مبتلا شود، مصداق آزار و شکنجه و چنانچه به همین بیماری جان خود را از دست دهد، مرگش قتل عمد محسوب خواهد شد».

احمد خاتمی به دولت رئیسی: استفاده از اینترنت را برای جامعه هدف محدود کنید

IRAN -- Iranian senior cleric Ahmad Khatami delivers a sermon during a mourning prayer for slain Iranian Revolutionary Guards Major General Qasem Soleimani in Tehran, January 3, 2020

احمد خاتمی امام‌جمعه موقت تهران از دولت رئیسی خواست استفاده از اینترنت را برای جامعه هدف محدود کرده و اینترنت ملی را اجرایی کند.

وی روز شنبه مدعی شد «تمام کشورهایی که فناوری اینترنت را در اختیار دارند استفاده از اینترنت را برای جامعه هدف خود محدود کردند» و گفت، اینترنت ایران مانند روسیه باشد که «خبری از فضای مجازی آمریکا نیست».

او افزود، آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ایران بارها نسبت به راه‌اندازی «اینترنت ملی» تذکر داده، اما دولت روحانی به این توصیه‌ها گوش نکرده است.

این عضو فقهای شورای نگهبان در ادامه گفت فضای مجازی آلوده «دقیقا قتل‌گاه اخلاق و منش جوانان ما» است و آنها را از «فرهنگ اصیل عاشورایی و شهادت» دور می‌کند.

وی دولت روحانی را متهم کرد که اقدام تاثیرگذاری در زمینه مقابله با فضای مجازی آلوده انجام نداده است.

آن‌طور که مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اردیبهشت امسال برآورد کرده بود تا سال گذشته حدود ۱۹ هزار میلیارد تومان صرف ایجاد «اینترنت ملی» شده است.

با این‌حال، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران آذرماه ۹۸ گفته «اینترنت ملی یک دروغ بزرگ است».

حکومت ایران سال‌هاست که به دلایل امنیتی و تحت عنوان «شبکه ملی»، درصدد عملی کردن طرحی برای جدا کردن اینترنت داخلی (اینترانت) از اینترنت جهانی است که روند آن پس از اعتراضات آبان ۹۸ شدت گرفته است.

با استفاده از گزارش‌های تسنیم و رادیو فردا؛ د.خ/س.ن

درگیری در جنوب شرق ایران؛ چهار مامور سپاه کشته شدند

عکس آرشیوی است

گزارش‌ها حاکی است که چهار مامور سپاه پاسداران در سیستان و بلوچستان شامگاه جمعه در جریان یک درگیری کشته شدند.

درگیری یاد شده در منطقه گونیک خاش سیستان و بلوچستان رخ داده اما جزئیاتی درباره چگونگی وقوع آن منتشر نشده است.

رسانه‌های ایران روز شنبه دوم مرداد به نقل از قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه دلیل کشته شدن این چهار سپاهی را «درگیری با اشرار» عنوان کردند.

اسامی کشته‌شدگان به‌ترتیب محمد نبی عمرزهی، حمید سهراب‌زهی، نادر ریگی حسین‌آبادی و محمد علی رخشانی اعلام شده است.

خاش در ۱۸۵ کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.

استان سیستان و بلوچستان در سال‌های اخیر بار‌ها شاهد رویارویی نیروهای نظامی و انتظامی با گروه‌های مسلح مخالف جمهوری اسلامی ایران بوده است.

با استفاده از خبرگزاری ایرنا و ایسنا/ آ.ت/ س.ن

گمرک چین از عدم واردات نفت ایران در شش ماه اول ۲۰۲۱ خبر داد

گمرک چین در آمارهای جدید خود مدعی شده که طی شش ماه ابتدایی سال ۲۰۲۱ هیچ نفتی از ایران وارد این کشور نشده است.

این در حالی است که آمارهای شرکت‌های ردیابی نفتکش‌ها، از دو برابر شدن خرید نفت چین از ایران طی این دوره نسبت به سال گذشته خبر می‌دهد، از جمله تانکر ترکرز گزارش داده است که در نیمه اول سال ۲۰۲۱ ایران روزانه به طور متوسط یک میلیون بشکه نفت راهی چین کرده است. این رقم حتی ۳۰ درصد بیشتر از خرید نفت چین از ایران در دوران قبل از تحریم‌ها هست.

به تازگی رویترز و وال استریت جورنال گزارش داده بودند که آمریکا می‌خواهد در صورت تعلل ایران برای ادامه مذاکرات هسته‌ای و شکست تلاش‌ها برای احیای برجام، تحریم‌هایی علیه شرکت‌هایی که نفت ایران را راهی چین می‌کنند، اعمال کند و جلو صادرات نفت جمهوری اسلامی را بگیرد.

آمارهای گمرک چین حاکی است که در نیمه اول ۲۰۲۱ در مجموع ۳.۱ میلیارد دلار واردات از ایران داشته که نسبت به دور مشابه پارسال تغییری نکرده، اما صادراتش به ایران از ۴.۲۵ میلیارد دلار در شش ماهه ابتدایی پارسال به ۳.۶۲ میلیارد دلار در دور مشابه امسال کاهش یافته است.

چین بزرگ‌ترین شریک تجاری ایران و بعد از سوریه، تنها کشوری است که به رغم تحریم‌های آمریکا نفت از ایران وارد می‌کند.

خبرگزاری‌های بلومبرگ و رویترز گزارش داده‌اند که بخشی از نفت ایران توسط دلال‌ها و تحت نام نفت دیگر کشورها مانند عراق، امارات، عمان، مالزی و اندونزی تحویل چین می‌شود.

با استفاده از گزارش‌های گمرک چین و رادیو فردا؛ د.خ/س.ن

موافقت بایدن با اختصاص ۱۰۰ میلیون دلار به پناهندگان افغانی

جو بایدن بعد از گفت‌وگوی تلفنی با اشرف غنی، همتای افغانستانی خود این مجوز را صادر کرده است

جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا مجوز اختصاص ۱۰۰ میلیون دلار کمک‌های فوری از صندوق اضطراری برای پناهندگان افغانستان را صادر کرد.

کاخ سفید اعلام کرده که آقای بایدن روز جمعه بعد از گفت‌وگوی تلفنی با اشرف غنی، همتای افغانستانی خود این مجوز را صادر کرده است.

رویترز گزارش داده است که رئیس‌جمهور آمریکا علاوه بر رقم یاد شده، مجوز اختصاص ۲۰۰ میلیون دلار از محل آژانس‌های دولتی ایالات متحده برای کمک‌های خدماتی و کالاها برای پناهجویان افغانی را داده است.

با افزایش حملات طالبان و پیشروی آنها، واشینگتن در نظر دارد برای هزاران شهروند افغانستان که با دولت آمریکا همکاری کرده‌اند ویزای ویژه صادر کرده و آنها را از کشور خارج کند. این افراد ممکن است با انتقام طالبان مواجه شوند.

قرار است اولین گروه از مهاجران افغانی تا پایان ماه جاری به پایگاه نظامی «فورت لی» در ویرجینیا منتقل شوند تا مراحل صدور ویزا در آنجا تکمیل شود.

پنتاگون گفته است حدود ۲۵۰۰ افغانی قرار است از کشور خارج و به آمریکا منتقل شوند.

با استفاده از گزارش رویترز؛ د.خ/س.ن

اصغر فرهادی: مایلم به جای عکس من، سخنان مادر خوزستانی در شهر نصب شود

اصغر فرهادی، کارگردان و برنده چند جایزه جشنواره کن، در واکنش به حوادث اخیر خوزستان نوشت که میل قلبی‌اش آن است که به جای عکس او، جملات دردمندانه «آن مادر خوزستانی» در گوشه‌گوشه شهر نصب شود.

آقای فرهادی در پیامی که شامگاه جمعه، اول مرداد، با عنوان «گوش کن!» در صفحه‌اش در اینستاگرام خطاب به «همکاران» خود منتشر کرد نوشته است، با توجه به این که «فریاد اعتراض‌های به‌حق مردم به‌ستوه‌آمده از ظلم، هم‌چون تمام این سال‌ها با بازداشت و گلوله پاسخ داده می‌شود و بیش از پیش آنان را از یافتن گوشی شنوا ناامید می‌کند»، او مایل است که به جای بیلبورد فیلم جدید او، «جملات دردمندانه آن مادر خوزستانی در گوشه‌گوشه شهر نصب شود؛ شاید این مظلومیت لحظه‌ای چشم‌های خواب‌زده را به عمق رنج این دوران باز کند».

در روزهای گذشته انتشار گسترده صدای یک زن خوزستانی که می‌گوید «مظاهرات سلمیه است،... ما آب و زمین‌مان را می‌خواهیم» بازتاب‌ گسترده‌ای در رسانه‌های اجتماعی یافت و بسیاری از حامیان این اعتراض‌ها برای تایید بر مسالمت‌آمیز بودن این حرکت‌های مردمی، به گفته‌های این شهروند اشاره داشته‌اند.

اشاره این کارگردان سینما به سخنان این زن است.

شهرداری تهران پس از کسب جایزه بزرگ جشنواره کن برای فیلم «قهرمان» اثر اصغر فرهادی بیلبورهایی را با عکس او در نقاط مختلف شهر نصب کرده است.

به‌ دنبال بحران کم‌آبی در بسیاری از مناطق ایران از جمله خوزستان که دسترسی به آب آشامیدنی را برای شهروندان با دشواری‌های زیادی همراه کرده، همچنین وضعیت کشاورزی و دامداری و در کل معیشت خانوارهای این مناطق را با خطرات جدی مواجه کرده، شهرهای مختلف استان خوزستان در هفته گذشته شاهد اعتراض‌های مردمی بوده است.

این اعتراض‌های شبانه ابتدا از شهرهای شرقی خوزستان آغاز و در ادامه به سایر شهرها و حتی استان‌ها کشیده شد.

منابع غیر رسمی و مردمی تاکنون کشته شدن دست‌کم هشت نفر و زخمی شدن و بازداشت تعدادی از شهروندان را گزارش داده‌اند.

بر اساس اعلام رسمی رسانه‌های حکومتی تاکنون چهار معترض و یک مامور نیروی انتظامی کشته شده‌اند.

حضور اصغر فرهادی در جشنواره کن امسال با حاشیه‌های بسیاری همراه بود، از جمله انتقادها از این کارگردان این بود که چرا با وجود همزمانی حضور او در این جشنواره و آغاز اعتراض‌های مردمی در خوزستان، او در سخنان خود به این وقایع اشاره نکرده است.

حمایت پنج زندانی سیاسی از معترضان در خوزستان: این «آیینه تمام‌نمای ایران» پس از چهار دهه است

پنج زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی‌شهر کرج در نامه‌ای ضمن محکوم کردن سرکوب اعتراض‌‌ مردمی در خوزستان مشکلات کشور را ناشی از «نظام مافیایی و سراسر فاسدی» دانستند که هیچ قانونی را به‌ رسمیت نمی‌شناسد.

این نامه که روز شنبه، ۲ مرداد، در سایت حقوق بشری هرانا منتشر شده به امضای حسن صادقی، سعید اقبالی، مطلب احمدیان، سعید ماسوری و محمدعلی (پیروز) منصوری رسیده است.

این زندانیان سیاسی در نامه خود وضعیت خوزستان پس از چهار دهه را «آیینه تمام‌نمای ایران» توصیف کرده و می‌گویند: «بی‌آبی و بی‌برقی، بیکاری، فقر، گرانی، بحران مسکن و واکسن، نه علت مشکلات که خود معلول علت بزرگتری» به نام نظام جمهوری اسلامی است که «برای بقا و حفظ خود، کمترین حقی برای مردم و حاکمیت مردمی قائل نیست».

در ادامه این نامه آمده است که ایرانیان در سراسر کشور و جهان، «هموطنان خوزستانی، عرب و بختیاری‌ را که جاده‌های سرکوب را می‌بندند و آتش اعتراض افروخته‌اند را در مقابل سرکوبگرانی که آب را هم مثل گلوله، در ماشین‌های آب‌پاش و تنها در سرکوب مردم به کار می‌گیرند، تنها نگذاشته و به هر شیوه‌ای در حمایت از آنها درآمدند».

به دنبال بحران کم‌آبی در بسیاری از مناطق ایران از جمله خوزستان که دسترسی به آب آشامیدنی را برای شهروندان با دشواری‌های زیادی همراه کرده، همچنین وضعیت کشاورزی و دامداری و در کل معیشت خانوارهای این مناطق را با خطرات جدی مواجه کرده، شهرهای مختلف استان خوزستان در هفته گذشته شاهد اعتراض‌های مردمی بوده است.

این اعتراض‌های شبانه ابتدا از شهرهای شرقی خوزستان آغاز و در ادامه به سایر شهرها و حتی استان‌ها کشیده شد.

منابع غیر رسمی و مردمی تاکنون کشته شدن دست‌کم هشت نفر و زخمی شدن و بازداشت تعدادی از شهروندان را گزارش داده‌، اما رسانه‌های حکومتی تنها کشته شدن چهار معترض و یک مامور نیروی انتظامی را تایید کرده‌اند.

در روزهای گذشته، طیف گسترده‌ای از شخصیت‌ها، نهادها، گروه‌ها و جریان‌های سیاسی، هنری و فرهنگی در داخل و خارج از ایران در پیام‌ها و بیانیه‌هایی، سرکوب اعتراض‌های خوزستان و به گلوله بستن معترضان را محکوم کرده‌اند.

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG